Ruimtelijke ordening moet nationaal zijn Kon. Ned. Academie van Wetenschappen bestaat 150 jaar NAVO-conferentie in Kopenhagen Grote animo voor de r.-k. vormingsschool voor de detailhandel Wéér voldoende sensaties voor voetbal-wer eldje Ver. Naties vechten tegen sprinkhanen in Midden-Oosten weg Prof. S. Groenman valt Westelijke visie aan Italianen contra Amerikaanse militairen Lijkje van baby gevonden Chefarine „4' Noodlanding op Malta DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 MEI 1958 'AKKiüTJiS' Gedachteniskerk aan de Grebbe Etna werkt meer en meer Noeri Es-Said winti in Irak De snoek wist er meer van beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Stevenson naar Moskou 55 Voor het industrieschap „Oostelijk Friesland" te Heerenveen heeft de socioloog prof. dr. S. Goenman uit Utrecht ernstige kri tiek geuit op het rapport „De ontwikkeling van het westen des lands", dat door een werkcommissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan werd uitgebracht. In dit rapport werd o.a. gesteld, dat de bevolking van de zg. Rand stad in 1980 met anderhalf miljoen inwoners zou toenemen, waarvan er 700.000 zouden bijkomen in de streek van Haarlem over Amsterdam naar Utrecht en 800.000 in het gebied, waarin Den Haag en Rotterdam ge legen zijn. Dit betekent, dat er in de Rand stad behoefte zou zijn aan de stich ting van een vijftiental nieuwe ste den van de grootte van Breda of Hilversum of van een 35 steden van de grootte van Alkmaar, wil men althans voorkomen, dat de bestaan de stedelijke agglomeraties al maar uit- en aaneengroeien, zodat er één massale huizenring zou ontstaan van Dordrecht over Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Amster- daml Hilversum naar Amersfoort en Utrecht rondom het groene bleek veld van het Zuid-Hollands-Utrecht se polderland. De gedachte om de bestaande ag glomeraties enkele kilometers van elkaar te houden en nieuwe steden of stadjes te stichten houdt aldus een zekere tendens tot spreiding van de komende bevolkingstoename in. Deze spreiding blijft intussen be perkt binnen de grenzen van de provincies Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Men had dit kader nu een maal voor de studie aangenomen, waarbij overigens nog de idee voor zat, dat de snelle ontwikkeling, wel ke men in ons land verwacht, haar zwaartepunt in de Rijnmond zou moe ten vinden. Hier concentreren zich de havenactiviteiten en zullen zich de grote bedrijven vestigen, die aan diep vaarwater behoefte hebben zoals de hooghovens en staalbedrijven en de petrochemische industrie. Zij zoe ken eikaars nabijheid en trekken weer andere nijverheden aan. De bevolkingstoename, welke daarmee in de Randstad Holland wordt verwacht zal dan ook niet louter natuurlijke aanwas zijn; een groot deel daarvan zou het resul taat zijn van migratie uit andere landsdelen. Tot 1980 zouden er vol gens de berekeningen een 150.000 mensen uit het noorden, een 100000 uit het oosten en liefst 476.000 uit het zuiden mede de Randstad ko men bevolken. Tegen een dergelijke ontwikke ling kwam nu prof. Groenman in Heerenveen terecht op. Hij meent, dat men in het rapport over het westen des lands met de daarin ook mogelijk en noodzakelijk geach te spreiding halfslachtig te werk is gegaan. Waarom laat men de uit gelegde randstad niet het gehele land bedekken? Nog niemand heeft aangetoond, dat de zg. delta-func ties alleen maar binnen de beperk te Randstad kunnen worden waar genomen. Het is te vrezen, dat de werkcommissie zich door een ty pisch westelijke visie en door een randstad-centrische visie heeft la ten leiden. (Advertentie) Prof. Groenman stelde hiertegen over, dat het noorden, waar hij sprak, de spreiding der ontwikkeling meer nodig heeft dan de centra van de Randstad, welke het rapport er mee bedenken wil. De noordelijke vi sie, die op spreiding aandringt, is volgens de professor een nationale visie, maar de westelijke, die de na tionale functies aan de delta wil ver zekeren, niet. Het spreekt vanzelf, dat deze ge- dachtengang, nationaal als hij be doeld is, evenzeer is uit te strekken tot het oosten en het zuiden des lands. De ruimtelijke ordening, waar mee volgens prof. Groenman nog pas begonnen moet worden, zal het gehele land moeten omvatten. De bevolkingstoename en de eco nomische ontwikkeling zullen ook na 1980 niet stilstaan en de spreiding van de industrie moet over een veel ruimer vlak worden gezien dan over het beperkte en reeds aan bevol kingscongestie lijdende gebied van de Randstad. De functionele havenactiviteiten zullen weliswaar grotendeels ge concentreerd blijven aan de Rijn mond. maar de Europese integra tie zal ook de ontwikkeling van an dere havengebieden in de hand werken en zo zal mede het gebied rond de Westerschelde, o.a. in wis selwerking met het uit zyn gren zen groeiende Antwerpen, in deze activiteiten deel krijgen, zoals in het noorden Delfzijl daartoe be stemd is. De ruimtelijke ordening, de pla nologie, dient, wil z y nationaal zyn, met dergelijke perspectieven en mogelijkheden rekening te hou den, die bovendien wenselijkheden of zelfs noodzakelijkheden zijn om de Randstad te ontlasten en de an dere gewesten een harmonische ontplooiing te verzekeren. Reeds eerder hebben wij gewezen op de denkbeelden van dr. F. P. Me- su, die enerzijds op de aanleg voor een grote buitenhaven aan de kust bij Rozenburg voor Rotterdam heeft gepleit en anderzijds een spreiding van havenactiviteiten en industrie vestigingen voorstaat in de boog van Dordrecht naar Zevenbergen, Wil lemstad, Bergen op Zoom, Woens- drecht en het gebied langs de Wes terschelde. De heer Mesu staat met deze ge dachten niet alleen. Zij worden ge deeld door het landbouwschap, dat in het bijzonder kritiek heeft op het be trekken van het Haringvliet bij de havenaccommodatie van Rotterdam, zoals dat in het rapport Randstad en Delta", van de provincie Zuid- Holland wordt voorgestaan. Het Drie wegkanaal, vanaf Rozenburg, waar door de zeeschepen het Haringvliet zouden moeten bereiken, betekent volgens het Landbouwschap een ge vaar voor de landbouw op de Zuid hollandse eilanden, omdat het de verzilting zal doen toenemen. Het zoetwater-regiem, dat men met de uitvoering van het Deltaplan berei ken wil, zal daardoor juist weer worden verstoord. Vandaar de aandrang om de ver dere ontwikkeling van de Rotterdam se havens buitengaats op de Maas vlakte aan de kust bij Rosenburg te doen plaats vinden en verder dc kansen voor haven- en industrieont wikkeling buiten Zuid-Holland te be nutten en dan in de eerste plaats die langs de Westerschelde en in westelijk Noordbrabant. Er moet, zoals ook prof. Groen man in Heerenveen terecht betoog de, met dergelijke ontwikkeling niet worden gewacht, tot men in de Rand stad zelf geen weg meer uitkan. Er moet nu reeds verder worden gezien dan 1980 en de grenzen van Holland Voor hst eerst in de ander halve eeuw van haar bestaan viert de Kon. Ned. Academie van Wetenschappen officieel een jubileum. In een plechtige openingszitting in de aula van het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam, heeft de voorzitter van de Academie prof. dr. B. A. van Groningen gistermiddag een terugblik ge worpen op het bestaan en de werkzaamheden van deze in stelling, die op 4 mei 1808 door Lodewijk Napoleon in het leven werd geroepen. „Het leven van het Nederlandse volk is-Hjk geschakeerd en het dagelijks bedrijf kan wel eens de schijn wek ken dat onze werkzaamheden geheel langs elkaar heen gaan", aldus prof. van Groningen, „maar dit is slechts I schijn. In werkelijkheid blijft dit leven L één in zijn verscheidenheid en het I doet goed deze eenheid te belijden I door middel van een jubileum van I een instelling wier taak van nationaal belang mag worden geacht. Het werk van de academie heeft steeds duidelijk het stempel gedragen f van de algemene toestand van land f en wereld Het lot der wetenschap is ook het lot ener academie, die haar dient. Zonder twijfel leven wij nu in een periode van grote onrust. De evolutie gaat zo snel dat zij op een revolutie lijkt. De mensheid moet goed leven. Dat is slechts mogelijk, als ook de wetenschap haar plicht doet. Onze academie moet op de bres staan, tel kens wanneer het evenwicht in ge vaar komt, doordat de ene groep van wetenschappen een te sterk overwicht gaat verkrijgen en ook wanneer zelfs onze vergaande specialisering een ontoelaatbare lacune vertoont. Ik kan slechts zeggen, dat zij bereid is aan deze opdracht haar beste krachten te geven", zo besloot prof. van Gronin gen zijn rede. O verheid-wetenschap De eerste officiële gelukwens op deze jubileumviering kwam van de minister van O., K. en W. mr. J. M. L Th. Cals. In zijn rede gaf hij een beschouwing over de verhouding over- heid-wetenschap en over het stand punt dat Thorbecke in de vorige eeuw tegenover de academie innam. „Een eeuw geleden kon men de enkele we tenschappelijke projecten, die op overheidssteun waren aangewezen nog als incidentele, op zichzelf staan de gevallen naar eigen merites be oordelen. Thans kan bij de immer voortschrijdende specialisatie vrijwel geen gebied der wetenschap zich nog verder ontplooien, wanneer het niet verzekerd is van de financiële steun der overheid", aldus minister Cats ..Men ontkomt daarentegen ook niet I aan de constatering, dat de overheid bij haar werkzaamheden de hulp van de wetenschap behoeft". De bewindsman zei de academie te zien als het aangewezen lichaam om de regering over algemene vraag stukken van wetenschapsbeleid van voorlichting en raad te dienen. De minister bracht namens de Ne derlandse regering dank aan de die naren der wetenschap, die de rijke gaven van hun geest aan de gehele samenleving hebben geschonken. Tot slot sprak hij woorden van erkente lijkheid en erkenning voor prof. van Groningen persoonlijk. De ruimtelijke ordening komt meer en meer in het brandpunt van de belangstelling te staan. Dit blijkt o.a. weer uit het pro gramma van de jaarvergadering van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, waar „de ruimtelijke ontwikke ling van Nederland in een nieuw Europa" aan de orde wordt gesteld. Een drietal pre adviezen over dit onderwerp van de hand van prof. dr. Jac. P. Thijsse, ir. Th. Tromp en mr. K. H. Gaerlandt zijn reeds ge publiceerd. Prof. Thijsse pleit o.a. voor een spreiding van industrieën langs de kust en in het binnenland buiten de Rand stad. Wij hopen hierop uitvoerig terug te komen. In nevenstaand artikel wijden wij intussen aandacht aan een rede, welke prof. dr. S. Groen manhoogleraar in de sociologie te Leiden en te Utrecht, in Heerenveen heeft gehouden over de ruimtelijke ordening. Hij heeft daarbij het accent ge legd op het nationaal karakter, dat deze ruimtelijke ordening moet bezitten in tegenstelling tot de eenzijdig op de Randstad georiënteerde planologie. cn Utrecht. Alleen wanneer men van meet af ook de grote mogelijkheden en behoeften van de andere gewe-i- ten in zijn visie betrekt cn in die plannen verwerkt, kan er een har monische. werkelijk nationale ruim telijke ordening ontstaan. (Advertentie) en in 10 minuien helpen direct Breda kent sinds kort een r.-k. vorming;sschool voor de detailhandel. Toen indertyd by de herziening van het Nederlandse onderwijsstelsel (die overigens in haar algemeen heid nog lang niet haar beslag heeft gekregen) de mogelykheid gescha pen werd tot het creëren van spe ciaal middenstandsondewijs, heeft men in deze kringen niet lang ge aarzeld van deze mogelijkheid ge bruik te maken. Breda bleef even min achter. Er werd een bestuur samengesteld, een moderator be noemd, een directeur aangetrokken. Amper was de school gestart of zij bleek levensvatbaarheid te bezitten. Het aantal leerlingen overtrof de ver wachtingen zelfs en daar bleek eigen lijk al meteen uit. dat men jarenlang op dit type onderwijs had zitten wachten. Het doel van het onderwijs is de' theoretische, vaktechnische en prak tische vorming van jongens en meis jes. die na een passende voortgezette opleiding in het bedrijfsleven zelf standige detaillisten of kaderpersoneel voor de detailhandel kunnen worden, zoals filiaalchef, bedrijfsleider, afde lingschef, verkoopleider en inkoper. De opleiding duurt vier jaar. De eerste twee jaren wordt het accent gelegd op de algemene vorming, ter wijl de laatste twee jaren vooral aan dacht zal worden besteed aan de spe cifieke opleiding voor het toekomstige beroep, waarbij de nadruk zal worden gelegd op een gedegen bedrijfsecono mische- en vaktechnische scholing der leerlingen. De school draagt een sterk maat schappelijk vormend karakter; is niet eenziidig intellectualistisch van opzet, streeft de harmonische vorming van de leerlingen na en is gericht op de zelfwerkzaamheid van de leerlingen. Aan het einde van de opleiding wordt ^n eindexamen afgenomen, waaraan een gewaarborgd diploma is verbonden. Na het jaar van slagen zullen de leerlingen zo mogelijk via het part-time-onderwiis aan de school het vakdiploma behalen. Het lesrooster is zéér uitgebreid en omvat evengoed economische aard rijkskunde als rechts- en wetskennis; evengoed de moderne talen als re clame en etaleren. De heer N. M. C. van Herpen (Graaf Hendrik III-laan 169 a, Breda) is de directeur van de r.-k. vormingsschool St. Olof, terwijl een bestuur is samen, gesteld, dat bestaat uit heren, die al de instanties rondom dit onderwijs vertegenwoordigen Om tot de school toegelaten te wor den moet men minstens zes klassen van de lagere school met goed gevolg doorlopen hebben. De aartsbisschop van Utrecht mgr. B. J. Alfrink, zal tijdens een plech tigheid op zaterdag 10 mei te 16.00 pur in zijn kwaliteit van vicaris- castrensis (leger-bisschop) de eerste steen leggen voor de Gedachteniskerk aan de Grebbe te Rhenen. De bouw van dit monument wordt mogelijk ge maakt door de geldén, verkregen uit de financiële actie, welke in april 1B54 werd gehouden. Een overzicht van de vergader zaal, waar de ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO- landen bijeen zijn gekomen. De zittingen worden gehouden in het Christiansborg paleis, de zetel van het Deense parlement te Kopenhagen. Voor de derde keer in vier dagen tijds heeft de Italiaanse politie moe ten optreden tegen Amerikaanse mi litairen die verkiezingsaffiches van de. communisten vernielden. Twee ma trozen van een in de haven van Na pels liggend Amerikaans munitieschip hadden elf communistische affiches vernield. De Mobiele Garde in Venetië moest een grote groep parachutisten, verlof, gangers uit Duitsland, naar een trein begeleiden, nadat een woedende me nigte het hotel waar de militairen verbleven, belegerd had, nadat bij een vechtpartij zes parachutisten in het nauw waren geraakt. Daags ervoor was een Amerikaanse korporaal ge arresteerd, omdat hij in Napels aan plakborden van de communistische partij had vernield. De Italiaanse regering heeft voor de duur van de verkiezingscampagne Russische toeristen de toegang tot het land ontzegd. De communistische kranten schreeuwen nu om een soort gelijk verbod voor Amerikanen. Wij gaan voetbal vrienden zijnde, al hebben we het Neder lands elftal tegen Turkije dan hartelijk en welgemeend zitten uitfluiten spannende dagen beleven. Dat heeft niets te ma ken met interlands. Het gewone competitie-voetbal biedt sensa ties genoeg om de interesse gaande te houden. Behalve de kampioen in de ere divisie zijn bijvoorbeeld ook nog niet beide degradanten bekend, zelfs niet, nu de competitie duidelijk naar het einde stoomt. Wat de kampioen betreft kan et- zondag aanstaande een beslissing worden geforceerd, want dan treden de beide ernstigste rivalen tegen le- kaar in het veld. Dat gebeurt bij DOS SC Enschede. Men moet al eer, heel goed handje hebben van koffiedik- kijkerij om hier met zekerheid iets van de uitslag te kunnen voorspellen, maar DOS is op eigen terrein een geweldenaar en als het per se op ..gokken" aan zou komen, zouden wij het toch op de Utrechtenaren houden, temeer daar de Enschedeërs de laatste weken echt geen top-pres- taties hebber, geleverd. Er is echter nog een derde kandi daat voor de titel, Ajax geheten, maar die moet naar NAC. Misschien menen de Amsterdammers, dat het een gemakkelijk eitje wordt, een ge rieflijke kans om de concurrenten te zien vechten om het ..been" en om er als derde mee vandoor te kunnen gaan. Maar als die gedachte werke lijk bij de Ajax-supporters leeft, ver geten ze toch de plannen, die NAC al geruime tijd aan het maken is en die voornamelijk het toebrengen van een nederlaag aan Ajax inhouden De Bredanaars stellen er nu een maal een eer in om tegen hoogge plaatste ploegen goed voor de dag het minste behalen. resultaat, dat NAC kan Degradanten Wat de degradanten betreft: Voor de uiteindelijke bezetting van de twee laatste plaatsen is onder meer BW Elinkwijk aan de orde. De Bossche naren zijn gedoodverfde degradan ten, maar ook Elinkwijk is nog niet helemaal veilig. Het zal ook begeer lijk kijken naar de winst bij BW, al zal daarvoor bijzondere vechtlust aan de dag gelegd moeten worden. De Bosschenaren zullen het namelijk aan hun stand verplicht voelen om op de eerste plaats te blijven vechten voor de laatste schim van een kans en bovendien om te bewijzen, dat ze zich in het beroerdste geval niet zon der verweer uit de eredivisie laten .Jonassen"Blauw Wit, dat zich evenmin happy" voelt, krijgt ADO op bezoek. Het heeft de laatste we ken vooral op eigen terrein 'goede dingen gedaan en ook ADO zal on dervinden dat de kracht van een in doodsnood strijdende ploeg niet ge makkelijk is. Er zitten weer allerlei mogelijkheden op een puntenverde ling in. Amsterdam is de zoveelste kandidaat voor degradatie. Het zal voor zijn redding moeten vechten tegen het bezoekende WV, maar of het de Amsterdammers inderdaad zal lukken is voor ons de grote vraag. GVAV, dat er ook al niet zo roos kleurig opstaat, krijgt PSV op bezoek. Het is wat „toto-isten" ietwat gela ten een moeilijke wedstrijd noemen. Zo op het oog is een Eindhovense zege zonder meer voor de hand lig gend, maar by de Groningers thuis zijn wel meer onverhoedse dingen gebeurd. Het zou ons niets verwon deren als de GVAV-ers voor een sen satie zorgden. Middenmoot Volgt de tamelijk veilige midden moot. Daarin zal Fortuna de nodige moeite hebber, met NOAD, dat even- te komen en de verrichtingen bij PSV min het geringste risico wenst tê'ne'- kennende, is een puntenverdeling wel I men en vanwege die instelling grote tegenstand zal weten te bieden. Het kan hier gemakkelijk op het zoveelste gelijkspel uitdraaien. Sparta heeft het geroep van de eigen supporters achter zich om zich het bezoekende MW van het lijf te houden. Rest FeyenoordRapid, hetgeen een stijl gevecht van uitzonderlijke allure kan worden, vermoedelijk met winst voor de Limburgers. In de eerste divisie A is op het laatste moment nog een belangrijk duel ingelast: AGOWWillem II. De Tilburgers hebber het grootste be lang bij de zege. Zij mogen in feite geen enkele wedstrijd meer verliezen en die gedachte leeft ook afdoende genoeg in de zuidelijke gelederen, zodat het er voor AGOW weinig hoopvol uitziet. Dat de Willem II-ers het overigens bij de laag geplaatste Apeldoorners niet al te licht mogen opvatten behoeft geen betoog. Rivaal HVC heeft het tegen Excelsior in ieder geval moeilijker. RBC heeft een thuiswedstrijd te goed tegen Graafschap. Het is mis schien 'n beetje te optimistisch om de Roosendalers het beste deel van de kansen te geven., maar onwrik bare feiten zijn in ieder geval, dat ze deze competitie onfortuinlijk'heb ben gespeeld en in diverse ontmoe tingen waardevol voetbal hebben la ten zien. Daarom is een RBC-zege op het langzaam terugglijdende Graafschap helemaal geen wonder, te meer niet, omdat RBC voorts de stimulans voelt om uit de gevaar lijke degradatie-zone te raken. Twee duels In de tweede divisie A worden twee ontmoetingen afgewerkt. Longa krijgt leider ZFC op bezoek. De Tilburgse winstkansen zijn dus niet zo geweldig. Maar Longa voelt nog altijd een koude dreiging in de rug, de dreiging van degradatie en misschien geeft de Tilburgse ploeg dit genoeg kracht om op winst of halve winst aan te sturen. Verder is de Valk-Wilhelmina in het programma opgenomen. Dat wordt een interessant duel, waarin vermoedelijk verwoed gevochten wordt om de ereplaatsen, die na de titel voor ZFC (die wel ongeveer veroverd is) over blijvers. Een insect is een vrij onschuldig beestje maar deze onschuld verdwijnt ras als het er een paar miljoen worden en van miljoe nen tot zwermen van miljarden! Dan dreigt dat insect, dat in zijn eentje onschuldig is, een alles vernietigend monster te worden. Een monster met miljarden bekken dat de mens dreigt te ver nietigen. Sprinkhaan is de naam voor dit gevaar dat in w.-Euro- pa moeilijk denkbaar is maar waar voor een kwart van de mens heid het voedsel van morgen en overmorgen van afhangt. Hon ger en armoede is de dreiging die tientallen sprinkhanenzwermen boven de akkers van Afrika en het Midden-Oosten schrijven in de vorm van een levende wolk, die zelfs de zon kan verduisteren, hetgeen vaak dan ook letterlijk zo is. Het zijn deze levende wolken van de dood, waarvan een enkele zwerm soms meer sprinkhanen omvat dan de gehele mensheid telt die op ge zette tijden over afstanden van dui zenden kilometers uitzwermen. Wee het gebied waar zij neerstrijken! Met één slag heerst hier honger en ziekte. Maanden van werk en het bestaan van vele tienduizenden men sen worden dan in luttele minuten volkomen verwoest. Een constante dreiging en een plaag zo gevaarlijk dat haast alle grote religies er mel ding van maken. Al sinds Bijbelse tijden is de plaag van de sprinkhanen een van de ergste dingen die een kwart van de mensheid kan over komen. Al een paar duizend jaar zucht de mens onder de dreiging van het groene insect en ook heden ten dage is dit nog precies zo. Het feit doet zich zelfs voor dat in de laatste jaren de sprinkhanenplagen steeds veelvuldiger optreden. Zo had India in 1954 te kampen met de ergste plaag sinds zeventig jaar, terwijl in de loop van 1954/55 reeds meer dan 100 zwermen over Afrika en het Mid den-Oosten zijn neergestreken. Alleen aan uitgebreide acties is het te dan ken dat de ergste gevolgen van de plaag konden worden bestreden. Ook 1956/57 gaf talrijke zwermen te zien die op het oorlogspad waren. Sinds het begin van dit jaar zijii er weer talrijke sprinkhanenzwermen gesignaleerd in het gebied van het Midden-Oosten. De voedsel- en land bouworganisatie van de Ver. Naties spreekt van een „alarmerende inva sie". De zwermen van dit jaar komen vooral uit Oost-Afrika van waaruit zij zich in alle mogelijke richtingen kunnen verspreiden. Want hun rijk waar zij alleenheerser zijn is groter dan Europa. In de laatste zes maanden hebben deze zwermen drie- tot vierduizend kilometer afgelegd waarbij er zwer men zijn waargenomen die een lengte bezaten van vijftig tot tachtig kilo meter! De wolk van de dood hangt nu boven grote gebieden van het Mid den-Oosten. Met alle mogelijke mid delen voert de mens oorlog tegen de sprinkhaan, maar de mens kan dit niet alleen. Ligt de kracht van de sprinkhaan in het aantal, ook bij de mens maakt eendracht macht. In het kader van de Voedselorganisatie der Ver. Naties bestrijden zestig inter nationale ploegen de legers van de sprinkhaan. Voor deze oorlog heeft de organi satie ook de hulp van diverse rege ringen ingeroepen om een gezamen lijk offensief tegen het gevaarlijke insect te openen. Vliegtuigen, vlam menwerpers, verdelgingsmiddelen en miljoenen guldens zijn de wapens die de mens inzet. De sprinkhaan vecht alleen met zijn aantal maar dat is reeds sinds duizenden jaren zijn afschuwelijke kracht gebleken, een kracht die in Europa niet zo wordt gevoeld als in de gebieden waar de dictatuur van de sprinkhaan heerst. Alleen een doorlopende oorlog op in ternationale schaal gevoerd, kan de plaag der sprinkhanen binnen de per ken houden. Verdelgen waar men dit kan, want elke broedplaats die niet wordt gevonden verandert het volgend jaar in een dreigende hongersnood en ieder miljoen sprinkhanen is de on dergang voor duizend boeren. De vulkaan de Etna heeft plotse ling weer een nieuwe vlammende lava-massa omhoog gespoten. De ac tiviteit van de vulkaan, die nu al twee weken duurt, is opnieuw in kracht toegenomen. Een hevig gerommel werd mijlen ver in de omtrek gehoord. Het was het sein voor die hernieuwde acti viteit. Een paar minuten later was de hele noordoostelijke krater in vlammen gehuld. Sommige deskundigen zeggen, dat mogelijk een brede scheur aan een kant van de krater is ontstaan. Er verscheen een nieuwe lavastroom, waarvan er nu in totaal vier zijn. De wetenschapsmensen verklaren, dat er geen onmiddellijk gevaar is voor de dorpen op de hellingen van de berg, maar de dorpelingen kijken met bezorgde gezichten naar het hei- gloeiende licht boven op de berg. In de Wetering langs de Colijnlaan te Delft is het in kranten gewikkeld lijkje van een pasgeboren kind van het mannelijk geslacht gevonden. Het •werd ontdekt door een tienjarige jon gen, waarna de politie werd gewaar schuwd. Deze liet het overbrengen naar het Gasthuis, waar de gerechte lijke deskundige, dr. Zeldenrust sec tie op het lijkje verrichtte. Het is ko men vast te staan, dat het kindje moet hebben geleefd en vermoedelijk reeds tussen 19 en 28 april in -het wa ter is gedeponeerd. De politie heeft een onderzoek ingesteld. De Iraakse minister-president Noeri Es-Said en zijn volgelingen hebben na de algemene verkiezing een overwel digende meerderheid in het parle ment. Zij hebben 130 van de 145 ze tels. In 129 distrfeten was geen tegen kandidaat gesteld. De overige vijftien zetels zijn bezet door onafhankelijken, die eveneens als aanhangers van Noeri Es-Saids politiek worden beschouwd. Vijftien leden van het parlement zul len worden- afgevaardigd naar de Ka mer van de Iraaks-Jordaanse federatie. Het was de bewoners van het Lis- plein te Rotterdam opgevallen, dat vier heel kleine eendjes uit het vijvertje daar verdwenen waren. Men vermoedde, dat een snoek er debet aan zou zijn. Een inspecteur van politie is daarop met zijn werp hengel ten tonele verschenen en hij slaagde erin het dier te vangen. De snoek woog drie kilo en was tachtig centimeter lang. Men had daarmee inderdaad de schuldige te pakken, want toen men hem openmaakte bleek, dat hij de eendekuikentjes verorberd had. (Advertentie) Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel xorgt een enkef tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen I Tientallen inwoners van Malta en de zes bemanningsleden van een DC-4 zijn nauwelijks aan de dood ontko men, toen het toestel op een niet meer gebruikte baan een noodlanding moest maken. Het Amerikaanse toestel was op weg van Tripoli naar Marseille. Er bevon den zich tientallen mensen op het voormalige vliegveld, die zich in de middagzon aan het koesteren waren, toen het toestel laag aan kwam vlie gen om een noodlanding te maken. De piloot, kapitein Landis, ver klaarde later, dat hij dacht zich bo ven het vliegveld Halfar te bevinden. Hij had nog willen proberen het toe stel, dat reeds tot op 60 meter boven de grond was gedaald, op te trekken, toen hij de mensen op de landings baan zag staan. „Maar de tweede motor weigerde en ik moest landen." vertelde hij. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. De Amerikaanse democratische lei der, Adlai Stevenson, zal de komende zomer in zijn hoedanigheid van ad vocaat naar de Sovjetunie gaan om er de belangen van de bond van Ame rikaanse schrijvers te verdedigen. Hij zal van de Sovjetunie betaling trachten te verkrijgen van de rechten van Amerikaanse auteurs, wier wer ken in dit land zijn gepubliceerd. De Sovjetunie heeft geen enkele con ventie aangaande copyright onder tekend.

de Stem | 1958 | | pagina 7