rs Ruimtelijke ordening wordt bréder gezien STEM-FEUILLETON Regionale concentratie aanbevolen P Wit ane Moederdag I I Bloemendag mbinaties en jassen ectie KOPER k: p i VRIJDAG 9 MEI 1958 Ballonvaart in de, kou Waarom Leuven in 1914 werd geplunderd Studiebeurzen van Atoomagentschap Bromfietsers en kruispunten mm Hl® Sociale kosten Geef Uw haar een briljante schittering! Predikant ingemetseld weten HART PRINTS Schetsboek van Goya ontdekt? door Adeline Mc Elfresh Gevaar besmetling wereldzeeën Mijnramp in Japan TV-RA DIO-TV-R AD I O- T elevisie .et korte broek I bardines in prima ie modellen f 39. entie-Exploitatie LSEN vragen wij voor eus en represen- e levensbeschrij- i aanstaande in- DERDE BLAD ii. De ruimtelijke ordening, welke, door studies van de werkcom- missie voor het westen des lands, van het Nationaal Plan-bureau en van de planologische dienst van Zuid-Holland, van ambtelijke zijde in het centrum van de aandacht is geplaatst, ondervindt uiteraard ook de belangstelling van maatschappelijke groepen en organisaties! Zo heeft de Nedeilandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del thans het plan opgevat op haar algemene jaarvergadering, welke 12 juni a.s. in Amsterdam wordt gehouden „de ruimtelijke ontwikkeling van Nederland in een nieuw Europa" aan de orde te stellen. Met het oog hierop zijn reeds drie praeadviezen gepubliceerd, nl. van prof. dr. Jae P. Thysse, die het aspect van de ruimtelijke ordening in het bijzonder behandelt, van ir Th. P. Tromp, die een beschouwing wijdt aan het bedrijfseconomisch aspect, en van bur gemeester mr. K. H. Gaarlandt uit Emmen, die enkele aspecten van streekontwikkeling onder de loep neemt. Deze laatste gaat hierbij dan bijna vanzelfsprekend vooral van noordelijke ervarin- ^nsen'^oors™* In een vorig artikel gaven wij de visie op de ruimtelijke or dening weer, welke prof. dr. S. Groenman te Heerenveen verdedigd heeft. Hij stelde te genover een Randstad - cen trische opvatting een nationale oplossing voor. In aansluiting hierop wijden wij thans aandacht aan het preadvies, dat prof. dr. Jac. P. Thijsse over de ruimtelijke ordening heeft uitgebracht voor de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Prof. Thijsse staat spreiding van bedrijfsvestigin gen, die niet essentieel zijn voor de Randstad, in overig Nederland voor. Hij toont zich zeer optimistisch ten aanzien van de ontwikkelingsmogelijk heden van Noord-Brabant. Twee geleerden, die met een bal lon de hoogte in zijn gegaan om ster- rekundigen en meteorologische waar nemingen te verrichten, zijn behou den op de grond teruggekeerd in een dorpje ten zuiden van het stadje Dubuque (Iowa). Toen zij landden was hun eerste werk het'drinken van enkele koppen warme koffie om bij te komen van de kou die zij in de open. aan de ballon bevestigde mand hadden gele den. Op een hoogte van twaalf kilo meter was de temperatuur 76 graden onder nul. De twee ballonreizigers zijn de eer ste geleerden die in de stratosfeer sterren en planeten hebben gadege slagen door middel van een tele scoop. De vlucht had ook nog een an der doel: na te gaan hoe een mens reageert op de dunne lucht en de lage temperatuur in de onderste la gen van de stratosfeer. (Advertentie). Van Nelle bestellen Noord-Brabant geen stimulansen meer zou behoeven, in tegenstelling met de industrialisatie in de noorde lijke provinciën. Met het oog op de onderontwikkelde streken in Noord- Brabant en de ongewenste grote pen delbeweging van hieruit naar de gen en behoeften uit. Bezien wij nu nader wat de alge mene adviseur van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, prof. dr. Jac. P. Thijsse, in zijn preadvies over de ruimtelijke ordening als zo danig naar voren brengt, dan valt in de eerste plaats op, dat hij een inte gratie van het werk der ruimtelij ke ordening bepleit. Hij gaat hierbij zeer ver, want niet alleen constateert hij, dat de planologie steeds grotere gebieden in beschouwing neemt en dat de studie over het westen des lands ruimtelijke consequenties mee brengt, cie verder reiken dan de pro vincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht, maar hij acht het ook met het oog op de Europese integratie ge wenst om in de naaste toekomst op internationaal terrein te werken aan ruimtelijke ordening. Prof. Thijssen wijst hierbij o.a. ook op Benelux, waarvoor een Benelux- commi sie voor de Ruimtelijke Orde ning is ingesteld. Hiernaast valt ook te herinneren aan de contacten, wel ke in Den Bosch tussen de provin cies Noord-Brabant, Antwerpen en Belgisch Limburg en te Brugge tus sen de provincies Zeeland en West- vormen de zgn. sociale kosten, die tussen de verschillende gebieden des lands aanmerkelijk kunnen verschil len. Prof. Thijsse wijst er o.a. op dat men in zandgebieden aanzienlijk minder behoeft te investeren dan in gebieden met een veenbodem. Voor funderingskosten van woningwetwo worden gemist. Overigens kan men zich slechts verheugen over de klare wijze waar op prof. Thijsse in zijn preadvies de richting aangeeft voor een werkelijk nationale ruimtelijke ordening in de zelfde geest, waarin prof. Groenman dit in Heerenveen heeft gedaan. Het streven naar een evenwichtige so- i sneven iwrti txu cvanvicmigc su- mngen bleek b.v., dat deze varieer- eiaal-economische ontwikkeling van den van 0,5 pet. van de kosten van de bovenbouw in goedkope, tot 21 a 29 pet. in dure gebieden. Deze laatste liggen alle in het westen. Dit spreekt duidelijk ten voordele van gewesten als Noord-Brabant, al dient anderzijds in het oog gehouden dat in minder ontwikkelde gebieden vaak door de overheid nog belang rijke investeringen moeten worden verricht ter verbetering van de vesti gingsvoorwaarden zoals in wegen en kanalen. ons land kan er slechts bij winnen. (Advertentie) Van Nelle bestellen Het internationale Atoomagent schap zal deze zomer 200 studiebeur zen toekennen voor opleidingen aan atoom-instituten in negen landen. Dit heeft de directeur van het agentschap in Genève verklaard. Het toekennen van de studiebeur zen is de eerste daad van het agent schap. Volgens de directeur. Sterling Cole, heeft men tot dit beurzen-pro- gram, waarmee een bedrag van vier miljoen gulden is gemoeid, besloten omdat onderontwikkelde landen een nijpend tekort hebben aan kern-fysi ci en omdat een program als het on derhavige weinig voorbereiding be hoeft en niet al te veel van het wei nige geld waarover het agentschap beschikt, verslindt. Zij. die een beurs krijgen, kunnen nog binnen het jaar aan het werk gaan in een van de volgende landen: Frankrijk (12). Italië (10), Japan (7) Polen (5), Roemenië (5), Verenigde Arabische Republiek (6), Sovjet-Unie (45). Verenigde Staten (120), Joego slavië (5). Adv e. entie) Van Nelle bestenen Na een studie van twee jaar heb- j ben drie Duitse historici kunnen vast- Ten aanzien van Limburg en Noord- stellen wat de werkelijke oorzaak is Oost-Vlaanderen werden gelegd, l die w Brabant blijkt prof. Thijsse de ont wikkelingskansen hoog aan te slaan. Hij wijst op hun gunstige positie tus sen de Randstad en het Ruhrgebied op de nabije ligging van de Belgi sche activiteitendriehoek Antwerpen- Gent-Brussel en op de Deltawerken. geheel in de geest van het toekomst perspectief, dat deze preadviseur voor ogen staat. Belangrijk is verder dat prof. Thijsse zich op het standpunt stelt, dat men bij de verdere ontwikkeling van de Randstad daar plaats moet reserveren allereerst voor die bedrij ven, die bij hun activiteit en ontwik keling essentieel aan een plaats in de Randstad gebonden zijn. ..Dit houdt in, dat men elders de vestiging zal moeten bevorderen voor andere industrieën". Weliswaar zou een strenge toepas- sing van dergelijke selecties het ge-I *s bedenkelijker omdat zy min of vaar van eenzijdigheid voor de werk- fbeer met de suggestie gepaard gaat est-Brabant evenals Zeeland ten voordeel zullen strekken. De pre adviseur spreekt zelfs de verwach ting uit. dat de ontwikkeling in Noord-Brabant dergelijke vormen kan aannemen, dat daar binnen af zienbare tijd dezelfde moeilijkheden zouden kunnen ontstaan als in de Randstad, indien onvoldoende rege lend zou Worden opgetreden. Deze visie beantwoordt enerzijds wel aan de verwachtingen, welke in Noord-Brabant zelf gekoesterd wor- den, maar overdrijft ze toch ook weer voor het actuele moment. Dit gelegenheid in de Randstad mee kun nen brengen, maar het blijft dan toch gewenst, dat industrieën, die vrij zijn in hun vestigingsplaats, bij voorkeur alleen in dit beperkte dure ge bied een plaats wordt geboden, in dien het evenwicht in de werkgele genheid dit hier vereist. Prof. Thijsse vertolkte zo wel on geveer helemaal de overtuiging, welke omtrent de ruimtelijke orde ning zowel in het noorden en het oosten als in het 7 'Hen des lands buiten de Randstrd leeft. De overbevolkte Randstad moet tot spreiding overgaan in de overi ge delen des lands - an niet voor haar essentiële bedrijven. De preadviseur stelt, dat het bij gro te ontwikkeling van de aan dc Rand stad essentieel gebonden activiteiten nodig zal zijn tot spreiding te komen en hij ziet de mogelijkheid daartoe in twee richtingen, spreiding langs de Noordzeekust en spreiding naar het binnenland. Voor de spreiding van industrie en havens langs de kust komen in aan merking de Westerschelde. het Hel- derse Zeegat cn de gebieden aan de Dollard, al zijn do mogelijkheden voor grote basisindustrieën hier be perkter dan in dc haven mondingen van Rotterdam en Amsterdam, wat dan vooral voor Delfzijl geldt. De spreiding van industrie in het binnenland zal volgons dc methode van de regionale concurrentie moeten geschieden om ruimtelijke versnippe ring te voorkomen. Deze richtlijn wordt in de planologie van Noord- Brabant dan ook reeds aangehouden. Men concentree t hier zoveel moge lijk de industriële vestigingen in be paalde gemeenten, liefst met een reeds bestaande industriekern. Allerlei overwegingen zijn bij de keuze der concentratiekernen in acht te nemen. Een belangrijke factor dat decentralisatie van industrie naar geweest van* de plundering van Leu ven in augustus 1914. Zoals bekend, hebben de Duitse troepen Leuven in augustus 1914 in brand gestoken' en geplunderd, waar bij 209 mensen om het leven kwa men. Op 24 augustus 1914 waren de Duitsers Leuven binnengerukt. De volgende morgen barstten er geweer salvo's los in verschillende delen van de stad. De Duitse troepen, die een aanval van Belgische franc-tireurs vreesden, staken daarop de huizen in brand meer dan 2.000 woningen werden vernield en schoten ver meende schuldigen dood, onder wie vrouwen en kinderen. De Duitse historici, bij hun onder zoek geholpen door drie Belgische collega's, beweren dat het niet de franc-tireurs zijn geweest die de sal vo's losten, maar Duitse soldaten die op elkaar schoten. (Advertentie) GEI. geeft aan het haar van dames en heren een schitterende glans en houdt het kapsel correct en luchtig Een predikant van de Broeder- gemeen',e" is op bevel van de po litie van Fondi in Italië, ingemetseld in de kamer waarin hij godsdienstige plechtigheden verrichtte. Hij is niet in staat de kamer te verlaten. De politie is tot deze stap overge gaan. nadat de predikant, de 50-jari- ge Umberto Righetti, had geweigerd zich uit de kamer te verwijderen. De politie was -op de godsdienstige acti viteiten -n RighcUi attent gemaakt door andere bewoners van het pand, die last zeiden te hebben van de pre dikant die met enkelen van zijn vol gelingen op luide ..u gezangen en psalmen ten gehore bracht. De poli'ie si nat in h~ar recht. Krachtens de Italiaanse wet moet rm ve -gunr -g h-bben om gods- di-'istige plu-h'iigheden te houden. Righetti r ?ft ge n vergunning. Voorlopig t ekt de predikant zich weinig aan v-n zijn inmetseling. Hij we 'd voor het raam van zijn kamer gc~:cn. tcwijl hij zijn planten water gaf. Kennissen van de predikant heb ben gezegd, dat Righetti voldoende consc »n heeft om het enkele we ken vol te houden. Uit het onderzoek dat door het Centraal Bureau voor de Statistiek op verzoek van de A.N.W.B. is in gesteld naar de oorzaak van de do delijke ongevallen over een perio de van 5 jaar blijkt, dat 47 pet. van de dodelijk verongelukte bromfietsberijders (in totaal 467) bij ongevallen met KRUISEND verkeer betrokken was. Dit percentage steekt ten opzichte van hetzelfde gegeven voor wiel rijders wel in zeer ongunstige zin af, aangezien dit voor de wielrij ders „slechts" 33 pet. bedraagt. Hieruit is voor de bromfietser de les te leren, dat het passeren van kruispunten een zeer grote geva- renkans voor hem inhoudt. In uw "men belang dient u dus op de kruispunten uw snelheid te ma tigen. Nog maar al te dikwijls kan worden geconstateerd, dat bij de bromfietser in het algemeen de neiging bestaat om een kruispunt met een te hoge snelheid te passe ren, doordat de snelheid op het weggedeelte tussen de kruispunten wordt aangehouden. Deze gedrags wijze kan lévens gevaarlijk zijn. Een goede raad van de A.N.W.B.: Passeer een kruispunt altijd met een zodanige snelheid, dat u tijdig tot stilstand kunt komen. Rem dus vóór het kruispunt reeds af. Bij een bromfiets met rolaandrijving, waarvan de gehele motor van de band moet worden gelicht, ver dient het aanbeveling te ontkoppe len bij kruispunten en zéker op punten waar de kans op dwars- verkeer groot is. J Charles Jefferson, een S-jarige J Amerikaanse jongen, heeft bij ee?i wedstrijd voor de New- Yorkse televisie 32.000 dollar t gewonnen. Hij wist onder J meer. dat Lhasa de hoofdstad van Tibet is en dat Nerva, J Trajanus. Hadrianus en An- J i tonius Pius vier van de vijf J „goede keizers" van het Ro- J t meinse Rijk zijn geweest. t t Besluit De burgemeester van Boston heeft een verbod op rock 'n roll shows uitgevaardigd. „Deze zogenaamde muzikale voorstellingen z(jn een schande en moeten ophouden. W'at mij betreft heeft Boston dezer dagen de laatste gezien, voor altyd," zo lichtte de burgemeester zijn besluit toe. Televisie Een groep Italiaanse industriëlen is begonnen met de bouw van een „illegaal" tv-station in Milaan, zich ten volle bewust van het feit dat de zender ..aan de ketting gelegd" zal worden zodra hij begint te werken. Maar hierom is het de groep juist te doen. Zij heeft dan een motief om de Italiaanse omroepmaatschappij RAI voor het gerecht te dagen om te weerleggen dat de RAI een tv- monopolie heeft in Italië. De groep, die zich televisione libera (vrije televisie) noemt, en die een zich tot het gehele land uitstrekkend com mercieel tv-net wil bouwen, wil be wijzen dat het monopolie van de RAI een schending van de Italiaanse wet betekent. Het verluidt, dat de groep van plan is soortgelijke stations te bou wen in Rome en Napels, om stevig van leer te kunnen trekken wan neer de zaak gewonnen wordt. Contract Een Londense rechtbank heeft zich gisteren moeten bezighouden met een lastig probleem: Wat moet een dame doen die opgesloten is geraakt in een openbaar toilet? Deze zaak is ontstaan doordat mrs. Eileen Sayers, 37, in dat dilemma geraakt was. Mrs. Sayers had ge tracht naar buiten te klimmen, was uitgegleden, had haar enkel gebro ken en had vervolgens de gemeente Harlow in rechten aangesproken om schadevergoeding. Een plaatselijke rechtbank heeft haar eis afgewezen, zeggende dat zij op hulp had moe ien wachten. Mrs. Sayers nam met deze uitspraak geen genoegen en gisteren diende de zaak voor het hof van appèl. Advocaat John Elton zeide namens de gemeenteraad van Harlow, dat mrs. Sayers had moe ten wachten tot haar man haar was komen zoeken. ,,Het valt voor een echtgenoot niet mee om een damestqilet binnen te gaan om naar zijn vrouw te zoeken," merkte rechter lod Evershed op. J. J. Davis, de advocaat van mrs. Sayers, zei dat zijn cliënt een con tract met de gemeente had gesloten toen zij haar stuiver in 't slot stopte dat de w.c.-deur afsloot. Toen de deur vast raakte brak de gemeente haar contract en kreeg mrs. Sayers recht op schadeloosstelling voor haar kwetsuren. Het hof heeft nog geen uitspraak gedaan. Toen die lui van de be lasting mij een laatste aan maning stuurden, dacht ik dat ze bedoelden dat ze me daarna niet meer lastig zouden vallen, Edel achtbare' Advertentie) (Advertentie) Van Nelle bestellen GORDIJNSTOFFEN was- licht- en zonecht Verkrijgbaar by de goede woninginrichters (Advertentie) Van Nelle bestellen De heer J.P.C. Klaverwijden, die zich uit zijn zaken heeft teruggetrok ken. kan. naar bericht wordt, een winst van 150.000 pond maken op een ietwat aan flarden gescheurd schets boek, dat hij drie jaar geleden kocht. Het tijdschrift van de ..Shell Com pany" schrijft. dat Klaverwijden, die vroeger statisticus bij deze maat schappij was, bewezen heeft, dat de 81 schetsen in het boek het werk zijn van de 18e-eeuwse Spaanse schilder Francisco Goya. Klaverwijden, die thans in Brits- Columbia leeft, kocht het schetsboek op een veiling voor zeven pond en tien shilling, aldus het tijdschrift. Nu geloven hij en de Duitse kunst expert Herbert Paulus, dat hij de schetsen voor 160.000 pond zal kun nen verkopen. (Advertentie). Van Nelle bestellen 25i Met de uiterste zorg werd ht ge kwetste lichaam op de baar getild, en toen begon de zware terugtocht over de pas geploegde voren. Jane liep naast de baar mee, de ogen voortdurend op de man gericht om onmiddellijk ieder teken van veran dering te kunnen bespeuren. Maar er kwam geen verandering, de oogleden vertoonden geen enkele trilling, de bloedeloze lippen bleven volkomen bewegingloos. Alleen de pols bleef zwak maar regelmatig kloppen. Tom Jeffers moet het ge stel van zijn tractor hebben. Met die gedachte sloeg Jane haar arm om de huilende vrouw. ,,U komt met ons mee in de auto, vrouw Jeffers. En kop op^ hoor" even gaf ze de schokkende schouders een drukje„zoals hij u graag zou zien". Het magere lichaam rechtte zich. Toen Jane ging helpen om de draag baar zo gelijkmatig mogelijk de auto in te schuiven, keek de vrouw haar na, voor het eerst met iets van hoop op haar gezicht. Jane wendde zich tot Bill Latham. ..Kom je met de auto achter ons aan, Bill?" Hij knikte. Do zwaargebouwde buurman die op gebeld had. flapte er ineens zonder nadenken uit: ..Bedoelt u, dat u zó naar dat ziekenhuis gaat, dok?" Jane keek neer op haar gebloem de zijden jurk. De rok zat vol klei' door het neerknielen naast het li chaam van de bewusteloze Tom Jef fers en haar pumps waren één klef fe modder en klei. Ze keek de man recht in de ogen. ..Zeker. Er is niemand die erop zal letten, hoe. ik er nu uit zie". Ze klom de ziekenauto in. De ver pleger sloeg het portier achter haar dicht, viel op z'n eigen plaats neer. en met gierende sirene gingen ze op weg naar het ziekenhuis in Mar- tinsburg, dertig kildmeter ver. Het was de tweede maal dat Ja ne met een z,iekenauto meereed, reed. sinds ze het als intern assis tent in ht City ziekenhuis geregeld had gedaan. Bij het Randall gebeur de zoiets niet. Daar reden je patiën ten in limousines voor, of als ze al met 'n ziekenauto kwamen, was het toch een rustig ritje en geen race tegen de dood zoals dit. Nog nooit had ze harder gevoch ten om het leven van een patiënt te behouden tot hij de betere kans die de operatiekamer hem bieden kon. bereikt had. Toen ze de stad begon nen te naderen, kon ze de angst in de ogen van vrouw Jeffers niet meer ontmoeten. In de mondhoek van de schijnbaar levenloze mens was een druppeltje bloed opgeweld... In het ziekenhuis werd Jane door een verpleegster schoongeboend, en in een helderwit uniform geholpen, terwijl een paar andere zusters dok ter Laird hielpen zich voor de opera tie klaar te maken. Voor vrouw Jeffers en Bill Latham die zaten te wachten, moesten de volgende drie uren wel een eeuwig heid hebben geleken. Maar Jane merkte ampr dat ze voorbijgingen, zo verdiept was ze in de strijd die ze bezig was te helpen winnen En ze wonnen. De chirurg deed z'n operatie-mas ker af. „Jongedame dokter Lang ford mijn gelukwensen!" „Maar u bent 't die hem gered heeft, dokter". Laird schudde het hoofd. „Toch niet. Of althans, uw voorlopige be handeling heeft mij een leven gege ven om te redden. Als dat tenmin ste gebeurd is. Met zo'n gekneusd lichaam als dit, blijft het de eerste achtenveertig uur toch zeker nog een dubbeltje op z'n kant". Jane knikte. „Maar hij is in le- rug. Zij. dokter Laird. of dokter Mat thews, de tweede arts van het zie kenhuis. hielden voortdurend de wacht bij het bed van de man. Op de middag dat ze Jeffers bui ten onmiddellijk gevaar verklaard hadden, behoudens onvoorziene om standigheden. reed 7.e langzaam naar huis terug. Met nieuwe ogen bekeek ze de natuur om zich heen, die te gelijk vriendelijk en verraderlijk was. Kijk maar eens. wat Tom Jeffers overkomen was Maar kijk dan ook wat er met mij gebeurd is. dacht ze verrast. In geen twee dagen heb ik een ogenblik aan Lance gedacht. Of aan Clay Morton. Ook niet aan Bill, bedacht ze. Maar er was verschil, oh, zo'n groot verschil HOOFDSTUK 10 Toen ze de hoek om kwam, zag ze de helblauwe auto voor de zaak van meneer Bates staan. Haar hart sloeg over. Lance! Wat moest die hier Kwam hij kijken hoe ze zich hield onder de slag. die Clay Mor ton haar met zijn hulp had toege bracht? Ze voelde zich kwaad worden ter wijl ze haar wagentje achter de open auto parkeerde. Lance durfde! Terug ven. Ik zal 't zijn vrouw even gaan zeggen". Bij het geluid van naderende, snel le voetstappen stond vrouw Jeffers angstig op. „Is hij is Tom „Uw man heeft de operatie goed doorstaan, vrouw Jeffers", zei Jane tegen haar. „De zuster zal u bij hem brengen en ik kom ook zo". „Dokter" de eeltige werkhan den grepen de heel wat zachtere van Jane „hoe zal ik u ooit kunnen danken?" Jane voelde een brok in haar keel schieten. „Dat hoeft dan ook hele maal niet, vrouw Jeffers. Gaat u nu maar naar hem toe, en bid zo als u nog nooit gebeden hebt". Toen de vrouw weg was, wendde Jane zich tot Bill Latham. „Bill maar de woorden wilden niet komen. Dat hoefde ook niet, voelde ze, terwijl ze haar voorhoofd even tegen zijn schouder liet rusten. Het grootste deel van de volgen de twee dagen bracht Jane in het ziekenhuis door. Alleen haar ernstig ste patiënten bezocht ze vandaar uit, waarvoor ze even wat tijd van Tom Jeffers af nam. maar dan haastte ze zich zo gauw mogelijk weer te- te komen naar Halesville, nu hij toch moest weten, dat zij er achter zou zijn gekomen, hoe Clay Morton aan z'n gegevens was gekomen over die arbeiders van 'm of hun gezinnen die in de dagen na de aanrijding een afspraak met haar hadden gehad. En nu hij toch moest weten, dat zij niet van plan was rustig te blijven toekijken Het klingelende belletje kondigde haar binnenkomst aan. Lance keek op en kwam naar haar toe. „Wees welkom, onze heldin!" Voor ze er iets tegen had kunnen doen, had hij een kus op haar lip pen gedrukt. „Ik hoor de prachtig ste verhalen over jou, meisje!" „Wat niet aan jou te danken is". „Hela. Is dat een manier om de man die met je wil trouwen, te be groeten?" Met een gebaar of hij be slag op haar legde, nam hij haar bij de arm, en ging iets zachter ver der.,.Ik moet je heus even spreken, Jane alleen". „Ik heb het erg druk, Lance". Twee vrouwen aan een tafeltje bij de tijdschriften wisselden een veel betekenende blik maar Jane probeer de dit niet te zien terwijl ze van Lance vandaan liep haar zwarte tas op de toonbank legde, en op een van de vuurrode krukken ging zitten. „Kan ik gauw een banenencoupe van u krijgen, meneer Bates?" vroeg ze met een glimlach, die niet voor Lan ce bestemd was. „Hoe is het met Tom Jeffers?" vroeg meneer Bates, terwijl hij de schil van een banaan afdeed, hem in tweeën sneed en er ijs over be gon te scheppen. „Hij gaat vooruit. Ik kom juist uit het ziekenhuis". De oude man keek haar over z'n bril heen aan. „Het heeft maar een haartje bij hem gescheeld, is 't niet Janie?" Ze knikte ernstig en keek niet op toen Lance op de kruk naast haar kwam zitten. „Weet je niet dat die dingen ont zettend aanzetten. Jane?" „Ik denk", zei meneer Bates zon der op te kijken, „dat Jane dat best kan gebruiken na het tempo waar mee ze de laatste dagen gewerkt heeft, meneer Hart". Lance gaf geen antwoord, maar Jane voelde z'n afkeuring toen me neer Bates er nog wat ananas sap. over goot, daarna marsh-mal- low, en tot slot een grote, rode kers. „Alsjeblieft, Janie". Hij schoof 't fantastische bouwsél over de toon bank. ,,U ook een, meneer Hart?" „Mijn hemel, nee!" Met gemaak te afschuw hief Lance beide handen omhoog, en een van de vrouwen be gon te giechelen. „Geeft u mij maar een glas kwast". Jane schonk haar aandacht alleen aan haar ice-cream en haar eigen gedachten. Als Lnce haar wou spre ken, dan moest hij maar beginnen. Maar het zou niets opleveren. Ze was niet van plan met hem over Lo la Morton te gaan discussiëren, of over de schandelijke poging haar klein te krijgen door haar praktijk aan te tasten, of over haar eigen wijze van revanche nemen. Ze zou wel dwaas zijn terwijl Lance rechstreeks naar Clay Morton zou wandelen om alles wat ze gezegd had over te brieven. Ze had niets meer van Morton ge hoord, sedert die dag dat hij haar kantoor was komen binnenstormen, en tijd om te gaan piekeren over zijn dreigend klinkende woorden ,,u zult er zeker spijt van krijgen", had ze helemaal niet gehad. Het leven van een mens was heel wat belangrijker. Maar nu haar ogen ontmoetten die van Lance in de spiegel achter de toonbank. Hij begon te grinneken „Ik z~u misschien op je ronde met je kunnen meerijden?" (wordt vervolgd) Volgens een Russische geleerde bestaat het gevaar, dat de wereld zeeën radio-actief besmet zullen ra ken. De geleerde, dr. Weniamin Pete- lin. leider van een wetenschappelijke Russische expeditie, deelde mede dat bij proefnemingen As gebleken, dat door wat hij noemde zij-stromingen" radio-actieve stofdeeltjes over de ge hele Stille Oceaan verspreid worden. Deze stofdeeltjes, zo verklaarde hij, zouden uiteindelijk over de gehele wereld verspreid raken, waardoor de oceanen besmet zullen worden. De Japanse politie heeft meege deeld, dat zij weinig hoop heeft voor het leven van 29 mijnwerkers in een mijn te Matsuura, die niet meer naar de oppervlakte konden komen toen de mijngangen onder water liepen. Het water kwam uit 'n verlaten mijn in de omgeving. Zeven mijnwerkers wisten te ontko men, voordat de schacht die een uit weg naar buiten bood, tengevolge van het water instortte, aldus werd door ambtenaren meegedeeld. (Advertentie) (zondag M mei) (Advertentie). Van Nelle bestellen ZATERDAG 10 MEI HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gewijde muz. 7,45 Morgengebed en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V. d. vrouw 9.25 Hoogmis 10,55 Waterst. 1.1,00 V. d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Metropol e ork. en solist (12,30-12.33 Land- en tuinb. meded.) 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Platennieuws 13,30 Dans- muz. 14,00 Dit is leven, caus. 14,15 Gr. 14,20 Engelse les 14,40 Boekbespr. 14,50 Gram. 14,55 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten 15,50 Amateurs progr. 16.00 V. d. jeugd 16.50 Gregoriaanse zang 17,20 Sportpraatje 17,30 Dansmuz. 17,45 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverzicht 18,10 Gram. 18,15 Parle mentair overz. 18.25 Lichte muz. 18 45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander ever de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact 19,00 Nws. 19,10 Het nationaal Maria congres, caus. 19 20 Omv ork. en solist 20.10 Lichtbaken, caus. 20,25 -20.40 Gevar. progr. 22,10 Lichte muz. 22,35 Wij luiden de zondag in. Aanslui tend: avondgebed en lit. kal 23.00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23.22-24,00 Nou veautés. HILVERSUM II 298 m VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,23 Gram. 8,00 Nws. 8.18 Gram. 9,00 V. d. vrouw. VPRO: 10,00 Tij delijk uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgen wijding. VARA: 10,20 Politiek cabaret 10,50 Buitenl. weekoverz. 11,05 Zigeuner- ork. 11,35 Klarinet en piano 12,00 Dans muz. 12,30 Land- en tuinb, meded. 12,33 Orgel en zang 13,00 Nws. 13,15 Vara-varia 13,20 Amus. muz. 13,45 Sportpraatje 14,00 V. d. jeugd 14,35 Gram. 15,00 Boekbespr. 15,20 Koorzang 15.40 Van de wieg tot het graf, caus. 15.55 Radio Filharm. ork. 16,35 Is de maat vol?, caus. 16,45 Lichte muz. 17,10 Amateursprogr. 17,30 Week- journ. en comm. 18,20 Gram. 19.00 Ar tistieke staalkaart VPRO: 19,30 Passe partout, caus 19,40 Caus. over Albert Schweitzer 19,55 Deze week, caus. VA RA: 20,00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen 20,13 Gevar. progr. 21,30 Socialistisch comm. 21,45 Gevar. progr. 22,45 Nws. 23,00 De straat in de mist, hoorsp. 23,35-24,00 Lichte muz. BRUSSEL 324 m 12 00 Omr .ork. 12.30 Weerber. 12.34 Caus. 12.45 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Muz. kaleidoscoop 14,30 Gram. 15,00 Accord, muz. 15,15 Dansmuz. 15.45 Accord, muz. 16,00 Gram. 16,45 Engelse les 17.00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal. 17.20 Liturg, gezangen 17,30 Gram. 18 00 Wereldtentoonstelling 18,30 V. d. sold. 19 00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstel ling 20.00 Omr. ork gemengd koor en sol. 21,00 Gram. 21,15 Amus. muz. 22,00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05- 24,00 Gram. BRUSSEL 484 m 12,15 Gram. 12,54 Idem 13,00 Nws. 13.10 en 14.00 Atomium- cocktail 16.00 Nieuwe gram. 17.00 Nws. 18,42 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22,00 Nws. 22.10 Relais 22.55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. ZATF.RDAG 1(1 MEI KRO: 17.00-17,30 V. d. k'nd. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20,20 Quiz- progr. 21,05 Het sprookje van de foto 21,25-22,30 Weekendshow. FRANS BELG. 17.00 En direct de... 17,30 Wereldtentoonstelling 19,00 La pen- sée et les hommes 19,30 Feuilleton 20,00 Nws. 20,30 Film, daarna wereldnw6. VLAAMS BELG. 16.00-17,30 Wereld tentoonstelling 19,00 Religieus progr. 19,30 Nws. 19,40 De week in beeld 20,15 Film intermezzo 20,30 Intern, variété progr. 22,00 Feuilleton 22,25 Nws. (Advertentie). Van Nelle bestellen I

de Stem | 1958 | | pagina 5