Met oog en oor te gast Antenne-woud ONZE PUZZEL Geruchten rond de sigaar tegengesproken! Weer beslissingen te verwachten bij voetbal-amateurs Bert Voeten als vertaler en oorspronkelijk dichter Itagblai» Qc^tcra Aanklacht tegen president E.E.G. garandeert voor 1958 èn 1959: Ontploffing in oliebron 17 VIJFDE BLAD ZATERDAG 10 MEI 1958 17 Proces tegen Duilser in Griekenland Plannen Onze radio en TV-rubriek Zesde etage Flitsen OPLOSSING Journaal Vandaag Klein Herdenking op de Grebbeberg Oostenrijk wijst Hongaarse diplomaat uit Polaris in de lucht geëxplodeerd Drie recente uitgaven mm Een der vele problemen, die de inburgering van de televisie in Nederland heeft meegebracht is wel de steeds toenemende stads-ontsiering door het „an tenne-bos". Een probleem, dat beslist niet onderschat moet worden en dan ook door de hoogste autoriteiten als een volwassen „vraagstuk" wordt betiteld. In een dezer dagen versche nen rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten werden enige conclusies met betrekking tot dit vraagstuk neergelegd. Conclusies, die ge zien de mate van deskundigheid van de verschillende heren samenstellers, de nodige aan dacht zeker verdienen. Een belangrijk uitgangspunt bij de benadering van het antenne-probleem was de vraag of het met de tv-an- tennes niet nèt zo zou gaan als met de radio-antennes vóór de oorlog. De ontwikkeling van de techniek loste dat probleem eerder op. dan met de maatregelen, die men destijds voor ogen had, ooit mogelijk zou zijn ge weest. Zou dezelfde gang van zaken ook bij de tv te verwachten zijn. dan zou men zich de moeite kunnen besparen maatregelen te treffen om de verdere uitbreiding van het „mast-bos" in zekere banen te leiden. Een dergelijke ontwikkeling blijkt volgens het rapport echter positief Binnen afzienbare tijd zal het pro ces beginnen tegen de plaatsvervan gende militaire commandant van het Griekse plaatsje Salonica, de Duitser Max Merten. Merten wordt verdacht van moord, mishandeling en bero ving van joden. Hij werd eerst vorig jaar gearres teerd. toen hij 'n zakenbezoek bracht aan Griekenland. niet binnen het raam van de moge lijkheden te liggen. Uitgaande van dit feit wordt de cen trale antenne per flatgebouw, per blok huizen, of per wijk desnoods als de enige mogelijkheid tot het be houd van een behoorlijk stads-silhou- et aan de gemeenten aanbevolen. De Vara heeft heel wat plannetjes voor de komende zomer op het pro gram staan. Zo zal Bab Westerveld bekend als de auteur van de KRO- strip Bonjour Caroline" een caba ret-programma maken, dat om de vier weken zal worden uitgezonden. Het beroemde ruo Bob Uschi en Ga- bri de Wagt is bezig met een nieuwe klankbecldcnserie die ditmaal als on derwerp heeft de Interpol, de inter nationale politie-opsporingsdienst. Vermelden we tenslotte nog, dat Sem Nijveen met de jonge Pim Jacobs een nieuw ensemble heeft gevormd en dat dr. L. van Egeraat een toe ristische rubriek zal gaan verzorgen dan blijkt, dat ons nog heel wat luis tergenoegen te wachten staat. Wij stelden het al eens eerder: Ghéri's ..Zesde etage" gaf naar ons gevoel beslist geen aanleiding om er een met zoveel tam-tam aange kondigde uitzending in twee etappes van te maken. Een indruk, die jl. woensdag bij het laatste deel nog eens werd versterkt toen wij ons realiseerden, wat het hele verhaal nu eigenlijk om het lijf had. Het was allemaal een beetje ge chargeerd, een beetje te dik-opgelegd en een beetje te veel melo-drama om overtuigend te zijn. Wat niet wegneemt dat wij bewonde ring hadden voor het uitstekende spel van Henk van Ulsen en Sonja Brill Horizontaal: 1. op geen plaats; 7. tafelgerei; 13. deel v.d. hals; 14. schoeisel; 16. niet vast; 17. muziekterm (afk); 18. bid (Lat.); 19. N.V. (Duitse afk.); 22. soort onderwijs (afk.); 23. wijze; 25. wintervoertuig; 28. plaats in Spanje; 31. soort gevangenschap; 34. frans lidwoord; 35. deel v.h. hoofd; 37. win tervoertuig; 38. dierengeluid; 39. trei ter; 40. liefkozing; 42. nauw; 44. soort onderwijs (afk.)45. afbeel ding; 48. engels lidwoord; 50. ver driet; 52. water door land omsloten; 54. kleinood; 57. lijst, raam; 59. be vel; 61. engelse ontkenning; 62. bar; 64. voegwoord; 65. zangnoot; 66. voormalig Nederlands eiland; 67. in sect; 68. pers. voornaamw.; 69. klein plantje; 70. als eerder (afk.); 71. duur van eb en vloed; 72. jon gensnaam; 74. en andere (afk.); 76. heilige (afk.); 77. aardnootje; 79. taststaafje; 82. middag; 85. vrouwe lijk zoogdier; 87. goud (Fr.); 88. or debewaarders; 92. herkauwer; 94. treiter; 96 op de wijze van; 97. ver binding; 100. de somma van; 102. jong dier; 104. bedenking; 106. uit roep; 107. bezigheid; 110. snor; 112. selenium (afk.); 113. lust; 116. voor zetsel; 118. rondhout; 120. engels tel woord; 121. de dato (afk.); 123. ge vuld; 125. ontspanning; 128. verhoog de toon; 130. term uit het vak; 131. edelsteen. Verticaal? L de onbekende (afk.); 2. eike schors; 3 godsdienst (afk.); 4. boom; 5. voorzetsel; 6. bovenlipver- siersel; 7. hemellichaam; 8. onder andere (afk.); 9. groente; 10. stof- maat; 11. kledingstuk; 12. titel (afk); 15. gang van een paard; 17. roof- 20. naaigerei; 21. steun; 22. laatst leden <afk.); 23. inhoudsmaat; 24. veel; 26. zangnoot; 27. deel van de V.S.; 29. frans pers. voornaamw.; 30. kleine plaats; 32. kier; 33. zang noot; 36. insekt; 37. Engelse titel; 39. gerecht; 41. eenheid van druk (afk.); 43. bemesting; 44. pers. voor naamw.; 46. vreemde munt; 47. eer ste vrouw; 49. bijwoord; 50. reptiel; 51. op die tijd; 52. onb. voornaamw.; 53. oxyderen; 55. edelsteen; 56. frans lidwoord; 57. gewicht (afk.); 58. be dekking; 60. oppervlaktemaat; 63. meisjesnaam; 65. paard; 71. metaal; 72. bevestiging; 73. vervoermaat schappij (afk.); 75. meisjesnaam; 77. drukgerei; 78. tweetal; 80. vrou welijk zoogdier; 81. heldendicht; 83. onder officier (afk.); 84. geneesmid del; 86. bestaat; 8. trots; 89. bang; 90. mak; 91. geestdrift; 93. echtge noot; 95. bouwland; 98. vogel 99. ge meen; 101. titel (afk.); 103 bijbelse figuur; 105. krantenjongen; 106. uit roep; 108. deel v. Amerika (afk.); 109 inhoudsmaat; 111. familielid; 114. waardebepaling; 115. meisje; 117. slang; 119. gegroet (Lat.); 121. spoe dig; 122. metaal; 123. vice versa (afk.); 124. maanstand (afk.); 126. bijwoord; 127. vogelprodukt; 128. be vel; 129. heilige (afk?). die er alles van maakten, wat er van te maken was. Daarbij gesteund door een fijn-door voelde camera-regie van Kees van Iersel. Horizontaal: 1. hand; 4. aas; 6. aai; 8. e.g.; 10. om; 11. est; 12 til: 13. emma 15. bal; 17. oke 19 'mo de: 21. stier; 23. een 24. peter 26 drevel; ?8. kar; 29 spa; 31. tel; 32.' ina 33. nok; 35. ver; 37. olst 38 mos 40. zonde: 41. sip 43. trio; 45* iet; 47. pia; 49. rem; 50. sen;' 51.' tot 53 lek; 54. minder; 56. trein d8. tor; 59. emelt; 61. stem 63. tee 65. mee; 66. lepe; 68. alt; 69. lee- 70. n.n.72. po; 73. rok 74. ook 75 rose. Tijdens zijn verblijf in Nederland is de bekende Franse priester chansonnier pater Aimé Duval ook voor de televisie-camera's opgetreden. Een tele-recording hiervan ivordt a.s. maandag ver toond in het KRO-programma. De radio-documentaire ,,De geboor te", waarmee de serie ,,De lange weg" van Bob Uschi en Gabri de Wagt werd geopend, zal Neder land vertegenwoordigen bij de jaar lijkse wedstrijd om de Prix d'Ita lia in de afdeling documentaires. Er staan de tv-kijkers weer een paar belangrijke toneel evene menten te wachten. Daar is eerst op 14 mei de vertoning van „Jo seph in Dothan". de daaropvol gende week gevolgd door „Ninotch- ka". Het ge.nre verschilt wel even maar evenementen blijven het Het is Wim Sonneveld best vergaan bti zyn optreden in „The world our stage" van de BRC-televisie. De Engelse zondagsbladen waren zeer enthousiast in hun recensies en we mogen rustig stellen, dat Wim een levende toeristische reclame is ge weest voor „good old Amsterdam". Remco Campert. de jonge Neder landse schrijver, is op het ogenblik bezig aan een oorspronkelijk tele visie-spel. In het komende najaar mogen we de opvoering hiervan tegemoetzien. Blijkens een onderzoek dat 't Instituut NIPO heeft inge steld bestaat de helft van het aantal tv-kijkers uit „mee-kij- kers", U weet wel, de vrien den, die U in zo'n ruime mate krijgt, zodra een trotse an tenne uw welstand van de da ken schreeuwt. Uit hetzelfde onderzoek kwam te vens naar voren, dat het Neder landse kijkerspubliek de uitzending ..Die glücklichen Vier" met Neder landse deelname het hoogste waar deerde het afgelopen seizoen. Wat men ver haalt is het lekkerst, niet waar Verticaal: 1. ho; 2 ambt; 3. de ler; 4. a.t.o.; 5. steel; 6. alm* 7 ieder; 8. em; 9. gaar 14 met 16' aida; 18. keel; 20. opaal 21. sas 22 rete; 25. ego; 27. verzoek; 28 knoei en; 30. pro; 33. n.t.s.; 34. 'kip 36 enk 38. mop; 39. sta; 42. ido 44 irene 46. ende; 48 ier; 50. sire* 51. tree; 52. t.a.t.; 53. liter; 54. motto 55. emmer; 56. tulp; 57. esp 60 lens; 62. mak; 64. elk; 67. eo 71 ne. We moeten nog even wennen aan de nieuwe opzet van het Journaal. Voor ons gevoel is het flitsende ka rakter, dat onze journaal-program ma's zo levendig en zo hooggewaar deerd maakte, nog niet helemaal her vonden. De kwaliteiten van Karei Enkelaar en zijn staf kennend, zal het overigens best in orde komen. En wat die klok betreft: Dat is be slist een aanwinst Voor de kijkers oen Avro-avond volgens het gebruikelijke receptje sa mengesteld. Als interessant intermez zo ditmaal „Het sprookje van de fo to", met medewerking van Eppo Doeve, die de laatste tijd wel blijk geeft tv-minded te zijn. Zowel België-Vlaams als Langenberg vullen de zaterdagavond met variété. Voor de luistevaars de laatste afle vering van Plein 8 uur 13, besloten met een uur lang „Dorus" die van zijn 75e optreden voor de Vara-mi- crofoon gebruik maakt om voorlopig een punt. achter zijn radio-werk te zetten. Bij de KRO als gebruikelijk Populaire Klassieken en Tierelantij nen. Het ging zo goed de laatste da gen met de voetbalreportages.' Zó goed, dat wij de KNV B-bestuurde- ren zo zoetjesaan weer toffe jon gens gingen vinden. Maar dat die zelfde toffe jongens het bestonden om 30(1.000 tv-bezitters een inte ressante ivedstrijd te onthouden, omdat er in Tiettjerksteradeel of daaromtrent een balletje getrapt werd voor betalend publiek, nee, dat wilde er bij ons niet in...! K. Tegen de president van de Euro pese Economische Gemeenschap, Walter Hallstein, is een aanklacht in gediend wegens laster en valse be schuldiging. De aanklacht is ingediend door de adviseur van het Westduitse mini sterie van Economische Zaken, Hans Strack. Strack beweert dat Hallstein hem in 1954 van zijn functie als hoofd van een economische missie naar het Na bije Oosten had ontheven op grond van een onbewezen verklaring, dat hij van een Arabische regering steek penningen zou hebben geaccepteerd. Een onbekende Egyptenaar zou de ze verklaring hebben afgelegd. Een aanklacht wegens laster is ook inge diend tegen de Duitse vertegenwoor diger bij de NAVO, Herbert Blanken- horn en de ambassadeur in Parijs, Bolradt von Maltzan. Naar verluidt heeft Brentano, de minister van Buitenlandse Zaken, Strack een ambassadeurspost aange boden. indien hij zijn beschuldiging zou intrekken. Strack wees dit aanbod echter van de hand. De vereniging van oud-strijders 8 R.I.-1940" zal op Hemelvaarts dag 15 mei a.s., dus niet zoals ge bruikelijk op de tweede pinksterdag haar jaarlijkse herdenking van de gevallenen van het v.m. 8e regiment infanterie houden, aanvang 11.00 uur Sprekers zijn burgemeester Ch. g' Matser van Arnhem en de heer A. Wiersinga. voorzitter van de com missie van bijstand en advies. De eerste secretaris van de Hon gaarse legatie in Wenen, Josef Ker- tesz, is in verband met een spionage- affaire persona non grata verklaard. De Oostenrijkse ministerraad heeft zich op een speciale zitting met de kwestie beziggehouden. Een andere Hongaar, Josef Teleki, die eveneens een diplomatieke status had. heeft in verband met de spiona- ge-affaire Oostenrijk verlaten. Hij zal niet weer worden toegelaten. Zaterdag zouden beide mannen zijn betrapt bij een poging, een vluchte ling te rekruteren voor de Hongaarse spionagedienst, onder bedreiging van vervolging van zijn nog in Hongarije verblijvende verwanten. De vluchte ling zou Teleki hebben herkend als een vroegere AVO-agent, die hem in 1955 in Boedapest arresteerde en zich tot de Oostenrijkse politie hebben ge wend. Teleki en Kertesz werden gearres teerd. doch in verband met hun di plomatieke status onmiddellijk weer op vrije voeten gesteld. Na de arrestatie zond de Hongaar se regering een protestnota naar We nen. waarin werd gesproken van 'n ..provocatie". De uitwijzing van Ker tesz is de Oostenrijkse reactie op de ze nota. Op de rakelbasis Cape Canaveral is een „proefraket" afgevuurd, die blijkens een officiële mededeling diende om onderdelen voor de ..Po laris"-raket te beproeven. Tijdens de opstijging explodeerde deze raket. In de officiële verklaring werd gezegd dat deze explosie in de plannen voor zien was en dat de proef een normaal verloop heeft gehad. De raket, een proefmodel vari de ..Polaris", naar in technische krin gen werd gezegd, werd afgevuur door de Amerikaanse marine. De „Pola ris" is bestemd om te worden afge vuurd van onder water varende on derzeeboten en heeft een bereik van 2250 km. De voethalamateurs zijn dichter bij het competitie-einde dan hun betaal de collega's. Maar niemand mag zeggen, dat de strijd uitgaat als de spreek woordelijke nachtkaars, want daarvoor moeten nog te belangrijke beslissin gen worden geforceerd. In de eerste klas C der amateurs zijn bijvoorbeeld noch de kampioen, noch de degradant bekend. Officieus kan koploper Alliance niet zo bijster veel meer gebeuren, maar bij voetbal is alles mogelijk en daarom zal men in Roosendaal pas voluit gaan juichen op het moment, dat er werkelijk niets meer de titel in de weg staat. Allian ce kan zondag zelf niets aan de toe stand veranderen, want het speelt niet. Men heeft in het programma de koplopers buiten beschouwing gela ten. Maar uiteraard stelt MOC, een der vroegere groten uit deze competitie, het als zijn grootste eer om zo voor delig mogelijk te eindigen. Het krijgt nu Roermond op bezoek, een moei lijke tegenstander, die de Bergenaren toch wel op de knieën moeten weten te krijgen. Vlissingen is gastheer van De Spechten. Daaraan hebben de Zeeuwen ongetwijfeld ook de handen vol. want de Eindhovenaren weten wat voetballen is. Overigens zijn de Vlissingse kansen op de zege zeker niet gering, vooral niet als ze zich voornemen hun supporters bij het scheiden van de markt nog iets bij zonders voor te schotelen. Verder worden in deze afdeling gespeeld Box- tel-Valkenswaard en Brabantia-Heer. Snannender In de tweede klas A krijgt men maar weinig voetbal te zien. In deze afdeling wordt namelijk alleen de res terende tijd uit de indertijd afgebro ken wedstrijd Oss-Schijndel gespeeld. Maar in de tweede klas B gaat het er spannender toe. Daar loeren nog verschillende gagadigden naar de ti tel. Leider Sarto zal zijn kansen moe ten gaan verdedigen bij Hulst, het geen met de nodige goede wil lukt. Het moet trouwens wel lukken, want anders wordt de ploeg voorbijge streefd door TSC. dat thuis tegen BSC de beste kansen op beide punten heeft. Internos krijgt met WVO te doen en zal de gelegenheid stellig aangrijpen om zijn tamelijk theoreti sche kansen op het kampioenschap in ieder geval veilig te stellen. Middel burg is gastheer voor Corn. Boys. Het zal de volle winst uit het vuur slepen. In de derde klas C staat alleen de ontmoeting RWB-Virtus op het roos ter. Het gaat er bij beide ploegen om wie zich van de meest eervolle plaats achter de leiders zal weten te ver zekeren. Het kan dus een pittig par tijtje worden, waarin de RWB van wege het terreinvoordeel toch wel de beste papieren geven. In 3 D zijn de zaken wel ongeveer bekeken. Maar het complete program moet nu eenmaal worden afgespeeld en daar zullen de clubs ook wel prijs op stellen, want alle ereplaatsen zijn in ieder geval nog niet verdeeld. Axel zal met bezoeker RKFC min stens op gelijke hoogte willen komen en Hontcnisse zal zich ten koste van RCS nog wel iets hoger willen op werken. Hetzelfde is het geval met Zierikzee, dat als gastheer van Zee- landia optreedt. In de vierde klasse G gaat Burgh met zijn laatste reserves vechten om de degradatie te ontkomen. Het heeft een (heel klein) kansje tegen Cluzona, te meer omdat het op eigen terrein opereert. NSC gaat het Kaaise Boys lastig maken. Noordhoek heeft de beste papieren tegen het bezoe kende SC Gastel. Halsteren tenslotte treedt als gastheer op van De Schut ters. Het zal de winst wel in eigen huis willen houden. Hoe loopt het af in de vierde klas H. Clinge heeft nog mogelijkheden. Het zal dan morgen van Breskens moeten winnen en voorts zou leider Yerseke dan bij 's-Heer Arendskerke de kous op de kop moeten krijgen. En dat laatste is erg onwaarschijn lijk. Bij dit verloop zou zelfs Hans- weertse Boys nog wol spinnen, want dat heeft één wedstrijd minder ge speeld. Via een zege op het bezoe kende RIA en via een heleboel vare capriolen, zoals de voetbal die pleegt te maken, zou de ploeg dus theore tisch ook nog mede vooraan kunnen komen.Aardenburg kan het Sluis kil niet al te moeilijk maken. Of Oostburg de degradatie nog kan ont snappen zal voornamelijk afhangen van de prestaties bij Luctor. Er zitten wel mogelijkheden in. A a mm W I A k wm k i ii i it rk. i k A K 1 P L K 1 L K 1 Ik A I 1 g L 1 IV #1 r- l\l I" l\l 1— l\| #\/l 1 1 l\l iY\LIN4JLI N 1*1 /Vil J LI ^1 V T llal 1 W lal 1 arm maam mmm In een goed verzorgde pocket- uitgave is bij „De Bezige Bij" te Amsterdam William Shakespea- res tragedie „Hamlet, prins van Denemarken", verschenen. Het klassieke stuk werd vertaald door Bert Voeten. Op het om- (Advertentie) Er wordt hier en daar ge fluisterd, dat de beroemde tabakken uit Sumatra en Java schaars worden. Is dat waar? Is er werkelijk reden tot ongerustheid? Zal Uw geurige sigaar straks inderdaad minder van kwaliteit worden? Néén! Dat hoeft niet te gebeurenTenminste niet als U die goede, geurige en betrouwbare Senator rookt Want - let nu op! 3grandioos ro Senator *E. bunnen eniand w, atra_ en r de best h,eiAaran^ he< bov^J^ruR a,S v°°r he.6!"6" z°WeYtande t'^n- ^EG-Efcfr _j ^ricLtor Sïn.ai"Sirs *--■ Zov*el zoL°nve«wawvan snaren 10°- £ePutatie van&c v°°rn?ake" getast. Van Stator £f,chaP °Pgebof, met a' n,et wtfrdenUa^e Z'j, die Son-.* «EGENT rnoat°; CRANDioos N e""ICOS20c 'Est" 22 ct. slag is de acteur Coen Flink in de hoofdrol afgebeeld. Toen de Haagsche Comedie onder regie van Paul Steenbergen een se rie voorstellingen van dit drama gaf waren de recensenten vrijwel een stemmig vol lof over de nieuwe ver taling. Ook de grote Hamlet-kenner Eduard Verkade toonde zich verrukt. De toneelcriticus Jan Willem Hofslia liet zelfs het woord ..geniaal" uit de pen vloeien. „De vrolijke vrouwtjes van Windsor" en „De koopman van Ventië" hadden al veel waardering gevonden, maar met de Hamlet-ver- taling blijkt Voeten zijn meesterwerk geleverd te hebben. Hij heeft daarbij in hoofdzaak de tekst gevolgd van de tweede quarto-editie van 1604. Aan andere edities werden varianten ont leend en hier en daar werden, te recht, coupures aangebracht. Het is duidelijk, dat de vertaler een gron dige studie van zijn object gemaakt heeft en vele commentaren geraad pleegd heeft, waaronder die van Har- ley Granville-Barker wel de voor naamste waren. Verheldering Het was zijn opzet het werk van Shakespeare doorzichtig en helder te maken, waarin hij voortreffelijk ge slaagd is. Zonder de taal van de grote dramaturg geweld aan te doen, heeft hij in zijn eigentijdse verwoor ding het spel nader tot de hedendaag se lezer en toehoorder gebracht. En dan te bedenken, dat men vele decen nia lang genoegen heeft moeten ne men met de duistere vertaling van Burgersdijk of de niet zo bijster ge slaagde bewerking van Jacques van Looy. Bert Voeten leverde een respecta bel stuk werk, dat opnieuw getuigt van zijn fenomenale virtuositeit in de aanwending van de Nederlandse taal. Hetzelfde mag gezegd worden van de bewerking, die Voeten maakte van Christopher Fry's „The Boy with a Cart", de geschiedenis van Sint Cuth- man van Sussex. Ze verscheen onder de titel „De jongen met de kar" in de Wending-toneelblibliotheek van Boekencentrum N.V. te 's Graven- hage. Met dit legende-spel debuteer de Fry in 1937. Het stelt geen al te hoge dramatische eisen en is bij uit stek geschikt voor het leke-toneel. Een eigen keuze Intussen is de vrees niet ongegrond dat Voetens activiteit op het gebied van vertalen zijn oorspronkelijk dich terschap in de weg gaat staan. Op het ogenblik is hij bezig aan de over zetting van „Shakuntala", een stuk van de vijfde eeuwse Indiase schrij ver Kalidasa. Toch heeft hij tussen de bedrijven door kans gezien een keuze uit zijn gedichten te maken, die onder de naam ..Menselijkerwijs" bij de Bezige Bij uitkwam als num mer 15 van de literaire pocket-serie. Hij heelt voornamelijk geput uit zijn laatste bundels, waarin zijn gerijpt talent het best tot uiting komt. Want na een periode van experimenteren heeft de dichter zijn eigen stem ge vonden. In tal van gedichten uit hij, dikwijls met veel humor, zijn le vensvreugde of zijn ontroering bij het verlies van geliefde personen. Hoe wel niet conventioneel kunnen deze gedichten toch door iedere versge- voelige genoten worden. Op enkele pagina's zou echter een verhelderen de voetnoot wel op haar plaats ge weest zijn. Wie b.v. niet weet waar in Breda de kermis opgeslagen wordt zal met regels als hij stond op het nonnenveld in een stal vol serpentines niet goed raad weten. Voor het ove rige zal men in deze bloemlezing vele oude bekenden met genoegen herle zen, met enkele nieuwe gedichten kennis maken en de knappe vertaling van buitenlandse poëzie bewonderen WILLEM v.d. VELDEN Een geweldige ontploffing heeft het gebied bij Teheran rondom oliebron nummer zes doen beven en trillen. Die oliebron ligt in de buurt vari Ahwaz en brandt al sedert twee we ken voort. De ontploffing deed een vuurstraal van twee meter breedte bijna 300 meter de lucht in schieten, waar door metalen onderdelen van de in stallatie rond de put kilometers ver weg werden geslingerd. De reusachtige vuurzuil lokte een groot aantal vogels door de schitte ring van de vlammen aan. maar de vlammenzee werd allen noodlottig en binnen een paar minuten was het ter rein over een omtrek van 300 meter rond de oliebron overdekt met hun verkoolde overblijfselen. Het lawaai van de brandende olie bron kan op een afstand van 15 km worden gehoord ,en het is praktisch onmogelijk om op een afstand van 1500 m van de vuurzuil een gesprek te voeren, zo oorverdovend loeien de wammen. J

de Stem | 1958 | | pagina 9