)e Deltawet en BRUSSEL OF NICE? STEM-FEUILLETON W oningen-drama Zwart o p Wit pagblad pcStein idel Controle op stopzetting door Rusland aanvaard —VE LUPOUS KANNETJE Terugblik op merkwaardige zitting van Eerste Kamer Europese hoofdstad ^t)oLter cine DERDE BLAD DINSDAG 13 MEI 1958 r'9- or de die Belgische bladen toch niet gerust Energie-stralen voor verdediging in toekomst Rusland wil grote plastics-industrie Prettig weekend met Meester's heerlijke KNAKWORSTJES! De kernproeven Schermutselingen in Den Haag door Adeline Mc Elfresh In het „prettige" Frankrijk Proeven gaan door Pablo Casals gaat op vredestournee; [TV- R A D IOT V* R A D IO *T V* Tel. 273 Tel. 307 De behandeling van de Deltawet in de Eerste Kamer is een groot succes voor minister Algera geworden. Niet alleen zagen de senatoren af van de gebruikelijke replieken na de verdedi ging door de minister, waarmee zij het belang van het wets ontwerp onderlijnden, maar ook werd de wet in tegenstelling tot het verloop in de Tweede Kamer met algemene stemmen aan genomen. Nu mag dit laatste ook enigszins te danken zijn aan de afwe zigheid van de enkele katholieke Kamerleden, die in het voet spoor van prof. Romme grondwettelijke bezwaren zagen tegen ortikel 4 van het wetsontwerp, waarmee een door hen exclusief opgevatte bevoegdheid van de Provinciale Staten ten aanzien van de waterschappen zou zijn aangetast. De katholieke fractie leider in de Eerste Kamer, mr. Kropman, onderschreef intussen die bezwaren niet en minister Algera had gepoogd ze met een uitvoerige beschouwing te weerleggen. Het gering aantal Kamerleden, dat bn de aanvaarding van de wet aanwe zig bleek, was niet bepaald in over stemming met het gewicht van de belangrijke historische beslissing, die te nemen viel. Dit moet ook wel een vreemde indruk hebben gemaakt op de Belgische senatoren, die toen juist als leden van de Belgische senaatsv commissie voor Openbare Werken in ons land vertoefden voor een bezoek aan het Waterloopkundig Laborato rium in Delft en aan enkele Delta werken. Zij maakten een gedeelte van de behandeling van de Deltawet in de Eerste Kamer zelf mee, en het .eviel ook nog zo, dat de Belgische .asten met name de uiteenzetting konden volgen, welke minister Algera vrijde aan het Deltaplan met betrek king tot de Belgische belangen. Geen Belgisch recht De Zeeuwse senator ir. Geuze (C. H.) was nog al diep en uitvoerig op de houding van België ten opzichte van het Deltaplan ingegaan. Hij was niet helemaal gerust over die Bel gische houding en kwam met beden kingen voor de dag, die de even eens C.H. oud-senator prof. Gerret- son onlangs nog heeft geuit en door ons toen werden weergegeven. (Van de kant der K.V.P.-fractie heeft ir. Roebroek verklaard deze ma terie bij de behandeling van de be groting van Buitenlandse Zaken te willen bespreken). Minister Algera heeft nu deze aan- kgenheid in tegenwoordigheid der Belcische senatoren op een bijzonder hoofse en tegelijk toch reële en duide lijke manier behandeld. Hij ging niet direct in op de tekst van de Belgische Senaatsmotie, maar op de achtergrond ervan, de Belgische ongerustheid over i t Deltaplan. Hij verklaarde, dat Ne derland al het mogelijke zal doen om de Belgische belangen niet te scha den. Nederland legt België dan ook ille gegevens over omtrent het Delta plan en heeft hierbij voor België geen 'jeheimen. Het wil met België bespre kingen voeren in alle gevallen, waar in dit schade voor zijn belangen vreest. Misverstanden konden hopelijk door bezoeken als dit van de Belgische senatoren worden weggenomen. Bij al deze geruststellende tege moetkomendheid ten opzichte van Bel gië liet de minister anderzijds ver staan dat Nederland de noodzakelijke vrijheid van handelen bezit. Onze soe vereiniteit op de Tussenwateren is door de verdragen beperkt, maar wij bezitten de vrijheid tot uitvoering van de noodzakelijke werken. Eén ding staat vast, zo besloot de minister deze beschouwing met nadruk: de werken van het Deltaplan gaan door in het tempo dat de situatie met betrekking tot de veiligheid vereist. De bekwame vertolking van het Nederlandse standpunt door minister Algera en diens geruststellende hou ding hebben op de Belgische senato ren wel indruk gemaakt. Naar wij uit goede bron vernamen, hebben zü later in een besloten samenkomst, de minis ter en ook de directeur-generaal van de Rijkswaterstaat, ir. Maris, nog hul de gebracht. Kritische naklank van de Belgische senatoren in de Eer ste Kamer, toen minister Algera dui delijk verzekerde, dat de Deltawerken zullen doorgaan, terwijl er nochtans geen enkele overeenkomst terzake tussen België en Nederland is getrof fen. Het blad vindt het wel wat iro nisch enerzijds te verklaren, dat de Belgische belangen niet veronacht zaamd zullen worden, en anderzijds te erkennen, dat de werken versneld voortgaan. Zal de Belgische regering, als deze werken schadelijk voor de Belgische belangen blijken, het einde daarvan afwachten om haar stem te verheffen en haar rechten voor te staan, informeert dit blad wat zuur. De kritiek geldt dus voornamelijk de eigen Belgische regering, zoals ook al in de Belgische Senaat tot uitdrkking kwam. Het lijkt er met dat al op, dat België zich wel bij het Deltaplan zal neerleggen zon der daaraan voorafgaande of tus-1 sentijdse hindernissen in de weg te I leggen. Nederland wil aan Belgische bezwaren tegemoetkomen, zelfs, in Beneluxgeest, nog boven de ver plichtingen uit, welke door de ver dragen worden opgelegd, zoals mi nister Algera heeft verklaard. Af te wachten blijft, of de Delta werken nog gevolgen kunnen mee brengen. die voor Belgische belan gen nadelig zijn. Hieromtrent zou wellicht een gescnil kunnen ontstaan bij de afdamming van de Oosterschelde met het oog op de mogelijke weerslag daarvan op de bevaarbaarheid van het Oostgat in de mond van de Westerschelde, een zoe- vaartweg van Antwerpen. Mocht een dergelijke schade voor de Belgische belangen ontstaan, dan zal Nederland de gevolgen daarvan moeten wegne men en bekostigen. Overigens heeft men in België toch ook Nederlands recht op beveiliging tegen de zee erkend. Zelfs heeft de eigen behoefte daaraan senator F. van Buggenhout, die eveneens, als lid van de Belgische Commissie voor Open - bare Werken, bij ne behandeling van de Deltawet in de Eerste Kamer aan wezig was. het voorstel doen opperen het Deltaplan te voltooien met de af damming van de Westerschelde. „Een dergelijke positieve ,en „progressieve benadering vanuit België van ons Deltaplan kan tenslotte de Nederlands- Belgische verstandhouding hierover slechts ten goede komen. (Advertentie) De Duitse ,,ruimte"-geleerde, dr. Eugen Saenger, heeft voorspeld, dat energie-stralen" te enigertijd uitge vonden zullen worden, voor het des integreren van aanvallende vliegtui gen en lange afstands-projectielen en dat zij een uitmuntende verdediging zullen vormen. Saenger, een deskundige uit de oor logstijd op het gebied van de V-2's, die op het ogenblik aan het hoofd staat van een eigen laboratorium in Stuttgart voor onderzoek betreffende projectielen, gaf niet aan, hoe lang het nog zou durep, voordat die stra len uitgevonden zouden worden. Hij zei wel, dat het alleen maar ,,een fractie van een seconde" zou duren om die stralen de hemel in te zenden. De regering der Sovjet-Unie is van plan in de komende zeven jaar een grote kunststoffenindustrie in het le ven te roepen. Gelijktijdig met dit plan zullen andere communistische landen eveneens een zeven jarenplan voor de oprichting van een kunststof fenindustrie uitvoeren. Oost-Duits- land, dat reeds een plastics-industrie heeft, zal een belangrijke rol hebben te spelen bij de uitvoering van deze plannen. het natuurlijke haarglansmiddel geeft Uw haar een briljante schittering! De commissie van stedebouwkun digen, die werd ingesteld om rapport uit te brengen in verband met de plaats van vestiging van de Europese instellingen, heeft haar werkzaamhe den thans voltooid. De regeringen hebben het rapport op 7 mei ontvan gen en hebben dit intussen reeds overgemaakt aan het Europese par lement, waar deze brandende kwestie in de zitting, die op 13 en 14 mei in Straatsburg wordt gehouden, de hoofdschotel der besprekingen zal vormen. De commissie van urbanisten heeft geen enkele aanbeveling in het rap port gedaan. Zij had slechts tot taak een objectief verslag uit te brengen over de hoedanigheden van de steden die zich kandidaat hadden gesteld (Brussel, Nice. Luxemburg, Straats burg, Parijs, Milaan, Stresa, Parijs en het Franse departement Oise). Vol gens de Brusselse pers zou echter uit de analyse der stedebouwkundigen blijken dat slechts de stad Nice het tegen de Belgische hoofdstad zal kun nen opnemen in de strijd om de titel van Europese hoofdstad. Volgens het blad Le Soir zou even wel slechts Brussel alle voorwaarden in zich verenigen die aan de zetel der Europese instellingen gesteld worden. De grootste troef van de Belgische hoofdstad is wel dat er absoluut geen woningnood bestaat. Volgens het rap port van de stedebouwkundigen staan er in Brussel namelijk niet minder dan 3000 lege woningen ter beschik king van bet Europese ambtenaren korps. Hoewel Nice de enig ernstige con current zou zijn, meent men in Brus sel, dat overwegingen van psycholo gische aard deze stad bij voorbaat reeds uitsluiten om als hoofdstad van het geïntegreerde Europa op te tre den. Het milde klimaat in Nice zou namelijk het werktempo der Europe se ambtenaren ongunstig beïnvloeden en deze zouden zonder twijfel meer in de blauwe golven van de Middel landse Zee verblijven dan achter de dikke dossiers in hun stoffige bureaus van de Europese instellingen. Ook zou het een onaangename indruk ma ken op de publieke opninie, zo oor deelt men in Brussel, indien de ad ministratieve organen van de Euro pese gemeenschappen, wier leden toch reeds zeer hoge salarissen genie ten, zich nu ook nog zouden vestigen in een streek die bekend staat om zijn luxe en van daaruit een hard zwoegend Europa zouden dirigeren. (Advertentie) (Advertentie) VLEES WARENFABRIEK J.MEESIER N V WIJHE Kroestjev heeft Eisenhower mee gedeeld, dat de Sovjet-Unie ermee instemt, dat deskundigen de techni sche bijzonderheden bestuderen van controle op de naleving van een over eenkomst over stopzetting der kern proeven. Zij is hiertoe bereid, omdat de president groot belang hecht aan een dergelijke bestudering en ondanks het feit dat de Sovjet-Unie zelf ern stig twijfelt aan het nut ervan. Dit staat in het antwoord van de premier op de brief van Eisenhower van'28 april j.l. Kroestjev dringt erop aan, dat zo spoedig mogelijk deskundigen worden aangewezen, die in zo kort mogelijke tijd en binnen een vooraf vastgestelde termijn hun werk dienen te voltooien. De Sovjet-leider legt de nadruk er op, dat het Noordpoolgebied een stra tegische belangrijke zone is en dat de vluchten van Amerikaanse vliegtui gen met kernwapens in dit gebied derhalve moeten worden beëindigd. ,.Het is daarvoor voldoende, dat de Amerikaanse regering de nodige or ders geeft." In dit verband merkt hij op, dat het Amerikaanse voorstel om een inspec tiezone in het Noordpoolgebied in te stellen, ,,niet is ingegeven door het verlengen om een algemene vrede te verzekeren, maar om eenzijdige voor delen te verkrijgen." Volgens Kroestjev kunnen de jong ste, door westerse mogendheden ge nomen proefnemingen met ke.rnwa pens tot een „kettingreactie van der gelijke proeven" leiden. Volgens Kroestjev waren de meeste landen, die het Amerikaanse voor stel hadden gesteund. ,,in de een of andere vorm afhankelijk van de V.S." ,,De Veiligheidsraad kan in zijn huidige vorm niet als een onafhanke lijk scheidsgerecht worden be schouwd. daarom kan dit orgaan niet langer een belangrijke .rol ver vullen bij het handhaven van de in- a 1- ternationaïe vrede en veiligheid' dus de Sovjet-premier. Het Witte Huis heeft zondagavond in een commentaar op deze brief ver klaard te hopen dat de Sovjet-Unie ook bereid zal zijn een technische be studering te beginnen van andere ont wapeningsvraagstukken, dan alleen van de kwestie van het eventueel stopzetten der proefnemingen met kernwapens. „Een eenzijdige en voorwaardelijke opschorting van proefnemingen met kernwapens kan niet in de plaats tre den van een desbetreffende interna tionale overeenkomst", aldus premier Diefenbaker van Canada in een brief aan Kroestjev. „Ik ben teleurgesteld en verontrust over het veto, dat de Sovjet-Russi sche vertegenwoordiging in de Veilig heidsraad heeft uitgebracht, op aan vaarding van het Amerikaanse voor stel tot het instellen van een lucht- inspectiezone in het Noordpoolgebied te verhinderen." STRAAL.FIETS 2 De eerste Japanse fiets met J straalaandrijving - waarschijn- heropende politie-onderzoek beves tigd schijnt te worden. Volgens het blad is de verdwenene, de 28 jaar oude Italiaanse boer Alfredo Lanzi, vermoord door zijn zwager. Deze zwager, de 28-jarige Angeio Emili, Ujk het eerste voertuig van dit J ontkent, maar rijn moeder en twee soort ter wereld is te Tokio i zuster» hebben tegenover de politie ontploft me, als gevolg, dat de verklaard, darbij Lanzi in 1951 ge- ontwerper, een student in de vliegtuigbouw, in een zieken- huis moest worden opgenomen. Toen de straalfiets een snel- held van twaalf kilometer per uur had bereikt, sprong de t motor uit elkaar. TV Een Britse radio-amateur, de 45- .jarige Charles Wilson, gelooft het kleinste werkende televisieapparaat ter wereld te hebben gebouwd. Het toestel is niet hoger dan 4 cm, maar ondanks deze geringe afmetingen, kan Wilson er de programma's van de BBC en de commerciële tv op volgen. Iemand heeft Wilson 3000 gulden geboden voor het toestel. Hij wil het echter niet verkopen. Misschien la ter als hij zo'n apparaat in een fles heeft gebouwd. Dat is hij ernstig van plan. De politie die na de publikatie in La Sera het onderzoek heropende, heeft het lijk niet ontdekt, maar wel het karkas van een hond, die door de vader van Angeio Emili dood geslagen zou zijn, toen het dier de grond loskrabde op de plaats waar Lanzi hegraven was. Verder werden in een oude schuilkelder een zestal heenderen gevonden, welke nu in laboratorium worden onderzocht. Service De openbare aanklager van een gerechtshof te Neurenberg heeft straffen geëist variërend van twee tot achttien maanden tegen vijf ge vangenbewaarders, die te soepel waren voor hun gevangenen. Een van de bewaarders voorzag de ge vangenen niet alleen van bier, siga retten en andere verrassingen, maar gaf hun ook de sleutels om te ont snappen. Exclusief De politie heeft voor dag en nacht de wacht betrokken bij het hotel van e filmster Jayne Mansfield, na dat een Italiaanse fotograaf in haar kleerkast ontdekt was. De fotograaf werd ontdekt door de echtgenoot van Jayne, de stevig gespierde Mickey Hargitay. De fotograaf ver dween snel, daarbij krachtdadig ge holpen door Hargitay. De fotograaf heeft aan de politie verteld dat hij gehoopt had enkele „zeer exclusieve" plaatjes te krijgen van de fraai geproportioneerde ster uit Hollywood. Zaterdagavond en zondagavond is het te Dén Haag ter stede rumoerig geweest door schermutselingen tussen Indonesische en Nederlandse jonge lui. Zondagavond waren op de hoek van de Goudenregenstraat naar schatting een 80 Indonesische jonge lui bijeen, die het de voorbijgangers lastig maakten en hen aanvielen met stukken ijzer, bierflessen en zelfs met messen. Drie personen, die toevallig pas seerden en er niets mee te maken hadden, werden gewond. Een 11-jari- ge scholier moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Toen de politie arriveerde, namen de jongelui de benen. Het was intussen opvallend, dat on der de Belgische senatoren geen en kele Antwerpenaar werd gezien. Ook was geen der ondertekenaars van de Belgische Senaatsmotie aanwezig, noch een van de senatoren, die de Belgische regering over het Deltaplan interpel leerden of bij deze interpellatie de oude Belgische rechtspretenties verde digden, zoals mr. de Baeck, prof. De- housse, oud-minister Pholien en baron Nothomb. Dit kan dan overigens hier aan liggen, dat zij geen lid van de Se naatscommissie voor Openbare Wer ken zijn. Het enige Antwerpse lid daarvan, senator F. Block, was, naar het heette, wegens ziekte, verhinderd. De Belgische pers heeft achteraf al enig kritisch geluid laten horen. De Antwerpse „Métropole" betreurt, dat bet Nederlandse parlement in de Deltawet geen verzekering heeft inge last, dat ..de territoriale integriteit" van België zal worden geëerbiedigd. België heeft nu niets anders dan mon delinge waarborgen van minister Al gera en het heeft de bewijslast te dra gen bij ongunstige gevolgen van het Plan. Welke middelen heeft ons land "m ziin rechten te doen gelden en lo- penden werken te onderbreken op het gebied van een ander, zo vraagt dit Antwerps orgaan. Men mag zich hierbij wel afvragen, wat het blad behoefte doet gevoelen aan een Nederlandse verzekering, dat Qe ..territoriale integriteit" van België zaï worden geëerbiedigd. De Delta 1ken raken immers het Belgisch 'oir niet. De cedoeling moet dan baast wel zijn, dat de Belgische belan- u op de Tussenwateren in de Wes- W'schelde geëerbiedigd moeten wor- [l°n, welke door het blad blijkbaar als behorende tot de „territoriale integri- van België worden beschouwd. Hier heeft men dan weer in bijna la pidaire vorm de oude Belgische pre- lie van medebezit en dus medezeg- nschap ten aanzien van ons Delta- bied. Maar als België het werkelijk zou willen ondernemen op grond van zgn. schending van zijn „territoriale integriteit" voor een internationaal fo rum een actie tegen de uitvoering van de Deltawerken te voeren, kan Neder land over de uitslag zeker wel gerust zijn. De Brusselse „Libre Belgique" mees muilt enigszins over de aanwezigheid 28) „Bah!" riep de oude dokter uit. „Zoiets had ik wel gedacht. Nou, je kunt uit mijn naam tegen Clay Mor ton zeggen, dat ik volledig vertrou wen in je heb. Als dat niet zo was, zou ik m'n praktijk niet in jouw han den hebben achtergelaten". Een ge- grinnek vergezelde de woorden. Dat heb ik 'm natuurlijk ook al ver teld, maar misschien vind je 't wel leuk, 't hem nog eens onder de neus te wrijven". Jane had hem wel kunnen omhel zen. „D-dank u, dokter", bracht ze er door een plotseling dikke keel met moeite uit. „He, wat zei je, Janie?" ,,Ik zei, dank u wel". ,.Nou, praat dan wat harder. Er is hier een massa dat mijn aandacht afleidt. Je hoort de vis vlak buiten de deur in het water plonzen en plas sen. Er waait ook een heerlijk koel windje over het meer". ,U bent al aardig opgeknapt, dok ter. Dat hoor ik wel". Het is reusachtig, Janie. Ik had er werkelijk geen idee meer van hoe heerlijk 't is je hengel uit te kun nen werpen, zonder tegelijk een schuldig geweten te hebben over pa tiënten die je in de steek hebt ge laten". En Clay Morton moest dat alle maal komen bederven, dacht Jane kwaad. Die opgeblazen, aanmatigende oude egoist. Alleen omdat er iets was dat nu eens niet naar zijn zin ging. „Piekert u maar nergens over, dokter Ed. Er is niets werkelijk ern stigs gebeurd, geloof ik. Het jonge tje van de Murphy's heeft mazelen gehad, maar daar zijn ze mee bij een andere dokter geweest. En Lizzy Rogers heeft me beloofd naar dokter Laird te gaan". „Lizzy Rogers? Wat is er met haar?" „Erge last van hoofdpijn. Ze ver telde me dat ze er al maanden last van had, maar dat het de laatste tijd erger geworden was". „Dan had je haar toch moeten on derzoeken". „Maar hoe kon ik dat? Ze is doodsbenauwd dat Clay Morton haar man op straat zal zetten ter de zin voor haar af. ,,Wel, kijk eens. Jij hebt haar immers naar hem toegezonden. Dat is je ant woord, Jane. En Clay Morton kan opvliegen. Haar gezondheid is van meer belang dan die baan van haar man." Even later hing Jane op. Over een paar weken kwam dokter Johnson weer thuis; en eerder, als ze hem nodig had. Intussen ging hij de vol gende dag naar Chicago, naar een bijeenkomst van doktoren. Een colle ga uit het toeristenplaatsje waar hij aan het vissen was, had hem ge vraagd mee te gaan. Het beloofde een gezellige boel te worden en waar om zou zij er ook niet een paar da gen tussen uit knijpen en er heen gaan? had hij gezegd. Ze had even gelachen. „Dat moest ik maar niet doen, geloof ik. Er zijn een paar patiënten van u, die me nu elke dag nodig kunnen hebben". Ze bleef een ogenblik naar de te lefoon staren. was al lang geleden vastgesteld nog voor ze hem ontmoet had. Wat was ze toch dom geweest haar gevoelens alweer vrij spel te hebben gelaten! Er bestond vriend schap tussen haar en Bill. Waarom had dat voor haar ook niet genoeg kunnen zijn Voor hèm was 't dat toch wèl geweest. Langzaam liep ze naar buiten; ook op de veranda was de nachtlucht drukkend benauwd. In de beklem mende stilte hingen de bladeren lus teloos omlaag. Het leek wel of zelfs elk nachtgeluidje verstild was. Toch was 't hier iets koeler, dacht ze dankbaar terwijl ze zich in de schommelstoel liet zakken. En ook lekker, niettegenstaande de tempe ratuur. Ze kon de glans van de lich ten in de kerk zien, en een smal Haar kamer leek wel een oven; ze nam een douche, deed de dunste nachtjapon aan die ze vinden kon, en ging op bed liggen. Ze hoorde de Batesen thuis komen, teruggaan naar de veranda, en ten slotte in een ver geefse poging wat koelte te vinden naar de stoelen op het gazon gaan. Na een tijdje deed ze het licht uit. Later in de nacht werd ze in eens wakker, waarvan wist ze niet. De fosforiserende wijzers van haar wekker stonden bijna op twee uur. Ze ging rechtop in bed zitten en voelde haar kletsnatte rug afkoelen toen de toch warme nachtlucht er langs blies. De atmosfeer voelde an ders aan, er hing een eigenaardige, zware leegte, waardoor het ademen haar moeilijk viel. Ze stond op en ging naar het raam. Het maansik- maansikkeltje dat aan de torenspits keltje en de sterren waren weg. Een vastgeklonken leek door een onzicht bare ster. Ze leunde achterover en sloot haar ogen. Bill zou nu wel in zijn werk kamer bezig zijn met de laatste hand te leggen aan zijn preek voor zondag, en op zijn bureau stond het portret van dat meisje Ze wou dat ze oma Mason wat meer over haar gevraagd had. Oma zou er al- Clay Morton ten voete uit, om de oude dokter te gaan opbellen! en het was de oude dokter ten voeten uit om hem, zelfs zonder nadere uit leg van haar, te vertellen dat hij met z'n praatjes maar ergens an ders heen moest gaan. Dat was het soort vertrouwen dat hij in haar stelde Ze glimlachte tegen haar beeld in de spiegel die boven het te lefoontafeltje in de hall van de Ba tesen hing. Mevrouw Bates zou nu wel gauw terugkomen van haar koorrepetitie en meneer Bates van zijn kaart- avondje met Sam Christy. Jane had het prettig gevonden, alleen in het oude, grote huis. Ze was de laatste dagen veel te weinig alleen geweest; Een uitbarsting van woede trof te weinig tijd had ze gehad om met haar trommelvliezen. Toen die zo ver bedaard was dat ze weer woor den kon onderscheiden, hoorde ze: ,,Nu ja, Laird is natuurlijk uitste kend. Maar je zou eens toevallig bij hem aan kunnen lopen". „Kan ik dat wel doen? Ik bedoel, zou het „Etisch zijn?" maakte de oude dok- zichzelf in 't reine te komen, en een besluit te nemen over de toekomst. En de weken vlogen voorbij. Die beslissing kon ze niet langer meer uitstellen. Niet over Lance, maar over zichzelf, en Halesville, en Bill Latham. Bij die naam beet ze zich op de lip. Wat viel er voor haar over Bill Latham te besluiten? Dat les wel over weten; die zorgde er wel voor, alles te weten te komen over mensen die ze graag mocht. Wat had ze niet allemaal over Lan ce zitten vragen. Wie was hij, wat deed hij, wist ze zeker dat ze van hem hield? Vragen die ze uit pure zelfverdediging had beantwoord, want ze was er al in het begin van hun kennismaking achter gekomen dat Melvina Mason er zo haar eigen oordeel op na hield, en dat ze je althans van 'n gedeelte daarvan graag op de hoogte wou stellen ook. Jane glimlachte. Ze was heel veel van de oude vrouw gaan houden in de weken sedert ze die pillen naar het eenzame boerenhuis was gaan brengen, en daar had overnacht om dat dat nu eenmaal noodzakelijk was en er niemand anders was geweest. Maar er is altijd iemand anders. Dat had Lance gezegd. Ongewild kwam die gedachte nu weer bij haar boven en als om er aan te ontsnap pen, stond ze op en ging naar bin nen. Er was iemand anders voor Bill Latham. hoekige bliksemschicht schoot langs de hemel, zwaar en onheilspellend klonk het onweer. Als het ging re genen, zou het een stuk opfrissen.. Met die gedachte bleef ze in het duister de naderende storm afwach ten. Boven de bomen volgden de blik semstralen elkaar nu steeds sneller op, en iedere flits verlichtte een draaiende en kolkende wolkenmas sa, die als een woeste, steigerende, horde scheen te worden opgezweept door het wilde ritme van dondersla gen en een wonderlijk ruisend en trillend geluid dat deed denken aan een miljoen houtblazers in een snel toenemend crescendo. Jane voelde zich onrustig worden: ze greep haar katoenen ochtendjurk en trok hem aan, hoewel het we] leek of ze een dikke deken om zich heen sloeg. Toen ging ze weer naar het raam. Het gordijn begon te bewegen nu de koele wind, fris geurend naar regen, de kamer in woei. Ze huiverde even van genot, maar al gauw voelde ze een zekere angst over zich heenkomen. Een muur van wind sloeg tegen het huis. Dit was stevig gebouwd maar toch scheen het te beven in een poging zich schrap te zetten tegen de aanval. Er begon nen hagelstenen te vallen. Van de grote den op de hoek van het huis werd een tak afgescheurd die in z'n val een regenpijp of zoiets met een gierend geiuid van het huis lostrok en meesleurde. Jane begon te rennen. „Mevrouw Bates Meneer Bates Ze hamerde op hun deur. „We komen, Janie", riep de oude man terug. „Trek wat aan We gaan naar de kelder (wordt vervolgd) Oplossing Een nieuw Italiaans boulevard blad, „La Sera", heeft de politie een oplossing voor een mysterieuze Kalm nou, meneer! Ik heb U foch verdwijning van zeven jaar geleden gezegd dat het geen pijn zou doen! aan de hand gedaan, die door het (Van onze correspondent) Zeven miljoen bewoners van Frank rijk zijn slecht ot niet gehuisvest. Het drama is ongekend. In Duitsland heeft men nog steeds een tekort van miljoen woningen en dat ondanks het Deutsche Wunder". In Italië is het woningdrama zo mogelijk nog er ger: een kleine twee miljoen mensen wonen er in grotten, kelders en leem- hutten. Evenals in Frankrijk oordeelt ook de Italiaanse geestelijkheid, dat het drankmisbruik voor tachtig pro cent is te wijten aan de ongelukkige woontoestanden. De ellende en de armoe waren over al in de wereld rond. In Japan blijken volgens de recente gegevens meer dan twintig miljoen personen onvol doende te zijn gehuisvest en^of aan duidelijke ondervoeding te lijden. In België bestaat geen woning nood: de dagbladen staan vol aanbiedingen. Maar voor een re delijke woning betaalt men hon derd tot honderdvijftig gulden per maand huishuur. Honderddui zenden Belgen verdienen nog al tijd minder dan duizend francs per week. Het gevolg is, dat ve len ondanks de overdaad van woningen in vreselijke krotten wonen. Nog altijd zijn er een slordige honderdduizend krot woningen bij onze zuiderburen. Chili, in Zuid-Amerika staat bekend als één der rustigste en rijkste Zuid- amerikaanse republieken. Er wonen ;oed geteld zeven miljoen en een randjevol mensen. Daarvan hebben er twee miljoen geen dak boven het hoofd. De wereld is rijk. Soms zijn de oogsten te groot, maar in China en India samen blijken jaarlijks tien mil- De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft meegedeeld dat een kernwapen zondagochtend vroeg op het atol Bikini, in de Grote Oceaan, tot ontploffing is gebracht. joen personen om te komen van hon ger. In Spanje is het al evenmin een aards paradijs: meer dan twee mil joen burgers wonen er in krotten, grotten en hutten, gemaakt van leem en graszoden. (Advertentie) De 81-jarige Spaanse cellist Pablo Casals, heeft meegedeeld, dat hij een eind wil maken aan de stelregel, die hij zichzelf had opgelegd, niet te spe len in landen, die het bewind van Franco vriendschappelijk gezind zijn. Hij heeft, naar hij verklaarde, dit be sluit genomen teneinde actief te kun nen ageren voor het behoud van de wereldvrede. De musicus zei, dat hij het plan heeft om in oktober een bezoek aan New York te brengen, na het festival van Prades (in Zuid-Frankrijk), om met Hammarskjoeld te spreken over zijn voorstel ieder jaar in alle landen een dag vast te stellen voor een mu zikaal gebed voor de vrede. Hij voegde daaraan toe, dat, als het hem zou worden toegestaan, de alge mene vergadering van de V.N. toe te spreken, hij zou wijzen op de noodza kelijkheid, onmiddellijk een einde te maken aan de wedloop in atoom-be wapening. WOENSDAG 14 MEI 1958 HILVERSUM I 402 m - NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.30 Amus. muz. 9.00 V.d. zieken. 9.30 V.d. Vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.05 Voltooide symfonie, hoorsp. 12.05 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 G-ram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Concertork. 13.50 Louise, o-pera (3e en 4e acte). 15.30 Oude muz. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Muz. caus. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Leger des Heilskwartier. 18.15 Spectrum v.h. Christelijk Organi satie- en Verenigingsleven. 18.30 Ge mengd koor. 18.50 Gram. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Op de man af. 19.15 Vo caal dubbelkwartet. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharm. ork. en solist. 21.30 Naar een rechtsorde van de arbeid: staking en uitsluiting, caus. 21.50 Geestelijke liede ren. 22.15 De strijd van het Spaanse Pro testantisme, caus. 22.25 Musettemuz. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Gram HILVERSUM II 298 m VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.0o Nws. 8.18 De ontbijtclu'b. 9.05 Gym. v.d. vrouw. 9.15 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 V.d. vrouw. 11.00 Gram. 11.10 Gevar. progr. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V.h. platte land. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Wat zijn vliegende schotels?, caus. 14.00 Sopr. en piano. 14.15 Gram. 14.30 V.d. jeugd. 16.30 Brabants ork. 17.15 Volksmuz. 17.35 Pianoduo. 17.50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz. De brievenbus gaat open. Corresponden tieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Metropole ork. 18.50 Act. 19.00 V.d. kleuters. 19.10 De Christen en zijn politieke keuze, toe9pr. 19.25 VARA- Varia. VPRO: 19.30 V.d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Comm. 20.15 Ge- var. progr. 22.30 Hammondtrio. 22.50 Me dische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50- 24.00 Soc. nws. in Esperanto. BRUSSEL 324 m 12 00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.10 Ork. conc. 17.00 Nws. 17 .'10 Piano en viool. 17.50 Eoekbespr. 18.00 Caus. 18.20 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Wereldtentoonstelling. 20.00 Hoorsp. 21.50 Gram. 22.00 Nws. 22.11 Kamermuz. 22.55 Nws. 23.00 Voor de zee lieden. BRUSSEL 484 m 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 15.15 Franse volks liederen. 15.30 Gram. 16.15 Viool en piano. 16.45 Gram. 17.00 Nws 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.10 Vrije tijd. 22.55 Nws. Televisie WOENSDAG 14 MEI 1958 VPRO: 17.00-17.40 V.d. kind. NORJV: 20.00 Weekjourn. 20.30 Joseph in Do than, toneelstuk. 22.20 Dagsluiting. FRANS-BELG.: 16.00-17.30 Wereldten toonstelling. 19.00 Reflets du Libéralisme. 19.30 Aux quatre coins. 20.00 Nws 20.30 Gevar. progr. 22.00 Literair progr. Hier na: Wereldnws. VLAAMS-BELG.: 17.30-19.00 Wereldten toonstelling. 19.00 Bezoek aan het Scheep vaartmuseum te Antwerpen. 19.30 Nws. 20.00 Jozef in Dothahn, TV-spel. 21.50 Voordr. 22.05 Dans met de Doorme's. 22.25 Nws. en journ.

de Stem | 1958 | | pagina 5