ptampersgat eert de sociale vechter I Jan Frederik Vlekke irvan Nu er een gedenkplaat onthuld gaat worden Laika had het warmer dan verwacht werd Hoffelijkheid bleef raat 1 I Oprichter bedrijfskrant in westen van Brabant EEN GROOT BRABANDER I Geslaagde armamputatie bij kardinaal Stritch heid van U Nieuwe aanval op Malenkov Wasbeertje op rooftocht I De gebeurtenissen rond de eeuwwisseling zijn opwindend. In de Tweede Kamer spreken de afgevaardigden 1029 bladzij den van de „handelingen" vol over de arbeidscontracten. Er zijn harde debatten over het woningvraagstuk, de leerplicht en de drankwet. De liberalen, altijd zeer sterk vertegenwoordigd in het parlement, zijn in twee groepen uiteengevallen. De invloed van de katholieken neemt langzaam toe en is praktisch gelijk ge worden met die van de anti-revolutionairen. Voor de eerste maal treden de socialisten op de voorgrond. Zij zijn nog slechts be scheiden in aantal, maar daarom niet minder rumoerig. De strijd om de rechten van de arbeider is begonnen, voorgoed. Het is juist op het moment, dat koningin Wilhelmina de kroon van het koninkrijk aanvaardt. I Er zijn sterke mannen nodig in deze politieke storm. Man nen met karakter, die óffers willen brengen voor de katholieke zaak. Want ook de anderen zitten niet stil. De socialisten trek- keh door de noordelijke provincies en spreken over de heilzaam heid van de rode revolutie. De liberalen trachten het roer in han den te houden. De katholieken vechten, kunnen strijden, met de richtlijnen van de pausen. Oppositie wint in Frans Togoland Modernisering van H. Bloedprocessie VIERDE BLAD DINSDAG 29 APRIL 1958 9 Morgen minder forensentreinen GARANTI E (Van onze redacteur) zende haren, zijn wakkere ogen, zijn karakteristieke snor en baard, zijn knuistige handen. ..Mijnheer Vlekke keert terug", zeggen de oudsten van het dorp, die hem nog gekend hebben. Zoon van schipper Er is tot nu toe niet zo heel veel geschreven over de grote figuur Jan Frederik Vlekke. Een gedachtenis- artikel in het jubileumboek van de Dinteloordse suikerfabriek. Een kort verhaal in het tijdschrift „Brabantia N'v a". Een beknopte levensschets Enkele losse kranteartikelen. Broeder Theofile Nijman uit Oud- Gatel hoopt nog eens in zijn leven een half jaar tijd te vinden om Jan Vlekke ten voeten uit te tekenen. Hij bezit voldoende materiaal over deze nobele, hoogstaande mens, die het in zijn leven zo ver wist te brengen. Andreas Vlekke en Anna Maria van Biesen, eenvoudige vader en eenvou dige moeder, durfden niet te dromen van een grote carrière voor hun zoon Jan. die op de 20e maart 1849 in Steenbergen werd geboren. Hij kon schipper worden zoals zijn vader en de binnenwateren bevaren, maar daar voelde de opgroeiende jongen niets voor. Hij hield te veel van de wal en hij wilde liever onderwijzer worden, iets. waarin hij gemakkelijk slaagde. Want de jongen bezat een helder verstand. Nauwelijks was hij achttien jaar of hij kon zijn taak voor de klas aanvangen. Hij verhuisde naar Oud-Gastel en zes jaar lang gaf In deze woelige periode woont en leeft in Stampersgat. niet meer dan eemnederzetting langs de Mark. een man. Jan Frederik Vlekke. Hij deinst er niet voor terug zijn principes te verkondigen. Hij legt een enorme ac tiviteit aan de dag. Zonder het te willen en te beseffen groeit hij uit totde grootste sociale voorvechter diejhet westen van Brabant ooit ken de. f Hij wordt niet vergeten. Meer dan vijftig jaar na zijn dood zal hij terugkomen in zijn geliefd Stampers gat. Op een gedenkplaat, die in augustus onthuld gaat worden, zal z"nl stoere beeltenis staan. Zijn f JAN FREDERIK VLEKKE hij er onderwijs. De verdiensten wa ren niet groot (slechts 300.per jaar) en omdat er niet veel meer perspectief in het onderwijs zat, vluchtte hij naar het bedrijfsleven. Hij kon beginnen als boekhouder bij de eerste Gastelse suikerfabriek, ge sticht door de medicus J. v. Sprangh. Een nieuwe periode van zes jaar brak aan. De jeugdige Vlekke raakte thuis in de zo moeilijke problemen van de suikerfabrieken, die een geheel an dere constellatie hadden dan tegen woordig. Er werden immers nog niet zo heel veel bieten verbouwd. De he ren fabrikanten geraakten aan hun grondstoffen door het pachten van land. Zij teelden daarop voor eigen rekening de bieten, die zij nodig had den voor de verwerking. Het was al lemaal ingewikkeld en in de eerste boekhouders jaren van jVlekke teken de zich het begin van de strijd af tussen fabrikanten en boeren: een strijd, die rond de eeuwwisseling een hoogtepunt bereikte. Het overlijlden van de medicus J. van Sprangh. in 1881, gaf een wen ding aan het leven van de nauwe lijks dertig jaar oude Vlekke. Omdat hij zich zo uitstekend had ingewerkt in de talrijke problemen konden de aandeelhouders hem niet passeren en werd hij tot directeur van de fabriek benoemd, een eervolle, maar alle krachten vragende functie. De concurrentie was scherp. De moeilijkheden van de als paddestoe len uit de grond rijzende suikerfa brieken werden niet minder. Fabrieksdirecteur Er is, hoe klein het verschil ook moge zijn, een nuance tussen de fa brieksdirecteur en directeur van een fabriek. In de eerste acht jaren van Vlekke's leiding over het bedrijf was hij een fabrieksdirecteur, zoals er zo vele waren. Hij trad. merkwaardig genoeg, niet op de voorgrond. Hij leidde de fabriek op deskundige wijze, maar hij trad niet naar bui ten op. Was hij te zeer afhankelijk van de aandeelhouders of voelde hi] zich niet bekwaam genoeg reeds nu voor het forum te treden om zijn Progressieve gedachten en ideeën naar voren te brengen? Vlekke stu- dcr -de. Was hij niet over boeken ge bogen. dan nam hij de arbeidende mens in zich op. Altijd was hij bezig maar onopvallend. In zijn volgende periode was hij vcM meer de directeur van een fa- ev>ri zeer autoritair man, die y?"-! be 'nsingen nam, die in deze n v? "kernen ondenkbaar waren. V\ts VI"' Te het eens met de al gemene vc-eniging vap landbouwers, die suikerbieten verbouwden en die in conflict kwamen met de tot stand gekomen bond van suikerfabrikan ten? Het is meer dan waarschijnlijk want hij wilde zich niet scharen ach ter de starre, kleinburgerlijke politiek van de fabrikanten. Hij had een veel te vooruitstrevende geest om niet te begrijpen dat het conflict tussen fa brikanten en landbouwers niet door de fabrikanten gewonnen kon wor den. Hij zag het gevaar, voortvloei ende uit een verwijdering tussen fa brikanten en boeren. Hij zag de twee eenheid, fabrikant-teler als een nood zaak om tot een goede, doelmatige produktie te geraken. Alleen een nauwe samenwerking tussen deze twee groepen gaf de mogelijkheid tot een gezonde basis. Vlekke keerde zich en daar was moed voor nodig tegen de bond van suikerfabrikanten. Hij kwam tot het opstellen van zijn ..beroemd" parti cipatiecontract, hetgeen de koppeling van landbouw en industrie nastreef de. Door dit contract opende de di recteur de deur voor' de stichting van een coöperatie. De strijd tussen fabrikant en ver bouwer, die in hoofdzaak draaide (Advertentie) Van Nelle bestellen (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 rond het gebruik van het bietenzaad (de fabriek stond zaad, dat later een hoog suikergehalte kon waarborgen, voor, terwijl de verbouwers hun ogen lieten vallen op zaad, dat een zware biet tevoorschijn zou brengen hield Vlekke een tiental jaren bezig, maar sinds 1889 zorgde hij ook voor een reeks van sociale voorzieningen in zijn eigen bedrijf. Een exponent van zijn plotselinge komt m de openbaar heid was de verschijning van de ..Kleine Courant", waarvan exempla ren worden bewaard en waarin hij zijn visie op de gehele gang van za ken in het bedrijf en de suikerwereld kon geven. In het eerste nummer merkte hij op, dat hij in de jaren van zijn directeurschap niet alleen be kommerd was over het wel en wee van de fabriek, maar vooral ook be kommerd over de arbeiders. „Zelfstandigheid door arbeid en sa menwerking", was de lijfspreuk van het blad. Het typeerde de Vlekke van deze dagen, want hij wenste én een goed bedrijf van binnen, maar ook een goede gang van zaken daarbui ten. ..Ik kan in de ..Kleine Courant" met, u, arbeiders, van gedachten wis selen, over het loon. de levenswijze, de bestedingen." Het waren de eerste openlijk, zwart op wit staande me dedelingen van de sociale gedachten die Vlekke koesterde en die in de vol gende jaren enorm veel van zijn werkkracht zouden vergen. Want de strijd om een rechtvaardig loon in een waardige werkperiode was los gebrand. Het konden niet alleen so cialisten zijn, die de verlangens van de arbeiders met alle kracht aan prezen. Ook de katholieke voorman nen dienden de sociale rechtvaardig heid te preken. Dat deed Vlekke on danks het feit. dat hij directeur was van een fabriek. Hij zette de strijd mee in en spoedig viel zijn naam als voorvechter ook buiten Oud-Gastel en Stampei-gat. Zijn leven begon bij de veertig, want nu ging hij meer en meer naar buiten optreden. (Advertentie» Van Nelle best/ellen n Coalitie van oppositiepartijen heeft de algemene verkiezingen gewon nen, die zondag, onder V.N.-toezicht, in Frans Togoland zijn gehouden. De coalitie, die onmiddellijke volledige onafhankelijkheid eist. heeft tweeder de van het aantal parlementszetels behaald. De regeringspartij, die enige jaren aan het bewind is geweest was voor standster van een Frans-Afrikaan se" gemeenschap tot zij. in septem ber, opheffing van het beheerschap dat Frankrijk namens de Ver. Naties uitoefent, zou vragen. Frans Togoland is een deel van de vroegere Duitse kolonie Togo. He andere deel van Togo is bij het onaf hankelijke Ghana gekomen. Frans Togoland is in 1956 een autonome re publiek geworden, verbonden met Frankrijk, dat het zeggenschap be hield over buitenlandse zaken, defen sie en de munt. In samenwerking met het gemeen tebestuur van Brugge zal de Confré rie van het H. Bloed de uiterlijke vor men der H. Bloedprocessie dit jaar aanzienlijk moderniseren. Tal van nieuwigheden zullen aan de stoet worden toegevoegd, welke sinds 1311 jaarlijks op maandag na de Kruisvinding door de stad trekt. Met het oog op de talloze bezoekers, die dit jaar bij dit ontroerend schouwspel worden verwacht, heeft de bisschop van Brugge Mgr. De Smedt zondag tot zijn diocesanen een brief gericht. Hij zei daarin o.a. Door het groeiend toerisme wordt de H. Bloedprocessie fel bemoeilijkt. Wij zullen in het ver volg deze gezamenlijke Ommegang vervangen door een meer persoonlij ke inspanning. Daarom verzoeken wij u allen in het vervolg op vrijdag, za terdag of zondag vóór H. Bloed een stille omgang te doen. (Advertentie) Van Nelle bestellen Radio-Moskou heeft in een uitzen ding over de resultaten van het on derzoek met de twee Russische kunst manen gezegd, dat duidelijk is vast gesteld, dat dieren zich tijdens een tocht door de kosmos bevredigend ge dragen. De temperatuur op een hoogte van 225 kilometer bleek hoger te zijn dan was verondersteld. De dichtheid van de atmosfeer is op de genoemde hoogte vijf tot tienmaal zo groot als men op grond van eerdere proeven had aangenomen. De hevigheid van de kosmische straling neemt van 200 tot 700 kilometer hoogte met veertig procent toe, aldus radio-Moskou. Over het hondje in de tweede Spoetnik zei radio-Moskou, dat het zich dadelijk na de start nog kon be wegen, maar toen de snelheid van de Kardinaal Samuel Stritch, aartsbis schop van Chicago, heeft gistermor gen een operatie ondergaan waarbij zijn rechterarm is afgezet. Dr. Philippo Rochi van de gezond heidsdienst van het Vaticaan zei, dat de operatie, die 25 minuten geduurd heeft, ,,een volledig succes" is. Professor Pietro Valdoni. een van de beste chirurgen van Italië, die de operatie uitvoerde, verklaarde, dat de toestand van de kardinaal uitste kend is. Valdoni heeft ook een operatie ver richt op de leider van de communis ten in Italië, Palmiro Togliatti. Hij verwijderde acht jaar geleden een bloedprop in de hersens van Togliatti. De kardinaal leed aan een verstop ping van de hoofdader van de arm, die hem veel pijn bezorgde. Drie dagen geleden is kardinaal Stritch uit de V.S. in Rome aangeko men om de functie van pro-prefect van de congregatie van het Vaticaan voor de Voortplanting des Geloofs. de hoogste Vaticaanse functie die ooit (Advertentie) Van Nelle bestellen! De Sovjetrussische premier Nikita Kroestjev heeft in zijn zaterdag jl. te Kiev gehouden toespraak, waarvan de tekst eerst maandag in de „Pravda" is gepubliceerd, een nieuwe aanval op de voormalige minister-president Ge ;i Malenkov gedaan. Kroestjev verklaarde, dat Malen kov tijdens zijn premierschap had ge poogd bij het volk in het gevlei te komen door het te doen voorkomen alsof hij het was geweest, die het initiatief tot verhoging van het le venspeil der werkers van de gemeen schappelijk gedreven boerderijen had genomen. Hij zei ook dat Malenkovs in het voorjaar van 1954. ter gelegenhe d van zijn aftreden, afgelegde verkla ring. dat hij zijn ambt wegens ..ge brek aan ervaring" niet langer kon j vervullen, juist was geweest. ,,Hij is een der hoofdschuldigen aan de ernstig? tekortkomingen, die zich bij de ontwikkeling van de Russische landbouw hebben voorgedaan", zc. hij. Het heeft de aandacht van westers' kringen in Moskou getrokken, dat c cam ague tegen de z.g. ..anti-pa^t; groc u dlaatste tijd is toegen oij meer dan vroeger j, c 'e aanvallen worden ge a" i o de personen van Malenkov, l.-olotov en Kaganovitsj. aan een Amerikaan is aangeboden, op zich te nemen. Volgens een woord voerder van het Vaticaan zal kardi naal Stritch door de amputatie van zijn arm niet als kandidaat voor het pausschap uitgesloten zijn, aldus meldt Reuter. Naar verluidt zal de kardinaal, krachtens een speciale machtiging van de paus, voortaan de mis mogen opdragen met assistentie van een priester. raket steeds meer toenam, werd het dier tegen de onderzijde van haar verblijf gedrukt zonder dat het zich kon verroeren. Zijn hart sloeg driemaal zo snel als gewoonlijk, maar later, toen de snel heid van de raket nog steeds toenam, nam de hartslag af en werd de adem haling drie- tot viermaal zo snel. Nadat de kunstmaan in haar baan was gebracht, had het hondje geen gewicht meer. Zijn ademhaling en hartslag werden normaal. De hartslag had er echter driemaal zoveel tijd voor nodig dan bij soortgelijke proe ven op de aarde. In de uitzending werd tenslotte ge zegd, dat het niet mogelijk is te zeg gen welke invloed de kosmische stra len op het dier hebben gehad. Hier voor dient het dier ook lange tijd na de vlucht te worden gadegeslagen. Dit zal bij komende proeven worden gedaan, aldus radio-Moskou. In de neuskegel van de Amerikaan se Thor Vanguard-raket, die vorige week woensdag in de Atlantische Oceaan viel, zat een levende muis, zo is in welingelichte kringen van de Amerikaanse luchtmacht vernomen. De raket, die van Cape Canaveral in Florida werd afgeschoten, bereik te niet de bestemde afstand van bij.* na 9.000 km doordat de tweede trap van de raket niet werkte. De neus kegel had met een valscherm afge worpen moeten worden als de rakeé aan het eind van haar volledige baan zou zijn gekomen. Naar men aanneemt, werd de muis gebruikt als middel om na te gaan of de neuskegel in staat was de lading van een raket te beschermen tegen oververhitting in de dampkring. (Advertentie) Van Nelle bestellen Advertentie) Van Nelle bestellen 1 W.2 e; we' bijzonder op de proef werden gesteld waren roeiers en toeschou wers b'j de 75ste Varsity op het Amsterdam-Rijnkanaal bij Jutphaas. door het barre weer De foto geeft daarvan een beeld: Het terrein langs het kanaal werd welhaast onbegaanbaar, de hoffe-* lijkheid bleef evenwel. Dezer dagen is een wasbeertje, dat met nog twee soortgenoten in Artis was gearriveerd, verdwenen. Het diertje, ongeveer ter grootte van een flinke kat, maar dan wolliger en dikker, was vorige week voor het eerst in zijn buitenverblijf gelaten. Hieruit is het nu op voor het Artis- personeel onverklaarbare wijze ont snapt. Het scharrelt nu ergens in de tuin van Artis rond en dat het dit niet met een lege maag wil doen, blijkt wel hieruit dat in de nacht van za terdag op zondag en de nacht daar voor een roodhalsgans uit Siberië en drie mandarijneenden uit China dood in hun broedperken buiten zijn aange troffen. Het wasbeertje is een nachtdiertje en daarom is het voor de Artismensen die nu 's nachts in de tuin van Artis posten, een moeilijke opgave om de donkerbruine rover te vinden. (Advertentie) Van Nelle bestellen! Morgen woensdag 30 april zal een aantal forensentreinen niet rijden op de baanvakken Amsterdam-Zaandam, Amsterdam - Haarlem-Uitgeest. Am sterdam - Rotterdam. Maassluis - Rotterdam, Den Haag - Rotterdam Hofplein. Amsterdam-Bussum, Eind hoven - Den Bosch, Eindhoven-Venlo, Maastricht - Heerlen, Utrecht - Bilt- hoven. Nijmegen - Arnhem, Almelo - Enschede en Hengelo - Oldenzaal. Op de betrokken stations zijn de uit gevallen treinen nader aangeduid. Oe beslist superieure kwalitBÏt en de perfecte smaak van de dri» <m 3 smaken) MATROZEN SHAO (licht); DUO SHAG (hélf zwaar); ROTTERDAM SHAG (zwaar) worden door de bekende Koninklijke Tabakfabriek J. A A. C. van Rossem volledig en op unieke wijze gegarandeerd. Mocht nl. om de een of andere reden het gekochte pakje u minder goed toeschijnen dan wat u anders rookt, dan ontvangt u - indien u het pas aangebroken pakje (met opgave van naam. adres en reden) opzendt aan van Rossem's Tabakfabriek. Boezemsingel 33-37, Rotterdam - per ommegaande uw geld retour. mMmmm* m m m is is m m

de Stem | 1958 | | pagina 13