Staking en betoging tegen Pflimlin in Algiers Autobotsing eist drie doden Imitatie van prinses Gracia Nog steeds in Libanon zware strijd i Ruim 2000 pelgrims Lourdes naar Cyaankali ligt soms schreef dokter O. op straat Overwinningsmonument Kolonisten achten grote waakzaamheid geboden Ook nog drie gewonden Vrijgevige presidentszoon Benelux-politiek ten opzichte van Oost-Europa Gewelddaden gevreesd Mutaties Raad van State Record-bedevaart uit Roosendaal Zwaai naar links in Griekenland Fles eau de cologne Vrij koud Alarmcentrum voor radio-activiteit Onderwereld woedend Tsjang Kai Tsjek wordt weerhouden van nieuwe aanval Opschudding aan Genlse universiteit Nog meer slakingen in Londen r 98e JAARGANG No. 22756 Uitgave n.V. üitg. Mij. Neerlandi*. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Komngin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 DINSDAG 13 MEI 1958 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med- 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Na de bijeenkomst van het comité van Benelux-ministers, die gisteren te Brussel gehouden werd onder voor zitterschap van de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken, J. Luns, is een communiqué uitgegeven waarin wordt meegedeeld, dat de mi nisters het rapport over de werk zaamheden in het jaar 1957 verricht door de Benelux-organen, hebben goedgekeurd. Wat betreft de gemeenschappelijke handelspolitiek, welke reeds is ver wezenlijkt ten aanzien van het groot ste deel der landen, die lid zijn van de O.E.E.S. en G.A.T.T. hebben de ministers beslist, dat een gemeen schappelijke politiek met ingang van 15 mei 1958 ook ingesteld zal wor den ten opzichte van de Oosteuropese landen. Het gevolg hiervan is onder meer dat van deze datum af de binnen het kader van deze gemeenschappelijke politiek ingevoerde produkten vrij in het Beneluxverkeer zullen kunnen cir culeren. Tenslotte zal van 1 juli 1958 af met betrekking tot de stikstofmeststoffen de vrijheid van het intra-Benelux- verkeer worden verzekerd." Rechls georiënteerde Franse kolonisten, die bevreesd zijn voor een Franse regerings-onimezwaai naar het liberalisme in Algerië, hebben plannen gereed ge maakt voor een massa-betoging en een algemene sta king in Algiers, die vandaag zullen plaatsvinden en gericht zullen zijn tegen de „onaanvaardbare investi tuur" van Pierre Pflimlin als Frans premier. Een „comité van waakzaam heid", voor het grootste gedeelte samengesteld uit studenten- en veteranengroepen heeft tot die staking en die betoging opge roepen. Bij een botsing tussen twee el kaar tegemoetkomende perso nenauto's gisterenmorgen op rijksweg nr. 12 nabij Waddingx- veen zijn drie personen om het leven gekomen en werden er twee zwaar en een lichtgewond. Zij zijn naar het ziekenhuis in Gouda overgebracht. De botsing ontstond toen dè uit de richting Utrecht komende auto door nog onbekende oorzaak de midden berm van de weg opreed en op het linker weggedeelte terecht kwam. Met een hevige klap vloog de wagen toen tegen een uit de richting Den Haag komende auto. In de ongeluksauto ontstond brand. Van deze wagen werd een inzitten de op slag gedood, een overleed in het ziekenhuis en een derde werd zeer ernstig gewond. Van de in de auto uit de richting Den Haag aanwe zige personen kwam er één om het ALS EERSTE Amerikaanse interna tionale luchtvaartmaatschappij heeft de Trans-World Airlines een negerin, de 21-jarige Margaret Grant, als stewardess in dienst genomen. IN DELFT gaat men baarden kwe ken. Acht weken lang mogen de deel nemers aan deze baardengroeiwed- strijd zich niet scheren, dan wordt heslist wie de mooiste heeft. Zo vie ren ze daar het 22ste lustrum van het studentenkorps. IN DE NIEUWE Marokkaanse rege- ung hebben negen ministers, die lid zijn van Istiqlalpartij en een onaf hankelijke minister zitting. L\" ITALlë is voor het eerst sinds het einde van de oorlog een begin ge maakt met de bouw van oorlogs schepen. RUSLAND heeft de tien kleine Noor se walvisschepen, die donderdag in oeslag waren genomen, vrijgegeven. waren opgebracht wegens „het yjssen in Russische territoriale wa teren". EEN 15-JARIGE scholier werd te ■Rotterdam op heterdaad betrapt bij een inbraak. Hij bekende, dat het al de zevende maal was, dat hij een inbraak pleegde. TURIJN en Saluzzo, in noord- jaiie, zijn bij verkiezingsbijeenkom sten vechtpartijen ontstaan, waardoor veertig personen gewond werden. leven en werd er een zwaar gewond. De brandweer van Waddinxveen blus te de brand. Het slachtoffer dat in het zieken huis van Gouda overleed was de 66- jarige koopman H.T. uit Nijmegen, die in de uit de richting Utrecht ko mende auto zat. Zijn 66-jarige echt genote was reeds in de auto, die in brand vloog, overleden. Van de inzittenden van de uit de richting Den Haag komende auto kwam om het leven de 74-jarige me vrouw A.R.-de N. uit Den Haag. Haar echtgenoot, de 74-jarige bock handelaar A.J.R. en de 46-jarige bockhandelaar M.O., beiden uit Den Haag, werden zwaar gewond. Licht gewond werd een vierde inzittende van deze auto, de 42-jarige boekhan delaar J.J. van L. uit Den Haag. Zij zullen een aanvang nemen tegen het uur, dat de kandidaat premier voor de Nationale Ver gadering in Parijs verschijnt, dus in de middag. Het comité heeft bovendien tele grammen van verontwaardiging ge zonden aan de Franse president Coty en aan de christen-democratische „kandidaat-premier" Pflimlin zelf. Als Pflimlin, die eventueel on derhandelingen over het ..staakt- het-vuren" met de Algerijnse re bellen voorstaat, tot premier wordt gekozen, dan, zo vrezen de autoriteiten in Algerije, zullen de Europese kolonisten misschien misschien tot grote gewelddaden overgaan. Kansen ongunstig Hoe de kansen van Pflimlin mo menteel staan? De radicale en de so cialistische fractie in de Franse Na tionale Vergadering hebben gisteren besloten de volksrepublikein Pierre Pflimlin te steunen, als hij vandaag het oordeel van het parlement vraagt over zijn kabinet. De radicalen ver klaarden zich ook bereid aan de re gering deel te nemen. Bij K.B. is met ingang van 15 juni op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan de heer J.C. Baron van Aerssen Beijeren van Voshol als lid van de Raad van State met dankbe tuiging voor de gewichtige diensten in die functie aan den lande bewezen. In deze vacature is voorzien door de benoeming van prof. mr. R. P. Cleve- ringa. hoogleraar te Leiden, die tege- lijktijdig eervol ontslag heeft gekre gen als staatsraad in buitengewone dienst. Het dagelijks bestuur van de con servatieve partij, waarvan alle leden van de fractie deel uitmaken, besloot echter met 46 tegei 27 stemmen niet aan de regering-Pflimlin deel te ne men. Het nieuwe kabinet zou vier conservatieven tellen. Paul Reynaud riep de conservatieven op buiten het kabinet te blijven, maar Pflimlin wel met hun stem te steunen. Oud-pre mier Joseph Laniel wilde echter van geen enkele steun aan de volksrepu- blikeinse formateur weten. Vóór hem stemmen zou volgens Laniel neer komen op het geven van het signaal voor een opstand onder de Europea nen in Algerië. Pflimlins vooruitzichten worden verschillend beoordeeld, doch de meeste waarnemers achten het waarschijnlijk, dat hij geen meer derheid zal weten te krijgen. Hierbij neemt men dan aan, dat de 150 communisten, ondanks het feit, dat Pflimlin de steun van de linker vleugel van de radicale partij heeft gekregen, zullen tegenstemmen. De toestand kan echter nog een geheel ander beeld krijgen als vele afgevaar digden zich van stemming onthouden. Libanon, gewoonlijk een dei- rustigste staten van het Midden- i Oosten, is ook gisteren weer het j toneel geweest van gevechten tussen de aanhangers van pre mier Chamoun en diens tegen standers, die hem verwijten, dat j zijn politiek te veel op het Wes- ten is afgestemd. De oppositie heeft weer opgeroepen tot een algemene staking. Evenals de havenstad Tripolis ver keert de hoofdstad nu ook praktisch in staat van beleg. Volgens onbeves tigde berichten zou de regering deze officieel willen afkondgien. Gisteren braken hevige gevechten uit in de islamitische buitenwijken van Beiroet, bolwerk van de opposi tie. Gebruik makend van hun bajonet ten en geweerkolven veegden militai ren twee grote pleinen schoon. Pant serwagens en jeeps met machinege weren werden opgesteld op de kruis punten. andere legereenheden namen posten in door heel de stad. Gewapend met knuppels en pistolen gingen de handlangers van de opposi tiepartijen van winkel tot winkel om de zakenlieden te dwingen gehoor te geven aan de stakingsoproep. Ook uit Tripolis werden gevechten gemeld, evenals uit Tyrus en Sidon, twee bolwerken van de oppositie. Officieel is meegedeeld, dat de oliebuisleiding van de Iraakse pe- troleummaatschappij, die door Li banon loopt, is beschadigd. De maatschappij laat de olie nu via Banias in Syrië lopen. De tank- boten gaan daarheen inplaats van naar Tripolis. De schade aan de leiding wordt aanzienlijk genoemd en moeilijk te herstellen. Voor V-raad? De radiostations van Caïro en Da- mascus hebben voortdurend de demon- j stranten opgewekt ,,de Libanon tebe- vrijden en te staker tot de dictator is I verdwenen". Radio-Bagdad daarente^n beschul digt de Verenigde Arabische Republiek van inmenging in. de binnenlardse aangelegenheden van Libanon. Libanon zelf zal misschien de onge regeldheden, die hebben plaats gevon. Ver. Naties brengen, onder de be schuldiging, dat het „buitenlandse mogendheden" zijn, die ze hebben ver wekt. aldus vernam United Press uit welingelichte bron. Belg gearresteerd den voor de Veiligheidsraad van de Volgens de politie is de Belgi sche consul-generaal, de heer Dusan genoemd. gearresteerd, toen hij een poging deed de Sy- risch-Libanese giens te overschrij den met 35 machinegeweren, 35 geweren. 45 pistolen, munitie, springstof en pamfletten tegen de regering. Op de Belgische ambas sade kon men dit bericht niet be vestigen. Libanon heeft gisteren vroeg de grens met Syrië gesloten. De nationale radicale partij onder leiding van ex-premier Karamanlis is volgens de voorlopige uitslag van de verkiezingen als de sterkste par- j tij uit de bus gekomen. Zij zal mo- gelijk een werkmeerderheid krijgen in het nieuwe parlement, maar de linkse E.D.A., gesteund door de bui- i ten de wet gestelde communisten, heeft haar stemmen ai meer dan ver dubbeld en zal waarschijnlijk de sterkste oppositiepartij worden, een positie die tot dusver door de libe- (Van onze speciale verslaggever) De grootste bedevaart ooit van uit Nederland naar Lourdes ge organiseerd vertrok gisteren middag in Roosendaal en Maas tricht. Bevonden zich in de Lim burgse hoofdstad bijna duizend pelgrims, in Roosendaal verza melden zich meer dan tweedui zend dames en heren, onder wie ruim driehonderd zieken. Om even voor drie uur vertrok de eerste trein, gevolgd door een tweede en derde; de ziekentrein verliet rond half acht het sta tion. Voordat de ziekentrein het Roo- sendaalse station verliet, stapte ir. J. W. Wellendirecteur secretaris van de NCB van coupé tot coupé. Hij had voor alle zieken een fles eau de co logne bij zich. Het was een ge schenk van de instellingen van de NCB. ralen werd ingenomen. De laatste percentages die bekend zijn gemaakt, zijn: nationale radica- I Monseigneur dr. Th. v.d. Bom, pas- len 42; E.D.A. 22.1; liberalen 21.7; toor te Breda, voorzitter van de Na- progressieve agrarische dcmocrati- tionale Bedevaart, vertelde, dat zich sche coalitie 11,4, populisten 2,8 pet. onder de ruim tweeduizend deelne Sommige commentators zeggen dat de stemmenwinst van de E.D.A. niet betekent, dat het aantal communisten is toegenomen, maar dat velen op de partij gestemd hebben als protest tegen de politiek van loonstabilisatie. De zwaai naar links zou verder een uiting van ontevredenheid zijn over de ongelijke verdeling van het natio nale inkomen. mers te Roosendaal meer dan dui zend leden bevonden van de KNBTB. Monseigneur, die nu voor de 69e maal meeging naar het genade-oord prees zich gelukkig ook deze record bedevaart, voor wat het aantal deel nemers betreft, te mogen meemaken. Hij zei, dat de intentie van de bede vaart was de collectieve poging tot christelijke hernieuwing. Daarnaast Weersverwachting van het K.N. t M,I tot vanavond, opgemaakt t maandagavond 11.15 uur: Wisse- lend bewolkt met plaatselijk en- I kele buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind meest tussen zuidwest en west. Vrij koud. „7Verwachting van het Belgisch t I Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke wind uit zuidwest tot west. Zwaar bewolkt met opkla- I ringen. Enkele neerslagvlagen, die plaatselijk onweerachtig kun- nen zijn. Temperatuur zonder grote ver- andering of lichte daling. J Vandaag: zon onder 20.24 uur, "laan onder 15.00 uur. Morgen: J I zon op 4.48 uur, maan op 3.00 uur. i De bevolking van de plaats Moron in Venezuela heeft dit merkwaardige monument in een van de plantsoenen staan. Het werd opgericht door de „Lions" club en is een dankbare her innering aan de overwinning, die na twaalf jaar felle strijd werd behaald op de Anopheles of malariamug. Het monumen tje toont een sterk vergrote dode malariamug. Vertegenwoordigers van 28 landen waaronder de V.S., de Sovjetunie, Frankrijk en Engeland, hebben een plan besproken voor de vestiging van een internationaal centrum voor het registreren van cn het waarschuwen voor radioactiviteit. Het plan was op de openingszitting van de derde in ternationale conferentie voor bescher ming van de burgerbevolking te Ge neve ingediend door prof. A. Jentzer de voorzitter van een commissie be- "treffende radio-activiteit. 55 „Cyaankali ligt in Rotterdam soms op straat. Mocht je het onverhoopt toch niet kunnen krijgen, zet dan maar een klein kraakje" Zo schreef de Berkelse arts O. indertijd aan een voormalige mede-gevan gene en noemde de naam van een chemische fabriek in de buurt van Rotterdam, aldus Het Parool. Om te bewijzen, dat het vergif in Rotterdam gemakkelijk te krijgen moest zijn, herinnerde hij aan net leit. dat enige jaren geleden een hondje plotseling stierf, nadat het op straat ergens aan had gelikt. Dat was cyaankali. De justitie heeft deze brief nu in handen. Dat heeft zij te danken aan de woede in de misda- digerswereld over de moord op een mede-gevangene, die hier als een schurkenstreek wordt beschouwd. Dokter O., die van deze moord in de gevangenis in Leeuwarden wordt verdacht, zit thans in preventieve hechtenis. Hij is in staat van be schuldiging gesteld. Uit deze brief blijkt dus, zo voegt het Parool hieraan toe, dat het cyaankaiispoor van de Belgische fotograaf Roger Vanderhagen te Gent naar de heer H. C. Duiven voorden in Voorburg, de stiefvader van het slachtoffer, niet het enige is. Ook in dit uit de gevangenis ge smokkeld epistel doet dokter O. het voorkomen alsof hij het vergif nodig had voor proeven om zijn onschuld aan de dood van zijn vrouw te be wijzen. De ex-gevangene, die het in handen kreeg, heeft gezegd dat hij 55 niet aan het verzoek van dokter O. heeft voldaan. Er bestaat thans echter toch een sterk vermoeden, dat dokter O. dr beschikking het ft gehad ovér twee porties cyaankali. Men acht het na melijk niet geheel aannemelijk, da' de Gentse fotograaf, die zijn neef O nog nooit had ontmoet, op kostei van laatstgenoemde naar Leeuwaï den reisde om deze alleen maar t- zien. En men neemt aan, dat O. me een van zijn andere pogingen ook wel succes zal hebben gehad. Uit dt thans in handen van de justitie ge vallen brief blijkt namelijk, dat O al geruime tijd voor de moord met deze pogingen bezig was. zijn er te Lourdes dagelijkse inten ties voor de terugkeer van de dwa- lenden. de bekering van de zondaars het komen van de ehristelijken tot de christelijke volmaaktheid, de we reldvrede en de vervolgden achter het IJzeren Gordijn. Monseigneur deelde voorts mee, dat twee treinen zullen stoppen in Tours. De pelgrims brengen een bezoek aan het graf van Sint Martinus. aan wie in Nederland zeer vele kerken werden toegewijd. Twee andere treinen brengen de pel grims voor enkele uren in Bordeaux. Programma Woensdagmorgen draagt monseig neur W.M. Bekkers, de bisschop coadjutor van Den Bosch, een plech tige H. Mis op in dc nieuwe basiliek tc Lourdes. Hij zal zelf ook de pre dikatie verzorgen, terwijl hij des avonds de Nederlandse groep aan het hoofd van de lichtprocessie begeleidt. Donderdagavond verzorgt Nederland de nachtelijke aanbidding bij de grot terwijl vrijdag de bekende „vrije dag" wordt gehouden. Zaterdag ne men de pelgrims deel aan de slot- plechtighedcn. Rond vier uur kwam mgr. W.M. Bekkers in Roosendaal aan. Hij werd op het station door de pel grims met applaus begroet. Monseigneur bezocht verschillende zieken om daarna in de rode trein plaats te nemen. In de ziekentrein stapten 25 gidsen, 25 voortrekkers en 72 gediplomeerde verpleegsters. De grootste gebeurtenis in Zweden welke om de vier jaar gehouden wordt, is het univer- siteits-carnaval in Lund (40.000 inwoners). Aan het feest na men 2000 studenten deel en er waren 200.000 mensen gekomen om mee te genieten van dit grootse festijn. Op de foto: een geslaagde imitatie van prinses Grace en prins Rainier van Mo naco, zelfs hun „kinderen" ont braken niet. Generalissimo Tsjiang- Kal Tsjek heeft, in een interview dat hij toe stond aan ©en Spaans blad, verklaard dat zijn strijdkrachten voldoende zijn voor het ondernemen van ©en aanval op het Chinese vasteland. Maar ze kere Westerse landen" weerhouden nationalistisch China daarvan. ,,Onze huidige sterkte is voldoende voor een bevrijdingsactie. Maar er zijn zekere Westerse machten, die de waarde van onze strijd tegen het communisme nog niet juist zien. We zijn gereed hoewel, tegen onze wen* sen. zekere moeilijkheden zijn ver* oorzaakt. We zijn er nochtans van overtuigd, dat die overwonnen zul* len worden", aldus Tsjiang Kai Tsjek. ,,Drie maanden nadat wij ons of fensief begonnen zijn, zullen onze landgenoten (...op het vasteland...) zich onder onze vlag verzamelen en ons steunen in de strijd" verklaarde hij. Aan de Gentse universiteit is op schudding verwekt door de benoe ming van een docente in de fysiologie. De faculteiten voor de geneeskunde en der wetenschappen, het hoger in stituut voor opvoedkunde en de raad van beheer hadden zich eenparig uit gesproken voor de kandidatuur van dr. Leusen, die vele titels en weten schappelijke onderscheidingen de zijne mocht noemen. Minister Collard gaf echter de voorkeur aan een dame, die „toevallig" de echtgenote is van de privé-secretaris van minister Anseele. Uit protest tegen deze benoeming heeft prof. dr. Bonckaert ontslag ge nomen als deken van de geneeskun dige faculteit. Ruim 6000 vleessjouwers en ander personeel, werkzaam op de Londense vleesmarkten, hebben gisteren het werk neergelegd om steun te verle nen aan de chauffeurs van Smithfield het centrum van de vleeshandel, die al drie weken staken voor een loons verhoging. De sjouwers willen, dat de werk gevers de besprekingen met de 1.500 chauffeurs hervatten. De werkgevers hebben de sjou wers en de andere personeelsleden die gisteren het werk neerlegden, ontslag aangezegd. Zoals bekend, hebben de 50.000 sta kende buschauffeurs de arbeid nog steeds niet hervat. Ook een spoor wegstaking is dreigende. De Amerikaanse pers houdt zich momenteel bezig met doen en laten van generaal Rafael Tru- jillo. zoon van de president van de Dominicaanse republiek, die een grote vrijgevigheid ten aan zien van enkele filmsterren aan de dag zou hebben gelegd. De zer dagen werd „ontdekt", dat een bontmantel ter waarde van zeventienduizend dollar, waar mee de filmster Zsa Zsa Gabor, sedert lang met de familie Tru- jillo bekend, was bedacht, op discrete wijze door de jonge ge neraal was betaald. Reeds eer der had Zsa Zsa een Mercedes- Benz auto van 5600 dollar van hem gekregen. Ook Kim Novak heeft van generaal Trujillo een auto ten geschenke gehad ter waarde van 8400 dollar. Waar gaat dat heen, vragen de kro niekschrijvers zich af.

de Stem | 1958 | | pagina 1