Dreigende taal van bitter gestemde spoorwegmannen Uitbundige levensvreugde Djakarta strijdt op vele fronten Russisch veto in Y-raad (JU Aan smokkelfront bijzondere activiteit Enka-flex Pleven faalt Pouwels' Assurantiën DAGBLAD VOOR ZEELAND Waarom dit Struyckelblok Geschreeuw om actie Buitengewone vergadering Excelsior Kouder Pan-Arabisme in oliestrijd Vragen over N.S. Zware strijd in Algerije Bloesempracht in Zeeland Oorzaak verhoging huisbrandkolen Staatsgreep in Columbia ZiEKENFONDSLEDEN N.V. NEDERLANDSCHE LL0YD VERPLEGINGSVERZEKERING Ondanks verlaging boterprijs Geen tweede Korea aarschuwing van Soekarno Beroep van Moskou op P. v. d. A. Advies te Straatsburg Atoomloze zone in Europj 93e JAARGANG No. 22748 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin e» Vaderland ZATERDAG 3 MEI 1953 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat Voor tie 83ste keer heeft Rusland zijn veto uitgespro ken in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, Dit keer gold het Amerikaanse voorstel voor een inspectie zone aan de Noordpool. De Verenigde Staten hadden tevo ren een Zweeds amendement aan vaard. dat ten doel had de bespre kingen in de Verenigde Naties over het Amerikaanse inspectieplan met die op een topconferentie te verbin den. Na het veto van Sobolov verwierp de Veiligheidsraad vervolgens de Russische ontwerpresolutie, waarin gevraagd wordt om stopzetting van de Amerikaanse vluchten met H- bommenwerpers in de richting van de Russische grens en waarin de hoop wordt uitgesproken dat er zo spoe dig mogelijk een topconferentie ge houden zal worden. Alleen de Sovjet- Unie stemde voor. Zweden onthield zich van stemming. Zeker vierduizend spoorwegmannen uit alle delen van het land zijn met drie propvolle extra-treinen en vijf versterkte treinen naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen de per 1 juli in te voeren nieuwe loonregeling voor de Nederlandse Spoorwegen. De bijzonder rumoerige protestvergadering werd gehou den in de grote zaal, gangen, foyers, orkestbak en vestaire van het gebouw voor Kunsten en Wetensehap- pen te Den Haag. 55 55 De nationale raad van de Franse baar. socialistische partij heeft zich uitge- sproken tegen deelneming van de par- Men begreep uit de spaarzame woor- tij aan een regering onder leiding van den die te verstaan waren, dat hij Pleven maar voor steun aan een der- poogde te betogen, dat op deze pro- gelijke'regering Dit besluit werd mettestvergadering geen besluiten konden bijna algemene stemmen genomen. worden genomen, omdat deze bij de Politieke waarnemers te Parijs heb-organisaties thuis horen, ben als hun oordeel uitgesproken, dat Het gebrul luwde pas wat, toen Pleven aan president Co.ty zal mee-he voorzitter van de personeels- delen, dat hij zich tengevolge van het Met perronfluitjes, rangeerhoorns, spreekkoren en schreeuwen werd zeer veel misnoegen geuit. Spandoeken met opschriften ver tolkten de bittere gevoelens eveneens: „Waarom nu weer dit Struijckelblok"; „Tien percent van drie percent is algebra van Algera"; Geen Struijcken tussen de rails"; „1944 wel staken om de vrijheid, 1958 geen vrijheid om te staken"; „Waar blijft onze Frans Dohmen?"; „1945 hoop deed leven, 1958 leven zonder hoop" en wat dies meer zij. eenstemmigheid heeft bestaan, ergens verknipt en verminkt. Hij hekelde vooral de houding van de minister van Binnenlandse Zaken, die in laatste in stantie, in plaats van een uitspraak te doen over het gehele complex der voorstellen, zoals dat inmiddels ak koord was bevonden, opnieuw hea- De eerste spreker, mr. T. J. Den rings .liet houden. Blijkbaar is de re- Hartog, voorzitter van de Protestants regering vooral gezwicht voor het vei. Christelijke Bond van Vervoersperso- i ze. van mlTsHr Stiu;y :k-en- d>e neel, werd doorlopend met kreten als - ZW vreemohe'd met betrekkmg tot „actie, actie", gefluit en gebrul on- de wezenlijke verhoudingen, meende derbroken. Hij was vrijwel onverstaan 55 55 socialistische besluit genoodzaakt ziet zijn poging tot het vormen van een kabinet op te geven. Op 28 mei a.s. zal in het Groot- handelsgebouw te Rotterdam een bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de n.v. metaal- buizenfabriek Maatschappij Excel sior" worden gehouden, waarin de schorsing van de directie zal wor den besproken. raad der Nederlandse Spoorwegen, de heer H J. Kanne. die tevens voorzitter is van de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel, „de fatsoenlijke mensen in de zaal ver zocht er geen wilde-beestenspel van te maken". Daarna kon de heer Kanne pas beginnen met een vlammend protestbetoog tegen de nieuwe loonregeling. Hij schetste uitvoerig de gang van zaken en de teleurstelling voor het spoorwegpersoneel toen het resultaat uit de bus kwam. Op willekeurige en ondeskundige wijze zijn de basisvoor stellen, waarover een grote mate van (Advertentie) Wèg dat eerste grijze haartje Gewoon, thuis, zelf uw haar wassen met POLYCOLOR Kleurshampoojj luBe voor 2 keer: f. 1.95 frf B<i alle drogisten j en parfumeriezaken IN DE DOOR ARABIEREN bevolkte stad Nazareth, waar op 1 mei com munistische relletjes uitbraken, zijn 150 arrestaties verricht. HET SYRISCHE blad An Nasr meldt, dat thans in totaal 200 Syriërs zijn vergiftigd door het krachtige, in Duitsland vervaardigde, insektendo- dende middel Folidol. EEN JONGEN van 15 jaar heeft in Jersey City zijn moeder doodgesto ken, toen hij ruzie met haar had over zijn omgang met een buurmeisje. SEMJONOV, de plaatsvervangende Russische minister van buitenlandse zaken, dis Mikojan tG Bonn vergezel- de, doch daar een hartaanval kreeg is in de kliniek van de Westduitse internist, prof. Martini, opgenomen. ALLE ARTSEN in de Weense zie kenhuizen weigeren op de derde dag van hun staking overlijdens- certificaten te tekenen voor perso nen die in Weense ziekenhuizen over eden zijn. Operaties worden alleen Uitgevoerd als het leven van de pa tient afhankelijk is van de ingreep IN ZUID-KOREA hebben gisteren naar schatting 9 miljoen kiezers hun stem uitgebracht. Het land heeft 10,5 miljoen kiesgerechtigden (Advertentie) Wat voor weer wordt het 't Wordt wéér Si-Si weer' .iiiiii, l Si Sl I, d' edel"° vruchtenlimonade 'illllH' uit klinkklaar fruit! Volgens Westelijke waarnemers te Moskou is de voornaamste reden voor de reis van president Nasser naar de Sovjet-Unie de oliestrijd. Tijdens zijn bezoek aan ck- Sovjet-Unie zal de pre sident van de Verenigde Arabische Republiek de olie-installaties bezoe ken en zich op de hoogte kunnen stel len van de Russische techniek op dit gebied, die op gelijke hoogte met die van het westen ligt. Dit zou, zo meent men, hem er toe kunnen brengen om na zijn terugkeer in Egypte een grote actie te beginnen om de olieconces sies van de Westelijke mogendheden in het Midden-Oosten op een algemeen niveau, te weten dat van het Pan- Arabisme, te onteigenen. Binnenhof om aan de protesten nog de nodige kracht bij te zetten. De wat rumoerige stoet, waarbij de bestuursleden der bonden ontbraken, ontmoette van de zijde van de politie geen tegenwerking. De mannen en vrouwen trokken onder het uiten van leuzen als ..Weg met de worgwet van Abraham Kuvper"; ..Bescherming of stakingsrecht" en „Maak beloften waar" rond de Ridderzaal om daarna naar de stations te gaan. Met felheid en verbittering werd gesproken over de in 1903 gegeven be lofte. dat het stakingsverbod gepaard zou gaan aan een uitzonderlijk be schermde positie. Het katholieke lid van de Tweede Kamer de heer J- Maenen heeft aan de minister-president schriftelijke vragen gesteld over de gang van za ken met betrekking tot de arbeids voorwaarden van het personeel der N.S. Hij vraagt o.m. een uitvoerige uit eenzetting van de redenen, die geleid hebben tot afwijking van de oorspron kelijke adviezen. Zijn laatste vraag luidt: ,,Is de regering van oordeel, dat de procedure, die tot de rege ringsbeslissing heeft geleid, juist en bevredigend moet worden geacht, mede in verband met het feit. dat aan het spoorwegpersoneel geen sta kingsrecht toekomt?" Niet ver van de Tunesische grens is de afgelopen dagen het zwaarste ge vecht sedert he' uitbreken van de Al gerijnse oorlog geleverd. Volgens de berichten zijn bij de ge vechten. die werden geleverd op een punt dat ongeveer 40 kilometer is ver wijderd van het Tunesische plaatsje Sakiet. 436 verzetsstrijders en onge veer 60 Fransen gedood. de gevolgen van zijn eigen ioonbeleid nu ook op de schouders van het spoor, wegpersoneel te moeten laden". „Men zal zich", zo riep hij uit, „er niet over moeten verwonderen, als zou blijken, dat de bereidheid om het bes te te geven, door het regeringsbeleid, dat zozeer blijk geeft van gebrek aan waardering als het er op aankomt dit anders dan als lippendienst te tonen, ernstig zal zijn geschokt". Daardoor zal schade ontstaan, die belangrijk meer zal zijn dan het ver houdingsgewijs luttele bedrag, dat met het gehele opvolgen van het advies ge moeid zou zijn, tussen de een en an derhalf miljoen op een loonsom van 200 miljoen. Zijn rede werd herhaaldelijk door luid applaus onderbroken. Conclusies Na donderende toejuichingen be steeg tenslotte de heer Blommers, voorzitter van de Katholieke Bond van Vervoerspersoneel „St. Rafaël", de katheder om een aantal conclusies voor te leggen, die de drie bonden hadden aanvaard. De gemeenschappe lijke bonden stemmen in met het be leid van de drie hoofdbesturen, dat een veroordeling inhoudt van de door het College van Rijksbemiddelaars ge troffen beslissing. Toepassing van de J huidige beslissing zal tot het ontwrich- j ten van op gezaj en verantwoordelijk- i heid gebaseeide verhoudingen in het spoorwegbedrijf leiden en bovendien i tot gevolg hebben, dat dit tot blijven de spanningen onder het spoorweg- 1 personeel leidt. Spreker zei tot slot, dat de roep „actie, actie'' niet tegen dovemansoren was gericht. Integendeel is er door- j lopend actief gewerkt. Mocht de gewraakte beslissing door j het College van R\jksbemiddelaars zijn i genomen, dan is er toch altijd nog het kabinet, dat dit College tot de orde kan roepen. Mocht onverhoopt dit waanzinnige besluit zijn genomen", aldus spreker, „door het kabinet zelf, dan zal een beroep op de volksverte genwoordiging zeker niet zonder ge volgen blijven. Reeds zijn vragen aan de minister van Verkeei gesteld". Met veel Jawaai en kennelijke tegen, zin werd tegen drie uur dit buiten gewone congres besloten. Voor de koninklijke loge verdween het bord: „Wij willen bescherming of stakingsrecht". Demonstratie op Binnenhof Ofschoon geen toestemming voor een openluchtdemonstratie aan het spoorwegpersoneel was verleend, formeerde zich na afloop van deze protestvergadering toch een grote stoet voor het gebouw van Kun sten en Wetenschappen. De spandoeken geheven en lustig toeterend en fluitend begaf men zich in brede rijen naar het Plein en het Eindelijk is het lente. En. om als het ware uiting te geven aan de vreugde hierover, heeft Zeeland zijn mooiste feestkleed weer aangetrokken. Het kleed van teer, zacht groen, van bloei ende boomgaarden or> de eilan den en geel wuivende koolzaad velden in Zeeuwsrh-Vlaanderen. Zondag zal de bloei der boom gaarden op zijn schoonst zijn. Pruimen, kersen en perebomen wedijveren met elkaar in schoonheid en begin volgende week, zullen op'de appelbomen, die nu reeds hun rose-knop- stadium hebben bereikt, hun schoonheid ten toon spreiden. Geen wonder, dat dit weekend een druk toeristenbezoek aan Zeeland wordt verwacht. Bloeiende boomgaarden: in de westhoek van Schouwen, in de fruitteeltgebieden van Zuid- Beveland, doch ook op het na de oorlog geïnundeerde Walche ren, waar de boomgaarden thans weer in volle luister pronken. De luchtaanvallen door de opstandelingen, die voor miljoe nen schade toebrengen aan de Indonesische zeevaart, o.m. om dat diverse maatschappijen de Indonesische wateren mijden, gaan gepaard met een verhoogde activiteit van de Daroel Islam in West-Java. In het district Bogor, 70 km ten zuiden van Djakarta, zijn zeven leden van de mobiele brigade, toen een bende een aanval inzette op Djonggol, gedood ers- zevert ernstig gewond. De bende, die in aantal het kleine plaat selijke garnizoen verre overtrof, be stormde na een moordend vuur de (Advertentie) Weersverwachting van het KNMI, tot vanavonÊ opgemaakt vrijdag- avond 23,15 uur: Veranderlijke bewolking met hier en daa. een buitje. Lagere mid- f dagtemperaturen. Zwakke tot ma- tige wind tussen west en noord. J Vandaag: zon onder 20.07 uur Maan op 20.22 uur Morgen: zon op 5.06 uur; zon on der 20.09 uur: maan op 21 37 uur, maan onder 5.47 uur Maandag: zon op 5 04 n«ir maan i onder 6.34 uur. f De prijsverhoging, die de Neder landse mijnen voor huisbrandkolen hebben vastgesteld, is niet door de KSG voorgeschreven. Zij hangen er echter wel indirect mee samen, aldus minister Zijlstra in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Roemers (PvdA). De minister meen dat binnen de landen van de Gemeen schap de Nederlandse prijzen niet achtetr kunnen blijven bij die in het buitenland. Ook heeft volgens de mi nister de rentabiliteit van het mijn bedrijf die door de loonsverbeteringen in de laatste tijd is teruggelopen in de prijsverhoging een rol gespeeld. Militaire politie heeft in de Colom biaanse hoofdstad Bogota getracht een staatsgreep tegen de Columbiaan- se regeringsjunta uit te voeren. Offi cieel is meegedeeld, dat met uitzon dering van een bataljon militaire po litie de rest van de strijdkrachten trouw aan de junta is gebleven. De regering heeft onmiddellijk overgave van het bataljon geëist, dat zich anders in zijn kazerne aan een luchtbombardement zou blootstellen. In verband met deze gebeurtenissen is gisteren een uitgaansverbod in Bo gota afgekondigd. In het centrum van de stad zijn hielen daar schoten gevallen. Gistermiddag werd de Columb'i- aanse bevolking per radio van de toestand op de hoogte gesteld. Vol gens dit omroepbericht hadden de opstandelingen des morgens verschei dene leden van de militaire junta gearresteerd. Bij beëindiging van Uw ziekenfondslidmaatschap adviseren wij U U te wenden tot.: WILHELMINASINGEL 36 BREDA Telefoon 35180 voor het verzorgen van Uw Ziektekostenverzekering. 1. Verzekering voor de kosten van huisarts, apotheek, specialist, ziekenhuis en sanatorium, alles op particuliere basis. 2. Onbeperkte vergoeding van de verpleegkosten. 2. Vergoeding zonder beperking voor de nota's van specialisten en voor de andere bijkomende kosten. 4. Onbeperkte sanatoriumverpleging. 5. Geen wachttijd. AMSTERDAM-C - HERENGRACHT 256-266 De Maatschappij, die in deze tak van het Verzekeringswezen ge specialiseerd is. kazerne, die vervolgens werd geplun derd. Een aantal wapens werd mee genomen. Guerilla1 op Sumatra Ook op Zuid-Sumatra gaat het niet naar wens voor Djakarta. Twee „vliegendecolonnes" zijn uit Palembang vertrokken en zet ten een achtervolging in van de uit hun garnizoen gevluchte mili tairen, aldus een bericht van radio-Djakarta. Nabij de grens tussen Zuid- en Midden-Sumatra zijn troepen van de centrale regering slaags geraakt met hun collega's van de tegenregering. Ook in Atjeh is het nog lang niet rustig. Na de recente poging tot op stand aldaar is men overgegaan tot arrestaties van een aantal militaire j leiders en thans ook tot die van bur- i gers. In Noord-Sumatra hebben gue- rilla's van de opstandelingen een aan- val gedaan op Balige. Op Celebes blijven opstandelingen hardnekkig verzet bieden, maar de j grootste successen boekt de regering- Padang toch door haar onophoudelijke i aanvallen met vliegtuigen op sche- I pen. Geredden van het gebombardeer- i de schip San Flaviano, die aan boord van de Daronia naar Singapore zijn gebracht, hebben verklaard, dat tij- i dens de aanval op hun schip ook een Indonesisch marinevaartuig „met grote kundigheid" getroffen werd. Zij j schatten, dat daarbij tachtig mari- I niers het leven verloren hadden. (Van onze speciale verslaggever) Tegen de verwachtingen in werden iri de afgelopen week door de doua niers in Brabant en Zeeland geen bijzondere activiteiten waargenomen van grote en kleine botersmokkelaars. Het was zeer rustig aan de grens ondanks het feit, dat de roomboter in de Nederlandse winkels tegen een sterk ver laagde prijs te koop was. Winkeliers in Bergen op Zoom, Breda, Roosen daal en Hulst ondervonden dat de Belgen de laatste dagen wel iets meer boter kochten. Of dit een gevolg was van de nieuwe prijzen of van de grote toeloop van Belgen tijdens de feestdagen durfden zij niet te zeggen. Toen de nieuwe roomboterprijs in ging en de winkeliers de roomboter konden gaan verkopen voor 3.52 p'er kilo, was de algemene verwach ting van de douaniers, dat er een hernieuwde smokkelactiviteit zou los komen. Deze verwachting werd te meer uitgesproken, omdat nooit zo weinig activiteiten werden „geme ten" als juist in de maand april. Er was in die maand praktisch niets te doen in de grensstroken onder Bergen op Zoom, Breda en Roosendaal, ter wijl er slechts kleine partijen werden afgeslagen ten zuiden van Tilburg, Eindhoven en langs de Limburgse grens. Iets groter was de activiteit in Zeeuwsch-Vlaanderen. De Belgi sche douaniers hadden enkele succes sen. Deze rust was een logisch gevolg van het feit, dat een flinke verla ging van de boterprijs was aangekon digd. Dat de eerste week van deze verlaging geen noemenswaardige smokkelfeiten opleverde, wordt nu mede toegeschreven aan de boterprijs in België, die eveneens een stuk lager is komen te liggen en die varieert van 67 tot 85 francs per kilo. Anders ligt momenteel de situatie langs de Nederlands-Duitse grens. Daar hebben de douaniers hun han den vol. De Duitsers kunnen in hun eigen winkels slechts boter kopen tegen 7 mark per kilo. Aangezien de Nederlandse boter de helft goedko per is, zijn er veel dagjesmensen die het de moeite vinden even over de grens te wippen. Op een bijeenkomst van stu denten te Bandoeng heeft presi dent Soekarno de waarschuwing geuit, „dat er een derde wereld oorlog zal uitbarsten, wanneer de wereld buiten Indonesië denkt in de richting, dat Indo nesië zal worden gemaakt tot een tweede Korea of een tweede Vietnam" ,.Het zou" aldus de president „voor ons zeer gemakkelijk zijn als wij, nu wij worden gebombardeerd door buitenlandse avonturiers, op on ze beurt avonturiers uit het buiten land zouden vragen voor ons te vech ten." Soekarno herhaalde de beschuldi- gignen, die premier Djoeanda heeft geuit, dat Amerikaanse en nationa- listisch-Chinese staatsburgers de re bellen hulp bieden. Hij voegde hier aan echter toe, dat zijn gevoelens van sympathie jegens de Verenigde Staten nog dezelfde zijn als zij steeds zijn geweest. Dc secretaris-generaal van de Indo nesische communistische partij. D.N. Aidit heeft in een telegram aan de ambassadeur der Verenigde Staten in Indonesië, Howard Jones, medege deeld, dat de communistische partij in Indonesië het nemen van maat regelen tegen de economische belan gen van de V.S. in Indonesië zal aan moedigen, als de Verenigde Staten hun hulp aan de opstandelingen niet staken. Mei, mooi weer en lente in de wei. Wat kan een opgewekt lam zich nog meer wensen...? Het schapeneiland Texel ver wacht dit seizoen een aanwas van 20000 lammeren. (Advertentie) Schoonmaak- expeditie Hebt u de helder frisse Enka-flex sponsdoek paraat Voor aanrecht, keukentafel, fornuis De Enka-flex is zó schoon (onder de kraan) en zó droog (even uit knijpen). Enka-flex de handige, hygiënische spons doek. Extra groot; 68 ct. SPONSDOEKJE MET POLYESTER Bezoek prinses Margaret Guatemala zou incident willen te Honduras De Britse regering heeft vier Can berra straalbommenwerpers naar Honduras gezonden, nadat zij rap porten had ontvangen, dat de rege ring van Guatemala voornemens is ter gelegenheid van het bezoek van prinses Margaret aan Honduras, een aantal Mustang-jagers laag over de hoofdstad Belize te laten vliegen. Guatemala en Groot-Brittannië le ven op gespannen voet, nadat Enge land heeft geweigerd Honduras af te staan aan Guatemala. Door een a'antal jagers laag over Belize te laten vliegen, zou de rege ring van Guatemala paniek willen zaaien onder het publiek en zodoen de een internationaal incident ontke tenen, aldus meldt United Press. De Sovjetrussische communistische partij heeft op negen Europese socia listische pai tijen, waaronder de Partij van de Arbeid, een beroep gedaan ge zamenlijk le strijden tegen de „koude oorlog", de bewapeningswedloop, de proeven met kernwapens en de uit rusting van Westduitse strijdkrachten met atoom, en raketwapens. De Politieke Commissie uit de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa heeft, blijkens eer. rapport, dat aangeboden werd hij het begin van het debat over de buiten landse politiek, de stichting aanbe volen van een zone in Europa, waar in -geen kernwapens toegelaten wor den. Verder stelde de commissie voor om de topconferentie te be perken tot de meest belangrijke pro blemen, waarvan met name ge noemd de Duitse eenmaking de meeste belangstelling verdient. De De topconfertntie zou niet moeten worden bijgewoond door afgevaardig den van Polen en Tsjecho-Slowakije, zoals door de Sowjet-Unie is ge steld.

de Stem | 1958 | | pagina 1