Echt genieten, vrank en vrij... CABALLER0 hoort Werelddag H. Kindsheid Voorbereiding dijkbouw te Vlissingen BOURJOIS Zal René Coty met aftreden dreigen? £)agblad P e js>tctu Middelburgs Kamerkoor op landelijke finale te Hengelo Mr. Burger komt nog eens terug Modelwoning te Oostburg officieel geopend Ontslagen bij Werkspoor Zie het meesterschap! YOEROEK en KIRAS Tapijten WYERS Ulrich krijgt 30 maanden BEURS VAN AMSTERDAM TWEEDE BLAD ZATERDAG 10 MEI 195£ Stichting „d Oprechte Amateur De 10.000 woningen In vier maanden: Meer dan 12000 gesneuvelden in Algerië B Mr. Hoeksema looft de aannemer „Vliegende schotels niet van deze aarde" Als socialisten halsstarrig blijken Politieke moord in Lahore VAN MIERLO es ZOON n. Dodenh er denking te Willemstad LaHourwinst Hij verkiezingen voor gemeenteraden Van 5 t.m. 9 mei 1958 w - Het eerste begin van de zware zee- werende dijk, die door Rijkswater staat wordt aangelegd voor de Boule vardmuur van Vlissingen, is er. Rijkswaterstaat is begonnen met het zinken van het eerste zinkstuk op nog geen 50 meter uit de wal, vlak bij het Leugenaarshoofd, waar het aeer diep is en een sterke stroming staat. Ruim 10 zinkstukken van circa 50 bij 20 meter worden gezonken, voor dat de feitelijke dijkbouw kan plaats vinden. Voor de toeristen betekenen deze waterstaatswerken een extra attractie, doch wanneer eind van dit jaar het eerste deel van de dijk er zal liggen, zal het oude beeld van de Vlissingse Boulevards verdwenen zijn. De directie van Werkspoor N.V. ziet zich genoodzaakt de personeels bezetting in de machinefabriek te Amsterdam met 300 a 400 man te verminderen. De huidige sterkte be loopt ca. 5000 man. De onharmoni sche werkbezetting in de fabriek heeft tot dit besluit geleid. De sterkte van het personeel zal, zowel in de werkplaatsen als in de kantoren, worden teruggebracht. Met de bevoegde instanties zal over de uitvoering van dit besluit nader overleg worden gepleegd. Op de landelijke finale van de Stichting ,,d' Oprechte Amateur", die 31 mei in Hengelo wordt gehouden, zal het Middelburgs Kamerkoor de Zeeuwse kleuren vertegenwoordigen. Dit is in Middelburg bekend gewor den, toen daar de Zeeuwse finale werd gehouden, waarop de beste op rechte amateurs van de provincie uitkwamen. De voorzitter van de jury, mr. Harm Smedes, die tevens vice-voorzitter van de stichting is, zei hijzonder getroffen te zijn door het optreden van het Middelburgs Ka merkoor, waarbij hij eveneens zijn bewondering uitsprak voor de wijze, waarop dirigent Bart Leijnse het koor leidt. Veel waardering had mr. Smedes ook voor de keuze van het repertoire, de uitzonderlijke discipli ne en de zeldzame eenheid, die dit koor vormt. Slechts de beste zeven finalisten werden geklasseerd en hiervan legde mevrouw A. Tamminga-Buthfer, (Advertentie) zang, beslag op de tweede plaats. De zang van mevrouw N. Coehorst- Reket uit Goes werd met een derde plaats beloond, terwijl de zevenjarige Huib Mol uit Wolphaartsdijk, de clamatie, als vierde eindigde. „Wat dit kind doet in fenomenaal." meen de mr. Smedes. Voor de bijzondere muzikaliteit in zijn chromatisch mondorgelspel kreeg Jan Verweij uit Middelburg een vijfde plaats toege wezen, de „Moreco's uit Goes wer den zesde en zangeres Henny de Reu ver uit Middelburg zevende. Alle deelnemers ontvingen een diploma. In een kritisch commentaar aan het slot van de avond zei mr. Sme des, dat het peil van de amateurs over geheel Nederland ongeveer het zelfde is. „Ook wat hier ten gehore werd gebracht, is goed, overtuigend, maar bovenal eerlijk gemeend" sprak hij. Voor de aanvang had de heer Harm Smedes opgemerkt, dat het in Zeeland, door de versnipperde geo grafische ligging, moeilijk is te cen traliseren. „Maar dit prikkelt ons des te meer ook in dit gewest de zaak te stimuleren. Het hoofdbestuur heeft de grootste bewondering voor de wijze, waarop het afdelingsbe stuur hier werkt.," aldus mr. Sme des. die er nadrukkelijk op wees, dat Zeeland in korte tijd een ..machtige" bijdrage heeft geleverd voor het Prinses Beatrix-poliofonds. ..Het aan deel van Zeeland overtreft dat van de grote steden en andere afdelingen in ruime mate." Mr. Smedes stond nog een moment stil bij de medewerking, die de stich ting van de AVRO ondervindt en hij wees er op, dat het voor de oprechte amateurs binnen afzienbare tijd tot de mogelijkheden gaat behoren, dat zij ook voor de televisie gaan optre den. Nu minister Drees in antwoord op vragen van de heer de Vos v. Steen- w yk te kennen heeft gegeven, dat het hele kabinet eensgezind is op het punt van de woningbouw en dat er géén 10.000 woningen extra kunnen worden gebouwd, heeft de PvdA- fractieleider, mr. Burger, opnieuw een aantal vragen gesteld. Hij citeert laconiek enkele toe spraken in de Eerste en Tweede Ka mer, waarin om een verschuiving van de woningverdeling, ten gunste van de woningwetbouw werd ge vraagd en concludeert vervolgens, dat het kabinet het „dus'? eens is met de sprekers in kwestie. Want de heer Drees heeft gezegd, dat zo'n verschuiving wél mogelijk zou zijn. „En als het kabinet in deze eens gezind is", zo gaat de heer Burger verder, „hoe kan minister Witte dan zeggen, dat zijn collega Hofstra zou aftreden, als er zo'n beleid zou wor den gevoerd?" Het is een handige manoeuvre, maar uiterst doorzichtig. De heer Burger doet het plotseling voorkomen, alsof hij nooit anders dan een verschuiving heeft bedoeld bin nen het program van de 80.000 wo ningen voor dit jaar. Maar in de Eerste Kamer is wel degelijk over 10.000 woningen extra gesproken. Dit mocht o.a. blijken uit een kop in ..Het Vrije Volk", die boven het be wuste Kamerverslag stond en die door de heer Burger nooit als on juist is bestempeld. Volgens het Franse hoofdkwartier zijn gedurende de eerste vier maan den van dit jaar 12.641 Algerijnse op standelingen gesneuveld en 2.508 ge vangen genomen. De Frans everliezen zijn niet bekend gemaakt. Voorts zou viervijfde van de hoe veelheid wapen,s die naar Algerije wordt gesmokkeld, in beslag zijn ge nomen. De grens tussen Tunesië en Algerije is vrijwel absoluut gesloten, zo wordt gezegd. (Advertentie). (Advertentie) parfum eau de cologne poudre cremes satin finish parfums paris Een van de door de firma gebroeders van der Poel te Terneuzen in het uitbreidingsplan te Oostburg gebouwde nieuwe woningen is ingericht als modelwoning. Het officieel voor het publiek openstellen van deze woning geschiedde in aanwezigheid van het voltallige gemeentebestuur met hun dames, terwijl eveneens aanwezig waren de gebroeders van der Poel en de directeur van de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht, de heer Zuidweg. gestelde uurwerken. Het was dan ook De sleutel van de woning werd op niet te verwonderen, dat het oordeel „Vliegende schotels zijn werkelijk heid, zijn ons goedgezind, en zijn niet van deze aarde." Dit staat in een gestencilde circulaire, die aan alle Londense kranten is gezonden door een vereniging van mensen, die geloven dat ook op andere planeten menselijke wezens wonen. De secretaris van de vereniging, die met de etherische naam van „Aetherius Society" pronkt, heeft aangekondigd, dat zijn volgelingen deze zomer een betoging in Londen zullen houden, om te protesteren te gen het stilzwijgen van de regering ten aanzien van vliegende schotels en hun levende inhoud. Aan ieder Kiras en Yoeroek tapijt herkent u het meester schap van de wevers. Warme, gloedvolle oosterse kleuren flonkerend mooie dessins Prijzen: (bijv. 200 x 300 cm) f231.- en f325.- Vraag uw woninginrichter naar gegarandeerd door onder internationaal keurmerk INTERTEST C CONSTANTE KWALITEIT (Van onze Parsije correspondent) „De hele wereld maakt zich ongerust over de Franse rege ringscrisis", aldus de „New- York Times" van vrijdag, „be halve de Fransen zelf, die er van overtuigd zijn, dat alles uitste kend gaat. Waarom zouden we het Franse voorbeeld niet vol gen?" Hiermee is de situatie ge tekend. De regeringscrisis, nu drie weken oud interesseert de Fransen niet meer. De Parijse pers besteedt er nog slechts matige aandacht aan en het volk beweert, dat de prijzen van bloemkool, sla, spinazie en doperw ten veel belangrijker zijn. Deze zijn vrijdag op de Parijse markt aanzien lijk gedaald. Totnogtoe heeft de Franse frank zich behoorlijk gedragen. Voor de ko mende dagen valt echter een scherpe koersdaling te vrezen. Het is nog niet bekend waarop de derde formateur, de voorzitter van de MRP, Pflimlin, wil aansturen. Men beweerde vrijdagmorgen in de Franse hoofdstad, dat hij voornemens zou zijn het te willen proberen met een homogeen MRP-kabinet, dat eventueel zou kunnen steunen op so cialisten. onafhankelijken en radica len. Zijn kans van slagen wordt mi nimaal geacht en iedereen houdt zich al bezig met de vraag wat er straks zal gebeuren als ook Pflimlin ge noodzaakt zal zijn de opdracht terug te geven. een fraai presenteerblaadje aan bur gemeester K. Hoekzema aangeboden door de 3-jarige H. van der Poel, waarna het gezelschap de woning kon bezichtigen. Naast de zeer geriefelijke indeling en de fraaie afwerking van de woning, die gelegen is in dc Paulus Potter straat, viel onmiddellijk op de mo derne meubilering. Vooral de fraaie combinatie van het tapijt en linoleum viel zeer in de smaak, zodat de bin nenhuisarchitect, de heer F. Belderok, hiermede veel succes oogstte. Ter verfraaiing van het interieur, waren in de kamers schilderstukken opgehangen van de heer Hoolhorst, die bij de moderne meubelen zeer goed tot hun recht kwamen. Bij de dames bestond vooral veel belangstel ling voor de praktische keukenuitzet, terwijl de elektrische apparaten zoals radio, televisie en hoogtezon enz. voor zichzelf spraken. Ook aan het schil der- en behangwerk, uitgevoerd in moderne stijl, is veel zorg besteed Eveneens vielen op de beschikbaar van de aanwezigen dames onverdeeld gunstig uitviel. Na de bezichtiging hield de burge meester van Oostburg, mr. K. Hoek zema, een korte toespraak waarin hij hulde en dank bracht aan de firma van der Poel, die door haar activiteit op woningbouwgebied in de gemeente Oostburg veel huisvestingszorgen van het gemeentebestuur heeft weggeno men. Hij hoopte, dat deze firma op de ingeslagen weg zou voortgaan door nog meer woningen in Oostburg te bouwen, waardoor met recht gespro ken zou kunnen worden ,,dat de wijs heid en de daden" uit het oosten (oost-Zeeuwsch-Vlaanderen) komen. De door de gebr. van der Poel in het uitbreidingsplan gebouwde wo ningen worden bij voorkeur voor een billijke prijs in huurkoop verkocht, zodat een en ander mede een stimu lans is voor het eigen woningbezit, waarvan reeds velen een dankbaar gebruik hebben gemaakt. Het spreekt vanzelf dat de 50 in aanbouw zijnde woningen voor Oostburg weer een hele aanwinst betekenen. Chinees „straatvegertje" In ons land vieren onze kinderen heden 10 mei voor de zevende maal de Werelddag van de H. Kindsheid, dé dag die de H. Vader, zelf beschermheer van dit genootschap, instelde op dat dit genootschap „steeds meer bekendheid en waardering zou verwerven en door openbare ge bedsoefeningen en geldinzamelingen tot grote bloei zou komen. Dit ligt ons", aldus de H. Va der, „bijzonder na aan het hart, omdat wij maar al te goed weten, dat in de landen waar de mis sionarissen het geloof verkondigen en de chris- kleinere kinderen leven, wier nood te lenigen telijke beschaving brengen, er talloze grotere en thans allernoodzakelijkst is!" Van de miljoenen weeskinderen in Azië kan de missie er slechts 63.000 in haar 760 weeshuizen onder houden. Onder de 48.000 melaatsen die in Afrika in 218 instituten verpleegd worden, zijn meer dan 10.000 kinderen. Van de 4 miljoen Philippijnse volkskinde ren ontvangen er slechts 300.000 regelmatig gods dienstonderwijs. In Latijns-Amerika groeien 20 mil joen kinderen op zonder enig onderwijs. Aan malaria sterven in Ceylon per jaar 80 van elke 1000 baby's, in India 125 en in Birma 253. Onder de meer dan 1 miljoen vluchtelingen in Hong Kong heeft 95 der kinderen tot 15 jaar t.b.c. Het aantal analfabeten bedraagt in Brazilië 57 in Birma 60 in Korea 69 in Ecuador 80 in Egypte 85 in Peru 90 in India 91 Meer dan een derde van alle kinderen op de we reld lijdt honger. Elk vierde kind, dat vandaag ge boren wordt is een Chineesje gemiddelde levens verwachting is 25 jaar; elk achtste kind dat vandaag geboren wordt, wordt geboren in India; het heeft een kans van iets meer dan één op de vier om langer dan een jaar te leven. Van elke drie kinderen, die vandaag geboren worden, heeft er maar één de kans ouder te worden dan 30 jaar. Kinderen helpen Bovenstaande flitsen werden snel en willekeurig gekozen uit de veelheid van gegevens, van ontstel lende gegevens die ter beschikking staan. Zij geven enig idee van de nood "an de kinderen, van miljoe nen en miljoenen kinderen, kinderen die evenals onze kinderen gezonde, sterke en blije kinderen moesten zijn. Het is deze velerlei nood waarin het Pauselijk Genootschap van de H. Kindsheid wil helpen door over heel de wereld het gebed en offer der katho lieke kinderen te bundelen tot één grote en nimmer aflatende bron van geestelijke en stoffelijke hulp voor hun leeftijdgenootjes overal ter wereld. Vermoedelijk zal de president daarna een beroep doen op Mitte- rand, die de linkse vleugel van de UDSR leidt, de partij van Pleven, maar zijn kansen, zijn evenmin erg groot. Daarna eisen de regels van het parlementaire spel, dat Coty op nieuw een beroep doet op de secre taris-generaal van de socialisten, Guy Mollet. Het zwaartepunt der moeilijkheden ligt namelijk in het feit, dat de so cialisten totnogtoe scherp hebben ge weigerd deel te nemen aan een nieuwe regering. Vrijdagmiddag meende men in poli tieke kringen, dat in dit geval de president nog maar één middel heeft: dreigen zelf af te treden, als de socialisten hun standpunt niet wijzigen. In dit licht moet men waarschijn lijk de verklaring zien, die Guy Mol let vrijdag aflegde: dat Pflimlin, „op een gunstige stemming van de so cialisten kan rekenen en waarschijn lijk zelfs op hun steun." Volgens Mollet zullen de socialis ten echter in geen geval aan een re gering onder Pflimlin deelnemen. De leider van de Pakistaanse repu blikeinse partjj, dr. Khan Sahib, is vrijdag te Lahore in zijn woning dood gestoken. De dader van de aanslag is een dertigjarige belastingbeambte, Ata Mohammed. Dr. Khan Sahib, die 76 jaar is ge worden, is in 1930 in de politiek ge gaan. Tevoren was hij arts. In 1937 vormde hij een kabinet voor de pro vincie aan de noordwestelijke grens. Hij was zeer bevriend met Gandhi en Nehroe. Leden van de Pakistaanse Mohammedaanse Liga hebben ver scheidene malen aanslagen op hem gepleegd. (Advertentie) Bankiers Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS Op maandag 26 mei a.s. (2e Pink. sterdag) vindt te Willemstad op nieuw een plechtige dodenherden king plaats op de ere-begraafplaats van de Belgische militairen, ter her denking van de slachtoffers van een mijnramp op 30 mei 1940 op het Hol- landsch Diep. Het programma is als volgt samen, gesteld: 10 uur: Aankomst van de genodig den ten gemeentehuize: 10.30 uur: H. Mis in de parochiekerk van de H. Maagd Maria; 11,30 uur: Plechtige optocht naar de begraafplaats; 11.45 uur: Herdenkingsplechtigheid op de begraafplaats: a. Bloemenhulde door nabestaanden en familieleden; b. ab- soute; c. officiële kranslegging; d. korte toespraken door Belgische en Nederlandse vertegenwoordigers: 12.30 uur: kranslegging op het Hol- landsch Diep op de plaats van de ramp. De oud-inspecteur van de Zwitserse bondspolitie, Max Ulrich, is tot twee en een half jaar tuchthuisstraf, met aftrek van 360 dagen voorarrest ver oordeeld. Ds 52-jarige Ulrich was be schuldigd van spionage en schending van de officiële geheimhouding. De openbare aanklager in het pro ces, dat te Bern werd gevoerd, had verklaard dat de Zwitserse autoritei ten in 1956 naar aanleiding van de Suezcrisis en de toestand in Algerië de telefoonlijnen van de Egyptische ambassade in Bern hadden laten af tappen. Ulrich heeft toegegeven, dat hij de Franse geheime dienst van de op deze wijze verkregen inlichtingen op de hoogte had gesteld. Hij verklaarde evenwel gehandeld te hebben in het belang van de Zwitserse veiligheids dienst. Gemeenteraadsverkiezingen in En geland en Wales gehouden hebben veel winst voor de Labourpartij opge leverd. Labour heeft ongeveer 300 zetels winst geboekt en in tien ge meenteraden de meerderheid op de conservatieven veroverd. In twaalf steden veroverde Labour de absolute meerderheid op de con servatieven; in vier gemeenteraden raakte de partij echter naar meerder heid kwijt Vrijd. 9-5 Koersverschil Alg. Kunstzijde Unie Van Berkels Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned. Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton - Feijenoord Kon. Petroleum Holl. Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij. Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H.V.A. Ver. Deli Mijen 3-314 Nederland 1947 3 Invest, cert. Ned. 3 Ned. 1962-64 6 Woningbouw Laagste Hoogste laatste t.o.v. koers koers tijdvak vorige week 171 3/4 177 1/4 171 3/4 2 3/4 194 195 194 3/4 0 166 168 1/2 167 1/2 2 1/2 290 295 295 5 229 235 235 6 1/2 278 1/4 281 280 1/4 2 1/2 326 331 1/2 326 3/4 3 7/8 188 190 1/2 188 2 1/4 172.20 174.10 173.00 0.25 133 135 1/2 135 3/8 7/8 128 129 1/2 128 3/8 1 7/8 106 1/2 111 1/2 110 1/8 1 7/8 205 207 205 1/2 55 1/2 57 1/2 57 1/2 91 95 94 3/4 2 1/2 73 1/2 76 1/4 76 1 3/8 91 1/4 92 91 3/4 1/4 94 1/16 94 3/16 94 1/8 3/16 93 1/2 93 7/8 93 1/2 3/16 108 3/8 108 3/4 108 3/8 1/8

de Stem | 1958 | | pagina 3