Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen ALLEEN COLGATE SUPER TANDPASTA BEVAT GARD0L, DAT DE GEHELE DAG TANDBEDERF BESTRIJDT. LINOLEUM Schoolarts A. J. Schilstra van Zierikzee promoveerde Dagblad De Stem NIVE-avond over taak en plaats van de baas Geen expositie „Goed wonen Bijeenkomst te IJzendijke A. WILKING Werkloosheid en omscholing Vrouw overreden door vrachtauto Bromfietser gewand bij aanrijding Oefening B.B. CEES LASEUR (VADER DOORSNEE) MAN VAN DE MAAND Door de Nederlandse Sigarenindustrie beloond met 1000 sigaren Strategen bezochten oude vesting Belgische douane achtervolgde auto tot in Hulst Hoogwaterstanden Colovinyl AGENDA Vandaag DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 MEI 1958 (Advertentie) VLISSINGEN De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau alhier, de heer D. Ma rijs, heeft voor de leden der werk nemersorganisaties een beschouwing gehouden over „Werkloosheid en om scholing". De heer Marijs wees op het feit, dat de werkgelegenheid op Walche ren de laatste tijd snel afneemt en op het belang van de omscholing, daar vakmensen doorgaans het langst gehandhaafd blijven op de be drijven. Veler ogen zijn nu gericht op het Delta-plan en men verwacht daarvan een grote werkgelegenheid. Spreker waarschuwde echter voor al te gro te illusies. Er zal veel meer gebruik gemaakt worden van machine- dan van mankracht. De inpoldering van de Braakman levert daarvoor het beste bewijs. Voor Walcherse arbei ders liggen hier niet veel kansen. Een uitzondering maakt wellicht de groep steenzetters, die hier een goede kans maakt als deze er niet tegen opziet verder van huis te trek ken. Ook voor de bouwvakarbeiders zijn de vooruitzichten thans niet gunstig. Het toegewezen aantal ge subsidieerde woningwetwoningen voor Zeeland van 500 is niet groot. Toch zijn er wel gunstige perspec tieven, nl. het Sloeplan en de ver wachte uitbreiding van Vlissingen. In de agrarische sector zijn, na de beëindiging der herverkavelings werkzaamheden voor vele landarbei ders, grondwerkers en losse arbei ders, de vooruitzichten permanent ongunstig. Spreker wees in verband met deze factoren op het grote be lang van de omscholing op de rijks werkplaats. De rijkswerkplaatsen voor vakont wikkeling leiden op voor een 20-tal vakken en de duur van de opleiding varieert van 5 tot 13 maanden. De heer Marijs deelde nog mee, dat er momenteel ongeveer 23000 mannelijke werknemers zijn op Wal cheren, waarvan de meesten werken in de metaalnijverheid, bouwvakken en land- en tuinbouw. GOES Gistermiddag om vier uur is de weduwe Gorsse, wonende aan de Zaagmolenstraat, onder een zware aanhangwagen van een brouwers- auto geraakt. Op het moment dat de vrachtwagen de bocht NieuwstraatBeestenmarkt nam, wilde de dame per fiets de Nieuwstraat inrijden. Zij raakte met de trapper het trottoir, verloor haar evenwicht en viel, met het gevolg dat het dubbele achterwiel van de aanhangwagen over haar lichaam reed. Met zware inwendige kneuzin gen is de oude dame, nadat haar de eerste hulp was verleend, naar het Gasthuis vervoerd. De chauffeur treft geen schuld, daar hij zoveel mogelijk rechts had gehouden. De Nieuwstraat is echter smal bij de uitgangen. Op de Westhavendijk werd de heer Heynsdijk uit Wilhelminadorp, per brommer op weg naar zijn woning, de dupe van een wielrijdster, die zon der 1 icht reed. Toen H. een paar voor hem rijdende wielrijders pas seerde zag hij niet, dat mej. G. al hier, die van Wilhelminadorp kwam, naderde. Hij botste tegen haar fiets, vloeg over de weg en bleef met een hoofdwonde bewusteloos liggen. In zeer ernstige toestand is H. naar het Gasthuis vervoerd. Mej. G. kwam met de schrik vrij. nele tentoonstelling gehouden, welke een boeiend overzicht geeft van het geen er leeft op de school en van de werkmethoden. Aan de expositie is tevens een open bare les verbonden. Yerseke WONINGEN VERKOCHT Gisteren heeft de notariële verkoop plaats gehad van twee woningen en een werkplaats van de erven Zuid- weg. Het betrof hier een woning in de Kerkhoekstraat en een woning en werkplaats in de Schotte. De woning in de Kerkhoekstraat werd verkocht aan de hoogste in schrijver, de heer A. Hollestelle, voor f 5.555. Hoogste inschrijver voor de woning in de Schotte waren in com binatie N. Oele en J. Huige met 2.500 gulden en voor de werkplaats de heer Hollestelle met f 1.111. Woning en pakhuis werd in combinatie verkocht aan de heer C. Paauwe te Biezelinge voor f 3.625. SCHEPEN IN MOEILIJKHEDEN Tengevolge van enige hevige wind stoten kwamen verschillende kleine vaartuigen, geladen met pannen, in moeilijkheden. Enge moesten met be hulp van grotere schepen naar de wal worden gesleept. Twee vaartuigjes sloegen echter vol en zonken. Bij laag water werden ze leeggeschept en weer vlot gebracht. (Advertentie) Aardenburg NUMMERING KANDIDATENLIJSTEN Door het hoofdstembureau werden de ingediende kandidatenlijsten voor de verkiezing van leden voor de ge meenteraad als volgt genummerd: 1 Katholieke lijst Aardenburg-Sint Kruis (E. Lansu)2. Katholieke lijst Eede (R. Buijck); 3. Protestantse lijst (J.J. Rosseel); 4. A.R. (A. I. Catsman)5. Katholieke lijst Eede (C. Sturtewaegen)6. P. v.d. A. (mevr. E.J v.d. Broecke - De Man); 7. Katholieke Arbeiders (P. Lampo) 8 Katholieke lijst St. Kruis (G. Bon te). AXEL Schoolverkeersexamen Aansluitend op het reeds gehouden schriftelijke jeugd-verkeersexamen, zal op 20 en 21 mei a.s. voor de leer lingen der vier lagere scholen alhier het wielrijdersexamen worden gehou den. Omdat het aantal kandidaten voor deze proef de laatste jaren stijgende is deze maal komen er ongeveer 200 aan de start zal ditmaal zowel in plan Oost als in plan West een traject worden uitgezet. Als extra voorbereiding zullen de leerlingen in de loop van deze week van adjudant Fluit en opperwacht meester Suydam aan een magnetisch bord een praktische verkeersles krij gen. Speciaal zal dan aandacht wor den besteed aan de hier ter plaatse onbekende verkeersagent en verkeers lichten. MUZIEKUITVOERING THALIA Onder overgrote belangstelling gaf Thalia ter gelegenheid van de be vrijdingsdag een muziekuitvoering op de Markt o.l.v. de heer Mannaert, terwijl tevens 'n show met de drum band werd gegeven, zulks o.l.v. de tambourmaitre. de heer de Bart. Het talrijke Axelse publiek was hiermede nogmaals in de gelegen heid om zich te overtuigen van de grote opgang, die de grootste Axel- se muziekvereniging heeft gemaakt en van de warme sympathie, die zij allerwegen geniet. De grote drumband maakte na af loop. gevolgd door een talrijk hos send publiek, een rondgang door Axels hoofdstraten. Biervliet DIAMANTEN BRUILOFT Het echtpaar de Vos-Naeije uit de Gentsestraat vierde het feit, dat het 60 jaar geleden in het huwelijk trad. Zowel man als vrouw zijn nog goed gezond en ze kunnen thans na een werkzaam leven van een welverdien de rust genieten. Door de bewoners van de Gentse straat was op deze dag de woning van het feestende echtpaar versierd, Bij het gemeentebestuur is een brief binnengekomen van het Cevano- bureau met het verzoek om van 29 juni tot 6 juli a.s. te Goes een ten toonstelling ..Goed wonen" te mogen houden, welke ondergebracht zou moeten worden in twee tenten. In iedere provincie wordt een derge lijke expositie georganiseerd. De middenstandsorganisatie, naar haar mening gevraagd, heeft afwij zend geadviseerd, met het gevolg dat op het verzoek afwijzend is beschikt. Morgenavond houdt de organisatie „Bescherming Bevolking" een vrij grote oefening in Plan West centrum Witte de Wittstraat. Met de blokploe- gen, reddingsploegen en verbindings diensten worden o.m. ingeschakeld, de geneeskundige dienst, de brand weer en de politie. De oefening begint om half acht. 9 S'Gravenpolder DAMTITEL. Voor het plaatselijk damkampioen schap werden de volgende partij ge speeld: Jac. op 't HofJ. C. v. d. Hage 20. W. NieuwdorpL. J. Verkerke 02, J. SchijfA. Krijger 11, A. J. v. OverbeekeW. v. d. Velde 20, A. KarmanJ. Verdonk 20. Voor de bekerronde werd maar één partij gespeeld namelijk H. Nieuw dorpH. Mol 20. De afgebroken partij Dobbelman Boogert eindigde in remise. Ovezande Tentoonstelling en openbare les In de katholieke landbouwhuis- houdschool ,,St. Agnes" alhier wordt morgen en overmorgen de traditio- Een jury van journalisten, ingesteld door de Nederlandse Sigarenindustrie, heeft de heer Cees Laseur uitgeroepen lot Man van de Maand. Dinsdagmid. dag zijn hem in de Koninklijke Schouwburg te Den Haag de 1000 si garen uitgereikt die aan deze ere. titel zijn verbonden. Met zijn creatie van ..Vader Door snee" heeft Cees Laseur nog eens na drukkelijk bevestigd welk een groot en veelzijdig acteur wij in hem be zitten. En zijn benoeming tot Man van de Maand zal door alle Neder- j landse luisteraars en toneel-minnaars met veel instemming worden begroet. „Vader Theo" heeft thans afscheid ge nomen - het ga hem en de zijnen goed in Canada! Cees Laseur - gehecht aan de goede Hollandse sigaar - blijft ge lukkig hier. Wij hopen nog veie ma nifestaties van zijn eminente kunste naarsschap op de planken en voor de microfoon te mogen beleven! terwijl overal feestelijk de vlaggen waren uitgestoken. Het echtpaar moest heel wat har telijke en welgemeende gelukwensen op deze dag in ontvangst nemen. Bij degenen, die kwamen geluk wensen, merkten we o.a. burgemees ter A.P. Kostense en echtgenote op. Door de buurtvereniging van de Gentsestraat en de Schoollaan werd, naast hartelijke felicitaties, een en veloppe met inhoud aangeboden. Des avonds werd door de Konink lijke Harmonie Biervliet een serena de gebracht. Hierna werd het feest in intieme familiekring voortgezet. TEGELPLEIN BIJ KERK De oude klinkerbestrating voor de r.k.-kerk werd onlangs uitgebroken. Hiervoor in de plaats werd een prachtig tegelplein gelegd, waarbij aan weerszijden een strook werd opengelaten, die gebruikt zal worden voor het aanbrengen van beplan ting. Een en ander betekent weer een aardige verfraaiing van ons dorps beeld. HULST Gisteren hebben de officieren van het oudste studiejaar van de Hogere Krijgsschool een bezoek gebracht aan onze stad. Het was hun bedoeling een uurtje te blijven, maar zij vonden het kennelijk zó interessant, dat zij niet meer op de tijd gelet hebben. Onder leiding van de heer P. Brand bezoch ten zij eerst de Oudheidkamer, waar verscheidene oude kaarten berusten, die betrekking hebben op de vele be legeringen die Hulst in het verleden doorstaan heeft. In het kort vertelde de heer Brand zijn gasten allen majoors en kapi teins de gehele militaire geschie denis van de stad en de officieren legden een levendige belangstelling aan de dag. vooral natuurlijk voor de wallen, bolwerken, vesten, het rave lijn en de contrescarpen, kortom het gehele klassieke, zeventiende eeuwse stadsverdedigings-systeem, dat in de ze vorm slechts in Hulst bestaat. Uiteraard had ook de oude ,,Dob- bele Poort" uit 1506 de belangstelling. Het zal. gezien het succes, zeker niet bij dit ene bezoek van de Hogeie Krijgsschool blijven. St.-Jansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN. Inenting. De burgemeester van St. Jansteen maakt bekend, dat op donderdag 8 mei van 33.30 uur namiddag, ge legenheid bestaat tot het inenten tegen kinderverlamming in de R.-K. Meisjesschool, voor de kinderen ge boren in 1955, 3e en laatste spuit en voor de kinderen geboren in 1952, 1953, 1954, 1956 en 1957 de 2e spuit. Subsidie-aanvraag van St. Caecilia in de raad Vanmiddag, donderdag, wordt om 5 uur een spoedeisende raadsverga dering gehouden, waarin als enig agendapunt zal worden behandeld het verzoek van het r.-k. gemengd koo: ,,St. Caecilia" om een subsidie te ver krijgen van 1000 gulden in de kosten van deelname aan het Internationale Koorfestival te Cork (Ierland). Zoals wij reeds eerder meldden is St. Caecilia door de organisatoren uit genodigd aan dit festival, dat van 21 tot 25 mei a.s. duurt, deel te nemen. Plet koor ontvangt daarvoor een aan zienlijke vergoeding, maar de totale kosten zijn zó hoog. dat men er, als er geen bijzondere bijdragen verstrekt worden, niet aan kan denken naar Ierland te gaan. Subsidies zal men krijgen van het ministerie van O.. K en W., van het Prins Bernhardfonds en van het Anjerfonds. St. Caecilia vraagt de gemeente ook een deel in de totale kosten ad 8400 gulden bij te dragen, nl. 1000 gulden. B. en w. stellen de raad voor, deze subsidie te verstrekken of zoveel minder als het uiteindelijk tekort zal blijken te bedragen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde de heer A.J. Schilstra, schoolarts te Zierikzee, tot doctor in de geneeskunde op het proefschrift „Sociaalgeneeskundige beschouwin gen over kinderen, die voor het eerst de lagere school bezoeken". Het onderzoek gaat over de leer lingen van de eerste klasse van de lagere scholen op Schouwen-Duive- land, St. Philipsland en Tholen. De bedoeling is om na te gaan in hoe verre het medische, hygiënische en pedagogische verleden van de kinde ren van invloed kan geweest zijn op de gezondheidstoestand op het mo ment waarop ze leerplichtig zijn ge worden. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7, Tel. 102. Rayonredacteur: M. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland. Goes, Westsingel 98, Tel. 2236 Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor insse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes" 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij 3 achtereen volgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Streekontwikkeling west Z.-Vlaanderen Vrijdag 16 mei wordt te IJzendijke in het Raadhuis, een bijeenkomst gehouden, georganiseerd door de Commiissie ontwikkeling west-Z.- Vlaanderen. Verscheidene sprekers zullen daar het woord voeren. Drs. M. C. Verbrug, directeur van het E.T.I. zal een algemeen overzicht geven, waarna achtereenvolgens in leidingen worden gehouden door de heren J. Bom, inspecteur der Visse rijen, A. Korstanje, Rijksmidden- standsconsulent voor Zeeland, K. van Dijk, hoofdinspecteur-directeur dis trictsbureau arbeidsvoorziening, dr. C. de Galan, L.E.I.-econoom bij het E.T.I., ir. J. J. van Hennik, tuin- bouwconsulent; ir. J. A. H Haenen, Rijkstuinbouwconsulent voor Z-Vlaan deren, J. Later, hoofdinspecteur van het verkeer, G. W. Oskamp, directeur van de provinciale Zeeuwse V.V.V., drs. M. C. Verburg. directeur van het E.T.I. en ir. M. de Vinck, directeur van de provinciale Planologische dienst. Als conclusie van het onderzoek wordt o.a. vermeldt, dat voor kinde ren, die vooraf geen kleuterschool bezochten, de overgang ineens naar de lagere school uit gezondheidsoog punt te groot is. Gepleit wordt om van de eerste klasse een overgangs klasse te maken tussen kleuterschool en lagere school. Het eerste halve jaar van de lagere school blijkt ver antwoordelijk te zijn voor een be langrijke toename van de houdings afwijkingen en van vergrote aman delen. Het voorafgaand bezoeken van de kleuterschool maakt deze over gang meer geleidelijk. Uit het onderzoek komt naar vo ren, dat bij 26 procent der kinderen de tonsillen verwijderd waren en dat bovendien bij 38 procent afwijkin gen van de klachten over woekerin gen van deze organen bestonden. Slechts een derde van de leerlingen bleven vrij van tonsillaire afwijkin gen. De vliegende brigade van de Bel gische douane zag in de omgeving van Vracene (B> een verdacht uit ziende auto, welke in de richting van Nederland reed. De douane zet te de achtervolging in en zo werd het een helse rit via St. Gillis, Kiel- drecht, alwaar de grens werd over schreden, naar Nieuw Namen en zo naar Hulst. Tijdens deze rit vloog de motorkap van de smokkelauto open. wat de chauffeur, ondanks het slechte uitzicht, niet belette om ver der te rijden. In Hulst reed de achtervolgde wa gen op de Vismarkt tegen een paaltje waarbij de voorzijde van de auto Werd ingedrukt. Alvorens de Belgische douaniers konden ingrijpen had de chauffeur de benen genomen en liet de lege smokkelauto achter. IS ieuw-I\ amen AANRIJDING Bij het verlaten van de school stak de 6-jarige R. v. d. H. zonder uit te kijken aan de ingang van het dorp plotseling de straat over en liep par does tegen een auto aan die uit de richting Clinge kwam. Met een zware hersenschudding en diepe hoofdwon den werd het ventje opgenomen en op last van de dokter per ziekenauto naar Hulst overgebracht. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in De chauffeur heeft geen schuld. UIT DE BOCHT GEVLOGEN Een personenauto uit Antwerpen is waarschijnlijk tengevolge van te hard rijden aan het gedeelte van de weg verbetering in de Woestijnestraat uit de bocht gevlogen en een eind in het land in een sloot terecht gekomen Geheel overstuur werden de inzitten' den door een toevallig passerende automobilist geholpen en naar een na bije boerderij gebracht. De schade is aanzienlijk. K.A.B.-NIEUWS Voor een goed bezette zaal gaf de heer van Kaam uit Bergen op Zoom bestuurder van de kath. bouwvakar beidersbond, een zeer gedetailleerde uiteenzetting over de wetenswaardig heden betreffende de sociale verzeke ring voor de Nederlandse grensarbei ders. werkzaam in België. Het is voor de aanwezigen een zeer leerzame werkvergadering geworden. Druk was het met het stellen van vragen, die deskundig werden beantwoord, mede door districtsbestuurder v. d. Voorde, die ook alweer aanwezig was. De ar beiders zijn het bestuur zeer dankbaar voor deze pracht vergadering. Philippine NAAR BOUVIGNE De moeders van de vrouwenge meenschap van onze parochie zijn er eens een dagje uitgevlogen om zich te gaan verpozen in het prach tige oord Bouvigne. Met een volle bus werd om 7 uur gestart en werd allereerst door ge reden naar St. Willebrord waar men om 10 uur een H. Mis bijwoonde en een algemene H. Communie hield. Daarna werd de koffie gebruikt. Op het middaguur werd de reis naar Bouvigne voortgezet en daar werden alle gasten al aan tafel gezet voor een goed verzorgd diner. Na zich versterkt te hebben heeft men de schoonheid van Bouvigne bekeken. Met een plechtig lof en nog een kof fietafel was het einde gekomen van een aangename dag en zijn de vrou wen zingende weer naar huis getrok ken. Jaarvergadering van de Boerenleenbank De boerenleenbank heeft haar jaar lijkse algem. vergadering gehouden. Van de 100 leden waren er 55 aanwe zig. Uit het jaarverslag, dat door de kassier-secretaris werd uitgebracht, bleek, dat er op het eind van 1957 aan spaargelden ruim f 1.337.000 was in gelegd, terwijl in de loop van het jaar I 783.000 werd ingelegd en f 571.000 terugbetaald. Op de lopende rekenin gen werd gestort en bijgeschreven f 900.000 en opgenomen en afgeschre ven f 859.000. Aan voorschotten werd verstrekt f 173 000 en terugbetaald afgelost f 17.000. Het saldo der voorschotten bedraagt bijna f 270.000. Het tegoed bij de centrale bank te Eindhoven be liep f 1.208.000, De totale omzet steeg in vergelij king met 1956 met ruim 2 miljoen tot f 7.300.000. Er werd een winst ge maakt van ruim f 3000, waardoor het reservefonds stijgt tot f 33.000, Het periodiek aftredende bestuurs lid, R. C. J. Barbe, werd met grote meerderheid van stemmen herkozen, evenals de president van de raad van toezicht, J. J. F. Vermast. Het volgende jaar bestaat de bank 40 jaar. Het is de bedoeling de jaar vergadering in 1959 een feestelijk ka rakter te geven. LIJSTENNUMMERING Bij de a.s. raadsverkiezing is de lijstennummering als volgt vastge steld: lijst 1. Arbeiderslijst, lijst v.d. Broek; 2. Gemeentebelangen lijst aanvoerder Barbe; 3. naamloos, lijst aanvoerder Cornells. Sas van Gent Amb i eiiarenvereniging hield geslaagde feestavond De feestavond van de Sasse Ambte- narenvereniging is een succes ge worden. Oorspronkelijk zou de ambte- narenvereniging uit Oostburg de avond verzorgen, als tegenprestatie van de door S.A.S. aldaar gegeven avond. Wegens ziekte var. diverse spe lers moest Oostburg om aan de verplichtingen te kunnen voldoen een beroep doen op de toneelvereni ging „Ons Genoegen" uit Retranche ment, die een geslaagde uitvoering gaf van het toneelstuk „Haar laatste wil". De voorzitter van de Sasse Ambte- narenvereniging de heer B. Lauret, bood de dames bloemen aan. Nadat een kleine verloting was ge houden. werd de avond besloten met een zeer gezellig bal onder leiding van „The Rhytme Stars" uit Sas van Gent. Stoppeldijk LICHTPROCESSIE In deze parochie vond een lichtpro cessie plaats naar het Mariakapelle tje aan de Margaretsedijk. Een beeld van O.L. Vrouw van Lourdes werd in de processie meegedragen en in het kapelletje geplaatst. Na de in. zegening hield kapelaan Rombouts een korte toespraak. De aanwezigen, waaronder vooral de verschillende jeugdverenigingen goed vertegen woordigd waren, hoorden via de bandrecorder de stem van Mgr. Al- frink in zijn toespraak te Lourdes bij gelegenheid van de Nederlandse bedevaart van vorig jaar. TERNEUZEN Be jaardenreis Na veel wikken en wegen is het Terneuzense comité reis ouden van dagen er in geslaagd een aantrekke lijke zilveren jubileumreis voor de Terneuzense bejaarden te organise ren. Met vele factoren moest worden rekening gehouden. De reis wil men zo aantrekkelijk mogelijk maken, doch de bejaarden verdragen niet meer zo goed het lange zitten in trein of bus. Mede dank zij de vrij gevigheid der Terneuzenaren is het mogelijk geworden de bejaarden een prachtige reis naar de Ëfteling aan te bieden. Deze zal plaats vinden op dinsdag 8 juli a.s. De eerste pleister plaats zal Bergen op Zoom zijn. waar koffie en koek zal worden aan geboden. De Ëfteling biedt genoeg mogelijkheden tot ontspanning, maar daar zal ook een feestelijk diner wor den gebruikt. In de namiddag gaat de terugweg via Breda en Wuustwezel voor een oponthoud te "Sint Anna" bij Ant werpen waar een koffiemaaltijd zal worden gebruikt. Deze vijf en twin tigste reis belooft iets bijzonders te worden en het comité verwacht dan ook in de week na Pinksteren een groter aantal opgaven dan in andere jaren. MET BROMFIETS GEVALLEN Om ruim tien uur 's avonds ging de heer J.L.M. over het fietspad van Sluiskil naar huis en moest wegens een lekke band naast zijn fiets lo pen. Hij werd niet opgemerkt door de heer P.M. eveneens uit Terneu zen. die hem per bromfiets inhaal de. De laatste kwam door de botsing te vallen. Dokter van Breda Vries man constateerde een hersenschud ding en vervoerde het slachtoffer naar zijn woning. Ciroo Espanol Aan de Zuidlandstraat had het Cir- co Espanol zijn tenten opgeslagen Het stelde de bezoekers in de gele genheid van een uitstekend program ma te genieten. In hoofdzaak Spaanse artiesten brengen niet alleen uitstekende num. mers als acrobatiek te paard, waar bij vooral de drie Conrados opvallen en de 9-jarige Carmencita, die als een volmaakte koorddanseres op (Advertentie) Alleen Colgate Super bevat Gardol, het meest actieve bestrijdings middel tegen tandbederf, dat de moderne wetenschap tot nu toe ontwikkelde. Gardol vormt na éénmaal poetsen een onzicht baar beschermend schild op Uw tanden, dat er minstens 12 uur niet afgaat! Ook met eten en drinken niet! ■ex***'. Gebruik Colgate Super met Gardol - 's werelds meest verkochte tandpasta - voor wittere tanden, gezondere tanden, frissere adem. treedt, maar er worden ook Spaanse Zigeunerdansen uitgevoerd en er tre den Flamenco-zangers en gitaristen op. Eveneens een bijzonder aantrekke lijk nummer was de leeuwendres- suur, die Senorita Manuela met haar vier leeuwen vertoonde. Los Arman- dos met zijn rodeo-show vertoonde enige sterke staaltjes van lasso- en messenwerpen en scherpschieten. De overige artiesten gaven ge waagde nummers aan de trapeze te zien en zelfs ontbrak ten compleet stierengevecht niet, al was dit aan de Nederlandse smaak aangepast. Alles tezamen een zeer aantrek kelijk programma, waarvan de be zoekers hebben genoten. FILMVOORSTELLING VOOR DE SCHOLEN De leerlingen der Terneuzense scholen, die mee hebben gedaan aan de verkoop van kinderpostzegels, werden in het Concertgebouw ont haald op een filmvoorstelling. In de eerste film "Die andere" konden zij zien wat er met het geld wordt ge daan uit de opbrengst dezer postze gelactie. ten behoeve van hun zieke en invalide leeftijdgenootjes. In een prachtige kleurenfilm "Rap sodie in fruit" zagen zij het kweken van fruit in onze boomgaarden, de veiling, export, verwerking in de fa brieken tot bij de consument op ta fel. V ogeltcaarde INENTING TEGEN POLIO Op vrijdag 9 mei a.s. wordt in de ze gemeente weer gelegenheid gege ven voor inenting tegen kinderver lamming. De kinderen van de jaar klasse 1955 krijgen dan hun derde en laatste prik. Voorts komen alle kinderen, die een maand geleden de eerste inenting kregen, thans voor de tweede maa' aan de beurt. Het betreft hier voornamelijk kinderen, geboren in 1957. Zuiddorpe W aterlandkerkje In UIT AUTO GEVALLEN een bocht van de weg IJzen dijke - Waterlandkerkje, in de buurt van het Kanonhof, viel een jongetje uit een personenauto, die in de rich ting IJzendijke reed. Gelukkig kwam er geen tegenligger, zodat het be trekkelijk goed afliep. Waarschijn lijk wilde het kind het raam open draaien, maar greep daarbij de ver keerde knop. NUMMERING LIJSTEN GEMEENTERAAD Voor de aanstaande verkiezingen zijn de lijsten als volgt genummerd: lijst van Waes (A.Gh.J.); 2. lijst D'Hert (R.A.); 3. lijst Belaert (J. A.). Morgen, vrijdag 9 mei gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 7.10 en 19.24 uur; te Terneuzen om 6.37 en 18.57 uur en te Vlissingen om 6.08 en 18.27 uur. (Advertentie) kleuren door en door PLASTIC TEGELS Moderne tegels, óók op houten vloeren, mits voorzien van een laag hardboard Vraag stalenfolder. FABRIKAAT LINOLEUM KROMMENIE HULST GOES De afdeling Zeeland van het Neder lands instituut voor efficiëncy beleg de in het Scheldekwartier te Vlissin gen een zeer instructieve avond voor de bazen b(j in Zeeland gevestigde ondernemingen. Een kleine 200 ba- 7,en waren uit de gehele provincie gekomen om te luisteren naar een lezing, die de heer J. bjj de Vaate, personeelschef bij een instrumenten en apparatenfabriek te Rotterdam, hield over ,,de taak en de plaats van de baas" en om deel te nemen aan een groepsdiscussie en een algemene bespreking van dit voor hen bijzon der interessante onderwerp. De afdelingsvoorzitter van het NIVE, de heer G. N. van Ginkel, sprak een inleidend woord ter begroe ting. waarin hij o.m. dank bracht aan de directies van de bedrijven voor de ontvangen medewerking. En kele directeis woanden trouwens zelf deze avond bij. „De baas", aldus de heer bij de Vaate, ,,is iemand, die 90 pet. van zijn tijd besteedt aan het leidinggeven en zich verder bezighoudt met de problemen op korte termijn, dus het geen vandaag of deze week moet ge beuren". De baas staat sedert het einde van de laatste wereldoorlog door verschillende bijzondere en soms toevallige omstandigheden in het centrum van de belangstelling. Tij dens de oorlog ontdekte men nl., dat de taak van de baas eigenlijk vele malen ingewikkelder is dan men wel vermoedde. Door de ontwikkeling van de industrie'in de laatste tientallen jaren kwam er een belangrijke wij ziging in deze taak. Door uitbreiding van de bedrijven kwam de baas verder van de directie af te staan en miste dus 't dagelijkse contact en tegelijk werd o.m. de hou ding van zijn mensen anders, omdat zij zich in hun positie minder be dreigd voelden. Daaronder leed het gezag van de baas in belangrijke mate. Spreker concludeerde uit het een er., ander, dat momenteel een grotere mate van zelfstandigheid van de baas wordt geëist en dat hij tegenover het verloren overwicht thans werkelijk leiderschap moet stellen. Ook mag hij de specialisten, die steeds meer in de bedrijven tussen de directie en de baas inkomen, niet als een uit holling van zijn functie zien. Die specialisten zijn er in de eerste plaats om hem terzijde te staan in de oplos sing van problemen, die hem door het voortschrijden van de techniek zelf te omslachtig in oplossing zouden worden. Van de baas wordt dus op de dag van vandaag meer Inzicht, meer overleg en meer prestige gevraagd en zodoende is het zwaartepunt meer op de leidinggevende kwaliteiten van de persoon dan op zijn vakkennis ko men te liggen. Wie als baas wordt aangesteld is er dus nog net. Vanaf dat moment moet hij de in hem aan wezige leiderseigenschappen gaan ontwikkelen door opleiding en er varing. Na de pauze werd in groepen ge discussieerd naar aanleiding van de lezing en van een aantal schriftelijke vragen, die onder de aanwezigen waren uitgedeeld en handelden over het contact met de hogere chef, d» samenwerking met specialisten en specialistische afdelingen, de verhou. ding tot het uitvoerend personeel en de opleiding en de vorming van de bazen. Tenslotte was er uitgebreid ge legenheid om in bredere kring over deze onderwerpen van gedachten te wisselen. Van onze adverteerders OPENING SPORTZAAK IN TERNEUZEN Voor de opening van de nieuwe sportzaak van de heer J. van der Sneppen, Vlooswijkstraat 13, Terneu zen, bestond veel belangstelling. De grote sortering kampeertenten. door de eigenaar zeil vervaardigd, heeft een goede plaats gekregen in het frisse moderne pand. Behalve een uitgebreide voorraad kampeerbenodigdheden is er ook nol een grote sortering sportartikelen. Ongeveer vijftig bloemstukken, door vrienden en zakenrelaties aan geboden, sierden de nieuwe zaak, die onder architectuur van de heer W. Voogt werd vervaardigd. GOES Grand: Mozarts laatste liefde. 18 jaar. MIDDELBURG Electro: De vrouw u» liefde begeerde, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Salome, 18 V Luxor: Marine-duivels, 14 j. KAB-B*' bouw 8 uur: jaarvergadering bouwvaK- arb.bond. St. Jozef ANTWERPEN Kon. Vlaamse OP«rfc 8 uur: De zigeunerbaron.

de Stem | 1958 | | pagina 2