Walcheren Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen DAMES HANDSCHOENEN 8. Ir. Bollen reikte diploma's uit op middelbare landbouwschool Hulst 50 Pre Pol( Dagblad De Stem Duizenden Expo-bezoekers overnachten in Zoutelande B.Lo.-school in het westen dringend noodzakelijk g( Eer *3 dagen reclame verkoop Goederentrein bij Middelburg ontspoord COMMUNIE Bezw 2 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 MEI 1958 Miniatuur loopt nog niet hard Viering van de bevrijdingsdag Gift voor museum ZVU besloot seizoen Talrijke gasten hij de eindles Derde vaste leraar IMPORT PARTIJ VROOM DREESMANN Weinig toeloop in andere plaatsen leugdherbergen op Walcheren boeken veel Expo-gasten School ar tsendienst Z. Vlaanderen Hoogwaterstanden Bedevaartseizoen te Zuiddorpe geopend PAKJES AGENDA Vandaag Morgen Di MIDDELBURG 55 De bezoekerstoeloop naar de „Mi niatuur Walcheren" is momenteel nog niet groot, maar er is tegelijk nog geen enkele reden tot pessimis me. Vorig jaar was de belangstelling tijdens de paasdagen bijvoorbeeld wel veel groter, maar daartegenover staat, dat Pasen dit jaar betrekkelijk vroeg viel, zodat dientengevolge reeds minder vreemdelingen naar Walcheren kwamen. Vermoedelijk zal wegens de wereldtentoonstelling te Brussel, het groepsbezoek aan de miniatuur wat minder zijn dan in vorige jaren, maar men verwacht aan de andere kant een stijging van het individuele bezoek, eveneens door de Expo. Het ligt namelijk in de lijn der verwachtingen, dat Expo-bezoe- kers, vooral uit Scandinavië, Duits land, Engeland en de Verenigde Sta ten op de terugreis Nederland zullen aandoen en daarbij Zeeland zeker niet zullen vergeten, gezien ook de voor lichting, die op de Expo wordt ge geven over het Delta-plan en de to tale indruk, die het Nederlandse pa viljoen maakt. Dat de miniatuur hiervan een graantje zal meepikken is dus alleszins te verwachten. Voorts zal de belangstelling ook nog wel toenemen, wanneer met in gang van 1 juni de miniatuur ook 's avonds en verlicht is te be wonderen, terwijl men van verschil lende nevenattracties zal kunnen ge nieten. Concert van gewijde muziek In de muziektent op de markt al hier gaf het Middelburgs muziek korps, onder leiding van P. de Rooij, van 12 tot 1 uur een concert van ge wijde muziek e.k. Daar het weder bijzonder goed was, was er vrij veel belangstelling voor dit concert. „ZIE ZE RENNEN". ,,Het Middelburgs Dilettantento neel" brengt volgende week dinsdag-, woensdag- en vrijdagavond in de Schouwburg ter besluiting van dit toneelseizoen een klucht ten tonele. Het is ,,Zie ze rennen" van de En gelse toneelschrijver Philip King. VLISSINGEN Evenals op Koninginnedag, was er op de Bevrijdingsdag in deze gemeen te weer bijzonder weinig georgani seerd. Wederom zorgden enkele buurt- en oranjeverenigingen ervoor, dat de jeugd enig vertier vond op verschei dene plaats in de stad en maakten ook de muziekkorpsen zich verdien stelijk. De plechtigheden op de dag van Dodenherdenking zijn beperkt geble ven tot een kranslegging in de De Ruyterschool bij de gedenkplaat van de gesneuvelden en tot een stille tocht naar de begraafplaats met kransleg ging bij het monument voor de ge sneuvelden. Ook bij de gedenkplaat voor de gesneuvelde personeelsleden van ,,De Schelde" werd een krans l gelegd. GOES Het comité, dat destijds op gezette tijden hier een nijverheidstentoonstel ling organiseerde onder de naam „Nij. tengo" is nog altijd ten dele intact en wat meer zegt: het bezit ook nog een niet onbeduidende kasreserve, restant van de destijds behaalde voordelige saldi. Vorig jaar had het bestuur van het Goese museum, dat dit wist, aan het comité om een bijdrage verzocht, daar men ieder jaar met een tekort zit. Naar wij vernamen is op dit verzoek thans gunstig beschikt en kreeg het bestuur van het Goese museum de goede tijding, dat het op een gift van 1000 mag rekenen. De Z.V.U. heeft haar reeks toneel voorstellingen in het afgelopen sei zoen laten besluiten door de „Ne derlandse Comedie" met het blijspel van de Franse schrijver Roussin ,,De grote liefde". Het bleek een stuk sprankelend van geest en vol verrukkelijke dwaas heid, dat in het vierde en laatste bedrijf door de schrijver om de span ning er in te houden, iets te veel naar het dramatische werd toege spitst en daardoor een weinig dis harmonieerde met de eerste drie kos telijke bedrijven. „De grote liefde" is het avontuur van het simpele, burgerlijke dametje, Solange Berger, subliem gespeeld door Ank v.d. Moer, dat overrom peld wordt door een geëxalteerd en zot heerschap op jaren, die Solange, moeder van twee kinderen met „de grote liefde" aan boord komt. Deze mijnheer Boisette, meesterlijk weer gegeven door Ko van Dijk, doet al les op zo'n idiote manier o.a. door ook met zijn aanzoek te komen bij de dochter en zelfs bij de (dro ge) heer des huizes dat de zaal moest schateren van het lachen. Die heer des huizes werd door Joan Rem- melts weergaloos knap, tot in de kleinste onderdelen op de planken gezet en de levenswijze dochter kreeg een goede vertolkster in Sigrid Koet- se. Tom van Beek had de rol van de studerende zoon, Jean Pierre en viel door te hard spel wat uit de toon. Zwak vonden wij Johan Schmitz in het toch al wat ongelukkige rolle tje van oom André, de vrijgezel. Met vaart werd het stuk gebracht en het snelde zo naar het wat ge forceerde blije einde. Een ovationeel applaus viel de ac teurs en actrices ten deel. Ondanks het gevorderd seizoen was de grote zaal van „de Prins" zo goed als gevuld. 's-Gravenpolder NUMMERING KANDIDATENLIJSTEN In de zitting van het centraal stem bureau zijn de kandidatenlijsten van de a.s. gemeenteraadsverkiezing ge nummerd als volgt: 1. Lijst J. Rijk, 2. lijst A. Hoogesteger 3. lijst Jan Blom 4. lijst Joh. de Schipper en 5. lijst Joh. op 't Hof. UITVOERINGEN De zangkoortjes „De Rietzangertjes" en „Klimop" gaven een uitvoering in het verenigingsgebouw „Ons Dorps- Dagblad, voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst, Dubbele Poort 7, Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder: J. Fait Prijs voor lnsse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes"' 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij 3 achtereen volgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. leven", beide onder leiding van mevr. J. Nieuwenhuijse-de Schipper. Opgevoerd werd de kinderoperette in 4 bedrijven van Jo Mulder, ge naamd „De wonderbloem". De regie was in handen van mevr. de Reus. KIND AANGEREDEN Op de Provinciale weg werd een kind van het gezin J. M. door een bromfiets aangereden. Het kind kreeg een lelijke vleeswond aan de wang. De bromfietser was zo beleefd om zonder zich iets van de aanrijding aan te trekken door te rijden. Hij was bepaald geen heer in het verkeer. ONVOORZICHTIGHEID IN HET VERKEER Het schijnt, dat de diverse wieler rondes. -tours, en -sterritten wel aan stekelijk op de jeugd werken. Toen dan ook de brandweer op oefening uittrok, zette de 15-jarige P. H. een achtervolgingsrace op de fiets in. Hij was daarbij zo geconcentreerd op de ruimte tussen auto en voorwiel van de fiets, dat hij, toen de. brandweer wagen een geparkeerde auto moest passeren, niet in de gaten had, dat ook hij daarvoor moest uitwijken. Het gevolg was dat hij de geparkeerde wagen torpedeerde, hetgeen weer het gevolg had dat zijn fiets deerlijk werd gehavend en de. auto een aantal deu ken te aanvaarden had. Voor de ama teur-renner persoonlijk liep het nog goed af. Kloeiinge DODENHERDENKING De dodenherdenking te Kloetinge werd begonnen met een stille tocht naar de begraafplaats waaraan be hoorlijk veel ingezetenen meeliepen. Enkele kinderen van de hoogste klassen der o.l. school droegen de krans die namens het gemeentebe stuur werd gelegd bij het monument op de begraafplaats. Er werd een hoornsignaal bij deze plechtigheid gegeven door enkele leden van de muziekvereniging „Excelsior". Kruiningen NUMMERING KANDIDATENLIJSTEN De nummering van de kandidaten lijsten voor de a.s. gemeenteraads verkiezingen is als volgt vastgesteld: 1. Partij van de Arbeid (J. van Bal- Advertentie). ent u „safe"! legooijen); 2. Vrije lijst Witte (J. Witte); 3. K.V.P. (E.A.E.M. Suij); 4. C.H.U. (W. J. Pouwer); 5. V.V.D. (P.H.A Polderman); 6. S.G.P. (G. Willemse)7. lijst M.H. Stevense; 8 lijst J. Hoogstrate (AR en groep Oostdijk)9. lijst C. van Iwaarden (vrije C.H.-kiezers). Ktvadendamme INTERESSANTE AVOND VOOR VROUWENGEMEENSCHAP De parochiële vrouwengemeenschap hield een zeer gevarieerde avond. Kapelaan Pouleijn sprak een woordje over het goede voorbeeld; juffrouw M. Hoene gaf enkele tips over de voorbereidihg tot de eerste communie en over de dag zelf. Na de pauze met thee en koekjes werden enkele licht beelden vertoond over de Nederlandse Antillen, om de moeders een indruk te geven, hoe ongeveer de K.R.O.- schoolradio werkt, waarna het hoofd der meisjesschool, zuster Gaudeta, een boeiend betoog hield over de op voeding van de kinderen. VOORTUIN PASTORIE VERANDERD In een week tijds is het hele aan zien van de voortuin van de pastorie veranderd. De in 1938 geplante pla tanen zijn gerooid en onder leiding van een tuinarchitect zijn nieuwe boompjes aangeplant en werd een ga zon ingezaaid, omzoomd door bloei ende struikjes. AVOND VAN TONEEL EN ZANG. Het jongenspatronaat en de meisjes- zangclub hebben een uitstekend ge slaagde avond georganiseerd. Onder leiding van mevrouw Peeters-v. Loen- hout zongen de meisjes enkele liedjes, waarna de jongens het toneelspel .Rakkers in een ander vel" opvoer den. Na de pauze traden vooral de meisjes voor het voetlicht. De dames Scheurs hadden veel succes met hun gitaar- en zanguitvoering. Kapelaan Pouleijn dankte voor deze aardige avcr.d. Leivedorp Kampioensfeest van Lebo Lebo, de wakkere voetbalclub, die kampioen werd in haar afdeling; en daarmee promoveerde naar de K.N.V. B., heeft dit gedenkwaardige feit op feestelijke wijze gevierd in café Menheere. De voorzitter van Lebo, de heer J. de Kooning, verwelkomde allen en in het bijzonder de vertegenwoordigers van zuster organisaties. Spreker noemde het een heugelijk feit, dat de Lewedorpse Boys, die in de korte tijd van hun bestaan al driemaal de sterk ste van hun afdelirrg bleken, nu toch de KNVB binnenmarcheren. Hij noem de dit een prestatie van belang en bracht daar in de eerste plaats hulde #voor aan de spelers, die zich geheel hebben gegeven en vervolgens aan hun trainers, de heren Pieters en Grotjans. Ook de elftalcommissie heeft haar steentje aan het succes bijgedragen, zei de heer Koonirvg, I evenals de medebestuurders. Harte lijk dankte hij hen daarvoor. Dat men zover kwam schreef spreker toe aan de goede verhoudingen binnen de club en hij wekte allen op die te bestendigen; in hat geval zag hij voor Lebo nog een mooie toekomst weggelegd. Namens het gemeentebestuur feli citeerde de heer Meyer de club met haar promotie; voor de 's-Heeren- hoekse „Patrijzen" deed dit de heer Pompernolle en voor de voetbalclub ..Arnemuiden" de heer Poortvliet, 't Raadslid, de heer A. de Kooning bleef niet achter met zijn gelukwens en verbond daaraan de verwachting dat de mannen van Lebo ook voor andere zaken oog en hart zouden hebben. Voorts werd nog het woord gevoerd door trainer Grootjans en kwam een deputatie van Luctor uit Heinkenszand Lebo complimente ren. Nadat de heer J. de Kooning het slotwoord had gesproken ving de feest viering aan, welke uiterst gezellig verliep. AFSCHEID VAN PASTOOR WOLFF In een gisteravond gehouden bij eenkomst van vertegenwoordigers der katholieke besturen en verenigingen is besloten a.s. donderdagavond in ca fé v. d. Dries een afscheidsavond te organiseren in verband met het ver trek van pastoor Wolff naar Kruis land. De pastoor zal door verschillen de parochianen worden toegesproken en bedankt voor hetgeen hij geduren de negen jaar voor Lewedorps ka tholieken heeft gedaan. Tevens kwam men overeen zijn opvolger, pastoor Vermeulen, vrijdagavond om 7 uur plechtig in te halen op de grens der parochie, de Ankerveersedijk. Yerseke MOTORSCHIFPER B. De Rijkswaterstaat, afd. waterloop kundige dienst, heeft met ingang van 1 mei aangesteld als motorschipper B. met als standplaats Zierikzee de heer P. J. van Sprundel. VACATURES. Door de benoeming van de heer Bosman als onderwijzer te Zuidwolde is thans aan de openbare school al hier de derde vacature ontstaan, nl. 2 onderwijzers en 1 onderwijzeres. SCHIPPERSKNECHT MAAKT ERNSTIGE VAL. Bij de mosselvisserij op de Wadden heeft zich een tweede ernstig onge val voorgedaan. De schippersknecht J. D., die zich in het z.g.n. Dok te Harlingen aan de wal wilde begeven, via een ijzeren lader, kwam door het afbreken van de houten klos bover. op de wal terug aan boord te vallen. Met een schedelbasisfractuur werd D. in het ziekenhuis te Harlingen opge nomen. GRANAAT GEVONDEN. Bij zeer lage waterstand werd door de mosselkweker J. L. op zijn mos selperceel, gelegen voor de havenin gang, een niet geëxploideerde gra naat, vermoedelijk van Duitse af komst gevonden. Na de plaats met een baken gemerkt te hebben, heeft de vinder aangifte gedaan bij de po litie. Gistermiddag heeft ir. E. C. F. Bollen, inspecteur van het Landbouw onderwijs, de diploma's uitgereikt aan de 11 geslaagden van de r.-k. middel bare landbouwschool te Hulst. De schoolzaal was voor deze gelegenheid overbevolkt; behalve de ouders van de leerlingen waren er namelijk talrijke gasten getuige van deze eindles. Behalve de op 1 mei in functie getreden inspecteur, die in Hulst dus zijn eerste officiële daad als zodanig verrichtte, waren er deken A. Koopmans van Hulst, burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst en enkelen zijner ambtgenoten uit de omgeving, de rijkslandbouw- consulent ir. J. Haenen, drs. S. P. Groen, rector van het Janseniuslyceum, de directeuren van de middelbare landbouwscholen te Roosendaal, Goes en Schoondijke, en vele andere gasten. De heer Vercauteren zei dat de school wil trachten bij de provincie, die reeds medewerkte bij de inrich ting van de school, een vaste subsidie te verkrijgen. De directeur van de school gaf, nadat voorzitter P. V. M. Vercaute ren van het schoolbestuur de geno digden had verwelkomd, een uiteen zetting over het afgelopen schooljaar, waarbij hij verscheidene opgetreden moeilijkheden signaleerde. De school verloor ir. E. Puylaert als leraar, we gens zijn benoeming tot directeur te Oss en de heer W. P. A. Colsen moest, wegens zijn benoeming tot directeur van de vleeskeuringsdienst zijn lessen sterk beperken. Deze problemen onderstrepen, aldus ir. v.d. Wolf. het onderwijsvraagstuk van Zeeuwsch-Vlaanderen opnieuw. Het zal vooralsnog trouwens niet ge makkelijker worden, want het land bouwonderwijs bevindt zich nog in zijn ontwikkelingsperiode en eerlang zullen er ongetwijfeld weer nieuwe programmawijzigingen moeten plaats vinden. Ook dan, aldus de directeur, zal gestreefd worden naar behoud en versterking van het middelbaar ka rakter van de school. Hij wees er ook op dat het noodzakelijk zal blijken dat er een derde vaste leer kracht wordt aangesteld, waarmee de voorzitter, de heer P. V. M. "Ver cauteren naderhand zei, het volko men eens te zijn. De financiering daarvan is nl. een probleem. (Advertentie) Prima kwaliteit Extra zacht leder Met water en zeep *e wassen Slipon model Prima pasvorm In de moderne zomertinten, wit - gebroken wit en lichtbeige Normaal betaalt U voor deze prachtige handschoenen minstens 9.75 Maar slechts 3 dagen bieden wij U deze import partij aan voor de EXTRA LAGE PRIJS per paar voor slechts BREDA - BERGEN OP ZOOM Aardenhurt: UNIFORMENFONDS De eerste ronde van de actie voor 't uniformenfonds der kon. muziekver eniging Aardenburgse Fanfaren is een succes geworden, In totaal kon f 870.- aan bruto-ontvangsten worden ge boekt. Ook op andere wijzen werden giften ontvangen. Zo kwam het her haaldelijk voor de laatste tijd, dat bij het brengen van een serenade bij een jubileum of anderszins een gift voor het uniformenfonds werd ont vangen. Eind juni hoopt- men de twee de ronde van de-actie aan te vangen. fir -n» REDDINGSBOOT VOER UIT Zaterdagmiddag was er alarm, dat een jacht in de buurt van Cad- zand was omgeslagen. De reddingsboot uit Breskens met schipper Slis voer onmiddellijk uit, maar kon later weer terug keren, daar de drenkelingen op eigen gele genheid het strand hadden weten te bereiken. STILLE OMGANG Zaterdagavond was er in Breskens de traditionele stille omgang. Door het Gemeentebestuur. de Oranje vereniging en vele anderen werden bloemen op het massagraf gelegd. In: "o VERTREK KAPELAAN G1ELLIET Zoals bekend is kapelaan O. Giel- liet overgeplaatst naar Sas van Gent. De verschillende verenigingen hebben besloten om op woensdagavond 7 mei a.s. in het St. Aloysiuspatronaat op officiële wijze afscheid te nemen. Van deze gelegenheid kunnen ook de overige parochianen gebruik maken. NUMMERING LIJSTEN GEMEENTERAAD In verband met de aanstaande ver kiezingen voor de gemeenteraad zijn er een vijftal lijsten ingediend. De volgorde van deze lijsten is als volgt: Lijst 1 K.L.S. Willaert; lijst 2 L. de Cock; lijst 3 Jos Smet; lijst 4 Cam. Seghers; lijst 5 A. de Deckere. HULST Jeep Express voor J ongerengemeenschap De Jeep Express vond in de Jon- gerengemeenschap een dankbaar gehoor, want de jeugdrge zwervers zijn al eens meer in Hulst geweest en men wist dus dat hun program ma goed is. De hele patronaatszaal was dan ook gevuld toen de jeep- expressreizigrs hun verhaal over de landen in Noord-Afrika afstaken, en vertelden van de miljoenen mensen die nog honger lijden, van de toe standen in het Nijldal. Zij vertoon den een hele reeks fraaie kleuren dia's en lieten al weten dat hun volgende trektocht waarschijnlijk naar Irak zal voeren. St.-Jansteen AANSTELLING BIJ P.T.T. Onze dorpsgenoot Ch. Vermeulen is in vaste dienst als besteller bij de P.T.T. aangesteld. TERNEUZEN Grondaankopen voor Industrie in de raad Voor de gemeenteraadsvergade ring op donderdag 8 mei staan 'n 12- tal punten op de agenda. B. en w. hebben o.a. voorstellen tot het aanvragen en verlenen van voorschotten voor woningwetwonin gen, het vaststellen van de vergoe ding voor vakonderwijzeres voor de bijzondere scholen voor u.l.o. voor 1957 en het- verlenen van een voor schot op de vergoeding nuttige hand werken voor 1958. Daar b. en w. overwegen dat het voor de uitbreiding van de indu strie in de gemeente nodig is tot verdere aankoop van gronden langs het kanaal Gent-Terneuzen over te gaan wordt voorgesteld van de N.V. Scheldeveem enkele percelen grond te kopen ter grootte van ruim 4,5 ha k f 0,70 per m2. Derde openbare muziekles Nog meer dan voor de beide voor gaande, was er belangstelling voor de laatste openbare les die door de leerlingen van de muziekschool werd gegeven. Na het eerste optreden van een dertigtal leerlingen in een door mej. E. van Wel gedoceerde en al gemeen vormend muziekonderwijs, volgden lessen in piano, viool, blok fluit en gitaar en mandoline, die werden gedoceerd door resp. de he ren M. Zonneheld, J. Wisse en J. Tol lenaar. Met spanning zagen velen der aan wezigen uit naar het eerste optre den van de klas ritmische oefeningen en ballet. Mevrouw A. Borghten die nu ongeveer vijf maanden deze les sen geeft, waarvoor ook van de zijde der leerlingen veel aandacht bestaat, oogstte hiermee veel applaus. Meis jes van 7-9 jaar voerden balletoefe ningen uit op muziek van R. Schu mann („De vrolijke Landman") en twee groepen meisjes van resp. 9-11 en 11-15 jaar gaven ritmische oefe ningen te zier. op muziek van Mozart en Schubert. Na de pauze traden leerlingen op die de blaasinstrumenten bespelen, onder leiding van de heren N. de Keyzer en M. Breidels. Zij zullen op het muziekconcours te Hoofdplaat op Hemelvaartsdag in de vierde af deling voor de eerste maal in het openbaar optreden. Tenslotte volgden nog optreden van leerlingen op piano, (de heer M. Zonneheld), harmonium en accor deon (de heer G. de Wijn). Burgerlijke starnl Geboren: Truusje, dv. F. Impens- Verhofste; Willem, zv. P. Pauw - Verlinde; Bertie, dv. J. Slabbekoorn- Dhanis; Helena, dv. C. Dees - van Tatenhove; Johannes, zv. H. Bak ker - Smolenaers; Anna. dv. P. Bom- melijn - van Hoeve; Anthonie, zv A. Verpoorte - van de Velde; Mo nique, dv. W. van der Steenstraeten- van de Wouw; Judith, dv. L. Van- hijfte - van Boven; Cornelis, zv. J. Goossen - Francke. Huw.-Aangiften: J. Peeman, 23 j. en N. Riemens, 21 j. Overleden: Maria Dees, 10 mnd; Jacoba de Rijke, 56 j.. wed. van A. de Koster; Catbarina Kolijn, 61 j., echtg. van W. vWn den Berge; Chris- tianus Leemhorst, 82 j. Boeiende causerie Het is bij de eindlessen van de mid delbare landbouwschool traditie dat een der geslaagde leerlingen een bij drage levert. Het was deze keer de heer C. Cornelissens uit Terhole, die een boeiend en vaak spits geformu leerd betoog hield over velerlei ar beidsproblemen in de landbouw. Zijn causerie getuigde niet alleen van een helder begrip van de moderne land bouwproblematiek, maar tevens van een gedegen economisch begrip, een gave die de boer van onze tijd uit stekend te pas komt want zijn bedrijf is thans wel een van de meest ge compliceerde van onze huidige maat schappij. Hierna reikte ir. E. C. F. Bollen de diploma's uit, na een korte toespraak waarin hij de nieuwe indeling van de landbouwonderwijsinspectie uiteenzet, te. Gelukwensen werden de geslaag den, hün ouders en de school aange boden door de voorzitter, de heer Ver cauteren, deken A. Koopmans, die voorzitter is van de raad van toezicht, rector C. van Bavel, die een van zijn karakteristieke kernachtige speeches afsteek, burgemeester A. L. S. Locke feer van Hulst, die o.m. opmerkte dat tot zijn spijt de gemeentebesturen als zodanig niet in het schoolbestuur ver tegenwoordigd zijn (er zitten totaal al drie burgemeesters in, aldus voor zitter Vercauteren, die dit kennelijk genoeg vond) en namens de leerling gen bracht de heer C. Cornelissens directeur, leraren en schoolbestuur dank, daarbij een bedrag aanbiedend voor de verfraaiing van de school. Namens de ouders dankte zijn vader, de heer R. Cornelissens. De geslaagden De namen der geslaagden zijn: Th. de Bock, Nieuw-Namen; C. Cornelis sens, Terhole; G. d'Haens. Nieuw-Na- men; Th. Heyens, Sluis; H. v. Leem put, Sas v. Gent; E. de Nijs. Nieuw- Namen: Jac. Murre, Axel; Mare. Seg hers. Clinge; K. Verhaegen, Graauw; L. v. Waes. Westdorpe; J. v. Water schoot. Kloosterzande. Eén kandidaat werd afgewezen. (Van onze redacteur) De invloed van de wereldten toonstelling „Expo 1958" te Brussel is thans in Zoutelande duidelijk merkbaar. Voor de opening van de tentoonstelling sloten de gezamenlijke hotels en pensions in die gemeente met een toerwagenonderneming een contract af voor de overnachting van Expobezoekers en dit blijkt in de praktijk zeer goed te vol doen. Zo goed zelfs, dat men ook reeds onderdak heeft moeten zoeken in Koudekerke, West- kapelle en enkele pensions in Domburg. Voor de buiten het hoogseizoen val lende periodes van half april tot eind juni en van begin september tot mid den oktober zijn thans reeds zestien duizend overnachtingen geboekt en nog steeds komen er nieuwe aanvra gen binnen. In andere plaatsen - Vlissingen, Mid delburg en Domburg bijvoorbeeld De jeugdherbergen „Nieuw Walche ren" te Domburg en ,,Scheldestroom" te Vlissingen ondervinden momenteel tengevolge van de Wereldtentoonstel ling te Brussel een voor de maand mei gewoonlijk ongebruikelijke toe loop. Ligt het aantal overnachtingen in mei in de onderscheiden jeugdherber gen normaal ergens tussen de nul en vyftig, thans wordt dit met een on gekend veelvoud overtroffen, namelijk met duizend tot twaalfhonderd. Uit gesprekken met de jeugdher- berggasten blijkt, dat zij hierheen ge komen zijn uit bijzondere waardering voor hetgeen in het Nederlandse pa viljoen te zien en te horen is. De meeste overnachters komen hier dus na en niet vóór hun bezoek aan de tentoonstelling. Dat de belangstelling voor Zeeland daarbij dermate groot is, is waarschijnlijk een gevolg van de voorlichting, die op de ,,Expo" over het Delta-plan wordt gegeven. Tal van overnachters willen namelijk graag al het mogelijke over de uit voering en alle andere aspecten van het Delta-plan weten. Het is duidelijk dat dit bijzonder goede voorseizoen de Walcherse jeugdherbergen van harte welkom is. Het verslag van de schoolartsen- dienst Zeeuwsch-Vlaanderen over het jaar 1957 vermeldt, voor wat het oos ten betreft, een aantal onderzochte kinderen van bijna 4000, dat dit jaar, aldus de schoolarts P. A, Staal, ge makkelijker bereikt werd. Er werden in 1957 in het oosten helaas slechts één lagere en één kleuterschool ge opend. Dokter Staal zegt het in zijn verslag te betreuren dat er in het Land van Hulst vooralsnog geen zwembad gebouwd kan worden. De behoefte eraan is groot. In zijn verslag motiveert dokter H. J. S. Timmer, schoolarts in wes telijk Z.-Vlaanderen, de wens van een derde schoolarts in een uitvoerige op somming van de toegenomen werk zaamheden. Hij stipt aan dat er veel werk blijft liggen door het grote leerlingen-aantal. Verder gaat dokter Timmer op nieuw diep in op de dringende nood zaak van een b.l.o.-school in het westen. Daarbij vermeldt hij dat in tussen sedert '48 't aantal debielen Morgen, woensdag 7 mei, gelden in de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 5.36 en 18 00 uur. te Terneuzen om 4.52 en 17.20 uur en te Vlissingen om 4.23 en 16.48 uur. in west-Z.-Vlaanderen dat door het ontbreken van een b.l.o.-school ver stoken is gebleven van dit soort on derwijs, ruim 250 bedraagt. Hij toont daarmee wel op bijzonder duidelijke wijze aan dat de verwezenlijking van de west-Z.-Vlaamse b.l.o.-school geen enkel uitstel meer dan lijden. Het treinverkeer in Zeeland onder vindt sinds gisteravond zeer belang rijke stagnatie. Vlak bij het station te Middelburg vond een treinontsporing plaats doordat van een goederen trein, die kort na zes uur in de rich ting Goes vertrok, een wagon door asbreuk uit de rails liep. Het trein verkeer moet thans plaatsvinden op zgn. verkeerd spoor en hoewel oprui- mingsploegen o.a. personeel van Walcheren en Z.-Beveland dat direct opgeroepen was, onmiddellijk met hun werkzaamheden zijn begonnen, was het gisteravond nog niet te zeg gen, wanneer de stagnatie zou zijn opgelost. merkt men van de Expo niet veel. Er zijn gemiddeld minder reserverin gen dan anders in deze tijd van het jaar. Naar wij vernemen, zou er onder de Walcherse hotelhouders enige ontstemming heersen over het door de Zoutelandse zaken afgesloten contract. Zij zouden namelijk me nen, dat er beneden de gebruikelijke prijzen wordt gewerkt en dus rela tief te weinig winst wordt gemaakt. De Zoutelandse zakenmensen stel len daar echter tegenover, dat hun prijzen zeker niet té laag liggen. Het voorseizoen is voor hen in an dere jaren weinig winstgevend en zij menen op de thans gevonden wijze een rendabele bezetting voor hun verblijfruimten te hebben. Daar sommigen blijkbaar van me ning zijn, dat de Zoutelandse toeris tentoeloop door de Provinciale Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer zou zijn georganiseerd, hebben wij bij deze instantie nadere inlichtingen hierover ingewonnen. Men deelde ons daar mee, dat de idee is uitgegaan van een particuliere onderneming en dat de P.V.V.V. alleen bemiddelend is opgetreden. Met stralend zomerweer en fees telijk vlaggende huizen is door de dorpskom en processiegang weer de traditionele meiprocessie gehouden tot opening van het bedevaartsei zoen. Een lange rij biddende en zin gende Zuiddorpenaren nam er aan deel. Aan de grot werd de zegen ge geven met het Allerheiligste en wer den Marialiederen gezongen. Pastoor van Tilburg hield een preek, die een warm pleidooi was voor de viering niet alleen van de eerste meidagen maar van "geheel" de meimaand. Tot slot werden de kapelletjes be zocht van de zeven smarten. (Advertentie) voor bijzondere dagen X Keurige snit X Fijne coupe X Prima afwerking Komt zelf eens kijken wat er pas klaar voor hem hangt in onze collecties. magazijn HOLLAND Tolbrugstraat 8-14 BREDA GOES Grand: De slag om het vtou- wenfort, 14 j. MIDDELBURG Electro: Moord op de voorpagina, 18 j. VLISSINGEN Luxor: Marineduivels, 14 j. Alhambra: Soldaten en meisje», alle leeft. KOEWACHT Hotel Zelandia: Dansen. P. v. Hove 3 uur: Schieting staande wip J. de Guchtenelre: Sohieting. Alf. de Nijs: Dansen. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur: Hemel zonder sterren. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Rigo- ietto. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Als Parijs ontwaakt. TERNEUZENLuxor 8 uur: Donatella. GOES Grand: De slag om het vrou wenfort, 14 j. MIDDELBURG Electro: Moord op de voorpagina, 18 j. VLISSINGEN Luxor: Marineduivela, 14 j, Alhambra: Soldaten en meisjes, alle leeft. Scheldekwartier 7 uur: Causerie voor NIVE. KAB-gebouw 7.30 uur: Jaarver gadering EHBO. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Ont snapt van het duivelseiland. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Manne quins voor Rio. 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Donatella, alle leeft. Op d chr. en oj gen geho Eerst dat de op zaakt doo ten van tekort, ali Teveel is wat in de de meeste niet verder en" van e< niek en he verband tl vergeten. E verse boek, spreker - nig moeite waanzin er als van de prijsvrageri het informs de vier vroi ger of de v. Beieren, aan te wete te leefde, r naam „Grc Op instru fessor aan, moet en hel wijs zich m van het we de grote ke Dit onder enig inzicht van het ge wezenlijke r ren, als he tussen gehe< Spreker zi tig geschie vorming dei ge mensen voorbeeld, z ken der ouc van het we ii Hoewel de titie nog m de gang is, tekening in klasse slaagc in zijn fraai handhaven, den aangebo! senaren blev baas in eigei daardoor dar middelde de nemen. Vios tegen Animo ken over de de de eerste ste, indien a anders word polo tekende protest aan. In de 2de 3 en Vitessi daardoor kor Tjoba 2 de t leen aan de haalde de ee: Swift 4 moes /Mag Dat km met VI Het was ni< van de Polde van een geldl De vergaderir zijn verbondei rente 5 1/J voor een over In een toeli voorstel stonc dertigjarige z; van 98 procer tage van 5.5 jaar kan n daarna afloss jaarlijkse terr lossing is eer gestaan. Mr. Porthei dat het aanbo bank in deze ren is. „Het f< aan die 5,5 pri één van de gi mr. J. H. C. Baron van de voorwaarden deel van de k terschappen z bank; de ban) schappen", alc De voorzittf Rutgers van I nlng te zijn d Walcheren van het aanbo bank de Pold< deze bank nie

de Stem | 1958 | | pagina 2