KAMERCOMMISSIE ONDERZOEK VOOR DELTAWET IS ER DOOR Helmenmotie Vermeer werd aanvaard Bandieten roofden vier ton OOK HOF VONNIST MET TIEN JAAR Topgesprek op solide basis Nog deze week een F ranse regering WAROUW LEIDT DE REBELLEN Mr, Kranenburg maakte zijn excuses VOOR Interpellatie over ontslag bij Pensioenraad DREIGENDE WACHTER Oudaftreden het beste Moordaanslag IJzendijke Navo-ministers Wa rmer Rijbewijs A voldoende voor au toscooters Vliegtuig verliest tien raketten DRAAGBARE HAVENS Draaglijke lasten voor waterschappen Visserij krijgt volle aandacht Prijzen stijgen onrustbarend Indonesië DANK U. n i 98e JAARGANG No. 22752 Wtgare N.V. TStg. Mij. Neerlandi*. Directeur: X. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. r. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Konintftn en Vaderland DONDERDAG 8 MEI 1958 Abonnementsprijs f T.— per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med, 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. UHURII.ML/ wwwr* Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 (Van onze parlementaire verslaggever) In de Eerste Kamer heeft woensdag de heer Hellema (AK) minister Struy. eken geïnterpelleerd over het voorstel, dat de Pensioenraad heeft gedaan tot ontslag van de wiskundig adviseur van de Raad. Hit voorstel werd gedaan kort nadat deze ambtenaar, als lid van een onafhankelijke commissie, een zeer kritisch verslag over de adminis tratie van de Pensioenraad had uit gebracht. Daaruit krijgt men de indruk, aldus de AR-senator, dat een man ontslagen wordt, omdat hij de moed heeft gehad zijn eigen mening te zeggen. Minister Struycken zei, dat er nog geen sprake is van ontslag, maar dat een voorstel daartoe bij hem is inge diend. Een kleine commissie van wij ze mannen", aangewezen in overleg met de minister-president, zal onder zoeken of dat voorstel terecht is ge daan. In afwachting van dat onder zoek wilde hij over de zaak zelf nog niets zeggen. Wel vond hij het ver keerd. dat de kwestie al in de open baarheid was gebracht voordat hij, als minister, zich een oordeel had kunnen vormen. (Van onze parlementaire verslaggever) Het gisteren in de Tweede Kamer gevoerde debat over de moties, die twee weken geleden waren ingediend naar aanleiding van de z.g. helmenaffaire, is uitgelopen op een felle discussie tussen de oppositie in de persoon van prof. Oud (VVD) en de Kamermeerderheid, die zich stelde achter een motie van de heer Vermeer (P.v.d.A.) De liberale fractieleider heeft zeer scherpe woorden gesproken aan het adres van staatssecretaris mr. F. Kranenburg. De staatssecretaris zelf heeft bij het begin van de vergadering aan de Kamer zijn verontschuldigingen aangeboden voor zijn afwezigheid bij de behandeling van de interpellatie- Ritmeester, maar verder heeft hij zich buiten de discussies ge houden. Hetzelfde geldt voor minister Staf. die alleen enkele woorden heeft gesproken ter verklaring van mr. Kranenburgs afwezigheid. De motie- Vermeer, in een nieuwe vorm gegoten, is tenslotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard. De motie-Ritmeester werd \erworpep met 103 tegen 17 stemmen. Prof. Oud heeft te kennen gegeven, dat het maar beter zou zijn als de staatssecretaris zou verdwijnen, doch minister Staf is daar niet op ingegaan. VOLGENS het Oostenrijkse katholie ke persbureau heeft de Zuidslavische regering toestemming gegeven voor een bedevaart naar Lourdes, die on der leiding zal staan van een Fran ciscaan. ENGELAND zal de leden van de Veiligheidsraad een brief sturen over de situatie in Yemen. De Britten on dernamen kortelings een vergeldmgs- aanval op een fort, omdat Britse vliegtuigen door Yemenieten bescho ten werden. DIPLOMATIEKE vertegenwoordi gers uit 44 landen en 350 journalisten hebben in Florida (V.S.) de grootste luchtschouw bijgewoond, die ooit is gehouden. Zowel de modernste vlieg tuigen als een aantal raketten werden gedemonstreerd. TEGEN uitlevering van Amerikaanse atoomgeheimen aan de Navo-part- ners is door de vereniging van Ame rikaanse geleerden bezwaar gemaakt. Het evenwicht in de wereld wordt er tnaar door verstoord, zeggen ze. VIER JAAR gevangenisstraf is tegen de Zwitserse politie-inspecteur Ulrich geeist. die ervan beschuldigd werd, ten tijde van de Suez-crisis gegevens over de activiteit van Noordafrikanen in Zwitserland aan de Franse geheime dienst te hebben verstrekt. ROBERT AVRIL, de Franse zwerver, die de Britse onderwijzeres Janet Marshall vermoordde, is tot levens lange dwangarbeid veroordeeld. OP ENIWETOK zijn de Amerikanen vorige week met een nieuwe serie atoomproeven begonnen. Dit werd nu eerst in Washington bekendgemaakt. j Met een dreigende blik in de ogen j staat hier de baardige heer Bill i Wheal, te Shoreham in het Engel- j se graafschap Sussex, gewapend met een jachtgeweer in een pant serwagen om zijn eigendommen te beschermen en te verdedigen tegen de graafschapsraad van west-Sus sex. De heer Wheal, eigenaar van een grote garage, heeft kortgele den rondom zijn terrein een één meter hoog muurtje doen bouwen, dat hem een 6000 gulden kostte. Nu zou het muurtje moeten worden verlaagd tot de helft, omdat het het uitzicht van de buren belem mert. Wheal denkt hier evenwel niet aan en hij heeft o.a. twee oude tanks aangeschaft om alle gebeur lijkheden het hoofd te kunnen bie den. De verontschuldiging van mr. Kra nenburg kwam hierop neer, dat hij zei: ..Ik stond voor een conflict van ambtsplichten en ik heb toen geko zen de plicht, die ik slechts persoon lijk kon vervullen, maar het is mij nu duidelijk geworden, dat ik het ge wicht heb onderschat, dat de Kamer hechtte aan mijn aanwezigheid bij de behandeling van de interpellatie-Rit meester. Daarvoor mijn verontschul digingen." De heer Vermeer vulde zijn eerder ingediende motie, waarin gevraagd werd om een onderzoek door een Ka- mercommissie naar het aankoopbe leid bij land-, zee- en luchtmacht, met enkele punten aan: hij wilde de Kamercommissie laten adviseren door gezaghebbende buitenstaanders en hij voegde er het element aan toe. j dat de commissie onder de loep zou moeten nemen hoe de controlemoge- lijkheid op de besteding van gevo- j teerde gelden verbeterd kan worden, i In de motie-Ritmeester was het voor- i stel neergelegd om de gang van za- j ken bij het Directoraat Materieel! Landmacht te laten onderzoeken door een commissie van gezaghebbende I buitenstaanders, dus niet door Ka- 1 merleden hoofdzakelijk rond de vraag of het staatsrechtelijk juist was wanneer de Kamer deze zaak zelf ter hand zou nemen. De WD sprak bij monde van de heren Ritmeester en Oud uit, dat het niet aanging een Kamercommis sie te laten ..binnendringen" in een overheidsdienst. Men moet zich niet voorstellen, zo luidde de redenering van de liberalen, dat men de minis ter kan voorschrijven hoe en wat hij moet reorganiseren; de Kamer zou zich dan op de plaats van de Rege ring stellen. Van KVP-. PvdA-, A.R.- en C.H.-zijde zag men het anders: de Kamer zou alleen gebruik maken van haar controlerecht, hetgeen niets met ..indringing" te maken heeft. Het initiatief moet bij de Kamer blij ven. zei de heer Koersen (KVP>; de motie-Ritmeester, welke de Regering slechts uitnodigde een commissie van onderzoek te benoemen, ging volgens deze spreker niet ver genoeg. Een andere woordvoerder van de KVP. de heer Visch.merkte op, dat de motie- Ritmeester te lankmoedig was. Vertrouwen Deze en andere uitspraken brach ten prof. Oud in het geweer. In een levendig betoog, dat meermalen vin nig werd. nam hij de staatsrechte lijke verhouding tussen de regering en de Kamer en tpvens de staats rechtelijke verhouding tussen de mi nister en de staatssecretaris in be schouwing. Inderdaad is de motie- Ritmeester lankmoedig. zo zei hij, maar een liberale 1 notie van afkeu ring zou verworpen zijn en dan kon de regering de zaak biauw-blauw la ten. Ten opzichte van de motie-Ver meer had de heer Oud nogal wat spottende kritiek; in feite zegt deze motie, aldus spr.. „Wij vertrouwen het aan de minister niet toe de za ken van het. D.M.L. door deskundige buitenstaanders te laten onderzoe ken." De partijen, die achter de re gering staan, spreken hier uit, dat zij toch eigenlijk niet het ware ver trouwen in de minister kunnen op brengen. (Vervolg op pag. 3). ueze joio geeft drie beelden van de roofoverval in honden, die enkele uitgekookte bandie ten een bedrag van 430.000 gul den opleverde. Links boven: de vrachtauto, waarmee het geld zou worden vervoerd, op rfp plaats waar de chauffeur werd overvallen en vervangen door een van de overvallers. Links onder: de eveneens gestolen be stelwagen, waarin de rovers het geld vervoerden, nadat zij zich van de twee bewakers in de andere wagen hadden ont daan, Rechts: leden van de d.actyloscopische dienst van de Britse politie bezig met het zoe ken naar vingerafdrukken. Het gerechtshof te 's-Graven- hage heeft woensdag tien jaar gevangenisstraf met aftrek op gelegd aan de 27-jarige vlasser Aimé L. C. uit IJzendijke, die werd schuldig bevonden aan po ging tot moord op de IJzendijk- se wethouder C. J. Doens. De discussie over het voor en t.e- i Het hof overwoog dat verdachte, die gen van een en ander bewoog zich alle schuld voortdurend ontkend heeft in de avond van 12 januari van het vorige jaar geprobeerd heeft de wet houder op zijn boerderij bij de Bel gische gren. dood te schieten. De man werd zwaar gewond, doch overleefde de aanslag en wees Aimé C. als dader aan. Mede op grond van bijkomend bewijsmateriaal werd C. door de recht bank te Middelburg tot tien jaar met aftrek veroordeeld. Nadat de procu reur-generaal bij het gerechtshof te Verwachting van het KNMI tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Zonnige perioden en op de mees te plaatsen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Warmer. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Matige tot vrij krachtige zuidwes telijke wind. Zwaar bewolkt met. neerslagvlagen. Weinig verande ring in temperatuur. Vandaag: zon onder 20.16 uur, maan onder 9.34 uur. Morgen: zon op 4.57 uur, maan op 0.58 uur. De kantoni echter te Delft heeft een Haagse loodgieter, die enige weken ge. leden terecht h^ci gestaan omdat hij had gereden met een autoscooter, ter wijl hij slechts in het bezit was van een rijbewijs A van rechtsvervolging ontslagen. De substituut-officier van justitie zeide dat een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Hierbij is gebleken, dal een wettelijke wijziging is te verwachten, waarbij het bezit van een rijbewijs A inderdaad voldoende zal zijn. Een straaljager van het type ..F-86" heeft dinsdagavond niet ver van Per ry, in de Amerikaanse staat Florida, tien raketten verloren. Men is onmiddellijk met de opspo ring begonnen en de bevolking is gewaarschuwd. 's-Gravenhage bevestiging van dit von nis had geëist, werd op 10 april jl.één dag voordat het hof uitspraak zou doen, het pistool, waarmee de aan- siag gepleegd was, langs de kant van de weg nabij IJzendijke gevonden. Op verzoek van de verdediger, mr. H. Mul uit Oos1 burg, heropende het hof het onderzoek, doch aangezien door de vondst van het wapen geen nieuwe feiten aan hel licht kwamen, bleef de procureur-generaal bij zijn eis. De verdediger had vrijspraak bepleit. 55 In Dover wordt vandaag voor mili taire autoriteiten een door een zekere Alec Laurie geperfectioneerde uitvin ding gedemonstreerd, welke de kal mering van de zee door middel van samengepeiste lucht betreft. Een ge perforeerde pijp wordt op de zeebo dem gelegd. De samengeperste lucht die door de gaatjes ontsnapt, breekt de golven en maakt het wateropper vlak rustig. De mening der militairen is dat deze uitvinding van grote bete kenis kan zijn bij landingen. Ook kan men op die manier misschien beschik ken over .draagbare havens" zonder van de weersomstandigheden afhan kelijk te zijn. In het slotcommuniqué van de NAVO-ministers. die drie dagen in Kopenhagen hebben verga derd, komt tot uiting, dat "de westelijke landen bereid zijn tot onderhandelingen met de Sov jets, maar alleen op voorwaarde dat een werkelijke regeling van belangrijke vraagstukken mag worden verwacht. De technische controle op de ont wapening beschouwt men nog altijd als een der belangrijkste maatregelen tot handhaving van de vrede. De ministers die er geen bezwaar tegen hebben, dat ook Italië aan een topconferentie zou deelnemen (met aan de andere kant Polen bijvoor beeld) zeggen, dat zij de onderlinge politieke raadpleging tussen de NAVO-partners als de belangrijkste winst van de laatste maanden be schouwen. Ze spreken zich uit voor een hechtere economische samenwer king en zeggen veel belang te hechten aan de onderhandelingen over de vrij handelszone. In de geheime ministersbijeenkomst van gisteren blijkt minister Dulles een exposé te hebben gegeven van de ge beurtenissen in Indonesië, waarna ook minister Luns zijn mening hierover gegeven heeft. De conferentie in Kopenhagen, zo werd gezegd, heeft aangetoond, dat de eenheid tussen de NAVO-landen hech ter is geworden. (Van onze redacteur) Met algemene stemmen hechtte de Eerste Kamer woensdagmid dag haar goedkeuring aan de deltawet Daarmee kwam een einde aan de parlementaire pro cedure, die het gewichtige ont werp moest doormaken. Onmid dellijk na de beraadslagingen begaven zich de kamerleden minister mr. J. A. Algera, die gelukwensen werden aangebo den met de goedkeuring van de wet, die vooral zijn stempel draagt. Voordat do minister handen kon drukken, hield hij een rede van hijna twee uur. Zijn belangrijkste medede lingen waren, dat de waterschappen draaglijke lasten krijgen te dragen, dat alle aandacht zal uitgaan naar de visserij en de visser, dat over het deltaplan met België alle gewenste contacten worden onderhouden en dat de maatschappelijke problemen die door het deltaplan kunnen ont staan het volle pond zullen krijgen. Minister mr. J. A. Algera stelde in de aanvang van zijn lange betoog vast (en dit mede naar aanleiding van de bekende grondwetskwestie over de verhoudingen tussen de rege ring. provinciale staten en de water schappen), dat kleine zeewerende waterschappen volkomen uit de tijd door de Zeeuwse afgevaardigden de heren ir. A. Geuze en" mr. T. Scho- rer De zwakke plek bij Ossenisse heeft de aandacht.. Er wordt overleg ge pleegd om tot een oplossing te ko men. De zwakke plek bij Breskens kon nog niet worden weggenomen door de uitvoering van de veerhaven aldaar. De aandacht blijft er op ge vestigd. Een noord-zuidverbinding door het hart van de delta kon pas aan de t-n u j i orde komen na afsluiting van de De regering had overigens nog geen Oosterschelde. De dam Zierikzee- zijn en dat de overheid moest kun nen ingrijpen als dat nodig mocht blijken. De overheid zou dit naar de mening van de bewindsman echter nimmer doen zonder de mogelijkhe den van overleg uitgeput te hebben. enkel definitief standpunt ingenomen inzake de betalingen door rijk en wa terschappen van de dijken, die met de directe afsluiting der zeegaten niets te maken hebben. Er was een verhouding genoemd van 6:4. 'n vast percentage was er echter nog niet. De vissery, zo merkte de bewinds man op, had de volle, volle aandacht. Primair blijft het streven de voort zetting van de bedrijven te waarbor gen. Maar ook een integrale schade vergoeding is in bespreking. Minister Algera wenste te herhalen wat hij meer had gezegd, dat Neder land zich de vrijheid houdt van han delen in het deltagebied, ook in de Oosterschelde. De Nederlandse soe vereiniteit over het deltagebied is onbeperkt, zei hij. „Nederland is zich ten volle be wust van de belangen van België. Die belangen zullen in een Benelux- geest worden besproken." Tn het kort ging de minister de lokale opmerkingen na, gemaakt Colijnsplaat. zo mogelijk een onder deel van die verbinding eveneens. Anders was het met plannen in het Haringvliet. De dam in het Hellegat zal er spoedig liggen en de minister wenste alle spoed te zetten achter de nieuwe verbinding over het Hol- landsch Diep. Over de Westerschelde wilde hij niets zeggen. Zijn standpunt over een verbinding had hij kenbaar gemaakt. Het was niet gewijzigd. Ten aanzien van het Sloeplan kon hij alleen ver tellen, dat er uitvoerig overleg met Zeeland werd gepleegd. Het Sloege- bied achtte de minister uitstekend geschikt voor de aanleg van een zee haven, waarbij zich bedrijven zouden kunnen nestelen, die niet specifiek op Rotterdam zijn aangewezen. Het onderzoek naar een haven voor de visserij bij Colijnsplaat duur de voort. Over het Zwin was over leg gaande met België. Minister Vondeling zei nog. dat het kunstmatig kweken van oesterlar ven wellicht mogelijk zal blijken. (Van onze Parijse correspondent). Vrijdagmiddag om drie uur zal de nieuwe Franse regering, deze maal van het fabrikaat Pleven zich voorstellen aan de Kamer, in de hoop een investituur te ontvangen. De ministerlijst iss nog niet bekend. Men verwacht, daf de onafhankelijke Jacquinot het ministerie voor Algerië zal bezetten. Pflimlin zou Overzeese gebiedsde len krijgen. Edgar Faure. de leider van de R.G.R. het ministerie van Fi nanciën en een persoonlijkheid van de M.R.P. zou dan de scepter gaan zwaaien op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De Parijse pers heeft een boek vol. namen gereed voor de overige ministeries. De defi nitieve ministerlijst zal pas uiterlijk donderdagmiddag worden bekend ge maakt. In tegenstelling met andersluiden de berichten bestaat er vrijwel geen kans, dat de regering Pleven zal overgaan tot de rantsoenering van wijn. textiel, vlees, olie en andere produkten. De wenselijkheid hiervan werd dezer dagen bepleit door de betreffende parlementaire commissie voor de nationale begroting. Weinig politieke partijen durven een derge lijke maatregel aan. hoezeer de eco nomische wenselijkheid er van ook kan worden onderlijnd. Frankrijk (Advertentie) 1/ ,Zo ja; dan wacht U een verrassing. Stuur ae officiële aankondiging of advertentie van Uw verloving aan de SOLA-FABRIEK TE ZEIST U ontvangt dan gratis ter kennismaking enkele couvert-artikelen |f®ll a's begin van Uw toe- :^LriDjd| komstlge SOLA-UITZET verbruikt namelijk te veel. Eén der middelen om de betalingsbalans in evenwicht te brengen is het beper ken van het verbruik. Men vreest, dat de voorraad dollars medio sep tember zal zijn uitgeput, waardoor de invoer van grondstoffen zou kunnen stagneren, hetgeen omvangrijke werkloosheid zou moeten meebren gen. In Frankrijk heerst onder het volk een matte, apathische stemming; men is gewend geraakt aan de regel matige prijsstijgingen van de laatste jaren. Ook tijdens deze regerings crisis zijn vele levensmiddelen weer aanzienlijk duurder geworden. Voor een kilo biefstuk betaalt men momen teel 1450 fr. Boter kost 850 fr. De groenten zijn onbetaalbaar geworden, evenals het fruit. Nederlandse appe len. vanuit Breda naar Frankrijk ge zonden voor een prijs van nauwelijks één gulden per kilo. blijken thans m de Parijse kleinhandel 380 tot 420 fr. te kosten. De prijsstijgingen zijn niet meer te controleren. Vele schoenherstellers, die tot voor enige weken de stappers voorzagen van nieuwe zolen en hak ken voor 1500 fr. hebben hun tarie ven verhoogd tot 2000 fr. Tal van artsen voerden de laatste dagen hun honoraria voor huisbezoek op van 1500 fr. tot 2.000 fr. De opstandige beweging in Indo» nesie heeft de zetel van de regering naar Menado, op Noord-Celebes, overgeplaatst en het leiderschap overgedragen aan Joop Warouw, die tot voor kort militair attaché in Pe king was. Dit heeft het persbureau „Antara" meegedeeld, radio-Mena- do citerend. Oud-kolonel Ventje Socmoeal, de leider van de opstandelingen op Noord-Celebes. zou de mededeling in hoogst eigen persoon hebben ge daan. Intussen gaan de rebellen met hun luchtaanvallen voort. Op 30 april blijkt in de haven van Am- bon nog een tweede Panamees schip, de „Flying Lark" tot zin» ken te zijn gebracht. De Panamese regering heeft naar aanleiding hier van een protest ingediend bij Dja karta. Het ministerie van Handel van de rebellenregering heeft zijn spijt be tuigd over „schade voor mens en goed" in de luchtaanvallen, maar het voegt er onmiddellijk aan toe, dat de operaties voortgezet zullen worden. Twee officieren van het leger in Oost-Indonesië zijn ontslagen, om dat zij met de rebellen zouden sym pathiseren. Premier Djoeanda heeft gisteren aangekondigd, dat hij persoonlijke brieven aan de premiers van een aantal Aziatische en Afrikaanse landen zal zenden, waarin aandacht zal worden gevraagd voor de „bui tenlandse interventie" in Indonesië. Howard Jones, de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, heeft weer een gesprek gehad met minis ter Soebandrio en met premier Djoeanda. n Fred Yems is een werkloze Londenaar van 28 jaar. die al werk zoekend ernstig getroffen is door de autobusstaking. Dins dag heeft hij acht kilometer ge wandeld naar een arbeidsbeurs en woensdag moest hij tiaar een vermoedelijke werkgever om te solliciteren. Al wandelend kwam- Yems langs de autobus-remise in New Cross, waar honderden dubbel dekkers staan. Voor de garage houden stakers de wacht en Fred ging naar een van hen toe. ..Waar krijg ik een bus?", vroeg hij. „Daar, man", zei de staker en hij wees met z'n duim naar de garage. „Dank je wel", zei Yems beleefd. De staker draaide zich om, Fred liep de garage binnen en stapte in een bus. Hij startte en reed langzaam de garage uit. Als een inspecteur niet tijdig was toegeschoten, zouden de Loudenaren toch nog een rode bus in de straten hebben gezien.

de Stem | 1958 | | pagina 1