VANDAAG NAVO-BERAAD IN KOPENHAGEN Russen doen een bod op Deense boter EN DAAR BLEEF HET DAN BIJ fotkpV- Voor de tweede maal bommen op „Aquila NEDERLAND BEWEES EER AAN ZIJN DODEN Amerikanen verwerpen Rapacki-plan Ook Pleven gaf het op Tienduizenden Tsjechen krijgen ander werk Dertien mensen dakloos door brand in Gouda DAGBLAD VOOR ZEELAND Syngman Rliee wint weer in Zuid-Korea Veiligheid vóór alles Zuidpoolplan Vier graden van betrouwbaarheid Britse soldaten doodgeschoten op Cyprus Twee Fransen omgekomen bij aulo-botsing Overval op bankloper te Groningen Hoge Raad over „thuiswerk" van jeugdige boeren In juli eerste maanraket Schip geheet vernield Weer warmer Twee branden in Rotterdam Franse politie bestormde huis van moordenaar Veldslag op Amsterdamse Zeedijk Prins Bernhard in Canada Stem-toto ging niet door I 98e JAARGANG No. 22749 Oitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia, Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. j. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 1 Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koointdn en Vaderland MAANDAG 5 MEI 1958 Abonnementsprijs 7.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Ook René Pleven heeft zijn po gingen, voldoende steun te krij gen voor de vorming van een nieuwe Franse regering, opge geven. President Coty had hem aanvankelijk verzocht, zijn be slissing 24 uur uit te stellen, maar toen de socialisten hadden laten weten, dat zij niet zouden terugkomen op hun weigering om Pleven te steunen, legde deze definitief het bijltje er bij neer. Coty heeft inmiddels besprekingen gevoerd met de christen-democrati sche leider Pierre Pflimlin, met An- toine Pinay en met de socialisten leider Mollet. Vandaag zal hij op nieuw een onderhoud met Pflimlin hebben. Deze wordt al beschouwd als de derde kandidaat-premier. De Zuidkoreaanse Liberale partij die geleid wordt door president Syng man Rhee, heeft in de vierde alge mene verkiezing in Zuid-Korea we derom de absolute meerderheid ver kregen. In het nieuwe parlement bezetten de liberalen 125 zetels, de democraten BI en on afh ankelij ken en kleine groe peringen tezamen 27. Terwijl in het diplomatieke overleg tussen Oost en West het spel van zet en tegenzet voortduurt, begint vandaag in Kopen hagen de voorjaarsconferentie van de ministers der NAVO-lan- den. De topconferentie zal in deze bijeenkomst een belangrijk punt van bespreking zijn, maar men gelooft niet, dat het beraad der ministers het definitieve antwoord zal geven op de vraag, of het gesprek tussen de regeringsleiders inderdaad zal doorgaan. Tekenend voor de internationale sfeer, waarin de ministersconferen tie begint, is het aanbod van Moskou aan Denemarken, om 7000 ton boter te kopen, waarmee de Denen omhoog zitten. De kans is groot, dat de regering in Kopenhagen het aanbod inderdaad zal accepteren. Wat uiteraard niet wegneemt, dat men zich in Kopenhagen alle mogelijke moeite getroost om de NAVO-ministers een goed onthaal te geven. massieve, grijze in barokstijl opge trokken Christiansborg-paleis nabij het stadscentrum kreeg een cordon van agenten in uniform en in burger. De Deense autoriteiten hebben een vroegere Duitse mijnenlegger ge meerd in een kanaal op enkele hon derden meters afstand van het parle mentsgebouw. Dit schip staat ter be schikking als persclub. Normaal doet het dienst als veerboot tussen Kopen hagen en Lanskrona in zuid-Zweden. Intussen zijn er in het weekeinde weer de nodige nota's gewisseld. Amerika heeft de Polen laten we ten. dat het niet kan instemmen met het plan-Rapacki voor een atoomvrije zone in midden-Europa. De afwijzing van het plan geschiedde in uiterst De politie in Kopenhagen heeft een ijzeren gordijn" om het Deense par lementsgebouw betrokken, waar de ministers zullen confereren. De zalen en gangen van het gebouw zijn door ruim 200 Deense politieman nen en veiligheidsofficieren van de Navo geïnspecteerd. Daarbij werd ge bruik gemaakt van mijndetectors. Met één ervan had men ..beet". De buit was een geluks-hoefijzer dat door een Deense beambte in zijn bureau was achtergelaten. Het parlementsgebouw zelf het De Tsjechoslowaakse regering stelt op het ogenblik een onder zoek in naar het politieke ver leden en de betrekkingen van Tsjechoslowaaks kantoorperso neel. Dit onderzoek staat in ver band met de uitvoering van een decentralisatieplan, volgens het welk tegen het einde van juni tienduizenden kantoormensen tewerkgesleld moeten zijn in mijnen, fabrieken en in de landbouw. De kantoormensen hebben daartoe een uitgebreide vragenlijst ontvan gen, waarop zij moeten invullen hoe de politieke gezindheid van hun ouders en grootouders was en welke vrienden zij in het binnen- en buiten land hebben. Het personeel zal worden verdeeld in vier klassen: trouwe leden van de communistische partij, betrouwbare niet-partijleden, halfbetrouwbare per sonen en onbetrouwbare elementen. De laatsten mogen alleen handenar beid verrichten. Volgens westelijke waarnemers maakt deze actie die zij een zuive ring noemen, deel uit van een poging van de communistische regering ,,dè voltooiing van de socialistische op bouw" te bespoedigen. EEN JONGEN van 15 jaar, P. Lek, is zaterdag in het Amstel - Drechtka- naal onder Ouderkerk verdronken, doordat de kano omsloeg, waarin hij wiet een andere jongen een tochtje maakte. OP HAITI (West-Indië) is de staat van beleg afgekondigd. Dit geschied de na wilde betogingen tegen de hui dige regering. DRIE DUITSE schaatsenrijdsters, die te Londen in het Paladium zou den optreden, zijn sinds enkele dagen spoorloos. De Britse politie weet niet wat zij ervan moet denken. BEWONDERAARS en bewonderaar sters van Sofia Loren toonden in Cannes zoveel belangstelling voor de filmster, dat haar man in de ver drukking kwam en van een theater- trap viel. MEER DAN zestig Amerikaanse pa rachutisten heeft men moeten be schermen tegen een aantal woeden de Vcnetiancn. Enkele parachutisten namelijk hadden zich met de plaat selijke politiek bemoeid en commu nistische affiches versierd. EEN LEEUWIN, ontsnapt uit de die rentuin van Namaimo, in Brits Co lumbia, heeft een meisje van acht laar gedood Enkele uren later kon men het dier neerschieten. Twee Britse soldaten zijn zondag ochtend in de Griekse wijk van de Cyprische stad Famagusta doodge schoten. Het is niet bekend wie de daders zijn. De Grieks-Cyprische verzetsbewe ging Eoka had eerder bekendge maakt, dat zij haar vergeldingsmaat regelen zou hervatten, tenzij de Brit ten een einde zouden maken aan de ..onmenselijke maatregelen" in de Britse gevangenkampen. Naar aanleiding van het incident is besloten tot wederinvoering van de doodstraf voor het dragen van vuur wapens. hoffelijke bewoordingen en er werd aan toegevoegd, dat Washington ge porteerd blijft voor 'n inspectie-zone, die zich uitstrekt van Engeland tot de Oeral. Verder hebben de westelijke Grote Drie Rusland laten weten, dat ze geen bezwaar meer hebben tegen afzon derlijk overleg van hun ambassa deurs met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromyko. Aan de andere kant leggen zij er de na druk op, dat bij hel vooroverleg be langrijke punten ter sprake moeten komen. Zij zeggen van oordeel te zijn, dat Moskou inderdaad tot solide voor besprekingen bereid is. Tenslotte is .er een nieuw plan van Eisenhower. De Amerikaanse rege ring heeft zaterdag nota's gezonden aan de regeringen der elf landen, die deelnemen aan het internationale geofysische jaar. waarin zij de wens uitdrukt dat deze staten zullen deel nemen aan een internationale confe rentie, die het sluiten van een ver drag zou moeten bestuderen, waar door het elk land vrijstaat louter we tenschappelijke onderzoekingen in-het Zuidpoolgebied te verrichten. ..De Amerikaanse regering wil ver- m ij den, dat het Zuidpoolgebied eon politiek twistpunt wordt", aldus de Amerikaanse nota's. President Eisenhower stelt voor, dat de wetenschappelijke samenwer king in het Zuidpoolgebied, die sinds 1957 bestaat ook na het einde van het geofysisch jaar, op 31 december 1958. zal worden - voortgezet. Hij wil verzekeren dat de werkzaamheid in dit gebied uitsluitend een vreedzaam karakter zal dragen. Op de rijksstraatweg te Wassenaar is zondagavond een kleine Franse personenauto vermorzeld door een autobus. D3 auto raakte tijdens het inhalen een Belgische autobus, kwam op de andere weghelft terecht en werd gegrepen door een bus van de N.Z.H.V.M., die uit tegenovergestelde richting naderde. De inzittenden van de Franse auto werden op slag ge dood. de wagen zelf werd totaal- ver nield. De autobus liep aan de voor zijde schade op. Zaterdagmorgen is in Groningen een overval gepleegd op een banklo per. waarbij een tas niet 60.000. werd buitgemaakt. De overvaller ech ter moest de tas wee laten vallen toen hij door twee sc ïolieren werd acht-'-volgd. In de loo van de mid dag heeft de Groningse politie een S6-jarige werkman aa lgehouden, op verdenking de overval te hebben ge pleegd. De 61-jarige bankloper de heer S. van der Vries van een filiaal van de Rotterdamse Bank passeerde op zijn weg een man die aan zijn brom fiets stond te prutsen. Plotseling smeet deze man de bankloper tabak- stof in de ogen en ontrukte hem de tas. Daarop reed hij snel weg op de bromfiets. De onthutste bankloper maakte on middellijk alarm waarop twee scho lieren de achtervolging inzetten. In de Ha<*ingerstraat reden de jongelui de bromfietser klem'; zodat de over valler niet gauw genoeg langs een auto kon komen. Hij smeet de brom fiets aan de kant en nam de benen. Verderop in een dwarsstraatje wierp hij, in het nauw gedreven, ook de tas met geld weg. De Hoge Raad heeft de Gelderse Maatschappij van Landbouw in het gelijk gesteld tegenover inspecteurs van de belastingen, die kinderen van landbouwers, werkzaam in het be drijf van hun vader, niet als perso neel in dienstbetrekking wilden be schouwen. De belastingen kwamen met navorderingen vereveningshef fing en loonbelasting en bovendien stelden de inspecteurs de laatste tijd, dat het loon. aan de ..werkers voor thuisbest" betaald, niet in mindering mocht worden gebracht op de be drijfswinst. De Hoge Raad heeft nu dus uitge maakt, dat de inspecteurs ongelijk hebben. Onhoudbaar voor de Turkse doelman ioeg Faas Wilkes de bal in het net. Dat was 10 en Nederland juichte. Het over wicht van de Turken na de rust bleek echter garant voor twee doelpunten, zodat het eind min der reden tot tevredenheid gaf. (Voor uitvoerig verslag van onze sportredacteur zie elders in dit blad). De Amerikaanse republikeinse afge vaardigde James Patterson heeft ver klaard. dat de luchtmacht in juli a.s. zal proberen een raket naar de maan te lanceren. Mogelijk zou dit op 4 juli, de Amerikaanse nationale feest dag, gebeuren. Patterson verzekerde, dat de Ameri kanen als eerste een raket naar de maan zullen zenden. De Russen heb ben op dit gebied een achterstand van meer dan drie jaar, zei hij. Het Italiaanse schip „Aquila", dat zich in de Indonesische wateren be vindt, is voor de tweede maal gebom bardeerd en door deze tweede aanval bijna volledig vernield. Dit hebben de eigenaars van het schip, de gebr. Grimaldi, zaterdag in Genua meege deeld. Zij hadden het nieuws via de radio gehoord van de Italiaanse am bassadeur in Djakarta. Het 5.300 ton metende vrachtschip' werd op 29 april voor de eerste keer gebombardeerd door een niet ge- identificeerd vliegtuig, toen het in Ambon lag te wachten op een lading koper. De Aquila" ligt voor anker in de haven van Ambon. Bij het twee de bombardement werd niemand ge wond, omdat de tien achtergebleven bemanningsleden aan wal waren. Volgens het. Indonesische opperbe vel zou ten noorden van Ambon een Twee gezinnen van in totaal der tien personen zyn in de nacht van zaterdag op zondag dakloos gewor den toen het door hen samen bewoon de pand aan de Cappenersteeg te Gouda geheel door brand werd ver woest. Acht kinderen in leeftijd variërend van twee weken tot dertien jaar, die boven lagen te slapen, konden ter nauwernood uit het brandende huis worden gered. De twintigjarige me vrouw L. van Leeuwen-Versluis moest haar baby van zeven weken uit het raam laten vallen waar ze werd op- (Van onze verslaggevers) Ruim duizend Bergse school kinderen bogen zich zaterdag morgen over de graven van de gesneuvelde Canadezen, die te Bergen op Zoom hun laatste rustplaats hebben gevonden. Even later was het kerkhof één bloemenveld. l Verwachting van het K.N.M.I., geldig tot maandagavond, opge- j maakt zondagavond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidoost. Iets hogere temperaturen. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte wind l uit richtingen van zuid tot oost. S Enige bewolking. Iets warmer. 5 Vandaag: zon onder 20.11 uur; maan op 22.42 uur. Morgen: zon op 5.02 uur; maan onder 7.29 uur. De plechtigheid in Bergen op Zoom was kenmerkend voor deze herdenkingsdag. Jeugd onder de voorjaarszon, eer be wijzend aan de bevrijders. Een groot aantal autoriteiten waren naar Bergen op Zoom gekomen om de plechtigheid mee te maken. Mili tairen stonden stram in de houding, toen de Johan Willem Frisokapel het ..O, Canada" speelde. Aalmoezenier Tipmans hield een toespraak, een veldprediker ging voor in gebed en vlaarna werden er kransen gelegd aan de voet van het monument. ..Their names liveth for evermore... Herdenking van de doden. Niet al leen in Bergen op Zoom. maar overal in het land. In Amsterdam legde ko ningin Juliana een krans aan de voet van het monument op de dam, op de Grebbeberg drong zich schrijnend de herinnering op aan de trieste meida gen van 1940 en in W'aalre stond men bij het eregraf van de Brabantse sol daat. Bergen op Zoom heeft het zich tot raditie gemaakt, de doden uit de oor- •gsdagen met een stijlvolle plechtig- ïeid op de Grote Markt te eren. Dat tebeurde ook dit jaar en wel met een oespraak van rector Mathijssens en net een woord van bezinning, door r. A. Juten gesproken. „Het zou niet goed zyn", zei rec- ir Mathijssens, „als de doden nu te ug zouden komen. Zij zouden dan ien, wat wij van de vrijheid hebben Zo trokken zaterdagavond hon derden over de Waalsdorper- vlakte bij Den Haag, waar in de oorlogsjaren een aantal ver zetsstrijders werden gefusil leerd gemaakt. Zij zouden zich de vraag stellen, of ze daarvoor gesneuveld zyn...." Waalwijk herdacht de doden met een stille tocht naar het monument aan de Burgemeester Moonenlaan, waar de heer P. van de Griendt een woord van herdenken sprak en met een kranslegging de gesneuvelden werden geëerd. Ook in Tilburg en Vlissingen werd eer aan de doden gebracht. Het personeel van ,.De Schelde", in laatstgenoemde plaats, legde een krans bij het gedenkteken bij de hoofdpoort van het bedrijf en ook in de Zeevaartschool eerde men de gesneuvelden. Breda bleef niet achter. Terwijl overal de vlaggen halfstok waaiden, en de klokken van de Laurentiuskerk hun klaaglied zongen in de scheme ring, werd aan de Reepbrug een tref fende herdenkingsbijeenkomst gehou den, die honderden bijwoonden. Om kwart voor acht stelden de di verse deputaties zich op rond de Ne derlandse. Poolse. Belgische en Fran se vlaggemast. Voortrekkers van de Charles de Fouceauldgroep hadden er de wacht betrokken tezamen met 'n peloton reserve-politie. Kort daar op gleed het stemmige „O Heer, die daar des hemels tenten spreidt", ge zongen door het Breda's Mannenkoor, ontroerend zuiver langs de menigte. Nadat, andermaal, ,,The Last Post" de stilte had verbroken, werd front gemaakt naar de vlaggen, tot klok slag acht uur. Burgemeester mr. dr. C. Kortmann droeg als eerste na mens het gemeentebestuur een krans van witte aronskelken aan. Achter eenvolgens legden twee Poolse oud strijders. de Belgische consul en een afgevaardigde voor Frankrijk een na tionale krans. Beurtelings werden daarbij de verschillende natievlaggen in top gehesen en de volksliederen ten gehore gebracht. Dit hoogtepunt in de plechtigheid omlijstte het Breda's Mannenkoor met het Requiem van Cornelius. Vertegenwoordigers van verschillende organisaties droegen daarna nog hun kransen aan. gevangen door een kind van dertien jaar. Zelf moest zij zich ook via dit raam in veiligheid stellen. Bij haar val liep zij een gekneusde enkel op. Toen de familie dacht, dat alle kin deren in veiligheid waren, hoorde de 29-jarige postbode G.A.M. Noteboom nog gegil komen uit de bovenwoning. Hij rende naar boven en wist zodoen de nog een tweejarig meisje uit het brandende huis te redden. De hoofd bewoner, de 44-jarige P. Versluis, die beneden woonde, wist met behulp van buren zijn huisraad grotendeels in veiligheid te brengen. Hij was voor brand verzekerd. Zijn schoonzoon, de 22-jarige E.W. van Leeuwen, die de bovenverdieping bewoonde en die niet verzekerd was, zag alles verloren gaan. De brand is vermoedelijk ver oorzaakt door een brandende petro leumkachel. In het bedrijf van De Erven de wed. J. van Nelle te Rotterdam ont stond zondagmorgen een brand in em ballage- en reclamemateriaal. De brandweer was er gelukkig gauw bij en de schade kon tot een 7000 gulden beperkt blijven. Onmiddellijk daarna echter werden de brandweerlieden naar de Zestien- hovensekade, in voormalig Overschie, geroepen. Daar woedde een felle, uit slaande brand in de maal- en droog- inrichting voor specerijen en chemi caliën van de gebroeders Hegge. De brandweer stond voor een hopeloze taak. Alles wat zij kon doen was de brand beperken tot het pand zelf, dat geheel verloren ging. In beide geval len dekt verzekering de schade. Daniel Delobel, een 28-jarige café houder. die zijn vrouw, twee mannen on het dochtertje van zijn „vriendin" gedood heeft, heeft zaterdagavond de bestorming van zijn huis door de po litie zelf met de dood moeten be kopen. De politie vond Delobel dood, zijn lichaam doorzeefd met kogels, nadat een politietank het huis twee maal geramd had en twee machine geweren lange tijd onafgebroken had den gerateld. Twee politiemannen waren 's mid dags gewond geraakt bij het beleg van Delobels huis in Besny-et-Loisy ongeveer 100 kilometer ten noorden van Parijs. bommenwerper zijn neergeschoten. De Sumatraanse opstandelingenre gering heeft de burgerbevolking van Djakarta, Soerabaja, Bandoeng. Ma kassar en andere steden aangemaand, zich van militaire doelen verwijderd te houden. Men vermoedt dat de re bellen van plan zijn deze steden te bombarderen. In Djakarta is bekendgemaakt, dat troepen van de centrale regering de Westsumatraanse stad Padang Pand- jang, dicht bij Bukit Tinggi, veroverd hebben. Infanterie en vliegtuigen van de centrale regering hebben zaterdag de schuilplaats van guerrilla's in het dorp Tanah Java bij Pematang Sian- tar, in Noord-Sumatra. aangevallen. De opstandelingen stonden onder leiding van een voormalige politie officier, Anadullah. Zij leden veel ver liezen, aldus radio Medan. De Indonesische minister van bui tenlandse Zaken. Soebandrio, heeft zaterdag verklaard, dat Indonesië de kwestie van de ..buitenlandse mili taire hulp aan de Indonesische op standelingen" aan de Verenigde Na ties zal voorleggen, als deze interven tie blijft voortduren. Minister Soebandrio, die een onder houd van twee uren heeft gehad met de Amerikaanse ambassadeur Ho ward Jones, verklaarde dat de voort durende buitenlandse militaire hulp aan de opstandelingen ..agressie" zou betekenen en tot een oorlogssituatie zou kunnen leiden. Het is zondagavond erg onrustig ge weest op de Zeedijk te Amsterdam. Enige malen zijn in de vooravond vechtpartijen ontstaan, waarbij soms een groot aantal personen betrokken was. De grootste veldslag kwam tot stand toen een Duitser, die te diep in het glaasje had gekeken, een jon getje een klap gaf. Omstanders gingen de Duitser te lijf en in een ommezien ontstond een vecht partij waaraar honderden personen deelnamen. De politie trok met zes man de vechtende massa tegemoet en pas toen men de Duitser naar het bureau had overgebracht, keerde de rust terug. Prins Bernhard is zaterdag met 'n KLM-vliegtuig te Montreal aangeko men voor een bezoek aan Canada, dat negen dagen zal duren en waar bij hij de gast zal zijn van gouver neur-generaal Vincent Massey. De prins werd op het vliegveld van Montreal verwelkomd door de heer MacCordick. hoofd van het pro tocol van het Canadese ministerie van Buitenlandse Zaken. Talrijke le den der Nederlandse kolonie waren eveneens ter verwelkoming aanwe zig. Aangezien, zoals te verwach ten was, een aantal wedstrij den uit onze STEM-toto ver vielen, bleef de inzet staan tot volgende week, zoals de regle menten dat zeggen. Er komt 25 bij en dat betekent dus een totaal van 75 gulden.

de Stem | 1958 | | pagina 1