Geen luchtverbindingen meer met Zuid-Sumatra Russen boos op Hammar sk j oeld Hulde aan onze jarige Vorstin Uti Nederland-Schotland Ton verduisterd door procuratiehouder te Roosendaal EMOTIES BEHEERSEN CUP-FINAL DAGBLAD VOOR Majoor van Djakarta gevlucht met 70 miljoen roepiahs Vliegtuigen van rebellen zeer actief Djoeanda boos, Y.S. bezorgd Engelse raket neergestort Sjeik gearresteerd Kidnapping in Ver. Staten Noodtoestand op Malta Dodelijk ongeluk in Deventer Droog Ontploffing in Russisch kern-station ETNA ACTIEF Danilo Dolci zonder paspoort Dodelijk ongeluk te Zandvoort 98e JAARGANG No. 22746 WKgave N.V. üitg. Mij. Neerlandia. Phactawr: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- jen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech te,, P. T. M. Vercauteren, L. J. 1 Vestende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Voor God, Koningin e* Vaderland PONDERDAG 1 MEI 1958 Abonnementsprijs t 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. ^*4 V3J S3la rn rnim m -m os» Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, De Indonesische luchtvaartmaatschap pij Garoeda heeft bekendgemaakt, dat zij haar diensten op Palembang voorlo pig heeft gestaakt. Volgens een woord voerder van (1e maatschappij is tot sta king van de diensten vanaf gisteren morgen hevel gegeven door de mili taire autoriteiten, die geen reden wil den opgeven voor de stap. Neutrale waarnemers brengen dit be sluit echter in verband met het recente ontslag van de plaatsvervangende chef van de troepenmacht in zuid-Sumatra, majoor Nawawi, die werd beschuldigd betrokken te zijn bij acties van de afge zette en voortvluchtige ondercomman dant van het leger, majoor Zoelkifli Loebis. Aanhangers van Nawawi zijn nabij Palembang gearresteerd. De majoor zelf kon aan arrestatie ontkomen.met medeneming van 70 miljoen roepiahs (ongeveer twee miljoen gulden). De militaire commandant van Zuid-Sumatra, overste Barlian, is sedert 29 april „met verlof". Hij zou Nawawi geholpen hebben bij diens ontvluchting. Een onderzoek naar de gedragingen van tal van andere offi cieren op Zuid-Sumatra, die de opstandelingen steun zouden heb ben verleend, is door Djakarta ingesteld. De commandant van de militaire politie te Palembang, majoor Soebiakto, heeft zijn ont slag ingediend. Dg opstandelingen die, zoals giste ren bericht, vanuit Noord-Celebes een inval hebben gedaan op Morotai in de noordelijke Molukken, waarbij Ventje Soemoeal aan het hoofd stond van een bataljon, blijven actief. Na hun aan vallen op Balikpapan, tengevolge waarvan de Shell besloten heeft alle B.P.M.-bedrijven op Borneo te sluiten, en nadat zij in de straat van Makas sar een schip, dat door de Russen aan Indonesië geleverd was, hadden ge bombardeerd, hebben zij thans een Grieks en een Italiaans schip aange vallen. Zowel het 2.740 ton metende Griekse schip Armonia als het Italiaanse schip Aquila van 6 330 ton zijn, volgens een radioboodschap van de kapitein van de Armonia, door een vliegtuig van de Indonesische opstandelingen bescho ten. De eigenaar van het Griekse schip, Demetrios Efthimiou, heeft medege deeld, dat de kapitein van de Armonia nog heeft geseind, dat de Armonia rijst uit Singapore loste op een klein In donesisch eiland toen het vliegtuig tot de aanval overging. De bemanning van de Aquila verliet het schip en de Armonia nam ze aan boord. De be manning van het Griekse scnip, die 22 koppen telt, is volgens de kapitein veilig. De scnade aan de Armonia was „niet ernstig". Ook elders hebben de vliegtuigen van de rebellen aanvallen uitgevoerd, o m. op Ternate en Djailolo in de Molukken. T egenoffen s i e Overste Pirngardie, de woordvoer der van het leger van de centrale re gering. zweeg gisteren opnieuw over de vorderingen van de troepen, die onderweg zijn naar Boekit Tinggi. Er zijn berichten overeen tegenoffensief van de rebellen, waar hij eveneens over zweeg. De Indonesische minister-president ir. Djuanda, heeft gisteren gezegd, dat Amerikaanse en Nationalistisch- Chinese avonturiers" de Indonesi sche opstandelingen hielpen. Hij zei, dat gevechtsvliegtuigen en automati sche wapens uit Formosa naar het door de opstandelingen beheerste ge bied van Noord-Celebes waren ge smokkeld". Djuanda gebruikte in de tien we ken van de opstand thans de sterkste bewoordingen. Het heeft functionarissen van de Amerikaanse ambassade te Djakarta met bezorgdheid vervuld, dat de ver klaring van de premier is uitgegeven aan de vooravond van 1 mei. aldus United Press. Zij vrezen dat deze verklaring vandaag aanleiding kan worden tot anti-Amerikaanse demon stratief. Een Engelse proefraket, afge^ schoten van de basis Aberporth, heeft zoemend zijn baan ver laten en is vijftien kilometer verder neergestort te New-Quai aldus bericht United Press. Daar sloeg de raket in een korenveld, op 300 meter afstand van e groep huizen, een brede krater. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Sjeik Abdoellah, voormalig premier van Kashmir, is gevangen genomen wegens opruiende activiteit tegen In dia. Hij heeft verschillende malen in Inèische gevangenschap verkeerd, het laatst in augustus 1953. In janua ri van dit jaar was hij uit de gevan genis ontslagen. Sjeik Abdoellah ijvert voor zelfstandigheid van Kashmir. Te Middlesex in de Amerikaanse staat New Yersey is een vijfjarig jongetje op klaarlichte dag geroofd, aldus bericht United Press. Het ventje speelde buiten met zijn driewieler, toen een bestelauto plotseling stilhield. Een man en twee vrouwen sprongen uit de auto en namen het jongetje mee in de auto. Het was de vijfjarige Michael Sickle, wiens vader beslist niet in staat geacht moet worden een hoog losgeld te betalen. Michael senior is nl. oud-buschauffeur De gouverneur van Malta, sir Ro bert Laycock. heeft de noodtoestand op het eiland afgekondigd. Hij be stuurt het eiland sinds het aftreden van premier Dom Mintoff op 24 dezer. Ér zijn de laatste dagen gewelddaden gepleegd tijdens een algemene sta king als protest tegen het Britse be leid. In een speeltuin te Deventer is het 14-jarige meisje A. Suerink, die daar met een leeftijdgenoot aan het schom melen was. van de schommel geval len. Zij richtte zich na de val op en kreeg de- nog in volle vaart zijnde schommel tegen haar hoofd. In be wusteloze toestand werd het meisje naar het St. Jozefziekenhuis getrans porteerd, waar zij na enkele uren overleed. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Ham- marskjoeld, is aan het einde van de zitting van de Veiligheids raad plotseling overgestapt van de geheime diplomatie naar de openbare Hij vroeg om meer goede wil, toen Sobolev, de Russische delegatieleider, het Amerikaanse voorstel van inter nationaal toezicht op het noordpool- IN SYRIë zijn in de afgelopen maan den. door toepassing van twee insek- tendodende middelen 93 personen door vergiftiging om het leven gekomen. MILITAIREN van luchtmacht en marine-luchtvaartdienst, die in de ja ren 1945-'47 hun opleiding kregen in RAF-kampen te Cardington, Bridg north of Langham zullen op uitnodi ging van de reserve-aalmoezenier R. Stoffels s.j. zaterdag a.s. voor een reünie in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht bijeenkomen. RUSLANDS twee Spoetniks hebben aangetoond, dat de atmosfeer van de aarde zich uitstrekt tot een hoogte van twee- tot drieduizend km, twee maal zo ver als tevoren werd aange nomen. DE JONGSTE Amerikaanse kunst maan van het type Verkenner" heeft zulke krachtige ..lagen" van kosmische stralen ontmoet, dat haar instrumenten het niet kunnen ver werken. KONING BOUDEWIJN van België heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij beide Kamers van het Bel gische parlement worden ontbonden en de datum voor de algemene ver kiezingen wordt vastgesteld op 1 juni. DE NEDERLANDSE Kath. Bond van administratief, verkopend en verzeke- ringspersoneel ,.St. Franciscus van Assisië" houdt ter gelegenheid van zijn 50-jarig bestaan, op maandag 2 juni een feestvergadering te Amster dam. GEDEELTEN van het Engelse land goed Cheques, het traditionele buiten verblijf van de Britse premiers, zul len worden verkocht. Dat verlicht /ie belastingbetalers die dit jaar voor onderhoud 24.000 pond moesten op brengen. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur: Over- J dag overwegend zonnig weer met ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. Zwakke tot J matige wind uit oostelijke richtln- J £«n. i Vandaag: zon onder 20.03 tiur, maan op 17.40 uur. Morgen: zon J op 5.10 uur, maan onder 4.32 uur. gebied als een middel ter voorko ming van raketaanvallen als een afleidingsmanoeuvre" van de hand wees. De Russische delegatie is zeer ver ontwaardigd over dit ingrijpen van Hammarskjoeld. De Russische delegatieleider repli ceerde. dat een dergelijke opmerking Hammarskjoelds competentie te bui ten ging: ,,Hij had het ln een pers conferentie of een afzonderlijke ver klaring kunnen zeggen, gelijk hij in dertijd het staken van kernproeven door Rusland verwelkomde als een stap in de goede richting". Men vraagt zich nog af. wat pre cies de reden was voor Hammars kjoelds optreden en men hoopt, dat de Russen hun standpunt erdoor zul len willen wijzigen. Maar op het ogenblik is daar nog geen uitzicht op. De Russen zijn woedend en hebben dat. in gesprekken met diplomaten bij de UNO, goed laten blijken. De hoop, dat de Russen zullen te rugkomen van de verwerping van de Amerikaanse ..noordpoolvoorstellen" is ook uitgesproken door Eisenhower op zijn wekelijkse persconferentie. Op diezelfde persconferentie deelde de Amerikaanse president nog mede. dat het voornaamste doel van zeker veer tig percent der komende Amerikaan se kernproeven in de Stille Oceaan zal zijn de ontwikkeling van scho nere" kernwapens. Nederland heeft gisteren op feestelijke wijze Koninginnedag gevierd. Een stralende zon be scheen vele zonnige taferelen, zoals een défilé voor onze jarige vorstin te Soestdijk, waaraan ongeveer 3000 personen deel namen, onder wie 122 uit Indo nesië gerepatrieerden, die eerst de vorige week in ons land waren aangekomen. Op de foto zien we enkelen van deze groep, terwijl zij de koningin geluk wensen. In tal van plaatsen defileerden de militairen, o.m. in Roosendaal. Breda, 's-Herto- genbosch en Eindhoven. Op het voorplein van het Nederlandse paviljoen op de Expo te Brussel zongen ruim honderd kinderen, onder begeleiding van het ca rillon, twee coupletten van het Wilhelmus. Het paviljoen was extra versierd. En op vele plaatsen werd de feestdag met 'n daverend vuurwerk besloten. Volgens onbevestigde berichten, die in Praag de ronde doen, is er een ongeluk gebeurd in een station voor kernonderzoek in het gebied van Kamtsjatka (Siberië). Er zou zich een enorme ontploffing hebben voor gedaan. Volgens deze geruchten was de ex plosie aanleiding tot een ..misver stand". dat geleid heeft tot het jong ste Russische protest in de Verenigde Naties tegen ..provocerende Ameri kaanse vliegactiviteit in het noord poolgebied. De geruchten willen, dat de ont ploffing is geregistreerd door de de fensieve radargordel in het noorden van de Verenigde Staten en dat er algemeen alarm" is gegeven toen oorzaak en plaats niet dadelijk kon den worden vastgesteld. De activiteit van de Etna is toege nomen en meteorologen vrezen, dat de Lavastroom, wanneer ze langer dan een week aanhoudt, de dorpen onder aan de vulkaan bedreigen zal. De inwoners van Milo, Fornazzo en Zafferana hebben wachtposten uitge zet. die de berg en de lava in het oog moeten houden, om te kunnen waarschuwen wanneer er gevaar dreigt. (Van onze redacteur) De ongeveer 49-]arige H. J. H., procuratiehouder bij een bijkan toor van de Rotterdamse Bank N.V. te Roosendaal heeft zich bij de gemeentepolitie aldaar ge meld met de mededeling dat hij zich gedurende de laatste der tien jaar had schuldig gemaakt aan malversaties met effecten. Voor zover thans valt na te gaan beloopt het tekort ongeveer honderdduizend gulden aan geldswaardige stukken, die H. van bankrelaties ten eigen bate had verkocht. H. is thans ingesloten in afwach ting van de beslissing van de offi cier van justitie te Breda. De procuratiehouder is tot deze knoeierijen overgegaan toen hij na de bevrijding in financiële moeilijkheden kwam te verkeren wegens geleden oorlogsschade. Hij was door de Duit- Het Italiaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het paspoort van Danilo Dolci, de 36-jarige auteur, die wel „De apostel der aranen" wordt genoemd, is ingetrokken. Dolci. die enkele maanden geleden een Lenin-prijs kreeg toegewezen, was juist terug van 'n reis naar Zwitserland. Frank rijk, Duitsland en Scandinavië, waar hij de sociale instellingen heeft be studeerd. Een rechtbank te Palermo veroor deelde Dolci destijds tot een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf tig dagen, omdat hij op eigen houtje een tweehonderdtal arme boeren aan een weg had laten werken als demon stratie tegen de werkloosheid. Mor gen wordt zijn beroep tegen dit von nis te Palermo behandeld. In het Olympisch Staaion te Am sterdam heeft het Nederlandse jeugdelftal onder 23 jaar op de mid dag van Koninginnedag met 2-1 gewonnen van het Schotse jeugd elftal. De foto toont een spelmoment voor het Schotse doel: een Neder landse aanval wordt keurig gestopt door doelman Beattie. Voor een ver slag van deze ontmoeting verwijzen wij naar de sportpagina. Als koningin Elizabeth en honderd duizend voetballiefhebbers zaterdag in het Wembley-stadion ..Abide With Me" zingen, zullen zij een van de roerendste momenten beleven in de 86 jaren oude geschiedenis van de Engelse cup-final. Op de middenlijn zal tegenover Bolton Wanderers Man chester United staan, de beroemde club die bij één ongeval acht spelers uit zijn eerste elftal zag wegrukken. Matt Busby, de fameuze manager, die het team zijn naam zag geven, werd zwaar gewond en loopt nog met krukken. Een ongeluk zoals bij München zou voor elke andere Europese voetbal club het einde hebben betekend. Maar Manchester United herstelde zich. Voortgestuwd door een golf van pu bliek sentiment vocht de nieuwe edi tie van de ..Busby Babes", een sa menraapsel van overlevenden, reser vespelers en jonge krachten, ver sterkt door twee nieuwe transfers, zich een weg omhoog, tot in de fi nale van de bekerwedstrijden. Matt Busby zal zijn mannen voorgaan als zij het veld betreden. Maar ook Bolton heeft in zijn an nalen een zwarte bladzijde. Op 9 maart 1946 stortte, tijdens een cup wedstrijd, op Burnden Park, het thuisveld van de Wanderers, een muur in. Drieëndertig toeschouwers werden gedood, tientallen raakten ge wond. De finale van dit jaar kan een match worden waarin de emoties een grote rol spelen. Verschillende voor aanstaande sportjournalisten hebben Miljoenen kijkers en luisteraars in heel Europa zullen zaterdag de cup-final mee-beleven. Hilver sum I zendt te 16.00 uur een re portage uit. Het Engelse ..Light Programme" komt ermee te 14.30 uur. De N.T.S. start de tv-repor- tage om 14.30 uur. strijd door de emoties geruïneerd zal worden, en enkelen stelden voor om het zingen van ..Abide With Me" de ze keer achterwege te laten. Wat de voorspellingen betreft schijnt Manchester favoriet te zijn. echter met een kleine marge. Verliezen de ..babes" de finale, dan zou dat de tweede keer zijn. Vo rig jaar gingen ze tegen Aston Villa met 32 onder, nadat Ray Wood, de super-doelman, door een uiterst on sportieve charge, geblesseerd was. Maar in 1947 tegen Charlton en in 1956 tegen Manchester City maakten de jongens van Manchester U. het verlies van een cup-final in de beide voorgaande jaren goed. De cup-final is het beroemdste sportevenement van Engeland, dat de ..Grand National" en de Derby van Epsom in de schaduw stelt. Zijn geschiedenis is vol hoogtepunten die bijna elke jonge Engelsman vlotweg kan opsommen. In 1939 bijvoorbeeld stonden Wol verhampton en Preston North End vijf seconden voor het einde 1—1 ge lijk. In die seconden kreeg Preston een penalty toegewezen, George ae vrees uitgesproken* dat de wed-Mutch schoot en toen zijn bal over de lijn suisde floot de scheidsrechter voor het einde. In 1927 nam Cardiff City de cup mee naar Wales, de enige keer dat het land van de zangers de trofee bezat. Dan Lewis, de keeper van Ar senal ironisch genoeg zelf een in ternational uit Wales liet in die wedstrijd een heel zacht aangebrach te bal uit zijn handen vallen en ter gend langzaam, maar voor Arsenal te vlug, rolde de bal toen over de doellijn. In 192.3 werd de cup-final voor het eerst in Wembley gespeeld tot dan toe waren de bekerfinales 1e Stam ford Bridge, en daarvóór op Kenning- ton Oval gespeeld. Er kwam zoveel publiek dat de poorten bezweken en het volk bleef toestromen toen het stadion allang helemaal bezet was. In de melee op het veld, die de wed strijd anderhalf uur vertraagde, dreigde een paniek en de politie kon er niets aan doen totdat die ene agent op dat witte paard verscheen. Zijn verschijning doorbrak de kudde- hysterie. en 'hij zorgde ervoor dat het veld ontruimd werd Deze agent is eregast bij alle cup-finals. En dan is er de wedstrijd van Stan ley Matthews, in 1953 nog. Matthews trok geheel alleen de defensie van Bolton uit elkaar en goochelend zoals een voetballer het na hem nooit meer heeft kunnen doen. zette hij de voorhoede van Blackpool aan het werk. 43 was het in ..de wedstrijd van Stanley Matthews", die als een klassiek en niet te evenaren studie object de voetbalgeschiedenis in ging. sers uit zijn woning gezet en trof deze bij terugkomst in desolate toestand aan. Direct na de bevrijding kwamen er nog andere moeilijkheden voor, rondom door hem in bewaring geno men goederen van derden, waarvan een deel spoorloos bleek. Obligaties, welke bij de bank in be waring werden gegeven en die de procuratiehouder tijdens zitdagen te Oudenbosch. Zundert of elders in ont vangst nam. werden te gelde ge maakt. Op de vervaldata van de coupons ontvingen de relaties toch de rente, welke door de procuratie houder werd uitbetaald. De bedragen daarvan moest deze zelf betalen. Ontbraken deze. dan werden door nieuwe verkopen van obligaties deze gelden verkregen. Enkele tienduizen den guldens aan rente werden op de ze wijze aan de relaties uitbetaald. Gaf een relatie opdracht zijn obliga ties of effecten te verkopen, dan werden de gelden daarvoor eveneens verkregen door de verkoop van weer nieuwe stukken. Ditzelfde had plaats wanneer iemand de bij de bank be rustende stukken opvroeg. H. moet wel een hele privé admini stratie hebben gehad, om steeds op tijd de rente te kunnen uitbetalen van de stukken die niet meer op de bank aanwezig waren en waarvan de cou pons toch moesten worden ..geknipt". Speculaties, ondernomen om het ont stane deficit weg te werken, liepen enkele malen ongelukkig uit, waar door steeds meer geld nodig was. Een controle door de centrale boek houding van de bank welke begin de ze week werd gehouden, bracht enke le feiten aan het licht waarvoor de procuratiehouder ter verantwoording werd geroepen. Daardoor in het nauw gebracht, stapte de heer H. naar het politiebureau om aangifte te doen van zijn knoeierijen. In het plaatselijk verenigingsleven van de werknemers nam de heer H. een vooraanstaande plaats in. In de laatste race van de Tulpen- rallye op het circuit van Zandvoort, heeft zich een dodelijk ongeluk voor gedaan. In de tweede ronde vloog de Mercedes 300 SL van de Duitser Wer ner Engel uit de bocht en sloeg om. De wagen kwam op Engel terecht, die ter plaatse overleed, in de derde ronde werd de race stopgezet. In de tweede ronde was de Austin Healey van de Brit Sears de Merce des van Engel tot op enkele meters genaderd. Bij de tunnel oost. na het uitkomen van het bos, zwaaide toen de bochtencommissaris met een blau we vlag. ten teken dat Sears de Duit ser wilde passeren. Waarschijnlijk is Engel hiervan geschl-okken, vast staat, dat de Duitser even heeft ge remd. Daarna begon de Mercedes van achteren te slingeren en op het moment, dat Sears zijn tegenstander passeerde. raakte de rechtervoorkant van de Austin Healey de linker ach terzijde van de Mercedes. De wagen van Engel draaide vervolgens enkele malen om zijn lengte-as, rolde van de baan af in het zand. doch schoof onmiddellijk daarna weer op het cir cuit terug. Sears heeft slechts ge merkt, dat de wagen van zijn Duitse rivaal in het zand terecht kwam en zag in de derde ronde pas welke fatale gevolgen de schrikreactie van Engel teweeg had gebracht. Een merkwaardige extra tragi sche bijzonderheid is, dat Sears, die overigens volkomen onschuldig is aan het gebeurde, eigenlijk geen recht had op deelneming aan de ra ces. Maar zonder race is de tulpen- rallye voor Sears niet compleet en zo zocht en vond hij zij het ten koste van 100 gulden ..administratiekosten" een middel om toch te mogen deel nemen. Hq diende n.l. een ..protest" in tegen zijn klassering en moest toen, hangende het onderzoek, tot de races worden toegelaten.

de Stem | 1958 | | pagina 1