TOESTAND IN LIBANON ZEER ERNSTIG Invallen te land en ter zee vanuit Syrië en Egypte Grote Ah...., dat is Parijs! Aanslag beraamd op leven van Nixon Start van Nederlands grootste kunstwerk: spuisluis van één kilometer in Haringvliet DAGBLAD VOOR ZEELAND Zware gevechten steden Appèl II geslaagd in Plantage-arbeiders in Indonesië dreigen met vergelding eon tra Y.S. en China Veel ver Meer wind j Hongerstaker moet onder dienst Commissie voor veiligheid in Algiers Zeshonderd arbeiders beginnen werk van 130 miljoen Afsluiting... 98e JAARGANG No. 22757 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi». Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuws WOENSDAG 14 M E I 1953 Abonnementsprijs T.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, eolc voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden wordlen op aanvraag gaarne verstrekt. De toestand in Libanon is zeer ernstig. Niet alleen is het opnieuw lol ongere geldheden gekomen in de hoofdstad Beiroet, de havenstad Tripolis en voorts in Sidon en Tyre, ook aan de grenzen hebben gevechten gewoed. Gewapende lieden hebben te land en vanuit zee in vallen gedaan. Zij bleken afkomstig te zijn uit Syrië en uit de strook van Gaza, die door Egypte is bezet. De vaartuigen, waarmee zij landingen wilden verrich ten op de Libanese kust, zaten boorde vol wapens. Radio Cairo hitst de opstandelingen legen het regiem van Chamoun voort durend op. Dit alles heeft ertoe geleid, dat Libanon bij de Verenigde Arabische Republiek (Egypte en Syrië) een officieel protest heeft ingediend tegen „inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden". President Chamoun had in de loop van tie dag afzonderlijke besprekingen met de ambassadeurs van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk, waarschijnlijk met het oog op indiening van een klacht bij de Veiligheidsraad over Arabische (cominunistisch-georiënteerde) inmen ging. Ook zou bij om directe steun van deze landen hebben gevraagd. In zuid-Libanon is o.m. een vaartuig opgebracht, waarin zich 6.000 geweren en munitie bevonden. De twaalf koppen tellende be manning was in het bezit van 50.000 Egyptische ponden. Gewapende mannen, die vanuit Syrië het land binnenvielen, hebben o.a. een douanepost te Masnaa aangevallen, waarbij vijf grensbeambten in een vuurgevecht werden gedood. Elders wer den zeven douane-beambten overvallen en gedood. De actie:Appèl II" die op 1 april een aanvang nam, is volkomen ge slaagd. De netto-opbrengst die bij de actie ..Appèl I" 1.160.000.— bedroeg zal waarschijnlijk worden overtrof fen. Gisteren is de loterij gehouden. Van de vijf woonhuizen viel het com pleet gemeubileerde huis in Haarlem een ander huis te Well (L.). Later np de avond bereikte ons het bericht dat de zeventienjarige Piet Mühren uit Bergen op Zoom eveneens een van de huizen ter waarde van 25.000 heeft gewonnen. NEDERLANDERS hebben voor een bezoek aan of reizen door Oostenrijk geen paspoort meer nodig. Hetzelfde geldt voor Oostenrijkers voor reizen naar Nederland. OP DE BODEM van het zuidweste lijk deel van de Grote Oceaan heb ben Russische geleerden een uitge strekte keten vulkanische gebergten ontdekt. Sommige vulkanen zijn 2.000 meter hoog en enkele ervan zijn in werking. DE DERDE SPOETNIK zal ..zeer spoedig" door de Sovjetdeskundigen gelanceerd worden, aldus de Russi sche wetenschappelijke academie. EEN LOCOMOTIEF van de Oosten rijk-expres (Wenen - Hoek van Hol land), is gisterochtend bij München- Gladbach ontspoord. Slechts één per soon werd licht gewond. DE HEER F.A. HOFMAN, hoofddi recteur van de posterijen in Den Haag is, op voordracht van de Zwitserse regering, benoemd tot vice-directeur der Wereldpostvereniging. KONING FEISAL van Irak heeft gis teren het ontslag van de regering van generaal Noeri Al Said aanvaard. Men verwacht dat de generaal de eerste premier zal zijn van de Iraaks- Jordaanse Unie, die maandag van kracht is geworden. EISENHOWER heeft aan Amerikaan se negerleiders verteld, dat zij ge duld en verdraagzaamheid moeten hebben in hun strijd om gelijkheid en burgerrechten voor hun ras te ver werven. Masnaa is de post, waar de Belgi sche consul-generaal In Syrië. Louis Desan. zondag werd gearresteerd. Over diens arrestatie berichtten wij reeds gisteren. Louis Desan wordt als voorbeeld ge noemd van de Syrisch-Egyptische in menging. Hij was, behalve in het bezit van wapens, ook in het bezit van brie ven met instructies voor het vermoor den van verscheidene Libanese poli tici. de aanval op grensposten aan de Syrisch-Libanese grens en instructies voor de gewapende mannen, die uit het gebied van Gaza moesten binnen vallen. In de steden in Libanon, waar het leger merendeels de taak van de politie heeft overgenomen, is hevig gevochten. In Beiroet deden zich op ver schillende punten ontploffingen voor. Er dreigt een paniek onder de bevolking. De winkels zijn ge sloten, nadat de huisvrouwen maandag vrijwel alle beschikbare voorraden hadden opgekocht. Het sportcentrum van de hoofd stad. vorig jaar voor 150 miljoen gulden gebouwd, is door brand verwoest. Bij nadering van eenheden der re geringstroepen steken de leden van de oppositie de barricaden, die zij tevoren reeds met benzine hebben overgoten, in brand. Ook hebben z:j brand ge sticht op de Franse miHtaire begraaf plaats even buiten Beiroet. Ameri kaanse auto's zijn met stenen beko geld. Tal van personen, die gehoor gaven aan de oproep tot een algemene sta king. uitgaande van de opstandlingen. zijn gearresteerd, evenals enkele lei ders van deze rebellen. Chamoun treedt met krachtige hand op. Al is het dagelijks leven door de staking ontwricht, toch waren de laatste in drukken. dat het leger van Chamoun de toestand meer en meer in de hand begon te krijgen. Het Libanese kabinet onder Sami Solh heeft inmiddels zijn ontslag in gediend om de onderhandelingen tus sen president Sjamoen en de leden van de oppositie te vergemakkelijken. Dit gesprek wordt gevoerd door tussen komst van neutra'e personen, zoals de Kamervoorzitter Osseirane en de christelijke leider Raymond Edde. Zesde vloot Het gerucht deed de ronde, dat een heden van de Amerikaanse vloot op dracht zouden hebben gekregen naar Libanon np te stomen. Van Ameri kaanse zijde we'd echter verklaard, dat twee Amerikaanse torpedoboot- jagers. de „Decatur" en de „Kennedy" ..op routinevaart'' in de onmiddellijke nabijheid van Libanon waren. Beide schepen behoren tril de zesde vloot, „de sterke arm van de Eisenhower- leer". De zesde vloot bevindt zich op het ogenblik in het westelijk deel van de Middellandse Zee, op ongeveer 2400 km van Libanon. Radio Bagdad heeft gezegd, dat de moeilijkheden in Libanon te wijten ziin aan de ..tirannen" van de Ver enigde Arabische Republiek. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn steun toegezegd aan president Cha moun. Op de beurs hebben de spanningen in Libanon hun uitwerking niet ge mist. Kon. olie was aan de zeer flauwe kant en de overige markt lag eerder lager. Een machtige bond van plantage- beiders. die onder leiding staat van de communisten, heeft gedreigd met ver geldingsmaatregelen tegen „de buiten landse agressie" in Indonesië, door middel van een boycot en het in be slag nemen van eigendommen van Amerikanen en van nationalistische Chinezen. Het hoofdbestuur van de „Sarboe- pri"-bond heef een beroep gedaan op zijn leden om mededeling te doen van „verdachte daden" van hun Ameri kaanse enChinese werkgevers, zo bericht United Press. De bond verklaarde, dat hij klaar stond om hun plantages hetzij te boy cotten hetzij over te nemen. Onder de Amerikaanse eigendommen in Indo nesië bevinden zich de enorme Good year- en U.S. rubberplantages in Oost- Sumatra en thee- en koffie-plantages in andere delen van het land. Garudo De Garuda Indonesian Airways heeft bekendgemaakt, morgen de regelma tige dienst op Padang. de hoofdstad van Midden-Sumntra. te zullen her vatten. De vluchten tussen Djakarta en Padang werden in maart gestaakt, na de uitroeping van de „revolutio naire regering" door de opstandelin gen van Midden-Sumatra. Radio Volgens het persbureau P.I.A. heb ben radio-Padang en radio-Boekit Tinggi. die enkele maanden lang door de opstandelingen werden gebruikt, thans hun normale proprammauitzen- dingen hervat. Betogers, die protesteerdeen tegen de nieuwe Franse Kabinetsformateur, hebben gisteren het Amerikaanse cul turele centrum In Algiers aangevallen en vernielingen aangericht. Groepen studenten met Franse vlaggen en spandoeken met opschriften als „Lang leve de Gaulle" waren naar het Ame rikaanse gebouw gemarcheerd onder Weersverwachting van het KNMI i tot vanavond, opgemaakt dinsdag- avond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind, aanvankelijk tussen oost en zuid, later ruimend naar zuidwest. Weinig verandering in tempera tuur. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind uit veranderlijke richtingen, daar na matige wind uit zuidelijke richting. Aanvankelijk bewolkt met opklaringer waarna de be wolking zal toenemen vanuit het westen. Temperatuur zonder grote verandering. Vandaag: zon onder 20.26 uur. Maa/i onder 16.02 uur. Morgen: zon op 4.47 uur. Maan op 3.22 uur. Zon onder 20.27 uur. Maan onder 17.06 uur. Vrijdag: zon op 4.45 uur. Maan op 3.45 uur. geroep van ..Algerië is Frans". Radio wagens die de stad doorkruisten, dron gen aan op ordelijke demonstraties voor ,,een regering van openbare vei ligheid". Algiers had op het middaguur het werk neergelegd op verzoek van het Europese comité voor waakzaamheid, als protest tegen de mogelijke investi tuur van Pflimlin als premier. Aan de stakingsoproep is voor honderd procent gehoor gegeven, zelfs in de mohammedaanse wijk. Alleen het hoofdpostkantoor er. de regeringskan toren bleven open. Ook zijn betogers het Franse rege ringsgebouw te Algiers binnengedron gen. na vrachtauto s als stormrammen te hebben gebruikt. De Franse beto gers vernielden meubels en staken dossiers in brand. Een beeld van Ma rianne. het symbool van de Franse republiek, wierpen zij vanaf het dak naar beneden. Onder de menigte die het gebouw binnendrongen bevonden zich vele vrouwena De politie greep in met traangas- bommen. De demonstranten gingen daarop de politie met stenen beko gelen. Nadat zij het gebouw waren binnen gedrongen, werden de toegangen tot het gebouw door parachutisten afge zet. Oud-strijders hebben te Parijs een krans gelegd op hec graf van de onbe kende soldaat bij dc Are de Triomphe en zijn daarna, om te protesteren tegen de terechtstelling van drie Franse militairen door de Algei'ijnen, op mars gegaan naar het gebouw van de Na tionale Vergadering. Zij wisten zich een weg te banen door de afzetting van de politie en het Place de la Concorde te bereiken. De i brug over de Seine naar het gebouw van de Nationale Vergadering bleek echter onneembaar voor de betogers. Een der veertien Amerikanen, die te Germantown door het voefen van een hongerstaking wil protesteren te gen het voortzetten van proeven met kernwapens, is met ingang van 21 mej opgeroepen voor militaire dienst. Het is de 23-jarige Arthur Springer, die reeds vijf dagen in het gebouw van de commissie voor atoomenergie verblijft. Personeel van de commis sie heeft hem en de anderen demon stranten voedsel aangeboden, doch allen weigerden dit. De plaats van Springer zal door een ander lid van het nationale comité voor vreedzame actie tegen atoom wapens worden ingenomen. Ook dit jaar zullen er weer duizenden Nederlanders naar Parijs trekken, hetzij „vijf da gen volledig verzorgd' of op eigen gelegenheid. Velen van hen zullen de verleiding niet kunnen weerstaan een bezoek te brengen aan de Eifeltoren en daarna een souvenir te ko pen, een verlangen waaraan van Franse zijde met plezier zal worden voldaan. Hier een echt Parijs plaatje: souvenir verkoopsters beschermen zich tegen dé warme voorjaarszon door niiddel van grote paraplu's. Amerikaanse autoriteiten heb ben verklaard, dat de regering onbevestigde berichten heeft ontvangen, dat misschien een aanslag op het leven van vice- president Richard M. Nixon on dernomen zal worden door com munisten gedurende het laatste deel van de tournee, die Nixon momenteel door Zuid-Amerika maakt. De rapporten zijr. doorgegeven aan de vice-president en via de Ameri kaanse ambassades aan de betrokken regeringen, opdat maatregelen getrof fen kunnen worden. Dit beeld krijgen de toeristen straks te zien: de spuisluis in het Haringvliet. Tussen de pijlers de schuiven, vastgehouden door de stalen armen, die op hun beurt aan de ligger geklonken zijn, die zelf de functie van brug vervult. De foto toont een van de zeventien spuisluizen. Generaal Massu heeft gisteren vanaf het balkon van het regeringsgebouw te Algiers een telegram voor president Cotty voorgelezen, dat luidt: „Wij stel len u op de hoogte van de vorming van een burgerlijke en militaire com missie voor de openbare veiligheid te Algiers, onder voorzitterschap van mij. generaal Massu, met het oog op de ernst van de toestand en de absolute noodzaak de orde te handhaven en bloedvergieten te vermijden. Wij eisen, dat in Parijs een regering voor de openbare veiligheid wordt ge vormd, die in staat is Algerië een integrerend deel van het moederlana te doen blijven". De commissie bestaat verder uit de kolonels Ducas, Trinquier en Thoma- zo en zeven burgers, die zich zullen belasten met het contact lussen de bevolking en de militaire autoriteiten. In de wandelgangen van de Natio nale Vergadering te Parijs werd het nieuws over de vorming van de com missie voor openbare veiligheid be schouwd als een ernstige gebeurtenis maar er waren geen tekenen v^n paniek. Afgevaardigden noemden de oprich ting van de commissie een „staats greep" en een „kortstondig en op een verkeerd tijdstip ondernomen avon tuur". (Van onze redacteur) Onder supervisie van de Rijkswaterstaat wordt deze maand begonnen aan de bouw van het grootste waterkunstwerk in Nederland. Zes grote aannemingsmaatschappijen zetten zich in voor het maken van de enorme spuisluis in het Haringvliet. De spuisluis wordt ruim één kilometer lang en gaat ruim 130 mil joen gulden kosten. Het gigantische werk dient in 1968 te zijn voltooid. Op een persconferentie, gisteren te Utrecht gehouden, deelden de hoofd ingenieurs-directeur M. d. Bruijn en A. Eggink de belangrijskte technische bijzonderheden van deze spuisluis mee. De spuisluis van ruim één kilo meter omvat 17 spui-oponingen met een breedte van 56.5 meter. Zij nor- den gescheiden door 16 pijlers, die elk 5.5 meter breed zijn. Boven de sluis komt een weg met een breedte van 23 meter. De weg is een onderdeel van de damweg van Goeree-Overflakkee naar Voorne-Putten. Nadat de spuisluis is gebouwd wordt aller eerst de dam gebouwd van de sluis naar Goeree-Overflakkee en vervolgens de dam van de sluis naar Voorne-Putten. De eerstge noemde dam wordt voorzien van een schutsluis voor de visserij. Ir M. rl Bruijn' deelde mee, dat de afsluiting van het Haringvliet en het Volkerak gelijktijdig zullen plaats zelfde moment een meer ontstaat, waarin door de wateraanvoer van de Rijn en de Maas een steeds hoger peil bereikt zou worden, indien er geen spuimogelijkheid bestond. Deze moge lijkheid wordt gerealiseerd aan de kop van het Haringvliet, waar de spuisluis wordt gebouwd, die per ge tijde 350 miljoen kubieke meter wa ter in zee kan lozen. De wateraan voer van de genoemde rivieren be draagt circa 3.000 m3 per seconde. Vier maal per eeuw bedraagt de aan voer maximaal 10.000 m3 per seconde terwijl het ééns per eeuw mogelijk is dat er een aanvoer komt van 25.000 m3 per seconde. Met al deze eventua liteiten diende bij het ontwerp van de spuisluis rekening te worden gehou den. Vandaar, dat de capaciteit zo hoog werd opgevoerd. Telkens wan neer op de Noordzee voor de Holland se kust het getij ..afgaat" kunnen de sluizen worden geopend en het overtollige water verzet. A'ormalisatie „Om de wateraanvoer naar de spui sluis zo goed mogelijk te doen ge schieden en alle opstoppingen te voor komen is een normalisatie van het Hollandsch Diep en Haringvliet nood zakelijk", aldus de heer de Bruijn, hebben. Dit betekent dat er op het- die zei, dat de normalisatie van deze rivieren een breedte moet omvatten van 1100 1200 meter, omdat de spuisluis ruim één kilometer breed wordt. Ir. A. Eggink somde de vier voor delen op van de ontworpen spuisluis. Ook hij noemde de waterafvoer en besteedde aandacht aan de ijsafvoer. Om de ijsgang naar zee te bevorde ren werd bij de bouw van de Moer- dijkbrug een pijlerafstand gehouden van 100 meter. Voor de bouw van de spuisluis had men deze breedte graag gehandhaafd, maar het werk zou daardoor al te kostbaar worden. Van daar na elke 56.5 meter een pijler. Tussen de pijlers bevinden zich de hefschuiven, zowel aan de zeekant als aan de rivierkant. Doordat er 17 openingen zijn komen er 34 van zulke hefschuiven, die elk circa 400 ton wegen. Aan elke schuif zitten 4 ar men. Gaan er straks 136 armen hy draulisch omhoog dan kan het water weer vrij van zee naar binnen stro men. De schuiven worden via de ar men bevestigd aan de brugligger. De functie van de brugligger (we gens haar driehoekige vorm ..Nabla- ligger" genoemd) is tweeërlei. In de eerste plaats is zij dienstig aan het schuivensysteem en vervolgens vormt zij de brug. het onderdeel van de autosnelweg. Een ander Voordeel van de ontwor pen spuisluis is het ontbreken van heftorens voor het omhooghalen van de schuiven. Zij zijn vermeden om de toeristen het volle uitzicht te geven. Dit uitzicht zal magnifiek zijn. want de autoweg ligt 18 meter plus N.A.P. Aan de rivierzijde worden de pijlers voorzien van lange, schuin oplopende ijs brekers. Iedere pijler krijgt een spuikanaal. dat dient om tijdens het spuien het door het pijlerlichaam ver stoorde stroombeeld te herstellen. Reeds nu houden de technici van rijkswaterstaat zich bezig met de afsluitingsdag van het Haring vliet. Als het Rak van Scheelhoek dicht gaat, kunnen de 34 schui ven van de spuisluis in werking komen. Vallen zij op de drempel dan is de sluiting een feit. ..Niet zo moeilijk", zeggen de technici. De spuikanalen worden aan beide zij den voorzien van een schuif. Enkele hiervan worden ingericht als vissluis! Uitvoering De zes maatschappijen (waaronder de I.G.B. Breda) gaan het werk ma ken nu de bouwput in het Haringvliet een feit is. Voor het drooghouden van de bouwput zullen 91 grote bronnen en 1300 kleine geboord moeten wor den. Met deze bronnen zal gedurende de gehele bouwtijd (circa 6 jaar) 6000 m3 water per uur worden opgepompt. Onder het kunstwerk zullen 25000 ton stalen damwand en rond 22250 stuks gewapend betonnen palen worden ge slagen. De totale lengte van de palen be draagt 354 km. In totaal zal. de palen uitgezonderd 450.000 m3 beton wor den verwerkt, alsmede 38.000 ton wa- peningsstaal. Een niet gering gedeel te daarvan gaat ook naar de land- hoofden. die circa 300 meter in zee komen te liggen. Circa 600 arbeiders worden bij het werk ingeschakeld. De officials legden deze verklaring af, nadat het hoofd van de geheime dienst. U. E. Baughman, verklaard had, dat hij inlichtingen ontvangen had. dat communisten een poging zou den doen Nixo.i neer te schieten in Caracas, de hoofdstad van Venezuela. Het Franse persbureau AFP meldt echter uit Caracas, dat de Venezo laanse minister van binnenlandse za ken heeft verklaard, dat de geruchten over een aanslag „volkomen uit de lucht gegrepen" zijn. Volgens een medewerker van Nixon trekt de vice-president zelf zich niets aan van al die geruchten over een plan voor een aanslag op zijn leven. Om op alles voorbereid te zijn heeft de rege ring van Venezuela echter besloten! dat Nixon niet in een open wagen van het vliegveld van Caracas zal worden afgehaald. Ook zou zijn afgezien van plannen voor een bezoek aan de uni versiteit. In Caracas hebben zich gisteren prompt bij de aankomst van Nixon anti-Amerikaanse betogingen voorge daan, naar aanleiding waarvan het program voor het verblijf werd ge schrapt. De auto van de vice-president werd in de strpten van Caracas door een menigte met stenen bekogeld, waardoor de ruiten braken. Korte tijd later, toen Nixon zich naar het Pah- theon begaf om een krans op het graf van Simon Bolivar te leggen, beletten verscheidene duizenden stu denten, dat de Amerikaan en zijn ge zelschap het gebouw binnengingen. Een groep jongelieden beklom de centrale toren van het Pantheon en hees een zwarte vlag. Bij Eisenhower ontboden President Eisenhower heeft de Ve nezolaanse zaakgelastigde in Was hington naar het ministerie van bui tenlandse zaken ontboden, waar mi nister Dulles de diplomaat een bood schap overhandigde naar aanleiding van de betogingen. Dulles verklaarde na afloop van 't onderhoud: de V.S. verwachten, dat de autoriteiten van Venezuela alle mogelijke maatregelen zullen nemen ter bescherming van vice-president Nixon. die als officiële gast in dat land is. Indien men dat niet wil of kan. willen wij dat snel weten. Waarnemers verklaren, dat het ontbieden van de diplomaat naar het ministerie zeer ongebruikelijk is in de Amerikaanse diplomatie. Hieruit zou blijken hoeveel belang aan deze kwestie wordt gehecht. In verband met het Hoog feest van 's Heren Hemel vaart zal ons blad op donderdag 15 mei niet ver schijnen.

de Stem | 1958 | | pagina 1