Verdragen en goede nabuurschap dit moet u eens lezen! BANISH BANISH „RAMEN TOE" THANS DEVIES IN RUHRGEBIED Stem I Rechten en plichten wederzijds Konijnen in Australië niet alleen plaag maar een e België en het Deltaplan :Aan de vooravond van belangrijke discussie IV Scandinavië paspoort-vrij Deze zondag bescheiden competitieprogramma 17 ZESDE BLAD VRIJDAG 2 MEI 1958 lf Afschuwelijk drama: moord en zelfmoord KLM-toestel had brand in motor Amerika versterkt Atlantische troepen Zij leveren velen verdrijft roos MAX FACTOR'S een goed bestaan HONORARIUM De amateurs garandeert voor 1958 èn 1959: Bestrijding stof en rook begint Tijdens het debat over het Deltaplan, dat in februari j.l. in de Belgische Senaat werd gehouden, zijn Belgische rechtsaanspra ken ten aanzien van de Nederlandse Deltawateren naar voren ge komen, welke door Nederland niet kunnen worden aanvaard. Aldoor werden in dit debat de Belgische pretenties gegrond I op het Scheidingstractaat van 1839 en de Wener acte van 1815, als- I mede op de beginselen zelf van het internationaal publiek recht. Dit alles heeft prof. Gerretson op- I geschrikt en hij is er nog op terug- I gekomen naar aanleiding van de in- I treerede van Prins Albert in de Bel- I gische Senaat, omdat hierin werd ge- I waagd van een hopelijk rekening hou- I den door Nederland met de Belgische I belangen en rechten, overeenkomstig de tractaten, de billijkheid en „de I regelen van kracht tussen de staten I op het stuk der internationale rivie- i ren". Prof. Gerretson ontkent nu. dat er I regels van het algemeen volksrecht betreffende die rivieren bestaan. Po- sitiefreehtelijk zijn ze in ieder geval niet vastgelegd tenzij in een reeks I tractaten. Ten aanzien van deze tractaten geldt I nu, dat de verplichtingen, die ze een I land opleggen, restrictief, d.w.z. be- I perkt tot het strikt overeengekome- I ne moeten worden verstaan. De Belgische sennatoren volgen I echter praktisch een zo ruim moge lijke interpretatie. Als Nederland aan de Belgische rechtsaanspraken in de Deltawateren moest toegeven, was I het geen baas meer in eigen huis. Dit maakt die pretenties alleen al onaan- nemelijk. Haringvliet Beziet men ze meer in detail, van hun scheepvaartkundige kant, dan mag het b.v. wel wonderlijk heten, dat de Belgische medezeggenschap met betrekking tot het Haringvliet I wordt gegrond op de functie van deze zeearm als uitmonding van de Maas en die met betrekking tot de Ooster- schelde op de functie van deze stroom als uitmonding van de Schelde, waar- bij het merkwaardige is, dat men zich in het eerste geval op een nieuwe toe stand fundeert, waarmee de tractaten geen rekening hielden of konden hou den, terwijl men in het laatste geval een beroep doet op een oude toe stand, die niet meer bestaat. Het Ha ringvliet behoorde niet tot het ge bied van de Maas en men kan ook nu nog zeggen, dat het geen Maas- monding is, omdat de Maas in 't Hol- landsch-Diep en daarmee feitelijk in de Rijn uitmondt, want het water daar j is hoofdzakelijk Rijnwater uit de Dordtse Kil en Nieuwe Merwede. Vroeger vloeide de Maas bij Andel I in de Waal. Oosterschelde De Oosterschelde is intussen al lang zeker geen Scheldemonding meer. Niet alleen werd het Kreekrak al bij- na honderd jaar geleden afgedamd, j maar reeds vóórdien vond geen zee vaart van Antwerpen en de Schelde daarlangs plaats. De natuur had de Schelde al een andere mond gegeven in de Wester- schelde, ook genaamd de Zeeschelde. De Oosterschelde, waarin géén drup pel water meer van de rivier de Schelde terecht komt, is feitelijk uit sluitend een zeeboezem. Nederland beschouwt de Ooster- schelde dan ook als een Tussenwater, niet als een riviertak. Wat het Volkerak betreft: volgens het Scheidingstractaat v. 1839 is Nederland 'gebonden de Antwerpse Rijnvaart een andere even goede, even gemakkelij ke en even veilige vervangende vaar weg aan te wijzen, indien de afdam- I ming daarvan die Rijnvaart zou ver- hinderen of belemmeren. Maar het staat nu al vast, dat deze Rijnvaart bij de uitvoering der afdammings- werken niet eens onderbroken be hoeft te worden en verder door de bij Willemstad nieuw te bouwen slui zen regelmatig zal kunnen blijven plaatsvinden. De verplichting tot aanwijzing van een vervangende vaar weg bij werkelijk in het ongerede ra ken van de gebruikelijke^ is trouwens nog iets anders en héél wat min- der! dan het aanleggen af graven van een geheel nieuwe Schelde-Rijn- verbinding, zoals prof. Dehousse uit de verdragsbepaling zou willen aflei den. Burenrecht Men kan het overigens verstaan, wanneer oud-premier Pholien zegt, dat het niet er om gaat aan de soe vereiniteit van Nederland te raken, maar om de voorwaarden voor een goede nabuurschap te regelen. Maar dit burenrecht brengt dan toch rechten en plichten mee voor de bu ren wederzijds en legt geen eenzij dige verplichtingen op. Het vraagt juist de reciprociteit of wederkerig heid. Wij vernemen nu wel voortdurend van Belgische rechten, belangen en eisen aan het adres van Nederland ten aanzien van waterwegen en Del taplan, maar wij horen of lezen al te weinig of nimmer over een daar mee samengaand begrip voor weder kerigheid, voor de gepastheid, dat Bel gië daartegenover dan aan Nederlandse rechten, belangen en eventuele eisen tegemoetkomt. Wat doet België b.v. voor de grote Nederlandse scheepvaartbelangen op de Schelde vanaf Antwerpen tot Gent en vandaar tot in Frankrijk? Niets. Het doet evenmin iets voor het grote Nederlandse belang het Maaswater van de Kempische kanalen te laten terugvloeien over de droge zandgron den van de Noordhrabantse Kempen. Nog daargelaten Nederlands natuur lijk recht om zich te beschermen te gen het geweld van de zee, dat door België wordt erkend, is Nederlands opvatting, dat het in de Deltawateren kan handelen krachtens eigen reehts- volmacht, uitsluitend beperkt door de concrete, in tractaten vastgelegde servituten, sterk genoeg gefundeerd om de verregaande Belgische eisen van medezeggenschap te weerstaan. Het is met dat al toch gewenst, dat onze Eerste Kamer omtrent het Ne derlandse rechtsstandpunt geen twij fel laat bestaan. Het komende Delta debat geeft haar de gelegenheid in dezen duidelijke verklaringen af te leggen. In de Memorie van Antwoord wordt het vraagstuk al summier behandeld. De ministers Algera, Hofstra en Von deling betogen daarin, dat het begrip Schelderecht weinig zeggend is en moeilijk kan dienen om het inzicht in de betrokken verdragsverplichtingen en hun onderlinge verhouding te ver helderen. Soortgelijke bezwaren kun nen worden ingevoerd tegen het be grip .Maasrecht". In overeenstem ming met de geest van goede na buurschap zal Nederland echter zo veel mogelijk rekening houden met gerechtvaardigde Belgische wensen en verlangens, ook wanneer het daar toe niet op grond van uitdrukkelijke verdragsbepalingen verplicht zou zijn en België zal oog moeten hebben voor de noodzaak van de voorgenomen werken ter beveiliging van Neder lands gebied. Een en ander zal in het mondeling debat nog wel nader uitgewerkt wor den. Dr. Earl Flosdorf, een geleerde van internationale faam heeft giste ren zijn vrouw vermoord en daarna de hand aan zichzelf geslagen. Het drama had plaats onder de ogen van de 10-jarige zoon van de geleerde, die een methode heeft ontdekt voor het bewaren van menselijk bloed of plasma. Het voorval speelde zich kennelijk af na een drinkgelag. In de keuken van het huis waar de lijken werden gevonden, werden verschillende lege wodka-flessen aangetroffen. De KLM deelt ons mee, dat de lockheed constellation Ph-lde Utrecht" onder gezagvoerder West dinsdagavond op weg van Karachi naar Beiroet motorstoring kreeg en gedwongen was terug te keren. In motor no. 1 was brand uitgebroken, maar de bemanning slaagde erin met eigen blusmiddelen het vuur te doven. Op drie motoren is de Utrecht" ver volgens naar Karachi terug gevlogen. Ter plaatse zal de motor worden ver vangen, waarna de constellation, met dezelfde passagiers aan boord, via Beiroet, Boedapest en Muenchen naar Nederland zal vertrekken. Het toestel wordt vrijdag op Schiphol ver wacht. De Amerikaanse marine heeft bekendgemaakt, dat het op 1 juni aanstaande in het zuiden van de Atlantische Oceaan een gevechts groep zal stationeren voor de ver dediging tegen duikboten, de be scherming van de scheepvaart en andere taken. Deze nieuwe gevechtsgroep zal, al dus de opperbevelhebber van de Amerikaanse Atlantische vloot, admi raal Wright, de vriendschapsbanden tussen de Verenigde Staten en de Zuidamerikaanse en Afrikaanse lan den, die rondom het operatiegebied van de nieuwe gevechtsgroepen lig gen, versterken. De sterkte van de nieuwe ge vechtsgroep is niet meegedeeld. (Van onze correspondent) Het is voldoende bekend dat de konijnen in Australië een plaag vormen, doch er zijn altijd nog mensen, die aan deze „plaag" goed verdienen. Dat is niet alleen te danken aan de handel in de huidjes van de konijnen, maar er bestaat ook een wereldtekort aan deze dieren. Daardoor komt het, dat voor Australië het ko nijn een belangrijk exportartikel is geworden. teurs een goede prijs voor het vel teurs indertijd 200.000 konijnen per week leverde, het thans niet verder dan 10.000 kan brengen. De konijnenjacht in Australië be perkt zich dus niet slechts tot .sport' of liefhebberij, doch kan als beroep een behoorlijk bestaan opleveren. (Advertentie) Koker, Er wordt hier en daar gefluisterd, dat de beroemde tabakken uit.Sumatra en Java schaars worden. Is dat waar? Is er werkelijk reden tot ongerustheid? Zal Uw geurige sigaar straks inderdaad minder van kwaliteit worden? Néén! Dat hoeft niet te gebeuren! In elk geval niet, als U die goede, geurige en betrouwbare Senator rookt. Want - let nu op! (Advertentie) Ir nieuwe wetenschappelijke formule rekent af mei roos en h00fdjeuki Roos? Hoofdjeuk? Voor u geen probleem meer! Banish verdrijft beide snel en voorgoed. Wèg, 3ie hinderlijke schilfertjes! Banish reinigt en verkwikt le hoofdhuid - maakt de poriën vrij - geeft uw haar evenskrachtige soepelheid. Banish irriteert de huid niet - BANISH had succes in 97.3% van ernstige proef- levallen. anti-roos preparaat van max Factor hollywooo Imp. Marfac N.V., Huddestr. 5, Adam Het is moeilijk te zeggen hoeveel konijnen er in Australië rondhuppe len; misschien zijn het er twintig miljoen, doch het kunnen er ook der tig miljoen zijn. Het komt er niet zo precies op aan wanneer met mil joenen wordt gerekend. Sinds de inyxomatose, de vreselij ke ziekte waardoor de konijnen worden aangetast, vele miljoenen van deze dieren heeft doen verdwij nen, is het op de velden van de staat Victoria in het bijzonder, wat rustiger geworden, doch in de mees te andere staten zijn ze nog steeds de plaag waarvan de bestrijding ho peloos schijnt. Toch zijn ze niet voor iedereen een plaag; de konijnen leveren aan sommige mensen een goed bestaan op. Konijnenvanger Daar zijn bijvoorbeeld de trap pers", zoals de mannen die zich be zighouden met het vangen van ko nijnen, worden genoemd. Neen, ge behoeft hier niet bang te zijn. dat de veldwachter loert op strik of licht bak. Stropers" zoals men die in Ne derland kent. zijn er in Australië niet. Onze konijnenvangers trekken er in grote caravans op uit; het zijn moderne caravans bovendien, voor zien van koelinrichting. Want soms is men een paar weken op reis om konijnen te vangen. Een groep schutters legde onlangs de buurt van Denilquin in de staat Nieuw Zuid Wales, 1000 konij nen per dag neer. Een handig „strikker" weet twee maal per nacht zijn klem gevuld te krijgen. Er zijn konijnenvangers, die het hele jaar rond 500 gulden per week verdienen. Dat is dan het begin der inkomsten uit de konijnen- plaag. Stropers Want hierna volgen de stro pers", dat wil zeggen, degenen die het konijn van zijn huid ont doen. Als stropersrecord" staat mo menteel genoteerd 2500 konijnen in een werkdag van 6.5 uur. Het is werk, dat betaald wordt met ongeveer drie gulden per 100 stuks. Er is een konijnen- bedrijf', waarin 70 stropers" een goed bestaan vinden. Verder gaat het aan de lopende band met het konijn, dat voor export gereed wordt gemaakt. Er is een vlotte wereldmarkt. Merkwaardig genoeg, ook in Aus tralië zijn sinds de myxamatose, de prijzen van de konijnen omhoog gegaan en een huismoeder heeft nu in de winkel ruim twee gulden te be talen, indien zij haar gezin eens op „konijn" wil trakteren. Laat ik hieraan toevoegen, dat de ze „traktatie" door de Australiër in het algemeen niet erg op prijs wordt gesteld, hetgeen met zoveel konijnen, niet erg vreemd zal schijnen! In elk geval, Amerika en Europa zijn goede afzetgebieden voor de Aus tralische konijnen, die uiteraard in diepvries worden verzonden. Het is vooral aan de ziektever- ftprtiding ta danken, dat de expor- van het konijn kunnen maken. Voor het opsporen van goede jacht velden wordt dikwijls gebruik ge maakt van vliegtuigen, die laag over de velden scherend, gelegenheid ge ven om de konijnengroepen te ont dekken. Daarna trekt men met de speciaal daartoe gebouwde caravans naar de jachtvelden. Het is op deze wijze dat Australië ieder jaar nog van vele miljoenen konijnen wordt verlost, doch moge lijk met minder snelheid dan de aanwas bedraagt. Men heeft reeds geconstateerd dat de myxamatose minder vat op de konijnen heeft dan aanvankelijk het geval was en een zekere immuniteit optreedt. Er zijn dus voorspellingen, dat in de toe komst de konijnenplaag in Australië groter zal worden, hetgeen betekent, dat de konijnenhandel en al hetgeen daarmee verband houdt zich voorlo pig geen zorgen heeft te maken over een eventueel gebrek aan deze die ren. Bijzonder in de droge gebieden schijnt de ziekte weinig vat op de konijnen te hebben, zulks omdat de muggen, die voor verspreiding der ziekte nodig zijn, het zonder water niet kunnen stellen terwijl een konijn reeds voldoende heeft door een lik aan het morgendauw. Het is om die reden dat Victoria dat aan één van de grootste expor- j Ermenegildo Bosi, beschuldigd van medeplichtigheid aan een J bankroof waarbij de buit 590 miljoen lire bedroeg, gaf zijn J advocaat, Franz Sarno, die j hem de vorige week in zijn cel j j opzocht het ingevulde formu- lier van een voetbalpool. „Ik weet niet of ik uw honora- J rium kan betalen," zeide Bosi. i Maar misschien wilt u dit van i mij aannemên." De advocaat deed dit. Woens- j dag won hij 152.698 lire. Gisteren werd het continentale deel van Scandinavië het grootste pas- poort-vrije gebied van Europa, daar nu ook niet-Scandinavische toeristen zonder vertoon van dit reispapier de grenzen van Denemarken, Noorwe gen, Zweden en Finland kunnen pas seren. In 1952 werd het paspoort voor be woners der genoemde landen voor inter-Scandinavisch verkeer afge schaft, thans is deze faciliteit even eens uitgestrekt over reizigers uit andere landen. In verband met de interland te Amsterdam, tegen Turkije, is er een beperkt competitieprogramma vastgesteld. Er was 'een tijd dat op zo'n dag de competitie geheel stil lag, maar het grote aan tal wedstrijden, dat in de sector „betaald" tegenwoordig moet worden afgewerkt en natuurlijk tijdig! is er aanleiding toe, dat enkele clubs tot spelen bereid bleken. Misschien ook wel, om dat Turkije niet direct zo'n grote aantrekkingskracht uitoefent. Wat onze gewesten betreft, kun nen we erg summier zijn met onze voorbeschouwing. In de eerste divi sie A vragen twee ontmoetingen de volle aandacht. De eerste is AGOW-RBC, de an dere Roda Sport-EDO. Voor de Roo sendalers gaat het er om, uit de buurt van Roda Sport te blijven. Te zamen met de club uit Kerkrade zit ten de oranjewitten in de kwade hoek en wil RBC de kans op behoud realiseren, dan zal in Apeldoorn ge wonnen moeten worden. Want stel je voor, dat Roda Sport „op de valreep" van het niet zo heel sterke EDO wint...! Daarom zullen de Roosenda lers, die verleden zondag bij Wil lem II tenslotte nog de kous op de kop kregen (hoe sneu!) zich bij AGOVV extra in gaan spannen voor de volle winst. Lukt dat, dan mag Roda Sport desnoods een gunstig re sultaat tegen de bezoekende Haar lemmers binnenhalen. In de gelederen der amateurs, hoogste regionen, is (in C) slechts een wedstryd vastgesteld: Kimbria- Vlissingen. De Zeeuwen hadden verleden zon dag reeds kunnen winnen, als die strafschop tot gelding was gemaakt. Het wil ons voorkomen, dat zij deze zondag uit Maastricht met minstens eveneens de helft der winst naar Vlissingen terug gaan reizen. In de tweede klasse een tweetal ontmoetingen. In 2 A zal ODC wel kans zien om TVC er met succes on der te houden. Heel erg benieuw mag men zijn naar het eindresultaat bij TSC-WVO (2 B), waar bij een stand van 11 alsnog 29,5 minuut moet worden ge speeld. Restant van de tijd, die over bleef. nadat de vorige maal de wed strijd werd gestaakt. Nu TSC haar papieren zag stijgen en goede kanshebber op de titel bleef, zal het naar alle waarschijn lijkheid de plaatselijke rivaal, die overigens hardnekkig voor behoud blijft vechten, ook de andere helft van de winst weten te ontfutselen. Er blijven dan nog drie wedstrij den over. Eén in 3 D: RKFC-AXEL en twee in 4 H: 's Heer Arendsker- ke-Aardenburg en Breskens-Clinge. Wij hebben sterk de indruk, dat in al deze drie ontmoetingen de thuisclubs in het bezit van de beste winstpapie ren zijn. 1 Senator grandioos (20 ct) en Senator re gent (22 ct) zijn vervaardigd van de best denkbare soorten Sumatra- en Java-tabak. Hoewel niemand vèr vooruit kan kijken, kunnen wij het bovenstaande met beslist heid garanderen zowel voor het jaar 1958 als*voor het jaar 1959. 2 Dit geldt voor Senator grandioos en Sena tor regent die U nü in de winkel koopt, dit geldt dus óók voor de Senators, die over 'n maand, die over 6 maanden, ...die het vol gend jaar in onze fabriek worden, gemaakt. 3 Want een ervaren en vooruitziend inkoop- beleid, kritische tabakskennis en een ÏOO- jarige ervaring in het vak van sigarenmaken staan daar onverzwakt borg voor. De met zoveel zorg en vakmanschap opgebouwde reputatie van Senator zal niet worden aan getast. Zij» die Senator GRANDIOOS of Senator REGENT roken, verklaren unaniem, dat deze in hun prijsklasse aan de top staan wat betreft model, brand en kwaliteit. GRANDIOOS 20 ct. CaB&SLKs. èjL olA REGEN1 22 ct. Als mevrouw R. uit Oberhau- sen en juffrouw K. uit Duis burg 's morgens het raam wil len openzetten, om wat frisse lucht binnen te laten, moeten ze eerst naar buiten om een dikke stof- en roetlaag van de vensterbanken af te halen. Frisse lucht is schaars in het Ruhrgebied. Vette rook uit fa brieksschoorstenen, steenstof van bouwwerken, afval van chemische industrieën beder ven de atmosfeer. Per maand komt op elke vierkante meter 44 gram stof terecht. Geen wonder, dat de bewoners van het Ruhrgebied het liefst de hele dag de luiken voor hun ramen gesloten houden om het binnenshuis nog enigszins dragelijk te maken Kort geleden is men eindelijk tot het besluit gekomen er eens iets aan te doen. Van wetenschappelijke zijde is namelijk gebleken, dat men sen. dieren en planten bijzonder veel te lijden hebben van de schoorsteen- afval der fabrieken. De schade, die aan de veeteelt wordt toegebracht schijnt het grootste te zijn. Meer dan men ooit had vermoed. De landbouw xrond het Ruhrgebied komt er al niet veel beter af. De landbouwprodukten zijn van een in ferieure kwaliteit en bovendien zijn de oogsten nogal schraal. Bomen en planten hebben de meeste jast van de chemische industrieën. Bladeren ver kleuren, kruinen verdorren en takken vallen af. De in de lucht aanwezige stof kan nevels vormen, waardoor alles en iedereen in dit gebied verstoken blijft van ultra-violette stralen. Ver schillende ziekten kunnen daaruit voortvloeien, omdat men nu eenmaal ook vitamine D nodig heeft. Deze alarmerende rapporten hebben ervoor gezorgd, dat de strijd tegen rook en stof be gint. De schoorstenen zullen straks minstens 140 m hoog moeten zijn. De wind neemt dan de meest schadelijke stof fen mee. Een andere methode om de lucht niet te verontrei nigen is, de stofdelen elek trisch in de schoorstenen vast te houden. Als het zover is, zal ook in het Ruhrgebied de zon kunnen schijnen. Mevrouw R. en juffrouw K. zullen hun ramen wijd open kunnen zet ten.

de Stem | 1958 | | pagina 9