Walcheren Rijswerkers te Vlissingen Zeeuwsch-Vlaanderen Géén vrede met gedachte aan open Wester-Schelde K.s „Een halve oplossing^ ..Argo Delos' liep te Vlissingen van stapel ZUID-BEVELAND REISSv.d. BERGHE Dagblad De Stem Drenthe schenkt vergaderlokaal aan Geersdijk Afdamming: gigantisch project GROOTS KOSTUUMS Zomerdrukte in Z.-Vlaanderen Niet leie DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 MEI 1958 Gevallenen herdacht EEN GOEDE BEHA Extra vergadering der K. van K's EXAMENS Vierde van tien Griekse schepen Feestmarkt te Goes op komst LZ0NPER 98.: Hoogwaterstanden AGENDA Vandaag Morgen s MIDDELBURG Ook in Middelburg zijn zaterdag avond, terwijl de vlaggen van vele huizen en gebouwen halfstok hingen, de gevallenen van de tweede wereld oorlog herdacht. Een verrassend grote groep mensen maakte weer de stille tocht naar de algemene begraafplaats aan de Nieuwlandseweg en vandaar terug naar de Dam mee. In de Graanbeurs sprak de heer J. A. van Bennekom, directeur van de chr. kweekschool te Middelburg een herdenkingsrede uit, die door velen werd beluisterd. De chr. muziekver eniging „O.N.D.A." bracht hier ge wijde muziek ten gehore. VLISSINGEN „Omzien in wrok" Een hyper-modern probleemstuk in optitma-forma, is het toneelspel „Om zien in wrok" (Look back in anger), waarin de Engelse toneelschrijver John Osborne het publiek confronteert met het rauwe nihilisme en de onme telijke leegheid, waarin een deel van de huididgde generatie zijn volledige geestelijke vernietiging vindt. De toneelgroep „Theater" onder lei ding van Robert de Vries bracht dit waagstuk in het Vlissingse „Brittan- nia" voor een uit leden van de Zeeuw se Volks Universiteit en van het Nuts- departement Vlissingen bestaand pu bliek. Er werd subliem spel te zien gegeven, maar zoals overigens te verwachten was de waardering voor het stuk was niet algemeen. Rauw en meedogenloos, in fel zwart wit tekende Osborne zijn karakters. De taal is ruw en onbeheerst, zoals de schrijver zijn personen, vooral de hoofdpersoon, voor zich gezien moet hebben. Geschaafd is er niet; en te recht. Een intellectuele jongeman uit de arbeidersklasse neemt wraak op de maatschappij door te trouwen met een meisje uit de „betere stand" en haar het leven tot een hel te maken. Dit gegeven geeft stof voor allesver nietigende botsingen. De dialogen zijn soms zwaar en lang en stellen zware eisen aan de acteurs, vooral aan de hoofdrolspeler. Kees Brusse heeft deze moeilijkheid echter glansrijk overwonnen en cre- eerde een levendige, reële Jimmy Porter. Maar het spel van Bernhard Droog (Cliff Lewis), Anne-Marie Heij- ligers (Alison Porter), Anny de Lan ge (Helena Charles) en Jacques Snoek (kolonel Refern) was zeker niet min der. Wie het stuk waardeerde, heeft daarom van een fantastische voor stelling kunnen genieten met over het algemeen sterk spel en een minimum aan zwakke momenten. Wim Vesseur zorgde voor een uiterst eenvoudig, maar zeer suggestief decor J. C. M. GOES Dodenherdenking Zaterdagavond had bij het monu ment voor de gevallenen bij het stad huis de jaarlijkse herdenkingsplech tigheid plaats. Even voor acht uur, terwijl de do- denklok luidde, werden door de heer de Roo en de burgemeester resp. na mens de oud-illegalen en gemeente, grote kransen bij het monument ge legd en kwamen uit het publiek ook nog enkele tuiltjes bloemen. Nadat de twee minuten stilte in acht waren ge nomen, gingen de belangstellenden weer huns weegs. 's-Gravenpolder Zilveren jubileum burgemeester Jansen De burgemeester van 's-Gravenpol der, 's-Heer Abtskerke en Nisse, J. D. Jansen, mocht dezer dagen zijn 25- jarig jubileum in de gemeentelijke dienst vieren. Onder auspiciën van de diverse ge meentebesturen werd in „Ons Dorps leven" in 's-Gravenpolder in intieme kring dit feit gevierd. Buiten de naas te medewerkers op bestuurs- en ad ministratief gebied was ook het on derwijzend personeel van de drie openbare lagere scholen aanwezig. Als eersten kwamen de vertegen woordigers van de drie raden aan het woord om de burgemeester geluk te wensen met dit jubileum. Wethouder Hoogesteger van 's-Gravenpolder, wethouder Jansen van Nisse en wet houder Proost van 's-Heer Abtskerke. Nadat de secretaris van 's-Graven polder namens het gemeentebestuur aan mevr. Jansen een bloemstuk had aangeboden, werd er gepauseerd voor koffie met gebak. Vervolgens spraken namens het personeel de secretarissen J. Walrave en C. de Ruiter, terwijl namens het onderwijzend personeel het hoofd van de school van 's-Gravenpolder het woord voerde. De burgemeester dankte alle spre kers voor het goede, dat ze hem had den toegewenst. Ook het vele goede, dat zijn vrouw en hem deze middag was bereid, had hem aangegrepen. Het was toch eigenlijk maar een half jubileum, omdat hij voor de helft van de tijd ongeveer ambtenaar was ge weest en voor de andere helft bur gemeester, aldus de jubilaris. Na nog een gezellig onderonsje werd de bijeenkomst gesloten. Rilland KANDIDATENLIJSTEN Voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen zijn de kandidatenlijsten in onze plaats als volgt genummerd: 1 C.H.U.; 2 Vrije lijst; 3 P.v.d.A.4 S.G.P. en A.R. (gecombineerde lijst); 5. K.V.P. (Advertentie). Komt vanmiddag GRATIS om advies bij MEVR- KOOMEN, die zitting houdt bij te HULST Dagblad voor Zeeland Rayonkan coor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst Dubbele Poort 7, Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland. Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. RayonredacteurN. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas Rayonbeheerder3. Fait Prijs voor losse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes" 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij 3 achtereen volgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Breskens OVERPLAATSING RIJKSPOLITIE De wachtmeester der rijkspolitie, M. E. Hoeyenbos, is overgeplaatst naar de groep Breskens der rijkspo litie. VERGADERING „DE BLOEMEN WIJK" De buurtvereniging „De Bloemen- wijk" hield haar jaarvergadering, waarop werd besloten, evenals vorig jaar weer een feestavond in de speel tuin te organiseren. De aftredende be stuursleden werden allen herkozen. In de vacature van mevrouw Bouterse, die wegens verhuizing niet meer in aanmerking kwam. werd gekozen mevr. v. d. Meijden. HULST Zeeuwse première Circo Espanol Na een succesvolle tournee door Noordbrabant van het Circo Espag- nol had Hulst de première van de voorstellingen in Zeeland welke dit circus deze en volgende week gaat geven. Het programma is zeer afwisselend van samenstelling. Circo Espagnol heeft in zijn programma naast de paarden-dressuurnummers en tra peze-werk, het accent gelegd op de jeugd. Het circus heeft momenteel de beschikking over een aantal zeer veel belovende artiesten. Wij noemen hier. van Los 3 Conrados, twee meisjes en een jongen, die knappe staaltjes weg geven op een galopperend paard. Daarnaast is er Carmencita. een zeer jeugdige en gracieuze koord danseres, die het publiek in vervoe ring bracht met haar dansen (zowel de wals, samba als tango) op hei strakke koord. Circo Espagnol zou zijn naam geen eer aandoen, als er geen typische Spaanse nummers in het programma opgenomen waren. Zelfs een origi neel stierengevecht is er te zien en een echte rodeo-show. Vanzelfspre kend ontbreken ook hier niet de clowns. Jaiiseniusrlag De leerlingen van het Lyceum heb ben hun jaarlijkse Janseniusdag weer gevierd. Het is, traditiegetrouw, een bijzonder geslaagd schoolfeest ge worden, dat 's avonds werd opgeluis terd door de aanwezigheid van de ouders en andere gasten. De leerlin gen hadden een uitstekend program ma samengesteld, dat drie toneel voorstellingen omvatte, alsmede het optreden van het sehoolkoor en ver scheidene declamaties. De leerlingen hadden een uiterst dankbaar publiek, en terecht, want de gehele avond stond op hoog niveau. Viering ontlerwijsjubilea De jubilea van broeder Justinus en de heer A. J. Bal, die, zoals wij reeds meldden, beiden veertig jaar aan het onderwijs zijn verbonden, zullen za terdag 17 mei worden gevierd. Die dag is er, om 9 uur, een H. Mis in de Basiliek, waarna om kwart voor elf in „De Koning van Engeland" een feestvergadering begint tijdens welke de beide jubilarissen zullen worden gehuldigd en waar de geschenken worden aangeboden. Nieuw-Namen GESLAAGD ORANJEFEEST. Enthousiast en blij en onder grote belangstelling van jong en oud is de verjaardag van H.M. Koningin Juli ana op de uiterste punt van Z.-Vlaan. deren gevierd. Alles liep mee (zeker het weer), doch ook de organisatie was perfect. Wat hebben de schoolkinderen hun best gedaan om een prijsje te be machtigen bij de volksspelen en de oudesr-belangstellenden (en 't waren er vele) genoten mee. Wat te zeggen over het filmprogramma en de trak taties in het parochiehuis. Prima was het. De paters Maristen, die de films draaiden, weten precies wat de kinderen nodig hebben. De voorzit ter van het Oranjecomité dankte al ler., die de jeugd deze fijne middag hadden bezorgd en vroeg dringend dit in de toekomst te blijven doen. Des avonds speelde de muziek het Wilhelmus, waarna optocht met lam pionnen door het dorp. Lange tijd duurde de feestvreugde voort. Vol gend jaar wat meer bevlagde huizen en we zijn er. BOUW BADHUIS EN WIT GELE KRUISGEBOUW Het puin van de arbeidershuizen is geruimd en het terrein voor de nieuwe gebouwen is uitgediept. Alles is in ijltempo gebeurd. De paaltjes zijn uitgezet, de funderingen kunnen 1 worden gelegd en dan gaan we de goede richting uit naar beide reeds lang begeerde gebouwen. TERNEUZEN Dodenherdenking aan de Westsluis Zaterdag is weer de dodenherden king gehouden bij het monument aan de Westsluis. Er trok een stille stoet heen van autoriteiten, nabestaanden van de slachtoffers, vrienden, enkele belangstellende burgers en leden van de jeugdorganisaties. Aan de voet van het monument lag een krans van witte aronskelken en er werden enkele eenvoudige ruikers bijgelegd. Een padvinder streek de half stok gehesen vlag, om die daar na in top te hijsen. W estdorpe NIEUW RAADSLID BEëDIGD Voor het eerst in de nieuw geres taureerde raadszaal kwam de raad onder voorzitterschap van burgemees ter van Waes bijeen. Er was slechts een agenda-punt te behandelen, nl. onderzoek van de geloofsbrieven van F. Vermeulen, opvolger van de heer Klaassen. De geloofsbrieven werden onderzocht en in orde bevonden. Achtereenvolgens legde hij in han den van de voorzitter de zuiverings- en ambtseed af. De voorzitter wenste de heer Vermeulen geluk met zijn benoeming en hij hoopte op een pret tige samenwerking. Het nieuw benoemde raadslid dank te de voorzitter en beloofde zijn best te doen om de belangen van de ge meente te behartigen. Van de rond vraag werd geen gebruik gemaakt. ONDERSCHEIDING Onze dorpsgenoot Alfred de Clercq is onderscheiden met de bronzen me daille van de Orde van Oranje-Nas- sau. Hij heeft deze onderscheiding ont vangen wegens zijn veertig jaar trou we dienst bij de Coöp. Beetwortelsui kerfabriek te Sas van Gent. BENOEMD Onze oud-dorpsgenoot de heer Ed- gard Kalle is met ingang van 1 mei benoemd tot leraar geschiedenis aan de rhbs te Breda. Ondanks vele besprekingen en het op de Rijksbegroting ge plaatste bedrag voor herstel, ligt een groot deel van de ka demuren aan de Buitenhaven te Vlissingen "op steeds in de zelfde d' '-'bele toestand als waarin Duitsers ze achterlie ten. Renteloos en voor geen enkel doel te gebruiken, lag daar een proof stuk terrein en de woor den hierover die o.m. in de raad zijn gevallen zijn legio. Sinds enige dagen echter is dit terrein ..produktief' ge maakt. Voor de aanleg van de zeewerende dijk voor de bou levard van Vlissingen moeten zi nkstukken gemaakt worden van 20 bij 50 meterwaarvoor veel ruimte nodig is. Ruimte die in de omgeving der Boulevards niet te vinden is, zodat men was aangewezen op een stuk strand, enkele kilo meters verder, in de buurt van P:,them. Totdat men ging pas sen en meten op het „strandie" tussen de resten van kademuren aan de Buitenhaven. Het zóu kunnen. Rijswerkers uit Werkendam zijn begonnen met het samenstellen van het eerste zinkstuk. Donderdag wordt het vlak onder de bou levard gezonken, een specta culair schottoëpel, dnf in"' het toeristenseizoen zeker de no dige belangstelling zal trekken en als tijdelijke attraktiekan worden beschouwd, aangezien er een tiental zinkstukken ge legd moeten worden, voordat de einenlijke dijkbouw, die met traditionele materialen wordt uitgevoerd, kan beginnen. In de Statenvergadering van Drenthe, onder voorzitterschap van de commis saris der Koningin mr. J. Cramer, is besloten een bedrag van maximaal f 60.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een vergaderlokaal in het dorp Geersdijk, gem. Wissenkerke. Een voorstel tot hulpverlening voor het door de watersnood in 1953 ge troffen gebied werd vrij spoedig door de Staten genomen, doch is blijven liggen, totdat overleg met de betref fende instanties kon worden gepleegd. Geersdijk heeft dringend behoeft aan een vergaderlokaal dat ruimt' zal moeten bieden voor ongeveer 10: personen. De inwoners van het dorp zullen zelf de inrichting bekostigen. De leden van de beide Zeeuwse Ka mers van Koophandel zijn in een ex tra vergadering bijeengeroepen. Deze zal worden gehouden te Terneuzen op donderdag a.s. in hotel „Rotterdam". Als voornaamste punt van behan deling komt aan de orde het voorstel van Ged. Staten inzake de verhoging der tarieven bij de veerdiensten over de Westerschelde. TECHNISCHE HOGESCHOOL DELFT Voor het ingenieursexamen voor elektrotechnisch ingenieur slaagden de henen C. T. Hart uit Renesse en J. M. de Waar uit Vlissingen. Dr. ir. Mesu heeft tijdens een bijeenkomst van Adelbert te Terneuzen in aanwezigheid van verscheidene Belgische gasten met klem gepleit voor Belgisch-Nederlands overleg inzake het Deltaplan en inzake het Wester-Scheldeprobleem in het bijzonder. De Belgische senator de Block nam dit idee onmiddellijk en met enthousiasme over. In deze bijeenkomst, welke een interessant Delta-dispuut werd en welke werd bijgewoond door verscheidene Zeeuwsch-Vlaamse burgemeesters, deken A. Koopmans van Hulst en andere gasten, somde dr. ir. Mesu de plannen op welke tot nog toe zijn gelan ceerd met betrekking tot de Wester-Schelde. De opdracht die de Deltacommissie van de regering kreeg, sloot de Wa terweg en de Wester-Schelde uit van het afdammingsschema. Nadat het Deltaplan op tafel kwam, hebben ve len, deskundigen en niet-deskundigen betoogd dat de Wester-Schelde in het plan moest worden opgenomen Er wa ren velerlei motieven. Een normali satie van deze zeearm, gecompleteerd met een verruiming van de Schelde bij Antwerpen, waardoor deze ha venstad in de toekomst ook haar deel zou kunnen krijgen van het massa- olietransport (tankers tot 80.000 en 100.000 ton), noemde de heer Mesu in verband met het daardoor toene mende stormvloedgevaar onaanvaard baar. Het zou wel te verwezenlijken zijn in combinatie met een stormstuw, waardoor dan ook het Land van Saef- tinge stormvloedvrij ingedijkt zou kunnen worden. Om daarvan nl. een soort van uiterwaard (voor zout en brak water!) te maken, leek hem absurd. Overigens ligt, bij een dergelijk plan toch het knelpunt bij de Wielingen want ook daar heeft rnen dan diepte tot 15 m nodig om de toe komstige reuzentankers toegang te verschaffen. En dat, aldus de heer Mesu, zal zo gemakkelijk niet zijn. Het plan van de prins van Luik, om een kanaal van Zeebrugge naar Zei- zate en mogelijk tot Antwerpen te graven, confronteerde dr. ir. Mesu met het sterke verlangen van de scheepvaartwereld, om de zeevaart en dé binnenvaart gescheiden te houden. De zeevaart houdt overigens ook niet van kanalen. Het plan-van Buggenhout biedt be paalde voordelen: zoetwater vanaf de kop van oost-Z.-Vlaanderen (waar se nator van Buggenhout een dam wil doen aanleggen), tot aan Antwerpen; een vast peil in dit door een dam af gesloten deel van de vaarweg naar de Sinjorenstad en daardoor de moge- lijheid om de sluizen aldaar steeds te laten openstaan. Het plan houdt evenwel in dat men ten westen van de dam, over een nog grote lengte, de zeedijken moet verzwaren en ook zou men er, als het plan v. Bruggenhout zou worden uitge voerd, rekening mee moeten houden, zo zei de heer Mesu, dat het mogelijk is dat Wielingen en Oostgat verzanden. V oordelen In zijn schets van het vierde plan, nl. dat tot algehele afdamming van de Wester-Schelde, toverde dr. ir. Mesu de luisteraars een gigantisch project voor ogen: een vijf kilometer lange dam, voorzien van scheepvaart en spuisluizen, de eerste in een serie van drie of meer, omdat er reke ning moet worden gehouden met zeer druk scheepvaartverkeer in een ver re toekomst; een vaste oeververbin ding over de Wester-Schelde (die ple zierige consequentie heeft overigens ook het plan-van Buggenhout), twee enorme strekdammen in zee, van wel licht 15 km lengte. Een geweldig plan, dat veel geld zou kosten. Aan schattingen kan men zich zelfs niet wagen! En welk een voordelen: geen dijkverzwaring, een gelijk peil van plus 1,68 NAP in de gehele Wester- Schelde, weinig onderhoud, want de banken zouden zich niet meer verleggen, bovendien met een ge ringe extra voorziening een pracht van een binvenvaartweg Antwer penRotterdam, zodat er een gun stige scheiding komt tussen zee- en binnenvaart in het gehele haven gebied RotterdamAntwerpen, dat geroepen is de grote toegangspoort van West-Europa te worden. Géén peperdure verbrede zeesluizen te Terneuzen: een keersluis zou vol staan. Zeer goedkope en gemakke lijk uitvoerbare inpolderingen van de schorren, de duurste veerverbin- ding (Vlissingen-Breskens) zou kunnen vervallen. Het is natuurlijk niet allemaal voor. deel: de lozing der oost-Z.-Vlaamse polders zou een stevige bemaling nood. zakelijk maken en hetzelfde geldt trouwens voor vele Belgische polders die op de Wester-Schelde lozen. Het afvalwater van Antwerpen zou of wel gereinigd moeten worden (een in stallatie van zo'n grote stad zou zeer duur zijn) of men zou het via een lange leiding moeten transporteren naar open water. Zonder strekdam men bij de dam zou men, door de lo gische verzanding de neiging tot voortzetting der duinerij steeds moeten baggeren. Die dammen, vele kilometers in zee, op bijvoorbeeld 300 meter afstand van elkaar, zouden wel noodzakelijk zijn. Akkoord Het is, zo concludeerde men in de discussie na dr. ir. Mesu's inleiding, ongetwijfeld mogelijk dat België en Nederland het over het Wester-Schel- devraagstuk eens worden. Er moet een mogelijkheid tot wederzijdse overeenstemming zijn, want de meest klemmende Belgische desiderata met betrekking tot de Wester-Schelde zouden wellicht juist door een afdam ming welke dan ook vervuld kunnen worden. „Voor onze defensie trekt men jaar lijks anderhalf miljard uit", aldus de heer Mesu, „de strijd tegen onze vij and uit het westen zou over een tijd vak van twintig jaar een deel van dit bedrag vergen, zelfs voor de uit voering van een gigantisch Wester- Scheldeproject". Senator de Block karakteriseerde het financieringsprobleem als volgt: „In oorlogstijd wordt er over geld geen woord gesproken; het komt er allemaal vanzelf. Dit evenwel is niet om de boel kapot te maken, maar om miljoenen mensen veiligheid te ver schaffen en een uitgestrekt gebied nieuwe welvaartskansen te geven. Dat geld moet er immers gemakkelijk kunnen komen!" Een Deltaplan zonder Nederlands- Belgische samenwerking over de in deze bijeenkomst aan de orde geko men vraagstukken noemde de Belgi sche senator „een halve oploselng". Op de werf van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" n.v. te Vlissingen is zaterdagmiddag het vierde schip te water gegaan, dat daar wordt gebouwd voor rekening van een Griekse rederij in een serie van tien. Het was het 14.260 dwt. metende motorvrachtschip „Argo Delos", dat om kwart over twaalf sierlijk te water gleed, nadat mevrouw Maria Lemos het schip had gedoopt en met een ferme bijlslag de laatste be letselen voor de stapelloop had weggenomen. De zon begeleidde de „Argo Delos" naar zijn element, zoals zij dagelijks boven Delos de wacht houdt, het eiland in de Griekse archipel, waar „Leto Zeus" godentweeling Apolio en Artemis ter wereld bracht. Enkele honderden gasten woonden de tewaterlating bij die voorts uiter aard ook de belangstelling had van de velen, die op de kaden en in de naast de helling gelegen straat wa ren samengestroomd. Er was geen moment van aarzeling; onmiddellijk nadat de charmante mevrouw Lemos het touw had doorgeslagen, zette het schip zich in beweging en gleed ma jestueus van de helling. Het muziek korps „Ons Genoegen", dat tevoren vrolijke muziek ten gehore had ge bracht, speelde daarbij de gebruike lijke volksliederen. In Brittannia" bood de directie van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" daarna de genodigden een koude lunch aan en daar wer den ook de gebruikelijke geluk wensen uitgesproken. De heer J. W. Hupkes, president-directeur van „De Schelde'', bood mevrouw Le mos tegen de traditionele gerin ge vergoeding de bijl aan, waar mee zij het schip had tewatergela- ten, en overhandigde haar ter her innering een schitterende broche. Hij zei het ditmaal niet te willen hebben over de vrachtprijzen en de vooruitzichten voor de scheepvaart en vond het een gelukkige omstan digheid om weer met zovelen voor deze gelegenheid bijeen te mogen zijn. Namens de Stichting Nederland- sche Scheepsbouw Export Centrale bood de heer R. de Bruyn gelukwen sen aan en hij prees de samenwer king, die ook tijdens de bouw van dit schip weer prima was. Mevrouw Lemos herinnerde in haar toespraakje aan het aandeel van de Argonauten, naar wie de boot in de eerste plaats genoemd is. in de beschaving van Europa. Zij vertelde voorts het een en ander over Delos, dat door de eeuwen heen een centrum van scheepvaart en handel was. Namens de eigenaars dankte de heer J. C. Carras de werf en alle an deren, die aan de bouw hebben mee gewerkt, voor dit mooie schip. Hij P.C.V. jubileerde Directeur Den Boer ridder O.N. Twee dagen herdacht de Provinciale Zeeuwse Courant te Middelburg het feit, dat 200 jaar geleden de grondslag voor het bedrijf werd gelegd. In de Schuttershof „St. Sebastiaan" werd een druk bezochte receptie ge houden. die o.m. werd bijgewoond door de wnd. commissaris der Koningin, mr. A. J. van der Weel. De burgemeester memoreerde in het bijzonder de energie, die de direc teur, de heer F. P. den Boer, na de brand tengevolge van de oorlogshan delingen in 1940, heeft ontplooid om het bedrijf weer op te bouwen, en aan het feit, dat hij als gijzelaar in St. Michielsgestel werd opgesloten. Naar aanleiding daarvan reikte hij hem de versierselen uit behorende bij de on derscheiding in de Orde van Oranje- Nassau. De ere-medaille in goud in de Orde van Oranje-Nassau ontving de heer C. P. Buys, administrateur; die in zilver de heer M. Hollestelle, machinezetter, en de medaille in brons mej. E. Barto, die 36 jaar bij het be drijf werkzaam is. Het personeel bood de directie een jubileumgeschenk aan in de vorm van een beeldhouwwerk. Van vele sprekers en relaties had den vervolgens de directeuren F. P. den Boer en F. v. d. Velde jr., nog gelukwensen in ontvangst te nemen. Des avonds zaten directie en hoofd redactie met vele relaties uit de dag bladwereld aan een diner aan. Voor het personeel werd een feestavond gehouden. Het ligt in het voornemen te Goes op dinsdag 17 juni een reclamemarkt te houden, waaraan een groot stand werkersconcours verbonden is. Er worden tevens tientallen waardebon nen gratis uitgereikt. Voorbereiden de besprekingen zijn een dezer da gen gevoerd tussen de heer Meijler, chef van het marktwezen te Goes, benevens de marktmeester aldaar, enerzijds, terwijl namens de kooplie den aanwezig waren hun hoofdbe stuurder de heer Donker te Bergen op Zoom, de afd. bestuurder Poppe te Middelburg, en namens de stand werkers Gobets te Amsterdam, en daarbij zijn de verschillende aspecten dezer zaak besproken. Ook de plaatselijke V.V.V. heeft haar daadwerkelijke belangstelling getoond, en het staat vast, dat er die dag in Goes eens iets aparts op de weekmarkt gaat geschieden. (Advertentie) bracht daarvoor een toast uit op „De Schelde". De secretaris van de Griekse am bassade, de heer G. Kalitsounakis, demonstreerde wederom zijn ver trouwen in een spoedige kentering van het scheepvaartgetij en de ver heuging van de Griekse regering over het feit, dat ook dit schip weer onder Grieks0 en niet onder Panamese vlag gaat varen. Hij hoopte, dat vele re ders dit voorbeeld zouden volgen. (Advertentie). is onze aanbieding X 100 wollen kamgaren X prima afwerking X moderne dessins magazijn HOLLAND Tolbrugstraat 8-14 BREDA Het opnieuw bijzonder fraaie zomer weer tijdens het weekend, heeft een vroege inzet van het toeristensei zoen bewerkt, ook in Zeeuwsch-Vlaan deren, waar gisteren de stranden al heel druk bevolkt waren. De meesten die na een hele winter achter de ka chel, de natuur opzochten, deden het nog wat kalm aan en beperkten zich tot een zonnebad aan het strand, maar er waren ook al verscheidene dapperen die het zwempak uit de motteballen gehaald hadden en nu probeerden hoe koud het zeewater nog is. De vele, en nog steeds in aantal groeiende café's en restaurants in Cadzand en in de overige dorpen langs de west Zeeuwsch-Vlaamse kust kre gen een geweldige aanloop en onder de lange rijen geparkeerde auto's, waren die met het Belgische nummer bord in de meerderheid. Overigens blijken er ook reeds Duitsers en Engelsen in de streek te zijn, wellicht zo vroeg in het seizoen dank zij de wereldtentoonstelling. In Sluis was het uiteraard eveneens bijzonder druk; daar heeft men ove rigens geen uitgelezen weer nodig om drukte te beleven, maar de stralende zon zal toch wel menige extra-gast getrokken hebben. Het zomeroptimisme uitte zich ook in de Braakmanpolder, waar reeds verscheidene tenten opgesteld waren en waar ook reeds vooruitstrevende lieden het water hebben opgezocht. Zomerdienstregeling N.S. Meer stoppingen te Arnemuiden In de zomerdienstregeling der N.S. is een uitbreiding opgenomen voor de Zeeuwse lijn. Het aantal haltes te Arnemuiden wordt bij wijze van proef, met zes voor elke richting vermeerderd. Morgen, dinsdag 6 mei gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 4.56 en 17.23 uur; te Terneuzen om 4.03 en 16.34 uur en te Vlissingen om 3.34 en 16.00 uur. GOES Grand: De held van Benghazi, 14 jaar. MIDDELBURG Electro: Kaiserwalzer, a.l. Schouwburg: De woestijn zonder genade, 18 j. VLISSINGEN Alhambra: Esther Cos- tello, 18 j. Luxor Zwarte Jack, de des perado, 14 j. KOEWACHT Hotel Zelandia: Dansen. A. Wouters 3 uur: Schieting. R. Ver- meire: Bal. P. van Hove 3 uur: Schie ting staande wip. Alf. de Nijs: Dansen en schieting. DE KLINGE Kinema van Dijk 2,30 u.: Hemel zonder sterren. Zaal P. Metz 6 uur: Jaarmarktbal. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Casino de Paris, 14 j. P. de Bruijn: Bromfiet senshow. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Salz- burger Geschichten, a.l. OOSTBURG Ledel 7,45 uur: Mijn hart zingt voor jou, a.l. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De laatsten zullen de eersten zijn, 18 j. m. voorbeh. AXEL Centrum 8 uur: De 12 gezwo renen, 14 j. IJZENDIJKE 8 uur: Van het moeder schap verstoken. KOEWACHT Hotel Zelandia: Dansen. P. v. Hove 3 uur: Schieting staande wip J. de Guchteneire: Schieting. Alf. Nijs: Dansen. DE KLINGE Kinema v. Dijk 7.30 uur. Hemel zonder sterren. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Ris°- letto. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: ais Parijs ontwaakt. TERNEUZEN— Luxor 8 uur: Donaten*- De tenger var- West-V groot lande Rentmeest( „raar" gevo In wezen Yerseke ge Piet. Teven: Hij mag da schouders - behoorlijk kaar". We twijfelen voorafgaand ling heeft g horen, dat h Het is trouw eens in het daar zelf zo jongen, maa prille seizoei weer eens v Rentmeestei in de eerste d in hij van sta Dat was in B Ronde". Zijn de een nieuwe St.-Laureins. I door de finisl goede forme r een gerust ha: West-Vlaander onze zuiderbui zware etappe-i Het is daar Vlaanderen" d gon voor Piel niet van een 1 die dit nog in hun oor maar gen bij Kees W zijn uitstekend' omringde in bovenal een Rentmeester g Pt is Bandepech kostbare mini maar donderda mende strijdlus hij na een fant aan de leiding meer afstond. Zeeuw had in d uit bijzonder g den te zijn. Hij „kaartje" kon etappes, tussen rivalen, maar kon te keer ga het horloge, de zege tere renner, die er op mocht make lerfans in Belgi toegegeven. Rentmeester, ook de Ronde r(jk won, staat langrijke mjjlpa baan, die in 195 Vijfmaal ging nieuwelingen streep. In 1955 pralen, nadat h op non-actief een oogblessure. Het jaar daai 13 wedstrijden i ze allemaal. Toi tjes en stapte teurs. Voordat was, behaalde gorie nog drien Vorig jaar w< ment en het pc „Ster van West- de eindrangschi verder dan de wedstrijden, we klasseerd en 13 3e plaats in de een dito in de ber in Luxemb licht worden a 21) „Een paar heeft in de ki eigenlijk gedac! je zou horen." „Ik heb niet kranten uit Ce Zonder daar o| de Lance: „In Morton betaalt drag vooruit. '11 genoot, en toen dit op me te daan". Abrupt dra„ van hem weg, ze met niet: staren naar van 't bureau, ingevulde agenc „Wat gaat was bijna 1 „Jij en ik Ze schudde uur begint o. al bijna half' „We hoeven te maken. Bii beeld?" Dat was vlak Er zou niet zijn dan gebrac een kippenslaat neer Brtes was de maK degene waar verlangde, en hoorsafstand, "zakelijk" onde wen. Dus buffet dan. opschieten". Charlie lijk de vena pergen toen lende belletje nen te laten, neer Hart. V „Wat brood meneer Bate „Hetzelfde op z'n ger opgenomen tafeltjes dat ingeklemd t' die haar midd. stel babbelende zaam hun Maar de krukken draak weg, nietszie ban ga om gebrad laatj zou magere ze b zo de zei Ma Bates verrassir de oi Wa' e Bates :elfde". gemak, en vr tusse cola keus aan d<

de Stem | 1958 | | pagina 2