Twee proef woningen drie weken gebouwd worden in Suprahix plasticlak Raad van Vlissingen in taai debat over waterleidingtarieven Tussen dijken en dammen Sagklat) Pc Stem 11» Concordia V» .svENWtKKE.ING N. Wijffels benoemd tot lid gemeenteraad IJzendijke 1 op16 met de IDéal 19 Burgemeester Teilegen van Ter neuzen opende Paraat dienst Kruis NOG GEEN OPLOSSING EEN ONTSLAG Zeeuws record aan vacatures in onderwijs Texelse vissers toekomst van Breskens tweede blad zaterdag 26 april 1958 diensten erenartsen ENDA idaag orgen aandag Tc Oostkapelle cn Kwadedamme Proeftuin Haamstede wordt geopend sevilla orange marmelade Protest van middenstand tegen dempingsplannen Vissershaven IRIIJMPH Militaire order lering te Hans- Z.-Beveland-oost is aan vier leden inne de oorkonde 20-jarige trouwe ■gemeester Jobse de oorkonden uit ngoudt, J. Hame en M. Ie Clerq te ngsecretaris, de e te Middelburg, toespraak, waar- r de verdiensten goudt werden ge- het bereiken van jd afscheid nam ilonne. Met zijn ds vele jaren op- van de helpsters, jngoudt met zeer wijding het Rode de doktersdiensten Goes: dokter v. d. de Bruin; Middel- >r; Vlissingen: dok- ïkenszand. Arends- ;dijk: dokter Vos te e Hansweert, Krui- ke en Rilland: dok- Cruiningen. Dokter ?nhoek neemt waar ier; dokter Kiviet dokter Gelderblom Hoedekenskerke nann. de doktersdienst r dokter Boor; te ikter van Breda- mrdenburg: dokter stburg. Voor Bres- Dondijke: dokter Eg- ;e. Voor Cadzand, dokter de Meijer te iet, IJzendijke: dok- rvliet. nd wordt de dienst Dor de heren Joh. iszand en G. Bone gen. Sluis, Groede: W. sluis. IJzendijke: H. A. M. rliet. /ertei.tie) uidje LF-OUE-ZEEP on jour Tristesse, 18 j. Jectro: Schurken gaan Schouwburg: Bloed Lihamhra: De wilder- ng, 18 j. Luxor: Bloed j. Kon. Vlaamse Opera, ïerbaron. fzicht 8 uur: Schwarz- el 7.45 uur: Kaiserball xor 3, 4.15 en 5.30 uur: kroonprinses Beatrix et staatsiebezoek van stenpaar aan Neder- iebezoek aan Zweden 8 uur: Droomeiland. uur: De vleugels van ïtrum 6.30 en 9 uuri n de hel. - olympia 8 uur: Con- >rd. nema v. Dijk 7.30 uurt ïgebouw 8 uur: Monpti Dolf de Backer 3 Fancy-fair en uur: De schrik der 7 en 9 uur: Bonjour Electro 3.30, 7 en 9.15 ;aan naar de hel, 18 j. en 8 uur: Bloed in lhambra 3, 7 en 9 uur: er samenleving, 18 j. lur: Bloed in de sneeuw t jeugdhoeve: To- parochiële toneelgroep, otel De Vriendschap 3 E Fancy-fair en prijs- Hofzicht 5 en 7.30 uur: .1. .edel 2 uur: Jacht OP 14 j.; 4,30 en 7.45 uur: Luxor 2 uur: De vleu- ot. 14 j.; 4.30 en 8 uur: al. Concertgebouw 2, 5 uur: Het bezoek van :atrix aan de West; Het an het Engelse vorsten land; Het staatsiebezoek 1957.; 8 uur: De vleU- >ot, 14 j. - Roza Everaart: Sohie* ap. Em. Vermeersen 3 J. der Weduwe 6 uur; V. Wouters 3 uur: Schi«- ntrum 3.45 uur: Aan de ïl, 14 j.; 8 uur: On veins Olympia 2.30 uur: il en dank, 14 j.; 5 onsondergang, 14 j. R.-k. patronaatsge* Dansen. Kinema v. Dijk 2, 5 en j>t. jopgebouw 2.30 uur: Den dunne; 5.15 en 8 uur. iet enig voorbeh. Sehieting. BERG P. Leeraert ed. Schouwburg 3 en 7 ek van de oude darn Kon. Vlaamse Oper»; en boete; om 8 nu Bonjour Tristesse, J' - Electro: Schurken R3® 8 j. Schouwburg: Blo Alhambra: De enleving, 18 j. LuX°r ïeeuw, 14 j. [.edel 5 en 6.15 uur' ïze kroonprinses aan uur: Kaiserball, ®-1- m„ Luxor 8 uur: entrum 8 uur: Onveil^" olympia 8 uur: V<>o Kinema v. Dijk 7.30 oopgebouw 8 uur: voorbeh. Op 29 april a.s. begint, voor het eerst in Zeeland, de bouw van een door de onderzoekafdeling van het Bouwfonds Nederland se gemeenten uitgedacht sys teem paneelbouw. Dit systeem biedt de mogelijkheid om na dat de fundering gelegd is de woning in drie weken op te bouwen, terwijl die na twee dagen al onder de kap is. Bij wijze van proef worden er twee van deze huizen in Zeeland op getrokken. Met de eerste begint men eind april te Oostkapelle en op 8 mei a.s. komt eenzelfde woning te Kwaden- damme in bouwplan Vreeland aan de beurt. Van fabriek naar bouwterrein Om de woningbouw te versnellen is het nodig, aldus de leiding van het Bouwfonds, dat men de onder delen van het huis zoveel mogelijk in de fabriek gereed maakt. Daar kan men onder gunstiger omstandig heden werken dan in de open lucht, en er kan met toepassing van machi nes in serie gewerkt worden, waar door een constante kwaliteit gewaar borgd is. Het Bouwfonds Nederlandse ge meenten. dat jaarlijks te bemiddelen krijgt bij de bouw van enige dui zenden woningen voor haar deelne mers, is er van overtuigd dat de woningbouw deze industriële kant op moet. Door middel van haar eigen tech nische onderzoek-afdeling tracht zij dan ook mede richting te geven aan dit ontwikkelingsproces. Met dit doel voor ogen liet men in 1955 een eerste proefwoning bou wen te Witten nabij Assen; bij de bouw daarvan werden verschillende tijdstudies verricht, planning-sche ma's aan de praktijk getoetst, mate rialen beproefd. De bevindingen bij deze, grotendeels nog volgens de traditionele bouwwijze gebouwde wo ning, waren van dien aard, dat men des te meer overtuigd raakte van de wenselijkheid om verder te g^an zoeken in de richting van prefabri- cage van grotere woningonderdelen. Er is toen een paneelsysteem voor binnenwanden ontwikkeld, dat droog kan worden verwerkt en dat begin 1956 voor het eerst is toegepast in een volgende proefwoning welke te Peize werd gebouwd. Door dit paneelsysteem, dat zowel de binnenmuren als de binnenspouw- muur van de buitenmuren betreft, bleek het mogelijk een woning op een vooraf gereedgemaakte {und«" ring in weinige werkuren onder de kap te brengen. De resterende werkzaamheden kunneh nadien binnen, beschut tegen de weersinvloeden, geschieden. Met- Advertentie) sel- en stukadoorswerk komen binnen in het huis niet voor, zodat alles droog is en blijft. Buiten behoeven nog slechts de baksteen-muurom- manteling (normaal metselwerk) en de dakpannenbedekking te volgen; deze werkzaamheden kunnen echter volkomen onafhankelijk van de ove rige plaatsvinden. Seriebouw Nadat diverse proefwoningen wa ren gemaakt, is met de seriebouw begonnen. Men deelde ons verder mee dat een "paneelwoning" een inhoud heeft van 280 m3. Zij bevat beneden woon kamer, slaapkamer, keuken, hal, douche-cel en schuur en boven twee flinke slaapkamers. De bouwprijs is na aftrek van de rijkspremie 14.500. waarbij dan nog de grond komt. Het fonds vindt het buitengewoon belangrijk, dat dit systeem voor de individuele bouw geschikt is en dat de kleine aannemer het kan toepas sen, zonder speciaal, geschoold per soneel en zonder bijzondere techni sche hulpmiddelen. JAAR ys MAXIMALE ZEKERHEID MINIMALE PREMIE OUDENOORD-UTRECHT-TEL. 16591 Eén maand voor de raadsverkiezin gen heeft IJzendijke een nieuw raads lid gekregen. De heer N. P. L. G. M. Wijffels werd in de raadsvergadering beëdigd, nadat zijn geloofsbrieven wa ren goedgekeurd. In de samenstelling van de gemeen teraad van IJzendijke kwam nog een wijziging door de verkiezing van een nieuwe wethouder. Met vijf stemmen vóór en één blanco kreeg de heer P. van Hijfte deze functie toegewezen. De raad keurde een aantal verzoe ken om toekenning van woningver betering goed In verband met de be perkte geldmiddelen der gemeente kon niet aan alle verzoeken worden vol daan. Het voorstel van de raad, om de legesgelden voor de afgifte van een toeristenkaart op één gulden per Afbeelding van een huis systeem -paneel-bouw (Advertentie) is beter - kost minder! 'n BRINK product J-JET bezoek, dat de Belgische mi nisters van Openbare Werken en van Financiën, de heren Vanau- denhove en Liebaert te Den Haag aan onze ministers Algera en Hof- stra hebben gebracht ter bespreking van de kwestie Gent-Terneuzen, heeft volgens de Belgische pers tot overeenstemming geleid. Over de aard der besprekingen werd niets medegedeeld. Het is evenwel bekend, dat België er naar streeft zijn aandeel in de kosten van de verbeteringen aan het ka naal Gent-Terneuzen te verminde ren. Een mogelijkheid daartoe wordt gezien in het achterwege laten van de aanleg van een nieuwe weg op enige afstand van het kanaal. De aanwezigheid van de ministers van Financiën bij de ontmoeting te Don Haag wijst er wel op, dat de kostenfactor onderwerp van gesprek is geweest. De bereikte overeen stemming houdt dan in, dat vol staan wordt met verbetering van de bestaande verkeersweg langs het kanaal Er hangen intussen nog andere kwesties, die bij de oplos sing van het vraagstuk Gent-Ter neuzen een rol spelen, zoals het geluk makon van de haventarieven van Torneuzen en Gent en de gelijk making van de tarieven op de spoor weg Mechelen-Terneuzen ten 1 neve van de Zeeuwsch-Vlaamse ha- Deze kwesties vragen echter te vens een kabinetsbeslissing en zul len dus nog wel niet geheel zMn opgelost. Politieke besluiten zullen evenmin genomen zijn, omdat de ministers van Binnenlandse Zaken bij het onderhoud te Den Haag niet aanwezig waren. Men mag dus constateren, dat er bij de besprekingen wel voortgang is gemaakt, maar dat het eind stadium voor de oplossing nog niet is bereikt. JTR is weer een kwestie gerezen in de ambtelijke sfeer. Door de Pensioenraad is voor eervol ontslag voorgedragen de heer Jac. Olie jr., wiskundig adviseur. Dit ontslag was onlangs in de Eerste Kamer min of meer voorspeld door de A.R. pro fessor Hellema. Wat is immers het geval? De heer Olie voegde een minderheidsrapport toe, aan het rapport van de Staatscommissie voor de Pensioenwetgeving. In dat minderheidsrapport wordt scherpe kritiek uitgeoefend op de gang van zaken. Prof. Hellema profeteerde: ...,,het zou mij niet verbazen, als de heer Olie in zijn ambtelijke carrière niet veel genoegen zou beleven van de scherpe en op vele punten vol komen juiste kritiek, die hij zich heeft veroorloofd." Minister Struycken achtte dit wantrouwen ten opzichte van des heren Olie positie niet gerechtvaar digd: „Ik zie geen enkele reden om welke ambtenaar ook in moeilijk heden te brengen, indien hij zijn eigen mening kenbaar maakt." Toch is er nu deze voordracht tot ont slag. Natuurlijk kan er in de tus sentijd nog iets nieuws gebeurd zijn, dat zulk een voordracht rechtvaar digt. Van groot belang is echter, dat dit dan ook openbaar wordt! Anders zijn de nare vermoedens niet te stuiten. Professor Hellema heeft nu een interpellatie aange vraagd. Dat biedt een goede gele genheid, om opening van zaken te geven. exemplaar te stellen, werd goedge keurd. Deze toeristenkaart komt in de plaats van de oude bewijzen van Ne derlanderschap en is geldig voor de Beneluxlanden. Met algemene stemmen werd de heer Lievens tot onbezoldigd gemeen te-geneesheer benoemd, zulks op eigen verzoek. De ingekomen stukken werden zon der meer goedgekeurd. Bij de rondvraag kon de burgemees ter geen al te optimistische geluiden laten horen over de woningbouw. Er zijn slechts 500 woningen voor de ge hele provincie beschikbaar gesteld, waarvan het grootste gedeelte naar de grote steden gaat. In verband met de werkloosheid vroeg wethouder van Hijfte of het niet mogelijk zou zijn, een begin te maken met het aanleggen van het zolang be geerde sportterrein. De grootste moei lijkheid hierbij blijkt te bestaan in het feit, dat de gemeente geen eigen ter rein daarvoor heeft, zodat er allereerst een bedrag van ongeveer 40.000 gulden uit de gemeentekas neergeteld zal moeten woruen. Hiervoor zijn geen gelden aanwezig. Het raadslid Dellaert stelde enkele vragen over de bouw van een tehuis voor ouden van dagen. De voorzitter kon mededelen dat de kansen voor de bouw van dit tehuis thans gunstig zijn. Op woensdag 7 mei a.s. zal de dir.- generaal van de landbouw, ir. A. v. d. Plassche naar Haamstede komen, om daar de proeftuin der vereniging tot bevordering van het tuinbouwonder- wijs op Schouwen te openen. De nieuwe proeftuin komt in de plaats van de oude die bij de waters noodramp verloren ging. De proeftuin ligt aan de oude Hoge- zoom. (Advertentie) neemt f vaker J JL Van de vier en dertig punten, die de agenda voor de Vlissingse ge meenteraadsvergadering van vrijdagmiddag telde, leverde er maar één stof op voor enige discussie. Dal wil zeggen, dat de vergadering dus binnen zeer korte tijd tot het verleden behoorde, want de heren de dames deden ditmaal niet mee vonden elders meer dan voldoende aanleiding om de harten uitgebreid te luchten. Reeds bij de over te leg gen stukken werden de eerste opmerkingen geplaatst en deze werden dermate uitvoerig, dat er al een uur voorbij was, eer men aan de eigen lijke agenda toekwam. Die was in een flink halfuur bekeken, maar daar na had men nog eens ruim driekwart uur nodig om de rondvraag tot een goed einde te brengen. De grote spraakwaterval barstte los in die rondvraag naar aanleiding van de onlangs door de N.V. Waterleiding maatschappij „Midden-Zeeland" aangekondigde nieuwe tarieven. Het onderwerp was dus, om het met gemeentelijke plannen met de Vissers- de heer F. G. Smit te zeggen, werke lijk niet droog, maar men zag wel kans om het uiterst afgezaagd te ma ken, waarbij wethouder *1. Post zich ongetwijfeld de kampioen toonde. De heer C. J. Gillissen Verschage van de Partij van de Arbeid had een aantal schriftelijke vragen gesteld en kreeg daarop schriftelijk antwoord van het college. Daarop behoeft hier niet ver der te worden ingegaan, omdat de in Zeeland verschijnende dagbladen er indertijd reeds uitvoerig over schre ven. Oud zeer Daarna was de tijd gekomen om weer eens te gaan dokteren aan een oud zeer. Vele raadsleden waren van mening, dat het zogenaamde tappun- tenwaardentarief inderdaad beter was dan het oppervlaktetarief, maar zij vroegen zich toch weer af, waarom het nu niet mogelijk is om een juist verbruikstarief in te stellen. Dit zou immers aan vele thans heersende on billijkheden een einde maken, omdat een ieder dan betaalt wat hij gebruikt. De voorzitter, burgemeester mr, B Kolff, bracht vele cijfers en voorbeel den op tafel en slaagde er inderdaad in om aan te tonen, dat zulks voor een waterleidingmaatschappij toch waarlijk minder eenvoudig ligt dan voor de melkboer of voor elektrici- teits- en gasbedrijven, gezien de grote schommelingen die zich in de sei- zoens voordoen en gezien ook de al gehele volksgezondheid. Toen dan al les vrijwel duid&ijk was. meende wet houder Post ook nog een duit in het zakje te moeten doen met „even een enkele opmerking ter verduidelijking" die precies dertien minuten in beslag nam en zo niet enigszins verward, dan toch zeker niet altijd ter zake was. Ir. J. H. Krietemeijer (A.R.), meende tenslotte de kern van het pro bleem te raken, toen hij opmerkte, dat de landelijke commissies ter be studering van de waterleidingtarieven het kernprobleem hadden vergeten door zich te veel te verliezen in de bestudering van de randproblemen. Protest B. en w. deelden mee van de Vlis singse Middenstandscentrale een pro test te hebben ontvangen tegen de haven, dat tevens het verzoek inhield om voorshands geen uitvoering aan die plannen te geven. De centrale stelde ook een deskundig rapport hierover in het vooruitzicht. Ener zijds werd nu uiting gegeven aan de vrees, dat de plannen inderdaad zou den worden opgeschort en anderzijds bleek er toch wel belangstelling te bestaan voor dit rapport. Het college wilde ook wel kennis nemen van het rapport, maar zei bij voorbaat zeker niet overstag te zullen gaan, maar misschien, zo zei de burgemeester, kan een gesprek verhelderend werken voor de middenstand. Er werd over de Vissershaven nog meer gezegd naar aanleiding van de nota over de dempingskosten. De heer E. G. Vader (kath). wilde hierover graag nog eens een beschouwing hou den, maar dit ging de voorzitter iets te ver, zodat de heer Vader zich tot enkele opmerkingen betreffende de begroting van die dempingskosten moest beperken. Deskundigen zijn, al dus de heer Vader van mening, dat op die begroting van ruim 1.3 miljoen zeker voor bijna 3 ton bezuinigd kan worden, zodat het werk beneden het miljoen komt. Wethouder M. A. Pope- ring was bet daarmee uiteraard niet eens. Uitvoerig werd overigens nog van gedachten gewisseld over de eend jes in de spuikom en in de water- is gang en over de verhaling van kosten voor verpleegden in het rust huis voor bejaarden op de kinderen. B. en w. zegden tenslotte toe om te trachten voor beide kwesties een- soepele oplossing te vinden. Voor de eendjes bleek overigens niet veel kans te bestaan. Van Dishoeckstraat Alleen punt 20 van de raadsagenda kreeg de erkenning een bespreking waardig te zijn. Het ging daarbij voornamelijk om de breedte van een deel van de Van Dishoeckstraat in verband met de bestaande rooilijn. Die straat wordt zeer druk, omdat er zeer veel Scheldepersoneel door moet-, maar er bestaat vrees voor een „bott leneck-effect'' (lees in goed Neder lands: verkeersopstopping) omdat de straat op een bepaald punt te smal blijft. Er werd echter geen wijziging 'j''is'c h r ij m a c h n e s Parlakt tot alk detail RIJ N B E R G'S HANDELSBUREAU TERNEUZEN TELEFOON 2304 NOORDSTRAAT 78 Onze kapper is een man van gerijpt oordeel die, al zit hij dan vaak met de handen in het haar, menige nuttige wenk en uerstaudig advies te ver schaffen weet. Zo schudde hij zijn lok ken over hetgeen dr. Vondeling, de minister va.n LandbouwVisserijen en Voedselvoorziening, bij zijn bezoek aan Goes, over de zuivel-perikelen verteld heeft, waarmee hij, zoal niet in de boter, dan toch in de boot zit. „Kijk eens', zei de coiffeur, terwijl hij zijn tondeuse op scherp zette, „alle zuivelfabrieken draaien in Nederland op volle toeren om onze goe de melk van haar beste bestanddelen te ontdoen ooor de produktie van bo ter, welke de regering in het buitenland probeert te slijten om onze devie zenpot te spekken. Alle maal prachtig. En het ontromen geschiedt zo grondig, dat de „boter- vloot" jaarlijks met mil joenen aan tonnage toe neemt. Ook dat is mooi. Het lelijke schuilt hierin, dat men van het goede teveel krijgt. Het buiten land smeert de delicates se niet meer zo dik op zijn boterham als weleer of er kwamen kapers op de kust met voordeliger aanbiedingen. In ieder geval is het in onze koel huizen boter tot aan het plafond en weet de rege ring geen raad, omdat je tenslotte wat je met veel kosten aan de melk weet te ontrekken, toch niet cadeau kunt doen. Nu zou een normaal mens zeg gen: haal minder vet uit de melk, doch een mi nisterie is aan zijn stand verplicht alleen ingewik- kelde systemen te beden ken". „Niet bitter worden over de boter", adviseer den toij onze werknemer, die aan het bijknippen toe was. „Dank u", zei hij, „maar er moet mij nog een ding van het hart: Honderden mensen zijn, daartoe aan gezet en gehonoreerd door Den Haag, bezig om af zetgebied voor onze bo ter te vinden; dure re clame-campagnes worden op touw gezet en ondanks levering beneden kost prijs en exportpremies. kan men de kat niet aan het spek krijgen. En nu komt het vreemde. We hebben in ons land en speciaal in Zeeland en Brabant een categorie mensen, die als zij de kans schoon zien onze overtollige boter met wa genvrachten over de grens rijden, zonder aanmoedi ging en zonder provisie of salaris en tegen de vol le prijs. Deze mensen zijn dus in wezen weldoeners onzer economie en de zorgenverlichters van on ze regering. Maar een pluimpje op hun pet ont vangen zij niet. Integen deel! Het worden kogels om hun oren, als zij niet éé-twee-drie gevolg ge ven aan de sommatie van het legertje gewapende mannen, dat de regering op de been houdt om de ze exporteurs, die de le lijke naam van smokke laars dragen, aan te hou den; hun vervoermidde len in beslag te nemen mitsgaders de boter, waarmee men eigenlijk in de maag zatEn dat gaat nou boven mijn kurfje". zei onze kapper en beslist niet geksche rend. Jammer dat hij minis ter Vondeling zelf niet onder het mes heeft ge had te Goes. Mogelijk had die aandacht getoond voor de snedige opmer kingen en wellicht ook kunnen antwoorden op de vraag, die ons te machtig was, n.l. hoe het komt, dat een melkvee houder in Zeeland voor zijn produkt ruwweg 25 cent per liter ontvangt en dat hij ongeveer 50 ct. moet betalen indien hij diezelfde volle melk bij een slijter terug zou ko pen. Een 'V' te weinig Van de boter waar zo veel haren inzitten, dat zelfs een ka.pper er geen raad mee weet. glijden wij gemakkelijk naar minder ransige zaken. Daar heb je nu dat raadslid in Tholen, dat voor de groep Gemeen tebelangen in de vroed schap van deze gemeente zetelt. Die spuide kritiek op een voorstel van b. en w. om de duiven op te hokken, dat hem volgens zijn zeggen met weemoed vervulde. Hij vond het n.l. verschrikkelijk dat deze symbolen der zacht moedigheid, dit lot werd opgelegd in het schoon ste der seizoenen. „Ook de duiven zijn geschapen om te vliegen" opperde de man en volgens hem zouden boer noch burger geschaad worden als men al wat vleugels heeft, vliegen laat. Helaas wa ren de confraters van de ze Gemeentebelanger uit harder hout gesneden, zo dat de Thoolse duiven enige weken cachot kre gen. „En dieven laten ze lopen", horen we de vo gelvrienden al mopperen! Een „p" teveel De raad van Wissen- kerke had weer een an dere zorg. De heer Scheel tekende protest aan tegen het feit dat sommige of ficiële instanties het heb ben over Wissekerke, dus zonder „n". Daarmee doet men het dorp tekort en dat neemt de heer Scheel niet, evenmin als de an dere Wissenkerker vroe- den, die even scheef naar de belagers van de dorps naam keken en b. en w. opdroegen een stokje voor dit schuldig verzuim te steken. „Klinkers heb ben we genoeg in ons dorp'', zei iemand te recht, „maar op de me deklinkers moeten we zuinig zijn!" In Westkapelle ligt de zaak net andersom, hoor den wij. Daar wil men verzet gaan aantekenen tenen een teveel op dit gebied. Het komt immers vaak voor, dat men in plaats van Westkapelle spreekt en schrijft van Westkappel. Eerlijk gezegd vinden wij dit euvel nog heel wat schrijnender dan bet eerder gesignaleerde. Want om onnodig dubbel de „p" in te krijgen is zo erg dat alleen reeds de gedachte eraan humeurig mankt.. Hier is verweer inderdaad dwingende eis.' aangebracht in het ter tafel liggende voorstel, zodat de vreesachtigen niet opgelucht huiswaarts konder. keren. Van huiswaarts keren was trouwens nog -geen sprake, want het venijn zat ook ditmaal weer in de staart. De verkeerssituatie in de Walstraat geeft namelijk aanleiding tot groeiende be zorgdheid. De heer J. Marijs bracht dit onderwerp in de rondvraag weer eens ter sprake en kreeg te horen, dat hierover juist een rapport was ont vangen van de verkeerscommissie en van de commissaris van politie, zodat binnenkort nadere voorstellen tege moet gezien kunnen worden, die waar schijnlijk op drastische maatregelen zullen uitdraaien. Ir. Krietemeijer was minder geïm poneerd door die maatregelen dan door het feit, dat de commissaris van politie, die lid is van de verkeerscom missie, gemeend heeft, om ook nog eens op eigen gelegenheid een rap portje te moeten samenstellen. Hij vond dat niet leuk van de commis saris en vroeg zich af, of zo niet te kort gedaan werd aan de betekenis van de verkeerscommissie. Op de Schooldag van het prot. christelijk onderwijs in Zeeland, die te Middelburg is gehouden, heeft de voorzitter, de heer J. Laport uit Goes, een en ander meegedeeld over het verontrustend aantal vacatures in Zeeland bij het bijzonder christe lijk en openbaar lager onderwijs. In de inspectie Goes van mr. Wolf, welke delen van de Bevelan- den en Zeeuwsch-Vlaanderen, alsme de Schouwen-Duiveland en. Tholen omvat, is zelfs het grootst aantal vacatures van geheel Nederland. Het zijn voornamelijk de dwergscho- len in de kleine gemeenten welke van dit euvel te lijden hebben. De ministeries van oorlog en ma rine hebben aan de N.V. Kon. Maat schappij ,,De Schelde" te Vlissingen een order verstrekt voor het leveren van motoronderdelen ten bedrage van 57.882.—. Maus Gatsonides heeft, zoals u hier ziet, zijn eerste zuinigheids- rallye met succes gereden. Hij heeft namelijk de le plaats gewonnen in het algemeen klas sement va" internationale „Caltex Econorr.; Run 1958", waarbij zijn IDéal 19, de bekende nieuwe Citroen, over een af stand van 2200 km 136 liter benzine heeft verbruikt (drie inzit tenden, bagage, route door Ardennen en Eifel.... een ware pres tatie!). 1 op 16, bijna zo zuinig als het „lelijke eendje"! Dat vermag een zeer goede rijder met een zeer goede wagen. Zijn vrouw, die hem vergezeld heeft, ook bij het dragen van de zil veren bekers, zei„zuinig is die wagen zeker, maar ook het comfort is ongelooflijk". Geen wonder, met die hydropncumatische vering Rondleiding In de afmijnzaal van de Coöperatie ve Vruchtenveiling; ,,Zeeuws-Vlaande- ren" heeft burgemeester mr. Tellegen van Terneuzen in aanwezigheid van vele militaire, geestelijke en burger lijke autoriteiten de leger- en lucht machttentoonstelling officieel ge opend. Uit Terneuzen waren de wethouders en verscheidene gemeenteraadsleden tegenwoordig; katholieke en protes tantse geestelijkheid, hoofden van middelbare scholen, vertegenwoordi gingen van kon. marechaussée, ge meentepolitie en belastingen, de bur gemeesters van diverse gemeenten en van militaire zijde de heer T. Paau- we, plaatsvervangend hoofddirecteur van het personeel van het ministerie van oorlog, lt. kolonel A. Kornet, ter ritoriaal commandant van Zeeland, lt. kolonel Potteboom, garnizoenscom mandant van Middelburg en de mili taire autoriteiten die met deze ten toonstelling zijn belast. Bekendheid Na dank gebracht te hebben aan gemeentelijke overheid en veilingdi rectie gaf de heer Paauwe een uit eenzetting over het doel van deze le ger- en luchtmachttentoonstelling. Spreker wees er op dat dit jaar aan Terneuzen de primeur was gegeven omdat de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen weinig met militairen in aanraking komt. Bovendien is het voor de bevolking belangrijk te we ten welke de resultaten zijn van de financiële offers die zij moeten bren gen. De heer Paauwe was van me ning dat deze tentoonstelling (uiter aard zeer summier) toch een goede indruk kan geven van de verschillen de wapens en dienstvakken. Hij vroeg speciaal de aandacht voor de mobiele colonnes, die belangrijk zijn voor wat betreft samenwerking met de Be scherming Burgerbevolking. Ook van de luchtmacht kan men een indruk krijgen door hetgeen op het gebied van vliegdienst, elektronische dienst enz. is tentoongesteld. Bovendien wor den aan iedere stand uitgebreide in lichtingen verstrekt. Garnizoen Burgemeester mr. Tellegen herin nerde in zijn openingsrede aan de tijd toen Terneuzen garnizoenstad was. Spreker was van mening dat er te weinig contact is tussen burger en militair en zei het te zullen toejuichen als zijn gemeente weer een garnizoen zou hebben. Hij achtte het noodzakelijk dat de bevolking er van wordt doordrongen dat de grote offers die worden ge bracht nodig zijn. Wij zijn niet krijgs zuchtig, aldus de burgemeester maar wel krijgshaftig en vredelievend. Tenslotte was mr. Tellegen van oor deel dat de vrijheid die wij zo duur hebben herwonnen grote offers waard is. Verscheidene militaire autoriteiten leidden het gezelschap rond. Er was reeds een grote drukte in Terneuzen doordat de Kon. Mil. Kapel met het tamboerkorps van het garderegiment Grenadiers doo.r de straten was ge trokken en om vijf uur een concert op de Markt had gegeven. Er was reeds veel belangstelling voor hetgeen op de buitententoonstel ling was te zien. Luchtdoelgeschut, „Matra" (repa ratiewagen) indrukwekkend lucht doelgeschut crashtender en poeder blusser (voor vliegtuigbranden) ra darinstallatie (ja-knikker) lesvlieg- tuig en straaljager met het bedie ningspersoneel hebben van Terneuzen een (tijdelijk) garnizoen gemaakt. Op de binnententoonstelling, waar tientallen panelen zijn opgesteld en waar men kennis maakt met aanvat en verdedigingswapens, krijgt men een indruk van wat een modern leger moet zijn. Ruime aandacht is besteed aan de geestelijke en culturele ver zorging der militairen. Hiervan ge tuigen de fraaie door de dienstplich tigen vervaardigde voorwerpen. Deskundig personeel staat gereed alle gewenste inlichtingen te geven. „Paraat" zal aan vele ouders (en toekomstige dienstplichtigen) duide lijk maken in welke omgeving de jon gens terecht komen. De gemeenteraad van Breskens koint maandagavond om halt acht in vergadering bijeen. Het voornaam ste punt van de agenda is wel de subsidie-aanvrage van enkele Texel se vissers. Deze vissers willen op een nieuwe manier makreel proberen te vangen, daarbij Breskens als thuishaven ge bruikend. Nu vragen zij een garantie loon voor hun personeel, wanneer die visserij niets op zou brengen. Zou deze visserij wel slagen, dan zou de hele vloot van Texel in Breskens ko men, met vrouwen. De gemeenteraad van Breskens moet dus maandag a.s. wel een zeer belangrijke beslissing nemen waar een groot deel van de toekomst van Breskens vanaf kan hangen.

de Stem | 1958 | | pagina 3