KROESTJEV BEDREIGD RUIM 100 DODEN BIJ TREINBOTSING NIET IEDERE AMERIKAAN HEEFT HAAST Kritiek van Mao door Molotov gedicteerd Enka-flex Door politiek spel rond Zuid-Slavië: Amerikaanse journalist aangehouden Breda s commissaris van politie had auto-ongeluk Schrijver en Twiss nn aan land V. G. Z. DAGBLAD VOOR In Djakarta: Poging tot landingen op Java? Nikita moet kiezen.... Examen voor instructeurs rijscholen In Amsterdams ziekenhuis opgenomen Botwinnik won wereldtitel Bij Rio de Janeiro: STICHTING VOLKSGEZONDHEIDSZORG Koel In West-Duitsland: Vier oorlogs misdadigers vrijgelaten Met auto van 1903 aan het toeren In Genua: Franse soldaten in Algerië geëxecuteerd 98ë JAARGANG No. 22754 ZATERDAG 10 MEI 1958 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35). Bernard Kalb, de correspondent van de New York Times in Indone sië is gisteren anderhalf uur door de politie in Djakarta vastgehouden. Er werden vingerafdrukken van hem genomen en „na als een mis dadiger behandeld te zijn" mocht hij vertrekken, zonder dat men hem een verklaring gegeven had van zijn aanhouding. De vereniging van buitenlandse correspondenten in Indonesië heeft inmiddels de Indonesische regering gevraagd, waarborgen te geven, dat haar leden hun taak zonder on nodige inmenging kunnen voortzet ten. ,,De behandeling van Kalb", zo werd gezegd wordt door alle leden van de vereniging beschouwd als poging tot intimidatie van alle bui tenlandse correspondenten". Een aantal telegrammen van Kalb, over de Indonesische aankopen van Sov jet-vliegtuigen, bleken zijn krant niet te hebben bereikt. Volgens het Indonesische opper bevel hebben de centrale troepen enkele dagen geleden Batoesangkar ingenomen, de stad op Midden- Sumatra, die als het nieuwe hoofd kwartier van de tegenregering werd genoemd. De stad zou leeg zijn aangetroffen. De bewoners waren blijkbaar geëvacueerd. Üit Djakarta komt ook nog het bericht, dat kolonel Joop Warouw, de nieuwe leider van de Indone sische rebellen, oneervol uit het le ger ontslagen is. We staan daar niet van te kijken.... Het Indonesische persbureau Anta- ra heeft vrijdag een bericht uit Anjer aangehaald, volgens hetwelk twee on bekende gewapende mannen, die zich aan boord van twee grote landings vaartuigen bevonden, gepoogd heb ben op de westkust van Java aan land te gaan. De Indonesische kust wacht had deze poging gedwars boomd. Volgens het bericht zijn tussen An jer en Laboejas nog meer landings pogingen gedaan, maar de aanvallers werden gedwongen zich, na grote verliezen geleden te hebben, terug te trekken. Het door Antara geciteerde bericht bevat nog de mededeling, dat niet- geïdentificeerde duikboten voor de westkust van Java zouden zijn waargenomen. Alles wijst erop, dat de machtsstrijd in het Krem lin opnieuw is ontbrand en dat de oude garde der Stalinisten de politiek tegenover Zuid-Slavië aan grijpt, om de poten van Ivroestjevs stoel door te zagen. Dit met steun van de Chinese communistenleider Mao Tse Toeng, van wie men vermoedt, dat hij in de afge lopen maanden contact met Molotov heeft gehad. Het klopt allemaal wonderwel. Enkele dagen geleden kwain er een bericht, dat Molotov terug naar Moskou geroepen was. Tezelfdertijd richtte Peking een vernietigende aanval op de politiek van Zuid-Slavië en onmiddellijk daarna werd in de Russische hoofdstad het centrale comité van de communistische partij bijeengeroepen; zogenaamd om de toestand in de chemische industrie te bespreken. In Warschau, waar men de penne- strijd tussen Moskou en Belgrado zwijgend volgt en de andere berich ten van interessant commentaar voorziet (zij het dan ongeschreven), werd gisteren het vermoeden uitge sproken, dat Kroestjev door de jong de dertiende verjaardag van de be vrijding is herdacht met een militai re parade voor 's werelds grootste beeld van Stalin, op de Letnaheuvel. Harde taal Het Zuidslavische blad „Kommu- nist" beschuldigde gisteren de Chi nese communisten ervan, de logica en de methodes van het Kominform- bureau over te nemen en zich als voornaamste taak te stellen zich te t mengen in de interne zaken van ste Chinese manoeuvre tegenover j Zuid-Slavië. „Het artikel in het offi- Zuid-Slavië wel eens in grote moei- j ciecl orgaan van de Chinese commu- lijkheden zou kunnen komen. In 1955 j nistische partij betekent veel meer heeft hij de vernederende gang naar dan alleen maar kritiek op een pro- Tito gemaakt en excuses aangebo-gram. Het is een politiek document den voor wat Stalin de Zuidslaven had aangedaan. Later hield hij zijn rede over de mogelijkheid van „na tionale" communistische partijen, met als gevolg de troebelen in Polen en de opstand in Hongarije. Daarna moest hij bakzeil halen, maar steeds heeft hij getracht, de gulden midden weg te bewandelen. Waarnemers zijn van oordeel, dat Kroestjev nu zal moeten kiezen. Of Zuid-Slavië, ofwel de harde en ortho doxe politiek, die plotseling door de Chinezen wordt voorgestaan en die rechtstreeks aansluit bij de school van Stalin. Ook de „Pravda", het Russische partij-orgaan, heeft gisteren een aan val op Tito gedaan, iets gematigder dan de Chinese bladen, maar minder aarzelend dan tot voor kort. De vraag lijkt gewettigd, of deze aanval door een van Kroestjevs tegenstan ders geïnspireerd is... Tekenend voor de huidige situatie is ook het feit, dat gisteren in Praag dat, als het door de internationale arbeidersbeweging aanvaard wordt, verstrekkende consequenties kan heb ben", zo werd gezegd. „Kommunist" waarschuwt, dat i Politieke waarnemers te Belgrado zijn van oordeel, dat uit de Zuid- slavische tegenaanval blijkt, dat Tito geen hoop meer heeft, dat president Worosjilov naar Belgrado zal komen. Hy had daar zondag aanstaande wil len aankomen. Afgelasting van het bezoek bete kent een breuk tussen niet alleen de Zuidsla vische en de Russische com munistische party, maar ook tussen de twee landen, aldus deze waarne mers. In feite echter zou het niet gaan tussen Moskou en Belgrado, maar tussen twee machtsgroepen in Rus land zelf. De zetel van Kroestjev is minder solide dan tot voor kort werd aangenomen. (Advertentie) POLYCOLOR kleurshampo» w». ven bi)get,n 7 B„ ,11, drO!«W» Breda's commissaris van poli tie, de heer A. C. de Bruijn, is vrijdagmorgen het slachtoffer geworden van een ongeluk met zijn auto. Hij reed die dag om- Minister Aigcra heeft een wijzigingstreeks tien uur met zijn wagen aangekondigd in het wegenverkcers- j der het viaduct bij Ouderkerk reglement, waardoor nieuwe eisen TTTJ worden gesteld aan de instructeurs op rijksweg no. 2. Waarschijnlijk van autorijscholen. Deze wijziging is j door het klappen van een ach- in het laatste stadium van voorbe-terband verloQr hij de macht over het stuur. verscheidene ondertekenaars van de reiding. 1 Kominform-resolutie van 1948, waar- j bij Zuid-Slavië uit die organisatie 1 Volgens hel ontwerp zullen de vei-1 werd gestoten, een tragisch en roem-; hgheidseisen voor het ..doen besturen! Zjjn aut0 vloog daardoor tegen een loos einde hebben gevonden. De Bul- onder toezicht met enige nieuwe be{,onnen paal, kwam rechtstandig te gaar Kostov werd ter" dood vëroor- i eisen worden uitgebreid. De belang deeld, Tsjerwenkov afgezet als pre- j rijkste hiervan is volgens de minister mier van Bulgarije, Anna Pauker is uit de Roemeense communistische partij gestoten, de Roemeen Lu ca werd veroordeeld tot levenslange ge- vangenisstraf, Rakosi leeft in balling schap, nadat hij Hongarije naar de afgrond had geleid, Farkas onder gaat gevangenisstraf wegens misda den tegen zijn Hongaarse communis- tische kameraden, Geroe is met Ra- j kosi in ballingschap, Berman is in I Polen aan de kaak gesteld wegens j machtsmisbruik, Malenkov in de j Sovjet-Unie is weggezuiverd, de Tsjech Slanski werd opgehangen, dat de toezichthouder in het bezit zal moeten zijn va.i een verklaring van bijzondere lijvaardigheid, verkregen na het afleggen van een examen, waarvoor de eisen zwaarder zijn dan die voor hei normale rijexamen. Op de tweede plaats zal de instructeur de beschikking moeten hebben over een tweede rempedaal, waardoor hij indien nodig kan ingrijpen. (Advertentie) staan en sloeg daarna achterover op het wegdek. In de wagen ontstond e>en kleine brand, die door omstanders spoedig was geblust. De heer B. A. Beer, die werkzaam is op een benzinestation in de nabij heid. bevrijdde de commissaris uit zijn benarde en gevaarlijke positie. Het slachtoffer werd daarna naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis ie Amsterdam overgebracht. Hier constateerde men een gecom pliceerde armbreuk, verwondingen aan de mond en een diepe wonde in het voorhoofd. De toestand van de commissaris, die niet buiten be wustzijn was geraakt, is thans vrij goed en zeker niet levensgevaarlijk. In de loop van de dag heeft de hoofdinspecteur van politie, de heer P. Grecve, een bezoek aan zijn chef gebracht. Deze heeft met hem de lopende zaken besproken. Hij noemde de toestand van de heer De Bruijn naar omstandigheden goed, hij was zelfs opgewekt. Ook de echtgenote van de commissaris heeft hem in de loop van de dag bezocht. Zo werd de auto van commis saris de Bruijn op de plaats van het ongeluk aangetroffen. Het wereldkampioenschap schaken is heroverd door Michael Botwinnik. De 23e partij in de tweekamp tussen de titelhouder Vassily Smyslov en zün uitdager Michael Botwinnik is in remise geëindigd. Hierdoor kwam de stand op 12 1/2 tegen 10 1/2 punt in het voordeel van Botwinnik. De partij, waarin Smyslov met wit speelde, werd donderdagavond op de 41e zet afgebroken. Beide schakers kwamen remise overeen nog voor de partij werd voortgezet. Even buiten (le Braziliaan, i "°0grdcnWverriSitUtatieS ter plaatse HET BESLUIT van de Britse rege ring, om af te zien van de bouw van een bommenwerper met intrekbare vleugels, heeft aanleiding gegeven tot een stevig conflict met het opper bevel van de luchtmacht. DERTIG personen in Chieti (Italië), onder wie een bruidspaar, zijn ge wond geraakt, toen de vloer tijdens een bruiloftsfeest bezweek. ACHTTIEN schepen van de KPM- vloot in Singapore worden verkocht. Volgens de directie omdat het voor oorlogse schepen zijn, die niet meer rendabel zijn te maken. IN HONGARIJE worden de „volks rechtbanken", die gevormd waren na de opstand van oktober 1956, opge heven. DE koning van Marokko heeft in een radio-toespraak een serie maatrege len ontvouwd, die moeten leiden tot de instelling van een constitutionele monarchie in het land. (Advertentie). Waarom een ziektekostenverzekering bij de Omdat ALLEEN de V.G.Z.-Polis U behoedt voor onbekende, en mogelijk ruïnerende, eigen risico's door: een onbeperkte verzekering van alle kosten in de door Uzelf gewenste klasse van alle, óók de Academische, Ziekenhuizen in Nederland; een onbeperkte verzekering bij verpleging in een Nederlands Sanatorium, incl. het Nederlands Sanatorium Davos; behoudens een beperkt eigen risico: ongelimiteerde vergoeding van kosten van poliklinische specialistenhulp, incl. behandeling door professoren, op normale verwijzing door een huisarts, röntgenfoto's, bestralingen, heilgymnastiek en massage, huis artsen- en apothekershulp, óók van de kostbaarste medicamen ten; f- een verzekering tegen de kosten van dure kunst- en hulpmid delen, ziekenvervoer en gezinshulp. BOVENDIEN: Onmiddellijke vergoeding van kosten ten kantore. BREDA, Haven 4 - Tel. 01600 - 22061 Wat voor weer wordt het? 't Wordt wéér Si-Si weer! Itt-SU de ede'ste vruchtcnlimonade ■llïllf"'t klinkklaar fruit Verwachting van het KNMI, tot l j zaterdagavond, opgemaakt vrfj- J j dagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele regen- of on- weershuien. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 5 J Aanvankelijk vrij warm, maar in I J de loop van de dag van het noorden uit binnendringende koe- lere lucht. Vandaag: zon onder 20.19 uur, J maan onder 11.47 uur. j Morgen: zon op 4.53 uur, zon onder 20.21 uur. maan op 1.54 uur, maan onder 12.51 uur. t Maandag: zon op 4.51 uur, maan I J op 2.18 uur. J Oldsmobile 1903.... Waarom ook niet? Als de motor maar goed is en het weer een beetje re delijk'. De laatste vier in West-Duitsland gevangen gehouden Duitse oorlogsmis dadigers zijn vrijdag vrijgelaten. Zij waren gedetineerd in de onder Ame rikaans beheer staande gevangenis te Landsberg in Beieren. Eén van de vrijgelatenen was bewaker in een concentratiekamp geweest, de andere drie maakten deel uit van uitroeiings eenheden. De Verenigde Staten heeft ingestemd met de vrijlating op erewoord van zes Japanse oorlogsmisdadigers, onder wie admiraal Itsiioka. Dit is vrijdag te To kio meegedeeld. Er verblijven na hun vrijlating nog achttien Japanse oor logsmisdadigers in de Sugamo-gevan- genis te Tokio. (Van onze redacteur) Niet iedere Amerikaan blijkt haast te hebben. En daarom vooral was de kennismaking met de heer en mevrouw Blake in de straten van Breda zo'n prettige. Met een Oldsmobile uit 1903 wagen zij zich in het jachtige verkeer anno 1958. Een oase van rust, dat oude wagentje. En de heer Curtis Blake zelf, in Springfield in Massachussets een eerbaar fabrikant van ice-creams, heeft zich met zijn vrouw aan het een cadans als de drum in een slow- fox, 'ne hele slowe dan, wel te verstaan. En waarachtig het ding loopt: het ouwe, trouwe hart van dit beestje, lang met liefde en zorg gekoesterd, is het hart van de sterke. Ouder wets, maar degelijk. Voor degenen, die een grotere tempo van zijn Oldsmobile aange- technische knobbel hebben dan uw past. Tronend op zijn wagen, als een verslaggever, de technische s7luf- koetsier uit-vervlogen-dagen op zijn jes: stuurknuppel, spoorstangsys- bok. beweert hij deskundig, dat-ie teem één biadveer vnv „nnr \nnr de tijd heeft. Vijf weken lang, zo 1® J?' „Hf S lang als zijn vakantie duurt. achteren, 1 cilinder kopklepper „Lovely weeks", valt zijn echtge- waterkoelingsmering is druppel- note hem bij. systeem, remba-nd van het vlieg- Per vliegtuig zijn ze op 3 mei in wiel, zodat op de ketting geremd Brussel aangekomen. In Antwerpen wordt hebben ze hun autootje inmiddels Ec'n romantisch-grommcnd hart, per vrachll'oot overgestuurd op- zoals de carbidlampen ook nog een ®e£aaïf1 ,n. ?n maar tuffen. vleugje over ademen van die heer- Toef-toef-toef, pruttelt de motor; lijke-goeie-ouwe tijd. Daarom bevielen die twee Ame rikanen mij. „Met veertig kilome ter per uur want dat haalt deze wagen, die terecht „old" in zijn naam voert door dit heerlijke land. Eerst een paar dagen naar Dordrecht kennissen van mijn man, die samen met hem in Ame rika gediend hebben en dan naar Antwerpen, waar volgende week een rally voor deze wagens gehouden wordt." Terwijl mevrouw Blake aldus haar programma ont vouwt, gaan haar handen strelend over de zwartgelakte spatborden. Ze houdt van dit wagentje, dat haar man acht jaar geleden in Amerika op de kop wist te tikken en waarmee hij dusdanig vakkun dig is omgesprongen, dat er nog steeds geen enkele reparatie aan behoefde te worden verricht. Haar troetelkind. die auto...? ..Oh, no," zegt ze lachend. „Mijn huishouden. Twee kinderen." Daarom zal ze toch weer blij zijn, als ze over een paar weken de huizen van Springfield terug ziet. Gewone mensen in een oude auto, die voor hen een villa-op- wielen is. Ze hebben m'n hart gestolen, die twee. se hoofdstad Rio de Janei- J ro is donderdagavond een j stampvolle forensentrein in volle vaart op een andere i j personentrein gebotst. Meer dan 100 mensen zijn hierbij 10111 het leven gekomen en 200 gewond. De trein met forensen, die vanuit Rio huiswaarts keerden, had het Pedro Segundo-station verlaten op een verkeerd spoor. Hij ramde de naar de stad toekomende trein, die vol zat met mensen, die voor een avondje uit naar Rio de Janeiro gin gen. Alle beschikbare ambulances wer den uit de stad naar de plaats van het ongeluk gezonden. De reddingsploegen baanden zich met allerlei middelen een weg door de verwrongen staalmassa's. De lij ken van de verongelukten werden langs de berm van de weg gelegd. Hun aantal nam op ontstellende wijze toe. Zwijgend keken massa's mensen toe, die op het gerucht van de ramp uit de omgeving waren toegesneld. Dokters werkten koortsachtig om de gewonden te helpen. Er moesten De twee verstekelingen, die zich drie maanden geleden aan boord van het Italiaanse passagiersschip de „Sydney" j verstopten, hebben thans toestemming gekregen in Genua aan land te gaan. j Het schip arriveerde donderdag in Napels met de twee mannen en nog 233 andere Nederlanders uit Indone- i sië. Twiss en Schrijver, de beide ver-j stekelingen, en het merendeel der Ne- j derlanders ziin gisteren in Genua aan land gegaan op doorreis naar Neder land. Robert Frank Twiss <23), uit Togal, Midden-Java, en Rudolf Schrijver (27) uit Soerabaja, gingen in Soerabaja op 7 februari aan boord van de „Sydney" om naar Nederland te gaan, hoewelzij niet in het bezit waren van een Neder lands paspoort. Zij mochten dan ook in geen van de aanloophavens aan land Van Indonesië ging het naar Italië en terug naar Australië, en via Indonesië weer naar Italië, totdat rte scheep vaartmaatschappij toestemming kreeg de beide verstekelingen in Genua van boord te laten gaan. Dit is het tweede grote spoorweg ongeluk van de „Central do Brasil"- spoorwegen in de laatste twee maan den. Op 7 maart werden bij een derge lijk ongeluk 64 mensen gedood. Het „Nationale Bevrijdingsfront", de voornaamste organisatie der Alge rijnse opstandelingen, heeft te Tunis meegedeeld, dat op 30 april in Al gerië drie Franse soldaten zijn „te rechtgesteld", nadat zij door een „speciaal tribunaal" van het „natio nale bevrijdingsleger" ter dood wa ren veroordeeld. De soldaten hadden zich volgens de mededeling schuldig gemaakt aan foltering, aanranding en moord. In woners van het dorpje Ramel Souk, in het gebied van La Calle, waren hiervan het slachtoffer geworden. (Adverte tie) Operatie Brandschoon Even onder de kraan en de Enka-flex is weer brandschoon. Even uitknijpen hij is haast droog Neem als keukenhulpie een Enka-flex de handige, hygiënische sponsdoek Groot: 45 ct. Extra groot: 68 ct. SPONSDOEKJE MÈT POLYESTER

de Stem | 1958 | | pagina 1