rct „Don Bosco'-huis te Vlissingen wordt dorado voor de jeugd Lewedorpse Boys en Goes III zijn kampioen in Afd. Zeeland Dank zij veler spontane en royale medewerking Middelburgs directeur van gemeentebedrijven vertrok „Breede Watering" heeft batig saldo van f. 339.000 Kunnen jonge Ned. XI zich revancheren op Schotten DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 29 APRIL 1958 \1 u ÈT doet u mee! Commissie voor het scheppend ambacht Bierfeesten te Zelzate Zeeuwsch-Vlamingen aan de kop WalenHugenoten en emigre s Een causerie van dr. W. D. H. Rosier JilClïl VOOT pcriïicincntc I de financiële middelen toereikend zijn 1 I zal men zeker niet aarzelen om toe tentoonstellingen KABO-AFDELING SLUISKIL HIELD JAARVERGADERING Henk Scholte niet naar Gent Handbal Brabant versus Zeeland Districtsdag KNGB te Oud Gastel Oók Piet Rentmeester Int. zeehengelen in Terneuzen Dozijn equipes in - Olympia 's Toer SPORT IN 'T KORT Y oetbalprogr am gewijzigd Middelburg-dames gepromoveerd Open paren-competitie Zeeuwse bridgetilel MARKTEN WATERSTANDEN -TACT zelf- U zoveel in r leven kunt het wat be- gwenk geeft CON-TACT unt U, dank r- en dessin- itendig, vuil- teuwt en I OP ZOOM odalientje aar vast een LODALINE an kunt U wanneer U Zege(n)rijke „kruistocht" van kapelaan van Haastert (Van onze redacteur) Kapelaan Van Haastert uit Vlissingen is thans reeds enkele maanden bezig met een „kruistocht" langs verschillende paro chies in dit diocees ten behoeve van een zaak, die hem het moge overigens blijken uit zijn activiteiten zelf zeer na aan het hart ligt: de verbetering der huisvesting van het „Don Bos- co"-jeugdwerk in Vlissingen. In tal van plaatsen in het Bredase bisdom heeft men geboeid naar zijn bewogen preken geluisterd en men heeft dikwijls ook diep in de beurs getast daar was het de kapelaan immers ook om te doen om te helpen de in Vlissingen bestaande nood te lenigen. Nog zullen duizenden op een of ander zondag zijn stem in hun parochiekerk horen klin ken en wellicht zullen zij ook nog duizenden bijeen brengen voor het goede doel, dat kapelaan Van Haastert voorstaat. Inmiddels mochten we vorige week berichten, dat de vicaris-generaal van het bisdom Breda, mgr. dr. N. Koenraadt, op Hemelvaartsdag aan staande in Vlissingen zal zijn om het nieuwe onderkomen van het Vlissing- se „Don Bosco"-werk, dat vermoe delijk door de burgemeester van de Scheldestad, mr. B. Kolff, zal worden geopend, plechtig in te wijden. Dat gebouw is de voormalige zaal „Con cordia" met alle bijbehorende ver trekken in de Palingstraat. In ver gelijking met de ruimte, die men in de oude „Willem III"-kazerne in ge bruik had, is deze vele malen ruimer en tevens vele malen geschikter. Men beschikt er over de begane grond, de bovenverdieping en de zol der. De zalen en kamers op de be gane grond zijn en worden nog gro tendeels ingericht voor het opvangen van de jongens tot veertien jaar. Er is in de eerste plaats een toneelzaal tevens sport- en filmzaal met een toneel van vier bij drie en een halve meter, dubbele coulissen, een opberg ruimte voor de banken onder het to neel en verder nog voorzien van op geknapte muurschilderingen, glas-in- lood-ramen, buisverlichting, een ta feltennistafel, een topbiljart, een werpspel en een sjoelbak. Voorts zijn nog attributen aanwezig voor het be oefenen van zaalhockey en vele an dere spelen. Het toneel is verder uit gerust met voetlicht en een hoge lichtbak en een gekleurde schijnwer per. Ontspanningszaal Vóór deze zaal ligt de ontspan ningszaal, die op eenvoudige wijze bij de grote ruimte te trekken is door verwijdering van het zoge naamde brandscherm en waardoor dan een zaal ontstaat, die gemak kelijk enkele honderden mensen - kan herbergen. In de ontspannings zaal staat een biljart, een voetbal- biljart, een schijvenbiljart en een flipperspel en er zijn verscheidene tafelspelen aanwezig. Voorts is er een aansluiting voor een televisie-toestel en er komt ook een radio. Het televisietoestel staat gewoonlijk in een der bovenzalen, maar kan dus in de grotere zaal worden geplaatst, wanneer er bij zondere uitzendingen zijn, waar voor veel belangstelling bestaat. Rechts van de ingang ligt een werk zaal, die ruim voorzien is van vele soorten gereedschap en waar men o. m. een draaibank en een cirkelzaag vindt, welke laatste instrumenten uiteraard alleen bediend mogen wor den door jongens boven de zestien jaar en door de jeugdleiders. Op de achterplaats komt dan nog een staan de draaimolen en wanneer er dan nog ruimte overschie ,tz amenl nog ruimte overschiet zal men die in orde maken voor het beoefenen van de volleybalsport. In de gang zelf is eventueel gelegenheid voor het be drijven van windbuksschieten of vo- gelpiekwerpen. Oudere jeugd De bovenverdieping is het domein van de oudere jeugd en daar is waar schijnlijk ook de enige plaats in Vlis singen, of zelfs ver daarbuiten, waar men zich sigaretten per stuk kan aanschaffen. Er is een kamer voor de modelbouwers van zweefvliegtui gen en schepen, een tafeltenniszaal en een knutselhoek, een biljartzaal en een kamer, waarin nog een of an der spel* geplaatst kan worden. Ach ter de biljartzaal ligt de lees- en te levisiezaal, waar dus ook het reeds eerder genoemde televisietoestel staat en waar ook diverse tafelspelen beoefend kunnen worden en daar naast is nog een kamer, waar even eens een radiotoestel komt en waar men. zich voorts kan vermaken met dammen, schaken, kaarten of dis cussie. Óp deze verdieping ligt ook de keuken, waarin dejongens voor koffie of theé kunnen zorgen. Tenslot te zijn daar nog twee kamers, welker bestemming nog nader moet worden vastgesteld. vooral voor de jeugd zeker zeer aan trekkelijk zou zijn, gezien de speciale sfeer, die er op betrekkelijk eenvou dige wijze in te brengen is. Vele van de zaken die men in het gebouw „Concordia" thans aantreft, waren reeds in het bezit van „Don Bosco" en een groot deel van de ar beid, die nodig was om het gebouw enigszins op te knappen, werd hetzij geheel belangeloos of tegen een rede lijke vergoeding verricht. Er zijn ech ter vele voorzieningen en er moeten er ook nog veel komen, die aanmer kelijke geldsbedragen gevergd heb ben of dit nog zullen doen, zoals bij voorbeeld nieuw aangeschaft meubi lair en nog te verrichten reparaties en dergelijke. De vele gevers kunnen er echter van overtuigd zijn, dat hun geld goed wordt besteed ten behoeve van de geestelijke welvaart der man nelijke jeugd uit Vlissingen en om geving. Te Zelzate zijn op het ogenblik uit gebreide bierfeesten aan de gang. Ze zijn vrijdag jl. begonnen en duren tot a.s. donderdag. Ondanks de wel zeer populaire benaming van deze feestelijkheden, werden ze georga niseerd „door en ten voordele van de Culturele werken", zoals de affi ches vertellen. Behalve allerlei folkl-o ristische evenementen houdt men ve le muziekuitvoeringen. Daarvoor zijn ook verscheidene Zeeuwsch-Vlaamse gezelschappen uitgenodigd. Zaterdag heeft ook Kasporgo uit Goes een dansuitvoering op de Markt van Zel zate gegeven. Zondag concerteerde het jeugdorkest „Semper Gaudete" uit Clinge, dat veel succes oogstte Dit is des te opmerkelijker omdat de Clingse jongens en meisjes moes ten optreden na „Die Trachtenmu- sikkapelle Fusch", een Oostenrijkse kapel die uiteraard veel belangstel ling en waardering ondervond. Woensdag treedt Tremola Thalia uit Axel op. (Advertentie) LJG-CONCOURS MIDDELBURG Te Middelburg heeft de Landbouw Jongeren Gemeenschap haar jaar lijkse toneel- en muziekconcours ge houden. De Zeeuwsch-Vlaamse deel nemers hebben daar een uitstekend figuur geslagen, want de eerste en tweede prijzen in het toneelconcours waren resp. voor de afdelingen oost en west Zeeuwsch-Vlaandren en bo vendien behaalden de beide L.J.G. Orkesten, dat van Hoek en dat van Groede, een hoge classificatie in het muziekconcours. De jury voor deze laatste catego rie bestond uit mevrouw J.M. Scherp huis en de heren H. Stam en J.F. Mannaert (Hulst). Zij gaven het or kest van Hoek 80 punten en dat van Groede 79. Unaniem waren de jury leden het er over eens dat de beide LJG-orkesten goede amusements orkesten zijn. De toneelgroep oost-Z. Vlaanderen veroverde de eerste prijs met „Rus sische eieren", het westen kreeg de tweede met „Hou de butler in de gaten" en de derde prijs tenslotte was voor Tholen. Kapelletje De zolder van het gebouw, waar een materialenkamer is, vormt onte genzeggelijk een zeer aantrekkelijke ruimte voor de inrichting van een T)i kapelletje en wanneer de nog komen- stemming te vragen voor het maken van een dergelijke gelegenheid, die Ingesteld is een provinciale com- i missie voor bescherming en stimule- ring van het scheppend ambacht, ook j wel aangeduid als „het edele hand- werk". Voorzittre der commissie is mr. j dr. A. Mes, lid Ged. Staten: secreta- ris, mr. J. Hornstra, directeur der stichting Zeeland en leden mr. L. Kakebeeke, Middelburg; jhr. v. Bon- niiïghausen, burgemeester van IJzen- dijke; jhr. de Beer v. Poortegael, burgemeester van Veere; B. v. d. Berg, dir. Middenstandsbank, Middel burg; K. v. Dijk, dir. districtsarbeids bureau en de secretarissen der beide K.v.K. De commissie zal nog aangevuld worden met vertegenwoordigers voor Schouwen, Tholen, Middelburg en het instituut voor arbeidersontwikke ling. De middenstandsconsulent, de heer Korstanje. Goes, zal tussen deze com missie en het centraal orgaan voor het scheppend ambacht het contact leg gen. Allereerst zal worden nagegaan wat er nog rest van het edele handwerk en daarna zal de afzet van het ge produceerde worden bevorderd. Werk terrein ligt er in het nieuwe provin ciehuis te Middelburg; in het te her bouwen stadhuis van Sluis enz. Ook zullen permanente tentoonstellingen worden ingericht in enkele plaatsen, waar verkoop-kansen gunstig liggen. De heer W. D. H. Rosier, redac teur van „Gens nostra" hield in ,,'t Zuid" te Breda een causerie over „Walen, Hugenoten en emigré's" en wel voor de afd. west-Brabant van de Nederlandse genealogische vereni ging- Walen en Hugenoten zochten ons land op terwille van hun geloof, emigre's kwamen voor en na de Frans revolutie. Waalse protestanten zochten bij ons veilig onderdak en vormden de „Eglise wallonne", welke in Neder land nog altijd bestaat. Voor him uitwijking krioelt het te Brugge van Waalse geslachtsna men. De reden hiervan is eenvoudig. Handswerklieden en kleine nering doenden als zij waren, volgden zij hun beschermers, en patroons naar Brug ge. Daar toefde ook Marnix van St.- Aldegonde van Bourgondische af komst, die zich later vestigde te Breda en daarna te Oost- eh West- Souburg op Walcheren. Velen streken in Leiden neer en woonden in huis jes aan de Oranjegracht. Men woon de binnen de vestingmuren en daar Zeer velen hebben maandagmiddag gebruik gemaakt van de gelegenheid, die het gemeentebestuur van Mid delburg had geboden, om afscheid te nemen van ir. B. C. Roeters van Lennep, directeur van gemeentebe drijven te Middelburg. Kortgeleden bereikte deze de 65-jarige leeftijd, waardoor hij genoodzaakt werd zijn ambt, dat hij in Middelburg 27 jaar uitoefende, neer te leggen. Burgemeester mr. J. de Widt, zei met gemengde gevoelens vervuld te zijn: met vreugde omdat de schei dende de 65-jarige leeftijd had be reikt, maar met spijt over zijn ver trek. ..Deze 27 jaar hebben veel voor u betekend, terwijl u ook voor Mid delburg van grote betekenis bent ge weest". aldus mr. de Widt, die het beleid over de drie gemeentelijke be drijven (gas, water en elektriciteit), geen eenvoudige zaak noemde. Hij meende, dat enkele rampen in het bijzonder een stempel hebben ge drukt op het werk van ir. Roeters VAN DER STEEN Tijdens de algemene ledenvergade ring der K.A.B.O. afdeling Sluiskil, waarin zijn begrepen Terneuzen en bas van Gent heeft de districtsbe stuurder, de heer van Hest harde ^°rden «ezegd aan het adres van de ARKA in verband met de afschei ding van de K.A.B. Na eerst het salarisbeleid voor de ambtenaren te hebben besproken waarin spreker er op wees, dat de K.A.B.O. zich lang niet in alle opzich- Z.n IPet dit besluit kan verenigen (doch er is van gemaakt wat er in de gegeven omstandigheden van kon worden emaakt) besprak hij de ver houding K.A.B. - K.A.B.O. A.R.K.A. j,,®? heer van Hest wees er op, dat ffem i/ onderscheid moet worden tussen wezen en vorm van k?" °£g?n'satie (in dit geval verhou- ftKAB - A.R.K.A,). Hij liet daar- H int!1-1 uitkomen dat hij tegen ue A.R.K.A. als organisatie geen grieven had, maar wel tegen het gevoerde beleid van het ARKA-be- |JUU£- waardoor een breuk met de K.A.B. werd veroorzaakt. De voorzitter, de heer F. Lauret herdacht met een kort gebed twee leden, die in het afgelopen jaar zijn gestorven, nl. de heer Selis uit West- d°rPe en de heer van Gremberzen uit Terneuzen, reclamebiljet van de K.A.B.O. om te komen tot één Katholieke Bond van Overheidspersoneel. De secretaris, de heer J. Eecke- laer. memoreerde in zijn jaarverslag de kaderdag op 10 april te Breda, n.a.v. het salarisbeleid. Thans is de K.A.B.O. ook in het Gemeentelijk Overleg vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer F. Lauret, en het bestuurslid de heer A. de Vries uit Sas van Gent werden bij acclama tie herkozen. Rome-reis De voorzitter vroeg of er reeds ge gadigden waren voor de Rome-bede vaart in 1959 in verband met het 50- jarig bestaan der K.A.B.O. De mees ten zullen wel tegen de kosten opzien doch de heer Lauret meende dat er toch een oplossing moet kunnen wor den gevonden. Hij deed de vergade ring daarbij een interessant voorstel aan de hand, zodat er tenminste één lid mee zou kunnen. Hij stelde voor dat alle leden gedurende één jaar per week ongeveer 5 cent méér con tributie zullen betalen. Voor deze van Lennep. Wethouder jhr. mr. T. A. J W. Schorer was onder de indruk ge komen van een drietal facetten, die de werkzaamheden van ir. Roe ters van Lennep kenmerkten, na melijk een grote liefde voor het werk, een enorme kennis van zaken en de grote zorg voor het perso neel. Namens het gemeentebestuur bood mr. Schorer een zilveren schaal aan. De heer L. J. van 't Westende had als wethouder van gemeentebedrij ven zeven jaar met ir. Roeters van Lennep samengewerkt. „Op de meest prettige en aangename wijze", zoals hij zei. En daarin viel juist die moei lijke periode in de ramptijd, toen met name het aantrekken van mate rialen bijzonder moeilijk was. De gemeentesecretaris, de heer J. Ph. Koene, sprak uit naam van de hoofden van dienst, alsmede namens twee oud-hoofden van dienst. Hij ken schetste de heer Roeters van Lennep als „een man van de daad". De heer J. J. Jansen trad als tolk op van vele oud-gedienden. installa teurs, firma's en leveranciers, als mede van het huidige personeel en de wethouder van gemeentebedrijven. De heer Roeters van Lennep dank te in de eerste plaats het college van burgemeester en wethouders voor het vertrouwen, dat het in hem gesteld heeft. Voorts sprak hij woorden van dank voor de waarderende woorden die mn P. van Empel en de heer L. J. Breel in de laatste raadsver gadering gesproken hadden. De scheidende directeur zei, in Middelburg tien burgemeesters te hebben meegemaakt. Hij vond dit een nadeel, maar een prettige omstandig heid was, dat hij een langdurig con tact met de wethouders heeft gehad Tot slot dankte hij het secretarieper- soneel en zijn collega's voor de pret tige wijze van samenwerking. Tenslotte werd de heer Roeters van Lennep nog toegespronken door de heer C. J. Buurman namens leer lingen en leraren van de Gevalocom- missie, waarvan de heer Roeters van Lennep voorzitter is, door de heer D. J. Adriaansen namens de vereni ging van gasfabrikanten (speciaal in het zuidwesten), ir. C. J. van Royen. directeur van het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening en namens de commissie van deskundigen voor de watervoorziening in Zuid-Beveiand en Walcheren, de heer C. Kunst, voor zitter van de ver. van elektrotechni sche werkgevers, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, directeur der N.V. me de beschikbare ruimte gewoe kerd moest worden telden die huisjes vier a vijf etages. De oudste Waalse kerk is die van Mid delburg. Zij had het oudste lidmaten boek, doch in mei 1940 is dit met het héle archief verbrand; hierin stond als lid vermeld de vrouw van St.-Aldegonde. Te Zierikzee werd in 1620 een synode gehouden en men besloot alle acta van vergaderingen in tweevoud op te stellen. Een exem plaar zond men naar de Waalse kerk te Leiden, waar het algemeen archief berustte. Waalse en Franse namen werden hier verbasterd; zo werd Lancet op twee en twintig verschillende manie ren gespeld! Maar namen vertaalde men ook. Zo werd ie Blanc veran derd in De Wits en De Genestet werd De gewone stad. Te Oostburg woonden véél Walen en Hugenoten; het is de enige Waalse kerk in ons land, welke haar attesta ties bewaarden. „Een attestatie was toen een groot vel papier, vermelden de het hele levensbestaan van een familie. In Den Bosch streken ook véél Zui derlingen neer en namen cjienst in het leger van stadhouder Frederik Hendrik. Zulks is nog na te gaan uit de bewaarde lidmaten registers. Er staan hele vendels in met de namen van hun officieren! Toen Lodewijk XIV het-edict van Nantes herriep, brak de vervolging van Hugenoten los. Ge situeerden maakten hun goederen te gelde, weken uit naar Amsterdam en Londen. Doch velen vonden Enge- lands hoofdstad zó vreselijk werelds, dat zij de stad aan het IJ tot woon stee kozen. Hugenoten uit la Rochelle togen naar Amsterdam, die uit Duitsland naar Den Haag, waar zij grote kerken bouwden. Inwoners van Sedan vestig den zich te Maastricht. De lidmaten boeken van de kerk te Sedan zijn in 1890 gecopiëerd en wijzen uit, dat velen via Wesel naar Berlijn trokken, Tal van Hugenoten trokken naar zuid-Afrika en in de Unie treft men nog altijd namer. aan van Cellices, du Toit, Malan, Joubert, Duplessis, enz. Spreker wees op het verschil tussen dorps- en stadsarchieven. De laatste zijn zeer uitgebreid, ver meldend levensloop van families, de eerste zijn en blijven sober. Daar onze voorouders soms verre van verdraagzaam waren, volgde bij ons een nieuwe uitwijking en velen gingen als Pilgrim-fathers naar Amerika. Sinds 1740 werd het in Frankrijk verplicht het huwelijk te doen plaats hebben voor een r.-k. priester, want anders wachtte de gevangenis. Van daar nieuwe toeloop naar ons land. meerdere contributie (waarin de le den natuurlijk vrij worden gelaten) „„HUL,,. uer in v kunnen zij meeloten om een gratis ..De Vitrite Works", burgemeester A. reis naar Rome. Dit voorstel vond de Kam van Vrouwenpolder en de "VV?,™ezlge" een, zeer Snnstig heer P. Kas. directeur van de water- By d. ingekomen stukken was een Uitgewerkt Verder wor' I leidingmij. Midden-Zeeland. In de le klasse A van de afdeling Zeeland van de KNVB is de beslis sing gevallen. Lewedorpse Boys won met stevige cijfers van het bezoe kende Schoondijke (7-2) en werd daarmede kampioen. De Boys kunnen dus nu een poging wagen om weer in de KNVB terug te keren. De beslissing voor de onderste plaats werd nog een weekje uitgesteld. Vol harding '32 kreeg namelijk op eigen veld een 1-6 nederlaag te slikken van Vogelwaarde en bleef dus lantaren drager, maar zou nog boven Walche ren kunnen komen, want de Vlissin- gers verloren hun laatste wedstrijd voor eigen publiek met l'-4 van Robur De stand is nu als volgt: Lewedorpse Boys 20-35, Noormannen 20-33, Schoon d-ijke 18-25, Koewacht 19-24, IJzen- dijke 20-22, Robur 19-21, Vogelwaarde 20-17. Kruiningen 19-14, Domburg 20- 14, Walcheren 20-5, Volharding '32 19-4. Groede gepromoveerd Voor de promotie naar de le klasse van de afdeling speelden Patrijzen en Groede hun tweede wedstrijd, ditmaal te 's Heerenhoek. Evenals vorige week op eigen veld won Groede met 3-2, waarmede het dus naar de le klasse promoveerde. In 2 A werd Zuidzande bijna hek- kesluiter, want het kreeg op eigen veld van Aarden-burg 2 een stevige 2-8 nederlaag te slikken, terwijl Noor mannen 2 twee kostbare punten ver overde op het bezoekende Retranche- ment. De stand is nu: Groede 16-30. Zeeland Sport 4 15-23, Retranchement 16-19, Biervliet 2 16-15, RCS 3 15-13, Het telefonisch onderhoud, dat de heren Bolle vicevoorzitter van de KNBB en van Oosterhout voor zitter van de Biljartclub Holland mèt de secretaris van de Belgische Biljartbond, de heer Druart, hebben gehad, heeft geen resultaat' opgele verd. De heer Druart bleef op zijn standpunt staan, dat Henk Scholte niet gerechtigd is deel te nemen aan het Europees kampioenschap 47/2 in Gent. omdat de Eindhovenaar in de in Amsterdam gespeelde selectiewed strijden het internationaal voorge schreven gemiddelde niet heeft ge haald. Henk Scholte heeft thans besloten zijn aangevraagd lidmaatschap van de KNBB wee.r in te trekken. „Ik ver trouw de hele affaire niet. In de vijf dagen, dat iik nu lid ben van de KNBB heb ik meer verdriet gehad dan in het voorgaande jaar in de NNB-B en ik beoefen de biljartsport voor mijn plezier, niet voor mijn verdriet. Daarom heb ik beslopen de wed strijdsport er voorlopig aan te geven. Ik zal ook als secretaris-penningmees ter van de biljartclub Holland de le den van deze club voorstellen het aan gevraagde lidmaatschap bij de KNBB in te trekken en dit seizoen niet meer in KNBB-verband uit te komen. Het lijkt mij het beste als we dan tegen het begin van het volgende seizoen ons standpunt bepalen". In het gisteren geplaatste verslag over het handbaltreffen tussen Bra bant en Zeeland té Roosendaal kwa men verschillende ontjuistheden voor. Onderstaand geven wij nog een sum mier overzicht van het juiste verloop der twee gespeelde wedstrijden. Dames. In de eerste helft wisten de Zeeuwse dames 3 maal de bal in het Brabantse doel te laten verdwij nen. Na de thee was het vooral Zee land die de toon aangaf. Mej. Rippe van Rapid wist de eer voor Brabant te redden, doch dit kon de blauw-witten (Zeeland) niet ver hinderen nog 4 keer te scoren. Eind stand 71 voor Zeeland. Heren. Een snelle wedstrijd waarin de Zeeuwen hun Brabantse collega's verre de baas waren. Zeeland scoorde voor de rust 6 keer tegen Brabant 3 maal. Na de rust windvoordeel voor Bra bant, doch slechts eenmaal wisten zij de bal in het Zeeuwse doel te laten verdwijnen. De Zeeuwen speelden zich steeds zeer goed vrij en de resultaten bleven dan ook in deze tweede helft niet uit. Zeven doelpunten werden door hen gemaakt en zo behaalden de Zeeuwse heren een verdiende 134 zege. Op 1 juni a.s. zal te Oud-Gastel de districtsdag van het district Ber gen op Zoom van de katholieke Nel derlandse Gymnastiek Bond worden gehouden. De gymnastiekvereniging „Vlug en Lenig" zal bij gelegenheid van haar 12 1/2 jarig bestaan als gastvrouwe optredenen. 's Morgens zullen op het sportpark van Oud-Gastel de di- sticts wedstrijden worden gehouden, bestaande uit vrije oefeningen voor senioren en junioren. Des middags heeft een massale demonstratie voor het publiek plaats. Tijdens deze demonstratie zullen ook oefeningen aan de toestellen worden uitgevoerd. De districtsdag zal besloten worden met een défilé door het dorp. Een en ander is gisteravond be sproken tfjdens een bestuursverga dering van het districtsbestuur in De Korenbeurs te Bergen op Zoom. In een bijzonder vlot tempo hebben de ingelanden van het waterschap „De Breede Watering" bewesten Yer- seke", onder leiding van de dijkgraaf P. J. J. Dekker in de Prins van Oran je te Goes, zich door een agenda van negen punten waarbij veel stem briefjes te pas kwamen, gewerkt. De heer Dekker deelde in zijn openings woord mede, dat het werk aan de zeedijk te Schore flink opschiet. Mo menteel is men bezig met het afma ken van het grondwerk; het inzaaien daarvan; het graven van de berm- sloot en het maken van uitwegen; het aanbrengen van drainages in de teen van het binnenbeloop; het bouwen van het magazijn en het maken van ene boothelling aan de sluisboezem en het bestek klaarmaken van de werkzaamhedij voor het egaliseren van de opgeperste grond. Door de storm van 25 en 26 fe bruari jl. is schade aan de steenglooi ingen aan de Oosterschelde ontstaan, waarvan de herstelkosten worden ge- i raamd op f 1750.Het zuiveren van waterafvoerkanalen ia ongavaar r-yt februari gereed gekomen. De plannen voor verbetering van de zwakke plaatsen in de zeewering langs de Oos terschelde wachten nog op goedkeu ring. Voorts vertelde de heer Dekker, dat Ged. Staten verschillende beslui ten van de ingelandenvergadering van 30 december 1957 hebben goedge keurd. Ondanks het feit, dat de uitgaven voor de verhoging en verzwaring van de zeedijk langs de Westerschelde 'n stempel hebben gedrukt op de reke ning 1957 kon toch een batig saldo gemeld worden: f 339.187. Voor het heffen van rechten aan het haventje te Kattendijke werd opnieuw een con cessie aangevraagd bij de Kroon voor de tijd van vijf jaar. De tarieven blijven ongewijzigd. Tot afgevaardigden in de dijkraad van de waterkering van de calami- teuze polders oost-Beveland en Wil- helmina werden herbenoemd de he ren P. J. J. Dekker en B. M. van Nieuwenhuijze en Uenobmd de heer M. H. van Liere (in de vac. K. M. Mnnbt. Aardenburg 2 15-11, Noormannen 2 15-10, Zuidzande 16-10, 'sH. Arends- kerke 2 14-7. In 3 A had Robur 2 in Vlissingen niet de minste moeite met Walcheren 2 (0-10) en kwam daardoor samen met Schoondijke 2 aan de kop. De stand is hier: Schoondijke 2 15-24, Robur 2 15-24, Patrijzen 2 16-21, Le wedorpse Boys 2 13-16, Middelburg 4 15-12, IJzendijke 2 15-11. Zeeland Sport 5 15-11, Walcheren 2 16-10, Retran chement 2 14-5. Over het algemeen is het be lang van wedstrijden zoals deze woensdagmiddag te Amsterdam tegen Schotland, in Nederland nog niet zc doorgedrongen als in andere landen. In Engeland, Schotland, Frankrijk, Denemar ken en Duitsland hebben deze ontmoetingen een grote popula riteit verworven vanwege het feit dat eenieder in dit soort elf tallen toekomstige internatio nals ziet. De KNVB heeft onlangs besloten deze wedstrijden ook te organiseren. De eerste ontmoeting tegen Schot land, die op 22 oktober 1957 in Edin burgh werd gespeeld, was voor de Nederlandse spelers en officials een grote verrassing, vanwege de gewel dige kracht der Schotten. Ware de Nederlandse doelman Cox en de ach terhoede niet zo geweldig op dreef geweest, dan zou de score belangrijk hoger zijn geweest dan 41 in het voordeel der Schotten. Nederland is gebrand op revanche. Trainer Schwartz, die destijds ook de wedstrijd in Schotland meemaakte, is er in geslaagd een krachtig en attrac tief elftal op de been te brengen. Het is echter de vraag, of dit team sterk genoeg is om de Schotse professio nals (zij zijn dit met uitzondering van de linksback David Holt allen) te overwinnen. Hard en sterk De Schotten spelen bij voorkeur short-passing. Het zijn harde, sterke jongens, die over een onbeperkt uit houdingsvermogen beschikken. In Edinburgh viel het op, dat men wel iswaar het oude Schotse spelsysteem had gehandhaafd, maar dat daarnaast toch een nieuw element in het Schotse spel is gekomen, n.l. het veelvuldig aanvallen der verdedigers. Op bepaal de momenten, met uitzondering van de doelman natuurlijk, is het gehele team in het offensief, om bij een af- Een Nederlandse wielerploeg, uit vier amateurs bestaande, zal op 19 juni a.s. deelnemen aan een 180 km wegkoers op het eiland Man. In de ze ploeg zijn opgenomen: Jan Hu- gens. Piet Rentmeester, Ab. van Eg- mond en Coen Niesten. Reeds maandenlang wordt door het bestuur van de sporthengelaarsver- eniging „Ontspanning na inspanning" gewerkt aan de organisatie van een grote (de eerste) zeehengelwedstrijd in Terneuzen op donderdag 1 mei a.s. Dank zij de medewerking van de Terneuzense middenstand kan „O.N. I." vele fraaie en kostbare prijzen ter beschikking stellen. Ruim honderd inschrijvingen kwa men reeds binnen, o.a. uit Delft, Den Haag, Rotterdam en Roosendaal. Om half zes 's avonds zal de prijs uitreiking worden gehouden in het r.-k. Parochiehuis. Voor Olympia's Toer door Neder land, die van 27 mei tot en met 1 juni zal worden verreden, zjjn thans twaalf van de veertien teams definitief inge schreven. Zoals bekend, stonden de ploegen van België (Antwerpen) en Duitsland (Berlijn) reeds vast, evenals de mili tairen, Verder schreven in Olympia, een Limbutgse poleg, Theo Middel kamp (Goes), De Kampioen (Haar lem) met de gastrenners Adrie van Steenselen en Mick Snijder, De Spar taan (Den Haag), De Baronie (Breda en omgeving), De Rotterdamse Leeuw Feijenoord (Rotterdam) en een combi natie Le Champion-Ulysses (Amster dam). Inmiddels heeft prins Bernhard we derom de legpenning toegezonden voor de winnaar van Olympia's Toer. Zware nederlaag M.L.T,C. in tenniscompetitie In de zuidelijke 2e klass afdeling 1 van de lawntenniscompetitie kreeg het Middelburgse MLTC op eigen ba nen een stevige 1-7 nederlaag te slik- ken van CV. In de 4e klasse zuid, afdeling 1, ver- l°°r MLTC 3 met 2-6 van het Goesse Sla Raak. In de 4e klasse zuid, afdeling 2, ging MLTC bij Olympia om de beide punten (3-5). In de 5e klasse zuid, afdeling 3, zag De Schelde 3 zich met 0-8 geklopt door MLTC 4. In de 5e klasse zuid, afdeling 4 ten slotte deelden MLTC 5 en de TC Krui ningen de punten (4-4). DE VOETBALWEDSTRIJD noord oost-Frankrijk oost-Nederland. die zondag 4 mei te Reims zou worden gespeeld, gaat niet door. De Fransen hebben, in verband met de afwerking van hun com petitieprogram, geen kans gezien er een dag voor vrij te maken. VOOR DE EERSTE RONDE van het Daviscuptoernooi werden nog ge speeld: India-Monaco (5—0) en Chili-Turkija (4—1). geslagen aanval onmiddellijk in de verdediging te kunnen gaan. Dit kan men alleen doen, als men over snelle spelers beschikt met veel uithou dingsvermogen. De wedstrijd van morgen wordt geleid door een Belgisch trio, n.l. scheidsrechter K. Lescart en grens rechters, M. Raeymaekers en P. van Royen. Het Schotse team Het Schotse team (de Nederlandse XI publiceerden wij gisteren): doel: R. S. Beattie (Celtic); achter: A. H. Parker (Falkirk), captain; D. Holt (Queen's Park); midden; R. Nichoi (Hibernian), J. Plenderleith (Hiber nian), R. Kennedy (Kilmarnock); voor: G. Herd (Clyde), D. Currie (Clyde), A. M. Cousins (Dundee), J. Colrain (Celtic), E. O'Hara (Falkirk). In het KNVB-programma voor zon dag 4 mei zjjn de navolgende wijzi gingen aangebracht: INGELAST: EDO 2—NAC 2; Bres- kens-Clinge (4 H); Vlissingen 2-Zee- land Sport 2 (res. le klas). De dames van de hockeyclub Mid delburg promoveerden naar le zui delijke 2de klasse, want na de over winning op M.O.P.2 wonnen zij nu ook de uitwedstrijd tegen Weert, zij het dan op het nippertje (0-1). Dat was echter voldoende, want er wordt slechts een halve competitie gespeeld en vorige week speelden M.O.P.2 en Weert gelijk. Het enige doelpunt word voor de rust, toen de Middelburgers de wind mee hadden, gescoord door Loes Haag. Een twee de doelpunt van Fieke Kruijder werd afgekeurd. De uitslagen der demi-finale ge speeld in hotel Des Pays-Bas te Ter neuzen luiden: Lijn noord-zuid: 1 de Feyter-Wage (Luctor) 139 pnt; 2 Al-Cattoir (Sas van Gent) 130,5; 3 Bakker-Franken. (Luctor) 120; 4 Dhr. Mw. Verschel ling (Luctor 115; 5 Dhr. Mw. Ro bijn (Luctor) 111,5; 6 Leenhouts-TJse- baert (Luctor) 104; 7 Toijssaint-v.d. Linden (Luctor) 97,5; 8 Dhr. Mw. Mulder (Terneuzen) 90,5; 9 Dhr. Mw. de Ridder (Luctor) 64. Hjn oost-west: 1 Dhr. Mw. de Jong (Hulst) 120,5 pnt; 2 Standaert- Primo (Gent) 118; 3 Dhr. Mw. Voor hans (Luctor) 116,5; 4 Maat-Geene (Luctor) 110,5; 5 Thomaes-de Klerk (Terneuzen) 108; 6 Geerling-Gerrits (Sas van Gent) 107,5; 7 Thomaes-Gee- len (Terneuzen) 105,5; 8 Goossens-v.d. Hooft (Luctor) 94,5; 9 Gunter-van Dongen (Sas van Gent) 91. KAPELLE, 28 april. Groentenvei- ling: Rode kool Al 16; gele savooie kool Al 21, spinazie 1 6174, krop sla 1216, prei 40, rabarber 3541. witlof 5657, bloemkool stek 4, C2 6,5, B2 17, A2 56, B2 34. ROTTERDAM, veemarkt: Aanvoer in totaal 1728. Vette koeien en ossen 1166. Varkens 562. Vette koeien le kw. 200335, 2e kw. 270295, 3e kw. 250265 ct. per kg. Varkens (lev. gew). le kw. 180, 2e kw. 178, 3e kw. 176 ct. per kg. Vette koeien, aanvoer iets kleiner, handel redelijk, prijzen prijshoudend, prima's boven notering. Varkens (lev. gew.) aanvoer aanmerkelijk korter, handel vlot, prijzen hoger, prima's boven notering. ROTTERDAM, 28 april. Binnen landse granen ochtendbeurs (of ficieuze noteringen per 100 kg. fran co Rotterdam). Tarwe: rode op vochtconditie bij uiterst klein aanbod van 30,75 31.voor enkele schuitjes, de pri ma witte tot 31.50. Voedergranen zeer kalm zo- mergerst naar kwaliteit van 26.75 tot 29.50 met extra daarboven. Haver: naar kleur en droogte van 28.tot 29.50, extra blanke daar boven. Rogge flauw in de doorsnee kwaliteit circa 23.75 en bakrogge ca. 24.75. Paulvruchten: er ging wederom weinig om in groene erwten op ca. f 32.50, schokkers en bruine bonen evenwel bij meer belangstelling ho ger genoteerd, circa f 67,50, alles boerenschoon. Konstanz 325 (-1), Rheinfelden 269 (+4), Breisach 210 c+6), Straatsburg 305 (+5), Maxau 479 (x5), Mannheim 347 (+9), Mainz 340 (+3), Bingen 241 (+4), Kaub 267 (+5), Trier 222 (-53). Koblenz 270 (+12). Keulen 262 (-15) Ruhrort 472 16), Lobith 1089 (+13), Nijmegen 858 10). Arnhem 874 (+9>. Eefde IJssel 410 (+25). Deventer 313 (+28), Moijsin 5560 (-25), Visé 5122 (+59), Borgharen 4136 U84), Belfeld 1249 (+117), Grave beneden de sluis 633 646Si.

de Stem | 1958 | | pagina 11