BOEKITTINGGI BEZET DE STEMMING ERIN GEBLAZEN Ook niet-militaire eenheid noodzakelijk Rebellen op Celebes willen onderhandelen HENKIE KREEG EEN NIEUW HONDJE LONDEN NAM DE BUSSTAKING NOGAL GEMOEDELIJK OP Nooit meer!" Kamerlid Borst stelt vragen over Strijd op Sumatra nu vrijwel geëindigd Pleven wéér aangewezen Sovjets willen snel overleg Wéér een fraude van f 20.000 Otto Abetz verongelukt De Groot leidt ,Vuclta m VLAG UIT VOOR ELLIOTT ■teert ad De Stem VOOR Kor vel tot zinken gebracht Topconferentie Heusdcnhouls meisje verongelukt in Den Haag Dodelijk ongeluk bij jeugdronde Benelux-ministers over Navoi Plaatselijk buien Schmidt enkele dagen buiten de gevangenis Geleerden in V.S. vragen stopzetting van kernproeven Columbia Heeft nieuwe president 3/4 literfles 52 cent inte maten gecoverde (luxe en truck) uit verbaar. Uw oude, en worden tegen aan prijs ingeruild. jothandel Luctor, Ti- Hulst, tel. 127. HVERSEN leeftijd? Migraine? teint? Jeugdpuistjes? ig? Vetzucht? Bloed- thee no. 8 helpt! - f 1.85 bij elke drogigt st en ochtendhoest ge- Doedig met, Domproost f 1,45. Bij apoth. en 59621 op de straatste- slachtoffer van gische krachten tig overeind en pd, als hij Aram ar voor het ver ziet zitten. 98e JAARGANG No. 22750 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. "t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 6 MEI 1958 Abonnementsprijs T.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden cp aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poert 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 President Coty van Frankrijk heeft René Pleven, de leider van een dicht bij de radicalen staan de kleine partij, opnieuw ver zocht een poging te doen tot het vormen van een regering. Pleven had zijn opdracht eerder terug gegeven, omdat hij niet de ge wenste steun kreeg van de socia listen en andere grote partijen. De radicalen hebben maandag voor zichtig toegezegd, van een regering- Pleven deel te zullen uitmaken, maar zij hebben de eis gesteld, dat in het kabinet geen conservatieven zitting hebben die ,,te actief" zijn geweest bij de omverwerping van de vorige regering-Gaillard. Daarentegen hebben de volksrepu blikeinen 'katholieken) maandag deelneming aan een regering-Pleven geweigerd. De Indonesische regeringstroepen hebben Boekittinggi ver overd, de hoofdstad van de opstandelingen in west-Sumatra na de val van Padang. Sjafroeddin en een aantal van zijn ministers zouden vóór het binnenrukken van de centrale troepen de wijk hebben genomen. Men vermoedt, dat zij zich momenteel in het oerwoud schuil houden, tezamen met afdelingen van de rebellentroepen, die tijdig konden ontkomen. De val van Boekttinggi kwam voor Djakarta als een verrassing. En kele uren tevoren namelijk was nog gemeld, dat de regeringstroepen geen kans zagen verder op te rukken. De stad is zondagmorgen al inge nomen. Een tweede verrassing gisteren was het bericht, dat de opstande lingen op Noord-Celebes om onderhandelingen zouden hebben gevraagd. Dit in een brief, die ondertekend was door luitenant-kolonel J. Warouw, voormalig militair attaché in Peking. De Sovjet-Unie heeft maandag, als volgende stap op de weg naar een topconferentie, geantwoord op - de westelijke nota's van eind vorige week, waarin Amerika, Engeland en Frankrijk er mee instemden dat hun ambassadeurs afzonderlijk met de Sovjet-minister van buitenlandse za ken. Gromyko, zullen onderhandelen over de voorbereiding van een confe rentie van ministers van Buitenlandse Zaken. In de nieuwe nota spreekt de Sov jet-regering de verwachting uit, dat nu overeenstemming over gedachten- wisseling via diplomatieke kanalen is bereikt alle partijen hun best zul len doen om het werk zo spoedig mo gelijk te voltooien. In de NAVO-conferentie te Kopen hagen heeft minister Dulles te kennen gegeven, dat de Amerikaanse openbare mening sceptisch staat tegenover een topconferentie en dat de agenda geen concessies-bi.i-voorbaat zal mogen in houden, zoals een blijvende scheiding van Oost- en West-Duitsland. Radio-Djakarta zei. Volgens de woordvoerder van het leger, luitenant-kolonel Rudy Pirnga- die. heeft de chef-staf. generaal- majoor Abdul Nasution, toestemming gegeven dat enige officieren onder handelingen voeren met kolonel Ka- wiiarang. Het doel is te weten wat de plannen van die officier zijn en wat zijn persoonlijke standpunt is met be trekking tot de huidige toestand." De radio vervolgde: ..In zijn brief aan de chefstaf van het leger zei ma joor Warouw dat hij poogde een op lossing te vinden, die mogelijk zou maken het huidige conflict door on- Nadat de Maastrichtse gemeente politie een uitgebreid onderzoek had verricht is in het huis van bewaring te Maastricht opgesloten de 46-jarige C. Sch., uit Bunde. In dienstbetrekking van een lande lijke vervoersonderneming zou de man, toen hij nog in Maastricht woonde, kans gezien hebben door het achterhouden van geïncasseerde gel den over dc jaren 1956-1957 en be gin 1958 de onderneming te benade len voor een bedrag van in totaal rond f 20.000,-. derhandelingen te beëindigen. In zijn brief zei hij dat hij aan geen van beide kanten stond, maar dat indien zijn poging om tot vrede te komen niet slaagde, hij zich bij de revolutio naire regering zou voegen." Kolonel Warouw, die meer dan een maand geleden zijn post in Peking verliet, is thans in Menado, de hoofd stad van het opstandige noord-Cele- bes. Kolonel Kawilarang. oud-Indone sische militaire attaché in Washing ton, werd twee weken geleden be noemd tot. opperbevelhebber van de rebellenstrijdkrachten. Het vermoe den is uitgesproken, dat hij in feite aan het hoofd van de gehele opstand in Indonesië zou staan. In Djakarta beschouwt men na de val van Boekittingi de oorlog" op Sumatra als geëindigd. Men zegt er zich van bewust te zijn, dat de re bellen nog wel een guerrilla kunnen voeren. De stad werd genomen 17 dagen na de invasie bij Padang op 17 april. Indonesische waarnemers zeggen betekenis te hechten aan dit getal 17, dat in de Indonesische historie een soort ..magisch getal" is. De onaf hankelijkheid werd afgekondigd op 17 augustus 1945, de eenheidsstaat Indo nesië werd, vijf jaar later, op de zelfde dag afgekondigd. In d-e regel vraagt president Soekarno op massa bijeenkomsten zijn gehoor zeventien maal de nationale vrijheidsgroet ,,Merdeka" te roepen. Eerst nu is definitief bekend ge worden, dat bij de luchtaanval op Balikpapan een Indonesisch korvet tot zinken werd gebracht. Djakarta IN ENKHUIZEN is gistermiddag het vijfjarig zoontje van de familie Water, toen het met een ragebol een bal uit de haven wilde halen, voorover geval len en verdronken. BARON D'A DE B. uit Amsterdam sl°eg gisteren, tussen de hoofdstad en gen Haag mej. zjjn auto over de kop. Hij had een snelheid van 130 kilometer maar kreeg geen schrammetje. Een liter, die naast hem zat, klaagde over PUn in de rug. ^ceft RANDEN gevangenisstraf rechtbank te Antwerpen de émnklfi r S' opge'egd wegens het smokkelen van cocaïne. '"'JAKING in Madrid, door de m - le, sePr°clanieerd. is een fias- ,®elv n Maandagochtend reden ir.i minder bussen en ondergrondse men. maar later op de dag werd alles weer normaal. KARDINAAL Samuel Stritch, wiens teenterarm enkele dagen geleden werd geamputeerd, zal zaterdag a.s. hétzie- enhuis te Home mogen verlaten. POOR een felle brand is gisteren een Bovenwoning aan de Grote Leliestraat te Groningen geheel verwoest. Ook net benedenhuis en een woning naast net getroffen pand kregen schade. EINDE dezer week zullen vrijwel alle, ntutbomen in de Betuwe tegelijkertijd 'n bloei staan, een verschijnsel dal weinig voorkomt. OOST-DUITSLAND heeft een nieuw kanaal-betasting" in het leven geroi pen, waardoor de bevoorrading schip van West-Berlijn ernstig k; worden benadeeld. heeft toegegeven, dat hierbij een aan tal militairen -gedood zijn. Officieel werd een aantal van 14 genoemd, maar andere berichten gewagen van meer dan 70 doden. Het schip zou 100 man aan boord hebben gehad. Als in derdaad 70 mensen bij 't bombarde ment zouden zijn omgekomen, zou dit het grootste verlies aan mensenle vens zijn. dat totnutoe bij één actie in de burgeroorlog is geledpn. Tot grote ontsteltenis bereikte ons gisteravond het bericht van een ernstig ongeluk in Den Haag, waarbij de telefoniste van ons bedrijf, 'de 22-jarige mej. Tineke de Rooy uit Heusden- hout (gem. N.-Ginneken) om het leven is gekomen. Tineke de Rooy. genietend van een vrije dag. zat achter op de scooter van haar verloofde, de 21-jarige heer F. H. K K. uit Amsterdam. Om circa tien over vier passeerden zij het kruispunt Leidse Straatweg-Zijde- laan in Den Haag. De heer K. moest daar remmen, toen een voor hem rijdende personenauto voorsorteerde om linksaf de Zijdelaan in te rijden. De scooter slipte en Tineke de Rooy werd er af geslingerd Ernstig ge wond werd zij naar het ziekenhuis Bronovo overgebracht en vandaar naar de Ursulakliniek te Wassenaar, waar zij om zes uur is overleden. Tijdens de jeugdwielerronde. die maandag ter gelegenheid van de be vrijdingsdag in Hoorn werd gehou den, is een dodelijk ongeluk gebeurd. De 15-jarige Froukje Russchen uit Blokker stak plotseljtug de weg over, waardoor ze in botsing kwam met een renner. Zij viel en werd met een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht, waar ze even na aankomst overleden is. Op het bordes van het Utrechtse stadhuis kefte maandagmid dag een klein onooglijk straathondje. Het Utrechtse jochie Henkie stond wat beduusd te kijken naar dit zwart-wit gevlekte beestje, dat hij zijn eigendom mocht noemen, toen de echtgenote van bur gemeester de Ranitz van Utrecht hem de splinternieuwe hals band van het hondje toestak. Henkie zou met zijn hondje meedoen aan een optocht van huishonden, een onderdeel van de bevrijdingsoptocht van Utrecht. Een week tevoren had hij al zijn formulier ingevuld, met alle gegevens over zijn eigen hondje. Maar zaterdag kwam Henkie ietwat verdrietig vertellen dat zijn hondje door een auto was overreden en hij dus niet meer mee kon doen aan die optocht. De organisatoren hadden medelijden met hem en neusden eens wat rond in het Utrechtse asiel. Daar vonden zij een beestje dat wel bij Henkie paste, en nu liep hij dan parmantig rond met zijn nieuwe hondje, dat de naam „Stado" (Stichting Stadsontspanning Utrecht) had gekregen. Zowel minister Luns als de Bel gische minister van Buitenlandse Za ken, Larock, hebben gisteren in de openingsvergadering van de Navo- ministers te Kopenhagen aangedron gen op versterking van de econo mische samenwerking in Atlantisch verband. Minister Luns, die zich een tegenstander toonde van elk lokaal" ontwapeningsakkoord in Europa, sprak zich uit voor een nauw econo misch samengaan tussen de Navo- partners en voor een spoedige tot standkoming van een vryhandelsge- bied, waarbij alle vijftien verdrags- landen aangesloten zouden moeten zijn. Ten aanzien van het plan Rapacki, dat een atoomvrije zone in midden- Europa beoogt, betoogde de heer Luns, dat dit eerder het oorlogsge vaar zou vergroten dan verkleinen, omdat er een vacuum zou worden ge schapen tussen twee grootmachten. Larock heeft beklemtoond, dat de zes landen van de nieuwe Europese economische gemeenschap, die onder elkaar een tolvrije gemeenschappe lijke markt hebben gecreëerd, hun eenheid niet wensen te vestigen op het beginsel van autarkie. Hij zei dat het einddoel van de ge meenschap van ..Klein Europa" is de bevordering van een bredere ..At lantische economische gemeen schap". Maar dat doel zou gemakke lijker te bereiken zijn, zei hij, ,,als een bepaald land aan de andere kant van de oceaan zijn tarieven zou heb ben verlaagd en als een ander land zijn imperiale preferentie had ver minderd." Deze toespeling op Amerika er Engeland is, naar verluidt, het ant woord namens de zes van de Euro- markt op eerder door Lloyd (Enge land) en Hansen (Denemarken) ge maakte opmerkingen. Dezen hadden verklaard dat de vertraging in de on derhandelingen over een ruimer Europees vrijhandelsgebied te be treuren was. Otto Abetz, de Duitse ambassadeur bij de regering-Pétain in de periode 1940-1945, is maandag bij een auto ongeluk te Duesseldorf om het leven gekomen. Zijn vrouw Suzanne, die aan het stuur zat, verloor eveneens het leven. De wagen van het echtpaar Abetz botste tegen een tegenligger op de grote verkeersweg te Langenfeld bij Duesseldorf. De auto brandde uit. De inzittende van de andere auto liep ernstige verwondingen op. Abetz, die 55 jaar was werd in 1949 door een Frans tribunaal tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Hij werd echter in april 1954 in vrijheid gesteld. Sedert het begin van het jaar was hij redacteur van het liberale blad ,,Fortschritt". Zó gingen de Londenaren giste ren naar hun werk. En omdat het Londenaren zijn, namen ze het nogal laconiek op. iwr of pir kin Verwachting van het K.N.M.l van maandagavond tot dinsdag- avond: Plaa'clijk enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Iets lagere temperaturen dan gis- teren. t Verwachting van het Belgiscn J weerkundig instituut: J Over het algemeen matige wind i uit het zuiden. Bewolkt tot zwaar bewolkt met opklaringen en enkele J neerslagvlagen. Zacht weer. f Vandaag: zon onder 20.13 uur; i maan op 23.37 uur. Morgen: zon op 5.00 uur; maan onder 8.29 uur. t Volgens een lid van het Indonesi sche parlement zou de Nederlander J. Schmidt, die in 1956 tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, en kele dagen lang uit de gevangenis zijn geweest. Zijn berechting twee jaar ge leden trok de aandacht van geheel de wereld. Het parlementslid Wirjoseputro heeft in schriftelijke vragen aan der egering verzocht, mede te delen wie Schmidt en sultan Hamid van Pontianak, die ook nog gevangen zit, had gemachtigd om de gevangenis voor enkele dagen te verlaten. Het parlementslid merkte op, dat de tijdelijke vrijheid van deze twee ver oordeelden door hen kan zijn ge bruikt voor handelingen ten nadele van de staat. Londen is maandag de eerste dag van een staking van 50.000 man autobuspersoneel zonder al te veel ongerief doorgekomen. Bijna alle arbeiders verschenen normaal op hun werk. Men liep wat meer, de ondergrondse had het, vooral in de spitsuren, druk ker en er waren meer fietsen en auto's op de weg, doch het eco nomisch leven ging zijn gang of er geen busstaking bestond. Enkele zonderlingen, zoals de za kenman die compleet met bolhoed en paraplu op een rode waterscooter de Theems afzakte naar de City. of de kantoorbediende die ergens een ouderwetse fiets met groot voorwiel had opgeduikeld, zorgden voor een vrolijke noot. De automobilisten, van wie er ve le lifters meenamen, kwamen opge lucht tot de ontdekking, dat er zich veel minder verkeersopstoppingen voordeden dan verwacht was. Het Londense verkeer is zonder de circa 8.400 dubbeldekkers" kennelijk vlot ter dan mét. Het publiek neemt de staking over het algemeen kalm op. Het enige in cident dat gemeld is, betrof de in dustriële voorstad Kentish, waar fo rensen die in de rij stonden om het station van de ondergrondse binnen te komen, scholden naar auto's waarin alleen een bestuurder zat. Drie jongelieden probeerden een auto binnen te dringen, maar zij werden door de politie meegenomen. Een onbekende zakenman heeft het vervoersprobleem op zijn eigen ma nier opgelost. Men zag hem in de looppas door de straten van het fi nanciële district gaan, gekleed in shorts en met een aktentas onder de arm. De passagiers die per vliegtuig ar riveerden. kregen de raad van het vliegveld naar de stad te reizen per trein, daar de meeste bussen van de luchthaven ressorteren onder 't Lon dense openbare vervoer. De Labourpartij heeft maandag middag in het Lagerhuis een motie van afkeuring ingediend tegen het be leid van de minister van Arbeid ten aanzien van de staking. De partij wenst, dat de minister, Macleod, zich met de zaak bezighoudt, doch deze verklaarde, dat hij een hem passend ogenblik wenst af te wachten. Vol gens de Labourmotie brengt de sta king. die een gevolg is van looneisen, groot ongemak" voor het publiek met zich mee en moet de minister iets doen om er eind aan te maken. Er dreigt ook een staking bij de Spoorwegen. De leiders van 23.500 spoormannen in noordwest-Engeland hebben een resolutie aangenomen, waarin aan de vakbond verzocht wordt onmiddellijk een staking uit te roepen als de spoormannen geen be vredigend aanbod ontvangen in loon onderhandelingen, die vandaag in Londen zullen beginnen. ,,De volgende rock 'n roll-show wordt alleen over mijn lijk in de Boston-arena gehouden", verzuchtte de directeur van dit theater nadat vijfduizend jeugdige personen, opge zweept door een avond van rock 'n roll, op straat een oproer begonnen. Een matroos werd neergestoken, een vrouw van haar tas beroofd, tien tallen anderen geslagen en getrapt. Vijftien gewonden vielen er, van wie er zes in een ziekenhuis werden op genomen. De politie had halverwege de voorstelling geprobeerd de ge moederen te kalmeren, maar toen het feest officieel afgelopen was kon ze toch niet verhinderen dat de ..teen agers" op straat nog urenlang stoom afbliezen. Het is allemaal de schuld van een ..disc jockey" die een jam-session had georganiseerd. Maandagochtend vroeg waren de kooplieden in eestartikelen op de Dam te Amsterdam druk in de weer om er, ter gelegenheid van bevrij dingsdag, de feeststemming wat in te brengen, een bezigheid, waarhij zij de assistentie genoten van de Amsterdamse jeugd.... De „Federatie van Amerikaanse ge leerden". die ongeveer 2.000 leden telt, heeft zich zondag uitgesproken voor een akkoord over de stopzetting dei- kernproeven, zonder dat men wacht op een algemene overeenkomst over de ontwapeningskwestie. Er moet snel gehandeld worden, hoe langer men wacht met het verbod van kernproeven, des te groter is het risi co d5T. kernwapens in handen komen van onverantwoordelijke regeringen en dat een van deze een algemene kern oorlog dreigt te ontketenen, aldus de federatie. De coalitiekandidaat Albert LieïM Camargo is tot prsident van Columbia gekozen, als resultaat van verkiezin gen waarin 31 personen gedood en 9 gewond werden. Officieel is bekendgemaakt, dat 28 personen gedood werden toen 2 vraebt auto's, welke kiezers naar de stem lokalen brachten, door bandieten wer den aangevallen tussen Vanadillo en Alvarado. Zes personen werden gedood en S gewond in gevechten op het platteland in de provincies Huila, Boyaca en Valle. Bovendien zijn 2 personen ge dood in de provincie Cali. Het communistische Tweede Ka- men. teneinde alsnog bedoeld bedrijf merlid de heer Borst heeft aan de op gang te brengen1 5? minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Economische Zaken schriftelijk de volgende vragen gesteld 1. Hebben de ministers kennis ge nomen van de gang van zaken bij de nieuwe fabriek te Oosterhout van de N.V. Metaalbuizenfabriek Excelsior te Schiedam, die kort na haar ope ning feitelijk stil werd gelegd? 2. Kan de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid meedelen, op grond van welke overwegingen hij destijds vergunning tot de bouw van dit object heeft gegeven? 3. Is het juist, dat de Herstelbank mede in de financiering van dit ob ject is gemoeid? 4. Wil de minister van Economische Zaken mededelen, of en, zo ja, welke bemoeiingen hij met de voorbereiding van genoemd object heeft gehad? 5. Indien vraag 4 ontkennend wordt beantwoord, had het dan niet op de weg van de minister van Econo mische Zaken gelegen, tevoren een onderzoek in te stellen naar de deug delijkheid van de plannen der ge noemde firma, ten einde de investe ring van 23 miljoen in een object te voorkomen, dat niet levensvatbaar is? 6. Is het juist, dat dc produktie in bedoeld bedrijf stopgezet moest wor den door concurrentie uit Luxem burg. dan wel een ander lid van de K.S.G.? 7. Welke maatregelen denkt de mi nister van Economische Zaken te ne- 8. Is het. de minister van Social® Zaken en Volksgezondheid bekend, dat arbeiders naar Oosterhout zijn getrokken, daar in dure huizen ge huisvest zijn en nu werkloos zijn ge worden? 9. Ligt het niet op de weg van de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid om speciale maatregelen te nemen, teneinde te voorkomen, dat deze arbeiders het slachtoffer worden van een onverantwoordelijke specula tie van de hierbij betrokken onderne mers en financiers?" In Valencia heeft de Neder landse wielerwereld een grote triomf waar zien worden: Daan de Groot reed er zich in de gele leiderstrui van de Ronde van Spanje. Hij eindigde gisteren als zesde, op enkele seconden van triplo-winnaar Rik van Looy. Hij liet zijn rivalen in de al gemene rangschikking ver ge noeg achter zich om de leiders trui om de schouders te trek ken. De 47-jarige Amerikaan Mor ris Elliott, vader van vijf kin deren, heeft het wereldrecord „vlaggestok zitten" voor zich opgeëist. Maandagmiddag had hij bijna 197 dagen doorgebracht op de vlaggestok, een dag lan ger dan zijn landgenoot William Howard, die het 196 dagen vol hield op zijn eenzame plaats. Overigens heeft Elliott al die tijd niet geleefd als een kip op stok. Hij had een klein kamer tje op de paal laten bouwen, waarin een kachel, een radio, een tv-toestel en een telefoon.

de Stem | 1958 | | pagina 1