Oagblad 23 e Stem DE ZESTIEN UIT STORKOV STEM-FEUILLETON p Wit Supralux plasticlak Zwart o GEEN GEESTDRIFT VOOR DE TOP-CONFERENTIE ane w DERDE BLAD ZATERDAG 10 MEI 1958 Deze week in het buitenland NAVO wil Sovjet-concessies Geen beslissing van regering over tunnels Noordzeekanaal Straaljager V.S. verbeterde hoogterecord Drie padvinders in Oost-Berlijn vermist Vreemdelingen brengen deviezen Tegen overwegwachter drie maanden voorwaardeI ijk Vijfjarenplan in India niet geheel te verwezenlijken door Adeline Mc Elfresh {Al .v-f V'RADIO'TV'RADIO'TV' Liturgische kalender TE Kopenhagen hebben deze week a de ministers van Buitenlandse Zaken van de Noord-Atlantische Ver- drags-Organisatie hun gebruikelijke voorjaarsbijeenkomst gehouden. In maart jl. zijn te .Parijs de defensie ministers van de N.A.V.O. bijeen ge weest om de uitrusting van de At lantische strijdkrachten met tactische atoomwapens en het oprichten van lanceerbases voor raketten te behan delen, waartoe op de Atlantische top conferentie in december te Parijs in beginsel besloten was. De conferentie te Kopenhagen heeft intussen meer in het teken ge staan van politieke en economische vraagstukken waarbij de houding van het westen tegenover de dooi de Russen aan de orde gestelde top conferentie van regeringshoofden wel het zwaartepunt vormde. De Russen kwamen met de wen selijkheid van een topconferentie van regeringshoofden voor de dag, toen de N.A.V.O. in december te Pa rijs begon, dus nu al weer ongeveer een half jaar geleden. Sindsdien zijn er tussen Oost en West over die wen selijke topconferentie allerlei brieven en nota's gewisseld en is men nog niet verder gekomen dan een voe- lingname tussen de Russische minis ter van buitenlandse zaken Gromiko en de ambassadeurs te Moskou van de Ver. Staten, Engeland en Frank rijk afzonderlijk over de voorberei ding van de besprekingen op hoger en allerhoogst niveau. Nadat het Westen terecht gewei gerd had zo maar ineens onvoorbe reid een topconferentie te gaan hou den waarop de Russen zouden uit maken, wat er al dan niet zou wor den besproken, heeft de Sovjet-Unie bij de toen toch door haar aanvaar de voorbereiding een tactiek van ver warring en vertraging gevoerd, wel ke er langzamerhand aan doet twij felen of zij nog wel een topconfe rentie wenst. Inmiddels bracht zij daarmee de Westelijke bondgenoten in een stem ming van onzekerheid en afwachting, waardoor de N.A.V.O. enigszins in verstarring geraakte, en men mag zich afvragen of deze verstarring en het speculeren op onenigheden in het westelijke kamp niet het eigenlijke doel was van de Sovjet-Russische tactiek. 'Toch heeft Moskou zelf de westelij- 1 ke bereidheid om op de Russi sche lijmstok van de topconferentie te blijven zitten weer verminderd door zijn afgevaardigde Sobolev in de Veiligheidsraad het veto te laten uit spreken tegen het Amerikaanse voor stel tot controle van het noordpool gebied. Dit is nu in Kopenhagen wel geble ken, waar de mening, dat er geen ontwapeningsakkoord tot stand kon komen zonder deugdelijke controle en inspectie algemeen werd gedeeld. In het slotcommuniqué der N.A.V.O.- bijeenkomst, wordt gezegd dat men bereid blijft met Moskou over wereld vraagstukken te onderhandelen, maar men wil dit niet doen tot elke door Rusland geëiste prijs. Zo wil men wel een ontwapening onder toe zicht op de agenda zetten en ook de Duitse hereniging behandeld zien. Cr waren ter conferentie wel landen zoals Canada, Noorwegen en Bel gië, die ten aanzien van onderhan delingen met Rusland meegevend wil den blijven, maar de algemene lijn van het Westen was strakker gewor den en een nieuwe Russische nota over de topconferentie, nog tijdens de bijeenkomst gelanceerd, heeft daar aan niets veranderd. De N.A.V.O.-partners hebben ove rigens ook te kennen gegeven, dat topconferenties niet het enige mid del zijn voor onderhandelingen en zich daarmee in de geest van de Amerikaanse staatssecretaris Dulles min of meer daarvan gedistancieerd. Dulles verklaarde na de conferen tie nog, dat een Russische aanval op West-Berlijn zou beschouwd wor den als een aanval op de Ver. Sta ten. De Engelse minister Selwyn Lloyd legde er de nadruk op, dat (Advertentie) de N.A.V.O. naast een defensie-or ganisatie nu ook een middel voor po litieke en economische samenwer king was geworden. Of er nu werkelijk nog een top conferentie zal komen, hangt nu ten slotte van Rusland af. Is het daar toe tot enige concessies bereid of niet? Mogelijk is dat premier Kroest- jev daarvoor toch nog te vinden is, wanneer hij behoefte heeft aan een topconferentie met enig partieel succes om zijn prestige in het bin nenland te versterken. De laatste da gen verluidde, dat zijn positie weer verzwakt was, Stalinistische figuren zoals Soeslof zijn buiten hem om op nieuw de grote trom aan het roe ren, o.a. tegen Tito. Men weet met Rusland daarom weer niet goed, waraan men toe is. Verschuivingen in de machtsposities daar kunnen ook het perspectief voor de topcon ferentie sterk beïnvloeden. In het kabinet is de kwestie van de tunnels onder het Noordzeekanaal niet opnieuw aan de orde geweest. De regering heeft dus geen stand punt geformuleerd noch een beslis sing op het punt dezer tunnels ge nomen. Aldus verklaarde de minis ter-president dr. W. Drees. Geruch ten te Amsterdam, dat de regering wel een beslissing zou hebben geno men over de volgorde en eventuele fi. nanciering van de bouw der Y-, Coen- en Hem(spoorwcg)tunnels wer den daarmede ten stelliste weerlegd. De kwestie der tunnels onder het Noordzeekanaal is nog steeds een punt van overleg tussen de gemeen te Amsterdam en de Rijkswaterstaat. Een rapport over dit overleg heeft de regering niet bereikt, zodat het tunnelvraagstuk in het kabinet niet opnieuw aan de orde is geweest en geen kabinetsstandpunt wordt ingeno- I men, aldus dr. Drees. Een straaljager van de Amerikaan se luchtmacht van het type F 104-1, een Lockheed Starfighter, heeft, zoals reeds in het kort is gemeld, het we- reldhoogterecord voor vliegtuigen verbeterd. Tijdens een vlucht, van de basis Palmdale af gemaakt, die 27 minuten duurde, bereikte de be stuurder, majoor-vlieger Howard C. E. C. Johnson, een hoogte van 27.375 meter. Hij vertelde na afloop, dat op die enorme hoogte de lucht diep blauw, bijna zwart was en dat de temperatuur buiten het toestel minus zestig graden Fahrenheit bedroeg. Het oude hoogterecord stond op naam van een Amerikaans toestel namelijk op een ..Super Tiger", een straaljager van de Amerikaanse ma rine. een Grumman-produkt, die het op 16 april van dit jaar op 23.080 vijf dagen geleden verbeterd door de meter had gebracht. Dit record is Franse straaljager .Trident 2", die een hoogte van 24.300 meter bereikte. Dit laatste record is echter nog niet officieel erkend. Drie padvinders uit de Duitse Bondsrepubliek die met hun groep naar Oost-Berlijn zijn gegaan om daar de 1-mei-viering bij te wonen, worden sedert 1 mei vermist. Een onbekende heeft de leiding van het jeugdhuis van de vermisten meege deeld, dat de drie padvinders twee van zeventien en een van twee-en- twintig jaar in hechtenis genomen zijn, aldus deelde de Westberlijnse politie mee. Vragen van de Westberlijnse poli tie aan de politie van Oost-Berlijn zijn tot dusver niet beantwoord. Drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar heeft de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank, mr. G. R. Nube, geëist tegen de 59-jarige overweg wachter H. de B., aan wie de schuld ten laste was gelegd van het ernstige ongeval bij de halte Sloterdijk op 21 december van het vorige jaar. dat aan drie mensen het leven heeft ge kost. (Advertentie) In de weken rond Pasen hebben in de Westduitse bondsrepubliek vele dui zenden jonge mensen op de scholen voor middel baar onderwijs hun eind examen gedaan. Onder hen waren velen, die uit het door de Sovjets bezette deel van Duitsland naar het vrije deel van Duits land zijn gekomen. Zij kwamen omdat zij, zij het ook onder harde uiterlijke levensomstandig heden, liever de vrijheid dan een staatsstipendium hadden, dat onvoorwaar delijke onderwerping aan een hen vreemd ideolo gisch systeem eist. In de Bondsrepubliek werden zij op de scholen opgenomen, kregen van overheid en jeugdorganisaties onder steuning en hebben met veel ijver, ontberingen niet tellend, gewerkt om zich op hun toekomstige loopbaan en beroep voor te bereiden. Bij degenen die het eer ste doel: het eindexamen bereikten, zijn thans ook die zestien scholieren, 15 jongens en 1 meisje, die tijdens de kerstdagen van 1956bijna als gehe le klas, de vlucht naar 't Westen maakten. Als ge sloten groepje werden zij in een gymnasium met internaat in Bensheim aan de Bergstrasse op genomen. j Zij verloren een jaar van hun schooltijd, moe ten veel inhalen, wat aan de andere kant van de Elbe niet wordt onderwe zen, en zij moesten ook veel vergeten van hetgeen men hen daar had ge leerd. Zij speelden het klaar eh kwamen" allemaal door het eerste examen, dat zij thans in de vrije wereld moesten afleggen. Het was een van de ge lukkigste dagen van hun leven. 29 oktober 1956 Aan deze zestien blijkt de tragedie van de jeugd in de Duitse Sovjet-zone met, bijzondere duidelijk heid, wanneer men denkt aan de omstandigheden, die hen tot vlucht brach ten. In oktober 1956 was de wereld diep onder de indruk van de opstand in Hongarije. Dag in, dag uit verkondigden de luidspre kers in de Sovjet-zone, dat contra-revolutionaire benden, agenten van het westelijke kapitalisme, fascisten en Horthy-offi- cieren" het zogenaamd zo gelukkige leven van het Hongaarse volk hadden verstoord. Russische tanks en vliegtuigen probeerden de opstand voor de vrij heid van de Hongaren neer te slaan. Ook in de ,.Kurt Stef- felbauer middelbare school" in de kleine stad Storkow in de mark Bran denberg bleef de strijd van het Hongaarse volk niet onbekend. De scholieren van de hogere klassen van het gymnasium be spraken vol ijver de ge beurtenissen. Deze scholieren hadden, ondanks jarenlange com munistische beïnvloeding, niet verleerd leugen van waarheid, recht van on recht te onderscheiden. Hun leraren verklaarden, dat de Sovjet-Unie gelijk had. de leerlingen echter waren vol verontwaardi ging over de houding van hun leraren. Op 29 okto ber, 's morgens om 10 uur betrad de leraar voor ge schiedenis de hoogste klas en zag tot zijn ontzetting, dat zijn leerlingen van hun plaatsen opstonden en door vijf minuten lang roerloos en zwijgend te staan demonstreerden voor de Hongaarse vrij heidsstrijders, tegen de gewelddadige Sovjet-poli tiek. Zij kenden de gevolgen van hun daad. lieten zich daardoor echter niet weer houden deze te aanvaar den. Een daad. die onver- geten moet blijven, vooral als een indrukwekkend be wijs. dat het communisme er tijdens de lange jaren van zijn heerschappij nog niet in is geslaagd de jeugd te winnen. Dre:"em enten De zwijgende demon- stra<;~ van d? z^tien uit had bittere ge volgen. D^ socialistische eenhp^1 ^"tii (SED) liet een end-1-zoek instellen en zoch* naar de „rad draaiers". De zestien ble ven solidair. Niemand ver raadde iemand. Zij zwe gen, alle dreigementen en pressie ten spijt. Een ver hoor van vijf uren, waar aan Lange, de minister voor onderwijs van de Sovjet-zone hen hoogst persoonlijk onderwierp, le verde niets op. Op 20 de cember 1956 werden zij, drie maanden voor hun eindexamen, van de school gejaagd. De staatsveilig heidsdienst werd ingescha keld en arrestatie" ge dreigde de zestien. Zij na men de vlucht, 15 jongens en 1 meisje. Vanuit west-Berlijn wer den zij per vliegtuig naar Frankfort aan de Main gebracht en bij aankomst aldaar door pers, radio. televisie en het publiek zeer gevierd. Zij lachten voor de camera's, blij om de vrijheid, bedroefd om de ouders, die zij achter lieten. Zij waren alleen en wisten niet wat er mis schien ginds met hun ouders gebeurde. Niemand slaagde er in hen te schei den. Zo kwamen zij met el kaar in het internaat in Bensheim en vormden nog meer dan een jaar een kleine gemeenschap. Hun gelukkigste uur, het be reikte eindexamen, is ech ter tevens vol droefenis. Zij zullen nu wel uit elkaar gaan. Zij hebben verschillende beroepen gekozen. Zij zul len architect, machine constructeur, arts, filo loog. advocaat, officier worden. Zij hebben de we reld een hoopvol voorbeeld gegeven van een jeugd, die zich zonder vrees en ongeacht alle gevolgen te gen geestelijke onderdruk king verzet. In Bensheim werd in aanwezigheid van auto riteiten op de dag dat het einddiploma werd uitgereikt, een plechtige herdenking gehouden. Daarbij werd niet verge ten er op te wijzen dat van de 10.000 middelba re scholieren uit de Sov jetzone, meer dan 25 pet. de weg naar de vrijheid koos, hoewel deze moei lijk is. Want een geheel leer jaar moet worden her haald, speciale cursussen moeten worden bezocht, tussentijdse examens wor den gedaan, en het vraag stuk van de materiële voorziening baart tamelijk veel zorgen. 26) De Indische plancommissie heeft bekendgemaakt, dat het tweede vijf jarenplan voor de economische ont wikkeling van India niet geheel zal kunnen worden verwezenlijkt. Tot dusverre het plan is thans in zijn derde jaar blijven de middelen beneden de verwachtingen, terwijl bovendien de kosten, die aan de uit voering van het plan zijn verbonden, aanzienlijk zijn gestegen. Oorspronke lijk waren de kosten begroot op 48 miljard rupees. Reeds wanneer men niet verder dan dit bedrag zou kun nen gaan, zouden de doelstellingen van het plan niet kunnen worden be reikt. maar thans blijkt, dat de be schikbare middelen slechts ongeveer 42,6 miljard rupees bedragen. „Zodat je een nieuwe lijst van mijn patiënten voor je cliënt kunt opma ken?" luidde haar beschuldiging, en ze werd beloond door een nijdige uit drukking die over zijn gezicht vloog. „Nee, dank je wel, Lance". „Waar heb je 't over?" Zijn glas werd met een scherpe tik op het marmeren blad van de toonbank ge zet. ,,Dat weet je heel goed". Meneer Bates had zich discreet op de achtergrond bezig gehouden, en Jane legde dus een kwart dollar op de toonbank voor haar coupe, nam haar tas op, en liep naar de deur. Ze hoorde het rinkelen van een an der geldstuk achter zich, en Lance kwam haastig achter haar aan. „Jane Ze was nu buiten en liep snel naar haar wagen. „Je zult naar me luisteren, Ja ne". Ruw greep hij haar bij haar pols en draaide haar naar zich toe. Zijn ogen keken woedend. „Als je een scène hier op straat wilt maken, ik vind 't best, hoor". Een scène Er waren inderdaad al mensen, die stonden te kijken. De twee vrouwen die bij Bates hadden gezeten met een cola. hadden hun glas gauw leeg gedronken en stonden nu openlijk nieuwsgierig, in de deur. Wat zouden de Mortons dat prachtig vinden! Die dokteres, die midden in de Grote straat ruzie had staan maken met een man! Jane kon de tongen al ho ren ratelen. ..Best", erkende ze haar nederlaag. „Ga dan mee naar 't kantoortje. Daar kunnen we beter praten." Lance volgde haar in zijn auto zo dicht op haar hielen, dat hij er al was, toen Jane haar wagen gepar keerd had. In huis deed ze eerst de ronde om de ramen open te doen, want alles was de laatste paar dagen dicht geweest en het rook er alles behalve fris. Het lichte briesje dat nu over het bureau streek was lek ker koel. „Nu vooruit dan maar". Ze ging in de oude draaistoel zitten, die ja ren geleden al niet veel beter draai de dan nu. Nerveus streek Lance door z'n haar. ,,Ik weet waarachtig niet hoe ik moet beginnen. Ik Ongedul dig maakte hij een misnoegd gebaar „Ik wist precies wat ik zou zeggen,' tot jii binnenkwam. Gek hè?" Vastbesloten onderdrukte Jane een gevoel van medelijden. Ze ging geen excuses voor hem verzinnen! Lance verdiende nog wel iets ergers dan de woorden die zij hem toegevoegd had. „Ga verder, Lance". ,Moet je daar zo zitten? Alsof je naar een opsomming van mijn kwa len gaat luisteren?" Hij wees op de stapel blanco vellen papier, de agen da, en omvatte met een armzwaai tevens de onderzoekkamer waarvan de deur openstond. Leila heeft me verteld, dat Latham haar die dag dat we hier waren de tuin van dok ter Johnson heeft laten zien. Kunnen we daar niet heen gaan?" De tuin was beeldig. De vroege rozen waren uitgebloeid, maar de knoppen van de andere stonden op uitkomen. Langs een heg groeide kamperfoelie en er warén nog ge noeg bloemen aan om hun heerlijke geur door de hele tuin te versprei den. Om een vogelpoeltje, waarin een paar lijsters zich heerlijk aan het baden en opdoffen waren, was een kleurige plek zinnia's. Een stuk of wat bijen zoemden boven de ridder sporen, die in de koele schaduw weel derig in bloei stonden. „Zo! Dit lijkt er meer op". ,,Het is een mooie tuin, vind je niet?" „Net het park bij ons, in post- seling waren ze weer terug in de Ark, die avond twee jaar geleden, toen Lance haar in z'n armen had gehou den en gezegd dat hij met z'n oom dr. MacRandall zou praten Duize lig. verloren voor deze wereld. Haar verstand, een lichte kilte als een waarschuwing, begon zich in haar te roeren. Dat was 't ogenblik geweest, waarop ze haar droom uit het oog verloren had, toen op de Ark. Dat mocht niet nog eens gebeuren. „Nee, Lance". ,,Je houdt van me, Jane. Dat voel ik toch". „Nee, Lance. Heus, ik weet 't niet". Zijn handen op haar schouders wa ren ruw, en een ogenblik dacht ze dat hij haar weer ging zoenen. Maar hij hield haar alleen maar vast, zijn vingers drukten diep in haar schou ders, zijn ogen waren boos, zonder begrip. „Wat bedoel je?" vroeg hij, „nee je weet het niet. Je bent geen naief kind meer. Je gelooft toch niet meer aan die maanlicht en-rozengeur onzin? Zg mé niet dat je dat werkelijk nog doet!" „Misschien toch wel. Ik ben im mers een idealiste, weet je nog wel?" Plotseling liet hij haar los. Jij zou zeker de woorden „ik zal gehoorza- zegel-formaat dan. Weet je nog wel Jane?" Ze knikte. Het enorm grote park tegenover het City ziekenhuis. Daar had ze hand in hand met Lance ge wandeld, en dromen gedroomd die als kleurige zeepbellen uiteengespat waren.. Wat is er met ons gebeurd, Lance? leek de verre echo van hun liefde klagelijk te fluisteren. „Hrinner je je de eerste keer dat ik je gevraagd heb met me te trou wen?" Jane voelde haar keel dik worden. „In in het park. Bij de fontei nen. Ja, Lance", fluisterde ze. „En nu vraag ik 't je weer, Ja ne". De tranen sprongen in haar ogen. Toen ze geen antwoord gaf, nam Lance haar in z'n armen. „Laat dit alles los, Jane. In een plaats als deze kun je onmogelijk gelukkig zijn. Het is hier veel te klein, veel te kleingeestig ook. Je wordt hier inge sponnen door allerlei vooroordelen. Dat heb je gemerkt." „Lance „Nee, stil Zijn lippen drukten zich op de hare, eerst licht, maar al gauw hard en dwingend; en plot- nen" in de huwelijksceremonie wil len horen?" vroeg hij bitter. „Samen met liefde en eerbied, Lan ce. Toe Lance". Als een teleurgestelde kleine jon gen trapte hij met de neus van zijn dure schoen tegen een pol gras. ,,'t Is best, Jane. Je kunt me niet kwa lijk nemen dat ik 't blijf proberen". Impulsief legde ze een hand op zijn arm. Als Lance zo was, was hij een heel andere man. Als hij maar nit zo zeker van zichzelf was, of van haar of van Leila Appelby Ze trok haar hand terug. „Wat is er Vertrouw je jezelf soms niet?" Lance had zijn andere ik weer te ruggevonden, plagerig, uitdagend, zelfbewust. Met een lichte lach veegde Jane een vochtige lok van haar voorhoofd. Volgens de kalender was 't dan misschien juli, maar de temperatuur wees meer op augustus, en het was nu al twee weken zo. De ouderen klaagden steen en been dat er al in niemand wist hoeveel jaar, zo'n zo mer als deze was geweest en Jane wou 't graag geloven. „Om je te bewijzen dat ik dat ze ker doe", zei ze tegen hem, nodig ik je uit voor de lunch. We zullen er 'n picknick van maken; dan ha len we die witte tafel van daar hier heen onder de boom, en „Braunschweiger met crackers?" vroeg hij met een zachte stem vol herinnering. „Als je dat wilt", antwoordde ze luchtig. Op de veranda van de pastorie liet oma Mason haar frivolité-werkje in haar schoot zinken. Ze had de schrijf machine van de dominee al een he le tijd niet gehoord; al niet meer sinds die bemoeizieke Lucy Gray was weggegaan. Oma tuitte in strenge afkeuring haar lippen. Een kletskous, die mevrouw Gray, al zat ze dan ook in het bestuur van de vereni ging voor hulp in de huishouding. Ze had met haar grote nieuws natuur lijk weer geen moment kunnen wach ten en was op een holletje naar de dominee gekomen om hem zo gauw mogelijk te kunnen ver1*ilen over die knappe jongeman die juffrouw Lang ford was komen opzoeken; en hoe juffrouw Langford ruzie met hem had staan maken midden in de Grotestraat, nou vraag ik je! Oma's stoel begon wat sneller te schommelen. Waarom konden ze Ja ne Langford toch niet mer rust la ten? Als je sommige mensen een grammetje kletspraat gaf, waren ze in staat er een paar kilo van te ma ken, dacht oma Mason met afkeer. Jane Langford leek totaal niet op wat ze allemaal van haar zeiden! Zou zij het kind van Andrews bij zich hebben geroepen en het dan la ter ontkend hebben? Kom nou. Kletskoek. Morton liegt, zo vast als een huis. Oma had dat wel eer der meegemaakt. Eens had 't alle machtig weinig gescheeld of Clay Morton had iemand doodgeslagen; op de fabriek had 'ie een man tegen de grond getimmerd. Dat was ook in de doofpot gestopt ze had ge hoord dat de man een mooi bedrag had gekregen maar oma herin nerde 't zich nog best, en een he leboel anderen zeker ook, als ze wil den tenminste. Ja, dacht ze als... „Als wat?" vroeg Bill Latham vanuit de deuropening; waaruit oma begreep dat ze hardop had zitten denken. „Wanneer bent u eigenlijk begonnen hardop tegen uzelf te pra ten, oma?" „Dat zal wel vanaf de tijd zijn dat dit dorp verstrikt is geraakt in ei- gengeweven netten van achterklap en smaad". De jongeman begon te lachen. „Ik schijn vanmiddag niet anders te kun- nn doen dan vragen stellen maar waaraan hebben we die uitgelezen stijlbloem te danken? Ik moet 'm zien te onthouden, dan kan ik 'm de een of andere keer in een preek ge bruiken". (wordt vervolgd) RONDJE De heer John Murphy hood de rechtbank van New Ha- S ven een rondje aan, omdat het de vijfhonderdste keer was, dat hij er wegens open- bare dronkenschap verdween. ..Kom op, jongens", zei hij, i ,.we maken er meteen een feestdag van". De rechtbank ging niet op het voorstel in. Beztvaar In Ferrara diende de heer Romo- lo Bocchie een verzoekschrift in om alsnog kandidaat te worden gesteld voor de aanstaande gemeenteraads verkiezingen. Hij had het aantal benodigde handtekeningen op pa. pier staan, maar een onderzoek hracht aan het licht, dat het de handtekeningen van de kinderen van de school waren, waar hij hoofd van was, Dit bezwaar gaf de door slag, want de ondertekenaars moe ten minstens 21 jaar oud rijn. Gesprek In Alexandria speelde de 6-jarige Lisa Norling net zo lang met de te lefoon tot ze verbinding kreeg met een meneer, die het wel lollig vond met zo'n klein bijdehand kind te praten. Het tweetal hield de conver satie een half uur gaande. De man aan de andere kant van de lijn lach te smakelijk om de antwoorden en gezegden van de peuter. De vader van Lisa kon 's avonds minder re den tot vrolijkheid vinden, want het bleek, dat Lisa op een of andere gekke manier contact had gemaakt met Sacramento in Australië. Papa Norling heeft uitgerekend, dat het gesprek hem rond driehonderd gul den zal gaan kosten. Rechercheur In Tokio is rechercheur Tos- hio Asanuma gearresteerd. Hij was 'n specialist in het arres teren van zakkenrollers tot op het moment, dat men hem op heterdaad betrapte, toen hij een portemonnee rolde in een overvolle bus. Paard In San Diego heeft de heer O. Daevy zich moeten verantwoorden wegens het verkopen van een on volwaardig paard. De nieuwe eige naar ontdekte namelijk, dat het dier aan een poot totaal verlamd was en zelfs een kunstoog had. Dat nam hij niet, want onze Daevy had het als een volbloed renpaard aange prezen. Laten In Albuquerque hield agent Ar thur Schneider een vrachtwagen aan. ,,Laat jij mij maar eens zien, wat je allemaal geladen hebt", sprak hij tegen de chauffeur. Zijn lust was ineens over, toen de bestuurder ver telde. dat zijn vrachtje bestond uit zes luipaarden, drie tijgers, een pan ter en vijf wilde honden. „Laat maar", zei de agent. P ('i SB&iflSS «CS"! Je moet wat harder praten: Ik ben een beetje doof! (Advertentie) is beter - kost minder! 'n BRINK product ZONDAG, 11 MEI HILVERSUM I. 402 m. NCR1V: 8.00 Nws. en weerber. 8,15 Gram. IKO'R' 8.30 Zangdienst KRO: 9,30 Nws. 9,45 Kamermuz. 10.10 Kamerork. 10,55 Hoog' mis 12,30 Gram. 12.,40 Lichte muz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,10 De Wadders, hoorsp. m. muz. 13,30 Kamerork. en s-ol. 14,15 Moederdag-progr. 15,00 Promenade-ork. en sol. 15,40 Zeeuws halfuur 16,10 Sport 16,30 Vespers. Con vent van Kerken: 17,00 Doopsgezinde kerkd. NCRV: 18,30 Vocaal ens. en sol. 19,00 Nws. uit de kerken 19.05 Gew. muz. 19,25 Tot ziens in Jeruzalem, gespr. KRO: 19,45 Nws. 20,00 Bonjour Caro line, blijspel m. muz. 20,30 Act. 20,45 De gewone man 20,50 Cabaret 21,20 U bent toch ook van de partij?, caus. 21,30 En de muren vielen om, hoorsp. 22,30 Gram. 22,35 Uit het boek der boeken 22,45 Avondgeb. en lit! kal. 23,00 Nws. 23,15- 24,00 Brabants ork. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 8,00 Nws. en postduivenber. 8,18 Gevar.progr. 9,45 Geest, leven, toespr. VPRO: 10,00 V.d. jeugd IK OR: 10.30 Ned. Herv. kerkd. 11,30 Vragenbeantw. AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Sportspiegel 12,35 Lichte muz. 13,00 Nws. en SOS-ber. 13,07 De toestand in de wereld, caus. 13,17 Meded. of gram. 13,20 Gevar.progr. v.d. mil. 14,00 Boekbespr. 14,20 Strijkkwart. 15,05 Toneelbesch. 15,20 Pianorec. 16,00 Dansmuz. 16,30 Sportrevue VPRO: 17,00 Gesprekken met luisteraars, caus. 17,15 Boekbespr. VARA: 17,30 V.d. kind. 17,50 Nws. en sportuitsl. en sportjourn. 18,30 Cabaretpro.gr. 19.00 Discussie 19,30 Zigeunerork. AVRO: 20,00 Nws. 20,05 Lichte muz. 20,35 De Engelsteeg, hoorsp. 21.10 Gram. 21,25 Cabaretprogr. 21,55 Koorzang 22,15 Act. 22,30 Gram. 23,00 Nws. 23,15-24,00 Met de Franse slag. ERUSSEL, 324 m. 12,15 Amus.muz. 12,30 Weerber. 12,34 Amus.muz. 13,00 Nws. 13,15 V.d. sold. 14,00 Opera- en Bel- cantoconc, 15,30 Gram. 15,45 Amus.muz. 16,00 Sport 16,45 Gram. 17,00 Sportuitsl. 17,15 Gram, 17,30 Idem 17,45 Sportuitsl. 1'7,52 Gram. 18,00 Symf.onk. en solist 18,15 Gram. 18,30 Godsd. halfuur 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstelling 20,00 Hoorsp. 20,40 Gram. 21,15 Omr.ork., -koor en sol. 22,00 Nws. 22,15 Omr.ork., -koor en sol. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gevar.muz. 13,00 Nws. 13,10 Gevar.progr. 17,00 Nws. 18,30 Gram. 19,30 Nws. 20,00 LTtaliana in Algen, opera 22,00 Nws. 22,10 Nws. 22,lo Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Jazz- muz. 23,55 Nws. MAANDAG, 12 MEI HILVERSUM I. 402 m. NCRV: 7,00 Nws. 7,10 Gew. muz. 7,50 Een woord voor de dag 8,00 Nws. 8,15 Sportuitsl. 8,25 Gram. 9,00 V.d. zieken 9,30 V.d. vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Raak de roos 10,20 Gram. 10,30 Theologische etherleergang 11,15 Gram. 11,35 Gevar.progr. 12,25 Voor boer en tuinder 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Lichte muz. 12.53 Gram. of act. 13,00 Nws. 13,15 Lichte muz. 13,45 Gram. 14,05 Schoolradio 14,35 Gram. 14,45 V.d. vrouw 15,15 Gram. 15,30 Amus.muz. 16,00 Bijbellez. 16.30 Pianorec. 17.00 V. d. kleuters 17,15 V.d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17,45 Regeringsuitz.: Rijks delen overzee: Grepen uit Suriname's ge schiedenis. door W. van Dijk 18,00 Orgel spel 18,30 Sportp raatje 18,40 Eng. les 19,00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af 19,15 School zang 19.35 Volk en staat caus. 19,50 Gram. 20.00 Radio-krant 20 20 Koorzang 20.40 Voltooide symfonie, hoorsp. 21,40 Orkestconc 22,05 Boekbe spr. 22,15 Orgelconc. 22.45 Avondoverd. 23,00 Nws. en SQS-ber. 23,15 Gram. 23.40- 24,00 Evangelisatie-uitz. in de Poolse taal HILVERSUM II 298 m AVRO: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8.00 Nws. 8,15 Gram. 9,10 De groenteman 9,15 Gram, 9,40 Morgenwijding 10.00 Gram. 11.00 Kamer ork. en soliste 11,45 Voordr. 12.00 Twee piano's 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 V. h. platteland 12,43 Dansmuz. 13,00 Nws. 13,15 Meded. of gram. 13,20 Pro menade ork. en solist 13,55 Beursber. 14,00 V. d. vrouw 14,45 Viool, fagot en klavecimbel 15,15 Humanisme en opvoe ding, caus. 15,30 Gram. 17.00 V. d. jeugd 17,15 V. d padvinders 17.25 Sportmozaïek 17,35 V. d. jeugd 17.50 Mil. comm. 18,00 Nws. 18.15 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Achter de schermen van de Verenigde Naties, door drs. J. Meyer, directeur internationale organisaties bij het ministerie van buitenlandse zaken. 18,25 Lichte muz. 18.50 Openbaar kunst bezit 19,00 Strijkkwart. 19.25 Muzikale caus 19,45 Instr. trio 20,00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 23,00 Nws. 23,15 Koersen te New York 23,16 Act. of gram. 23,30- 24,00 Frontloge. BRUSSEL 324 m 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 V. d. landb. 12,42 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Schoolradio 15A5 Gram. 16,00 Koersen 16,02 V. d. zie ken 17.00 Nws. 17,10 Gram. 17,30 Eoek- bespr. 17,45 Meisjeskoor 18,00 Franse les 18,15 Kinderlied. 18,20 Prot. caus. 18,30 V. d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Wereldten toonstelling 20,00 Kamermuz. (intermezzo gram.) 21,30 Amus. muz. 22.00 Nws. 22,15 Kamermuz. 22,55 Nws. 23,00 V. d. zee lieden. BRUSSEL 484 m 12,00 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13,10 Gram. 14,15 La Giocoaida opera (acte 3 en 4) 15,15 Gram. 16,15 Pianorecital 16,40 Gram. 17,00 Nws. 17,35 Gram. 19,30 Nws. 20,05 Jazz aux Champs Elvsées 21,37 Gram. 22,00 Nws. 22,25 Gr. 22,55 Nws. Televisie ZONDAG, 11 MEI IKOR: 16,00-17,15 Kerkd, i.h. paviljoen v.d. protestantse Kerken op de Wereld tentoonstelling te Brussel. FRANS BELG.: 16,00-17.30 Wereldten toonstelling 19,00 Film 19,30 Feuill. 20,00 Nws 20,30 On regoit au Cinquième 21,20 Dernière Volonté, film 22,00 Filmfestival te Cannes 22,25 Filmprogr. en wereldnws. VLAAMS BELG.: 14,30 V.d. kleuters 14,50 Filmrep. 15,00 V.d. vrouw 15,30 Landb.kron. 15,50 De week in beeld 17,30 Wereldtentoonstelling 19,00 Feuill. 19,30 Nws. 20,00 Quiz 22,00 Nws. en sportact. 22,20 Fine Arts kwartet. MAANDAG, 12 MEI KRO: 20.00 Expo '58, rep. 20,45 Journ, en weeroverz. 21,05 Open doekjes 21,26 Zang en gitaar 21,52 Epiloog. FRANS BELG. 16.00-16.30 Wereld tentoonstelling 19,00 Sport 19,30 Kook- praatje 20,00 Nws. 20.30 Gevar. progr. 22,10 Muziek voor u 22,40 Wereldnws. VLAAMS BELG. 17,30-19,00 Wereld tentoonstelling 19,00 Rebus 19,30 Nws. 20,00 Nederlands paviljoen v. d. wereld tentoonstelling 20,45 Quiz 21,30 De intri ganten, film 23,00 Nws. en journ. ZONDAG 11 mei. Rood. H.H. Philip- pus en Jacobus. Tweede gebed van de vijfde zondag na Fasen. Credo. Prefatie van de Apostelen. MAANDAG 12. Litanie van alle Hei ligen. Paars. Boetemis van de Kruisdagen. Tijdeigen na de vijfde zondag na Pasen. Mis exaudivit zon der Gloria of Credo, Tweede gebed H.H. Nereus, Achilles, Domitilla en Pancratius. Prefatie van Pasen. 's-Hertogenbosch: Wit. H. Wiro. Tweede gebed van de Kruisdagen. Derde H.H. Nereus, Achilles, Domi tilla en Pancratius. DINSDAG 13. Litanie van alle Heili gen. Wit. H. Robertus Bellarminus. Tweede gebed van de Kruisdagen. Credo. Prefatie van Pasen. 's-Her togenbosch, Breda: Wit. H. Serva- tius. Tweede gebed H. Robertus Bellarminus. Derde van de Kruis dagen. Prefatie van Pasen. WOENSDAG 14. Litanie van alle Hei ligen. Wit. Vigilie van Hemelvaart. Tweede gebed van de Kruisdagen. Derde H. Bonifacius. Prefatie van Pasen. DONDERDAG 15. Wit. Hemelvaart des Heren. Credo. Prefatie en Com- municantes van Hemelvaart. VRIJDAG 16. Wit. H Ubaldus. Pre fatie van Hemelvaart. ZATERDAG 17. Wit. H. Paschalis Baylon. Prefatie van Hemelvaart.

de Stem | 1958 | | pagina 5