Walcheren CHOCOLATERIE Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen Zeeuwse boerderij enbouw a j Watersnoodschade is bijna hersteld 49 69 Dagblad De Stem Reorganisatie bij inspectie Zeeuws landbouwonderwijs AMSTLEVEN levensverzekering VROOM DREESMANN Kruidenkrachtl BLAZERS PRO E Wnd. burgemeester Serooskerke KOEKJES Samenwerking in de woningbouw Burgerlijke stand Twee inspecteurs met ingang van 1 mei Kapelaan van Lierop te Hulst overleden Openbare les op huishoudschool Muziekconcours te Hoofdplaat Roosendaalse brandweer ontving commandanten Hoogwaterstanden Bewaarplaatsen voor aardappelen en uien AGENDA Vandaag Morgen Be b M DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 MEI 1958 MIDDELBURG Gemeenteraadsvergadering De hoofdstedelijke gemeenteraad vergadert aanstaande maandagna middag om twee uur. Het belang rijkste punt van de agenda is de in stallatie van het nieuwbenoemde raadslid voor de socialistische frac tie, de heer J.J. Jonker in de vaca ture van Loo. Verder is er een aan tal voorstellen tot benoemingen van leden in diverse commissies, vere nigingen en stichtingen en tenslotte zijn er voorstellen tot het nodig ver klaren" van een vormingsklasse der chr. landbouwhuishoudschool en o. m. de verkoop van gronden. Zierikzee Gouden eremedaille Aan mej. A.J. Poppe, organiste van de gereformeerde kerk alhier, is verleend de gouden eremedaille', ver bonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau. Met ingang van 15 mei is de heer A. de Kam, burgemeester van Vrou wenpolder. door de Commissaris der Koningin, belast met de waarneming van het burgemeestersambt der ge meente Serooskerke op Walcheren. In verband met de voorgenomen inkrimping van gemeenten op Wal cheren is het niet waarschijnlijk dat Serooskerke nog een nieuwe burge meester zal krijgen. (Advertentie). GLACÉ FRUIT van zuivere vruchten JJQ 200 GRAMUÜ FRUITCARAMELS verschillende frisse smaken. 200 GRAM CHOC. BLOEMEN met musketzaad in verschillende kleuren 150 GRAM LANGE SPRITS een van onze heerlijkste 11Q koekjes. 250 GRAM 19 AMSTERDAMMERTJES Heerlijk bros croquant, met nougat, zeer licht CC in gewicht. 250 GRAM ww Breda - Bergen op Zoom Aan onze postabonnees Van de zijde van de centrale di rectie der P.T.T. vernemen wij het volgende: „Op woensdag 14 mei a.s., zal aan abonnees op per post ver zonden dagbladen gedurende het zelfde tijdvak, waarop zulks op zaterdagmiddag gebruikelijk is, zo nodig gelegenheid worden ge geven, de voor hen bestemde exemplaren kosteloos af te halen voorzover deze op die dag niet meer worden besteld en uitrei king zonder kosten en zonder be zwaar voor d-i dienstuitvoering op het betrokken postkantoor moge lijk is." Op plaatsen waar geen tweede postbestelling is, worden onze abonnees dus in de gelegenheid gesteld hun courant diezelfde dag nog op het postkantoor af te ha len. De daarvoor in aanmerking ko mende couranten zullen met dit doel voor ons van een oranje adresbandje worden voorzien. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7, Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland. Goes Westsingel 98, Tel. 2236 Rayonredacteur-. N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0 37 pei mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes" 3 regels of minder 0.90; elke regel meei 0.15. Bij plaatsing óók in de Prabantse oplage resp. 1.50 en f 0.4u Bij 3 achtereenvolgen de ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tecpn Half geld. GOES Naar aanleiding van de onlangs in het rapport der Nationale woning raad geuite kritiek op de gang van zaken bij de zeven Goese woningbouw verenigingen hebben vier van deze organisaties, nl. ,,Ons streven"; ,,Help je zelf"; .Algemeen belang" en de Stichting Chr. Woningbouw Vereniging besloten een federatie te vormen om met meer kracht naar buiten te kunnen optreden. Dit is ge schied op aandrang van de afd. Zee land van de Nationale woningraad. Twee bestuursleden van ieder der samenwerkende verenigingen werden aangewezen om het bestuur der fe deratie te vormen. De dagelijkse lei ding berust bij de heren D. Taekema (,,Ons streven"); A. Brusket („Help je zelf"); K. Schipper Algemeen Belang") en A. Gillesen (Chr. Wo- ningb.). De heer Taekema fungeert als voorzitter. Geboren: Paulus zv J. Verdonk Paree; Robertus zv J. Coppoolse Wijkhuisen; Pieternella dv W. Scher- penisseHouke; Abe zv W. de Rub berHoogerland; Janna dv M. Gunst Boogaard; Jan zv I. SinkeBras ser; Hendricus zv J. Hagenaars Bakx; Jacomina dv G. Eckhardtv. Liere; Cornelia dv M. de Visser Matthijsse; Neeltje dv J. van de Pa rel—van Nieuwenhuijzen te Kruinin- gen; Anthonia dv J. Steenepoorte Moeliker te Kapelle; Lena dv J. ImanseLookman; Jacqueline dv A. Slingerlandv. d. Ven te Wemeldin- ge; Johanna dv M. HamelinkLou- werens; Riekele zv B. Witteveen Katerberg. Ondertrouwd: A. Verstelle 22 jaar en N. Zandee, 22 jaar. M. de Kraker 24 jaar en A. Francke 23 jaar. J. Mijnsbergen 24 jaar en A. van der Heil 2 jaar. G. van Arnhem 26 jaar en P. de Boot 27 jaar; J. de Rijke 25 jaar en P. Kesselaar 22 jaar. J. Eikenhout 22 jaar en W. Izeboud 19 jaar. H. Geelhoed 25 jaar en K. Da- nielse 25 jaar. A. Kosten 22 jaar en P. Goedhart 23 jaar. J. Franken 25 jaar en D. van Dillewijn 25 jaar. Gehuwd: J. Gelok 23 jaar en J. Tazelaar 18 jaar. A. Kik 23 jaar en L. Jobse 20 jaar. Overleden: A. Sanderse 74 jaar, wedn. v. C. van Liere te 's Heer Arendskerke; A. de Koster 83 jaar, vv I. Kriekaard; J. van Belois, 76 jaar mv E. Verhaagen te Kattendijke M. van Belzen, 2 jaar dc C. van Bel- zenvan Dalen te Goes; A. Minder- houd 85 jaar, wed. van J. van He- mert; F. Ochtman 82 jaar. wed. van E. Kakebeeke. s-Heerenhoek Weer wielerkoers? De 's-Heerenhoekse supportersclub is weer in actie gekomen en heeft om te beginnen medegedeeld dat ernstig wordt overwogen dit seizoen weer een koers voor beroepsrenners te organiseren. In het vorige seizoen kon dit om verschillende reden niet doorgaan, waardoor het mogelijk is dit seizoen beter voor de dag te ko men dan ooit. Op de vergadering daartoe belegd zal tevens een toepasselijke film wor den vertoond, o.m. over de ronde van Luxemburg, waarin de plaatselijke fa voriet Westdorp al enige malen van zich deed horen en waarin men hem volop in actie zal kunnen zien. KROTOPRUIMING Enige tijd geleden werden door de bevoegde instanties enige woningen aan de Driedijk onbewoonbaar ver klaard. Dit gebeurde op het juiste moment, daar de bewoners van de krotten naar de inmiddels gereed ge komen nieuwe woningen waren ver huisd. De eigenares van de krotten liet er geen gras overgroeien en heeft de krotten inmiddels doen op ruimen, hetgeen niet weinig bij draagt tot verfraaiing van het prach tige landschap. TONEELNIEUWS Enige weken geleden speelde de parochiële toneelclub ,,Het eenzame huis" van J. Naaykens mede voor 't Zeeuws Landjuweel. Door de prov. toneeladviseur de heer J. Lemeire, werd over dit stuk en de opvoering ervan een nabeschouwing gegeven voor de medewerkenden. Bij een kritisch verslag blijkt meestal, dat er aan een toneeluitvoering door amateurs wel het een en ander kan mankeren. Bij een ernstig streven echter om het zo goed mogelijk te doen, is een dergelijke nabeschou wing zeer leerzaam. In het algemeen kan van een vrij behoorlijke presta tie worden gesproken, blijkens het verslag. Op het decor waren zeer veel aanmerkingen, maar ook zeer goede vondsten vonden de gepaste waardering. Het spel was in het al gemeen voldoende. Kapelle Veertig jaar in dienst bij Fa. v. d. Have Veertig jaar is het geleden dat de heer J. van Willegen-Kosten in dienst trad bij de fa. v.d. Have. De gehele ontwikkeling van dit bedrijf heeft hij meegemaakt. Na de oorlog werd hij directeur van het Belgische bedrijf van deze zaak en thans is hij hoofd boekhouder van het Belgische bedrijf van het Kon. Kweekbedrijf en Zaad- handel D. J. v. d. Have n.v. Ter gelegenheid van dit jubileum was er in het CJMV-gebouw een re ceptie en bij deze gelegenheid heeft wethouder J. Balkenende de jubilaris de versierselen overhandigd beho rende bij de zilveren medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ir. D. J. v. d. Have feliciteerde namens directie en personeel en bood een enveloppe met inhoud aan. In de avonduren bracht de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" de jubilaris een serenade. Kruiningen Goede prestaties op zangeoneours In het dorpshuis is een zangcon cours gehouden van de bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigin gen, ring Zeeland. Hieraan hebben 16 koren en 4 kin derkoren deelgenomen. Er zijn goe de prestaties geleverd. Zeeland staat op dit gebied niet achter bij ande re provincies. Dit was de mening van de jury de heren A. de Braai te Arnhem en Herman de Wolf te Rotterdam. Het concours werd geopend en gesloten door de voorzitter van de bond de heer P. van der Wiele te Goes. Oudelande Raadsbesluiten De raad besloot om in enkele ge meentewoningen de elektrische in stallatie te .verbeteren. Ingewilligd werd een verzoek van de hervormde gezinszorg om 10 cent subsidie per hervormde inwoner. Aan de Z.L.M. werd verhuurd een perceeltje tuin grond voor tijdelijk plaatsen van een barak (handvaardigheidslokaal) in verband met uitbreiding van het leerplan der langere landbouwschool, per 1 september 1958. In verband hier mede werd ook besloten het gym nastieklokaal der o.l. school geduren de twee lesuren per week in gebruik te "geven. Indien de school voldoende levensvatbaarheid heeft zal later tot permanente uitbreiding worden over gegaan. Het verzoek van het bestuur der bijz. lagere school om medewerking voor aanbrenging van verduiste- rin'gsmateriaal in een leslokaal in verband met het projectieonderwijs werd eveneens ingewilligd. De aftre dende leden van de commissie van beheer schoolartsendienst werden al len herbenoemd. Vastgesteld werd een wijziging der gemeentebegroting 1956. Door de heer J. Lous te Breda is een elektrische klok aangeboden ten behoeve van het dorpshuis. Dit ge schenk werd uiteraard in grote dank aanvaard. Met ingang van 1 mei jl. is de in spectie op het landbouwonderwijs ge reorganiseerd. Tot dusverre werd de inspectie op de Middelbare Land bouwscholen (de voormalige land- bouwwinterscholen) centraal uitge oefend. De inspectie op de lagere landbouwscholen en landbouwcursus- sen berustte bij de 19 Directeuren van Rijks Middelbare Landbouwscho len en 8 Rijks Landbouwconsulenten, die als toezichthoudende consulen ten" dit rijkstoezicht op de scholen derhalve als taak naast hun hoofd functie uitoefenden. De belangrijke ontwikkeling die het landbouwonderwijs doormaakt, vraagt erom het toezicht daarop zo doeltreffend mogelijk wordt uitgeoe fend, terwijl anderzijds de functies van directeur van een middelbare landbouwschool en van rijks land- bouwconsulent de betrokken functio narissen geheel op te eisen. In ver band hiermede wordt sedert 1 mei het toezicht op de middelbare en la gere landbouwscholen verricht door 6 inspecteurs. De provincie Zeeland valt daarbij onder de vierde en vijf de inspectie. De vierde inspectie omvat het werkgebied Noord- en Zuid-holland, Texel, Goeree-Overflakkee. Schouwen Duiveland, St. Philipsland, Tholen; inspecteur de heer I. Schroevers te Alkmaar. De vijfde inspectie omvat Noord brabant zonder het Peelgebied. het Land van Maas en Waal, Zeeuwsch- Vlaanderen, Walcheren en Noord- en Zuid-Beveland; inspecteur ir. E. Bol len te 's-Hertogenbosch. Het werk van deze 6 inspecteurs wordt, onder leiding van de directeur van 't landbouwonderwijs, ir. N.J.A. van Keulen, gecoördineerd door een tweetal hoofdinspecteurs, respectieve lijk voor de middelbare landbouwscho len ir. G. Veenstra, bij wie tevens het toezicht op de hogere landbouw scholen, zoals tot dusverre, blijft be rusten en voor de lagere landbouw scholen de heer J. Roggeveen. Aan dit nieuwe inspectie-appa raat worden tenslotte nog een twee tal technische inspecteurs toege voegd. te weten een inspecteur, die zich speciaal beweegt, op het terrein van de arbeidsleer en ar- beidsmethoden in de landbouw en die voorts belast is met de ont wikkeling van het leerlingstelsel en het hierop betrekking hebbende cursuswezen. De taak van de tweede inspecteur beweegt zich in het bijzonder op het terrein van de veeteeit- en het zui- velwezen. Deze technische inspec teurs onderhouden op hun onderschei den werkterrein nauw contact met de landbouwvoorlichtingsdienst, res pectievelijk de directie veeteelt en zuivel. Een en ander houdt in dat ir. J. Versteeg en ir. J. Roest, resptectie- velijk directeuren der rijks middel bare landbouwschool te Goes en Schoondijke, het toezicht op de la gere landbouwscholen en landbouw- cursussen hebben moeten afstaan. Hopelijk kunnen hun opvolgers, die zoveel verder van de bron zitten", hun taak even zorgvuldig vervullen. In het r.-k. ziekenhuis te Hulst is na een langdurige ziekte op 31-jari- ge leeftijd overleden kapelaan A. van Lierop. Kapelaan van Lierop was reeds zes jaar als kapelaan werk zaam in de parochie van de H. H. Philippus en Jakobus te Koewacht. Hij was in Koewacht een zeer ge ziene geestelijke, die vooral voor de jeugd steeds zijn uiterste krachten heeft gegeven. De overledene was Hulstenaar van geboorte en zal in Hulst worden be graven. AXEL Auto's botsten Alhier had 'n auto-ongeval plaats, dat ondanks de grote ravage geen persoonlijke ongelukken veroorzaak te. De boekhandelaar J. C. V. reed met zijn personenauto vanuit de Walstraat in de richting van de markt, toen de drankhandelaar P. W. uit Hulst hem in de flauwe bocht der straat van tegenovergestelde rich ting tegemoet kwam. Beide autobe stuurders zagen elkaar te laat, waardoor een botsing niet meer te vermijden was. De zijflank van V.'s auto werd totaal ingedeukt, terwijl W. met een verbogen bumper uit het strijdperk trad. De politie stelt een onderzoek in. Biervliet GOUDEN ECHTPAAR Het echtpaar Bogte-Mareels in de Tuinstraat vierde z'n gouden bruiloft. Beide echtelieden, respectievelijk 75 en 71 jaar, zijn geboren Biervlieters en verheugen zich nog in een goede gezondheid. De heer Bogte was tot voor kort nog werkzaam als landar beider. Het ontbrak dit echtpaar op deze dag niet aan belangstelling. Ook bur gemeester Kostense en echtgenote bo den het gouden paar persoonlijk hun gelukwensen aan. De plaatselijke Harmonie bracht 'n klinkende serenade. BLIKSEMLOTERIJ GESLAAGD De Muziekvereniging „Harmonie" te Biervliet organiseerde een blik- semloterij, waarvan de opbrengst zal worden aangewend voor het aan schaffen van kleding en baretten voor de leden van de drumband. De enige prijs in deze loterij was een vet varken, hetgeen men zater dagmiddag in levenden lijve op een wagen door Biervliet kon zien rijden, vóórafgegaan door een geluidswagen van waaruit voor de nodige recla me voor deze actie werd gezorgd. De leden van de drumband zelf zorgden voor de verkoop van de lo ten. Dat deze loterij een succes was bleek 's avonds toen de trekking plaats vond. De bruto-opbrengst be droeg namelijk ruim 700. Graauw NUMMERING VAN DE KANDIDATENLIJSTEN De nummering van de kandidaten lijsten voor de aanstaande gemeen teraadsverkiezing ziet er als volgt uit: 1. lijst Staal A.P. 2 lijst Schille- mans A. 3. lijst de Waal F.A. 4. lijst Daalman L.F. KINDSHEIDDAG Zaterdag vierde de Kindsheid haar jaarlijkse feestdag. De dag werd be gonnen met een H. Mis. Daarna verdeelde men zich in een paar groepen en werd er gespeeld, de meisjes od het plein van de la gere school, de jongens op het sport terrein. Een traktatie in de vorm van een sinaasappel vormde het sluit stuk. NIEUWE TELEFOONS Men is hier begonnen met het plaatsen van de nieuwe telefoontoe stellen bij de abonnees. Men ver wacht dat in september de auto matisering een feit zal zijn. TONEELAVOND De toneelgroep van de R.K.J.B. en de R.K.J.B.B. heeft voor de ouden van dagen een toneeluitvoering ge geven in het patronaatsgebouw. De belangstelling voor deze avond was niet buitengewoon groot. HULST Enthousiasme voor KSA-kamp groeit Als de organisatoren van het KSA- heem de laatste tijd niet zoveel pech hadden ondervonden, zouden zij thans reeds meer dan 8.000 overnachtingen voor Hulst geboekt hebben. Het totaal aantal opgaven beliep nl. dit aantal dat ca. 10.000 mandagen omvatte, maar er zijn sedertdien belaas 2400 mandagen vervallen. Sommige groepen, vrezend dat het uitblijven van de zo nodige mede werking funest op het kamp zou werken, trokken hun opgave name lijk in. Het typeert het enthousiasme dat intussen toch voor Hulst is ge kweekt dat er ondanks alles weer verscheidene andere groepen inge schreven hebben, waardoor thans 460 overnachtingen 16290 mandagen) vaststaan. Over een 1200 nog vol gende mandagen is men in onder handeling. Er zullen dit seizoen in totaal 17 bussen rijden. Ondanks deze tegenslagen, welke de organisatoren deed uitzien naar slaapgelegenheid te Kemseke en St. Jansteen (waar men de Vlaamse jeugd alleszins tegemoet wil komen) blijkt de animo toch zo groot te zijn dat het kamp niet anders meer kan worden dan een succes. Voor het op 22 augustus te houden wallenspel is een indrukwekkende organisatie op touw gezet. Het be looft een bijzonder spectaculaire ge beurtenis te worden die Hulst voor een dag in de sfeer der vroegere be legeringen zal terugplaatsen, al zal het deze keer heel wat plezieriger zijn dan toen de Gentenaren met minder vriendschappelijke bedoelingen op rukten. Zaterdag 17 en maandag 18 mei wordt in de r.-k. huishoudschool ,,St. Martha" een openbare les gehouden. De afdelingen v.a.v.o., tekenen, han denarbeid, koken en huishoudkunde staan dit jaar alie in het teken van het Jeugd Rode Kruis, de zieken zorg in huis en gezondheidszorg. In de keuken zullen ziekenvoeding en diëten verzorgd worden en er wordt ook een show gehouden van het leerlingenwerk in de naaldvakken. OOSTBURG HOOFDBESTUURSLID Voor de Ned. Ver. van leraren in het machineschrijven en stenografie werd als hoofdbestuurslid gekozen de heer M.A. Aalbregtse te Oostburg, die tevens werd aangewezen als exami nator voor het komende seizoen. S t.-Jansteen Begrafenis Jo Vinck Onder zeer grote belangstelling werd maandagmorgen alhier ter aar de besteld de heer Jo Vinck, die in de leeftijd van 52 jaar na een maan denlange ziekte was overleden. De heer Vinck was een bekende to neelfiguur en maakte zich in ver schillende verenigingen verdienste lijk. Philippine SCHOOLVERKEERSEXAMEN. De hoogste klas van de lagere school heeft het examen af moeten leggen voor de verkeersregelen. Ver schillende controleposten waren uit gezet om de aantekening te doen voor het goed of niet goed passeren der borden. Het was wel opvallend, dat de meisjes en jongens heel rustig op hun fiets de uitgestippelde weg aflegden. Op enkele punten, vooral waar de verkeersagent dienst deed, kon men zien, dat het voor de kinderen wel een beetje ingewikkeld was. De leider van deze cursus, postcom- mandant Abrahamse, was op het eind van het examen zeer tevreden. Over 14 dagen zullen de kinderen weten of ze geslaagd zijn of niet. Sluis Nieuwe voetbalclub gestart Zondagmiddag werd op het sport terrein te Sluis een openingswedstrijd gespeeld door de pas opgerichte voet balclub tegen de veteranen van Sluis. De jonge club draagt de naam S.L.U.U.S., wat betekent „Schep Le vensvreugd Uit Uw Spel". Burge meester P. F. van Hootegem was bij de wedstrijd aanwezig en sprak tot de jeugdige club een woord van aan moediging. Hij feliciteerde de jon gens met het genomen initiatief en hoopte dat binnen afzienbare tijd een gunstig resultaat zal worden bereikt. Hierna was aan de burgemeester de eer de eerste aftrap te doen. De jonge club won de wedstrijd met 51. De verwachtingen zijn dat men hoopt reeds met september in de competitie met een senioren- en ju- niorenelftal uit te kunnen komen. Met enkele (oudere) spelers die ge negen zijn de club te helpen opbou wen, mag men de toekomst hoopvol tegemoet zien. CONCERT EN RONDGANG De muziekvereniging Apollo" heeft een concert gegeven op de Markt en maakte een muzikale wandeling door de gemeente en de omgeving St. Anna ter Muiden. De plaatselijke jeugddrumband „De Jantjes" werkten ook mee aan deze muzikale avond. Sluiskil VOOR HET JEUGDGEBOUW Gedurende drie dagen zal ten be hoeve van het jeugdgebouw de Ark een bazaar worden gehouden. Op pinksterzaterdag tweede en derde pinksterdag zullen vele attracties ge presenteerd worden in de leegstaande christelijke school, omdat de Ark zelf, gezien de grote belangstelling, welke men verwacht, te klein is. GOUDEN BRUILOFT Gisteren heeft het echtpaar H. J. Colsen de Caluwé de dag herdacht dat het vóór vijftig jaren in het hu welijksbootje stapte. In de ochtend uren vond een H. Misoffer uit dank baarheid plaats, waarna de familie leden zich voor een verder feestelijk vermaak in hotel Meert vervoegden. Ook op de gebruikelijke receptie heeft het niet aan belangstelling ont broken. (Advertentie) OP LANDELIJKE EXPOSITIE Onlangs maakten wij melding van het feit, dat de heer E. Bleijenberg met een in Terneuzen tentoongesteld decoratief paneel een eerste prijs be haalde in een schildersprijsvraag, uit geschreven door de studieclub van d'Ee tot Hontenisse. Dit fraai resul taat schepte de mogelijkheid dat het paneel, uitbeeldende een tweetal vis sen met omlijsting door hemzelf in fantasie aangebracht, naar Groningen verzonden werd voor de landelijke expositie. Heden kwam het bericht binnen dat het doek werd bekroond en wel met een tweede prijs. GEGREPEN DOOR AUTO Wat kneuzingen aan armen en be nen waren het resultaat van een aan rijding, waarmede de schippersknecht A. de V. naar het Elizabeth-zieken- huis moest worden vervoerd. De ge volgen hadden groter kunnen zijn als niet de heer P. de G. op de remmen van zijn wagen was gaan staan toon deze, rijdende richting Terneuzen, hal verwege kanaalweg-zuid de brom fietsberijder, die mee oprijdend de straat overstak, greep. Materieel werd er geringe schade geleden. TERNEUZEN Diamanten echtpaar Het echtpaar F. G. de Bokx-de Smit, sinds 13 jaar in het rusthuis „Scheldeoord" verblijvend, vierde zijn 60-jarige bruiloft. De heer de Bokx (84) werd te Zaamslag geboren en leerde zijn vrouw Jannetje de Smit (83) kennen toen''hij als voermansknecht in Ter neuzen werkte. Na hun huwelijk gin gen zij op de „Reuzenhoek" (gemeen te Zaamslag) wonen en hij vestigde zich daar als zelfstandig voerman. Tot de eerste wereldoorlog trok de heer de Bokx met „de mallejan'» ge laden met zware bomen door Z. Vlaanderen en naar België. Wegens gebrek aan personeel (veel jonge mannen werden gemobiliseerd) moest h het bedrijf aan kant zet ten en trok hij door de streek als veekoopman. In 1921 trok het echtpaar de Bokx naar Goes. Daar ging de diamanten jubilaris het boerenbedrijf uitoefe nen, maar Zeeuwsch-Vlaanderen kon moeilijk worden vergeten, want in 1928 begon de heer de Bokx een mel- kerij in Sluiskil. In 1934 vond hij het welletjes en vestigde het echtpaar zich te Terneuzen. Nu genieten zij alle goede zorgen van het rusthuis. Om 10 uur werden de medebewoners in de gelegenheid gesteld het echtpaar te feliciteren. Vele schriftelijke felicitaties, bloemen en persoonlijke bezoeken van familie en goede vrienden werden ontvan gen. BURGERLIJKE STAND Geboren: Adriana, dv. A. Florus- sen - de Regt; Johanna, dv. L. Wijf fels - Cambeen; Elisabeth, dv. J. Hangoor - Scheele; Paul, zv. M. Meeusen - Littooy; Christiaan, zv. L. de Maillie - Dooms; Mathilda, dv. G. Loof - de Guesquière; Diana, dv. T. Ottjes - de Bock; Johannes, zv. J. van Zanten - van Gimst; Maria, dv. J. Neels - Mechielsen; Rosalinda, dv. C. Hamelink - Schutt; Lucas, zv. J. van den Hemel - Goossens; Corne lia, dv. J. Willemsen - Schieman. Huw.-Aangiften: C. Krocké, 37 j., en B. Verpoorte, 22 j.; J. Vasseur, 24 j., en J. van Drongelen, 19 j.; P. Romeijn, 22 j., en P. Jansen, 20 j.; A. de Boevere, 34 j., en M. Neve, 33 j. Gehuwd: R. Schelstraete, 29 j., en T. Roestenberg. 25 j.: C.Haumersen, 37 j., en D. Blans, 41 j.; W. Reijn- goudt, 22 j., en J. van Leiden, 21 j.; M. van den Hoek, 30 j., en P. Kroon, 33 j.; A. van Hoorn, 24 j., en W. Leppens, 22 j.; J. Rouw, 24 j., en H. Duvivier, 21 j. Overleden: Elisa van der Steen, 66 j., echtg. van J. van Rossum; Alphonsus de Vliegher, 80 j., we- duwn. van M. van Vlierberghe; Ge- rardus Weemaes, 43 j., echtg. van E. Gijsel. (Advertentie) Natuurvolken en dieren geven ons een wijze les: de bron van genezing en ge zondheid ligt bij de natuur zelf! Klachten over hoofdpijn, moeheid, puistjes, vale teint, verstopping, aambeien enz. zijn slechts het gevolg van een onnatuurlijke leefwijze. (Verkeerd voedsel, zittend leven!) HER BES AN Kruidenthee bevat 14 ver schillende Kruiden met elk een eigen heil zame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist A f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. Het 12e muziekconcours, georgani seerd door de Bond van Muziekver enigingen, wordt dit jaar op He melvaartsdag te Hoofdplaat gehou den, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de plaatselijke muziek vereniging „Oefening Baart Kunst". Juryleden, afgevaardigden van de Kon. Ned. Federatie, het bestuur van de bond van muziekverenigingen en de dirigenten van de deelnemende verenigingen worden om 13 uur door het gemeentebestuur van Hoofdplaat officieel ontvangen. Om 14 uur neemt het concours een aanvang waaraan ook (voor de eerste maal) door het Terneuzens Jeugdorkest zal worden deelgenomen. Het winnende korps zal 's avonds het slotconcert verzorgen. Brandweercommandanten uit ge heel Brabant, Zeeland en Limburg wa ren maandag te gast bij het Roosen daalse korps. Zij werden verwelkomd door commandant Vic van Baal. Na dat zij algemene punten in bespreking hadden gebracht, beluisterden zij in hotel „Central" een lezing van de heer Suring, een hekend criminoloog, die sprak óver de brandstichters. De heer van Elteren behandelde daarop een aantal technische problemen. In de namiddag werd een bezoek gebracht aan de Ligafabrieken. (Advertentie) De grote mode Effen Gestreept Geruit met bijpassende PANTALON Ook voor junior magazijn HOLLAND Tolbrugstraat 8-14 BREDA Morgen, woensdag 14 mei gelden voor de provincie Zeeland de volgen de hoogwaterstanden; te Hansweert om 12.25 uur; te Terneuzen om 1158 uur en te Vlissingen om 11.33 en 23.47 uur. K,'~ V> Bij de watersnood van 1953 werden op de Zeeuwse eilanden 365 boerde rijen beschadigd of verwoest. Hier van zijn er thans 304 herbouwd; 21 zijn aanbesteed of in uitvoering; door de stichting Beheer landbouw gronden werden er 23 overgenomen; voor 6 boerderijen werd ontheffing van verbouw verleend; in voorberei- De rijkslandbouwvoorlichtingsdienst op de eilanden heeft zich ook in 1957 intensief bezig gehouden met bouw en inrichting van bewaarplaatsen voor aardappelen en uien. In 1957 zijn in totaal 45 schets ontwerpen met een totale inhoud van circa 10.000 ton getekend en ge adviseerd. Van deze 45 objecten wa ren er eind 1957 31 in gebruik met een inhoud van circa 4849 ton. Hier door is de totale opslagcapaciteit op de Zeeuwse Eilanden gekomen op 59.349 ton. In 1953 was dit nog slechts 17.400 ton, zodat de ontwikkeling haast stormachtig is te noemen. Alleen in 1954 kwam er aan opslagruimte 21.000 ton bij, wat een gevolg was van de strenge vorstperiode in de winter 1953'54 en de daarop vol gende gunstige prijsontwikkeling. De opslagcapaciteit is het grootste op Z.-Beveland. nl. ruim 29.000 ton: dan volgt Noord-Beveland met 12.825 ton; Tholen met 8000: Schou wen met 7200 en Walcheren met ruim 2000 ton. ding zijn nog 2 aanbestedingen en slechts 9 gevallen wachten nog op afdoening. In het herverkavelingsgebied op Schouwen-Duiveland zijn in 1957 een 19-tal bedrijven verplaatst of gesa neerd. De taak van de specialist was hierbij het helpen opstellen van een schetsplan. Was in 1956 de bouw som met f 5. per m3 voor het be- drijfsgedeelte en met f 10 per m3 voor de woning toegenomen; vorig jaar lag de aanbestedingssom, dank zij de bestedingsbeperking gemiddeld 5 pet. lager. Doordat er minder gebouwd wordt, neemt de concurrentie toe en daalt de prijs. De totale bouwkosten voor een sa- neringsbedrijf van 15 ha bedragen thans globaal f 70.000 a f 75.000. De inhoud van deze bedrijfsgebouwen bedraagt ongeveer 1500 m3 en de in houd van de woning 325-350 m3. In de naaste toekomst moeten nog circa 25 a 30 bedrijven verplaatst worden. In het herverkavelingsgebied Tho len zijn vorig jaar 14 boerderijen aan besteed, nl. 13 saneringsbedrijven en één groter bedrijf dat verplaatst is. De aanneemsom lag tussen de f 65.000 en f 70.000. In de Zak van Zuid-Beveland werd in 1957 een bedrijf verplaatst en een tweede aanbesteed. Dit laatste be treft een saneringsbedrijf van 12 ha. Het ligt in de bedoeling nog 4 of 5 bedrijven te verplaatsen resp. te saneren. Alle bedrijven zijn in overleg met de hoofd-assistent van de landbouw voorlichtingsdienst voor de Eilanden opgezet. Naast het werk in de herverkave- lingsgebieden zijn ook voor andere objecten adviezen gegeven. Afgelopen jaar zijn een 8-tal boer derijen door brand verloren gegaan. Hiervan waren er eind 1957 zes aan besteed of reeds herbouwd. In het streekverbeteringsgebied ,,De Zak van Zuid-Beveland" zijn enkele stallen min of meer gemo derniseerd. Verder werd bij het bou wen van 2 aardappelbewaarplaatsen met buitenluchtkoeling op boerder ijen voorlichting gegeven. Vervolgens werden voor een aan tal objecten zoals stalverbetering, bedrijfsruimte, varkensstallen en wo ning-modernisering adviezen ver strekt. In een groot aantal gevallen werd een schetsplan gemaakt. GOES Grand: De spookkoets, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De knapste meisjes moeten sterven, 18 j. Luxor: De halfdoden van Mora-Tan, 18 j. Nieuwe Markt 8 uur: Circo Espanol. MIDDELBURG Schouwburg 8 uur: H.M.D.T. „Zie ze rennen". TERNEUZEN Luxor 8 uur: Storm over Perzië, 14 j. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Bloedige vergelding, 14 j. HULST Bioscoopgebouw 8 u.: Hyena's van de grote weg, 18 j, m. enig voorbeh. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 8 uur: De Parelvissers, GOES Grand: De spookkoets, 14 j. VLISSINGEN Alhambra: De knapste meisjes moeten sterven, 18 j. Luxor: De halfdoden van Mora-Tan, 18 j. Nieuwe Markt 8 uur: Circo Espanol. MIDDELBURG Schouwburg 8 uur: H.M.D.T. „Zie ze rennen". Burgerzaal 7,30 uur: Officiële ontvangst van tamboer- en pijperkorps. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Storm over Perzië, 14 j. OOSTBURG LedeJ 7.45 uur: De grote verleiding, a.l. SAS VAN GENT Olympia 4,30. 6.30. 7.45 en 9 uur: Eezoek kroonprinses Beatrix aan de West. Het ci houden de kom snelst g woon-, jaren hc gesplitst van 7 ji periode wordt n Nolledijl Men 1 naar ge een hog( voorafga indien voerd, zi tafel kw; geslaagd niseren kende n; do's tan Downtow gendoorr Mols-de van de en vele Daarnaa gemene zullen o| weer me vental a nieten v< waarvan vermoed gespeeld „Tour tussen scholen gewone tracht o orkest óf te krijgc aan het tenslotte gestoken valt bin van de Op 9 jij het dans do, dat en daarr legenheic Annie present ma. dat treden v; en miss Jazzband showprot legenheic Z.H. E heeft ben missaris dering v: ger onde berg de 1 maekers, het gewe standsbon Holtkamp benoemd gen H. 1 hartigheic A. Oomei zelfde pa: A. Heyka J*^iet-inr aang de „mog goed beg belangste kan zelfs den. Var maken v Eenheid" eenheid telijke p politiek Deze zig de hi partij en Unie te b van een de meest kwamen naar vore spruit zienswijze funderinf Christelij vooral ui tijd door grote teg thodoxe nige get liberale a tijen leef tegen dc christeliil de word: Staat in zi.in gewi stringend school er organisat In beid groepen, schillen moeten v door de Vandaar Eenheid" ningen ei te komei contactco van alle nauwere of fusie raken. We wi naar onze gaan de I christelijt goede zoi een verec Nederlant we voor lijker vei

de Stem | 1958 | | pagina 2