Toch afzonderlijk overleg in Moskou Bijzetting prins Willem V Carbonpapier te Rome werd aanhangers van Sumatra noodlottig Pool gooide zijn echtgenote over boulevardmuur Afschieten opnieuw Nederlands elftal tegen Turkije kunstmaan mislukt Rusland eist weer in Y-raad Dockers leden ook Al vier „oorlogen" tussen Lady Docker en prins Rainier op t. v. een nederlaag Egypte betaalt 300 miljoen DAGBLAD VOOR Nasser te Moskou WestenMet spijt in het hart EVC waarschuwt Moskou Naar zes miljoen werklozen in V.S. Avondlijk drama te Vlissingen Herstelde de Munck weer present Weinig wind Stilstaande Spoetnik ,.Ik ben geduldig geweestzegt zc Suczkanaalmij. Nehroe wil aftreden Ook in Schiedam ontslagen bij „Excelsior" 98e JAARGANG No. 22745 UKgawe H.V. ïfitg. Mij. Weerfandu. Directeur: K. H. B. Brader. Hoofdredacteor: J. J. H. A. Bnan. Redactieraad: J. M. A. C. Don gen, C. J. Hootegem, rar. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vereauteren, L. J. "t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Kornnift* en VaOerhmd WOENSDAG 30 APRIL 1968 Ahonnemerptsprirs 1— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden ©p aanvraag gaarne verstrekt. awwwbw - Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56 tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). De Rus Sobolev heeft gisteren in de Veiligheidsraad het Ame rikaanse voorstel tot instelling van een inspectiezone in het noordpoolgebied gebrandmerkt als een „afleidingsmanoeuvre" en opnieuw geëist, dat de Vei ligheidsraad de Amerikanen op dracht geeft hun vluchten met kernbommenwerpers in de rich ting van de Sovjet-Unie stop te zetten. In de Amerikaanse ontwerpresolu tie wordt, zoals gemeld, de Veilig heidsraad verzocht de grote vier, Ca nada, Denemarken en Noorwegen te vragen onmiddellijk besprekingen te beginnen over de technische uitvoe ring van het voorstel tot instelling van een inspectiezone. Sobolev beschuldigde de V.S. ervan, dat zij geheime gegevens willen krij gen van een belangrijk deel van de Sovjetunie. De Rus diende onmiddel lijk een tegenresolutie in, waarin de Veiligheidsraad wordt verzocht uit drukking te geven aan zijn hoop, dat de topconferentie zo spoedig mogelijk zal worden gehouden en dat hierop o.m. maatregelen zullen worden be sproken die het gevaar van een on verwachte aanval uitsluiten. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaanse, Britse en F ran se regering overeen zijn gekomen op het Russische voorstel in te gaan inzake „afzonderlijke besprekin gen" tussen de onderscheidene ambassadeurs in Mos kou en de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, als voorbereidend overleg voor een even tuele topconferentie. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek is gisteren te Moskou aangekomen. Tientallen Arabische studenten schreeuwden hun groeten in het Ara bisch en schoolkinderen in uniform renden naar de trap van het vlieg? tuig om de bezoeker bloemen aan te bieden. Worosjilov en Kroestjev waren de eersten die Nasser begroetten. De aankomst van Nasser werd via de Russische radio en televisie uit gezonden. Hij logeert in het Kremlin. 55 De Franse woordvoerder voegde aan zijn bekendmaking toe, dat ..het wel duidelijk is. dat we deze proce dure niet zonder spijt aanvaarden. Deze gang van zaken zou wel eens langer kunnen duren dan het geza menlijke overleg van de drie Weste lijke ambassadeurs met Gromiko, zo als wij voorstelden, maar als het in derdaad langer duurt en trager gaat, zal dat niet onze fout zijn. Zonder Polen en Tsjechen Uit regeringskringen te Londen werd vernomen, dat de Westerse landen niet zullen ingaan op de Russische eis, dat bij het te Mos- kou te houden voorbereidend overleg inzake een topconferen tie, gestreefd wordt naar „nume rieke evenredigheid". Gromiko heeft, zoals gemeld.' in een nota aan Frankrijk, Engeland en Amerika gesteld, dat zijn regering slechts bereid is de Westerse am bassadeurs gezamenlijk te ontvangen voor deze besprekingen het Wes ten had met klem daarom gevraagd wanneer de Poolse en Tsjechische ambassadeurs daar ook bij aanwezig zouden zijn. De Westerse landen zullen, van twee kwaden het minste kiezend, er wel in toestemmen dat hun ambas sadeurs afzonderlijk besprekingen voeren met Gromiko. Het Verbondsbestuur der Eenheidsvakcentrale onder voorzitterschap van de heer F. Reuter heeft gisteren een tele gram verzonden naar de Cen trale Raad der Vakbonden in de Sovjet-Unie, in verband met het vertrek naar Moskou van een aantal personen, die zich, vol gens het verbondsbestuur, ten onrechte voor E.V.C.-delegatie hebben uitgegeven. Dit telegram luidt: „Waarschuwing. Delegatie onder leiding van Vessel Hartog is geen de legatie van de Eenheidsvakcentrale. E.V.C. Holland. Brief volgt". Het telegram is namens het Ver bondsbestuur van de Eenheidsvakcen trale getekend door de secretaris B. Brahdsen. Uit gesprekken met Indonesi-was wel een 'ik1 va." namen van j i j. j stafleden der verschillende vertegen- sche diplomaten, die de regering in Djakarta trouw zijn gebleven, blijkt dat carbonpapier de aan hangers in Europa van de tegen regering op Sumatra noodlottig is geworden. In de ambassade van de republiek Indonesië in Rome, reeds verlaten door ambassadeur mr. Moh. Rasjid en op last van de secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, Soewito. openge broken. werden in de avonduren van de vijfde april in bureauladen en pa piermanden vellen carbon gevonden, waarop afdrukken werden aangetrof fen van een groot deel van de corres pondentie van mr. Rasjid. Een voor de heer Soewito bijzonder gelukkige omstandigheid was daarbij, dat voor bijna elke brief en elk telegram een nieuw vel carbon was gebruikt. Een van de belangrijkste vondsten woordigingen, die zich achter de te genregering hadden geschaard. Overigens beseft secretaris-gene raal Soewito, dat er meer diplomaten bij het ,,komplot" zijn betrokken en thans nog ondergronds" hun activi teiten voortzetten. Op vragen over de maatregelen te gen hen, werd gezegd, dat alle veer tien ..niet als vijanden worden be schouwd, maar als Indonesiërs, die op een dwaalspoor zijn gebracht". Enkelen van hen. die hun functies neerlegden en met schrijfmachines en ambtelijke stukken zijn verdwenen, zijn oneervol ontheven; de overigen, die officieel bij de hoofden van de missies ontslag hebben aangevraagd, hebben eervol ontslag gekregen. Voor allen geldt, d' zij naar Dja karta kunnen terugkeren. ..Zij zullen zich echter voor hun gedrag moeten verantwoorden en het zal voor hen zeker het einde van hun diplomatieke carrière betekenen". De president van het vakverbond A. F.L.C.I.O., George Meany. heeft ver klaard er vrij zeker van te zijn, dat liet aantal werklozen in de Verenigde Staten, tenzij er een wonder gebeurt, zal toenemen tot bijna 6 miljoen in juni. De in Vlissingen wonende 34- jarige Poolse immigrant S. B., van beroep koperslager, heeft maandagavond omstreeks kwart over tien getracht zijn 24-jarige echtgenote, S. H. K., van het leven te beroven door haar over de muur van de boulevard heen op de ongeveer negen meter la ger gelegen bazaltglooiing te werpen. Wonderlijk genoeg liep de vrouw bij de val slechts enige builen en schrammen op. Zij moest echler in overspannen toe stand in het St.-Josephzieken- huis worden opgenomen. De Pool werd Jater op de avond ge arresteerd toen hij in het zie kenhuis naar de toestand van de vrouw kwam informeren. Hij heeft een volledige beken tenis afgelegd. Er bestond tussen de man en de vrouw, die twee kinderen van res pectievelijk acht en negen jaar heb ben, een gespannen verhouding. De man meende namelijk, dat zijn echt genote omgang had met een zeeman van een tijdelijk in Vlissingen verblij vende Griekse vrachtboot. De vrouw ontkende dit. De man, die maandag wegens ziekte niet werkte, had met een aan de Boulevard de Ruyter wonende kennis afgesproken, die avond om kwart over tien met zijn vrouw op bezoek te komen. De kennis vond dit een vreemd uur, maar omdat zij gaarne wilde bemiddelen in de be staande moeilijkheden tussen man en vrouw, ging zij met het late bezoek akkoord. Het echtpaar bezocht van acht tot tien uur de bioscoop en begaf zich na afloop over de Boulevard de Ruyter naar de kennis. Zij liepen over het trottoir aan de zeezijde, hoewel de vrouw te kennen had ge geven liever aan de huizenkant te lopen. De Pool vroeg haar daarop, of zij misschien bang was, dat hij haar over de muur zou werpen. Bij het Leugenaarshoofd stelde hij haar voor om even op een bank te gaan zitten, hetgeen de vrouw weigerde. Plotseling greep hij haar vast, tilde haar op en wierp haar over de ongeveer een meter hoge muur in de diepte op de negen me ter lager gelegen steenglooiing, waarna h(j hard wegliep. Een wandelaar, die enkele minuten later passeerde, hoorde de vrouw schreeuwen en waarschuwde onmid dellijk de politie, die haar met de hulp van de brandweer uit haar be narde positie bevrijdde. De vrouw was uiteraard aan hevige emoties ten prooi, maar had, zoals reeds gezegd, als enig lichamelijk letsel enkele schrammen en builen opgelopen. Zij werd voor nader onderzoek naar het ziekenhuis overgebracht. De man had zich inmiddels naar enkele vrienden begeven aan wie hij vertelde zijn echtgenote te hebben vermoord. Hij ging naar huis en la ter naar het ziekenhuis om naar de toestand van de vrouw te informeren. De politie was nog in het ziekenhuis aanwezig en arresteerde de man, die later een volledige bekentenis afleg de. Op het bastion van de Vlissingse boulevard, vlak voor het „Leu genaarshoofd" waar zijn vrouw niet op het bankje wilde zitten greep de Pool S. B. zijn vrouw beet, tilde haar over het één meter hoge afschei dingsmuurtje en liet haar los. Negen meter stortte zij men zie de stippellijn naar bens den op de scherpe basalt-- blokken. Een nieuwe poging van de Amerikaanse marine om met een Vanguard-raket een kunst maan te lanceren is mislukt. Volgens een officiële woordvoerder mislukte de operatie door ^en fout in DE HERZIENING van de 120.000 ambtenarenpensioenen, alsmede de toepassing van de wettelijk voorge- i schreven korting van een deel van 1 het algemeen ouderdomspensioen op de pensioenen van 80.000 gepensio neerden boven de 65 jaar, nadert haar voltooiing. DE STAKING van circa 1500 artsen van ziekenhuis te Wenen, die betere betaling van hun overuren eisen, heeft zich uitgebreid tot de provincie. IN SCHEEPVAARTKRINGEN ver wacht men, dat spoedig een verho ging van de premie voor oorlogsrisi co voor schepen, die havens in Oost- Indonesië aandoen, zal worden bekend gemaakt, dit i.v.m. de luchtaanval op Balikpapan. DE P.C. HOOFTPRIJS 1957 is toe gekend aan prof. dr. P. C. A. Geyl te Utrecht. Hij ontvangt deze prijs toegekend voor zijn gehele oeuvre op 21 mei a.s. op het Muiderslot. DE POKKENEPIDEMIE in Pakistan kan binnen drie maanden overwon nen zijn, als gevolg van voldoende vaccinatie-doses. De cholera-epide- mie is echter een gevolg van slechte sanitaire toestanden en zal moeten uitwoeden. JEMEN HEEFT besloten de Veilig heidsraad in te lichten over de toe stand. die is ontstaan ..door de Brit se bezetting van Lahedj", een sulta naat in het westen van het protecto raat Aden. Zoals bekend, laat Jemen aanspraken gelden op het gehele pro tectoraat. Het Nederlands elftal, dat zondag a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam tegen Turkije speelt, is als volgt samengesteld: doel: De Munck (D.O.S.); achter: Wiersma (P.S.V.) en Kuys (N.A.C.); midden: Notermans (Fortuna '54), Van der Hart (For tuna '54) en Klaassens (VVV) voor: Van der Kuil (Ajax), Wilkes (VVV), Van Wissen (MVV), Lenstra (Spel. Enschede) en Moulijn (Feijenoord); Reserves zijn: Pieters Graafland Ajax, Kraay (DOS) en Kruiver (PSV). De ploeg is dus na de 72 zege op België, die op 13 april j.l. te Antwerpen werd behaald, ongewijzigd gebléven. Tegen Curacao op 23 april verving doelman Pieters Graafland (Ajax) de in de wedstrijd België-Nederland geblesseerde De Munck. Frans de Munck, die van zijn blessure geen hinder meer heeft, neemt in de wedstrijd tegen Turkije zijn plaats onder de lat weer in. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Zonnige perioden, weinig wind en nog iets hogere middagtempera- turen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Windstil of lichte wind uit veran derlijke richtingen, maar vooral uit noordwest tot west. Mooi tot bewolkt. In de ochtend nevelig en plaatselijk mist. Lichte stijging van de temperatuur. Vandaag: Zon onder 20.01 uur. Maan op 16.15 uur. Morgen: Zon op 5.12 uur. Maan onder 4.02 uur. Gisteren is het stoffelijk over schot van Prins Willem V van Oranje te Delft bijgezet. Een beeld van de plechtige dienst in de Nieuwe Kerk te Delft, welke vooraf ging aan de bij zetting in de koninklijke graf kelder. Op de voorste rij achter de met de Nederlandse vlag gedekte kist o.a. H.M. Koningin Juliana, Prins Bernhard en minister-president dr. W. Drees. 55 55 De Russische geleerde Nikolai Ba- rabasjof schrijft in een te Kief ver schijnend arbeidersblad. dat de lan cering van een ..stationaire" Spoet nik tot de mogelijkheden behoort. Een dergelijke kunstmaan zou in een baan boven de evenaar moeten wor den gebracht, waarbij zij. vliegend van west naar oost. een snelheid zou moeten hebben, die gelijk is aan de snelheid waarmee de aarde om haar as draait. Volgens de Sovjet-geleerde zou deze satelliet een snelheid van 3.076 meter per seconde moeten hebben, terwijl zijn baan 35.080 km boven de aarde zou moeten lopen. Als men drie van dergelijke kunstmanen op gelijke af standen van elkander in een baan om de evenaar zou kunnen brengen, zou men de gehele aarde, met uitzonde ring van de poolgebieden, kunnen overzien. Het loopt Lady Docker de laat ste tijd niet mee. Dezer dagen werd zij „verbannen" uit Mo naco en de drie departementen van de Franse Rivièra, omdat zij de vlag en de regering van het vorstendom had beledigd. Maan dagavond ondervond zij een nieuwe tegenslag,. Een Britse te levisiemaatschappij had haar nl. de gelegenheid geboden om haar visie op het gebeurde te geven. Voorwaarde was echter dat het gesprek volgens een tevoren op gesteld schema van vraag en antwoord zou verlopen. Lady Docker stelde evenwel de eis dat zij volkomen vrij zou zijn haar antwoorden. in Toen bleek dat de maatschappij on wrikbaar op haar standpunt bleef slaan en de uitzonding werd afgelast, ver klaarde Lady Docker zich bereid als nog met het scenario akkoord te gaan, doch toen was het te laat en bleef haar en Sir Bernard Docker niets an ders over dan onverrichterzake de studio te verlaten. Ondanks deze tegenvaller voor ladv Docker heeft zij toch nog kans gezien de volgende verklaring af te leggen aan journalisten: ..Ik ben in oorlog met Rainier en ik ben er zeker van, dat de Monegasken en de hele Cóte d'Azur zich achter mij hebben geschaard". Niet minder dan vier oorlogen heb ben er nu al tussen Rainier en de lady plaats gehad maar wat de eerste dr.e betreft is de „zaak" telkens weer bij gelegd. Ik ben geduldig geweest, ik ben verdraagzaam geweest, maar nu is de maat vol en blijf ik op mijn rechten staan. Op een keer moest ik mijn jacht de „Shemara" uit de haven van Monte Carlo doen manoeuvreren, teneinde plaats te maken voor zijn kleine zeil bootje. Wij hebben daar luid over ge ruzied. maar spoedig heb ik er mü met druk meer over gemaakt". De daarop volgende keer echter was tijd zouden hebben, maar prins Rai het slimmer Wij hadden feest gevierd nier «-wie w«WU1ü-P n: met mijn zoon en enkelen van zijn jon ge vrienden op de gala-voorstelling ten behoeve van het Rode Kruis. In het zomer-casino van Monte Carlo had men een modeshow geor ganiseerd en ik kreeg op die show ru zie met een kelner en gaf hem een klap in zijn gezicht. Als gevolg daar van mochten wij het Casino niet meer binnen, maar het paleis bood later, toen het er zich bewust van was, dat er een misverstand had plaats gehad, zijn verontsi huldigingen aan en men serzocht mii toen officieel naar Monte Carlo terug te keren. Daarna was er een protest tegen het sluiten van de nachtclub, enige tijd geleden. Wij hadden Rainier een brief gezonden, waarin wij hem ..Monsieur" noemden. Dat deed hem in woede ortsteken en verklaren, dat wij zijn waardigheid als „Monseig neur" beledigd hadden. Maar ook aan dat geschil kwam een einde. De zaken liepen helemaal verkeerd bij zijn huwelijksplechtigheid. Deze werd zo slecht behandeld van het standpunt der „public relations" gezien, dat iedereen van de pers er onder leed en ik had daar toen in het bijzonder mee te maken, omdat ook ik voor een dagblad schreef. Maar ook dat huwelijksincident werd vergeten en wij zochten prachtige ge schenken uit bij gelegenheid van de doopplechtigheid van de kleine prins Albert. Wij hoopten, dat wij een mooie nier bedierf ons verblijf aan de Ri vièra, waar wij zoveel van houden. Nu zijn wij in oorlog. Hoe wij die zullen voeren? De oorloqsvlag van mijn „She- mara" wappert boven mijn land huis. maar de eerste ronde heeft prhts Rainier al verloren: want de Engelse pers heeft mijn partij ge kozen. Als ik Rainier was geweest, zou ik het hele incident dat ons tot vijanden heeft gemaakt, in de doofpot hebben gestopt en zou ik Sir Bernard Docker hebben gevraagd het „privé" te re gelen. Ik zou verder nog willen zeggen, dat het besluit om onze zoon Lance niet uit te nodigen voor het feest na de doopplechtigheid van prins Albert, kwam aan het einde van een verve lende dag. Onze hotel-accommodatie was niet overeenkomstig die. welke wij gewend waren eh dan was een van mijn tv- voorstellingen onverwacht geannu leerd en als klap op de vuurpijl kwam daarna nog, dat de attracties in de nachtclub erg onaantrekkelijk waren en dat wij in het Casino bij het spel hadden verloren. Ik was niet in een goed humeur. Mijn gebaar, het verscheuren van de papieren vlag. was alleen maar tegen hem gericht en niet tegen zijn kleine landje. Mijn beste wapen in de oorlog te gen hem, is, hem te negeren." de derde trap van de 24 meter lange raket. De satelliet kreeg hierdoor niet voldoende snelheid om in een baan rondom de aarde te komen. De resten van de raket met de kunstmaan zijn, naar verluidt, onge veer 2.400 km ten zuidoosten van Cape Canaveral in de Atlantische Oceaan gevallen, waarschijnlijk ten oosten van de Antillen. Het is de derde maal, dat een lan cering van een kunstmaan met behulp van een Vanguard-raket is mislukt. De eerste poging werd op 6 december gedaan, de tweede op 5 februari. De lancering van de jongste Van guard had de bekroning van het Ame rikaanse kunstmaanproject in het ka der van het internationale geofysische jaar moeten zijn. De satelliet woog 9.750 gram en hij bevatte een labora torium in het klein voor het opnemen van talrijke gegevens betreffende kosmische straling, e.d. De afgelopen zes weken was de lancering met de meeste zorg voorbereid. Vorige week had men twee minuten voor het tijd stip van afschieten de proef toch nog moeten uitstellen wegens technische moeilijkheden. Egypte zal aan de aandeelhou ders der Suezkanaalmaatschap- pij wegens de nationalisatie van het Suezkanaal, die in 1956 ge schiedde, een schadeloosstelling betalen van 28,3 miljoen Egyp tische ponden (ongeveer 300 mil joen gulden). Dit bedrag vertegenwoordigt de doorgangsrechten voor het Suezkanaal die sedert 26 juli 1956, toen Egypte het kanaal nationaliseerde, te Parijs en Londen zijn betaald. Egypte heeft afstand gedaan van zijn rechten op deze gelden De overeenkomst zal tijdens een bij eenkomst, die op 17 mei in Egypte zal worden gehouden, zijn definitieve vorm krijgen. Deze te Rome bereikte overeenstem ming moet nog worden goedgekeurd door een algemene vergadering van aandeelhouders van de Suezkanaal- maatschappjj. Premier Nehroe van India heeft op een bijeenkomst van zijn Congres partij bekendgemaakt, dat hij aan president Prasat voorgesteld heeft als minister-president af te treden. Nehroe verzocht zijn partij om ad vies voor een definitieve beslissing. Niet alleen te Oosterhout, maar, naar wij vernemen, is ook te Schie dam ontslag aangezegd aan 60 man fabrieks- en 30 man kantoorperso neel van de N.V, metaalbuizenfar- briek „Excelsior**,

de Stem | 1958 | | pagina 1