et Met oog en oor te gast Papier voor UW pen HOFNAR HOFNAR Gave van prestaties der het uitspansel renpaarden v Ier Duinen'' de winner, ook in kleine sigaren Parade Senoritas Speciaal RIUU'.'i Casino 15 Onze radio en TV-rubriek Spoken Pauze Acties nooit fijner gerookt! j Duivenkromek van j „Den Bruinen" DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 26 APRIL 1958 15 •ht Externaat ;staat gelegenheid tot lor het schooljaar 1953- LBEWERKING CKEX ïgen de opleidingen aan eetbakken volgens het deze leergangen kun- vraagd. onderdag van 24 uur DE DIRECTEUR AN DER STEEN eens J/es uithalen, optelefj) afscheid ,Een wereld als Wiever". Wiever was zijn idee, zegt hij! En dat is nu gegapt door een anderNaar wat wij er van gezien hebben, zouden wij overigens blij zijn, wan neer men zo'n idee maar weghaal- Van het recente optreden van de, voor wij het zèlj wegsmeten Toon Hermans voor de tv is een tele-recording gemaakt. Te zij- v3110339 ner tijd kunnen we dus nog eens Voor de kijkers een kleine teleur- genieten van wat voor ons het steuing; Hoopten zij oorspronkelijk op hoogtepunt vormde uit onze Icij- een ^gg^e avond met ,,De oude kers-loopbaan Draaidoos" een uitstekend film- De uitzending van de ,.De dood van programma van de VPRO Pension een handelsreiziger", die oorspron- Hommeles en een relais van de Duit- kelijk was gepland op donderdag 1 Se televisie, zij zullen het zonder dat mei, is verschoven naar een latere laatste stuk moeten doen. nog onbepaalde datum. Het stuk jn plaats hiervan zal de VPRO een maakt plaats voor een tv-bewer- amusementsprogramma op film ver- king van Heyermans' ,,De opgaan- tonen. We hadden „Frankfurter Pa- de zon". De Vara voelde op 1 mei lette" graag voor een stukje gezien blijkbaar meer voor wat „morgen- maar waar niet is verliest de kijker rood"zijn recht. A s. maandag mogen we weer een De radio-zenders brengen de beken- aflevering verwachten van de N.C. de zaterdagavond-uitzendingen. Popu- R.V.-rubriek „Attentie", samen met laire klassieken biedt o.m. Alexander Avro's ..Meridiaan" wel de beste Uninsky in het Pianoconcert no. 1 van tv-actualiteitenrubriek, die we ken- Chopin. Bij de Vara concerteert het Met weemod in het hart heb- g®ïd^eop Vpor een actie in lande- ben we deze week afscheid ge- lijk verband een bagatel. Want „Kla xon om fnmilip Hip ons ver Vier" was een mislukking nomen van een lamme aie ons Waarom? Niemand die het weet dierbaar was geworden. Een la- >wie opent de Kluis" bleek na een milie die ons na zes jaar ver- wat aarzelend begin een daverend i i succgs tG ziin. Dg opbrengst zal het trouwder toescheen dan onze mlijoen wei overschrijden, is het hloedeisen verwanten. Maar Kluis-programma dan zoveel beter j- „^boi-rnonpliilr craat vpr- Nee, écht, daar zit het niet in En die nu onherroepelijk gaat ver tóch lukt dézc actie Nveli terwijl de dwijnen uit de ether, hoe jam- andere een teleurstelling werd. Wij mer het ook is! vinden het leven maar wisselvallig Een-en-negentig keer waren we bij de Doorsnee's op bezoek. Zes jaar lang hoorden ze elke veertien dagen tot onze beste kennissen! Het is voorbij Hoe het mogelijk is geweest, dat een programma zó lang, zó intens in de belangstelling is gebleven is voor iedere insider in het radiowe reldje een raadsel. - -- Er zijn er die zeggen, dat het talent Ibsens „Spoken" 'n summiere uiteen van Annie M.G. Schmidt hiervan de zetting te geven van de inhoud van oorzaak was. Het was immers haar dit terecht beroemde stuk. Hierdoor speelse fantasie, die het Hollandse kregen degenen, die toneel-technisch huis bevolkte met types, die vónkten nog niet zo zijn ingeschoten de kans van humor en esprit zich snel een idee te vormen, van We willen het niet ontkennen We wat zij zouden zien. Overigens niets hebben al zóveel aan deze schrijf- dan goeds voor deze uitzending, die ster te danken, dat we haar gaarne behoorde tot het beste, wat wij op de eer van een uitsluitend persoonlijk dit gebied tot nog toe zagen, succes willen gunnen Ton Lensink als regisseur deed zijn Anderen zien het meer in de voor- reeds verworven goede naam alle eer treffelijke teamgeest, waarin dit pro- aan, daarbij gesteund door een groep gramma werd gespeeld. Een team- acteurs, die wij nog vaak hopen te- geest, die moge blijken uit het feit, rug te zien. dat er in al die jaren nooit van een mutatie sprake is geweest Wie in r I jtSOn 1952 meespeelde, deed dat ook nog bij de slot-uitzending Hoe het ook zij, de Doorsnee's zijn weg, al zullen ze onuitwisbaar in onze herinnering blijven voortbe staan! Maar vóór de maandagavond haar glans herkregen heeft, dat zal wel even duren Het was een goede gedachte van de Avro om vóór de vertoning van Zondagavond beleven we alweer de zestiende aflevering van Vara's ra diostrip „Annemarieke". Voorlopig is dat tevens de laatste, want de kleine meid gaat tot het volgend seizoen met vakantie. Voetballiefhebbers opgelet Op 3 mei a.s. op zaterdagmiddag nog wei is er zowel een radio-ver- slag als een tv-uitzending van de Cup-final in Engeland. Kunnen we weer lekker smullen concertgebouworkest met solistische medewerking van de vermaarde pia niste Dame Myra Hess. Heel, heel langzaam begint een zeer belangrijk TV-programma-on- derdeel veld te winnen. De Pauze Door velen begeerd als een welkome onderbreking in de soms wat al te grote kijk-concentratie. Door nog meer anderen benut voor De slotuitzending van ,,Wie opent het snel gereedmaken van een kopje de Kluis" zal op 2 juni plaatsvinden koffie. Nu nog een wat later aan- in het Concertgebouw te Amster- vangsuur en we zij er dam. Het nodige vuurwerk, dat er aan te pas komt zal ook te zien (JUIZ zijn via de tv. J De oud-Bredanaar Herman van der RlI7JP *>o1' ^ans woonachtig in de gemeen- •^UZ.SC te Rucphen zal op 24 mei deelnemen Er is weer een gezellig relletje op aan T.V.-Quiz „Weet wel wat je gang in de radio- en tv-wereld. Het waagt was ook al weer zo lang geleden.... De Vara heeft Bert Robbe benoemd tot chef van haar afdeling Lichte Muziek. De naam klinkt ons be kend genoeg in de oren om van deze benoeming het nodige te ver wachten. onder leiding van Theo Eerd- mans. De heer van der Pol is al sinds jaren een verwoed verzamelaar van alles wat betrekking heeft op de scheepvaart. Zijn onderwerp zal dan ook zijn ,,De Nederlandse Koopvaar dij Vloot tussen 1900 en 1958". Tot de verzameling van de heer van der ders en politieagenten bedreigd wanneer men niet ophoudt met hebben opgediept om te weten wat hü waagt. K. Dit keer is Jef van der Heyden de onruststoker u weet wel de tandarts van de Televisie-verhalen en van het mislukte „Ad Fundum" KRO- programma. Jef heeft de KRO met deurwaar- Hoe het met een radio-actie zal lopen valt te voren nooit te zeggen! Het idee kan goed zijn, de organisatie perfect, maar als het programma niet aanspreekt, dan helpt er geen lieve moedertje aan. Waaróm zo'n programma niet aanslaat weet nie mand Men kan het alleen als een feit constateren. Nemen we nu eens de recente ac ties van de Vara en de Avro. „Kla- Van de week stond Vilvoorde op het program, niet ver van de 1 Expo, en het is raak zoveel dui- (Advertentie) met vooroorlogse reputatie 14 Ct in 10 en 50 stuks. met driedubbele omzet 14 Ct in 10 stuks. 20 in mooi rood blikje. Het beste van 't beste 16 Ct alleen in 10 stuks in gedistingeerd grijs doosje. ven het luchtruim weer door kliefd hebben. Mede door de stootkracht van zijn binnenspelers, speelde N A. C. - volgens een enkeling - een aardige wedstrijd tegen Sport club Enschede, maar de oresta- ties van de 3848 Bredase ren paarden van het uitspansel stonden mij toch beter aan. Het bloed kruipt waar het niet gaan kan, hé. De uitslag mag gezien worden, daarom zet ik hem maar seffens in de krant: 1 B. Verdaasdonk, 2 en 38 C. Jacobs, 3 en 26 M. Huybregts" 4 P. M. Vermeulen, dat gaat de goeie kant weer uit. Piet, 5 H. Verheijen, 6 Jac. van Oosterhout, 7 C. Vrins, 8 J. de Kort, 9 en 39 L. Verheijen, 10 A. Broekaart, 11 Chr. Schniermannie, 12 C. van der Wulp, 13 P. Struys, 14 M. Pellenaars en zn„ 15 A. v.d. Kerkhof, 16 C. Verschuren, 17 Jan v. d. Horst, de eerste tot twee knaken, 18 H. Dij kers, 19 P. H. Talsma, de kampioen van de Baronielaan, 20 J. Machiel- sen, 21 Joh. Dekkers, 22 A. Derks, 23 P. de Grauw, 24 G, Heyblom, 25 W. Matthijssen, 27 J. Smeulders, 28 M. Voesenek, 29 A. van Nunen. 30 H. van de Kruyssen, 31 C. Grobben, ge pakt er ook niet onderdoor. Kees, 32 J. Vermonden, 33 C. Riemslag, 34 H. Verheijen, 35 C. van Dongen. 36 M. Philipsen, 37 D. van Osch, 40 Gebr. Oomens. Ik kan moeilijk vooruitlopen op de fietsen en de gewonnen geldseries. Weliswaar staat in de uitslag dat C. Vrins het eerste rijwiel heeft plus de serie van vijftig en de gevreesde bakker C. van Beekhoven uit de Bur gemeester Passtoorsstraat de tweede, terwijl W. Matthijssen en C. Vrins resp. met honderd en vijftig pergu- lanten weg zouden zijn, maar daar zijn de reclames nog niet in verwerkt en nu schijnt het gebeurd te zijn dat een ploeg klokkenlichters uit de con- stateur van een sjarel met zeer vroe ge duiven de buskes door mekaar hebben laten vallen. Het fijne weet ik er niet van, dus in details kan ik niet treden, maar dat zulke akkefietjes op een striks eerlijke manier opgelost worden is in het belang niet al leen van het betreffende lid, maar van allen. Reden waarom het bestuur met de afgevaardig den van de bondsraad er heden middag vier uur over zal beslis sen. Morgen zondag St. Ghislain, afstand 145 km los 9 uur. Sjarels en hun stiel Wij gaan inmiddels verder en bekij ken op ons gemak de moedige lucht- strijders uit Ulvenhout. 1 Frans Kuysten, een oude rat die dertig jaar geleden ook al triomfen vierde, hij is nu gepensioneerd en van plan het nog eens dunnetjes over te doen, 2 W. Graumans, 3 en 8 bak ker van Dorst, 4 10 en 11 C. A. Martens, 6 gebr. Graumans, 7 Adr. Martens, 9 Adr. Jansen, 12 M Die- lemans, 13 J. Frijters, 14 J. Antonis- sen, 15 C. Sips. Ai deze grote kam pioenen onze hartelijke gelukwensen. In de combinatie Etten en Leur zijn ze naar beneden gekomen dat de rook er af vloog. Tussen haakjes, bij Pietje Buurstede heeft de kat er vijf gepakt, maar de snoodaard heeft zijn verdiende loon reeds ontvangen. Jammer Piet, maar ge hebt een troost, dat duiven nogal rap aankwe ken. Zit ge eenmaal in de goeie soort, dan is het maar een kwestie van tijd Er vlogen er 1129 en de rappe E. van Miechem bolde als eerste over de eindmeet a la Rik van Looy: 1 12 28 enz. E. van Miechcm, 2 en 9 C. Dekkers, 3 en 4 Ant. Hendriks 5 J Nouws, 6 en 19 J. Voeten, 7 Adr. Hee- ren, 8 W. Hermus, 10 P. Oomen 11 G. Hermus, 13 J. Kievit, 14 M van Oosterhout, 15 M. Dirks, 16 N. Prins, 17 J. Aarts, 18 Martien Lauwen 20 J. van de Berg, 21 M. de Pijper' 22 Ant. Buys, 24 H. Peeters en 25 C Oostvogels enz. In de maatschappij „Vroeg of dood" te Terheijden vlogen er maar liefst 357. 1 8 en 12 P. van Meel, 2 M. Diepstraten, 3 7 10 14 19 M. Segers 4 C. van Dam, 5 C. de Pijper enz. Het zijn nog maar schermutselin gen. voelt u wel, maar de sjarels die hunne stiel kennen, voelen toch al reeds waar gang in zit en wie er van 't jaar zin in hebben. „De Vliegsport" te Steenbergen pakt tegenwoordig ook met geweldige aantallen duiven uit. Op Vilvoorde vlogen er niet minder dan 916 en de uitslag is ais volgt: 1 J. Quintus, 2 en 4 M. Slokkers, pakt ze mirakels, 5 Joh. de Weert. 5 8 en 9 de beulen gebr. Gorissen. 6 M. Baartmans, 7 Th. Peeters, 10 G. Baten, 11 en 18 Th. de Groot, 12 C. Rombouts, 13 en 19 T. Kemperman, 14 Jac. Rombouts, 15 M. de Baat, 16 L. Schouteren 17 C. Klep, 20 van Campenhout-de Jong enz. We schieten voor de variatie kris kras door west-Brabant, hier „Het Zuiden" te Rijen, de maatschappij van de diamanten Gerrit van den Brand: 1 en 4 gebr. van den Hout, 2 7 21 enz. van Opstel-van den Steen, 3 en 17 gebr. Broers, 5 gebr. Brou wers (wat 'n combinatie van gebroe- ders en andere sjarels ge toch tegen woordig overal in de duivensport te gen komt), 6 Jos. van Looy, 8 G. Bogdoll, 9 en 16 Th. Gijsbregts, 10 A. Frijters, 11 H. van de Loo, 12 Adr. Theewis, 13 J. Voermans, 14 Jac. Maas-ten Napel, 15 Broeders-Smans, 18 Adrianus Kin, 19 A. C. Willeman en 20 H. Akkermans enz. 111,— per duif De verkoping van de eerste ronde jonge duiven van de kampioen van het Land van Rhode, Valeer Docker te Moortzele, heeft een gemiddelde van 1465 frank per duif opgebracht, oftewel ongeveer f 111.per duif. Naar u ziet wordt de soort nog duur betaald. De nummers 52 en 65 brach ten elk 3900 fr. op. Andere hoge prij zen waren 3000 fr., 2800 fr., (twee maal), 2600 fr. enz. Geen pieper ging weg beneden de vijfhonderd frank. Geweldig veel duiven vlogen in de V.B.P. op Quievrain, ik mag uw nieuwsgierigheid dan ook geen mi nuut langer op de proef stellen: 1 en 29 F. van de Kieboom, 2 D. Linders. 3 en 25 G. de Kok, 4 Jac. de Vos, 5 P. Hagenaars. 6 Fr. Suikerbuyk, 7 en 15 M. de Caluwé, 8 en 10 Jac. Adriaansen, 9 Cor Stoop, 12 en 18 P. de Kok, 13 en 17 Adr. Geers, 14 en 16 Jac. de Waal, 19 J. Suikerbuyk, 20 H. van Wijk, 21 Adr. Nuyten, 22 P. Buuron. 23 P. van der Zande. 24 C. Becht, 26 gebr. Becht, 28 A. Schoute ren en 30 D. C. Bevelander enz. ,,De Luchtbode" te Dinteloord, in concours 405 duiven wat ook niet van de poes is: 1 en 9 P. Jansen, 2 Joh. Bierkens, 3 N. de Zwart, 4 P. Tim mermans, 5 gebr. van Poppelen, 6 J. van Minderhout, 7 J. de Zwart, 8 Spaar de Geus en 10 J. van Wezel- Ernest. In ,,De Reisduif" te Zundert won Jac. van Gils voor de tweede keer achter mekaar de grote pot. Er moet veel water in de Po vloeien, wil zo iets in de duivensport voorkomen, maar van Gils lapt het 'em: 1 en 6 Jac. van Gils. 2 Fr. Everaers, 3 Ant. Nelemans. 4 P. Jochems, 5 A. Aerts, 7 W. van Erk (merek toch hoe sterek). 8 A. Jacobs, 9 H. de Jong, 10 C. Wouters (met een onversneden oud klaartje in de drinkpot), 11 L. van Hassel, 12 L. Vriends, 13 Fr. van Erk, 14 A. van Beek en 15 Vic. Schrauwen enz. Tot slot de „Gevleugelde Vrienden" te Chaam: 1 en 10 Adr. Geerts, 2 P. Baks, 3 C. Hendriks. 4 en 7 G. Mar tens, 5 A. Scharlaekens, 6 P. van Loon, 8 J .de Rooy en 9 Jac. van Alphen enz. Neststanden Wat de beste neststanden zijn, zal ik u nog rap even meedelen. Voor de korte vluchten: I. duiver gescheiden van zijn duivin of nestjagen; 2. duiver alleen met klein jongske: 3. duiver op de dag van het uitpik ken der eieren; 4. duiver met jong van veertien da gen; 5. duivin tegen einde broeden. Voor de verre drachten: 1. duiver of duivin dat blijft gelijk met jong van zes dagen; 2. duiver die een jong opbrengt en onderwijl zit te broeden; 3. duiver, een jong groot brengend, gescheiden van zijn duivin; 4. duiver en duivin op broeden; 5. duiver op overbroeden. Weduwschap is natuurlijk nog be ter, tenzij voor de overnachtvluchten waarop een duivin op jong van zes dagen een streek kan uithalen. Maar daar spreken wij over als de tijd zover is. Allemaal goeie. DEN BRUINEN VERKIEZINGEN BREDA Het verschijnen van het Bisschoppelijk Mandement in 1954 ligt reeds weer jaren achter ons, maar de titel, waaronder dit zo belangrijke geschrift zo'n beroering bracht, is nog altijd even actueel: „De katholiek in het openbaar leven van deze tijd". De inhoud van het Mandement was en is niet mis te verstaan. De eenheid onder ons, katholieken, moet bewaard blijven, ook in politiek opzicht, omdat er in de toekomst nog zoveel door die eenheid bereikt dient te worden. Wij wensen geen dictatuur te voeren, maar wei onze eigen specifieke katholieke ideeën hoog te houden in ons land, onze provincie en onze gemeente. Daarvoor is het nodig, dat wij strijd vaardig en paraat blijven en ons niet in slaap laten sussen door de gedachte, dat ons niets kan gebeuren, vooral niet in het katholieken Zuiden. Wij katholieken, arbeiders, boeren, tuinders, middenstanders, werkgevers, intellectuelen en al die andere groepen, die ons maatschappelijk bestel omvat, zijn en moeten één zijn in onze enige en eigen Katholieke Volkspartij, moeten we ten, dat wij een eigen koers varen. Wij varen niet op het kompas van welke andere partij ook, dat hoeven wij niet en dat mogen wij niet. Maar die eenheid wordt geschaad en onze eigen koers kun_ nen wij nooit krachtig en met vaste hand houden tegen het opdringen van al die andere en voor ons onaanvaardbare ideeën, wanneer wij uw steun niet heb ben en ook daadwerkelijk ondervinden. De gemeenteraadsverkiezingen naderen. Scheuringen in de eenheid doen onze zaak alleen maar kwaad. Wij hebben het nu zelf in handen om met een zo groot en zo deskundig mogelijke fractie der Katholieke Volkspartij in onze gemeen teraad voor een belangrijk deel het be stuur der stad in de komende jaren te bepalen. De voorbereidingen hiertoe kosten geld, veel geld, duizenden guldens. Dit geld moet van u komen, van allen, die onze Katholieke Volkspartij welge zind zijn en weten, dat deze op de bres staat voor onze eigen zaak. Bedenk, dat waar wij verliezen, ande renwinnen. Stort daarom heden nog een ruime bij drage op het gironummer 9097 t.n.v. Ned. Credietbank, bijkantoor Breda, onder vermelding t.b.v. Sted. Propaganda Com missie K.V.P. Breda. Uit deze middelen, uit uw bijdragen en hulp dus, moet het werk van de Katholieke Volkspartij in Breda bekos tigd worden. Er wordt de katholieken in het alge meen verweten, dat zij te weinig belang stelling hebben voor de politiek en dus ook voor hun eigen politiek. Het is waar, maar óók langzaam begint het besef door te breken, dat dit gebrek aan belangstelling uiterst gevaarlijk kan zijn voor al onze belangen, geestelijke zowel als materiële. De andere kant spint er zijde bij en wij zijn onmachtig om de degen te kruisen. Hieraan moet een ein de komen en dit ligt in uw macht. Het is gelukkig nog niet té laat voor deze heel belangrijke zaak in onze eigen stad Breda. Deze verkiezingen moeten wij ruim winnen. Mr. K. A. M. Bastiaansen; Mr. P. M. H. van Boven; Deken A. Boumans; M. C. Claasen; H. C. van Dongen; Mr. J. J. A. H. Houben sr.; Lt. Gen. A. G. J. M. F. v. d. Kroon; P. J. Lam berts; Mr. H. A. Maeijér; J. A. Meijs; Ch. Stulemeijer; C. J. J. Vermeulen; A. A. J. de Wolf; Prof. Mr. W. J. I. van Wijmen. (Op verzoek plaatsen we dit schrij ven, onlangs aan vele adressen ver zonden, in verkorte vorm ook nog eens in deze kolommen. Red.) DIERENLIEFDE (III) „6 jonge hondjes werden levend be graven". Laffe en gemene streek. Is die moederhond nog bij die be schaafde „heer uit Oss?" Kan zij niet weggehaald worden. Waarom houdt die „heer uit Oss" een hond? Een machte loos beest mishandelen is geen kunst. Geef hem een flinke straf en boete, hij verdient het. Hulde aan de buurvrouw en de poli tie. Ze verdient een medaille. BREDA J. v. O. TE DUUR? Zo juist ben ik thuisgekomen van de wedstrijd Baronie 2 - NAC 2. Het was voor mij en vele anderen zeer verwon derlijk te horen dat er voor een staan plaats 75 ct. betaald moest worden. Het is vooral zo verwonderlijk omdat voor een staanplaats 2e rang bij NAC slechts f 1.betaald hoeft te worden. Voor dit bedrag zien wij dan regelmatig de beste spelers uit onze Nederlandse voetbalwereld. Naar mij bekend is het in onze stad nog nooit gebeurd dat voor -een normale competitiewedstrijd de prijzen bijna ver dubbeld werden. Promotie- en degrada tiewedstrijden uitgesloten natuurlijk. EEN VOETBALLIEFHEBBER BREDA GEEN PARADE In uw blad van 18 april breekt u een lans voor het houden van een militaire parade op koninginnedag. Voor dit jaar zijn in verband met de bestedingsbeper king deze traditionele parades in een aantal steden afgelast. U betreurt dat en stelt, dat het mogelijk moest zijn nog voor 30 april te bewerkstelligen, dat de minister op zijn besluit terug zal ko men. Nu, ik betreur het geenszins. Wat dit onderdeel van de viering van konin ginnedag betreft blijft het voor wat mij betreft een eeuwigdurende bestedingsbe perking. Op koninginnedag hoort een mi litair vertoon niet thuis. Koninginnedag is in Nederland wat moeders verjaardag in een huisgezin is. Komt er dan het traditionele huiselijke wapen bij uitstek, de mattenklopper, aan te pas? Integen deel! U stelt verder, dat het maar een paar honderd gulden zou kosten om deze pa rades te laten doorgaan. Dat is beslist niet waar. U weet heel goed, dat mili taire parades kwesties van duizenden guldens zijn. De grote parades, die tot voor enkele jaren gebruikelijk waren en die thans ook gelukkig zijn afgeschaft, kosten meer dar een miljoen gulden. Een parade zoals Breda kende, kostte inderdaad wel wat minder, maar enkele duizenden guldens zijn er toch altijd mee gemoeid. Er is ook wel eens gesteld, dat er een keer per jaar aan den volke getoond moest worden, wat er met onze belas tinggelden, die naar het ministerie van Oorlog zijn gegaan, gebeurde. Dat zou dan door groot militair vertoon aan het publiek getoond kunnen worden. Nu is een parade heus geen middel om pre cies aan te tonen, wat er met de gelden gebeurd is. En bovendien is koninginne dag daarvoor mijns inziens niet de ge schikte gelegenheid om een dergelijke parade te houden. Wij getroosten ons noodgedwongen gro te inspanningen op militair terrein. Maar u zult niet ontkennen, dat wij dat met pijn in het hart doen. Wat zouden wij met al deze bedragen niet kunnen uit voeren aan grote werken. Hoeveel ge makkelijker zou het niet zijn onze na tionale economie gezond te maken en te houden. Hoeveel eerder zouden wij onze enorme buitenlandse schulden niet kun nen aflossen. En als er dan beslist eens per jaar groot militair vertoon moet zijn, stel dan een dag van het leger in. Niet ter ver heerlijking van het leger en de zee_ en luchtmacht, zoals in de landen achter het ijzeren gordijn gebeurt, maar om de burgerij een beter begrip voor de mili tair en zijn materiaal bij te brengen. Maar niet op koninginnedag! BREDA P. NOUWENS (De vergelijking van het leger met moeders mattenklopper gaat o.i. volko men scheef. Het leger heeft in de volks huishouding de belangrijke plaats van een stuk volkskracht, de bewuste uiting van de wil tot zelfhandhaving, tot bescherming van de hoogste waar den, waaronder het koningschap. Waar om zou dan op dag, dat dit koning schap in de persoon van onze vorstin groot feest viert, het leger afwezig moeten blijven? Overigens is voor Bre da nu vastgesteld, dat daar toch een défilé zal plaats vinden. Redactie). NIET SPORTIEF Bij een normale interlandwedstrijd va riëren de prijzen der plaatsen van 1.50 tot pl.m. 6 of 7 gulden, terwijl ze bij Nederland - Curagao waren 2, 6. 8, 10 en 12 gulden, zonder dat dit in de dag bladen of waar ook bekend was ge maakt. Daarbij komt nog dat de loketten waar de kaarten van 2 gld. werden verkocht, reeds tamelijk vroeg gesloten waren. Nu waren de mensen die van alle windstre ken naar Rotterdam gekomen waren, ver plicht onverrichterzake huiswaarts te ke_ ren. Als klap op de vuurpijl bleek, dat er duizenden goedkopere plaatsen leeg waren en leeg bleven. K.N.V.B., haal dergelijke stunts niet meer uit. Het is onsportief. BREDA J. P. EERBIED VOOR DE VLAG Door middel van het Dagblad De Stem wil ik iets onder ogen brengen wat voor ons zo belangrijk zou moeten zijn en waaraan toch zo weinig aandacht wordt besteed, n.l. de Nederlandse vlag. Bij verjaardagen van leden van ons vor stenhuis en op nationale feest- en her- denkdagen wappert van veel huizen en andere gebouwen in den lande de drie kleur. Nu is 't zo, dat wel veel mensen de vlag op tijd uithangen, maar dat in halen, daar mankeert nogal wat aan. Toch weet iedereen, dat direct na zons ondergang de vlag moet worden gestre ken, althans als Nederlander behoort men dit te weten. Als wij onze trouw willen betuigen door de driekleur uit te steken, laten we dan ook onze eerbied betuigen door de vlag tijdig weer binnen te halen. HOOGERHEIDE J. P. OTS JEUGDCONCERT Het is wel goed, naar ik meen, de Bre dase bevolking voor te lichten over het gedrag van de jongelieden tijdens het tweede van de jeugdconcerten, dat. maan dagmiddag in Concordia te Breda werd gegeven. Dirigent Hein Jordans heeft ge dreigd met zijn musici de zaal te zullen verlaten en nooit meer naar Breda voor het geven van jeugdconcerten te zullen komen. Nadat de jongelui tijdens de uitvoe ring van de balletmuziek Rosgmunde en tijdens Cimarosa's Intermezzo Giocoso zich allerminst rustig hadden getoond en meer zaten te draaien in hun stoelen, dan te luisteren, werd het tijdens de uit voering van Bartoks Roemeense dansen van kwaad tot erger. Jordans had vooraf medegedeeld enkele malen te zullen stop' pen om aan de aanwezigen de vraag te stellen of zij ook konden vertellen welk instrument een solo ten gehore had ge bracht. De zaal wist het niet en toen de dirigent zijn vraag tot het balkon richtte gaf een meisje een goed antwoord. Denkt u nu niet, dat het kind een waarderend applaus van haar schoolkameraadjes kreeg. Nee, met een soort van Indianen- ge joel werd zij om haar kennis uitge kreten. Daarop heeft Hein Jordans ge zegd dat het beter moest worden met het gedrag van de jongelui, daar hij anders alleen maar het programma ver der zou laten spelen en geen uitleg meer geven. Hetgeen na enige ogenblik ken dan ook moest gebeuren, omdat er eerder een toename van het lawaai en de ongeïnteresseerdheid viel te constateren, dan een vermindering. Daarbij heeft de dirigent de jongelieden een standje ge geven, waarbij hij bovenaangehaalde dreiging heeft uitgesproken. Geschokt ben ik ook door het feit, dat geen van de aanwezige leerkrachten heeft getracht met daden de jongelui tot een beter gedrag te brengen. Later ver nam ik, dat een viertal van de ergste herrieschoppers buiten de zaal zijn ge zel. Het waren er zeker veertig te wei nig. Het gaat toch niet aan dat jongelieden van de middelbare scholen op een der gelijke wijze een instructief concert ver storen waarvoor de gelden om de kos ten te dekken voor een gedeelte uit sub sidies komen. Dezelfde jongelui hebben wel de pre tentie commentaar te geven in school krantjes over het feit, dat zij zich on heus bejegend voelen, als de orkestleden de jeugdconcerten niet in rok gekleed komen geven. Ik moet u zeggen: waar halen zij die pretentie vandaan! BREDA P. NOUWENS VERNIEUWING? Bij de uitvaart van de pastoor van Kruisland viel het op, dat de subdiaken bij het zingen van het epistel zich naar het volk keerde en dat daarna de diaken als onderdanige dienaar diaken be tekent dienaar bij het evangelie het zelfde deed. Natuurlijk ligt dit in de lijn van „vernieuwing: alles moet in elk geval anders zijn dan vroeger. Op zich zelf behoeft dit niet fout te zijn. Maar de grote voorstander van ver nieuwing, pater van Bilsen o.f.m., zegt in zijn dure boekje „Sacramentum Uni- tatis" bl. 3: „dat vanzelfsprekend de thans geldende rubrieken er zijn om onderhouden te worden". En daarom gaat het hier. Het missaal schrijft uitdrukke lijk voor, dat de subdiaken het epistel zingt „naar het altaar toe" en dat de diaken het evangelie zingt „met het al taar aan zijn rechterhand". Nu kan men twisten over de vraag, in hoever de overtreding dezer kerkelijke voorschriften zonde is. Maar één ding is zeker: het kerkelijk gezag komt van God en „wie zich verzet tegen het ge zag, verzet zich tegen de verordening van God". Rom. 13,2. Op dergelijke „vernieuwing" kan de zegen van Boven niet rusten. En daar om is het toch te doen! TH. WOLTERS, deken. WOUW, 22 april 1958. VOETTOCHT DEN BOSCH Met veel belangstelling heb ik de twee artikelen over de Pax Christi voettocht van uw speciale verslaggevers gelezen, maar toch moeten me enige dingen van het hart. In hun tweede artikel treden de schr. veel te veel in futiliteiten, waardoor het bij de lezers doet voorkomen, vooral wanneer ze het eerste artikel niet gele zen hebben, als zouden er toch nogal en dikwijls kapitale dingen aan haperen. Vooropgesteld moet worden, dat de or ganisatie perfect was en daarom alle lof toegezwaaid aan pater Verkoelen en zijn staf, die deze tocht 17 maanden lang heb ben voorbereid. Mijns inziens was de keuze van het routelied bijzonder gelukkig. Was het dan niet het beste chanson van Père, Du- val, de inhoud wist zo juist datgene te treffen, wat men op deze tocht ook be leefde. Een Nederlandse vertaling zou slechts een benadering kunnen zijn van hetgeen Père Duval wilde weergeven. Trouwens niemand wachtte op een ver taling, omdat men het uit het Frans het beste aanvoelde. Wat de lengte van de tocht betrof, de ze vond ik juist gekozen. Onderweg kon men nu het gesprek combineren met een kapittelbijeenkomst, waarbij men de juist gerezen problemen onderweg nog kon be spreken. Bij deze afstand kon dit één mooi geheel vormen. De hoofdzaak is, zoals de schrijvers toegeven, dat onder de Nederlandse ka tholieke middelbare schooljeugd een spontaan idealisme leeft, hetgeen ik nog eens wil onderstrepen, zodat het geeste lijk experiment volledig geslaagd ge noemd kan worden. MANNENKOREN IN BREDA Geregeld verschijnen er in het Dagblad „De Stem" artikelen betreffende verschil lende koren te Breda. Het is mij daarbij opgevallen, dat van het Breda's Man nenkoor steeds lijvige artikelen worden afgedrukt. Van andere koren ziet men nu en dan eens een heel klein artikeltje en dan nog zo beknopt mogelijk. Dit was j.l. zaterdag weer eens het geval met een stukje over het mannenkoor „De Verenigde Zangers". Dit koor, dat mij bijzonder sympathiek is, is evenals Breda's Mannenkoor uitge nodigd om te concerteren op de Expo 58 te Brussel en waarom moet dit nu in zo'n „lilliput" artikeltje vermeld worden? Is het voor dit koor géén prestatie om op de wereldtentoonstelling te zingen? Waarom, nu dit juist bekend is gewor den, direct een groot artikel van B.M.? Of is er soms maar één koor in Breda? Of voelt B.M. zich soms bedreigd omdat „De Verenigde Zangers" steeds meer op klimt in prestaties en ledental? Verenigde Zangers laat u niet ontmoe digen en laat ik u, als niet-zanger, deze raad geven: Ga op de ingeslagen weg voort, zodat ge over enige tijd ook met een honderdtal zangers een concert kunt verzorgen. BREDA J.d.R. (We willen niemand te kort doen en daarom geven we aan bovenstaand stukje ook gaarne plaats. Voor ons is hoofdzaak, dat de edele zangkunst in Breda zo veel mogelijk goede dienaren (en dienaressen) krijgt. Onder welk vaandel ze dan zingen is bijzaak. Het zelfde antwoord zouden we de heer W. willen geven, die een stukje van ge lijke strekking inzond. Red.). BREDA EEN ROUTIER COëDUCATIE (II) In zijn noot bij mijn ingezonden stuk van 19 dezer stelde de onderwijsmede- werker van dit blad, dat de instructie van de H. Congregatie der Religieuzen de zedelijke waarde -van- de coëducatie laat afhangen van de omstandigheden. Het lijkt mij echter nauwkeuriger om te zeggen, dat bedoelde congregatie de toe passing van de coëducatie in het al gemeen voor ongeoorloofd verklaart en slechts soortgelijke gevallen als het in de instructie omschrevene, beschouwt als uitzonderingen op de regel. Bepaald onjuist is echter, dat schr. uit zijn bovenaangehaalde stelling gaat aflei den, dat: „de geledigheid der instructie wordt ingeperkt door de begrensdheid der uitgangservaringen" en dat de in structie dus slechts zou zijn: „een wijs vermaan tot persoonlijke bezinning en voorzichtigheid". Niets wijst er trou wens op, dat de instructie niet bedoeld zou hebben boven de ervaring uit te stijgen, n.l. door vanuit de ervaring een algemene wet te formuleren, toen werd gesteld, dat de voordelen van de coëducatie niet opwegen tegen de nade len. Bovendien, hoe wil men de onloochen bare algemeenheid verklaren van het zedelijk oordeel, dat de instructie over de coëducatie geeft, indien dit niet ge baseerd is op een algemene wet? Of de algemeenheid van deze wet ook over eenstemt met de waarheid, is hier niet aan de orde. Het gaat immers om de bedoeling van de instructie BREDA EDUARD SADéE Naschrift onderwijsmedewerker De instructie is geen leerstellig stuk en staat dus open voor kritische be schouwing. Al blijkt inderdaad, dat de instructie een algemene wet bedoelt te geven, men kan de zekerheid van een veralgemening van beperkte ervarin gen betwijfelen. BEZIGE HANDEN" (III) De plaatselijke K.A.B. meende zich te moeten distanciëren van de hobbyclub „Bezige Handen", wat zij te kennen gaf in het uitermate zwakke betoog van vorige week in deze rubriek (zaterdag 19 april), door wat gemurmel over sta tuten dit en commissies dat. (Werwijze la UNO). Kom, kom heren, waarom er toch zulk een gewichtige zaak van gemaakt? Is het dan beslist verkeerd als alle groe peringen, of duidelijker als alle rangen en standen in een club verenigd zijn? Is deze samenbundeling van krachten in een club dan altijd funest en moet het dan steeds weer zijn, zoals 50 jaar ge leden, „elke stand in z'n eigen mand", dus verzwakking van kracht en actie? Eindelijk zijn er tenminste enkele men sen in Gilze die initiatief tonen en acti viteiten ontplooien. Waarom dan niet meer daadkracht getoond, K.A.B.-ers in Gilze, als u al jaren met het plan rond liep om een dergelijke club op te rich ten? (Maar dan alleen voor leden van de K.A.B.)Wat de leden van de hobby club presteren, hebben zij laten zien bij de tentoonstelling op 19 en 20 april j.l., en kan alleen' maar mijn bewondering opwekken. De statutaire kwesties voor deze club zullen heus wel op een voor alle par tijen aanvaardbare manier worden op gelost, dat kan zeker wel zonder on hoffelijkheid!! GILZE Niet-lid J. L. DE VET Azn. GEEN UITKERING (II) Als aanvulling op mijn vorige week geschrevene acht ik het ter verduidelij king noodzakelijk, dat, volgens een kran tenbericht, in de ziekenfondsraad 18 stemmen vóór uitbetaling door de zie kenfondsen waren en 13 daar tegen. Ge zien, de voorstemmers echter geen 2/3 meerderheid hadden was de beslissing dus dat de ziekenfondsen geen vergoe ding zouden geven aan de verplichtver zekerden, die tijdens het conflict tand heelkundige behandeling nodig hadden en toen zelf de rekening moesten beta len. B. OP ZOOM F. MAURER

de Stem | 1958 | | pagina 11