Gevechten op Halmaheira £„ïWDraai0r§elC0nC0 urs niet W orosjilov Belgrado naar Gedachtemskerk Grebbe Onlusten in Tripolis eisen vijftien doden en vele gewonden Croupiers uit Baarle stonden terecht Zoontje van Red Skelton overleden Pflimlin wil volmachten Opstootjes in Parijs Veekless Bespreking wapenleveranties tussen Indonesië en V.S. Milde eisen DAGBLAD VOOR ZEELAND X Bestellingen in Belgrado Praag en Lucien Lelong overleden J Wisselende bewolking J Echtelijk drama te Stuivezand Man doodt vrouw en zichzelf Ontvoerde baby terecht Hij maakte nog reis om de wereld Veertien verstekelingen op Willem Ruys lil Weer „prijs Stem-toto Uitslagen top-voetbal Directeur lichtte zaak op voor kwart miljoen Vier doden door lawine in Zwitserland 98e JAARGANG No. 22755 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandi*. Directeur: H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 12 MEI 1958 Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35)^ Pierre Pflimlin heeft de op dracht tot het vormen van een regering aanvaard. Volgens Pflimlins medewerkers zal de formateur de Nationale Verga dering voor vij fmaanden vol machten vragen en daarna de afgevaardigden tot oktober naar huis sturen. Daarna zou hij be reid zijn af te treden. De hoofdpunten van zijn program om het land door middel van een ..shock therapie" uit de moeilijkhe den te redden, zouden o.a. zijn: (1) Verlenging van de diensttijd van 24 tot 27 maanden. (2) Nieuwe belastingen ten bedra ge van veertig miljard frank om de oorlog in AJgerië te kunnen bekosti gen. (3) Een gedwongen spaarregeling voor salaristrekkenden met loons verhogingen in de vorm van niet di rect verzilverbare spaarbrieven. (4) Stabilisering van de prijzen voor levensmiddellen en industrie- produkten. (5) Verlaging van de invoer met 25 procent. Volgens kringen, die in nauw con tact met Pflimlin staan, zullen de voornaamste functies, afgezien van wijzigingen op het laatste ogenblik, worden bekleed door: René Pleven (radicaal gezind): buitenlandse zaken; André Mutter (onafhankelijk - conservatief): Al gerië; Edgar Faure (links republi kein): financiën; Maurice Faure (ra dicaal): binnenlandse zaken. (Advertentie) lliiii""" BINNENVERINGBED hef besfe bed ooii gemaakt Troepen van de Centrale regering zijn op Halmaheira in Oost- Indonesië geland en hebben zware gevechten geleverd met leden van de Bermesta-beweging, aldus werd officieel in Djakarta be kendgemaakt. De gevechten concentreren zich rondom Tilaleka en Djailolo, zo zei de woordvoerder van het leger, luitenant kolonel Rudy Pirngadie. De actie heeft de bevrijding van Halmaheira en Morotai, die twee we ken geleden door de opstandelingen werden veroverd ten doel, zo voegde hij hieraan toe. Het is niet bekend of de invasie op Halmaheira van zee uit met parachutes werd uitgevoerd. Pirngadie zeide voorts een rapport van de inlichtingendienst te hebben ontvangen volgens welke de opstan delingen gebruik maakten van een schip, dat onder Nederlandse vlag voer. In Menado zouden twee officie ren van het leger van Nationalistisch China zijn gesignaleerd. Op Halma heira hebben d- regeringstroepen een aantal gloednieuwe wapens, waaron der een automatisch pistool, mortieren en jungle-karabijnen van Amerikaans fabrikaat buitgemaakt, aldus de woordvoerder. Wapens De Verenigde Staten zullen het embargo op wapenzendingen naar Indonesië opheffen, zodra de bur geroorlog ten einde is, aldus is van diplomatieke zijde in Was hington vernomen. Een woordvoerder van het Ameri- Lucien Lelong, haute couture ontwerper en vervaardiger van par fums is zaterdag op zijn kasteel van Courbois, niet ver van Biarritz, overleden, 69 jaar oud. Lelong had zich al enige jaren uit de modewe reld teruggetrokken. Hij deed dat, omdat de kosten te hoog opliepen. Hij was een van de eersten na de oorlog die het werk om die reden moest stopzetten. Het sluiten van het mode huis Lelong wekte nogal sensatie. Later zijn andere modehuizen, zoals dat van wijlen Jacques Fath, hem gevolgd. kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bevestigd, dat vertegen woordigers van de Indonesische en Amerikaanse regeringen de kwestie der wapenleveranties deze week heb ben besproken. „De Verenigde Staten hebben zich echter niet gebonden", zo voegde hij hieraan toe. Toch krijgt Djakarta binnenkort wapens. Indonesië heeft in Joego-Slavië voor 60 miljoen dollar in licentie vervaar digde Amerikaanse Garand M-l gewe ren en bijbehorende ammunitie ge kocht. Tsjecho-Slowakije en Polen leverden Mig-jagers, zo bericht United Press. Vrijwilligers gevraagd De Indonesische rebellenregering in Menado heeft een oproep gelan ceerd voor vrijwilligers uit de nabu rige Aziatische landen voor haar strijd voor ,een „vrij en soeverein Indone sië". In Tripolis, op een na de groot ste stad van Libanon, is het het afgelopen weekend opnieuw tot een hevige botsing tussen monstranten en reger pen gekomen. Het Aine:. inlichtingenbureau werd daarbij in brand gestoken en geplun derd. Volgens een betrouwbare bron zijn minstens vijftien men sen gedood en meer dan 125 ge wond. De stad verkeert prak tisch in staat van beleg. De regering heeft kolonel Nourid- dine benoemd tot gouverneur van de stad. De ongeregeldheden zijn een gevolg van het vermoorden van een linkse journalist, die zich in zijn blad heftig keerde legen president Camille Cha- moun en premier Sami el Solh. De oppositiepartijen grepen deze moord aan om het land op te roepen tot een algemene staking. De hoofdstad Bei roet gaf aan deze oproep geen ge hoor, maar in de havenstad Tripolis staakte zowel vrijdag ais zaterdag 75 tot 90 procent van de arbeiders. Zaterdag groeide de menigte aan naarmate de dag vorderde. In de Bredase rechtszaal heeft zaterdagmorgen de Belg Sooy v. d. Eynden weer eens iets van zich laten horen. Dat kwam door dat drie croupiers van zijn voormalige speelclub „De Negen Hui zen" aan de Turnhoutseweg te Baarle-Nassau terecht moesten staan wegens het plegen van hazardspel van begin januari '55 tot begin maart '55. Van de drie gedagvaarde crou piers M. v.d. A. uit Breda, B. J.A. uit Rotterdam en H.B. uit Amsterdam was alleen eerst genoemde verschenen. Dezever dachte gaf toe wat hem ten laste was gelegd. In dit reeds jaren betwiste gebied ..Nog steeds weet niemand bij wie het hoort" zei de politierechter, mr. F. Jan sen had v.d. A. op uitnodiging van Sooy v.d. Eynden als crou pier gewerkt. Eerst was als speler naar to< ,,Weg met Chamoun en zijn pre mier'' was de leuze. Op het verzoek van de politie om door te lopen werd geen acht geslagen en een charge met de gummistok werd beantwoord net sie'.cn. Vervolgers werd vanui'. -lp menigte op de politie geschoten, aaiop de hulp werd ingeroepen van militairen. Een winkel van een regeringsge zinde zakenman, die geen gevolg had gegeven aan de oproep tot staking werd eveneens geplunderd en in brand gestoken. Een Amerikaanse school werd in brand gestoken. Andere demonstranten trokken op naar het regeringsgebouw in Tripo lis, waar zij de politie bestookten met stenen. Gisteren deden zich nog ont ploffingen voor, maar hierbij zouden geen slachtoffers gevallen zijn. DRIE JONGE Duitse schaatsenrijd- sters, die vermist werden sedert zij op 1 mei te Londen zouden optreden, zijn te Aberdeen teruggevonden. Zij wilden naar Duitsland terug. IN ITALIAANSE bladen wordt mel ding gemaakt van ontdekking van een ..uitgebreid spionagenet in Ita lië". Een Duitser, Hans Kaeding uit Pommeren, is gearresteerd. ZES NOORDAFRIKANEN hebben bij een overval in een café in het oos ten van Parijs vier mensen doodge schoten en drie verwond. EEN EENMOTORIG vliegtuigje, dat met reclame boven Rotterdam vloog kreeg motorpech en moest een nood landing maken. De piloot moest bij die landing uitwijken voor een wiel rijder.... Het vliegtuig werd zwaai beschadigd, de piloot slechts licht ge wond. RADIO-CAIRO heeft bericht, dat de onderhandelingen tussen Egypte en Frankrijk en Engeland nog voor het einde van de maand worden hervat. SPANJE heeft besloten het 1500 man tellende garnizoen uit Villa Bens in Marokko terug te trekken. STEPHEN CRANE, een vroegere echtgenoto van Lana Turner en de vader van Cheryl Crane, heeft beroep aangetekend tegen het besluit van de rechter om Cheryl voorlopig onder voogdij van de moeder van de film ster te brengen. I Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt i gisterenavond te 23.15 uur. I Toenemende bewolking en enkele verspreid voorkomende buien Overwegend matige zuidweste lijke wind. Over het algemeen iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke tot matige en later vrij krachtige wind uit zuidwest tot zuid. Bewolkt met mooie opkla ringen. Nog enkele zeldzame neerslagvlagen. Later op de dag echter toenemende bewolking met regen. Vandaag: zon onder 20.23 maan onder 13.56 uur. Morgen: zon op 4.50 uur op 2.39 uur. hij er oe gegaan. Later had hij van de baas vijftig gulden per week als vast salaris gekre gen. ..Vroeger hebt u thuis toch ook al eens zoiets gedaan", merkte de po litierechter op. „Was dat toege- i staan?" Verdachte knikte. I ..Ja", zei hij. „We hadden toe- I stemming van de politie". ..Vreemd", vond mr. Jansen, ..heel vreemd van de politie. ..Zolang het in Den Haag en Am- sterdam was toegestaan, mochten wij het ook" ging verdachte verder. ..Toen het daar is verboden, werd het ons ook verboden. ..Bent u er niet mee opgehouden, omdat de bank een keer is gespron gen?" vroeg de politierechter. Verdachte ontkende dit ten stellig- ste. „Bij ons is de bank nog nooit ge- j sprongen". Het standpunt van de officier van justitie in deze zaak was kort en dui delijk: Als er geen croupiers waren '-.enden de speelbanken niet draaien. Mr. Bins achtte bewezen hetgeen alle drie was teil laste gelegd. Ook acht te hij de rechtbank bevoegd de politie-eehter had dit ''eeds bij de aanvang van de zitting naar voren gebracht deze zaken te berechten. ..Ook in België zou verdachte ver- n-> rieeld kunn: o worden", aldus de officier. ..omdat het daar een buiten- iander verboden is in een goktent zijn medewerking te verlenen". .Naast een boete van 75 gulden of 15 dagen hechtenis wilde mr. Bins verdachte v.d. A. gestraft zien met een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden met een proeftijd van drie jaar om een eventueel ani mo om voort te gaan met gokken minder te maken. ..Dit is een milde eis", was het commentaar van de politierechter. ..vooral ook omdat nog niet zo lang geleden een speclclubhouder is ver oordeeld tot een langdurige gevan- genisstraf. ..Ik zal u daarom con- 'orm de eis van de officier veroorde len. U hebt veertien dagen voor ho- I ger beroep". ..Ik doe afstand", zei verdachte. De beide andere zaken werden hier na bij verstek afgedaan. Tegen H.B. eiste de officier 100 gulden boete en drie maanden voorwaardelijk, omdat deze verdachte al eens eerder we gens gokken was veroordeeld. Tegen A. kwam een zelfde eis op tafel als tegen v.d. A. Ook in deze zaken deed de politie rechter conform de eis uitspraak. H. Gisterenavond heeft zich te Stuivezand, tussen Oosterhout en Wagenberg, een echtelijk drama afgespeeld. Toen een dochtertje van het echtpaar S. V. omstreeks acht uur thuis kwam, vond zij vader en moe der dood op bed liggen. De va der had een revolver in de hand. Beiden waren door het hoofd geschoten. De man. Pool van geboorte, was 38 jaar, de vrouw 32. Zij hadden twee kinderen van 8 en 10 jaar. die el ders zijn ondergebracht. De man was constructiewerker te Oosterhout. de vrouw ging tegen de avond steeds de kantoren schoonmaken in Pernis. Gisteravond was het parket uit Bre da ter plaatse, evenals de dactylosco- pische dienst en de inspecteur van politie uit Oosterhout. Onder zeer grote belangstel ling heeft de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Aljrink, zaterdagmiddag in Rhenen de hoeksteen gelegd van de Natio nale Katholieke--Gedachtenw- kerk aan de Grebbe. Tegelijker tijd werd een perkamenten oor konde. geborgen in een loden koker, ingemetseld. Op de foto zien we mgr. Alfrink bij het plaatsen van de hoeksteen. Zuidslavisch De aankondiging van dit uitstel werd in Belgrado min of meer ver Het officieel nieuwsagentschap „Tanjug" I gezien de felle aanvallen uit heeft gistermiddag gemeld, dat het communistische kamp op de po- het aangekondigde bezoek van de Russische president Woros- jilov aan Joegoslavië niet zal plaatshebben in de eerste helft van mei. „Tanjug" meldde, het Joegoslavisch ministerie van buitenlandse zaken als bron aan halend, dat het bezoek is uit gesteld. Dit geschiedde twee uur nadat Worosjilov had moe ten aankomen. uur; maan Tijdens de herdenkingsplechtighe den, die gisterenochtend begonnen met een kranslegging bij het stand beeld voor Jeanne d'Arc in Parijs, is het tot een betoging tegen presi dent Coty gekomen. In de Rue de Rivoli stonden groe pen jongelieden, die. toen president Coty arriveerde. begonnen te schreeuwen: „Coty treedt af", en: ..Coty naar Algerije", riepen ze. Ze drongen op naar het standbeeld. De politie voerde een charge uit, arres teerde een twaalftal betogers, en leg de een kordon rond de plaats van de plechtigheid. De herdenkingscere monieën vonden normaal voortgang. Zaanenlaan te tiaariem is zaterdag een nationaal draai orgelconcours gehouden. We zien hier een beeld tijdens de wedstrijd, waaraan door vele orgels uit alle delen van het land werd deelgenomen. De Franse baby die afgelopen woensdag werd meegenomen uit een kinderwagen die voor een warenhuis in Toulouse was geplaatst, is terecht. Het kind werd teruggevonden in Be- ziers, 150 kilometer van Toulouse. Een politieman ontdekte het kind op de arm van een 38-jarige vrouw, die ervan is beschuldigd het kind te heb ben ontvoerd. De vrouw wekte de argwaan van de agent door de on handige wijze waarop ze het kind droeg. De baby verkeert in goede welstand. Zaterdagavond is Richard Skelton de negen jaar oude zoon van de film- en televisiekomiek Red Skel ton, in de kliniek van de universi teit van Californië overleden. De jongen leed sinds twee jaar aan leukemie. EK dagen geleden werd hij in de kliniek opgenomen en drie dagen geleden was zijn toestand kritiek geworden. Red Skelton en zijn vrouw waren aanwezig toen de jongen overleed. Richard zou op 20 mei 10 jaar ge worden zijn. Zijn vader en moeder, bekende figuren in Hollywood, heb ben zich van de buitenwereld af gesloten. Speciaal voor Richard had het echt paar Skelton de vorige zomer een reis naar Europa gemaakt, om hem de wereld te laten zien en om genezing te zoeken. De artsen die Richard in de Verenigde Staten be- handelden, hadden Skelton echter reeds gezegd dat de leukemie van zijn zoon ongeneeslijk was en een dodelijke afloop zou hebben. Ri chard zelf wist dat ook, maar schijnt het zich niet gerealiseerd te hebben. Zaterdag vroeg Richard om een medaillon, dat door de paus geze gend was. Zijn vader telefoneerde naar Vatikaanstad en kreeg per vliegtuig een door paus Pius XII gezegend medaillon, dat nog voor Richard's overlijden in de zieken kamer aankwam. Richard is twee jaar lang constant onder medische behandeling ge weest en is vele malen opgenomen in de universiteitskliniek, onder andere voor het ontvangen van bloedtransfusies. Vorig jaar augus tus zei zijn vader Alles is nu in Gods hand. Overal, altijd, bid ik voor mijn zoon". Indertijd is de reis die hij met Richard maakte, niet overal even gunstig beoor deeld, maar algemeen was het me deleven met Richard groot. Zijn ouders hebben tot midden vorige week gehoopt, dat de bloedziekte genezen kon worden. Zij zijn door het overlijlden van hun zoon diep getroffen en staan thans onder behandeling van hun huisarts. litick van maarschalk Tito en de Zuidslavische communistische partij. Bij de ,,Pravda", het ..Volksdag blad" van Peking en andere partij bladen, die het Joegoslavisch partij congres en zijn besluiten bekritise ren. heeft zich ook ,,Neues Deutsch- land" gevoegd, het blad van de Oostduitse communistische partij. De aanvankelijke indruk, dat Mao Tse Toeng de aanval op Tito leidt, is nu vervangen door het vermoeden dat de Chinese communisten alleen het eerste salvo hebben afgevuurd in een van tevoren „geplande" massale aanval. Blijkens een artikel in „Kom- moenist", heeft deze nog geen ver andering teweeg kunnen brengen in de overtuigingen van de Zuidslavi sche communisten. „De prijs van sa menwerking met de communistische landen is vandaag even onaanvaard baar als ze tien jaar geleden was", aldus een hoofdartikel, dat gewijd was aan de ideologische controverse van het ogenblik. Een delegatie van Russische oor logsveteranen, die zaterdag in Bel grado werd verwacht, is eveneens niet op het vliegveld van Belgrado aangekomen, waar Zuidslavische functionarissen en fotografen ver geefs hun komst afwachtten. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Belgrado heeft Zamtsjef- ski, de Russische gezant in Belgrado, Zuid-Slavië een „ultimatum" over handigd, d.w.z. een waarschuwing, dat de betrekkingen tussen de twee staten gespannen zouden worden, ten zij de Zuidslavische communisten hun uitgesproken „revisionistische" politiek herzien. Aan boord van de „Willem Ituys". het vlaggeschip van de Koninklijke Kotterdamsche Lloyd, dat gisteren in Rotterdam ontscheepte, bevonden zich veertien verstekelingen. Dit grote aantal is ongetwijfeld te danken aan het feit. dat deze reis van de „Willem Ruys" de laatste uit Indonesië was. Zij zijn door de Rot terdamse rivierpolitie van boord ge haald en overgegeven aan de vreem delingendienst. De minister van Jus titie zal moeten beslissen wat er met hen zal gaan gebeuren. De laatste tijd zijn met schepen van de Lloyd in totaal ongeveer 50 a 60 blinde passagiers naar Neder land gekomen. W T 5? Ondanks alle grilligheid in de uitslagen van gisteren heeft toch een van de deelneemsters aan onze toto 't gepresteerd alle uit slagen goed in te vullen. Dat is een compliment waard. De winnares van gisteren is: Mevrouw JIMKES, Blauwehandstraat 29, Bergen op Zoom. Wij wensen haar van harte pro- ficit! Een bedrag van f 75. wordt haar nog deze week week per postwissel toegestuurd. Vijftig gulden vormt de inzet voor onze hernieuwde start op zondag 18 mei. De uitslagen, die de ploegen uit de eredivisie gisteren behaal den luiden als volgt: Blauw-Wit - ADO 3—2 Sparta - MVV 2—1 DOS - Spel. Enschede 02 GVAV - PSV 7—1 NAC - Ajax 21 BW - Elinkw ijk 1—0 Amsterdam VVV 61 Fortuna '54 - NOAD 12 Feijenoord - Rapid JC 51 Voor verslagen en actiefoto's mo gen wij u verwyzien naar onze sportpagina's. De politie te Amsterdam heeft de 38-jarige J. C. T.. directeur van een N.V. gearresteerd, die wordt ver dacht van oplichting ten bedrage van f 265.000. Naar de politie mededeelde heeft T. op listige wijze een cee], die als onderpand diende voor een partij koffie in een Amsterdams veem, aan de bank onttrokken. De bank finan cierde de aankoop van partijen kof fie. T., die kantoor houdt in Amster dam. heeft eind april het veem op gebeld met het verzoek de ceel bij de bank op te vragen, omdat hij naar hij zei monsters wilde trek ken van de partij koffie. Zonder ceel was het n.l. onmogelijk over de koffie te beschikken. Een kantoorbediende bracht hem kort daarop inderdaad de ceel. Hij liet de man in een ander vertrek even wachten en verdween zelf met het document. Hij stelde het aan een koper ter hand, die een kwitantie uitschreef voor het ge noemde bedrag. Dit bedrag heeft T. onmiddellijk bij de bank geïnd. Tegenover de politie vertelde hij dat hij het geld nodig had voor aflossing van schulden. Toen de partij door de koper die, zoals de politie mededeelde, geheel te goeder trouw heeft gehandeld, werd doorverkocht, kwam de zaak aan het licht. T. is ingesloten. Eon geweldige lawine heeft gisteren bij Brienz vijfiten skilopers meege sleurd, van wie er vier om het leven kwamen en zeven ernstig werden ge wond. Naar verluidt waren het allen Zwitsers.

de Stem | 1958 | | pagina 1