LAWINE UITSLAGEN Yampire stortte neer Getty zoekt een vrouw EEN, TWEE, DRIE: Vijftien miljoen buitenlanders in 1957 op vakantie in ons land Betoging tegen Nixon te Peru Nederland grootste klant voor Belgische jute „Jongeman van goede (SCHATRIJKE) huize" PARISIENNES VAN STREEK Door steen getroffen 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 MEI 1958 15 Duivenkroniek van „Den Bruinen" er is zuini zetten en ook nog piano speelt, maakt O hij een aardige kans iets geschikts te vinden. Hij is de rijkste partij ter wereld. I ach Townsend naar prinses Margaret N/GUW tfcfuiudtr ballpoint 1957 bevredigend voor Ver. Machinefabrieken Voor 258 miljoen besteed Gevecht in Polen Wijziging zendtijd pater Wesseling Er zijn van de week zoveel uitslagen dat mijn gerenom meerde verbindende teksten er lelijk door in de verdrukking dreigen te raken Ik had boven dien iets over voetbal willen schrijven om sommige mensen rondom de groene grasmat hun ogen open te doen gaan. Name lijk dit dat als ge gelijk Elek Schwartz beschikt over een paar briljante maar een dagje ouder geworden zijnde binnen- spelers, met een gerust hart een half of een back, desnoods de keeper centervoor kunt zetten als hij maar snel en hard en on vermoeibaar is en de tegenpar tij geen bal vrij laat spelen. Van Heinen en Bleijenberg wordt door de kenners beweerd dat ze niet kunnen voetballen. Is ook niet nodig, als ze maar (meehelpen) doelnunten maken. Wijlen mijn grote vriend Jo ris van den Bergh had het goed ge zien: bega niet de dwaasheid uw top- spelers een systeem op te dringen, maar volg een tactiek die aangepast is aan het spelersmateriaal waar over u beschikt. Hebt ge een talent volle middenvoor die helaas geen start en geen adem heeft, zet er dan onvermoeibare hazewinden naast. Sjouwers met stootkracht om ope ningen te maken. Als ge Honved of Real Madrid of Wolverhampton ziet spelen, staar u dan niet blind op de meesterlijke balbehandeling van die jongens, u zelf wijsmakende dat dit het alpha en omega van het voetbal- latijn is. Realiseer u welk tempo-zij er op na houden, anders gezegd wel ke keiharde sjouwers en doorzetters zij bijna stuk voor stuk zijn. En kom dan tot de conclusie dat het- ver haaltje van de bal het werk laten doen, tegen een technisch gelijkwaar dige tegenpartij, je reinste onzin is. Wie Lofthouse in actie gezien heeft in de cupfinal en Lenstra de dag daarop tegen Turkije, voelt hoop ik wat ik bedoel 1 Bredase Bond En dan hebben we hier de uit slag in de Bredase Bond op Noyon met 3017 duiven: 1 15 en 40 Jan Tijs de kampioen der kampioenen Dat is nu de tweede keer in het pas be gonnen seizoen dat hij de eerste wint. Zijn me dat kleppers. Zijn twee jaar ling duivinnekes, een kruising Del- bar en Desmet uit de volière te Wielsbeke, via dominee van der Straaten, vliegen de pannen van 't dak. deze keer 15 en 40 en natuurlijk allebei weer tot twee knaken. 2 F. de Klerk, 3 Piet Vermeulen van café Cher Ami aan de Haagdijk, jammer dat deze beroemde duif een paar da gen later thuiskwam, zwaar vergif tigd van 't veld, een mens moet maar pech hebben. 4 5 en 32 de for midabel sterk spelende Antoon Del hij, dat doet hij nu al veertig jaar lang, 6 en 31 M. Pellenaars, 7 en 10 Chr. van den Berg, zeer groot kam pioen. 8 Jef Buuron, 9 Ant. Joosen, 11 en 29 B. Verdaasdonk. 12 L. Remie 13. om in de familie te blijven J. Re- mie, 14 P. Klijs jr., 16 de beroemde fondcracks van Oosterhout-Merks; 17 L. Francken 18 C. Vrins, 19 J. de Kort, 20 H. Wolfs, 21 C.J. van der Horst, 22 J. Schalk. 23 J. Staal, 24 C. van der Linden, 25 G. Koevoets, 26 W. van Tilburg. 27 G. Uitdehaag. '28 C.J. Remie, 30 A, de Koning. 33 F. Tollenaar, 34 de gevreesde J. M. 1 Lutt, 35 J. de Wijs-Alleman; 36 J. Sips, 37. J. Hermal, 38 P. van Leeu wen, 39 M. de Rooy enz. De fiets wordt gewonnen door B. Verdaasdonk met 11 en 29, idem se rie van honderd, Serie van vijftig M. Pellenaars cn zonen. Nog even een kleine rectificatie in zake eerverleden week. Bij het lich ten van de klok van de heer J. zijn géén gummiringen door elkaar geko men. De betreffende lichters, die dit werk al vele jaren doen, zijn zich van geen fout of verschrijving be wust. Reden waarom de betreffende seriepryzen onmiddellyk zijn toege kend aan de rechthebbenden volgens de lijst. ïk zou die ouwe stier uit de sloot gehaald hebben, ware het niet dat iemand, boren de partijen staan de, mij erom verzocht had. Ulvenhout zag de overwinning van de watervlugge Willem van Ooster bosch, maar wat Koosje de Kort weer gepresenteerd heeft, mag wel eens in de krant: 7 14 15 16 17 23 31 en 40 met vijf broers, pure Janssens van Arendonck aan de kop. 2 en 11 M. Martens te Bavel, 3 L. Paulussen jr., 4 en 10 M. de Ruyter, 5 C. Bas- tiaansen, 6 Gebr. Dam, 8 K. van End schot, 9 H.J. Bogers enz. De machtige maatschappij ,,De Luchtgids" te Halsteren gaf een groot liefdadigheidsconcours op Noyon met 2332 duiven en de uitslag mag ik u hierna in extenso brengen: 1 en 29 Jan Jonkers en Geert van Turnhout 2 C. van Overveld, 3 P.J. de Backer 4 en 24 A. de Mooy 5 J. Nuyts, 6 22 en 26 L. tSok, 7 H. Verhees, 8 C. Iriks 9 Gebr. van Loenhout, 10 Gebr. Gorissen, 11 A. van Elzakker, 12 C. van der Zande, 13 15 en 17 M.P. Buuron, 14 C. van Schilt, 16 P. Prop 18 M. Brouwers, 19 J. Weischot. 20 J.B. Stok, hou je taai Tiest, 21 J. Karremans Pzn.. 23 P. Verbaarense, 25 Ad. van Wijk, 27 J. Schoonen, 28 Th. de Groot en 30 C. van Oevelen enz. Jan Jonkers en Geert van Turn hout winnen het vette varken, de prijs van 100.de C.C. poule van 20.65 eerste getekende 15.sprint 35.85. koppelsprint 34.30 enz. Vol gens zeggen zijn de centen op een goed plek gevallen. Hier de Vliegsport" te Steenber gen: 1 5 en 16 de formidabel spelen de Tinus Brocatus. Romeinse keizers konden hem die pracht van een naam benijden, 2 Gebr. Gorissen, 3 P. Se- bregts, 4 en 14 Th. de Groot 6 Ant. Bolders, 7 M. Buuron, 8 P. van Over veld, 9 M. van Agtmaal, 10 Th. Kem perman, 11 en 17 A. van der Weegen 12 Jac. Rombouts, 13 G. van Osch, 15 en 19 G. Baten. 18 22 en 23 Joh. de Ron, 20 G. de Vries enz. De beide series twee weiden ge wonnen door de grote kampioenen G. Baten en Th. de Groot. Waarmee onze hartelijke gelukwensen. De V.B.P. te Bergen op Zoom zat met een enorm konvooi van 947 oude duiven op Noyon en de uitslag was als volgt: 1 en 10 C. van Overveld, 2 J. Nuyts, 3 F. Lambrechts, 4 en 9 C. Iriks, 5 J. Iriks. 6 A. Jaspers," 7 J. Weischot, 8 A. Visser. 11 Adrianus Nuyten, 12 L. Becht. 13 J. Dinge- mans, 14 Dook de Nijs. 15 P. van der Zande, 16 en 18 Fr. Alleman, 17 Adr. Jaspers, 19 A. van Wijk en 20 A. de Ron enz. Welbeschouwd Voor de verandering wil ik eens overschakelen naar de Antwerpse Union, alwaar de eerste St. Denis van het seizoen vervlogen werd met 887 duiven: 1 P. Seis, te Schoten, 2 J. Geuens te Merksem, 3 Cuypers- Hendrickx te Stabroek. 4 en 5 J. Rom bouts te Lillo. 6 Emiel Hertoghs te Schoten. 7 Gust Ducheync te Scho ten, 8 A. Ramsdonck te Merksem, 9 Frans van Geel te Merksem en 10 J. Schrauwen te Stabroeck. Gust Du- cheyne heeft niet slecht gepakt; van Tuyn heeft deze eerste vlucht nog niet meegedaan. Welbeschouwd is er geen enkel hok dat domineert. Detijd van de bombardementen van de Gebr. Manssen en Huyskens-van Riel is voorbij. ,,Het Zuiden" te Rijen is ook een mooie vereniging. Zondag op Noyon zijn ze weer gekomen dat de rook er af vloog: 1 J. Hezemans, 2 Th. Gysbregts, 3 en 11 Fr. Metsaars, 4 J. Berbers, 5 Gebr. van den Hout, 6 en 8 van Op stal-van de Steen, 7 en 15 A. Met saars, 9 Jan Snoeren, 10 Gebr. Boo- maers, 12 H. ten Napel. 13 W. van de Pol, 14 Victor van Lil, 16 Jan Snoe ren, 17 en 20 G~b*\ Jcn&en, 18 P. van Roosendaal, 19 Jac. Leuris enz. De ..Gevleugelde Vrienden" te Chaam moeten we ook niet, uitvlak ken: 1 B. Struys. 2 P.J. Koks. 3 Ant. Geerts, 4 C. van Boxtel, 5 A. Bas- tiaansen. 6 H. Cornelissen, 7 8 en 9 Jan Ansems, 10 en 13 J. Coenraads enz. En wat dunkt u van Terheyden Niet minder dana 259 duiden werden hier bijeengebracht op Noyon: 1 L. Stroop. 2 W. Schellekens, 3 C. de Pij per. 4 L. Buynslers, 5 A. van Oos terhout enz. Met mijn dank aan cor respondent Gicl, die me nooit op mijn eiers laat zitten, hetzij zomer of win ter. Hoogerheide ,,Vlug en Eerlijk": 1 Jac. ric Leeuw. 2 5 en 9 Piet Prop, 3 G. dc Vos, 4 P. Backx. 6 J. Meesters 7 J.B. Prop, 8 B. Groffen en 10 Fr. Suikerbuyk enz. In de combinatie Boschkapelle - Hengstdijk werd voor de verande ring eens Arras gevlogen: 1 5 9 en 22 J. Bogaart te Stoppeldijk, 2 en 18 J. Wentzler te Stoppeldijk, 3 en 10 A. Verheijden te Stoppeldijk, 4 8 12 15 17 19 20 en 21 L. Lauret te Bosch kapelle, 6 en 13 R. van der Veke te Zaamslag. 7 P. de Vos te Zaamslag, 11 E. Bilterijst te Boschkapelle, 14 E. Pieters te Boschkapelle, 16 en 25 B. van Waas te Kloosterzande, 23 E. Boeykens te Hengstdijk en 24 J. Fas- saert te Hengstdijk. Er zijn voorts nog enige nageko men uitslagen van St. Gliislatn, maar die zullen we maar laten lusten. Wat in het vat zit verzuurt niet. Buiten schoon Onder de titel „De huiken moe ten srhoon zijn" schrijft van den Hoek in „De Duif': Ik geloof er niets van. Licht bestoven in de zo mer is ook goed. Dun van vel en geen vaste schubben. Meer is niet nodig. Vlees om in te bijten komt alleen voor bij duiven die op een warm, wat vochtig jongske zitten. Bekijk het lijf van zo'n duif als ze enkele uren van 't jong af is. Voor weduwnaars geef ik om de buik helemaal niets. Als ik er naar kijk is het om te zien hoe de graat zich voordoet. Liefst een beetje rose. Niet bleek. En het vlees weze rood. Niet rose, niet blauw, neen: rood, vol licht en donker. Als echt vlees. Maar niet naar kijken als de duif zich gedraagt als een stormvogel. Blauw vlees met veel schubben, heb ik schrik van. Dat zijn voor mij nu eens niet Allemaal goeie. DEN BRUINEN Het belang van Nederland voor de Belgische jute-industrie is niet te onderschatten. Waar voor de Belgische vlasgaren- spinnerij West-Duitsland ten huidigen dage een zeer grote betekenis heeft, zo is de Neder landse markt voor de Belgische jute-industrie de levensader, al dus de Textielindustriecourant, waaraan wij deze cijfers ontle nen. Meer dan zestig procent van de Belgische uitvoer van jutegarens ging in 1957 naar Nederland, namelijk met 10.400 ton van de totale 16.900 ton door België uitgevoerd. Ook in 1956 was Nederland de voornaamste af nemer met 56 pet. (d.i. 10.700 ton) van de totale Belgische uitvoer (18.800 ton). De gevoelige achteruitgang van de Franse, Zuidafrikaanse en Ameri kaanse afname werd door de Neder landse standvastigheid enigszins ver goed. Nederlands belangrijkheid op dit gebied treedt nog duidelijk naar voren als men weet dat de tweede belangrijkste afnemer van Belgische jutegarens in 1957, Frankrijk, slechts 17 pet. (2.900 ton) van de totale Bel gische jutegaren-export afnam. Wat betreft juteweefsels staan de Verenigde Staten veruit bovenaan op de Belgische klantenlijst voor 1957 en 1956; zij namen in 1957 5.400 ton af, d.i. voor 46,5 pet. van de totale Bel gische jutedoekuitvoer (11.600 ton), ;n 1956 42.5 pet. van het totaal (11.300 ton). Nederland n?m in 1557 de vijf de plaats in met 675 ton of nagenoeg 5 pet. en in 1953 de derde plaats met 980 ton of 8,5 pet. De achteruitgang in d eenderde inkrimpen in vergelijking met de uitgevoerde hoeveelheid in 1956, namelijk 7.500 ton tegenover 11.200 ton. Nederland blijft steeds de voor naamste klant met 45 pet. (3.400 ton) van de totale u.lvoar 1957. In 1956 echter was het Nederlandse aandeel 56 pet. zodat voor de 1957 de Neder landse afname terugliep met 45 pet.! (Van onze correspondent in Parijs) Honderden, knappe, Parijse meisjes zijn naar de kapper ge sneld. Daarna bleven ze urenlang in een schoonheidssalon en met kloppend hartje wachten ze nu het verloop der gebeurtenis sen af. In Parijs verblijft namelijk de rijkste erfgenaam ter we reld. die bovendien vrijgezel is, 24 jaar oud, 1.84 lang en uitge sproken knap en sympathiek. Deze jonge Amerikaan, Gordon Peter Getty heeft de wens te kennen gegeven in het huwelijk te treden met een Frangaise. brede glimlach en juist verlegen ge noeg is om harten in vuur en vlam te export valt op voor Nede/land, Zuid- Afrika, Denemarken. Noorwegen ^n Frankrijk: een merkwaardige toene ming werd geboekt voor de bestem mingen: West-Duitsland. Canada. Frans Equatoriaal Afrika en de Ver enigde Staten. Dank zij die vergrotin gen kon de uitgevoerde hoeveelheid in 1957 lichtjes opgedreven worden in vergelijking met het voor-gaande jaar. De industrie van jutezakken za g haar exporthoeveelheid met nagenoeg Zijn vader, Paul Gettv. is de onge kroonde k-ning van Seoedi-Arabië, t_M. r „i voornaam: ;,e aandeelho .der en direc- •V1 teur van de A-a nco, met een bezit van 2.700.000.009 dollar één der rijk ste heren van de vijf werelddelen. Geloof ons: er is minder nodig om de Parisiennes van streek te brengen. Gordon vertrekt binnenkort naar Saoedi-Arabië, maar het liefst zou hij eerst trouwen. Zijn vrouwtje moet genegen zijn voorlopig in een caravan te leven en het huishoudentje te doen van 3000 dollar per maand, zijnde zijn salaris als olie-ingenieur. Omdat Gor don aardige blauwe ogen heeft, een Goedkoop hotel Voorlopig woont Gordon in hotel Montaigne, maar aangezien zijn va der hem slechts een zakgeldje geeft van 100.000 fr. per maand zakte hij dezer dagen af naar een klein hotel letje in Saint-Germain. Hij haat olie en nachtbars. Evenals duizenden Pa- rijzenaars drinkt hij zijn rouge or dinaire" in kleine, goedkope bistrots. Eén zijner stamkroegjes is ..Bébert" in de rue du Faubourg-Montmartre. Van de vroege morgen tot de late avond kunt ge rond zijn hotel en rond zijn café het Parijse schoon zien de fileren. Gordon is nog steeds een pret tige jongen zonder verleden, die ons toevertrouwde: ..Mijn toekomstige vrouw moet van mij houden, niet van mijn toekomsti ge dollars." De eerste jaren zullen we ons geen luxe kunnen veroorloven, want Dad is bar zuinig. Hij be weert, dat te veel geld. jongelui om zeep brengt. Hij eist beslist, dat wij op eigen wieken vliegen en op eigen gelegenheid ons bestaan vinden. Jammer genoeg heb ik 'n hekel aan olie. Ik speel veel liever piano. Huwelijksbal Niet alleen Gordon Getty is voor nemens de banden tussen de Staten en Frankrijk nauwer toe te halen. Ook enkele honderden rijke, Ameri kaanse meisjes zoeken een Franse man. Begin juli steken ze de oceaan over om deel te kunnen nemen aan het „huwelijksbal". Een bekende, steenrijke Amerikaanse van twijfel achtige leeftijd, die een duur huwe lijksbureau leidt, organiseert name lijk in samenwerking met enige Fran- se autoriteiten een „huwelijksbal" hl het Paleis van de Zonnekoning te Versailles. Uitgenodigd worden Franse prinsen en andere dure jongens, ongetrouw de zoons van grote industriëlen en militairen, studenten van de Poly technische School en enkele sport- cracks. De toegang is verboden voor Franse jongedames. De mannelijke kandidaten zullen echter in alle ge moedsrust een Amerikaans bruidje kunnen kiezen. Naast de balzaal is een ..kantoortje" ingericht waar men de betreffende inlichtingen kan beko men. Iedere kandidaat draagt even als ieder meisje duidelijk zichtbaar een nummer. Men hoeft slechts naar het kantoortje te gaan en inlichtingen te vragen over nummer 113 om te weten hoeveel kilo het meisje weegt, of de kleur van heur haren echt of vals is, hoeveel dollars ze te ver wachten heeft en in welk jaar ze werd geboren. Alle balgasten zullen een vorstelij ke bijdrage schenken voor de restau ratie van het paleis. Ook de Don Juans moeten hun fiche tevoren inleveren. Eén der vragen welke ze daar op moeten antwoorden luidt: ,.Is uw blindedarm al weg genomen?" Of die Amerikaansen ook nieuws gierig zijn. En wat zoudt u ant woorden op de vraag: „Welke ta len sprak uw grootvader en welke ziekte was de oorzaak van zijn dood?" (Advertentie) Deze foto toont de ravage aan «e» hangar op het S af dar jang-vlieg veld bij New Delhi, de tweed luchthaven van de Indiase hoofd stad, waarop een Vampire-streutU vliegtuig van de Indiase htchi* macht te pletter viel. Vijf lede van het grondpersoneel van hM vliegveld en de piloot van de Vam pire kwamen om het leven en dere tien vliegtuigen in de hang» werden zwaar beschadigd. De natst» gator van het vliegtuig wist zich met zijn parachute in veiligheid te stellen. Een Tiger Moth en een zweefvliegtuig op het veld brand den geheel uit. Te Londen verwacht men. dat kolo nel Peter Townsend, die zaterdag in de Britse hoofdstad is aangekomen, opnieuw een ontmoeting met de zo juist van haar Westindische reis te ruggekeerde prinses Margaret zal hebben. Volgens waarnemers voert Townsend. die zoals bekend geschei den is, met rechtskundigen bespre kingen over de juridische en consti tutionele aspecten van een eventueel huwelijk. De verklaring, die na de ontmoeting van prinses Margaret en kolonel Townsend op 26 maart j.l. is uitgegeven en volgens welke er ..niets veranderd" was na de mede deling van prinses Margaret in het najaar van 1955, dat zij besloten had niet met Townsend te trouwen, zou bedoeld geweest zijn als rookgordijn tegen de nieuwsgierigheid van het publiek. Inmiddels hebben vele nieuwsgieri gen alweer de wacht bij Clarence House, waar prinses Margaret woont, betrokken. voor sehool on kantoor Voor de aan traditie en folkloremartiaal schouwspel toen de En- gehechte Londenaren en voor de gelse koningin in de tuinen van het nieuwsgierige toeristen was er don- paleis de koninklijke wacht van de dcrda.g bij het Buckingham paleis „Grenadier Guards" inspecteerde weer te genieten van een kleurig I De foto laat zien hoe de man schappen na de inspectie stoer en in stramme pas de hekken van het paleis uitmar cheer den. De totale produktie van de Ver enigde Machinefabrieken N.V. (Stork- Werkspoor) heeft in 1957 op topni veau gelegen. In verschillende fa brieken is de produktiviteit gestegen. De financiële resultaten over 1957, ofschoon iets minder dan die van 1956. acht de directie bevredigend. Wederom werden meer orders afge boekt dan de normale jaarproduktie bedroeg. De exploitatierekening na aftrek van belastingen daalde van 28,1 miljoen tot 25,9 miljoen. Af geschreven werd f 11.9 miljoen (vo rig jaar 12.2 miljoen), waarna een winst resteert van 14 miljon 15.9 miljoen). Hiervan wordt toe gewezen aan Werkspoor voor reser vering en extra afschrijving 5.0 mil joen en aan Stork 4.4 miljoen. Ter uitkering aan aandeelhouders van tien procent dividend (onv.) wordt toegewezen aan Werkspoor cn Stork tezamen 3,7 miljoen. Dientengevol ge sluit de winst- en verliesrekening met een winstsaldo van 4,6 mil joen (v.j. 4.2 miljoen). Vijftien miljoen buitenlanders hebben, ruw geschat, in 1957 een vakantie in Nederland doorge bracht. Acht miljoen daarvan kwamen via de oostgrens bin nen. Aldus meldt het jaarver slag van de ANW, dat te Val kenburg tijdens de algemene jaarvergadering behandeld werd. Volgens het tellen van het aantal overnachtingen werden door deze buitenlandse bezoekers 2.679.000 nach ten in hotelbedden doorgebracht, het geen vier percent meer is dan in 1956. Daarbij komen 165.850 overnach tingen in jeugdherbergen of zowat een vijfde meer, dan het jaar ervoor. Het logeren in pensions bleef onge teld. Wel heeft men berekend, dat door buitenlanders 258 miljoen is besteed, waarvan 39.5 miljoen in dollars. In 1956 waren deze bedragen 232 en 46 miljoen gulden. Een kwart van de hotelbedden werd opgeëist door Duitse gasten, 15 percent door Engelsen, 12,5 percent door Amerikanen. 7,5 percent door Fransen, 6.5 percent door Belgen en door geallieerde militairen. Zweden en Zwitsers resp. 5,4 en 4 percent. Den Haag en Utrecht ondervonden iets minder buitenlandse belangstel ling dan in 1956. In Rotterdam en Amsterdam steeg deze belangstel ling met resp. 3 en 9 percent. De vier grote steden namen ruim schoots de helft van het totaal der overnachtingen van buitenlanders voor hun rekening. Het toeristisch bezoek in 1957, hoe wel niet onbevredigend, wordt door dc ANW niet als een schitterend re sultaat gekenschetst. De stijgingen in andere, concurrerende landen, zijn aanzienlijk groter. Met de beschik bare bescheiden middelen kan de den aan de buitenlandse gastenwer- ANW-propaganda niet het hoofd bie- ving. Er is bovendien gebrek aan accommodatie in het westen des lands tijdens de topmaanden. Tegenslagen waren de politieke spanningen rond de jaarwisseling 1957. economische teruggang in di verse landen en onjuiste A-griep-ver- halen over ons lnad. Een groot winstpunt acht men het opheffen van hel verplichte paspoort voor Duitsers en Fransen vlak voor Pasen 1957. Door beperking der bestedingen kreeg de ANW 14 percent minder subsidie. Dientengevolge zijn 57 agentschappen gesloten. De drie Scandinavische bureaus zijn te Stock holm saamgevoegd en dit terwijl bui tenlandse zusterorganisaties steeds verhoogde bijdragen kregen. In het buitenland werden in 1957 ongeveer 4.5 miljoen stuks drukwer ken verspreid, waarvan 900.000 van afzonderlijke WV's in den lande. Groepen van leiders of medewer kers van reisbureaus uit 13 landen wat-en vorig jaar gasten van de ANW. Tijdens een bezoek dat hij bracht aan de San Marcos univer siteit te Lima, de hoofdstad van Peru, is de Amerikaanse vice- president Richard Nixon het middelpunt geweest van een anti- Amerikaanse betoging, zo bericht United Press Hij waagde zich in een groep van 2000 demonstranten die spreekkoren aanhieven en met leuzen en vlaggen zwaaiden, en werd in zijn nek geraakt toen de betogers met stenen begonnen te gooien. Jack Sherwood, zijn assistent, werd door een steen in het gezicht getrof fen. In totaal werden ongeveer 12 stenen geworpen door de betogers. Nixon maakt een reis door Zuid- Amerika. Bij zijn bezoek aan de San Marcos universiteit besloot hij naar demonstrerende studenten toe te gaan. Er werd geapplaudisseerd, maar ook gejoeld toen hij in zijn auto naar het middelpunt van de betoging reed en daar uitstapte. Werk van communisten ..Maak dat je wegkomt, Nixon, haai", was een van de leuzen, en ..Ga naar huis. Nixon", een an dere. Nixon had met zijn besluit om de betogers tegemoet te tre den waarschuwingen in de wind geslagen, dat de betoging waar schijnlijk het werk van commu nistische agitators was. ..Kom hierheen. Laat me eens pra ten met jullie leider", zei Nixon, die handen schudde, terwijl hij door de roerige menigte wandelde. ,.Ga naar huis", schreeuwden enkele studenten hem in het oor. „Dat komt in orde. maar zal ik eerst niet wat zeggen?" De Amerikaanse geheime dienst, die voor een lijfwacht had gezorgd, mengde zich onder de menigte en ook Peruaanse politiemannen waren in de nabijheid toen de stenen door de lucht vlogen. Nixon en zijn assis tent, alsmede een tolk van de Ame rikaanse ambassade die bij hen was schreeuwden de politiemannen toe de menigte niet uiteen te duwen. Nixon hield nog enige tijd stand toen het salvo stenen gegooid was, maar verwijderde zich na enige tijd beschermd door de geheime politie en zijn eigen lijfwacht. Vlag verscheurd De vice-president werd ook In het gezicht gespuwd en er werden koolstronken naar hem toe ge gooid. Bovendien Is ook nog een Amerikaanse vlag aan stukken gescheurd. Nixon gaf echter geen krimp en bleef glimlachen. Hij daagde de me nigte uit om „naar de waarheid te luisteren". ..De communisten die deze betogin gen hebben geinspireerd, zijn geen Peruvianen", deelde Nixon later aan de pers mee, „omdat zij allemaal trouw zweren aan de internationale samenzwering van het communisme en dus niet trouw kunnen zijn aan hun land. Daarom", zei hij, is het wat mij betreft niet nodig, dat mij verontschuldigingen worden aange boden". Maar hij liet wel blijken, dat hij van mening was. dat de autoriteiten die uitbarsting hadden dienen te voor komen. De betogers scheurden een Ame rikaanse vlag van de krans, die Nixon neergelegd had aan de voet van het monument van de Zuidame- rikaanse bevrijder, generaal José San Martin. „Ik wens er de nadruk op te leggen dat het geen persoonlijke belediging van mij was, toen een betoger mij in het gezicht spuwde", zei Nixon tegen journalisten. „Hij spuwde op de goede naam van Peru, hij spuw de op de universiteit van San Marcog en hij spuwde op de goede namen van de mannen en vrouwen, die se dert. jaren voor de vrijheid hebben gestreden". Verontschuldigingen Peru heeft later zijn verontschul digingen aangeboden voor dit inci dent. De verontschuldigingen van Pe ru. door de ambassade van Peru te Washington overgebracht, maken 'n einde aan het incident, wat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken be treft. In het Poolse stadje Olkusz, 30 km ten noordwesten van Krakau, is vol gens Poolse persberichten gevochten tussen een duizendtal ..nationale ka tholieken" en circa 2.000 rooms-ka- tholieken. De „nationalen" waren vol gens deze berichten aangevallen, toen zij een Mis in de openlucht bijwoon den. Er zouden talrijke gewonden zijn gevallen. De Poolse „nationale katholiek* Kerk" erkent het gezag van de Paus niet. Deze kerk draagt de missen op in het Pools. Het celibaat is voor da nationale geestelijken niet verplicht. Vandaag voor de K.R.O De zendtijd van pater P. Wesseling voor de KRO is plotseling gewijzigd; in plaats van dinsdagsavonds valt die uitzending nu zaterdag 10 mei (van daag) van 14.00-14.15 uur. De titel van bedoelde uitzending luidt: „Ont moeting met een echt* missionaris".

de Stem | 1958 | | pagina 15