C VROUWENSPIEGEL MEImeringen van en over j een Huwelijkskandidaten <12M3WUOflV v SPEEL- OF BADPAKJE Ontwerpwedstrijd om de „Gouden Schaar'' Wie ZOET is krijgt SUIKER Om zelf te maken r BEGIN VROEG aria ZO HOORT HET iiiiiiiiiiu Van vrouw tot vrouw Uitgezet patroon Suikertaart stijl 1958 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 MEI 1958 lllllllllllllllll Als cle meimaand zich looit met bloesems, trekken de bruidjes naar het altaar. Geen andere maand heeft zozeer de voorkeur van romantische harten. Een heel modern meisje dat in het begin van mei de grote stap met vastberadenheid zette, noteerde enkele wetenswaardigheden over deze allerbelangrijkste da gen uit een vrouwenleven. Misschien, misschien is zulk een modern meisje eer lijker dan de sentimentele juffertjes van vroeger. Mis schien is zij ook wijzer en weet zij de uiterlijkheden te scheiden van de allerbelangrijkste kern. Het is over de uiterlijkheden dat zij met lichte spot haar mededelingen doet. De kern blijft weggesloten in haar hart. cadeau, dat u krijgt op een lijst, die u bij de cadeautafel legt. Dit ver gemakkelijkt het schrijven van be dankbriefjes en op deze manier kunt u niemand vergeten te bedanken. Lijst Maak, zodra de huwelijksplannen beginnen vorm aan te nemen, een lijst met de namen van de mensen aan wie u een huwelijksaankondiging moet sturen. Des te kleiner is de kans dat u iemand vergeet, zoals in de drukte zo gemakkelijk kan gebeu ren. Vraag een drukproef van de hu welijksaankondiging en kijk die goed na. Wanneer u van plan bent een trouwjapon kant en klaar te kopen, vraag dan in de winkel beslist niet naar een bruidsjurk, maar vraag naar een witte avond- of cocktail japon. En zeg daarbij dat de japon hooggesloten moet zijn. Een bruids jurk is nl. veel duurder dan een avondjurk, waarin hetzelfde aantal meters is verwerkt en waaraan het zelfde arbeidsloon is gepsendeerd. Laat de bruid zo verstandig zijn een maand voor haar huwelijksdatum uit haar baan te stappen, wanneer zij tenminste niet van plan is door te blijven werken. Is dat wel het ge val, laat zij dan minstens een week voor die datum vrij vragen. Wanneer zij dat niet doet, kunt u veilig van ons aannemen <en wij spreken uit er varing) dat de bruid er op haar trouwdag niet op haar voordeligst uitziet, omdat zij de laatste tijd veel te weinig rust heeft gehad. Ga goed voorbereid naar het stadhuis en de pastorie om ondertrouw- en huwe lijksdatum vast te stellen. Schrijf de juiste personalia van bruidegom, ouders, getuigen en iedereen die iets met het huwelijk heeft te maken, op. Op die manier staat u niet, zoals wij met een mond vol tanden voor het loketje van de burgerlijke stand en blijft u de volgende monoloog be spaard: Ambt. van de b.s.: Voórnameh en geboortedata van de ouders van de bruidegom A.s. bruid: Schouderophalen. Ambt. van de b.s.: Voornamen en geboortedata van de getuigen A.s. bruid: Schouderophalen. Ambt. van de b.s.: Komt u nog maar eens terug. Bruid, koop uw witte schoentjes liever een halve maat te groot dan te klein. Wij namen ze een halve maat te klein en strompelden meer dan wij schreden onder de tonen van het orgel. Foto's Als er in de kerk gefotografeerd moet worden, spreek dan af met de fotograaf dat hij tijdens de plechtig heid uit uw gezichtveld blijft, want u kunt het blitzlicht in deze ogen blikken missen. Zet, wanneer u de huwelijksreis per auto, motor of brommer maakt uw voertuig vlak na het vertrek even aan de kant van de weg en kijk of er geen oude' schoen en blikjes achter aan bungelen. Maak in ieder geval als het enigszins mogelijk is dat hu welijksreisje. Het onze duurde drie dagen, maar dat waren dan ook drie stralende dagen, die niemand mag missen. Natuurlijk is het verstandiger het gespaarde geld in meubels en pannen om te zetten, in plaats van in een romantisch reisje, maar de herinnering aan zo'n paar heerlijke dagen is toch evenveel waard En tot slot, wacht niet te lang met trouwen. Probeer uit alle macht een oplossing te vinden voor geld- en wo ningproblemen. In onze ogen, die de wereld nog door een wittebroods waas zien, is iedere dag die wij al3 juffrouw hebben doorgebracht, in plaats van als mevrouw, een ver loren dag geweest. Ook ónze proble men zijn nog lang niet opgelost maar door vier ogen gezien, lijken ze min der groot dan door twee. Toen wij nog op school gingen werd altijd op 15 mei het zwem bad officieel geopend. Wij we ten zeker dat we vóór die tijd al te water gingen. En toch be hoefden we geen bijt in het ijs te hakken Het zou dus kunnen gebeuren dat er eerstdaags zwemlustigen de badpakken voor de dag halen om tot de ontdekking te komen dat het oude niet goed genoeg I I Zonder enige kennis van zaken op dit gebied troffen wij voorbereidin gen voor ons huwelijk, dat dezer da gen gesloten werd. Opdat lezers en lezeressen, die van plan zijn vroeg of laat hetzelfde te doen, alle moei lijkheden en fiasco's die ons over kwamen en alle dwaze figuren die wij sloegen, bespaard zullen blijven, volgt hier een lijstje voor de huwe lijkskandidaten. Begin beslist vroeg met de voor bereidingen voor het huwelijk. Stel niet zoals wij, drie weken van te vo ren de trouwdatum vast. U loopt dan net als wij, de kans hier en daar bot te vangen: op het stadhuis, bij de ga rages met trouwauto's, bij de naaister bij de confectiewinkels die zijn ge specialiseerd in bruidsjurken en bij de verhuurinricht.ing van jacquets en bruidskleding. Begin nog vroeger met het samen stellen van een verlanglijstje. Vraag geen vazen, want die krijgt u toch genoeg. Vraag nuttige gebruiksvoor werpen. Breng een uurtje door in een winkel van huishoudelijke artikelen en zoek daar alle apparaten, keu kenbenodigdheden e.d. uit die u nog niet hebt en denkt te kunnen gebrui ken. Vermeld op het lijstje, merk kleur en grootte bij de wensen en zet erbij waar de gevers deze voor werpen desgewenst kunnen kopen. Koop een kleine blocnote en schrijf hierin op ieder velletje een wens. Wanneer iemand om de ver langlijst vraagt geeft u de blocnote en vraagt aan de gever eruit te scheuren wat hij van plan is te schenken. Op deze manier krijgt u niet, zoals wij kregen, drie strijk bouten en geen plank, 36 fruitmesjes en geen enkele pan, vier slacouverts maar geen keukenmes. Schrijf ieder De jongelui van tegen woordig dragen geen hoed meer. Maar als ze er een dragen weten ze er niet mee om te gaanNeem de hoed af met de hand die het verst verwijderd is van de te groeten kennis. U doet dit voor elke u bekende dame en voor elke u bekende heer die ouder is of hoger ge plaatst dan uzelf. V. .J Een van onze buurvrouwen vertel- gonnen de boodschappen samen, de op zondag vóór Koninginnedag in maar splitsten de lijst na een half een vlaag van overdreven gedienstig- uur, zodat ik nog net op het nipper- heid. dat de volgende morgen alle tje de tandarts hoopte te halen. Ik winkels in de stad openbleven. Van- was te laat. De kleine nieuwe assis- wege de sluiting op die Oranjefeest- tente liet zich niet vermurwen, ik dag. Wy maakten een prachtig pro- kwam er niet in. gram op, mijn dochter en ik. Tot half Druipend van regen en humeur kwam een de stad in, dan naar huis, eten, ik thuis. De dochter arriveerde kort jij op de trein en ik naar de tand- nadien in niet veel betere stem- arts. De volgende morgen werden ming. De kousen die ze voor me ge- wij vreselijk lang opgehouden voor kocht had waren te licht van kleur; we konden vertrekken. Het weer werd het lint was niet te krygen; de al guurder, we startten op de fiets en moeten altijd een flink eindje trappen voor we de stadspoorten bereiken. Het was akelig leeg op straat. De eerste winkel deur probeerden we nog met vertrouwen, de vol gende al met de teleur stelling bij voorbaat op het gezicht. Er was geen enkele zaak open. Laten we dan de eta- RechtsTivoli, donkerblauw lastex in chemise-model Links: Valencia, zeer flatteus door 't dessin in blauw-groene nuances meer is. De nieuwe pakjes lig gen al in de winkels te wachten. Als er een gekocht moet wor den, ga er dan op uit nu de keus nog ruim is. Wij zagen de collectie van Tweka, een Nederlandse fabriek die onder de 3 grootste van Europa genoemd mag worden De nieuwe modellen zijn goed en correct. Ofschoon niet veel veranderd sedert vorige seizoenen zijn er toch wel enige bijzonderhe den. Er is geen enkel pakje meer waar van de lijn op het dijbeen als van een slipje omhoog loopt. Aan de voorkant zijn ze, althans voor een badpak tamelijk lang. De strapless halslijn komt veel minder voor; bre de schouderbanden zijn modern en staan eigenlijk ook veel mooier. Veel Lastex brengt deze firma, het beken de materiaal, dat zeer corrigerend kan zijn, vooral als er baleintjes in het model zijn verwerkt. Een Lastex pak kan echter het nadeel hebben dat het aan de onderkant te nauw afsluit, waardoor het dijbeen, zelfs bij de slanke mannequin, uitbolt. Ofschoon er pakken zijn tot maat 50 (het doffe shark-skin of haaien- huid is voor de grote maten zeer geschikt), werd er blijkbaar voor de zwaardere figuren nog geen badpak uitgevonden dat de sterke" punten die de ..zwakke" punten zijn, mas keert. Onbegrijpelijk waar juist in de zonnepakjes zoveel modellen bestaan met geplisseerde of klokrokjes. Katoenen imorimé pakjes in be schaafde dessins hebben een uitste kend model door versterking met vlieseline en een extra béha. De meeste fantasie was besteed aan de kinderen: schattig gebloemde katoen met gerimpeld lijfje, en coquette stroken en volants op 'n pof- broekje. naar huis. Maar intussen begon het te mieze- arts was ook niet aanlokkelijk. u Leerlingen van opleidingsinstituten uit vijf landen ont wierpen deze modellen voor de jaarlijkse ontwerpwed strijd, georganiseerd door Bayer, de Duitse fabriek van geneesmiddelen, verfstoffen en kunstvezels. Voorwaar de: slechts stoffen uit kunstvezelfs mogen worden ge bruikt. Op 21 en 22 mei zal geshowd worden op de Keukenhof en in Carlon te Amsterdam. J-JEBT u er één metertje stof en een avond werk voor over om zo'n schattig klein meisje in een strookjespak te steken? U behoeft er heus geen ervaren naaister voor te zijn, er is niets aan. Schrikt u maar niet van het uitge- zet patroon hieronder. U gaat een pa pieren patroontje tekenen waarvan de deeltjes dezelfde vorm hebben als deze kleine stukjes. Neem vijf stukken stevig papier: een van 42 x 34 cm voor het achterpand met aangeknipt voor-zijpand (broek) een van 9 x 37 1/2 cm voor het voor pand: een van 7 1 2 x 9 cm voor het voorzijpand; nog een van 7 1/2 x 9 cm voor het achterzijpand en een van 8x9 cm voor het achterpand. Teken op deze stukken de deeltjes volgens de centimeter aanwijzingen die hieronder bij de tekening staan. (Bent u er niet handig in, vraag dan mannelijke hulp: onze mannen kun nen doorgaans goed de duimstok han teren Leg dan de stof dubbel. Leg de deeltjes erop en houd er reke ning mee, dat er voor stroken stof over moet blijven. Knip de delen uit. NADEN AANKNIP PEN. (Elk deel is nu tweemaal ge knipt door de dubbele stof). Rijg het pakje in elkaar. Hierbij mo gen de strookjes achterwege blijven. Rijg in de volgorde die is aangegeven Sï 41 v v s V:'-" y: 'M r5 X s /<9 23 *r s M Af 3X 3*. AMM? WAS/W/ {ZÏ/AtA'o' 4 izjf i ï/X. voor het stikken. Dan mag het pakje gepast worden en daarna gaan we aan de machine zitten. Stik de voor- zij-, achterzij- en achterpandjes aan elkaar. (Laat alleen zonodig een split middenachter open). Sluit de achter naad van het broekje en rimpel de bovenkant in. Nu de le, 2e en 3e strook inrim- pelen. De le strook langs de rafel kant van het broekje spelden en stik ken; de 2e en 3e strook op de lijnen stikken die op de tekening zijn aan gegeven. Het bovenpandje met het broekje verbinden. De middenvoor naad sluiten en het middenvoorpand aan de zijpandjes stikken. De pijpjes met een in vorm geknipte bies af werken en een elastiekje doorrijgen. Het strookje voor het borststukje rimpelen en langs de rafelkant stik ken. De dubbele schouderbandjes aanzetten en langs de bovenkant het pakje met een schuine bies afwer ken. I srfeeAsf i 6 5K% JT J/Sf M/AtAA tri s> a c r S a 1 A 4/>j9A& fl- - "-]<«• 5e 2* -U schoenmaker had de schoenen niet klaar. Ze ve-dween zonder 'n hap, ro 'n holletje naar de trein. Ik wierp boze blik ken op 't huis van de buurvrouw. Twee dagen later was het Konin ginnedag. Alle winkels waren open, de zon straalde, de vlag golfde licht in een zacht briesje. De bloesems sprongen open. Hele colonnes soi lages vast bekijken stelde myn op- daten marcheerden voorbij, alle meis- gewekt kind voor. Ik wilde liever jes lachten. Toch leuk van onze buur- vrouw dat ze oranje rokjes en broek jes voor de kinderen heeft gemaakt. ren. Terug fietsen naar huis, daar Als ik nu eens even.... voor een uur iets aanpakken, en dan Zonder hon mocht ik de kousen rui- opnieuw naar de stad voor de tand- len. Ik dacht dat u nooit meer kwam, zei de schoenmaker. Het lint Het miezeren werd regenen, het re- werd opgediept van achter duizenden genen storten. Een kopje koffie meters rood-wit-blauw en om de juf- bracht nauwelijks troost. Een jachte- frouw die zoveel moeite voor me rige aard is maar vervelend: wat deed te plezieren, zei ik: Wat had ik intussen niet kunnen afwer- hebt n een mooi truitje aan. Ze ken Thuis stapelt de boel zich op. straalde van blijldschap. Ik ook. Ik En ik zit me hier maar op te eten geloof zelfs dat het paard van de van ongeduld. We telefoneerden naar schillenboer straalde. Het stond in huis dat ze niet met eten op ons een klein krom straatje te wachten hoefden te wachten. Om tien voor met een grote oranje strik bj) zijn oor. een lieten we de lege kopjes in de Als ik maandag niet zo ontzettend steek en bemerkten dat de stortbui uit mijn humeur was geweest, had overging in een zondvloed. We be- ik nu niet zó blij kunnen zijn. Etagebedden zijn dé oplossing voor véél kinderen in één klein huis. Het bovenbed met het losse, lage onderbed geeft twee slaapplaatsen op de ruimte van een. Het onder bed kan worden verplaatst. Onder het bovenbed kan ook een divan- bed staan, dat 's nachts bed en overdag zitbank is. Onder het bo venbed kan ook een dubbel divan- bed geplaatst worden. Bij het sla pen gaan worden die naast elkaar gezet. Er is 'n systeem ontdekt om vast tapijt spijkerloos te leggen. Hier door behoeven geen lelijke spijker- indrukken langs de plinten van de kamers meer te komen. Boven dien kan het tapijt zonder bescha diging worden opgenomen. - - Er zijn zuiver nylon (dus nagenoeg onverslijtbare) veters in de handel die niet kunnen losglijden. - - De moderne broodplank is geen plank. Het is een plaket van pers- torp. Zuigt geen sappen op, splin tert niet, gemakkelijk schoon te houden. Kent n soms het boekje al „Wordt slank en blijf gezond?" Ons werd, rei zend naar Amsterdam, door dit heilzame boekje geleerd, dat o.a. choco laatjes en koekjes, kop jes koffie met suiker en petiti-fours, niets gedaan zijn als je gezond, in ieder geval als je slank wilt blijven. Wij moesten naar Am sterdam voor de Inter nationale Suikertentoon stelling. Nog napreve lend over calorieën en rauwkostleer stonden wij daar plotseling midden in een immens luilek kerland zoals zelfs in de stoutste kinderdromen niet kan bestaan Ach, dokter Pollack, schrijver van het verma geringsboekje, hiertegen is geen ijdelheid bestand. Deze suikertentoonstel ling was bedoeld voor vakmensen. Voor de vuist weg zouden wij al le kleine kinderen vak lieden willen noemen. Van suikerwerken heb ben zij althans groot ver stand. Wat zouden ze ge noten hebben van de ber gen zuurtjes, de levens grote marsepeinen var kenskop, de kleuren die op geen bloemententoon stelling zo vrolijk en fel kunnen zijn, de verpak kingen, bijna te mooi om open te maken Maar kinderachtig was deze tentoonstelling niet bepaald. Ruim 180 deel nemers uit heel Europa, stelden iets ten toon dat verband houdt met sui ker: met de cultuur en met de verwerking. De fabricage van suiker uit biet en riet was al leen in beeld te zien. Om één machtige machine ten toon te stellen moest een fundament van tien duizend gulden worden gelegd, weggegooid in de grond van het RAI- gebouw. Dat heeft men dan maar niet gedaan, maar de vele andere machinerieën die er wèl te zien waren zouden voor de kleine jongetjes onder onze „vaklieden" het einde van luilekker land betekend hebben. Te kunnen zien hoe snoepjes gemaakt wor den De automatisering druk te zeer duidelijk zijn stempel op deze exposi tie. Wij zijn niet tech nisch genoeg ontwikkeld om hierover te kunnen uitweiden maar één ding hebben wij goed onthou den: er stond een elec- tronische koffiemachine die 1000 kopjes koffie per uur levert (3,6 sec. per kopje). Op het gebied van de suikerverwerkende indu strie exporteert Neder land van de Eurolanden het meest. In 1957 voor 117 miljoen gulden naar 37 landen. Maar wij hou den nog steeds genoeg over om dik te worden. Hopelijk zullen we nog meer gaan exporteren want. om nu eens bij de eenvoudige koek te blij ven: als èlle koekfabri kanten de koek zouden maken die zij kunnen maken, dan zou Neder land 5 maal zoveel koek hebben als we kunnen opeten. In het kader van deze tentoonstelling wilde de Banketbakkerij 'n nieuw koekje het levenslicht la ten zien. Dit is gebeurd, een dun rond koekje met een verrukkelijk hart dat dan ook Romeo werd ge doopt. Het bestaat uit boter, amandel kara mel, meel en waar- lekkernijen van het le ven. Wij moesten met meer studie proeven van de kern der dingen De aloude kunst van suikerwerken ontbrak op deze expositie niet. Bouwsels met pilaartjes en vlaggetjes, hele sui keren boeketten, nauwe lijks meer in onze tijd passend, worden nog steeds door de meester- decorateurs met enge lengeduld gewrocht. Maar ook hier dringt de teien, dorstig langs blik ken en flessen suikerhou dende vruchtensappen, puffend langs de ijsma chine, bij de verpakkin gen waren we alleen maar bewonderend ver wonderd over zoveel luxe van het omhulsel. Vóór de oorlog was de kleingoed-verpakking na genoeg onbekend en nu! Dit komt o.a. door de vooruitgang van het zelf bedieningssysteem. Hoe helder en schoon, hoe feestelijk glanzend zien de doorschijnende verpakkingen er uit. En wat te zeggen van een doosje bonbons dat u op de grammofoon zet om middels het plaatje dat in de deksel is geperst, een tophit te horen Het doosje snoepjes dat zo vrolijk een rondedansje maakt is er maar 30 ct. door verhoogd. Kostbaarder zijn de be schilderde zijden dozen, van ongekende afmeting soms, die dan ook, ge vuld, 60 of 70 gulden kosten. Wanneer dokter Pollack ons alleen maar een droog biskwietje bij de thee toestaat, zullen wij dit in het vervolg met meer eerbied behande len. Want alleen over de verpakking en de auto matisering in de biscuit- schijnlijk nóg wel een en ander. Maar de belang rijkste bestanddelen zijn energie en eerzucht. Want aan de wedstrijd die hiervoor werd uitge schreven deden talloze bakkers mee om de prijs van 500 en de grote eer; en vanaf de gedach te tot aan zijn geboorte had dit koekje een wor dingstijd van 6 weken. Hoe oppervlakkig knab belen wij toch aan de moderne geest door: de suikerartiest heeft ook de strakke lijn geadop teerd. Liepen wij te likkebaar den langs taarten en pas industrie is dezer dagen een congres gehouden waaraan is deelgenomen door 1200 deskundigen uit de gehele wereld. En zijn wij niet zoet ge noeg voor suiker, maar krijgen wij een roe, wie weet of er dan toch geen suiker in die roe zit Want waar suiker voor nodig is Voor zeep voor worst, voor tabak, voor textiel en voor re cepten in de apotheek I al

de Stem | 1958 | | pagina 7