Ylissingse Zomer Show Verwoede strijd op Halmaheira De snelst stad van groeiende Zeeland Tussen Schelde en Grens Shirts Shorts /^MARKT PeekiCloppenburg Nehroe over Zuid-Slavië STEM-toto begint opnieuw met vijftig gulden (f. 50.-) ht! Elke woensdag 295 W/A irs lat nng ïn Uand TWEEDE BLAD Oaeblaf ScSlftn DINSDAG 13 MEI 1958 55 Koopactie Evenementen Benoemingen in bisdom Breda Beukelsfeesten te Biervliet PROTESTANTSE EENHEID W. Staal lid van de Grondkamer EINDELIJK FIGUUR Nieuwe rector R.-k. Leergangen Dr. van Can benoemd De Shetlanders in Zeeland Handelsbetrekkingen China-Japan verbroken De onbekende Amerikaanse soldaat Kloosterzuster gedood Onfortuinelijke manoeuvre van Engels schip Karei Doorman de vaart De Olympia-equipe voor Olympia's toer Poloshirt met ronde hals fleurige streepdessins - kleurecht - makkelijk wasbaar. leeftijd 6 jaar. Short katoenen ribcord in 4 stoere kleuren met elastische band - ijzersterk, prima wasbaar leeftijd 4 jaar. Simbolan gesneuveld? De ,,Bretagne,, Fuchs weer thuis TOTO-formulier bns een en ge- puistjes, fenz. zijn Juurlijke 1 leven!) I 14 ver- i heil- Ituurlijke (rogist A voor boi-gani- Iziekver- pp He- gehou- 75-jarig muziek kunst", van de ftuur van lingen en I nemende I uur door hofdplaat lir neemt 1 waaraan door het worden uit ge- |iburg wa- Roosen- J-welkomd IBaal. Na- espreking |en zij in In de heer |>loog, die li. De heer liarop een In de gebracht 8-14 Het comité „Vlissingse Zomer Show" heeft op een maandagmiddag ge houden persconferentie zijn plannen ontvouwd voor de vierde show, die in de komende zomer wordt georganiseerd onder het motto „Vlissingen, de snelst groeiende stad van Zeeland", met als ondertitel „Vlissingen, koop-, woon-, industrie- en toeristenstad". Evenals dit in de drie voorafgaande jaren het geval was, wordt ook ditmaal de show weer in twee onderdelen gesplitst: een koopactie en een reeks van evenementen. De koopactie loopt van 7 juni tot en met 5 juli en de evenementen zullen plaatsvinden in de periode van 7 juli tot en met 23 augustus, op welke datum de show gesloten wordt met een openluchtbal op de Nieuwe Markt en een vuurwerk op de Nolledijk. Voor 6 augustus is een culturele avond gepland, waarvoor contact is opgenomen met Georgette Hagen doorn, Godfried Bomans en Enny Mols-de Leeuwe. De laatstgenoem de heeft reeds toegezegd te zullen komen; met de beide anderen is men nog in onderhandeling. Dat zal dus een avond worden van voorna melijk liederen en declamatie. Op 13 augustus treeds 's avonds in ceremonieel tenue het fanfarekorps van de Genie, op. Later op de avond wordt uit dit korps de Glosters- dansband gevormd, zodat er dus ook weer gelegenheid is om de le dematen te oefenen. avonden vullen en zeker niet minder aantrekkelijk zullen zijn. Tot zover ziet het er dus alles reeds goed uit. Men heeft er in de eerste plaats naar gestreefd om de evenementen een hoger niveau te geven dan in de voorafgaande jaren het geval was en indien het programma wordt uitge voerd. zoals het maandagmiddag ter tafel kwam, dan is men daarin zeker geslaagd. Er werden voor de te orga niseren bijzondere evenementen klin kende namen genoemd, zoals Malan- do's tango- en rumba-orkest, The Downtown Jazzband, Georgette Ha gendoorn, Godfried Bomans, Enny Mols-de Leeuwe, het fanfarekorps van de genie (in ceremonieel tenue) en vele anderen. Daarnaast zullen echter de meer al gemene zaken niet ontbreken. Er zullen openluchtbals zijn als het weer meewerkt gedurende een ze vental avonden zal men kunnen ge nieten van een zevenhandbaltoernooi waarvan de demi-finale en de finale vermocdellijk op het Bellamypark gespeeld gaan worden, er komt een ,,Tour d'école" (een wielerwedstrijd tussen leerlingen van middelbare scholen uit geheel Zeeland en wel op gewone alledaagse fietsen), men tracht om óf een Canadees school- orkest óf een Kopenhaags orkest hier te krijgen, die hebben meegedaan aan het muziekfestival te Heerlen en tenslotte zal ook weer naar de ring gestoken worden. Ook de kermisweek valt binnen de evenementenperiode van de show. Op 9 juni komt dan in ..Brittannia" het dans- en showorkest van Malan- do, dat tot 11 uur 's avonds showt en daarna tot ongeveer 2 uur de ge legenheid biedt tot dansen. Annie de Reuver is met haar orkest present op 23 juli voor een program ma. dat wordt aangevuld met het op treden van de acrobaten de Korfino's en miss Bernelli. The Downtown Jazzband verschijnt op 30 juli in 'n showprogramma en zal daarna ge legenheid bieden tot dansen. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda heeft benoemd tot bisschoppelijk com missaris van de Stichting ter bevor dering van het r.-k. Kleuter- en La ger onderwijs te St. Geertrufden- berg de weleerwaarde heer D. Sloot- maekers, tot geestelijk adviseur van het gewest Zeeland van r.-k. Midden standsbond de zeereerwaarde heer C. Holtkamp, pastoor te 's-Heerenhoek. benoemd tot kerkmeester te Don gen H. Maria, Moeder van Barm hartigheid: de heren C. van Loon en A. Oomen; als armmecster in de zelfde parochie bevestigd: de heren A. Heykant en A. Michielse. Tussen deze vijf grote evenementen door lopen dan de kleinere, die vele Eindelijk is het dan zover, dat het gedenkteken ter nagedachtenis aan Willem Beukelszoon, bestemd voor Biervliet, bij de beeldhouwer is ge reedgekomen. Het wordt nu verder bij de bronsgieter afgewerkt. Vermoedelijk zal de onthulling van het gedenkteken in de tweede helft van augustus kunnen plaats vinden. Dat deze onthulling met de nodige feestelijkheden gepaard zal gaan is voor ieder begrijpelijk. Het Comité Gedenkteken Willem Beukelszoon, waarvan burgemeester A.P. Kostense van Biervliet voorzit ter is, heeft een vergadering belegd met bestuursleden van een groot aan tal plaatselijke verenigingen. Aller wegen werd medewerking toegezegd. Verschillende suggesties kwamen uit de vergadering naar voren zoals het organiseren van een historische op tocht, een massa-sportdemonstratie van de landbouw-jeugdorganisaties, een muziekfestival, een fokveedag, kinderfeesten en traktatie, enz. enz. Voor de uitwerking van een en an der zijn reeds enige werkcommissies ingesteld. Deze commissies zullen tezijnei'tijd een beroep doen op de medewerking van alle Biervlieters. Voor de uitvoering van al deze plannen is natuurlijk geld nodig. Geld dat niet alleen door de gemeente kan worden verstrekt. Het gemeentebe stuur zal natuurlijk reeds kosten heb ben aan de officiële ontvangst op de dag der onthulling. Hiertoe dienen meerdere autoriteiten te worden uit genodigd, vooral autoriteiten op het gebied van de visserij. In verband hiermede zal getracht worden om voor de feesten ook nog geld bij een te krijgen door het houden van een collecte onder de ingezetenen van Biervliet. Wat de koopactie betreft heeft men gezocht naar een meer gespreide prij- zenverdeling en naar de mogelijkheid om de deelneming aan de actie zo ruim mogelijk te maken. Daartoe is het volgende systeem ontworpen: Voor elke bestede gulden verstrekt de winkelier de koper een bon ten bedrage van een gulden en tevens 'n prijsvraagformulier. Op dit formulier staan vijf vragen, die betrekking heb ben op reizen en die voor een ieder op te lossen zijn. Op elke vraag is slechts één juist antwoord moge lijk. De antwoorden zijn gedeponeerd bij een notaris. Tevens moet op het formulier een slagzin worden inge vuld naar aanleiding van een opge geven onderwerp en voorts voor vijf tig gulden aan bonnen worden ge plakt. Het geneel kan dan worden ge deponeerd in een vóór het kantoor van de V.V.V. in de Coosje Busken- straat opgestelde speciale bus. Elke donderdag worden de namen bekend gemaakt van hen, die in de afgelo pen week een prijs hebben gewonnen. En die prijzen zijn niet mis!: Een reis van zeven dagen naar Zwitserland, Oostenrijk en Italië voor twee personen, alles inbegrepen en verder reizen voor één of twee per sonen naar Zwitserland (6 dagen), het Zwarte Woud (5 dagen), Duits land (4 dagen), Luxemburg (3 da gen) en naar de Expo te Brussel, de laatste inclusief toegang tot de ten toonstelling. Alles bij elkaar zijn er enkele honderden reizen te win nen. iet-inmenging in binnenlandse aangelegenheden van bevrien de „mogendheden", dat moet een goed beginsel geacht worden. Doch belangstelling is niet verboden en kan zelfs wel op prijs gesteld wor den. Vandaar dat we hier gewag maken van de „Actie Protestantse Eenheid", opgericht met het doel de eenheid van de Protestants-Chris telijke partijen in Nederland op politiek terrein te bevorderen. Deze „Actie" is al enige tijd be zig de hoofdbesturen van de AR- partij en de Christelijke Historische Unie te bewerken tot het nastreven van een fusie. Bij de A.R. vond ze de meeste weerkiank. In de C.H.U. kwamen de meeste bedenkingen naar voren. Dit verschil in houding spruit voort uit uiteenwijkende zienswijzen met betrekking tot de fundering van politieke partijen op Christelijke basis. De A.R. gaan vooral uit van de anti-these, inder tijd door dr, Kuyper gesteld, de grote tegenstelling tussen het or thodoxe chistendom en de vrijzin nige gedachte, die zowel in de liberale als in de socialistische par tijen leeft. De C.H. willen daaren tegen de nadruk leggen op de_ christelijke gedachten welke bij de wording van de Nederlandse Staat in de zestiende eeuw leidend zijn geweest, doch houden minder stringend vast aan de bijzondere school en de confessionele sociale organisaties. In heide partijen leven nu echter groepen, die menen, dat deze ver schillen niet zo ernstig genomen moeten worden en langzamerhand door de tijd werden achterhaald. Vandaar de „Actie Protestantse Eenheid", die op 29 mei te Scheve- ningen een vergadering belegt, om te komen tot oprichting van een contactcommisie ter bestudering van alle mogelijkheden om tot oen nauwere landelijke samenwerking of fusie der beide partijen te ge raken. We willen wel opmerken, dat naar onze mening zulk een samen gaan de kracht en invloed van een christelijk gefundeerde politiek ten goede zou beïnvloeden. Er zou ook een vereenvoudiging komen in het Nederlandse partijcnbeeld, welke we voor het scheppen van duide lijker verhoudingen in de politiek Bij K.B. is de heer W. P. J. Staal te Stoppeldijk herbe noemd tot lid van de Grondka mer Zeeland. van betekenis achten. Met belang stelling willen we dit eenheidspro ces dan ook volgen. jyjeer dan een half jaar geleden werd de maximum-snelheid in de bebouwde kom ingevoerd en de resultaten zijn wel zo gunstig ge weest, dat ook de K.N.A.C, nu niet voor afschaffing durft te pleiten. Echter hebben de automobilisten terecht het bezwaar aangevoerd, dat de aanduiding van de 50-km- zone op verschillende plaatsen ho peloos slecht was, als ze niet geheel ontbrak. De automobilisten moes ten vaak maar raden, waar de be bouwde kom begon en eindigde Minister Algera zal daaraan nu echter gelukkig een einde maken Er is een maatregel in voorberei ding, waardoor het plaatsen van 50-kilometerborden aan de grens van die zones verplicht zal worden gesteld. Ook het einde van de 50- km-zone zal duidelijk moeten worden aangegeven. Beter laat dan nooit. Maar het was toch het best geweest, als men bij het uitvaardigen van een ingrij pende maatregel meteen had ge dacht aan deze onmisbare aanvul ling. y/erachtelijke agenten van het imperialisme waren klandestien binnengedrongen in het Russische leiderschap en zij waren verant woordelijk voor de breuk tussen Rusland en Yoego-Slavië in 1948. Aldus de uitsnraak van Kroestjev, toen hij in 1955 in Belgrado arri veerde en Tito aan zijn hart druk te. Kroestjev heeft die verachtelijke agenten geliquideerd. Maar onder zijn premierschap is nu weer open lijk de ideologische oorlog ver klaard aan de Yoego-Slavische dic tator. De Chinezen gingen daarbij voorop. De Sovjet-pers schiet nu echter lustig mee. Wat moeten we daarvan denken? Zitten er weer van die verachtelijke agenten van het imperialisme in de leiding? Of hadden die verachtelijke agenten in 1948 toch eigenlijk gelijk? Uit alles blijkt in ieder geval, dat de joviale heer Kroestjev op het ogenblik lelijk in de nesten zit. Hij kan zich in zijn alleenheer schappij alleen maar handhaven door van alles te doen, wat hij in Stalin afkeurde. Wat een figuur! Door het curatorium van de r.-k. Leergangen te Tilburg, onder voorzitterschap van prof. Van der Grinten, werd tot ree tor van de r.-k. Leergangen be noemd dr. H. L. M. van Can uit Maastricht, rector van het r.-k. Meisjeslyceum. In zijn nieuwe functie volgt dr. Van Can dr. A. Weijnen op, die benoemd werd tot professor aan de r.-k. Uni versiteit te Nijmegen. Dr. Van Can zal op 1 september in functie treden. De nieuwe rector van de r.-k. Leer gangen te Tilburg is Maastrichtenaar van geboorte. Hij studeerde aan de universiteit te Leiden en promoveerde in 1936 op het proefschrift over J. A. Alberdinck Thijm tot doctor in de letteren en wijsbegeerte. Vóór zijn benoeming tot rector aan het meisjes- lyceum te Maastricht in 1946, was hij leraar in de. Nederlandse taal, ge schiedenis en letterkunde aan de hbs en het gymnasium te Rolduc. Zijn wetenschappelijke verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot lid van de Maatschappij van de Nederlandse Letterkunde. In zijn Rol- ducse tijd was hij o.a. groepsleider van de verkennerij, secretaris van de commissie tot oprichting van een ho gere burgerschool in Kerkrade. en voorzitter van de Culturele Kring „Het land van Rode". Op cultureel te2"reih zijn zijn func ties vele. Zo is hij voorzitter van het Beroepstoneel Limburg en voorzitter van de „Mathias Kemp"-stichting en de Sportstichting in Maastricht. Se cretaris is hij van de Culturele Raad Limburg, van de Maastrichtse To neelacademie en van het Katholiek Middelbaar Onderwijs. Nog in 1956- 1957 maakte dr. van Can een inspec tiereis voor het middelbaar onderwijs door Indonesië. Dr. van Can, die za terdag zijn benoeming ontving, werd op Koninginnedag 1957 benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau (Advertentie) Evenals het voorgaande jaar, is wederom het plan opgevat door en kele ponyhouders, gezamenlijk een goedgekeurde hengst te huren. Aan vankelijk stuitte men .hierbij op de moeilijkheid, dat er in geheel Zee land geen enkele goedgekeurde hengst aanwezig was. Door bemiddeling van het Ned. Shetlandponystamboek is inmiddels in deze moeilijkheid voorzien. Kort geleden is gehuurd de vijfjarige vos- bonte ponyhengst ..Kolumbus van de Kraak". Deze hengst heeft tot va der Dombie, S 151 en is in eigen dom van de heer J. Lokers, Zeven bergen. De hengst is gestationeerd op de hofstede ..Lindezorg" van de heer J. A. Boot te Rilland. De mogelijkheid om zijn pony en kele weken tegen een redelijke ver goeding te weiden op „Lindezorg" is aanwezig, na voorafgaand overleg met de heer Boot. Ongetwijfeld zal deze aanwinst de basis verstevigen voor een betere en geregelde fokkerij, met meer kans op een beter fokprodukt. Vermeldenswaardig is het streven om te komen tot oprichting van een provinciale fokvereniging van Shet- landponyhouders in Zeeland. Tot op heden werden de belangen van de Zeeuwse ponyhouders zoveel moge lijk verzorgd door enkele initiatief nemers. Momenteel echter is er gezien de toenemende belangstelling behoefte aan om een hechtere ba sis te vormen, waardoor er meer en beter coördinerend gewerkt kan worden tot popularisering van het kleinste paardje ter wereld. Dege nen die in principe interesse hebben tot toetreding, kunnen zich onder vermelding van naam en adres la ten inschrijven ten kantore van het Rijksveeteeltconsulentschap voor Zeeland, Londense Kaai 27, Middel burg. Te Tokio is officieel bekendgemaakt dat op initiatief van de Chinese re gering alle handelsbetrekkingen tus sen Japan en communistisch China zijn verbroken. De vorige week had een Chinese delegatie, die te Tokio onderhandel de over aankopen van grote hoeveel heden Japans staal, ter waarde van 100 miljoen guldens per jaar. onder een ruilovereenkomst tussen de beide landen, opdracht gekregen de onder handelingen te staken en naar China terug te keren. Te Epinal in Frankrijk is gisteren de onbekende Amerikaanse soldaat uit de tweede wereldoorlog geko zen uit dertien, met vlaggen over dekte lijkkisten, waarin de licha men lagen van mannen, die in Europa en Noord-Afrika zijn geval len. Officieren van hoge rang, 800 soldaten en hun gezinnen woonden de korte maar ontroerende plech tigheid, op een kerkhof van een slagveld in oostelijk Frankrijk, on der een grauwe hemel bij. Binnen twee weken zal de kist, die gekozen werd, tezamen worden gebracht met een andere bronzen lijkkist, die het stoffelijk overschot bevat van een onbekende soldaat van het strijdtoneel van de Pacific. Op 26 mei zal een oorlogsheld tij dens een plechtigheid aan boord voor de kust van Virginia een van de twee uitkiezen voor een begra fenis op de nationale begraafplaats van Arlington op ..Memorial Day Daar zal de ongeïdentificeerde soldaat of deze nu afkomstig zal zijn van het oorlogstoneel in Euro pa of de Pacific gevoegd worden bij de onbekende soldaat uit de eerste wereldoorlog en bij de on bekende soldaat uit Korea. De andere onbekende soldaat uit de tweede wereldoorlog zal op 26 mei een zeemansgraf vinden. Maandag is op de Oranjesingel te Nijmegen, op het kruispunt met de Brugghenstraat, de 26-jarige missie zuster Marie Josephine Vrijns van de congregatie van de missiezusters uit Tienray in Limburg, toen zij met een medezuster op de fiets de Singel wil de overstekon, door een uit Bunscho ten afkomstige vrachtauto met aan hangwagen gegrepen en op slag ge dood. Zij verbleef in het klooster aan de Dennenstraat te Neerbos. Het 1.547 brt. metende Engelse s.s. Bittern" is maandagmorgen om half vier tijdens het manoeuvreren om in de Y-haven te Amsterdam voor de wal te komen, waarbij het door twee sleepboten werd geassisteerd, tegen de kade-muur van de Javakade ge varen. De boeg van het schip raakte daarbij de 50 m hoge 40 ton zware topkraan, die omviel en terecht kwam op de loods F, die over een lengte van circa 60 m werd bescha digd. De kademuur werd naar bin nen gedrukt en eveneens zwaar be schadigd. De Bittern" kreeg schade aan de top van de boeg en vlak bo ven de waterlijn waar de steven enigszins werd ingedrukt. Persoonlij ke ongevallen deden zich niet voor. De totale schade wordt voorlopig ge raamd op éénu miljoen gld. m Hr. Ms. Karei Doorman zal op 28 mei weer in de vaart komen. Dit wordt beschouwd als een routine-aan gelegenheid en geschiedt derhalve zonder bijzonder ceremonieel. Het schip is dan door de Nederlandse scheepsbouwindustrie omgebouwd overeenkomstig de eisen voor de oor logvoering met moderne middelen. De verbouwing heeft drie jaar ge vergd. Hr. Ms. Karei Doorman maakt de kern uit van de Nederlandse vloot. Met de haar toegevoegde „Seahawk" straaljagers, Avenger" anti-onder zeebootvliegtuigen en „Sikorsky" he likopters, zal dit mobiele vliegveld een bijdrage betekenen in de veilig stelling van de toe-, af- en doorvoer van goederen afkomstig van overzee, waarvan de Nederlandse industrie voor drievijfde deel en de totale Ne derlandse omzet voor de helft afhan kelijk is. De ploeg van de A.S.C. Olympia voor de Toer door Nederland voor amateurs, die deze vereniging van 27 mei tot en met 1 juni a.s. houdt, is als volgt samengesteld: Jan Groot (Beverwijk!, Hcnnie Ma- rinus, Wim Klebach, Rob van der Ruit. Leen Hartman. John de Vries en Arie de Hoog (allen Amsterdam) Van de Ieren is bekend dat zij gek zijn op poli tiek. Dit wordt ons ge leerd in de geschiedenis boekjes en uit overdre ven romans, die, naar nu uit de praktijk blijkt, toch wel enige grond hebben. Die Ieren vor men een volk dat de zaak verschrikkelijk politiek bekijkt, zelfs wanneer 't een Koor Festival orga niseert. Dat doen die Ieren namelijk uitgere kend, in de tijd dat er te St. Jansteen, evenals el ders in Nederland trou wens, gemeenteraadsver kiezingen worden gehou den. Nu is er natuurlijk niemand die wil beweren dat St. Cecilia, dat voor het Koor Festival in het Ierse Cork is uitgeno digd, in politiek-rustiger tijden die subsidie van duizend gulden pHis nog een garantie van 500 gul den niet zou hebben ge kregen, maar je dient zo'n aanvrage tegen de verkiezingen toch met 'n wat optimistischer gelaat in dan bijvoorbeeld een jaar nadien. Die Ieren zijn zo gek nog niet. Maar afgezien van de politiek, zij het Steense koor St. Cecilia dat nu vast en zeker naar Cork gaat, niet alleen een pui ke reis toegewenst, maar vooral een groot succes. De Steense zangkunst amateurs komen in Ier land met verscheidene uitstekende koren uit de gehele wereld. Het moet er niet slechts zijn eigen, reeds gevestigde reputa tie eer aan doen, maar het heeft er ook de naam van St. Jansteen, van Zeeuwsch-Vlaanderen, ja van heel Nederland hoog te houden. Verscheidene mensen hebben zich op 3 mei, toen Nederland zijn do den herdacht, geërgerd aan het feit dat er die zelfde avond te Sluiskil een bal werd gehouden. Hoewel de datum al even voorbij is, willen wij hiervan toch nog even melding maken. Iedere opzet willen wij uiter aard graag volkomen af wezig achten; de datum voor het bal, dat boven dien een goed doel had. was lang tevoren vastge steld. Niettemin had men het feest veel beter kun nen uitstellen, want men heeft uiteraard vele na bestaanden van tijdens de oorlog en in het ver zet gevallenen pijn ge daan. Terwijl het in ge heel Nederland doodstil was, klonk er in Sluiskil dansmuziek. Men kan het nu maar het best verge ten en degenen die er verantwoordelijk voor waren zullen zich, naar onze overtuiging, voor een herhaling van deze fout wel wachten. De verengeschiedenis mag vooral voor de Z. Vlamingen een trieste historie genoemd wor den. Men kan haar ver gelijken met de beleve nissen van een patiënt die in een ziekenhuis verteld wordt dat hij na een kleine operatie aan zijn pink weer helemaal bijgespijkerd zal zijn, wie men daarna dan evenwel meedeelt dat het toch wel eenvoudiger is om ook maar zijn gehele arm te amputeren en die na de ze operatie te horen krijgt dat het voor ieder een, ook voor hemzelf, het beste zal zijn als men hem pijnloos afmaakt en begraaft. Indien we, hier althans, alle economische overwegingen even laten voor wat ze zijn, kunnen we vaststellen dat de re gering thans alle resul taten van de in de laat ste jaren gegroeide toe nadering ongedaan maakt. „Ga toch via Antwerpen!" zei minister Algera enkele jaren ge leden tot de Zeeuwsch- Vlamingen. Nu de bewo ners van het land tussen Schelde en grens toch nauwer aansluiting zoch ten bij overig Nederland snijdt de minister de band definitief af. Men behoeft geen deskundige te zijn om te voorspellen dat het aantal personen wagens aan de veren sterk zal dalen. De tun nel te Antwerpen daar entegen zal heel wat meer Zeeuwsch-Vlanmse auto's te verwerken krij gen. De weg naar het noor den, die de Zeeuwsch- Vlamingen zo graag als een gemakkelijke weg zouden zien, onder of over de Schelde, wordt onbetaalbaar. Ook het bezoek der Belgen zal verminderen eveneens dat. aan Z. Vlaanderen. Want nu de attractie van de half- vrije veren eraf is zullen talloze zuiderburen, nu ze de tocht naar Walche ren te duur vinden, ook niet naar het aan België vastgeplakte stukje Zee land komen. De Wester- Schelde is thans weer tienmaal zo breed (Advertentie) Kleine stijging per moot. In een radiobericht van de zijde der opstandelingen in Indonesië, waarvan de plaats van uitzen ding onbekend is, werd giste renavond medegedeeld, dat de troepen der opstandelingen in de noordelijke Molukken een aanval door troepen van de re gering hebben afgeslagen en sommige landingsdetachemen ten naar hun boten hadden te ruggedreven. Deze landingen begonnen zondag, zoals gemeld, met een aanval op Halmaheira. Volgens dezelfde radio hebben in de afgelopen dagen eenheden der opstan delingen, in burgerkleding, aanvallen uitgevoerd op Boekit Tinggi, waarbij aan de zijde der regeringstroepen vele deden en gewonden zouden zijn ge vallen. Ook op Pematang Siantar zou een overval gepleegd zijn. Het linkse dagblad „Pemuda" in Djakarta heeft gemeld, dat kolonel Maloedin Simbolin, de minister van buitenlandse zaken der revolutionaire regering, klaarblijkelijk gesneuveld is tijdens een gevecht tegen troepen dei- centrale regering, die Korintji, in Midden-Sumatra, binnentrokken. De ambassadeur van Denemarken in Djakarta, The is Nielsen, heeft de In donesische minister van justitie ver zocht het beslag op het Deense vracht, schip „Bretagne" op te heffen en de bemanning zijn bev* egingsvrijheid te hergeven. De kapitein, v. d. Dryborg, verblijft in arrest, beschuldigd van steunver lening aan de opstandelingen. Zoals bekend werd de „Bretagne" in maart voor de haven van Padang opgebracht. Het lig* sinds die datum aan de ketting in Tandjong Priok. Premier Nehroe van India heeft maandagochtend voor de Indiase con grescommissie gezegd dat de com munistische wereld zich via de ver schillende communistische partijen me de binnenlandse aangelegen den van andere landen bemoeit. De Indiase communistische partij had aanvankelijk een vriendschapsbetui ging aan het recente Zuidslavische partijcongres gestuurd, maar nadat de ontstemming van o.a. de Russi sche partijgenoten over de gebeurte nissen in Zuid-Slavië tot uiting was gekomen, had men een tweede bood schap gestuurd, waarin men zijn mis noegen over het Zuidslavische partij- beleid uitte, aldus Nehroe. ,,Er kun nen vele wegen naar het socialisme leiden. Dat is geheel in overeenstem ming met het Indiase filosofische standpunt". Fuchs en zijn mannen, die zoals be kend de eersten zijn geweest die dwars door het Zuidpoolgebied zijn getrokken, zijn maandag per schip in Southampton aangekomen. Zij wer den met muziek en het geloei van scheepssinenes verwelkomd. Men heeft het gisteren weer gezien: langzamerhand beginnen de deelnemers aan de STEM-toto er achter te komen, hoe het formuliertje ingevuld moet worden om te winnen. Nu de pot er met nóg weer grotere snelheid ,,uit" is gegaan, starten wij als gewoonlijk met vijftig gulden 50. Wij vestigen er bijzonder de aandacht op, dat deze toto geldt voor het wedstrijdprogramma van komende zondag, 18 mei en dus NIET (om vergissingen te voorkomen) voor het programma van Hemelvaartsdag!! Doe allen uw best en veel succes. Zoals U weet, moet ingevuld worden: 1 als U denkt, dat de thuisclub wint; 2 verliest en 3 bij gelijk speL 1. Ieder kan aan onze Stern-toto deelnemen. 2. De deelneming is geheel gratis 3. Men kan het hiernaast staande Toto-formulier gebruiken en op een briefkaart plakken, echter is het óók geoorloofd de wedstrijden op can brief kaart over te schrijven. Niet oer brief 4. Frankering van briefkaarten, die op één van onderstaande adressen worden ingeleverd is niet nodig. Dit moet natuurlijk wel met briefkaarten geschie den, die per post verzonden worden. 5. De inzendingen moeten uiter lijk a.s. vrijdagmiddag te 12 uur op een der onderstaande adressen aanwezig zijn. Later binnengekc nen formulieren worden terzijde gelegd. 6. Over de uitslag kan niet wor den gecorrespondeerd. 7. Indien twee wedstrijden, voor komende op het Toto-formu lier. worden afgelast, blijft het bedrag, dat beschikbaar is, staan tot de daarop vol gende week. 8. Er kan maar één uitslag per briefkaart worden ingevuld. NAC-VVV BVV-NOAD G V A V-Elinkwijk ADO-MVV DOS-Ajax Amsterdam-Feijenoord Blauw Wit-SC Enschede RBC-Excelsior Willem II-Roda Sport Emma-Baronie Controle-totaalcijfer: Reservewedstrij d DOSKO-ONA morgén *in ëm!? krant.0'" 'aDg 'E Wachten' Die vlndt maandag- inge?eveardrezSijm kantoren' waar de briefkaarten kunnen worden Hoofdkantoor DAGBLAD DE STEM, Relgerstraat 16 Breda Bijkantoor ROOSENDAAL, Molenstraat 45 erena. Bijkantoor BERGEN OP ZOOM, Zuivelstraat 26 Bijkantoor WAALWIJK, Grotestraat 189 Bijbureau OOSTERHOUT, Kloosterstraat 50 Bijkantoor GOES, Westsingel 98. Bijkantoor HULST, Dubbele Poort 7 Bijbureau OOSTBURG, Nieuwstraat *41 Bijbureau TERNEUZEN, Noordstraat 56

de Stem | 1958 | | pagina 3