Gesprek met regering iina zinloos is i/rCtfycrty biJ Russen houden zich niet aan akkoorden Dode en 3 gewonden bij auto-botsing POLITIE GAAT HAAR GREEP OP VERKEER VERLIEZEN MINISTERIEEL INTERMEZZO PLEYEN TOCH GESTRAND Kinderen gered, doordat ze liedjes zongen Pouwels' Assurantiën Kabinet is eensgezind zegt premier Drees N.V. NEDERLANDSCHE LL0YD VERPLEGINGSVERZEKERING DAGBLAD VOOR ZEELAND Gemeentê-ambtenaren kwamen bijeen ..En de progressieve kindertoelage? Leeft strijd in Oman weer op? Dulles in West-Berlijn Troepen weg uit Little Rock Franse wagen 111 puin Zï EKENFONDSLEDEN Kwestie der 10.000 woningen i Aanhoudend zach't Djakarta: „Nederlandse marine helpt rebellen" Deskundigen stellen bezorgd vast: Centraal commando is wenselijk Nieuw hoogterecord Na to-bedevaart Lourdes naar Aankoopbeleid Th. Koersen voorzitter commissie 98e JAARGANG No. 22753 V R IJ D A G 9 MEI 1958 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia, Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Abonnementsprijs T 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuvstraat 41. tel. no. De Franse kabinetsformateur Ple ven is in het zicht van de haven toch nog gestrand. De radicaal-socialisten, die aanvankelijk hun medewerking hadden toegezegd, trokken zich terug, omdat Pleven de portefeuille van Defensie aan een afgescheiden radi caal, Morice, had toegedacht. Deze laatste is in de ogen van de radicaal socialisten veel te nationalistisch om de door hen voorgestane liberale po litiek in Algerië te kunnen steunen. Pleven heeft, na het besluit van de radicalen, zijn opdracht onmiddellijk aan president Coty teruggegeven. Deze laatste ontbood daarna de ra dicaal-socialist René Billières. die echter een formatie-verzoek van de hand wees, evenals later zijn partij genoot Edgar Faure. Men is de me ning toegedaan, dat de Franse re geringscrisis nu nog wel een dag of tien kan duren. Intussen heeft premier Bourguiba van Tunesië te kennen gegeven, dat zijn aanhangers zich „niet meer te vreden zullen stellen met op de on afhankelijkheid van Algerië te hopen, maar dat zij er ook voor zullen zor gen. dat die onafhankelijkheid wer kelijkheid wordt." Bourguiba gaf te kennen, dat de Franse politiek in Noord-Afrika de landen in dit ge bied wel eens in het communistische kamp zou kunnen dringen. VERTEGENWOORDIGERS van de Amerikaane regering en van Euratom zijn het eens geworden over de steun, die de V S zullen verlenen bij de bouw van zes of zeven atoomcentrales in Europa, die in 1961 gereed moeten zijn. MOSKOU heeft een Amerikaanse uit nodiging van de hand gewezen, om waarnemers naar de V.S. te zenden voor bijwoning van een atoomproef. BUITENLANDSE luchtreizigers, die per K.L.M. op Schiphol aankomen, zul len daar binnenkort belastingvrije auto's kunnen kopen voor onmiddel lijk gebruik. DE PROCUREUR-GENERAAL bij het gerechtshof te Arnhem heeft in hoger beroep bevestiging geëist van het rechtbankvonnis tegen de ex- burgemeester van Urk, G. K., die zich aan verduistering en valsheid in geschrifte heeft schuldig gemaakt. Het vonnis luidde 2,5 jaar. IN MAART zijn 6570 woningen aan de Nederlandse huizenvoorraad toe gevoegd, 339 minder dan in maart van het vorige jaar. VAN FEBRUARI tot en met april zijn er in Oost-Pakistan vijftiendui zend mensen overleden als gevolg van de cholera- en pokkenepidemie. WEST-DUITSLAND zal de Verenigde Arabische Republiek een krediet van 550 miljoen Mark verlenen voor de industriële ontwikkeling. IN AANWEZIGHEID van koningin Juliana heeft gisteren het Nederlands Cultureel Contact (waarbij 90 organi saties zijn aangesloten) zijn 10-jarig bestaan gevierd. GISTEREN heeft H.M de Koningin op paleis Soestdijk de nieuwbenoem de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, in zijn functie beëdigd. PRESIDENT Nasser zou nog voor het einde van dit jaar een bezoek aan Spanje willen brengen Dit be richt het Egyptische blad ,,A1 Ahram." (Advertentie) MOOI SCHOONMAAKWEER t Is voorjaar en de zon komt door. 55 „Het kost de regering niet de minste moeite, telkens een ver tekend beeld te geven van de situatie en deze met opportunis tische redeneringen te verklaren, of beter gezegd: te verduisteren. Wanneer overleg met de regering wil zeggen, dat er voor de organisaties slechts op onderdelen enige guldens per maand zijn te verdienen, terwijl op de belangrijke kwesties bij voorbaat geen overeenstemming mogelijk is, dan naderen wij hoe langer hoe meer het punt waarop een gesprek zinloos is geworden". Dit zei de heer J. J. Loerakker, voorzitter van de landelijke hoofdgroep gemeente-ambtenaren van de A.R.K.A. donderdag avond op de 33e algemene jaarvergadering van deze hoofdgroep, die in Den Haag werd gehouden. ,,Het wordt tijd", meende hij, „dat het Centraal Orgaan voor Gemeente lijke Personeelsaangelegenheden een duidelijker en principiëler standpunt gaat innemen ten aanzien van ver scheidene problemen, waardoor al thans geaccentueerd wordt dat er geen tegenstellingen bestaan tussen dit or gaan en de daarbij aangesloten ge meenten". De heer Loerakker stelde, dat het uitzicht op een hoopvolle toekomst voor de ambtenaren lichtelijk is ver duisterd, daar sociaal-economische motieven de overheid ervan schijnen te weerhouden, met name de salari ëring van de middelbare ambtenaren in overeenstemming te brengen met de vooroorlogse verhoudingen. Hij herinnerde er onder meer aan, dat Veertig Britse soldaten zouden bij ontploffingen, teweeggebracht door zelfmoordcommando's van de Imam van Oman, bij Muskate om het leven zijn gekomen, aldus een bericht van het bureau van de Imam in Damas cus. Deze sabotagedaad zou zijn sa mengevallen met een bezoek van de i over de grondslagen van het rapport- Britse resident aan Muskate, wiens I Ubink en de daarmee verband hou auto ook in brand zou zijn gestoken.' dende rapooiten. enkele jaren geleden in verscheidene gemeenten een progressieve kinder toelage tot stand is gekomen, waar tegen de regering thans bezwaar maakt. „Vandaag constateren we. na enige voorpostengevechten, de offici ële aantasthig van de progressieve regeling, een aantasting die klaarblij kelijk door het hele kabinet wordt ge steund. Ook dus door de katholieke ministers, ofschoon de K.V.P. de pro gressieve kindertoelageregeling in haar gemeenteprogram heeft opgeno men. Wij zijn overigens nieuwsgierig hoe deze K V.P. denkt te reageren op een wel niet te miskennen ontkenning van dit principiële punt", zei hij. Salarissen Sprekende over de sa'aricr'ng der ambtenaren merkte de heer Loerak ker op, dat de regering de grondslagen van het voor de ambtenaren zegen rijke rapport-Ubink, waarin de pro- cenuele verhoudingen tussen verschil lende groepen ambtelijke salarissen zijn vastgelegd, heeft verbroken. Be halve de vakorganisaties zijn ook tal van gemeentebesturen het daarmee niet eens. Spreker /ei met verbazing te hebben geconstateerd, dat bij de regerings delegatie ook nu nog geen bereidheid aanwezig was. de beginselen van de commissie-Ubink opnieuw te' aan vaarden. Opnieuw nebben de centrales zich dan- ook niet akkoord verklaard met de nieuwe normen, zei hij. Zijn organisa tie verlangt thans op korte termijn een gesprek met de regeringsdelegatie Een ziekenbroeder, die dienst doet in de ambulancedienst van Sheffield, heeft twee kinderen, die met narcotica vergiftigd waren, van de dood gered door ze te dwingen, kinderliedjes met hem te zingen. De verpleger. Noble, was zich ervan bewust flat de twee kinderen, de vijfjarige Valerie Deakin en de tweejarig Susan, die een grote dosis narcotica hadden binnengekregen, waarschijnlijk niet meer gered konden worden als zij in slaap vielen en O^rom begon hij kinderliedjes te zingen, terwijl hij de kinderen zei mee >1* .'i.ngen. Terwijl de ziekenwagen met grote snelheid -n met veel lawaai van zijn bel door Sheffield naar het ziekenhuis reed. zat Noble bij de kinderen. Toen ae wagen bij het ziekenhuis aankwam waren de peuters slaperig, maar wak ker. Dat was hun behoud! De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, die donder dag een bezoek van zes uren aan West-Berlijn heeft gebracht, heeft in een toespraak voor het Westberlijnse parlement gezegd, dat de Sovjetrus- het sluiten en verbreken van over eenkomsten voor hen een soort van toegestane internationale techniek is. Dulles hernieuwde de westelijke waarborg voor West-Berlijn en kriti seerde Rusland, omdat het de te sische houding ten opzichte van in- Genève gedane belofte omtrent her- te nationale overeenkomsten een ern- eniging van Duitsland niet had ge- stige belemering vormt voor voort-1 houden. ..Gij hier in Berlijn, die een gang bij beperking van bewapening. De Russische heersers, aldus Dul les. zijn Godloze materialisten en naar hun opvatting zijn aan overeen komsten geen morele sancties ver bonden. Het lijkt dikwijls wel, alsof President Eisenhower heeft op- d -acht gegeven, alle federale troepen die zich nog te Little Rock (in de staat Arkansas) bevinden, op 29 mei terug te trekken. De militairen waren in de herfst van het vorige jaar naar Little Rock g-w -nen. naar aanleiding van onge regeldheden over de opheffing van de ra scnrcheiclmg op de middelbare school. Op 28 mei ^gint de zomer vakantie. In een verklaring zei de president te hopen, dat het niet nodig zal zijn bij het begin van het nieuwe school- jar in september de militairen weer naar Little Rock te sturen. levend getuigenis zijt van schending door de Sovjets van internationale overeenkomsten, zult dit zeker be grijpen. Van U moet de wereld le ren, dat het roekeloos is concessies te doen in vertrouwen op Sovjetrus- sische beloften, alleen omdat deze beloften zo verlokkend zijn, In de namiddag vertrok Dulles per vliegtuig naar Parijs, om daar een conferentie van Amerikaanse am bassadeurs in Europa te leiden. (Advertentie) Toen een bestelauto uit Bres- kens op de Rijksweg te Etten- Leur, ter hoogte van de steen fabriek de Bremberg, moest af remmen wegens werkzaamhe den, die ter plaatse aan het weg dek worden uitgevoerd, vloog Bij beëindiging van Uw ziekenfondslidmaatschap adviseren wij U U te wenden t.ot,: VVILHELMINASINGEL 36 BREDA Teiefoon 35180 voor het verzorgen van Uw Ziektekostenverzekering. 1. Verzekering voor de kosten van huisarts, apotheek, specialist, ziekenhuis en sanatorium, alles op particuliere basis. 2. Onbeperkte vergoeding van de verpleegkosten. 2. Vergoeding zonder beperking voor de nota's van specialisten en voor de andere bijkomende kosten. 4. Onbeperkte sanatoriumverpleging. 5. Geen wachttijd. AMSTERDAM-C - HERENGRACHT 256-266 De Maatschappij, die in deze tak van het Verzekeringswezen ge- snecipliseerd is. it l Kurhaus te tScheotiiinyen wordt momenteel het twaalfde con gres van de christen-democraten gehouden. De Duitse minister van Economische Zaken dr. Erhard (links) ziet men hier in gesprek met minister Klompé, min. Zijlstra en min. Witte Het gehele kabinet is met minister Witte tegen de bouw van 10.000 wo ningen extra in bet begrotingsjaar 1958. Wel zou, eveneens naar de me ning van het gehele kabinet, eventu eel een verschuiving kunnen plaats vinden van premiebouw naar woning- het goedkoopste goede zongordijn met de sleuf|es Verwachting van het KNMI tot l vrijdagavond, opgemaakt donder- Z dagavond 23.15 uur: l Veranderlijke bewolking met en- 5 kele buien, mogelijk met onweer, l maar ook opklaringen. Matige wind tussen zuidwest en zuid. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Z Lichte tot matige wind uit het l zuidwesten. Zwaar bewolkt met Z Z opklaringen. Onweerachtige neer- Z Z slagvlagen. Zacht weer. Z Vandaag: zon onder 20.18 uur, Z maan i nder 10.40 uur. Morgen: zon op 4.55 uur, maan Z op 1.28 uur. i ••••••••••••••••••••••••••••••••••••te* Het Indonesische leger heeft don derdag de beschuldiging geuit „dat de Nederlandse marine daadwerke lijke steun verleent aan de activitei ten der opstandelingen in de noorde lijke Molukken." De woordvoerder van het Indone sische leger, overste Pirngadie, be vestigde de landing van strijdkrach ten der opstandelingen, vorige week, op Morotai, dat tijdens de oorlog een geallieerde luchtbasis in de noorde lijke Molukken is geweest. „Deze strijdkrachten, aldus Pirngadie waren samengesteld uit voormalig personeel van de Koninklijke Neder landse Marine, dat door de opstan delingen in Noord-Celebes is bewa pend." Radio Menado heeft gemeld, dat bommenwerpers van de opstandelin gen vandaag het vliegveld van Am- bon opnieuw hebben aangevallen. De startbaan, verkeersgebouwen en de benzineopslag werden ernstig be schadigd, terwijl twee geparkeerde vliegtuigen eveneens schade opliepen. in 1949 tot 84 in 1956. De aantallen procssen-verbaal zijn zo enorm geste gen, dat de legering, ondanks de daar aan verbonden ernstige bezwaren, de politietransactie in ons strafrecht heeft geïntroduceerd. Desondanks kan. volgens hem, aller minst gezegd worden, dat de greep van de politie op het verkeer is ver sterkt. Eerdei het tegendeel, want de 9c - verkeersonveiligheid dringt zich op ZD procent, terwijl als een primair gevaar voor openbare orde en veiligheid, zodat het hier in r,Q j.,. wezen niet meei gaat om een of ander De voorzittei van de verkeerspolitie- De politie ziet zich momenteel voor een bijna niet meer te ver- werken taak gesteld. Het aantal motorrijtuigen nam sinds 1938 met ruim het drievoudige toe, het totale aantal verkeersdeel nemers (rechtevenredig gesteld met de bevolkingsaanwas) groeide met er nieuwe categorieën van 800.000 bromfiets- en 40.000 scoo terberijders ontstonden. Dit verklaarde gisteren de heer A. Boost, directeur Wegen en Verkeer van de A.N.W.B. bij de opening van de derde politieverkeersleergang te Utrecht. De dichtheid van het motorisch ver keer nam, rldus de heer Boost, sinds 1938 tot meer dan het drievoudige toe, terwijl het aantal met de hand, of met borden geregelde kruispunten thans een veelvoud van het vooroorlogse bedraagt. Naar de mening van de heer Boost is daarom versterking van het politie apparaat, zowel wat bezetting als uit rusting betreft, dringend noodzakelijk. Aan verscherpt politietoezicht voor al op verketrsgedrag en op de toe stand van het voertuig, bestaat vol gens hem meer dan ooit behoefte. commissie, mr. J. Hopman, wees er op, dat hot verkeersgedrag van de weggebruiker altijd een onzekere fac tor blijft. Bij de uitoefening van haar taak, aldus my. Hopman, kan de poli tie herhaaldelijk constateren, dat het bij een deel van de burgerij met de kennis van de verkeersregels aller bedroevendst is gesteld. Bij het be spreken van gemaakte fouten stuit zij dagelijks op een ontstellend gebrek aan kennis, zelfs van de allerbelang rijkste bepalingen. Volgens mr. Prick, politie-commis- saris te Nijmegen, wordt algemeen on derkend, dat de verkeerszorg in de politietaak-als-geheel een steeds over- heersender positie inneemt. Het per centage dat de verkeersovertredingen uitmaken van het totaal der geconsta teerde overtredingen, steeg van 68.7 stuk wetshandhaving maar om bestrij ding van een binnenlandse vijand. Aangezien de korpsen kwantitatief bij de aanzienlijk gestegen eisen zijn ach tergebleven, acht mr. Prick vergroting van mankracht noodzakelijk. Verder pleitte hij voor een inten sieve uitwisseling van verkeerserva- ringen. Volgens hem kan de verkeers onveiligheid lokaal niet afdoende worden bestreden. Hier is samenwer king op nationaal niveau nodig en in dit verband wees mr. Prick op de mogelijkheid van een centraal ver- keerspolitie-commando, dat de ver- keersactivileiten coördineert en de te controleren objecten selecteert. Dit, commando zou dan tevens voorlich ting kunnen geven op het terrein van de verkeersopvoeding en -propa ganda. Het zou ook kunnen dienen als adviescentrale van de politie. wetbouw, waardoor 10.000 woningwet- j woningen meer zouden kunnen wor- J den gebouwd. Het is de minister-president, dr. Drees, die met deze verklaring een eind maakt aan de politieke rel, die begon met een verklaring van de so cialistische fractievoorzitter in de Tweede Kamer, mr. Burger, op een vergadering van de PvdA in Amster dam. Mr. Burger had de katholieke minister van Volkshuisvesting, ir. Witte, verweten, dat hij zich zou heb ben verscholen achter de socialis tische minister van Financiën. Hof- stra, om een wens van 10.000 wonin gen méér te kunnen afwijzen. Mr. Burger vertelde er echter niet bij, dat minister Witte in de betreffende rede in de Eerste Kamer niet alleen gezegd had, dat minister Hofstra „dan zeker zou aftreden" maar bo vendien dat „het hele kabinet en ook hij (minister Witte) persoonlijk dat standpunt ondersteunden". En toen minister Hofstra op die zelfde vergadering verklaarde, dat hij helemaal niet tegen 10.000 extra wo ningwetwoningen was, kon mr. Bur ger zijn toehoorders triomferend voorhouden. „Zie je nou wel". Inmiddels heeft minister Witte nog maals uitdrukkelijk er op gewezen al is dat nog steeds niet in „Het Vrije Volk" vermeld dat hij zich niet achter zijn collega van Finan ciën had verscholen. Uit het antwoord van dr. Drees op vragen van het Eerste Kamerlid De Vos van Steenwijk (WD, blijkt nu echter duidelijk, hoe er met die 10.000 woningen is „gegoocheld". In de Eerste Kamer ging het nl. om 10.000 woningen extra. Op de verga dering van de PvdA om de verschui ving van 10.000 woningen van pre miebouw naar woningwetbouw. Een Stsrfighter F-104A van de Amerikaanse luchtmacht heeft woensdag het wereldhoogterecord, dat sinds vorige week op naam stond van een Franse Trident-Isère-06, met ruim drieduizend meter verbeterd en gebracht op 27.812 meter. Dit is don derdag te Washington bekendge maakt. Zo zag de Franse auto er uit na de botsing ter hoogte van de Bremberg. met een enorme klap een ach terop rijdende auto uit Frank rijk tegen deze bestelwagen. De gevolgen waren verschrikkelijk: één dode twee zwaar- en één lichtgewonde. De luxe-auto van de Fransen, die afkomstig wa ren uit Camphin-en-Carembault was in puin, de bestelwagen liep schade op. Twee uur lang ondervond het ver keer op deze drukke Rijksweg enor me vertraging. Ongeveer één km van de plaats van het ongeluk kan het verkeer slechts van een kleine breedte van de weg gebruik maken, aldaar gemarkeerd door stoplich ten omdat een nieuw wegdek wordt gelegd. Werklieden waren be zig elders in het wegdek putjes weg te werken. Volgens ooggetuigen had de Franse auto een lichtgroene Versailles een enorme snelheid, toen de bestelwagen, vlak daarvoor, moest afremmen. Vermoedelijk heeft de bestuurder van de Franse auto de manoeuvre van de bestelwagen te laat opgemerkt. De voorkant van de Versailles werd totaal in elkaar gedrukt. Van de vier inzittenden werd de 57-jarige mevrouw M. Maitre op slag gedood. Haar dochter, mevrouw A. M. Hennart-Loyeux werd zwaarge wond naar het St.-Ignatiusziekenhuis te Breda overgebracht, evenals de bestuurder van de auto, de heer F. P. Loyeux. De heer A. G. P. Hen- nart kreeg slechts lichte verwondin- gen. Met medewerking van Katholiek Thuisfront hebben enige legeraalmoe zeniers de Nederlandse deelneming voorbereid van de grote NATO-bede- vaart naar Lourdes.Ongeveer 500 Ne derlandse militairen en 25 zieken ver trekken 12 juni met een extra-trein van het station Roosendaal onder lei ding van luitenant-kolonel aalmoeze nier P. G. M. Schoonebeek. In Lour des voegen zij zich bij de militairen uit de Ver. Staten, Duitsland, Cana da, Engeland, Frankrijk, Italië, Luxemburg en Portugal. Ofschoon geen deel uitmakend van de NATO- landen sluiten zich 1000 Spaanse mi litairen bij hen aan. Ruim 30.000 mi litairen worden in Lourdes verwacht. Zij worden ondergebracht in tenten kampen van het Franse leger, ter wijl de Franse regering ook voor het voedsel zorgt. De bedevaart staat onder leiding van kardinaal Feltin, legerbisschop der Franse strijdkrachten en ver scheidene legerbisschoppen uit de NATO-landen. de de ge- De bijzondere commissie uit Tweede Kamer, die ingevolge motie-Vermeer is ingesteld, zal naamd zijn Commissie Onderzoek Militair Aankoopbeleid. Als voorzit ter van deze commissie zal optreden de heer Th. Koersen. De heer Koer sen is vice-voorzitter van de Kamer commissie voor de industrie. Hij is na mr. Donker voorzitter van de parlementaire enquêtecommissie re geringsbeleid 1940-1945 geweest. Eer ste ondervoorzitter zal zijn mr. Th. A. Versteeg en tweede ondervoorzit ter kolonel b.d. W. Wierda, Mr. G. M. A. M. Huigens, commies-griffier van de Tweede Kamer, zal als grif fier der commissie optreden. De commissie zal a.s dinsdag haar eerste vergadering houden.

de Stem | 1958 | | pagina 1