Opstandelingen hebben vliegbasis in buitenland, zegt Djakarta Bijna overal rustige 1 mei-viering Olympisch voetbalstadion in Rome Bespreking over status Nationale Reserve NEZIFO België wenst geen raketbases Schip getroffen: twaalf doden Parade in Moskou van nog geen kwartier..... DAGBLAD VOOR ZEELAND Misschien beperking „poolvluchten Grondverschuiving in zuid-Italië eiste acht doden Schoonmaak- zon! Invasie van vreemdelingen Overwegend zonnig „Veel begrip" lussen Nasser en Moskou KAB wint 10.000 leden Nederlandsch Ziekenhuis verplegingsfonds MEEUS ASSURANTIËN N.V. Docker-affaire op hoog niveau Malta wil dezelfde rechten als Engeland zakdoeken Gelatenheid in Warschau Arg entinië aan rand van bankroet Brokken-chauffeur 98e JAARGANG No. 22747 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes. mr. H. M. L. de Rech te^ p. V. M. Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tei. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Kontmobn en Vaderland VRIJDAG 2 MEI 1958 Abonnementsprijs T 1.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35t. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dul les, heeft op zijn persconferen tie in Washington verklaard, dat de V.S: er misschien zullen toe overgaan de vluchten van de strategische luchtmacht ..dras tisch te beperken" als uit de in ternationale inspectie van het noordpoolgebied mocht blijken, dat de Sovjet-Unie daar geen lucht- en raketbases heeft. Hij onthulde, dat hij zaterdag jl. een nieuwe boodschap over deze kwestie aan de Russische ambassadeur in Washington had overhandigd. Dulles legde er de nadruk op, dat het voorstel voor instelling van een internationale inspectie geen propa gandastunt is, maar een ernstige po ging om de erkende problemen van een bepaald gebied op te lossen. De Belgische minister-presi dent, Van Acker, heeft donder dag op een 1-mei-bijeenkomst van de socialistische partij te Brugge meegedeeld, dat België tegen de aanleg van raketbases van de N.A.V.O. in België is. Dit is de eerste maal, dat een lid van de socialistisch-liberale regeringscoalitie in België on omwonden heeft gezegd, dat Bel gië geen afschietbanen voor ra ketten zal aanvaarden. Een woordvoerder van de Indonesische regering, de heer Ganis Harsono van het ministerie van buiten landse zaken, heeft gisteren verklaard, dat de vlieg tuigen der opstandelingen, die in Oost-Indonesië bui tenlandse schepen bombarderen, dit doen vanuit ba ses buiten het grondgebied van de Republiek Indo nesië. Deze woordvoerder gaf als zijn mening te kennen, dat de opstandelingen met hun aanvallen trachten een buitenlandse interventie te forceren. Zij weten zeer goed, dat de schepen, waarop zij hun aanvallen richten, geen Indonesische schepen zijn, maar zij hebben ze niettemin aangevallen, omdat zij daarvan eerst klachten, vervolgens diplomatieke stappen en daarna een rechtstreekse actie verwachten van de zijde van Engeland. verantwoord is. ,.Als er brand uit breekt op een van die schepen zijn de passagiers ongelukkig", merkte de kapitein op. Hij verklaarde, dat reders en gezagvoerders vrijwel machteloos staan, omdat zij vrezen door weige ringen de goodwill van de Indonesi sche autoriteiten te verliezen. Op Sumatra In het westelijk deel van Mid- den-Sumatra rukken de regerings troepen volgens een mede deling van Djakarta nog steeds op. Boekit Tinggi ligt onder artil lerievuur. Radio Medan meldt, dat de troepen van de tegenregering met groot suc ces de acties van de centrale troepen weten te vertragen. Een hevige gue rilla-strijd zou de eenheden van ie centrale regering zware verliezen toe brengen. Volgens een mededeling van radio- Palembang is de vertegenwoordiger in Zuid-Sumatra van het Indonesische ministerie van handel. Hoessein Ami- noeddin naar elders uitgeweken met medeneming van bijna 20 miljoen gulden. TE CALCUTTA zijn de vorige week 310 mensen aan cholera overleden. Dit is het hoogste aantal in een week sedert het begin van de epidemie, een maand geleden. TE GENèVE wordt vandaag in het Volkerenpaleis een plaquette onthuld ter herinnering aan wijlen dr. G.J. van Heuven-Goedhart, die van 1951 tot 1956 Hoge Commissaris van de V.N. voor de vluchtelingen is geweest. PRINS BERNHARD vertrekt van daag per KLM-vliegtuig van Schiphol naar Canada, waar hij twee eredocto raten in ontvangst neemt. Op 11 mei reist hij door naar de Ver. Staten. HENRY LABOUISSE, directeur van de UNRWA. het orgaan van de V.N. voor hulp aan de Palestijnse vluch telingen. heeft per 15 juni ontslag gevraagd. HET AMERIKAANSE leger heeft in de buurt van de gedemilitariseerde zone in Korea een demonstratie gege ven met twee zogenaamde atoomka nonnen en ook twee raketten van het type „Honest John" gelanceerd. PROF. GEORG ECKERT, de West- duitse afgevaardigde bij de Unesco heeft gisteren de Europese culturele prijs voor diensten aan de Europese eenheid gekregen. Vorig jaar was de prijs toegekend aan de Hongaarse Anna Kethly. Nadat de rebellen eergisteren het Italiaanse schip Aquila hij Ambon hebben gebombardeerd, voerden zij gisteren wederom aanvallen met hun vliegtuigen uit. Nabij Ambon werd het Panamese vrachtschip Flying Lark (1254 ton) gebombardeerd. Aan boord vielen twaalf doden. Het schip had een bemanning van 26 koppen, allen Chinezen uit Hong kong, en was op 18 januari uit Singa pore vertrokken in charter voor de New Rubber Company te Singapore. De olie-installaties op Ambon zouden totaal vernield zijn. In de haven van Balikpapan is het Britse tankschip San Flaviano, dat maandag werd ge bombardeerd, gezonken. Nog andere, kleinere, schepen zijn gisteren door de rebellen getroffen. Aan boord van een Chinese trawler werd bij een bombardement een bemanningslid gedood en drie anderen raakten ge- wond. Te Kendari is de 600 ton metende i „Intata" gebombardeerd. Vijf perso- I nen werd gedood. 23 gewond, zo be richt United Press. De opvarenden waren, volgens ra-1 dio-Djakarta, Islamitische pelgrims, j die op weg waren naar Makassar. Voorts hebben de opstandelingen i I Ternate gemitrailleerd, waarbij twee burgers gewond werden. Grote excessen i De kapitein van een kustvaarder die op de rivierhavens op Java en Sumatra vaart, heeft te Singapore te- I genover een verslaggever van United i Press verklaard, dat de scheepvaart- j situatie in Indonesië zo ernstig is, dat er excessen voorkomen. De kapitein verklaarde, dat veel van de schepen, die het verkeer tussen de eilanden onderhouden, tot boven hun plim soil-merk gela den worden, omdat dit de enige manier is om met de weinige sch pen, die beschikbaar zijn, het ve - keer te onderhouden. De meeste schepen worden ernstig overladen. Boten die normaal 20 passagiers mogen meenemen, krijgen thans meer dan 50 personen aan boord, terwijl in Tandjong Priok „honderden en nog- eens honderden" wachten op een kans om naar Sumatra vervoerd te wor den. Ook buitenlandse schepen moeten meer passagiers en vracht laden dan (Advertentie) Acht personen, onder wie zeven leden van één gezin, zijn in zuid- Italië om het leven gekomen als ge volg van een grondverschuiving. Eén persoon werd gewond. Een grote hoeveelheid steen en aarde gleed plotseling een heuvel af in het plaatsje Calanna en kwam op drie huizen terecht. Het huis van het gezin Fedele werd totaal verwoest, een huis werd gedeeltelijk verwoest en 't derde werd beschadigd. De heer Fedele was afwezig toen zijn huis vernield werd. Zijn vrouw, schoon moeder en vijf van zijn zes kinderen kwamen om het leven. In het huis van de buren werd een kind gedood. (Advertentie) Het stralende voorjaarsweer, een vrije dag vanwege de le mei en I wellicht ook de verlaagde boter- prijzen hebben gisteren een stroom van vreemdelingen naar ons land gelokt. Brabant profiteerde van de Belgen, Limburg van Duitsers en Belgen. De politie moest in vele gedeel ten van Limburg speciale maatre gelen nemen ten aanzien van het verkeer. In Venlo en Roermond, Sittard en Maastricht waar ook nog duizenden Belgen waren, ston den soms kilometerlange files van auto's. Parkeerruimte was in de steden praktisch nergens meer te vinden, In de Venlose straten was het zelfs nog drukker dan met car naval... Levensmiddelenwinkels moesten de klanten met groepjes binnenlaten en dan telkens de deu ren sluiten. Ook de caféhouders maakten uitstekende zaken. De zon zet u op 't goede spoor naar 'n winkel voor uw bet goedkoopste goede zongordijn met de sleuf jee Weersverwachting van het K.N. MI. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Over wegend zonnig, maar in de och tend plaatselijk mist. Vrjj warm vooral in het binnenland. Overwe gend zwakke wind. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Over het algemeen zwakke oostenwind Mooi weer. Nevelig en plaatse lijk mist des morgens, warm overdag. Vandaag: zon onder 20.05 uur, maan op 19.02 uur. Morgen zon op 5.08 uur, maan onder 5.06 uur. De besprekingen die Nasser te Moskou voert, vinden plaats in een sfeer van „algeheel begrip" zo ver klaarde 'n officiële Russische woord voerder. Kroestjev zei. herinnerend aan de Suezkanaal-affaire. dat de tijd dat iedereen bang werd, wanneer de Britse leeuw gaat brullen, voorbij was. En Nasser haastte zich te ver klaren. dat hij onder alle omstandig heden oprechte hulp van de Russen had ontvangen. Sedert 1 februari, de dag waarop een nieuwe propaganda-actie is be gonnen, heeft de Katholieke Arbeiders Beweging rond 10.000 nieuwe leden ingeschreven Volgens precieze gege vens bracht de avondpost van donder dag 1 mei de ledenwinst op 10.372. Op 11 mei a.s., Moederdag, sluit de K.A.B. de speciale propaganda-actie af. Die dag zullen enkele duizenden echtge noten of moeders van de propagan disten met een bijzondere verrassing worden bedacht. Den Haag lo 2o 3o 4o biedt U: volledige uitkering bij ziekenhuisverpleging, d.w.z. verpleeg- kosten, specialistische hulp, operatiekosten, medicijnen en ver dere bijkomende kosten, volledige uitkering bij sanatoriumverpleging. vergoeding voor specialistische hulp zonder dat ziekenhuis verpleging plaatsvindt. indien gewenst vergoeding van kosten huisarts en apotheker. Dit alles. voor ONBEPERKTE DUUR; op PARTICULIERE BASIS; in de door U GEWENSTE KLASSE; tegen de LAAGSTE PREMIE; zonder UITSLUITINGEN en zonder WACHTTIJD voor degenen, die genoodzaakt zijn het ziekenfonds te verlaten. Voor meer dan 2 kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar wordt GEEN PREMIE berekend Voor andere branches willen wij gaarne Uw aandacht vestigen op onze dochteronderneming: N.V. Algemene Verzekering Maatschappij „NEZAM". Ook hier de ruimste voorwaarden tegen de laagste premies. Voor inlichtingen en bezoek kunt U zich wenden tot: WILLEMSTRAAT 17 BREDA Tel. 22121 (toestel 25) De. landelijke contactcommissie der Nationale Reserve, die voortgekomen is uit de vrijwilligers, heeft op een te Utrecht gehouden bijeenkomst de status van de Nationale Reserve be sproken naar aanleiding van bespre kingen die in de Tweede Kamer zijn gevoerd en de stukken, die tussen de i minister van Oorlog en de leden der 1 Tweede Kamer zijn gewisseld. Hieruit blijkt, dat er mobilisatie- pelotons zullen worden gevormd, die j zowel in vredes- als in oorlogstijd I rechtstreeks ressorteren onder de ter- riloriale commandant-en. Er kan j tweemaal per maand worden ge- 1 oefend en zelfs meer als de territo riale commandanten dit nodig oorde len. Alarmoefeningen, herhalingsoefe ningen, schietwedstrijden en oefenin gen in groter verband blijven moge lijk. De basisbewapening met gewe ren kan afhankelijk van de geoefend heid en de taak van een peloton door de commandanten worden uitgebreid met andere wapens. De taak van de pelotons zal afhankelijk van de ge oefendheid door de commandanten worden vastgesteld. Dit kan zijn een eenvoudige bewakingsdienst, beveili ging en verdediging van een object, terwijl het ook mogelijk is, dat een peloton wordt aangewezen voor een bewegelijke functie. Er kunnen pelo tons specialisten gevormd worden. De mogelijkheid tot vorming van pe lotons voor taken der reserve mare chaussee zou hierdoor ook gereali- d kunnen worden. Per oefenavond zal 1.belo ning worden uitgekeerd. Voor oefeningen van langere duur tot een maximum van vijf dagen blijft de thans geldende dagver goeding van kracht. Voor oefe ning van nog langere duur wordt de regeling toegepast, die ook geldt voor dienstplichtigen, d.w.z. Arthur Lewis, lid van de Labour- fractie. heeft bekend gemaakt dat hij minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd a.s. maandag verzoe ken zal een verklaring af te leggen over de „zaak-Docker". soldij en kostwinners- c.q. inkom- stenvergoèding. De minister van Oorlog overweegt ten aanzien van de werving de nor male wervings- en publiciteitsorga- nen van de Koninklijke Landmacht in te schakelen. Verder wordt werving door de vrijwilligers zelf zeer wense lijk geacht. Toetreding is mogelijk voor geoefende dienstplichtigen zon der mobilisatiebestemming en voor ongeoefenden. Deze laatsten zullen dan echter eerst twee maanden vrij willig op de voor dienstplichtigen geldende voorwaarden onder de wa penen moeten komen. De contactcommissie der Nationa le Reserve is van oordeel, dat, on danks het feit, dat er nog wensen blijven op basis van de thans bekend zijnde regelingen, het voortbestaan en de opbouw van de nationale reser ve kans van slagen hebben. Daarom adviseert de commissie alle vrijwil ligers der Nationale Reserve, geen ontslag te nemen, maar de schouders onder het werk te zetten. Hun die reeds ontslag hebben gevraagd zal worden verzocht deze ontslagaanvra ge zo spoedig mogelijk ongedaan te maken. In Rome wordt hard gewerht aan het Olympisch voetbal stadion, dat nu reeds vorm be gint te krijgen. In. deze omge ving zal ook 't Olympisch dorp verrijzen, waar de atleten ge huisvest zullen worden. Het provinciaal bestuur van Rome heeft een bedrag van bijna 300 miljoen lire (1.85 miljoen gul den) beschikbaar gesteld voor bepaalde werkzaamheden ten btte van deze spelen van 1900. Dit is slechts het aandeel van de provincie in deze kosten, die voor twee derde door de staat gedragen worden. (Advertentie) De verleden week afgetreden Mal tese premier, Dom Mintoff, heeft op een grote bijeenkomst van zijn aan hangers te La Valetta als zijn mening te kennen gegeven, dat Malta bij En geland geïntegreerd moet worden en dat de Maltezers volkomen dezelfde rechten moeten genieten als de En gelsen in hun eigen land ..en niets minder". „Als ons dit niet gelukt, zullen we voor de toekomst onafhan kelijkheid proberen te verwerven". Mintoff zei voorts: „Wij zullen nooit de Britse gouverneur als hoofd van het Maltezer volk erkennen. Voor ons zal hij altijd een Britse soldaat blij ven, die voor de Britse belangen op komt". Mintoff noemde de politiecom missaris „de grootste verrader, die we ooit gekend hebben", welke op merking met gejuich door de menig te begroet werd. Ondanks het verbod op het houden van bijeenkomsten had Dom Mintoff toch vergunning voor deze vergade ring verkregen. Om nooit te vergeten De viering van de eerste mei is vrijwel overal ter wereld bijzonder rustig verolpen. De militaire parade te Moskou in andere jaren een pronkstuk van de propaganda op Sovjet manier duurde gisteren echter slechts twaalf minuten, de kortste sinds vele jaren. Er waren geen grote raketten, geen zware tanks en geen atoomwapens in de stoet, die slechts bestond uit infan terie. geschut en gewone kleine raket wapens van een type, dat in de tweede wereldoorlog is gebruikt. De parade van de luchtmacht was wegens het slechte weer afgelast. Kroestjev. Ma- linovski en Nasser op bezoek in Moskou hadden op het mausoleum van Lenin en Stalin plaats genomen. Bij deze gelegenheid gaf maarschalk Malinovski een dagorder uit, waarin hij een beroep deed op de Sovjet strijdkrachten te blijven waken over het werk der Sovjet-volkeren en pa raat te zijn. Hij hekelde de bekende Amerikaanse „poolvluchten". Hij deelde mee, dat 300.000 man van het Rode leger en vloot worden gedemo biliseerd. Tienduizend man hadden zich op het Rode Plein verzameld. Bij Mao Heel wat drukker was het in Peking. Voor het eerst sinds acht jaar werd de 1 mei-parade niet bij gewoond door Mao Tse Toeng. die een bezoek brengt aan zuid-China. Wel hing er een enorm portret van Mao aan de poort van de hemelse vrede," waardoor de circa 500.000 arbeiders, die zingend in de stoet meeliepen, in rijen van honderd passeerden. De parade werd afgenomen door partijleider Lioe Sjao Tsji en pre mier Tsjoe en Lai. Warschau gaf weer een ander beeld. Aan de parade aldaar namen 100.000 padvinders en padvindsters, veteranen boeren, arbeiders en de communisti sche jeugdorganisaties deel. De meeste deelnemers keken ge laten voor zich uit en sommigen trachtten uit de rij te lopen naar de menigte langs de route, maar werden hierin verhinderd door politiemannen en partijfunctiona rissen die met tussenruimten van enkele meters langs de gehele r.ou- te waren opgesteld. In Oost-Berlijn hield het Oostduitse leger een parade van 40 minuten. In sehrilie tegenstelling met dit mi litaire feestbetoon stond de 1 mei-vie ring in Vat'caanstad. In Vaticaanstad De Heilige Vader heeft in de Sint- Pieter duizenden katholieke arbeiders toegesproken en vermaand „niet te luisteren naar hen. die zonder eerbied voor de waarheid, voor de geschiede nis en het heden de beslissende waarde van de bemceiing van het christendom met het sociale vraagstuk kleineren". De Paus wees zijn gehoor erop, dat de sociale vooruitgang in wettelijke regelingen, in de verhouding tussen werknemer en werkgever en de ver beteringen. die nog in de toekomst te verwachten zijn. „ook aan het werk van katholieke voorvechters uit de vo rige eeuw le danken zijn, die onder de lichtende leiding van de Kerk voor uw vaders en uzelf vochten". Slechts van een enkele plaats wor den relletjes gemeld en wel o.m. van Nazareth, in het noorden van Israël. Bigevechten tussen communisten, politie en mensen die aan een 1-mei- optocht deelnamen, zijn 58 mensen, onder wie 13 politiemannen, gewond, zeven zwaar Er i smilitaire politie naar de stad gezonden om de plaatse lijke politie te helpen bij het herstel len van de erde. Nazareth is al jaren een communistisch bolwerk. In tal van Westduitse steden werden door de socialistische partij en de vak bondsfederatie betogingen gehouden binnen het raam van hun campagne om de kernwapens verboden te krij gen voor het Westduitse leger. Van zijn kant sprak Adenauer op een bijeenkomst van de katholieke vakbeweging in Wipperfuerth in het Ruhrgebied de beschuldiging uit, dat de vakbonden en de socialisten een „ongezonde propaganda" voeren tegen de regering Op het Bantengplein (voormalige Waterlooplein) te Djakarta hadden zich ongeveer 8000 leden van vakver enigingen en betogers verzameld. De menigte luisterde rustig gedu- ïende twee uur naar de verschillende sprekers. Een der groepen droeg een afbeel ding van een „subversieve" persoon met een gezicht, dat op de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, John Foster Dulles, leek. De nieuwe Argentijnse pre sident, Arturo Frondizi, de eer ste gekozen president sedert Peron, heeft in een rede tijdens zijn installatie in het congres te Buenos Aires verklaard, dat het land aan de rand van een ban kroet staat. Voorts kondigde hij aan. dat het eerste wetsontwerp, dat zal worden aangeboden, zal voorzien in „ruime en edelmoedige" amnestie. Hij beloof de. dat zijn regering absolute vrij heid zal garanderen, doch dat ook op krachtige wijze de orde zal worden gehandhaafd. Wat de buitenlandse politiek betreft zei de nieuwe president dat Argenti nië historisch tot de Westelijke we reld behoort. Daarover mag geen me ningsverschil bestaan. Argentinië zal lid blijven van de organisatie der Amerikaanse staten en van de Ver. Naties, doch het zal handel drijven met ..alle landen, zonder discrimina tie en ongeacht de binnenlandse pro blemen van die landen". Frondizi beloofde volledige vrijheid voor de vakverenigingen en een alge mene loonsverhoging met. beperkte terugwerkende kracht wegens de ge stegen kosten van levensonderhoud. De bemanning van een politie auto te Forli in Italië heeft de 34-jarige automobilist Pelle- grino de Risi gearresteerd. Dat werd tijd ook. want er zijn te gen de Risi minstens 44 arresta tiebevelen uitgeschreven we gens het veroorzaken van on gelukken.

de Stem | 1958 | | pagina 1