Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Middenstand kampt met talrijke moeilijke problemen Sla met Livorno, elke J~\ dag opnieuw een lekkernij Flinke aanvoer van op Middelburgse bloemkool veiling Betere toegangswegen voor Hoedekenskerke A. WILKING Dagblad De Stem Keukenkastje - krijgt 'n kwastje - met gemak en CETALAG ,^^,1 Tentoonstelling Zeeuwse pers geopend Kwaliteit valt niet tegen Een zittend leven? Scherpe aanval op wethouder in raad van Sas van Gent FORUM VOOR DE VROUWEN Bestelwagen te Colovinyl Vreugdevolle stemming op Koninginnedag Het gezin in het toekomstig Deltagebied Aan oplossing hiervan wordt in vele plaatsen gewerkt Bezoek dr. Veldkamp van grote betekenis Hulde bij dubbel eeuwfeest Hoogwaterstanden SE LMMjf r dames 1. AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 MEI 1958 VLISSINGEN Sobere viering van de Oranjedag De viering van koninginnedag was ditmaal niet zo intensief georganiseerd als dat anders wel eens het geval is geweest. Er waren natuurlijk wel buurt- en oranjeverenigingen die iets voor de jeugd op touw hadden gezet, maar van waarlijk grote dingen was ditmaal geen sprake. Zelfs de konink lijke marine hield geen parade in de stad, doch volstond met een inspectie op het marineterrein zelf. Toch is ko. ninginnedag ook in Vlissingen een grote en goede dag geworden. Er was namelijk overvloedig gelegenheid tot het vinden van ongeorganiseerde ont spanning. De zon stond immers ko ninklijk aan de hemel, zodat de ther mometers stegen tot waarden, waarop men tot dusver dit jaar tevergeefs had zitten wachten. Hoewel er dan ook slechts een gering aantal toeristen in de stad was een heel enkele Dui- ser en Belg wemelde het vooral 's middags op de boulevard toch van de mensen. Kelners en dienstertjes hadden hun handen vol om de klan ten op de terrasjes tevreden te stel len en zelfs het strandleven bleek reeds op gang te komen. Het bad- strand was tenminste reeds vrij goed bezet en er werd ook al wat in het water geploeterd, hoewel wij persoon. Hjk niemand hebben zien zwemmen. Verderop stonden de hengels bij tien tallen in het zand of tussen de glooi ingstenen, zodat ook in deze sport nog velen hun vermaak vonden op deze alleszins kostelijke dag. Ter voorko ming van onjuiste indrukkerf, moet vermeld worden, dat de muziekver enigingen natuurlijk wel haar rond wandelingen door de stad maakten en dat ook het avondlijke concert niet ontbrak. (Advertentie) duurzaam doelmatig decoratief PLASTIC TEGELS 'n Fleurige tegel vloer voor keuken, gang en badkamer. Practisch, modernl FABRIKAAT LINOLEUM KROMMENIE hulst goes Sas van Gent GOES Bij stralend zomerweer vierde de stad gister Koninginnedag en het verkwik kende zonnetje vermeerderde de vreugdevolle stemming evenzeer als het de drukte deed, welke vooral in de middag- en avonduren gnoot was. De gehele dag door schalde dé muziek of door de straten of op de Grote Markt. Het leeuwedeel van het pro gramma werd ingenomen door feestel lijkheden en wedstrijden voor de jeugd. Nieuw bij de wedstrijden was het etagespel, waarbij het zowel op vlugheid als op verstand van de scho lieren aankwam. Onder veel belangstelling hadden 's middags de gymnastiekdemonstra- ties van de drie plaatselijke vereni gingen plaats; honderden genoten van de even mooie als sierlijke oefeningen. Met interesse werd ook de korfbal wedstrijd Togo-Zuid Bevelands twaalf tal gevolgd. Togo won de kamp met 5-2. Het wielrijden met hindernissen vergde veel van de vaardigheid der 20 deelnemers; spannend was de esta fetteloop voor viertallen. De avond werd gevuld met muziek en dans, waarbij vooral Euphonia, Ho sanna en Excelsior zich verdienstelijk weerden. De Oranjevereniging, welke alles or- ganiseerd, komt wel een compliment voor haar inspanning toe! Yerseke Haven verlaten Door het vertrek van de gehele mosselvloot en een gedeelte van de oestervloot naar het Friese Wad om aldaar mosselzaad te vissen, heeft de haven een verlaten aanzien gekregen. Reeds enige uren na de openstel ling van de visserij op dinsdagmorgen jl. had de vloot reeds een volle la ding gevist. Grotendels wordt deze voor eigen rekening op de percelen in het noorden uitgezaaid, terwijl door een klein gedeelte van de sche pen voor de verkoop wordt gevist. nummering kandidatenlijsten Voor de a.s. gemeenteraadsverkie zing is de nummering van de inge diende kandidatenlijsten als volgt vastgesteld; 1 CHU, 2 Gemeentebelan gen, 3 AR, 4 SGP, 5 PvdA. feestavond De vereniging van neringdoenden hield haar jaarlijkse feestavond, die wegens ziekte van de voorzitter werd geopend door de secretaris, de heer G. Wulffaert. Na een maaltijd, die bij dé aanwezigen goed in de smaak viel, werden de stoelen en tafels aan de kant gezet en werd de rest van de avond gevuld met dansen. Vooral het prijsdansen, op kundige wijze ge leid door de heer Berkhout, was een succes. filmavond Door de paters van de H. Geest wordt zaterdag a.s. in het patronaat aan de Noordstraat een film vertoond van uitzonderlijk formaat, namelijk ,,De beproeving van de nacht". De film is gemaakt naar het bekende Franse boek van Paul Bernier ,,Un missionaire". De regisseur is nie mand minder dan Maurice Cloche, die verschillende bekende films op zijn naam heeft staan. Het verhaal is gebaseerd op historische feiten van een jong missionaris, die het slacht offer wordt van zijn eigen voortva rendheid. Sluiskil algemene bedrijfsgroepen centrale Bespreking van de nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst, alsmede huldiging van enkele jubilarissen voor 25-jarig lidmaatschap van de or ganisatie, vormden de hoofdschotels van een ledenvergadering van de plaatselijke afdeling in zaal Baart. Het presidium werd daarbij gevoerd door voorzitter F. Drabbe en als gast was aanwezig districtsbestuurder Sche pers. Laatstgenoemde sprak een woord van dank aan het adres van de jubi larissen en overhandigde de jubileum speldjes met bijbehorende oorkonde. Hierna vond bespreking en toelichting op de c.a.o. plaats welke eveneens door de heer Schepers op verzoek van vra genstellers werd beantwoord. j ouderavond In het patronaatsgebouw werd een ouderavond belegd voor de ouders van de schoolgaande jeugd. Zr. Maxi milians sprak in haar inleidend woord over het wel en wee van het school leven en zr. Marie-Sophie richtte zich tot de aanwezigen met het onderwerp: taak en opvoeding. Tussentijds werd een film-attractie vertoond, die vele ouders op het witte doek ijverige naspeuringen deed verrichten naar hun kinderen, welke aan de eerste school-carnavalsoptocht hadden deel genomen. vrouwengilde De dames van de plaatselijke afde ling van het r.-k. Vrouwengilde heb ben het evenals voorafgaande malen wederom in het demonstratieve ge zocht... Betrof het de voorlaatste maal Tijdens de rondvraag van de raads vergadering te Sas van Gent, lan ceerde de heer Colsen een scherpe aanval op een zittinghebbend wet houder, door middel van een tweetal vragen. De heer Colsen vroeg of het krachtens de kieswet aan kiesgerech tigde personen van het mannelijk dan wel het vrouwelijk geslacht toege staan is op een verkiesbare dan wel een niet verkiesbare plaats gekandi deerd te worden op een andere lijst dan de lijst, welke voorgeeft het „ge meentebelang" te dienen. Indien dit wel is toegestaan, is het dan juist, aldus de heer Colsen, dat een wet houder, hetzij als wethouder of als Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen: Hulst. Dubbels Poort 7, Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen RayonbeheerderL. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsingel 98, Tel. 2236. RayonredacteurN. Karhof Redacteur voor Walcheren: J. Maas RayonbeheerderJ. Fait Prijs voor lesse advertenties, bestemd voor de editie voor Zeeland 0.15 per mm. Voor „Ingezonden Mededelin gen" 0.37 per mm. Bij contract aan zienlijke reductie. „Kleintjes"' 3 regels of minder 0.90; elke regel meer 0.15. Bij 3 achtereen volgende ongewijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. lijsttrekker door persoonlijke be ïnvloeding en door intimidatie een ge kandideerde op de katholieke lijst voor de komendgemeenteraadsver kiezingen tracht af te brengen van haar eerder in volle vrijheid genomen beslissing. De heer Colsen verklaar de, dat deze kwestie hem zo hoog zat, dat hij niet zwijgen mocht. Hij noemde de handelwijze van de wet houder klein, bekrompen en dom. Deze handelwijze kan men typeren, ging hij verder, als misbruik maken van een ambt, waarin men met me dewerking van andere partijen ge kozen is. Een dergelijke handelwijze getuigt geenszins van de „vrijheid", waarmede de betrokken wethouder krachtens zijn politieke beginselen tracht te schermen. Afgaande op deze bemoeizucht zou men haast de indruk krijgen, dat het gemeentebelang slechts door één partij kan worden gediend en tegen deze mentaliteit wilde de heer Colsen ten stelligste protesteren. Als in onze gemeente ge durende de 5-jarige zittingsperiode iets bereikt is, dan is dit slechts bereikt kunnen worden mede en voor al dank zij de andere partijen. De heer Colsen stelde dat de Katholieke Partij, als zijn de grootste fractie, vooral het belang van de gemeente heeft weten te beïnvloeden Hij vond het dus pertinent onjuist te doen alsof de belangen van de gemeente slechts kunnen worden gediend door de partij die zich „gemeentebelang" noemt. De heer Stevens (P.v.d.A.) vond, dat deze kwestie niet zo zeer iets met de kieswet te maken had, zoals in de vragen was gesteld, maar wel met het politiek fatsoen. De heer Scheffer (Gemeentebelang) was van mening, dat deze kwestie niet op het politieke vlak lag, maar dat dit zuiver een particuliere aan gelegenheid was. Tijdens de forummiddag van de plaatselijke raad Zeeland van de Natio nale Vrouwenraad, die in het „Nederlandse Koffiehuis" te Middelburg werd gehouden, heeft mr. J.F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk desgevraagd de veranderingen om schreven, die er mogelijk in het gezin in het toekomstige Deltagebied zullen gebeuren. Mr. Hornstra wees er in dit verband wel op, dat men deze ont wikkelingen niet moet dramatiseren, omdat in de maatschappelijke ontwik kelingen hoogstens een „stroomversnelling" kan optreden. zaken in koopcentra als Middelburg en Goes noodzakelijk zich te bezinnen vooral op wat de sortering betreft. Ir. M. de Vink, de directeur van de Provinciale Planologische Dienst in Zeeland, hield een oratio pro domo voor de planologie. „Wij kunnen niet vroeg genoeg alle mogelijkheden be kijken, die het Deltaplan met name op het gebied van de recreatie, met zich mee brengt", aldus ir. de Vink. Hij vestigde er in dit verband de aandacht op, dat men nu al spijt heeft van het recreatiegebied, dat enkele jaren geleden in de Brielse Maas tot ontwikkeling is gebracht. Nu men op Roosenburg aan de Euro poort wil gaan bouwen, wordt de Brielse Maas een recreatieterrein dat onder de rook van een industriege bied ligt. Behalve de recreatiegebieden, die over enkele jaren in .Veersegat en Zandkreek zullen ontstaan, bracht ir. de Vink het uitgestrekte en prachtig beboste terrein in westelijk Schou wen onder de aandacht. Hier liggen enkele tientallen kilometers strand, die nog ongebruikt zijn. Ir. de Vink zag het echter als een zeker teken aan de wand, dat het ook hier de laatste jaren al drukker begint te ^worden. Ds. Strating uit Goes besprak voor de dames van de Nationale Vrouwen raad in Middelburg de geestelijke achtergronden van het Deltaplan. Hij zei van mening te zijn, dat de vrouw bij de bepaling van het levenspa troon een uiterst belangrijke functie heeft. Hij wees er op, dat in de toe komst een aantal krachten nodig zal zijn, die op het terrein van het maat schappelijk werk op de voorgrond kunnen treden. „U kunt straks mee helpen om het aangezicht van het nieuwe Zeeland te bepalen", zo be sloot ds. Strating. Mr. Hornstra was van oordeel, dat intern de kans op generatieconflicten groter wordt. Ook buiten het gezin zal langzamerhand iets gaan veran deren. Momenteel heeft men op het platteland van Zeeland veelal te ma ken met een open gezin in een geslo ten samenleving. In de grote steden is het juist andersom: daar treft men het gesloten gezin in een open samenleving. Mr. Hornstra achtte het mogelijk, dat juist deze laatste ont wikkeling op het platteland door het Deltaplan versneld zal worden. De betere verbindingen met bij voorbeeld Rotterdam na de verwe zenlijking van het Deltaplan zullen er volgens mr. Hornstra toe kunnen bij dragen, dat de Zeeuwse huisvrouwen, voor het kopen van kleding en derge lijke nog meer naar Rotterdam zul len gaan dan thans het geval is. De middenstand in de eigen streek dreigt hierdoor min of meer in de knoei te raken. Daarom achtte de directeur van de Stichting Zeeland het voor make-up-onderricht, thans werd in zaal Krijger op beschouwelijke wijze onderricht geschonken in de verzor ging van snijbloemen. Eenzelfde aan tal bloemen werd op verschillende wijzen in vazen van allerlei pluimage gerangschikt en met andere aange toonde hulpmiddelen kon een verras send effect verkregen worden. Vooraf werden kleurrijke lichtbeel den vertoond. TERNEUZEN KONINGINNEDAG VOOR DE JEUGD De Jeugdraad van Terneuzen heeft over belangstelling voor het feest programma zeker niet te klagen ge had. Al vanaf 9 uur 's morgens kon den de kleintjes naar een filmvoor stelling in het Jeugdgebouw. Aan het Lunaspel, dat in de namiddag plaats had, werd door velen deelgenomen, 's Avonds had een zeer drukbezochte toneelvoorstelling plaats. (Advertentie) In een onderhoud dat wii hadden met de middenstandscon sulent, de heer A. Korstanie te Goes en drs v.d. Laar, hoofd van de middenstandsvoorlichtingsdienst, kwam naar voren, dat er heel wat middenstandsproblemen in Zeeland leven en dat er ook heel wat wordt gedaan om deze problemen op te lossen. Van grote betekenis voor dit laat ste is geweest het bezoek dat dr. Veld kamp, de staatssecretaris voor de mid. denstand aan Zeeland heeft gebracht. Wij meldden reeds wat er gaande is met de plannen voor de aanleg van een boulevard te Breskens. Te Sluis is men weer bezorgd, dat er beknibbeld zal worden op de grote faciliteiten, welke men daar geniet t.a.v. de winkelsluiting. Dagelijks, zelfs zondags, mogen de zaken dan tot tien uur 's avonds open blijven en het departement vraagt zich af of de ze uitzonderingspositie wel verant woord is. De Sluise middenstanders, die overtuigd zijn, dat hun grote wel vaart 'aan deze faciliteiten te danken is, willen nu via omzetcurves ge documenteerd gaan aantonen, dat be stendiging van een en ander geboden is. Vlissingen In Vlissingen zit men weer met het brandende probleem der uitbrei ding van de Zeehondenwerf. De mid- Tal van Zeeuwse prominenten, te veel en te gedetailleerd om op te noemen, waren woensdagmorgen aanwezig in de grote zaal van de Provinciale Bi bliotheek in het hoofdstedelijke abdijcomplex, toen de heer A. Schout, lid van gedeputeerde staten en tevens waarnemend commissaris der koningin nu de commissaris zelf ziek is, daar de tentoonstelling „Twee eeuwen pers in Zeeland" opende. De heer Schout voerde eerst het woord in zijn kwaliteit Qllliclrïl -J*-» a ls van de bibliotheekcommissie der provinciale staten en daarna als 0iU.lSK.ll 111 Drana i waarnemend commissaris der koningin. De uitroep „buurman, uw auto staat in brand", deed een loodgieter H. de B. te Sluiskil op Oranjedag van zijn feestmaaltijd wegrennen. Buiten ge komen, zag hij hoe het vuur inmid dels uit zijn bestelwagen sloeg en het interieur verwoestte. De buurtbewoon ster, die de loodgieter had verwittigd, deed ongevraagd nog een andere, kor date stap en belde de plaatselijke brandweer, die amper vijf minuten la. ter arriveerde. De loodgieter had zelf echter het vuur al met de tuinslang bestreden. Inmiddels was er een com plete ravage aangericht: dashboard en binnenwanden waren verkoold, de ramen waren niet gesprongen maar totaal verpulverd. Ook enig bedrijfs- is er iets te zien. Hij wenste de heer Pieters in de eerste plaats geluk met de smaak volle en uiterst volledige inrichting van deze expositie. Veel van hetgeen hij bij de opening ervan had willen zeggen, was, zo zei hij, weer eens voorbarig gepubliceerd en stond uit voerig te lezen in de P.Z.C. In aan vulling daarop vertelde hij, dat de tentoonstelling weliswaar is inge richt ter gelegenheid van het twee honderdjarig bestaan van de P.Z.C. maar als provincie heeft men dit toch in breder verband willen zien, zodat de tentoonstelling niet eenzijdig is. Van alle richtingen en stromingen, die er in twee eeuwen geweest zijn, instrumentarium was flink door de brand aangetast. Een kleine gevulde gasfles had zich voor wat de fles be treft wonderlijk goed gehouden. De daarop aansluitende brander was ech ter door de hitte onbruikbaar gewor den. De oorzaak moet gezocht worden in kortsluiting. De B. is gelukkig ver zekerd. persoonlijk had gelukgewenst, ver klaarde de heer Schout de tentoon stelling geopend. De heer Leertouwer prees de ver houding tussen provinciaal bestuur en pers, zoals deze in dit gewest reeds gedurende decennia bestaat, blijkens ook publikaties van zeer lange tijd geleden. Namens de journalisten dankte de heer Leertouwer de heer Schout voor de opening van deze ex positie, die door de heer Pieters zo voortreffelijk is ingericht en van unieke stukken voorzien. Ook als hoofdredacteur van het jubilerende blad bracht hij zijn dank over aan het provinciaal bestuur. Nadat de heer Pieters de beide voorgaande sprekers had bedankt De aanwezige directie- en redactie- voor de vele hem toegezwaaide lof, werden de genodigden in de gelegen heid gesteld om kennis te maken met de geschiedenis van de Zeeuwse pers, zoals deze onder de glasplaten in de bibliotheek suggestief en kleur rijk ligt uitgestald. Tijdens de be zichtiging werd de aanwezigen een verfrissing geserveerd. leden van de P.Z.C. verzocht de heer Schout de expositie te zien als een hulde van het provinciaal bestuur ter gelegenheid van het dubbele eeuwfeest. Nadat hij de directeuren (Advertentie) f 1.. p. fles Terwijl de oogst van bloemkool uit de kassen nog maar juist op gang gaat komen en de aanvoer van kaskoe] nog gering is, komen er op de veiling „Walcheren" in Middelburg elke dag flinke kwantums bloemkool van de koude grond. De aanvoer van winterbloemkool op deze veiling is namelijk begonnen en deze week waren dagaanvoeren van 8.000 stuks geen zeldzaamheid. Prach tige, hagelwitte bloemkool wordt er in Middelburg aangevoerd en de handel heeft daar grote belangstelling voor. Ze komen immers juist op een gun- tig moment aan de markt. De bloem kool uit de kassen speelt nog geen grote rol en de import van bloemkool uit landen als Italië en Frankrijk kan ook slechts plaats vinden tegen hoge prijzen, aangezien het seizoen in deze landen voor de winterbloemkool op haar eind loopt. De laatste'jaren gaat Walcheren be kendheid krijgen om de teelt van winterbloemkool. Het vorig jaar wer den met deze teelt beste resultaten behaald en het gevolg was dat het afgelopen najaar wéér duizenden planten werden uitgezet op de Wal- cherse tuinbouwbedrijven waar men het moet hebben van de intensieve teelten. Aanvankelijk liep het weer best met de winterbloemkool. Er kwam geen strenge wintervorst en de planten kwamen zeer goed door de winter. Toen kwam er echter nog vorst in maart en daarvan hebben de planten wel veel te lijden gehad. Het gevolg van deze late vorst is geweest dat de vroege rassen voor het grootste deel zijn bevroren en dit jaar moet deze sg groentetelersvereniging heeft de laatste jaren namelijk zeer veel goed werk gedaan om de teelt van wintel- bloemkool te stimuleren en reeds enkele jaren geleden is men tot de conclusie gekomen dat de teelt van middel vroege rassen voor Walcheren het meest aanbevelenswaardig was. Daarom heeft men zich bij het se- lectiewerk ook speciaal toegelegd op het middelvroege ras en dit neemt thans de voornaamste plaats in op Walcheren. Deze middelvroege rassen hebben belangrijk minder van dg late vorst geleden dan de vroege rassen. Wel iswaar leden de buitenste bladeren maar de laatste weken hebben de planten zich zeer goed kunnen her stellen en op vele percelen worden thans mooie, hagelwitte kolen ge oogst. Om dit te bereiken is het namelijk nodig dat de plant goed in het blad zit. Over het algemeen is de kwaliteit van de winterbloemkool dit jaar wel wat minder dan het vorig jaar maar toch valt het geheel beslist niet tegen. Door dit alles wordt opnieuw be- vroege teelt als mislukt worden be-i wezen dat de teelt van winterbloem- schouwd. Wat er nog geoogst kon worden was klein en bruin en bracht weinig geld op. De vroege teelt speelt echter op Walcheren geen grote rol. De Zeeuw kool op Walcheren goed mogelijk is De planten welke enige maanden ge leden nog klein en nietig waren en in de hard bevroren grond stonden, leveren thans een mooi en gevraagd produkt. Het is eigenlijk niet te be grijpen hoe het kan. De binnenlandse handel is de voor naamste afnemer. De prijzen waren in het begin van deze week voor de maat 4 per bak 80 ct. per stuk; 6 per bak 46-64 ct. per stuk; 8 per bak 23-42 ct. per stuk; 10 per bak 17-29 ct. per stuk. Zoals gezegd heeft de Zeeuwse Groentetelersvereniging de laatste jaren zeer veel gedaan voor het se- lectiewerk. Daarbij heeft men spe ciaal gelet op het verkrijgen van een middelvroeg ras met veel blad en een grote resistentie tegen vorstschade. Hierin is men behoorlijk geslaagd. Het soort dat thans op Walcheren veel wordt geteeld kan heel wat vorst doorstaan. De teelt van winterbloem kool wordt in Engeland en Frankrijk veel beoefend langs de kust. Walcheren wordt wel beschouwd als het meest noordelijke punt waar deze teelt nog kans van slagen heeft. In koude winters is de temperatuur daar immers nog altijd enkele graden ho ger dan elders in het land. Deskundigen houden het er dan ook op dat de teelt van winterbloemkool buiten Walcheren in ons land enkel maar kans van slagen heeft in win ters waarin er praktisch geen vorst is. Daarom is het een riskante teelt en wordt ze buiten Walcheren niet veel beoefend, hoewel de belangstel ling wel toeneemt onder invloed van de goede resultaten in de afgelopen jaren op Walcheren. De Walcherse winterbloemkool gaat op het'ogenblik naar alle delen van het land. Voor de telers is het een goede tijd. Zij moeten wel veel zorg aan hun produkt besteden maar als zij in staat zijn om mooie witte kool te oogsten dan worden ze er ook goed voor betaald en voor de vele kleine tuinders op Walcheren is daarom de teelt van winterbloemkool een goede teelt. denstand, overtuigd dat hij door deze. plannen zwaar wordt gedupeerd, zette zich in verweerstelling. Op verzoek van de middenstands centrale heeft de soc. afdeling van het econ. instituut voor de midden stand, beloofd hierover een rapport op te maken. Hetzelfde instituut heeft nu ook het Deltaplan in zijn werkprogramma op genomen, gezien het feit dat dit plan in velerlei opzicht grote consequenties heeft. IJzendijke IJzendij'ke, zo vernamen we verder heeft grote plannen. Het beoogt een cultureel centrum van w.-Z.-Vl. te worden, ook om daardoor een deel van de toeristenstroom, die er nu langs vloeit, tot zich te trekken. Veel middenstanders, aldus de heer Korstanje, zijn gaan beseffen dat zij moeten meewerken om juiste gege vens over hun omzet „in kaart te brengen", ook ter vergelijking met andere ondernemers in hun branche, om er zo achter te komen, wat, er te verbeteren valt. Thans werken reeds 250 Zeeuwse middenstanders mee aan de omzet- statistiek van het EITJ. De deelnemers ontvangen dan de vergelijkende gegevens van collega's, zonder dat natuurlijk namen worden genoemd. Het oprichten van zakenclubs, die elders met succes werken, is in Zee^ land vanwege de lastige verbindin gen, bezwaarlijk, wat zeer jammer is. Deze clubs eigenen er zich bij uitstek voor om de produktiviteit en het eco nomisch werken te bevorderen. Omzetstatistieken De middenstandsconsulent heeft in samenwerking met de directie van de provinciale VVV een enquête inge steld naar objecten voor het toerisme. Dit zal nader aan de orde komen bij een binnenkort te verwachten drie. daags bezoek van de interdepartemen tale commissie voor het toerisme, die op Schouwen, in midden-Zeeland en in Zeeuwsch-Vlaanderen bovendien hearings zal houden, om na te gann, wat er op dit gebied gedaan zou kun nen worden. Een ander onderwerp, dat voorwerp van onderzoek is, zijn de koopgewoon. ten der Belgen in Zeeland, speciaal in de grensstreek. Ook het middenstandsonderwijs heeft de aandacht van de consulent, die het graag zich zou zien toespit sen in de richting der praktijk. Zo wordt geprobeerd om een ge comprimeerde kapperscursus in Zee land te krijgen. Er is n.l. een tekort aan deze vaklieden, vooral in de dor pen. Van betekenis voor de middenstand is nog, dat het Zeeuwse studiefonds thans verklaard heeft, zeer welwillend te staan tegenover eventuele aanvra gen van middenstanders, die elders vakscholen willen bezoeken. Midden standers, die hun zaak van de hand willen doen of er een kopen, kunnen ■thans bij de middenstandsconsulent terecht om inzage te bekomen van advertenties op dit gebied uit de di verse vakbladen. Om de 14 dagen worden nieuwe lijsten verstrekt. Aan dacht heeft, in verband hiermee, de 'huisvestingsvergunning voor de ko per, daar sommige burgemeesters, daarin tegenwerken. Van de andere kwesties noemen wij nog de bakkerssanering te Middel burg, welke voorzichtig dient te wor den aangepakt, volgens de consulent en niet dan nadat ook de consumen ten zijn gepolst. Vakantie-regelingen moeten, zo de betrokkenen dit wensen, bij gemeen telijke verordening worden vastge steld, omdat losse afspraken, door één dwarsdrijver, opgeblazen kunnen wor. den. En hier kunnen wij het dan gevoegelijk bij laten. Morgen, vrijdag 2 mei gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: te Hansweert om 1.35 en 14.13 uur; te Terneuzen om 1.01 en 13.29 uur en te Vlissingen om 0.31 en 13.01 uur. (Advertentie) PPHWj« VOOI hi^^^ÊilmÊmÊÊiiÊÊKémmÊÊÊÉm Bij de aanvang der raadsvergade ring te Hoedekenskerke las de se cretaris het K.B. voor, waarin bur gemeester, mr. H. Stieger herbe noemd werd. Wethouder Steyn complimenteerde de burgemeester hiermee en sprak zijn waardering uit voor de prettige samenwerking. De burgemeester dankte wethouder Steijn, en in hem de gehele gemeen teraad voor de tot hem gerichte woorden. Hij meent dat de raad, on danks de politieke verscheidenheid van dit college, hem in staat heeft gesteld thans op een vruchtbare pe riode in het bestuur der gemeente te rug te kunnen zien. Ook in de nieuwe ambtsperiode hoopt hij zijn krachten te kunnen geven in het belang van de gemeente en haar inwoners. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van Ged. Staten van Zeeland betreffende de verbe tering van de toegangsweg tot het dorp Hoedekenskerke, (Prov. weg Goes-Hoedekenskerke) De voorzitter deelde "mede dat de provincie bereid is het wegvak van de boomgaard van Leendertse tot de ingang van het dorp afdoende te verbeteren. Deze verbetering kan ge schieden in het kader van de herver kaveling. Hierdoor wordt het moge lijk tijdrovende besprekingen met de eigenaars van aanliggende gronden te vermijden en kan nog deze zomer met het werk worden begonnen. Het provinciaal bestuur koestert daarenboven plannen tot aanleg van een rondweg naar de aanlegplaats van de provinciale boot. Het tracé van deze weg zal noordelijk van de spoor lijn komen, liggen en langs het ge maal over de verhoogde zeewering toegang geven tot het plateau. Wanneer dit werk eenmaal is uit gevoerd zal het thans te verbeteren weggedeelte voor de provincie aan merkelijk aan belang inboeten. Dit is de reden dat Ged. Staten aan b. en w. hebben verzocht t.z.t. geen be zwaar te maken tegen toewijzing in beheer en onderhoud aan de gemeen te van het gedeelte provinciale weg dat nu onderhanden zal worden geno men. Op een vraag of het gedeelte weg van de woning van Traas tot de aan sluiting aan de Molenweg in de huidi ge toestand zal blijven, daar dit op de kaart niet is aangegeven, ant woordde de voorzitter dat dit stuk op de bespreking niet speciaal naar voren is gebracht, doch dat hij geens zins de indruk heeft gekregen dat dit buiten het plan tot verbetering zal worden gehouden. De heer Boogaard werd meegedeeld dat ook de afvoer van de riolering als detailpunt na der zal worden geregeld. Unaniem was de raad van mening dat hier een belangrijke verbetering van de toegang tot het dorp kan wor den verwacht. Het idee van een nieu we weg achter het dorp om is minder aanlokkelijk doch waarschijnlijk zal het nog jaren duren voor dit pro ject tot uitvoering wordt gebracht. Verbetering van de toegang tot het dorp is van urgent belang en als zo danig werd het plan tot verbetering dan ook met grote instemming be groet. Aansluitend hierop kon de voorzit ter de heer Menheere op zijn vraag meedelen dat de Ned. Heide Maat schappij in D.A.C.W. verband is be gonnen met het uitdiepen van de brandvijver bij Peeters. Dit werk zal worden voorgefinancierd door de BB- kring. Op voorstel van b. en w. werd even eens zonder hoofdelijke stemming be- sloten aan het daarvoor in aanmer king komende gemeente-personeel over het le halfjaar 1958 toe te ken nen een huurteeslag tot 2 pet. van de jaarwedde en een duurtetoeslag van 15.60 per kind. Op voorstel van b. en w. werd be sloten t.b.v. het bestuur van de r.-k. kleuterschool te Kwadendamme een bedrag van f 232,25 beschikbaar te stellen voor de aankoop van mate riaal. De voorzitter deelde nog mee, dat de her-bestrating van de Koningin Julianastraat zeer urgent wordt. B. en w. werden naar aanleiding hier van gemachtigd, binnen het kader van de begroting, de nodige stappen te doen. Op verzoek van de heer Franse zal de kantonnier de trottoirs in de Ker- keboomgaardstraat, voor zover nodig, herleggen. Voorts wees de voorzitter op de noodzakelijkheid van een afheining rond de uitgediepte brandvijver ach ter café Peeters te Kwadendamme. Besloten werd het nodige materiaal aan te schaffen en de afheining te doen plaatsen door de Heide Maat schappij. Verder zullen b. en w. doen nagaan of het met de beschikbare middelen mogelijk is de oprit aan het eind van de Bonifaciusstraat afdoende te ver beteren. Tenslotte zal de P.Z.E.M. prijsop gaaf worden gevraagd voor het plaat sen van 2 lichtmasten in de Vree landstraat. De mogelijkheid van uit voering zal uiteindelijk afhangen van de beschikbare middelen. (Advertentie) Velen leiden een ongezond, onnatuurlijk leven. Gevolgenslappe werking der or ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist 4 f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. GOES Grand: Salome. MIDDELBURG Electro: De levens roman van Franz Schubert. Schouw burg 8 uur: Nederlandse Comedie met De grote liefde. VLISSINGEN Alhambra: Onstuimig bloed. Luxor: De spookkoets, 14 j- OOSTBURG Ledel 4, 5,15. 6,30. 7,4ö 9 uur: Het bezoek van onze kroon prinses aan de West enz. DE KLINGE Kinema van Dijk 3 en 7.JU uur: Gevaarlijke grens. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 7,ju uur: Het bezoek van de oude dame. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opel* 8,15 uur: Het meisje uit de Far West. VLISSINGEN Britannia 8 uur: Theater met Omzien in wrok.

de Stem | 1958 | | pagina 2