ÏS aijW a tl MET DE PLEVEN WIL BERAAD ALGERIJNEN N, G ING beding Onder geen echter capitulatie H Radio-actieve(I POSTHUME EER Japanse vissers eerst gisteren gewaarschuwd MIKOJAN LIET ZIJN VULPEN IN HET VLIEGTUIG LIGGEN Granaten ontploften vlak bij een dorp Enka-flex Informateur heeft nieuwe plannen Timmerman poogde zijn gezin te vergiftigen Lancering Vanguard uitgesteld alleen Handelsbezoek aan Duitsland BUS ZONDER CHAUFFEUR 8 [J ZEN fEUZEN nz. enz. ITING TING EUZEN AXEL lalsaak DAGBLAD VOOR Staking ontraden Lady Docker: Ik vergeef het hem nooit 'jdelijk regen i Zweedse regering verslagen Officier eiste acht jaar Directie N.S. uitgebreid Radio-actieve modderregen in Rome Dode en 2 gewonden bij botsing Vandaag begin Britse kernproeven In Pakistan: Reeds 50.000 doden door epidemieën Moeder met zoontje spoorloos Indonesië Nederlandse bedrijven over Derde slachtoffer torpedo-explosie overleden POLYCOLOR kleurshampoo Bij oefeningen te Muensterlager Boekit Tingi rechtstreeks bedreigd Morgen nieuwe regeling voor zuivel rijgbaar aten. 19.75 99.75 J.75 189.50 RDINES >0 t.m. 149.75 I tOSTUUMS V.NTALONS DEES enz. NKJLEDING ■dstraat 28 Xelef. 648 98e JAARGANG No. 22742 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don- gen. C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. i. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 7oor God, Koningin en Vaderland De Franse kabinetsinformateur Pleven, die gisteren overleg heeft gepleegd met de hoogste militaire leiders in Frankrijk, zou een nieuwe benadering voorstaan van hei Algerijnse vraagstuk. Deze zou de mogelijkheid moeten geven, met de rebellen contact op te nemen, zonder dat Frankrijk zich bij voorbaat verplicht tot afstand van zijn rechten in Algerië. Volgens de voorzitter van de commissie vin buitenlandse zaken in de senaat, Marcel Plaisant, wil Pleven onderhandelingen met de rebellen overwegen, als hij premier wordt. Hij zou dan tot een vergelijk willen komen door een wijziging van het regiem in Algerië, zodanig, dat de Algerijnen meer rechten krijgen, zonder dat dit tot rechtstreekse capi tulatie van Frankrijk, of tot internationalisatie van het omstreden gebied zou leiden. Sir Bernard en Lady Docker, die bevel hebben gekregen Monaco en de Franse Rivièra te verlaten, zijn vrij dag per vliegtuig uit Nice naar Lon den vertrokken. Toen men Sir Bernard op het vlieg veld van Nice vroeg of hij de Britse ambassade te Parijs op de hoogte had gesteld van de uitzetting, ant woordde hij: ,,De zaak is al in han den van mijn advocaten. Een buiten lander heeft een Frans-Engelse vriendschap onderbroken." Aangenomen wordt, dat Docker met de buitenlander" prins Rainier van Monaco bedoelt, op wiens ver zoek de uitwijzing uit Monaco is uit- g :t JJe Fianse departemen ten aan de Rivièra. Lady Docker zei, dat de prins het recht heeft in Monaco te doen wat hij wil, maar dat zij hem nooit zal ver geven, dat hij haar heeft gescheiden van de bevolking van Cannes. Zij zei boos te zijn op prins Rainier, maar niet op prinses Gracia omdat ik er zeker van ben, dat zij niet wist wat er ging gebeuren." DE ..ARMY BOARD", het hoogste coördinerend orgaan van de Navo, heeft gisteren een bezoek gebracht aan van Doorne's automobielfabriek te Eindhoven. MET EEN CANADEES vliegtuig zijn gisteren 63 Nederlanders op Schiphol aangekomen, die indertijd naar Ca nada emigreerden en nu voor het eerst weer een bezoek aan Nederland brachten. IN ADEN is een anti-Britse staking uitgebroken, die het openbare ver keer heeft lamgelegd. Vrijwel alle winkels waren gesloten. ,.AIR I'RANCE is door een speciale commissie van de 1ATA vrijgespro ken van de beschuldiging (door Ame rikaanse luchtvaartmaatschappijen gedaan), dat zij de sandwiches voor de passagiers te dik zou beleggen. VOLGENS uit Polen in Vaticaanstad ontvangen berichten, zou kardinaal .vszynski van plan zijn, over enkele weken een bezoek aan Rome te brengen. KAPPERS zullen op woensdag 30 april van 1 uur af hun bedrijven ge sloten houden. PREMIER KISJI van Japan heeft het Huis van Afgevaardigden ont bonden. Voor 22 mei zullen er alge mene verkiezingen worden uitge schreven. HILVERSUM heeft 100.000 inwoners. pe honderdduizendste heet Johannes J*™ en een rente-spaar- van 100 gulden gekregen. at voor weer wordt het t Wordt wéér Si-Si weer! .iniii, LSTSlJl felste vruchtenlimonade '•IIUil' uit klinkklaar fruit .V,y"'achtinft van het KNMI, tot a er dagavond, opgemaakt vrij- j dagavond 23.15 uur. i Veel bewolking en tydeiyk regen. Matige tot krachtige zuidweste- J l'Jke vind. Ongeveer dezelfde I temperaturen als gisteren. J erwachting van het Belgische weerk ndige instituut: Matige tot vrri krachtige zuidwestelijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken en enkele neerslagvlagen. vandaag: zon onder 19.55 uur maan op 11.10 uur. Morgen: zon op 5.20 uur, zon onder 19.57 uur J ÏTrï,an °P 12,22 uur' maan onder z.U7 uur. Maandag: zon op 5 18 uur, maan onder 2.38 uur. Lacoste. de socialistische minister voor Algerië in de aftredende rege ring, verklaarde, dat hij Pleven ,,een bemoedigend rapport" verstrekt had over de toestand en dat hij er bij hem op had aangedrongen, de totnu- toe gevolgde politiek (die rechts" niet als een politiek van kracht be schouwde) zonder aarzeling voort te zetten. Rechtsgezinde Fransen in Algiers hebben tegen zaterdag een algemene staking aangekondigd, die is bedoeld als een ..laatste waarschuwing" aan de politici in Parijs, dat alleen genoe gen zal worden genomen met een ..regering van algemene veiligheid". Zij bedoelen hiermee een regering, die zich onder geen beding tot een gematigde politiek in Noordafrikaan- se aangelegenheden zal leiden.Autori teiten in Algerië. hebben er op aange drongen, de staking geen doorgang te doen vinden, omdat dit de verhou dingen slechts kan verslechteren. In Rabat zijn gisteren vooraan staande figuren uit de Algerijnse op standige beweging bijeengekomen om met nationalisten uit Marokko en Tunesië voorbereidingen te treffen voor de conferentie die zondag in Tanger begint en waarvan men de samenstelling verwacht van een .ba sisregering" voor Algerië. Bureau voor de Zeeuwse Eüanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 De Zweedse sociaal-democratische regering heeft vrijdag in de Zweedse Tweede Kamer een nederlaag gele den bij de stemming over een aan vullende pensioenwet. Men verwacht, dat premier Erlander nu ontbinding van het parlement en algemene ver kiezingen zal vragen. De procureur-generaal bij.het ge rechtshof te Amsterdam heeft 8 jaar gevangenisstraf met aftrek geëist te gen de 49-jarige timmerman J. L. uit Middenmeer, die in september 1956 op de verjaardag van een van zijn drie kinderen een dosis landbouwvergif in het beslag mengde, waarvan hij voor het hele gezin oliebollen ging bakken. Hij zelf at slechts een enkele olie bol, maar een van de zoontjes nut tigde er acht en ook de overige leden van het gezin deden zich aan de olie bollen tegoed, al hadden deze een bij smaak. Zij werden allemaal ernstig ziek en moesten dezelfde avond in een ziekenhuis te Alkmaar worden opgenomen, waar ze wekenlang ver pleegd werden. Volgens een voorlichtingsrapport waren huwelijksmoeilijkheden de aan leiding. Dï politie uit Middenmeer ontdekte later, dat de timmerman, die in Amsterdam werkte en alleen de weekeinden Thuiskwam, daar een ver houding had met een buffetjuffrouw. In eerste aanleg was de verdachte door de rechtbank in Alkmaar tot 10 jaar veroordeeld. De raadsman vroeg vrijspraak, o.a. op grond van wat hij ..de ondeugde lijkheden van het middel" noemde. Al eerder had de timmerman het ver gif namelijk door een portie rode kool gemengd, doch toen hadden zijn ge- Met ingang van 1 mei 1958 zijn tot directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen benoemd de heren ir. J. P. Koster en ir. J. Lohman, respec tievelijk chef van de dienst van ma terieel en elektrische inrichtingen en chef van de dienst van de exploitatie. De directie zal dus met ingang van 1 mei a.s bestaan uit de heren dr. ir. F. Q. den Hollander, president, drs. D. J. Wansink, ir. J. P. Koster en ir. J. Lohmann. zinsleden het eten weggegooid, omdat het stonk en afschuwelijk smaakte. Door de oliebollen was naar verhou ding minder vergif gemengd, zodat de bijsmaak minder opviel, maar daar door was het effect niet 'dodelijk ge weest. Het Hof zal op 9 mei a.s. uitspraak doen. In Rome is tijdens een regen buidie enkele uren duurde, een hoeveelheid gele modder gevallen, volgens de meteoro logen afkomstig van zandstor men in Afrika. Deskundigen van de weer kundige dienst verklaren dat het gele slof. dat de kleding van vele Romeinen naar de wasse rijen en stomerijen deed verhui zen, in geringe mate radio-ac tief was. Duizenden nufo's raakten overdekt met een dunne laag gele modder. De radio-activiteit, kan geen schadelijke gevolgen hebben, zo is verklaard. Op de Velden se we ff te Venlo is vrijdagmiddag; tengevolge van een hotsing tussen twee auto's de 36- jarige vertegenwoordiger M. Veenhof uit Deventer om het leven gekomen en zijn twee anderen levensgevaarlijk gewond. Het ongeluk moet ziin ontstaan na dat de door de hec-; V. bestuurde auto uit een zijweg de Veldenseweg opreed en daar in aanraking kwam met een auto bestuurd door de circa 25-jarige A. E. uit Heerlen. Een der twee wagens is na de botsing ver scheidene malen over de kop ge slagen en tenslotte tegen de afraste ring van de kloostertuin gevlogen. Alle gewonden werden naar het ziekenhuis te Venlo gebracht, waai de heer V. vrij spoedig na aankomst is overleden. De 29-jarige analiste mej. G. Postema uit Doet.inchem. die bij de heer V. in rh> s- - heeft geze ten. is. levcïisgev u-iijk gewond, evenals de bestuurder van de andere auto, de heer E. ZATERDAG 26 APRIL 1953 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Het aantal dodelijke slachtoffers van de pokken- en cholera-epidemieën, die Oost-Pakistan teisteren, is volgens me dische autoiiteiten in Dacca de 50.000 gepasseerd. Intussen herstelt het normale leven zich langzaam.. De meeste mensen in Dacca, de hoofdstad van Oost-Pakis- tan, zijn thans ingeënt tegen de ge vreesde ziektes. In medische kringen blijft de be zorgdheid echter nog bestaan. Zij her inneren ercan.dat Oost-Pakistan een van de dichtst bevolkte gebieden ter wereld is. In een gebied van ruim 80.000 vierkante kilometer leven meer dan 45 miljeen mensen, voor het me- ïendeel in omstandigheden die te wen sen overlaten. aan 14 landen overhandigd (waar onder Rusland) voor het gadeslaan van een Amerikaanse kernproef, die binnenkort zal plaats hebben. In de Westduitse Bondsdag is gis teren een socialistisch voorstel be handeld, om een referendum te hou den over de atoombewapening van de strijdkrachten. De regering is te gen zo n referendum. Tot een stem ming is het nog niet gekomen. Japanse vissers zijn verbolgen op de Britse regering, omdat deze eerst gisteren heeft bekend gemaakt, dat met ingang van vandaag een gebied in de Stille Oceaan, ten zuidwesten van Christmas-Island gevaarlijk zal zijn voor schepen en vliegtui gen. In dit gebied namelijk zul len nieuwe kernproeven wor den genomen. Bij Christmas-Island opereren mo- j t* menteel ruim 200 Japanse vissersbo-KefTPriDO" 11 OiPlTlt ten. Het feit. dat het gebied over- O L haast moet worden verlaten, bete kent voor de vissers een ernstig verlies. Het zal hier waarschijnlijk proeven betreffen met een waterstofbom, die op grote hoogte wordt uitgeworpen en die op ongeveer 3 kilometer boven de oceaan zal ontploffen. Bij de proef nemingen zullen 3000 Britse militai ren worden ingeschakeld. De Britse minister-president, Mac- Millan. heeft vrijdag meegedeeld, dat hij vastbesloten is met proeven met waterstofbommen door te gaan, om dat Britse geleerden nog lang niet al les weten, wat zij willen weten. De premier viel de socialistische oppositie aan. omdat zij beëindiging van de proeven wenst. MacMillan vergeleek de Russen met een voetbalploeg, die twee doel punten heeft gemaakt en vlak voor het einde van de wedstrijd de tegen partij verzoekt, niet meer te spelen. De secretaris-generaal van de V.N. heeft namens de V.S. uitnodigingen De hoofdcommissaris van politie te Haarlem heeft om de opsporing ver zocht van de 38-jarige Helena Prins, die op woensdag jl. omstreeks drie uur de woning in Haarlem-noord, waar zij als huishoudster in dienst is, heeft verlaten. Zij heeft haar 5-jarig zoontje Thomas W. Prins met zich meegenomen. De vrouw was de laat ste tijd zeer gedeprimeerd en een on geluk wordt gevreesd. (Advertentie) Wat doet de zon? Als straks de zon komt, wordt het hoe heerlijk is dan De Indonesische regering zal het toezicht over Nederlandse banken, zaken en ondernemingen, die thans onder militaire supervisie staan, overnemen. Volgens radio-Djakarta zouden de banken worden beheerd door een toe ziend lichaam, waarvan de voorzitter wordt gekozen door de minister van Financiën. Volgens de bekendmaking moeten Nederlandse employés, indien dit ver zocht wordt, inlichtingen over bank- aangelegcnheden verschaffen. Wat de Bank Indonesië betreft zou den ook de militairen een stem heb ben bij de samenstelling van het toe ziend lichaam. hond. Het is een gift va-v de PCA, de Parijse dierenvrien denvereniging. Natuurlijk wa ren er onder de officiële geno digden ook een aantal geest driftige honden. Op het Parijse hondenkerkhof te Vülepinte is, zoals ook elders in ons blad gemeld, een monu ment opgericht ter nagedach tenis aan ..Laika'', het Spoetnik- hondje. Het monument bestaat uit een stenen sokkel met daar op een kunstmaan met een Een Vanguard-raket, die gis teren te Cape Canaveral op het punt stond de ruimte te worden ingezonden, is ..wegens kleine technische moeilijkheden" op de startbok gebleven. Met de ra ket zou een aardsatelliet van 45 cm doorsnee en een gewicht van meer dan 9 kg gelanceerd worden, de modernste die Ame rika tot nu toe heeft gebouwd. Driemaal begon men opnieuw met het ..aftellen". De eerste twee keren moesten, nadat men tot 4 en tot 5 minuten van het moment van afvuren gekomen was. kleine reparaties wor den verricht. De derde keer moesten de voorbereidingen worden afgebro ken op drie minuten van het moment van afvuren. Men besloot toen, de proef voorlopig uit te stellen. Een deskundige van het Pentagon heeft intussen meegedeeld, dat de V.S. van januari 1959 af iedere maand een aard- satelliet willen lanceren. Er staan plannen op stapel, zei hij, voor een indrukwekkend ruimteprogram. In dit verband noemde hij de ontwikkeling van een gigantische raketmotor, vijf lanceringen van maanraketten, twee maansatellicten en diverse andere pro. jecten, die ten doel hebben, de mens in de wereldruimte te brengen. Korporaal eerste klasse Chr. W. Burgemeestre uit Amsterdam, die donderdag bij een ongeval tijdens militaire oefeningen ernstig werd ge wond. is in het ziekenhuis overleden- Er zijn dus in totaal drie personen omgekomen bij de ontploffing van de zgn. bangalore-torpedo". (Advertentie) Mooi haar maakt jonger! Thuis, zelf doen - zónder verven bijgetint De Russische vice-premier Anas- tas Mikojan, die voof de handigste koopman van het Kremlin doorgaat, is vrijdagochtend in Frankfort aan gekomen voor de ondertekening van het handelsakkoord dat tussen Duits land en de Sovjet-Unie gesloten is. Na de begroetingsceremonie op het vlieg veld Rhein-Main, waar minister von Brentano aanwezig was, vertrok de Russische delegatie met een speciale trein naar Bonn. De Westduitse politie had uitge breide voorzorgsmaatregelen getrof fen. vooral op het gedeelte van de Autobahn van vliegveld naar station, dat door een bos loopt. Tientallen po- het goedkoopste goede zongordijn met de sleufje» voermiddelen patrouilleerden daar en auto s waarvan de inzittenden nieuwsgierig waren, moesten ogen blikkelijk doorrijden. Niemand mocht stoppen of kijken. De Russische delegatie was uit Moskou met een Tu-104-straalvlieg- tuig naar Frankfort gekomen. Er deed zich een klein incident sen nog vóór de ondertekeningsplech tigheid in Bonn afgeleverd. Tijdens de treinreis hebben Miko jan en von Brentano hun eerste be sprekingen gevoerd. Voor vrijdag stond, behalve de ondertekening der verdragen, alleen nog een receptie op het ministerie op de agenda. Bondskanselier Adenauer zal de Sovjet-minister vandaag ontvangen. Mikojan zal zondag een tocht door het Ruhrgebied maken, waar hij o.a. \e Oberhausen de staalfabrieken van August Thyssen zal bezoeken. Daar na bezoekt hij de industrie-jaarbeurs Toen de speciale trein reeds op weg £e Hannover. Voor maandag staat een __.c bezoek aan de Mercedes-Benz-fa- briek te Stuttgart op het programma Maandagavond vertrekken dc Rus sische gasten naar Moskou. Het. ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat de werden Sovjet-Unie een handelskantoor te voor toen een persfotograaf het poli- tiecordon doorbrak. Twee agenten renden hem achterna en voerde hem weg. was naar Bonn, bemerkten Mikoian litiemannen m alle mogelijke ver- .en Sem.jonof dat zij in Frankfort hun vulpennen, waarmee zjj 's middags de overeenkomsten zouden tekenen, vergeten hadden. De kostbare vulpennen door de minister van door de minister van Economische Keulen zal openen. Het personeel dat vüoT |Va" Hess^n m het Russische uit vijftig tot zestig mensen zal' be- vliegtuig gevonden en door een staan, gaat zich voornamelijk bezig chauffeur van de regering van Hes- houden met het voeren van bespre® kingen over in- en uitvoercontractea. - - i i. Woensdagnacht zijn bij een nachtelijke oefening van artil lerie-onderdelen van de Nederlandse vierde divisie in Muenster lager (Duitsland), een tweetal granaten vlak bij het Duitse dorp Scholtau terecht gekomen. Hierbij werd een hoogspanningskabel geraakt, als gevolg waarvan de omliggende dorpen enige tijd van elektriciteit waren verstoken. Het ongeval zou veroorzaakt zijn doordat bij het afvuren van de gra naten een te lichte kruitlading is gebruikt. De explosies veroorzaakten in het dorp een ware paniek. De NAVO-onderdelen die in Muensterlager tijdelijk verblijven voor artil lerieoefeningen krijgen een schietvak toegewezen door de Engelse leiding van het kamp. Hierbij gebeurt het wel dat de baan die de granaten volgen over de dorpen leidt. De Indonesische regeringstroepen hebben een punt bereikt op 29 km van Boekit Tingi. Dit heeft minister president D.joeanda vrijdagavond medegedeeld. Hij zei, dat de troepen de belangrijke wegkruising Padang- pandjang naderen. Van dit punt uit kan men oprukken naar het noorden om Boekit Tingi te veroveren of oost waarts trekken naar Batoesankar, waar thans opstandelingenleiders zijn. Ook Solok zou reeds door de cen trale strijdkrachten worden bedreigd. In opstandelingenkringen te Singa pore is een bericht tegengesproken van de ..Straits Times", als zouden Sjafroeddin en zes andere rebellen leiders in Singapore zijn aangeko men, op doorreis naar Menado. Voorshands zal voor het publiek nog geen goedkope boter en voordeli ger kaas te krijgen zijn. Oude voor raden moeten eerst worden geruimd. Op zondag 27 april echter gaan de nieuwe inleveringsregelingen van mi nister Vondeling in. Van die dag af geproduceerde zuivelprodukten zullen onder de verlaagde prijzen vallen. (Advertentie) floe men mannen kan bewegen het aanrecht te doen Als het u zelfs met vrou welijke tact met lukt hoe dan wèl Met een zonnig gele Enka-flex sponsdoek. uitnodigend op het aanrecht... Probeer 't eerst m zelf met Enka-flex de handige hygiënische sponsdoek. Groot:45 ct Extra groot. 68 ct. Radio Moskou heeft verteld, dat in Rusland een autobus ge bouwd is die het zonder chauf feur kan stellen. Deze elektro nisch bestuurde bus is gemaakt door het instituut voor elektro techniek in Leningrad. Volgens de Russische radio heeft een ingenieur van dit instituut meegedeeld dat de bus een elektronisch brein heeft, her inneringsvermogen en zelfs tot logische conclusies komt. De ..ogen" van de bus worden ge vormd door transistor foto-ele menten, die tevens de motor be dienen. De bus heeft al door de straten van Leningrad gereden.

de Stem | 1958 | | pagina 1