EIS"! Re&ering antwoordt Eerste Kamer op vragen over Deltaplan De „oudjes Duivels van met Oranje muzikale en Rode show Amateurs kennen hun kampioenen nog niet allemaal Vragen rondom instituut voor het tweede sportleiders Tussen Schelde en Grens Wel of geen W.K. van televisie voetbal Etten werkt aan zijn motorraces Vissers DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 APRIL 1958 1 - GOES Geen oestercultuurpolder in omgeving van Yerseke Been afgekneld van matroos In Hansweertse sluis ten- Jr, fotograferen: Riskeer niets vraag LAATSTE NIEUWS ONTSNAPTE GEVANGENE GEGREPEN Voor de militaire oorlogsslachtoffers Evenement van wereldformaat Politieke lijst te vroeg ingediend C.S. vergaderen Geen bekervoetbal in Zeeland SPORT IN 'T KORT Zondag geen handbal Circuit wordt verbeterd EXAMENS MARKTEN WATERSTANDEN voordelig .90, 3.90 en 4.90 T, )0, 6.90 en 8.50 i, 12.90 en 16.50 eds vanaf f 65.- ieuwe moderne aangepaste prij- moderne voor- 1, telefoon 2940 5KLED1NG uwe afdeling voor its aparts zoekt redelijke prijzen, door ervaren cou- i vervaardigd). tot f 70.per stuk verschillende merken in: Perion, Zijde en aan fabrieksprijzen AK IN ZEELAND OES TEL. 3002 I Vraag QéiUustfêerde prospectus togëh toef» lichtef Êrttriigbaajr felj: TEL, 3881 b.g.g. 230 ION 01100 3141 »ON 01180 2110 De regering heeft de Eerste Kamer geantwoord op een aantal vragen, die zo Had gesteld naar aanleiding van het Deltaplan. Er is thans een onderzoek gaande, aldus de memorie van antwoord, naar economisch en financieel ver antwoorde mogelijkheden om de oestercultuur te handhaven. I)e rege ring zegt daarbij, dat mochten zulke mogelijkheden niet aanwezig zijn, deze bedrijfstak in aanmerking komt voor schadevergoeding ingevolge de Deltawet. Het project voor een oes tercultuurpolder in de omgeving van Yerseke is o.a. bestudeerd. Het bleek echter, aldus de memorie van ant woord, dat dit plan geen praktische oplossing voor het oestervraagstuk biedt. Het lijkt wel waarschijnlijk, dat met eenvoudige voorzieningen de verwatering van mosselen in het Deltagebied ook na de afsluitingen in de Zeeuwse wateren zal kunnen wor den voortgezet. Garnalenvisserij De regering ziet niet veel heil in een bevordering van de overgang van de garnalenvisserij op de kleine zeevisserij. Er zijn nl. tussen garnalenvisserij en zeevisserij grote verschillen. Zij er kent echter dat overschakeling soms in het belang van de betrokkene kan zijn. Om in een dergelijk geval te voorzien stelt ze zich voor om de mogelijkheid te openen, dat een gar- nalenvisser die wenst over te gaan naar de kleine zeevisserij in prin cipe een beroep op een financierings- regeling kan doen. Lan daan ici n n i n g Van de mogelijkheden tot landaan winning binnen de afsluitdammen zal men zich geen overdreven voorstel ling moeten maken, aldus de memo rie van antwoord. De voorlopige re sultaten wijzen er niet op, dat het aantrekkelijk zal zijn om bijv. land aanwinning op grote schaal uit te voeren bij het verdronken land van Zuid-Beveland. De studie hieromtrent Gistermorgen is in de Westsluis te Hansweert, bij het schutten van het Duitse motorschip "Maria Elisa beth", dat op weg was van Antwer pen naar Rotterdam, een ernstig on geval gebeurd. Bij het aanleggen van een staaldraad is deze. door een onvoorziene beweging van het schip, plotseling stuk gebroken, waarbij een been van de 27-jarige matroos Diesier, onder de knie. totaal werd afgekneld. Het slachtoffer dat veel bloed verloor eer medische hulp aanwezig was, is ter behandeling op genomen in "St. Joanna" te Goes. echter nog niet definitief afgeslo- Over de watervoorziening van de hoge verdrogende en min of meer droogtegevoelige Brabantse gronden kan moeilijk met enige zekerheid de toekomstige ontwikkeling worden voorspeld. Bij de aanvoer van water uit het Zeeuwse meer naar de hoger gelegen Brabantse gronden zal zeker ook een ontwikkelingstijd nodig zijn. Aanvankelijk zal in ieder geval kun nen worden volstaan met een aan voer van het water door de aanwe zige vaarwegen. De regering ontkent, dat getij stro men voor de binnenscheepvaart tus sen Zuid-Beveland en het Hollandsch Diep zeer belangrijk zou zijn. De memorie van antwoord zegt verder, dat een langer uitstel van de inpoldering van het land van Saef- tinge over het geheel geen ongunstige gevolgen heeft voor de bodemgesteld heid. Weliswaar zet zich thans hier en daar zand af, maar van de andere kant komt ook nog klei-aanslibbing voor op thans nog te magere gron den. In totaal mag zeker niet van verslechtering worden gesproken. Haven plan Zuid-Sloe De Rijkswaterstaatdienst heeft thans een voorproject opgesteld voor een havenplan in het Zuid-Sloe. Bij het opmaken van het plan is er van uitgegaan, dat buiten de dam tussen Walcheren en Zuid-Beveland de ge- i Advertentie) 'i <^j V£Mrfilms legenheid zal zijn voor de vestiging van enige grote bedrijven, die dan onmiddellijk aan open en diep vaar water zouden liggen. Ook binnen de dijk zal gelegenheid zijn voor indu strievestiging en de aanleg van een zeehavencomplex, dat via een sluis toegankelijk zou kunnen worden ge maakt. Veere: geen sluis De regering handhaaft haar me ning; dat in de Veeregat-dam geen sluis ten behoeve van de Veerse vis serij kan worden aangelegd, zowel om waterstaatkundige als om finan ciële redenen. De sluis zal nl. volgens de regering zo groot moeten zijn dat de vaartuigen bij elk tij zouden kun nen schutten. Het provinciaal bestuur van Zeeland was aanvankelijk uitge gaan van een sluis, die slechts be reikbaar zou zijn bij hoogwater. De Hilversumse politie is er vrijdag avond in geslaagd de 37-jarige J. V. te arresteren, die donderdag kans ge zien heeft uit de strafgevangenis te Rotterdam te ontsnappen. De man is gepakt naar aanleiding van een in braak, die gisteravond in een villa te Hilversum tussen ongeveer half acht en tien uur is gepleegd. Toen de Hil versumse politie in kennis werd ge steld van deze inbraak is zij direct een onderzoek begonnen en als gevolg daarvan biacht zij een bezoek aan een logement aldaar. Bij controle vond men een zgri. bandrecorder, d-e uit ae villa was verdwenen. De man die het apparaat in het logement had neerge zet was evenwel niet aanwezig. Vrij dagavond om tien uur kwam de-'t in het logement opdagen en toen stond de politie hem op te wachten. Hij bleek de ontsnapte gevangene uit Rot terdam te zijn. (Van onze sportredacteur) Voor een bij uitstek zeer sym pathiek doel gaan op zaterdag middag 17 mei in stadion Feijen oord de oud-internationals van Nederland en België zich voor de vijfde maal officieel met el kaar meten. De voetbalcompetities, die onder de amateurs woeden, naderen snel hun einde. Op verschillende fronten zijn de beslissingen al gevallen. Overigens biedt het programma voor zondag nog spannende gebeurtenissen genoeg, want er blijft „druk" zo lang niet alle feiten bekend zijn. Zo zal er in de eerste klas der amateurs C nog het nodige „zenu wen-werk" moeten worden gedaan, vooraleer een der ploegen de kam- pioensvlag kan hijsen. Alliance staat er wel het gunstigst voor, maar in de eindsprint kunnen zonderlinge dingen gebeuren. Zo zullen de Roosendalers morgen bij MOC een hele aanpak hebben om hun voorsprong te behou den. Zij weten echter, wat er op het spel staat en misschien -geeft hen dat net genoeg krachten om de Bergena- ren te bedwingen. Vlissingen krijgt te maken met een degradatie-kandi daat en moet dus bedacht zijn op de wanhopigste pogingen van zijn te genstander. De Zeeuwen zullen het echter wel klaren. In deze afdeling worden verder ge speeld Spechten—Roermond, Valkens- waardHeer er_. BoxtelKimbria. Lastige opgave In de tweede klas A zijn de zaken evenmin bekeken. Schijndel staat weliswaar op winst tegen Uno Animo, maar als Gemert tegen Woenselse Boys de punten uit het vuur haalt (hetgeen overigens een lastige opgave is) dan is er nog geen definitieve be slissing geforceerd. Taxandria zou zich tegen Boxmeer moeten herstel len. Oss heeft het terreinvoordeel tegen ODC. DESK krijgt de handen meer dan vol aan het bezoekend TOP, maar het zal zo eervol moge lijk willer. eindigen en daarom zitten er wel winstkansen in voor de man nen uit Kaatsheuvel. Het troosteloze JVC zal ook Veloc waarschijnlijk niet kunnen bedwingen. InternosTSC wordt het belang rijkste duel in de tweede klas B. De Ettenaren zouden volle winst moeten boeken om hun kampioenskansen niet in gevaar te brengen, maar TSC is een gevaarlijke ploeg en daarom zal er spanning genoeg zijn; temeer Naar wij vernamen heeft de heer R. d'Hert, wethouder te Zuiddorpe, beroep aangetekend bij G.S. tegen het geldig verklaren van de kandida tenlijst der groep-v. Waes voor de gemeenteraadsverkiezing. De heer d'Hert voert in zijn beroep aan dat genoemde groep op de dag der kandidaatstelling 15 april j.l. de lijst reeds heeft ingediend vóór negen uur 's morgens, terwijl de ge legenheid daartoe pas op negen uur of later was gesteld. In een openbare zitting, welke uit geschreven is tegen maandagmiddag 2 uur, zullen Ged. Staten van Zee land het beroep behandelen. m Wij hebben altijd grote belang stelling voor de weekstaten van de Nederlandse Bank en het Deviezenin- stituut, en... vanzelfsprekend voor be richten uit die landen, waar men minder belasting betaalt dan hier. Natuurlijk laze we ook het oordeel van een onzer volksvertegenwoordi gers over de puzzelgokwoede, die over Nederland is gekomen. Het was niet mals en terecht in discussie ge bracht. Uiteraard is ons evenmin ontgaan, dat van de ministerstafel de suggestie kwam, om een tweede op leidingsinstituut voor sportleiders in het leven te roepen. Het is hierbij, dat wij even ietwat langer stil zouden willen blijven staan. Het schijnt namelijk de bedoeling te zijn, dit tweede instituut in Am sterdam te doen vestigen. Waarom de hoofdstad vragen wij ons hier af, immers dusdanig middelpuntig ge legen! Het tegenwoordige functio neert te Overveen en dus, is men geneigd te beweren, mag het als reëel worden beschouwd, wanneer de over heid voor het gedachte tweede insti tuut, naar een meer centraal-lande- lijke stad het oog richtte. Men ziet, dat wij niet eens vragen zo'n tweede opleidingsinstituut in deze gewesten bijvoorbeeld te vestigen, hoewel daar bepaald wel aanleiding toe zou be staan. Het is namelijk al lang niet meer zo, dat ..de provincie'' een ver geten gebied is, al tracht men die ge dachte vaak te blijven hanteren. Heb ben wij, om een sprekend voorbeeld te noemen, destijds met de Techni- sche Hogeschool te Eindhoven niet een welsprekend beel zijn neergelegd ten aanzien der tekortkomingen van overheidszijde. Intussen ziet het er naar uit, dat een soortgelijke nota binnen afzienbare tijd toch het- licht zal zien. Het was echter niet nodig geweest er zo lang mee te wachten en dat zou beslist ook niet zijn ge beurd, als de overheid een beter en open oog voor de vele noden op het gebied der lichamelijke opvoeding en sport had gehad. x x x Ons dunkt, dat de centralisatie, in of nabij grote steden van het westen des lands, een gedachte die men steeds opnieuw geponeerd ziet, uit de tijd is. Er moet veel meer spreiding komen, zoals men dat op sociaal en cultureel terrein kan waarnemen. Het is onjuist, de jonge mensen, die om weer op ons uitgangspunt terug te komen, een cursus wensen te gaan volgen aan het sportleidersinstituut zo vreeselijk ver van eigen haard te halen. Bovendien vormt dit voor ve len een onoverkomelijke rem. Daar om dient men decentralisatie te be vorderen en spreiding naar de gebie den, zoals naar het het zich nog steeds sterker ontwikkelend zuiden des lands. Maar ook in andere ge westen mag men er rechten op laten gelden. De overheid moet op dit stuk heus niet zo zuinig blijven als zij in het verleden is geweest. De jeugd schreeuwt om sportleiders. En Neder land moet in de toekomst meer dan ooit kunnen bouwen op een jeugd, die gezond en sterk, maar daarnaast in de geest van de tijd in de beste zin van het woord wel te verstaan werd opgevoerd. voor soortgelijke, aanvankelijk niet te overbruggen kloven gestaan? x x X Het is echter een feit, en het is van belang er altijd weer de aan dacht op te vestigen, dat de zuidelijke provincies qua industriële ontwikke ling zich een hoogst belangrijke plaats in het land verwierven en men mag aannemen, dat op dit terrein aller minst het laatste woord is gesproken. Moet het dus als noodzakelijk worden beschouwd, dat in het kader van deze ontwikkeling, naast culturele eman cipatie ook aan de sportieve opvoe ding de grootst mogelijke aandacht wordt geschonken? Vanzelfsprekend luidt het antwoord, want een gezonde ziel kan slechts in een gezond lichaam huizen. Dat. om zulks te verwezenlijken, een groot aantal deskundige sportlei ders nodig is, ligt voor de hand. Het is daarom zo bizonder te betreuren, dat de overheid ten deze zoveel tijd nodig heeft, om tot het besef te ko men, dat het een der voornaamste taken is, welke de huidige samenle ving op die overheidsschouders mag leggen. Hoe summier echter de wer kelijke belangstelling voor dit immens belangrijke probleem is, mocht niet zo lang geleden blijken uit de afwij zing door de desbetreffende minister van het uitbrengen ener sportnota. Daarin zou door deskundigen uit de vaderlandse sportwereld ongetwijfeld Een gezond bloeiend chauvinisme is de dorpen en stadjes van Zeeuwsch- Vlaanderen geenszins vreemd en men moet daar altijd een beetje mee op-' passen. Het is ontactisch een of andere gemeente aan de andere ten voor beeld te stellen. Dan be gint men nl. steevast op zijn zogezegde achterste benen te staan en dat is begrijpelijk. Toch menen wij deze keer meer dan voldoende reden te heb ben om Hulst ten voor beeld te stellen aan zijn westelijke buurman Axel. Misschien vinden de Axe- A*n en Axelinnen dat dat niet plezierigwant Mulst is een stuk kleiner dan Axel en wellicht vinden ze in Axel wel dat er op Hulst een hele- boe! aan te merken is. Dat is dan trouwens ook wel zo, maar dat doet er niet toe. In verdraagzaamheid kunnen er namelijk heel wat gemeenten een voor beeld aan Hulst nemen En zeker Axel. Vandaag wordt nl. te Hulst een bazaar geopend ten bate van het jeugdwerk der protestanten. Die bazaar rvordt gehouden in het patronaat. Dit is deze verduidelijking is wellicht voor sommigen noodza kelijk een katholieke instelling. Dit typeert de verstandhouding tussen katholiek en protestant te Hulst. Voor Hulst zelf is dat trouwens niets bij zonders. De tijd dat bei de bevolkingsgroepen, toen de basiliek nog si- multaankerk was, ruzie kregen over het luiden van de klok op Witte Donderdag en Goede Vrij dag, is allang voorbij. Men moest toen nL samen met dezelfde klok doen. (Dit is trouwens nog lang het geval geweest, maar in later tijd ging het in de beste verstandhou ding.) De katholieken stuurden op Witte Don derdag de klokken naar Rome. Tot Paaszaterdag zwegen ze dan. Maar de protestanten namen dat niet. Die wilden op Goe de Vrijdag ook luiden. Er is heel wat om te doen geweest en de ene partij maakte zelfs eens, om de andere dwars te zitten, het touw zoek. Maar zélfs toen. naar oudere Hulstenaren ons verzekeren, was er geen onderlinge haat. Wat pla gerij, meer niet. De klei ne groep protestanten in Hulst ondervindt vooral in deze tijd een waar achtige verdraagzaamheid en zelf geeft zij, als het te pas komt, alle mede werking aan de katho lieken. En wat doet AxelDat weigerde toestemming te geven voor een rondrit van de kapelwagen van Oostpriesterhulp. Klein, heel klein, Axel! Weet u, dat de paters van Oost priesterhulp niet-katho- lieken evenzeer en even hartelijk helpen als de katholieken? Zij helpen ménsen. En daarom heeft Axel, destijds, onmense lijk gehandeld. Iemand die hij had niets nuttigers omhanden vorige week de ver zuchting over de diplo ma's en andere papieren voor de middenstanders las, kwam gedocumen teerd vertellen dat hij het nog veel sterker wist uit te leggen. Hij wist een dorpscafeetje, zei hij, waar 's zondags de man nen wat komen kaarten. Op zo'n dorp is nu een maal niets anders te doen. Er wonen maar zo'n paar honderd mensen en daarvoor bouwt Cals geen schouwburg. Dat cafeetje moet andere ex ploitanten hebben en de kandidaten daarvoor zijn zich allemaal zeven on gelukken geschrokken toen zij hoorden wat er allemaal van hen geëist werd. Zij besloten dan maar tot. een eenvoudige universitaire studie. Want na het midden standsdiploma moet men, om voornoemd cafeetje (a drie bakken bier per week) te mogen beheren het vakdiploma bezitten. In dat cafeetje staat ook een biljart en daarom moet men er alles van weten. Een les van de cursus voor het vereiste diploma behandelt het biljart. Onze gedocumen teerde zegsman toonde de stof. Biljart, aldus het door en onder toezicht van de regering samen gestelde studiemateriaal, is een spel dat gespeeld wordt op een biljart en wel met drie biljartbal len. Deze zijn rond. Ter verduidelijking (niet iedereen is zeer begaafd) zijn er drie zuiver ronde rondjes bij getekend. Dat zijn de ballen. Het staat er onder. Het biljart is, en dat in sterke tegen stelling tot de ballen, ge heel rechthoekig. Voorts zs er een keu. Sommige exploitanten van kleine cafeetjes hebben, in een zogenaamd kot achter het huis, ook enige keuen doch de biljartkeu leeft niet en heeft aan de voor kant een pomerans. Enfin, men ziet wel dat het beroep van café exploitant naar de blik sem ging als de regering zich er niet tijdig mee bemoeid had. Een klant mag, na 't zevende pilsje, niet om een broodje met een hartig worstje vra gen. want om aan dat verzoek te voldoen moet de waard het vakdiploma restauranthouder bezit ten, een papier dat hij krijgt als hij Haute Sau- terne en Chateau Neuf du Pape op vijfhonderd meter uit elkaar kent en wanneer hij precies weet wat Lodewijk de Dertien de op tafel had staan toen hij Beethoven op be zoek had. Het waren der tien gangen. Alleen Beet hoven was er niet, bij nader inzien, die moest nog geboren worden. Evenals de man die de vakdiploma-rage weet te beperken. Om het in toe passelijke termen te zeg gen: die van een omelet weer een ei weet te ma ken. Tegenover het steeds verder voort gaande professionalisme in de sport heeft de overheid de plicht het ama teurisme ruggesteun te schenken. Zij heeft daarvoor in de sportleidersin stituten een onschatbaar fundament. En tezamen met dc nationale sport bonden. zoals de NKS en de KNVB, waarvan eerstgenoemde al jarenlang te weinig werd gesteund en de laatste thans de eerste stappen heeft gezet, zal er zeer veel goeds gedaan kunnen worden. Die richting dus moet het in Ne> derland uit. Méér daadwerkelijke be langstelling en financieel medeleven van de landsoverheid, zodat de ge meentelijke regeerders, die al lang anders hebben gewild en gewenst maar onmachtig bleven meer te doen dan zij deden, bestaande plannen kunnen verwezenlijken. Nu de betalingsbalans naar beter neigt, mag men hopen en vertrouwen. nog waar de Oosterhoutenaren ook nog allerlei kansen op de titel heb ben. SARTO zal zijn eveneens goede pa pieren tegen Rood Wit moeten verde digen, hetgeen al evenmin een „mak kie" belooft te worden. Goes zal het onderspit delven tegen RAC. De vol bloed-Zeeuwse aangelegenheid tussen Middelburg en Hulst wordt een dub beltje °P zijn kant. Wellicht is het terreinvoordeel doorslaggevend. Laatste kans GSBW zal tegen Vlijmense Boys moeten winnen en tegelijkertijd zal GW dan van Nevelo moeten verlie zen, wil het in de derde klas B blij ven. Er komt dan nog een beslissings wedstrijd. Bij verlies van GSBW is het vonnis meteen bepaald. Kampioen WSC gaat zijn standing bij Heusden ophouden. Concordia verliest van het bezoekende St. Michielsgestel, terwijl SCB weet wat het te doen heeft tegen VOAB. Baardwijk zal het UDI lastig maken. In de derde klas D duurt de span ning onverminderd voort. Zowel Don gen (bij SET) als Veerse Boys (tegen RWB) zullen zich tot het uiterste in spannen om te winnen. Dat kunnen ze beide, wat inhoudt, dat de ploegen gelijk' eindigen. Hero zal met het ge degradeerde Hieronymus geen last hebben. Gudok—Virtus wordt winst voor de gasten, terwijl RKDVC bij RKC minstens de halve winst moet kunnen buitmaken. SCO zal aan Ves de handen vol hebben. In de derde klas D zijn de beslissingen gevallen- Kampioen Terneuzen kan winnen van ODIO, terwijl het inmiddels gedegra deerde Biervliet bij Zeeland Sport geen kans heeft. Zierikzee—Zeelan- dia wordt winst voor de thuisclub en eenzelfde resultaat is te verwachten bij RKFC—Grenswachters. Beslissing In de vierde klas E is de beslissings wedstrijd Wit-ZwartSVG aan de orde. De verliezer degradeert, zodat zenuwen wel het grootste part van de ontmoeting zullen uitmaken. Boeimeer heeft in de vierde klas F een lastige bezoeker aan RSV en TVC zal het wel niet kunnen klaren tegen Groen Wit. Nieuw-Borgvliet ziet niet veel heil in de wedstrijd tegen Halsteren (4e klas G). Burgh, dat al gedegradeerd is, kan kampioen Steenbergen uiter aard niet aan. In de vierde klas H. ten slotte moe ten nog belangrijke dingen gebeu ren. Leider Yerseke gaat bij Aarden burg zijn kansen verdedigen (met re sultaat) en Clinge kan het bij RIA klaren. Sluiskil en Steen komen mis schien tot een puntenverdeling. Hans weertse Boys moet uitkijken voor het wanhopig vechtende Oostburg. Breskens kan van het eigen terrein profiteren om de zege op 's Heer Arendskerke te behalen. Nederland telt, als zovele andere bij de jongste wereldoorlog betrokken landen, een beduidend aantal militaire slachtoffers. De staat hielp en helpt de vele bestaande noden verlichten, maar de landgenoten die in de oor logsjaren hun kostbare levens beschik baar stelden voor ons land, zouden er heel wat slechter aan toe zijn, als er niet een Bond was, de B.N.M.O. (Bond van Nederlandse Militaire Oorlogs slachtoffers), die voor verlichting der vele bestaande noden onder hen op de bres stond en ijverde. Het is op verzoek van dit bestuur, dat reeds zeer veel bereikte, maar in zijn werkzaamheid geen moment mag en wil verslappen, omdat nog zoveel nood moet worden gelenigd, het is op dit verzoek, dat op die 17e mei in „Feijenoord" de bloem van wat eens in ons land en België de grootste tri omfen met de voetbal vierde, opnieuw tegenover elkaar wil komen staan. Niets onbeproefd Een organisatiecomité, met dr. Hans Tetzner als voorzitter, heeft op zich genomen de kas der B.N-M.O. ditmaal eens extra te vullen. Het wil daartoe althans niets onbeproefd laten, zoals dr. Tetzner gisteren in de Maasstad ter kennis heeft gebracht. En het ziet er inderdaad naar uit. dat kans op welslagen (dat betekent een eivol sta dion), volledig aanwezig is. Natuurlijk zouden vele duizenden voetballiefhebbers zonder meer al naar de oude prominenten gaan kij ken. De bedoeling is echter straks een hele grote som te kunnen afdragen en dus dient Feijenoord uitverkocht te zijn. Teneinde dit te bereiken, dat wil zeggen ook anderen dan voetbalfans te trekken- oude en jonge mensen óók de jeugd! is gedacht aan een kleurrijke, muzikale entourage. Naar hetgeen de majoor der mariniers, A. van Velzen, vice-president van de B N.M.O. en zelf eveneens tot de oor logsslachtoffers behorend, over die „entourage" mededeelde, zal dit een primeur werden van intercontinenta le kwaliteit. Van wereldfaam Niet minder dan vier militaire mu ziekkapellen, mèt hun eigen respec tievelijke tamboerkorpsen gaan vooraf aan de wedstrijd een muzi kale show brengen, die, zou ze op de kleuren-televisie kunnen worden ge bracht, een schouwspel vormt, waar de gehele wereld haar ogen op uit zou kijken. In hun schitterende gala-uniformen zullen die zaterdagmiddag, om half drie te beginnen, en tot de aanvang van de wedstrijd toe, eerst afzonder lijk en daarna gezamenlijk optreden, de Marinierskapel, de Kon. Mil. K i- pel, de Kon. Luchtmachtkapel, plus tiet dan voor het eerst officieel aan- tiedende gloednieuwe Jachthoorn korps van het Garde Regiment Jagers (nieuw element bij onze strijdkrach- ten). Dit unieke gebeuren, gevoegd bij de traditionele interland-ontmoeting, waarin zeer waarschijnlijk een „re prise" van de duels Terlouw-Mermans te zien zal zijn, moet inderdaad het bedrag bijeen kunnen brengen, dat de organisatoren zich voorstellen, later aan onze militaire oorlogsslachtoffers ten goede te laten komen. Daar praktisch alle te maken onkos ten gedekt worden door bijdragen die de organisatoren „los weten te krij gen", kan vrijwel de gehele recette worden afgedragen aan de B.N.M.O. Een simpele vraag brengen wij ten slotte over namens al die gekwelde mensen; houdt zaterdag 17 mei vrij voor dit zeldzame feest. Dan doet ge een zeldzaam goede daad! In verband met de achterstand in de afwerking van de zondagcompeti tie van de K.N.V.B., afdeling Zee land, zal de voorgestelde bekercom petitie voor zondagelftallen dit sei zoen niet kunnen doorgaan. FC LlèGEOIS en Fortuna '54 uit Ge leen hebben donderdagavond 00 ge lijk gespeeld in de eerste wed strijd voor de „Beker der naties zonder grenzen". IN EEN MILITAIRE schermwed- strijd op de wereldtentoonstelling heeft België van Nederland gewon nen, met 38 tegen 10' 'overwinnin gen. Op alle drie .wapens moesten de Nederlanders het onderspit del ven: floret 214, degen 511 en sabel 313. JUVENTUS HEEFT bekendgemaakt, dat zij geen bezwaren heeft tegen het opstellen van haar midvoor John Charles in het elftal van Wa les voor de wereldkampioenschap pen. ZATERDAG 31 mei zal op het ge meentelijk sportterrein te Kapelle een voetbalwedstrijd worden ge speeld tussen een elftal van het Zeeuwse zaterdagvoetbal en een elftal van het Amsterdamse zater dagvoetbal. HET COMITé van de wielersportclub Kapelle-Biezelinge zal zaterdag 7 juni een wielerwedstrijd organise ren voor aspiranten en nieuwelin gen. DE EERSTE Zeeuwse baanwedstrij- den atletiek van dit jaar worden zondag op het Gemeentelijk Sport terrein te Schoondijke door Mara thon georganiseerd. In het gebouw van de FIFA zijn besprekingen gevoerd over de tv-uit- zendingen van het wereldkampioen schap voetbal en over de vervaardi ging van de officiële film van dit toernooi. Men kwam echter niet tot overeenstemming tussen de betrok ken partijen. Enerzijds namen hier afgevaardig den van de FIFA aan deel, anderzijds vertegenwoordigers van Eurovisie, van de Zweedse televisiemaatschap pij en van de Duitse maatschappij „UFA" die de officiële film van het wereldkampioenschap 1954 heeft ge maakt. Na langdurige discussies, die zowel op technische vraagstukken betrek king hadden als over de aan de FIFA te betalen bedragen, deelden de par tijen mede, dat zij niet tot een verge lijk hadden kunnen komen. Besloten werd in de loop van mei, in een nader aan te wijzen stad, nogmaals een bij eenkomst te houden. De heer E. Thommen vice-presi- dat in den Haag een andere, meer' dent van de FIFA, zei na afloop der sportieve wind zal gaan waaien. besprekingen: „De televisieuitzendin gen van de wedstrijden moeten niet neerkomen op een verlies voor de or ganisatoren en de FIFA. Wij moeten rekening houden met de ervaring van 1954 toen voor een miljoen Zwitserse francs aan kaarten, die eerst besteld waren, werd teruggestuurd omdat van sommige wedstrijden rechtstreekse tv-uitzendingen werden verzorgd". Zondag worden er voor de zuide lijke handbalcompetitie geen wed strijden gespeeld. In Roosendaal ko men namelijk de jeugdelftallen van Brabant en Zeeland, bestaande uit spelers van 18 tot 24 jaar, tegen el kaar uit. De wedstrijden gelden als selectie voor de samenstelling van de districts-jeugdteams, welke op He melvaartsdag in Arnhem zullen deel nemen aan een nationaal jeugdtoer- nooi van alle districtselftallen. Een commissie van de K.N.M.V. heeft vrjjdag een bezoek gebracht aan Etten. Het circuit, dat op donderdag 15 mei voor de nationale motorraces zal worden gebruikt, kon, behoudens enkele aan te brengen verbeteringen in de bochten, de goedkeuring van de commissie wegdragen. Het is daardoor zeker geworden, dat de ra ces op 15 mei niet alleen doorgang zullen vinden, maar dat naast de ju nioren ook de senioren zullen starten. Nu voor het eerst senioren aan de races deelnemen worden er bijzonde re eisen aan het circuit gesteld. De snelheden, die deze heren uit hun machines weten te halen, zijn der mate hoog, dat het circuit en in het orde moeten zijn. Inmiddels zitten de leden van de west-Brabantse motorclub tot over hun oren in het werk. bijzonder ook de bochten perfect in-, Kees van Haperen. Er is een speciale commissie in het leven geroepen voor de huur der gronden onder voorzit terschap van de heer C. Peijs. Een technische commissie wordt geleid door de heer A. Nuijts, terwijl er in verband met de te verwachter, drukte een commissie voor de kassa's is on der voorzitterschap van de heer P. v. d. Berg. De verpachtingen worden geregeld onder leiding van de heer L. Gijzen. de zorgen over de circuit verbeteringen zijn toevertrouwd aan de heer A. Aarts. Adjudant van de Boom leidt de verkeersbeveiliging, terwijl er een commissie van ont vangst is met als voorzitter M. van Staay. Unieke kans Er werden niet minder dan dertien commissies gevormd voor de om vangrijke organisatie. Al deze com missies plegen nu enkele malen per week te vergaderen, want de Ette naren willen de unieke kans. die zij van de KNMV krijgen ten volle be nutten. De KNMV heeft immers een beroep gedaan op de senioren in Etten te starten met het perspectief, dat in de komende jaren ook in een plaats van het zuiden van het land interna tionale races voor senioren (zoals ook te Assen) zullen plaats hebben. Aan de organisatie, zoals die te Etten plaats vindt, zit heel wat vast. Naast het bestuur opereert nu een commissie van financiën onder de voortvarende leiding van de heer In verband met de start der seni oren heeft de motorclub op zich ge nomen voor een volledige gaasafzet ting te zorgen over een lengte van meer dan duizend meter. Intussen werd ook de training vast gesteld. Op woensdag 14 mei zal deze doorgang vinden. AVONDSCHOOL VLISSINGEN Bij de N.V. koninklijke maatschap pij „De Schelde" te Vlissingen, slaag den voor het getuigschrift tweejari ge cursus her- en omscholing afde ling scheepsbouw, de heren: W. L. Anemaat, E. van Geersdaele, A. van Gemst L. de Hamer, A. M. Heskes, T. v. d. Kaap, H. A. B. Mes, M. Muller, J. de Ronde, J. M. Schille- mans, F. W. de Troye, G. Venema, J H. M. Wubben, L. Fleurbaay, A. A. Geervliet, J. Giezen, W. v. Heese, S. B. Huisman, T. Klosinsky, D. Meyer, J. Postema, M. Rijsdijk, D. A. Tiekstra, P. J. Valckx en L. Wille- boordse. Voor de afdeling algemeen metaal behaalden het getuigschrift tweejari ge cursus her- en omscholing de he ren: L. Beghtel, J. Lekatompessy, C. E. Linders, M. Meulenberg. A. E. E. Vercammen, P. A. Bouterse, C. Lou- werse, P. van Oorschot, G. C. J. Uijt den Haag en J. Witte. De diploma's werden uitgereikt in aanwezigheid van wethouder Poppe en de directeur en leraren van de avondschool. Voor het praktijkdiploma boekhou den slaagde nog de heer J. C. Schot. POLITIE DIPLOM A B Voor het schriftelijk gedeelte van het examen politiediploma B slaagde de heer M Barendse, wachtmeester le klasse der rijkspolitie te 's-Gra- venpolder. GEM. ADMINISTRATIE Bij de te Breda gehouden examens slaagde de heer A. Dieleman, klerk ter gemeentesecretarie van Bier vliet, voor het schriftelijk gedeelte van het diploma Gemeente-Admini stratie 1. GOES, 25 april. Groenten: Witlof Al 52-55, A2 59, B2 38-39, afw. 24-48, Kropsla Al 19-21, A2 13, BI 13-16, B2 10, afw. 9-15, Bloemkool Al 68-70, BI 53-67,"Cl 31, afw. 33-59. Stoofsla 10-27, Prei 35-45. Rabarber 26-55, Sjalotten 20, Spinazie 84, Selderij 9, Radijs 14. KAPELLE, 25 april. Appelen: Gol den Delicious keuken 91-102, Jonathan fabriek 66. Groenten: Krojsla Al 12- 15 A2 5. alw. 10-14 per kg. Rabarber 25-29, Radijs 19-22, Witlof Al, 33-42, BI 12, afw. 29, Bloemkool B afw. 15, A2 59, B2 12, afw. 214, Prei 24-30. KOEWACHT, 24 april Gezwin geld vlaslint WR 100-140, DR 110-150, bobbers 70-80, breekvlas 50-55, ruwe lokken 5-15, gezwingelde lokken 15- 60. kaf 2-4, bolraap 2-3. Iets meer le ven in de markt, doch kleine prijzen. LEEUWARDEN, 25 april 125 stie ren 2.70-3,02, 500 vette koeien le kw. 2,70-3.00. 2e kw. 2.50-2.69. 3e kw. 2,00- 2,49; 2980 melk- en kalfkoeien 600-1050 300 pinken vette- en graskalveren, pin ken 300-600. vette- en graskalveren 250-450: 1456 nucht. kalveren 35-48; 888 vette en weideschapen 80-100; 298 lammeren 30-40; 228 vette varkens, oude varkens 1,45-1.60. vette biggen 1.60-1.68, zouters 1,65-1.70: 242 biggen en lopers, biggen 25,50, lopers 51.80, 36 bokken en geiten geen notering: 74 paarden 600-975, totale aanvoer 7127 stuks. Overzicht: stieren aanvoer ruimer, stemming rustiger, prijzen gedrukter. Melk- en kalfkoeien. aanvoer zeer groot, stemming rustiger, prijzen la ger. Pinken, aanvoer ruimer, stem ming gedrukter, niet hoger in prijs. Vette- en graskalveren, aanvoer ma tig, stemming gedrukter, prijzen niet hoger. Nucht. kalveren, aanvoer zeer ruim, stemming slecht, prijzen ge drukt. Varkens, aanvoer kort, stem ming kalm, oude varkens gelijk in prijs, andere soorten lager. Biggen en lopers, aanvoer matig, stemming rustig, prijzen gelijk. Schapen, aan voer ruimer, stemming rustig, prijzen gelijk. Lammeren aanvoer ruimer, stemming rustig, lagere prijzen dan het vorige jaar. Paarden, aanvoer ruim stemming goed, prijzen iets duurder. Konstanz 321 (+1), Rheinfelden 266 8), Breisach 212 8), Straatsburg 300 (—10), Maxau 482 (—7). Mann heim 356 (—3). Mainz 343 (+1), Bin- gen 243 (+1), Kaub 268 (—1), Trier 160 (—2), Koblenz 263 (—2), Keulen 247 2), Ruhort 451 7). Lobith 1073 (—11), Nijmegen 855 (—13), Arn hem 866 12), Eefde IJssel 388 12) Deventer 288 9), Monsin 5535 (onv.) Visé geen opgave. Borgharen 3902 (—33), Belfeld 1109 (—15), Grave be neden de sluis 473 5).

de Stem | 1958 | | pagina 15