SOEKARNO WEER IN HARNAS TEGEN HET „KOLONIALISME" MET BEDACHTZAME TREKJES W egbereider sprong de maanraket ruimte in Hoessein in contact met Djakarta Uctkov CALSALS TORERO. Nationale Reserve sterft niet uit zegt minister Staf Twee militairen bij oefenaanval gedood „Nieuw-Guinea is nog altijd Nederlands'' Gezamenlijk vooroverleg topgesprek Raketkop is kwijt Nederlandse journalisten in moeilijkheden over Akkoord lonen in de landbouw DAGBLAD Nota Grote Drie: „Stroom dollars aan ons verspild Zuid-SIavië Moskou houdt zich rustig sakdoekc Lag ere temperaturen In Parijs: Hulpb isschop naast kardinaal Wyszinsky Peters (K.V.P.) stelde vragen Projectiel ontplofte Gevangene ontvlucht te Rotterdam RELLETJES MALTA OP Grote oliebrand in de Y.S. 93e JAARGANG No. 22741 «Reave N.y. Uiig. Mij. Neertandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. Hootegem, mr. dr. A, J. J. M. Mes, mr. EL M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. ■t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat >8. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Kowngin en Vaderland Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, VRIJDAG 25 APRIL 1958 Abonnementsprijs 1 T.per kwar taal, 8.20 per post, t 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan» Vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telaf,™ ma - (Biibureaus: TERNEUZEN. Noordstraat 56. tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35) ln een nota aan de Russische re gering hebben de westelijke Grote Drie verklaard, dat het diplomatieke vooroverleg in Moskou met de drie westelijke ambassadeurs gezamen lijk moet worden gevoerd. Zij leggen er de nadruk op, dat in de Sovjet nota van 11 april, niets er op wees, dat de Sovjet-linie een andere pro cedure wenst. (Gebleken is dat Grornyko met de ambassadeurs afzonderlijk wil onder handelen) Voorts brengen de westelijke Grote Drie in herinnering, dat in de eerste plaats de agenda voor een topconfe rentie moet worden vastgesteld en vervolgens de datum en de plaats voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken, die aan de topconferentie moet voorafgaan. Zij willen onmiddellijk met het overleg beginnen. Kroestjev heeft in zijn brief aan Eisenhower verteld, dat de Sovjet regering er op wacht, dat de Ver enigde Staten onmiddellijk een eind maken aan vluchten van bommen werpers met kernwapens aan boord in de richting van de Sovjet-Unie. ..UNILEVER" heeft vorig jaar 880 miljoen gulden aan reclame uitgege ven. Dit werd gisteren onthuld in een vergadering van de aandeelhou ders. DE HOGE AUTORITEIT van de K.S.G. heeft besloten, 15 miljoen dol lar uit te trekken voor de bouw van weer een aantal arbeiderswoningen in de aangesloten landen. ITALIë heeft een Russische ambas sade-employé uitgewezen, die in het bezit bleek van ,,zeer compromitte. rende papieren." DR. ALBERT SCHWEITZER, de be kende zendeling-arts. heeft gezegd, dat de gehele wereld aan de kaak dient te worden gesteld, omdat nog altijd proeven met kernwapens worden genomen. TWEEDUIZEND metaalarbeiders, werkzaam bij de reparatie-inrichtin gen van het Engelse leger te Muen- chen-Gladbach, hebben tot een sta king besloten om hun looneisen kracht bij te zetten. President Soekarno van Indonesië, die blijkbaar zijn zelfver trouwen herwint nu de opstand in Sumatra is neergeslagen, heeft gisteren een rede gehouden, waarin hij nogal opruiend de staf brak over het „kapitalisme" en zijn landgenoten opnieuw eraan herinnerde, dat er nog altijd zoiets als een Nieuw-Guinea bestaat, dat in Indonesische handen moet komen. In zijn toespraak, die de communisten prachtig in de kaart speelde, zei de Indonesische president: „De val van het kapitalisme is een historische nood zakelijkheid. Een nieuw tijdperk is aangebroken: dat van het socialisme, dat strijdt voor zijn bestaan". Soekarno sprak voor een gehoor van ongeveer 4000 mensen, die bijeengekomen waren om „de dag van het anti-kolonialisme" te vieren. Het was gisteren drie jaar geleden, dat de conferentie van Bandoeng bijeen kwam. De Indonesische president deed op de eerste plaats een beroep op de Afrikaanse en Aziatische landen, teneinde samen te strijden tegen de „imperialistische overheersing". Zijn toespraak getuigde in geen enkel opzicht van veranderde inzichten na de gebeurtenissen op Sumatra. nesië gebruik gemaakt om hun heer schappij in West-Irian te verstevi gen. Capitulatie In Djakarta circuleren berichten als zou overste Hoessein contact op genomen hebben met de bevelheb bers der regeringstroepen, teneinde tot onderhandelingen te geraken over een wapenstilstand op Sumatra. De stafchef van het leger, Nasoe- tion, zou echter niets anders dan een onvoorwaardelijke overgave van de rebellen en hun strijdkrachten willen aanvaarden. Radio-Djakarta heeft inmiddels de val van Sibolga. de hoofdstad van Tapanoeli, bekendgemaakt. Een grote „Wij houden van de vrijheid en een werkelijk volledige onafhankelijkheid en een Niagara-stroom dollars zal aan ons verspild zijn indien deze wordt gegeven om ons van onze doelstellingen af te leiden. Onze na tionale strijd is nog niet beëindigd", aldus Soekarno. „Niet alleen is westelijk-Nieuw- Guinea nog niet terug tot ons ge bied, maar wij zijn ook gesteld te genover het imperialisme. Wij staan echter niet alleen, an dere Aziatische landen hebben ge zegd: de Indonesische overwinning is onze overwinning en ik zeg dat hun overwinning ook de onze is. Daarom moeten wij zo nauw samenwerken als mogelijk is. Alleen als Azië en Afrika samengaan, zullen wij in staat zijn het lijden van honderd jaar te boven te komen. Persoonlijk heb ik een hoog ideaal en ik zeg: hang uw idealen op aan de sterren." Chef-staf Nasoetion, die eveneens een rede hield, zei, dat het Neder landse kolonialisme nog zijn sporen achterlaat. Nederlandse kolonialen hadden de opstandelingen van de Darul Islam van wapens voorzien en instructeurs gezonden. „De strijd te gen de opstandelingen op Sumatra en noord-Celebes is in feite ook een anti-kolonialistische strijd," riep hij uit. De Nederlanders, meende hij, heb ben van de huidige crisis in Indo- hoeveelheid geweren, karabijnen, pis tolen en munitie zijn buitgemaakt, zo werd gezegd. De opstandelingenradio heeft ge meld. dat troepen van de opstande lingen Teluk Bayur, de haven van Paddang weer in handen hebben, een bericht dat totnutoe geen bevesti ging kreeg en ook niet erg geloof waardig klinkt. Volgens het hoofdkwartier van de Indonesische luchtmacht werd be halve de vliegvelden van Moro Tai en Kuri Pasir op 22 april ook het vliegveld van Ternate door onbe kende vliegtuigen aangevallen. De ambSssadeurs van de Oosteuro- pese landen zijn gisteren toch weer teruggekeerd in de vergaderzaal van de Zuidslavische communisten te Lju bljana. Zij hoorden onbewogen een rede van vice-premier Kardelj aan, waarin deze nog eens duidelijk te kennen gaf, dat zijn land geen in menging van de Soviet-Unie in zijn binnenlandse zaken zal dulden. Kar delj zei, dat er in het program van de Zuidslavische partij al wijzigingen waren aangebracht, om aan de kri tiek van de Sovjets tegemoet te ko men. De Sovjet-pers s totnutoe vrij ge matigd in haar unmentaar op het congres. Men mcafnt hieruit te mo gen afleiden, dat Moskou het niet op nieuw tot een volledige breuk wil la ten komen. Minister Cals werd gistermiddag te Delft, toen hij daar de stu dentenflats zou openen, verzocht plaats te nemer een stierdie de studenten hadden geleend van een in Delfi staand circus. Sportief voldeed de minister aan het verzoek, waarop hij, begeleid door vijf leden van het circus, als een torero de afrit afreed naar de.kelder van het gebouw, waar de openingsplechtigheid zou ge schieden. De minister was daar nog maar juist van de stiererug gegleden of het beest ging als een torpedo aan de haal en sleurde zijn vijf bege leiders mee. Pas een eind van het gebouw vandaan konden zij de stier in bedwang krijgen. Voordat de minister het spreekgestoelte betrad om zijn rede te hou den. zei burgemeester de Loor van'Delft: „Excellentie, alles is nor maal." Minister Cats bestreed dit en vond dat in Delft alles abnormaal is. „Maar", voegde bij er aan toe, „mijn voorouders kwamen uit Spanje." (Advertentie) Om nooit te vergeten Verwachting van het KNMI tot hedenavond, opgemaakt donder dagavond 23.15 uur: Vry veel bewolking met plaatse lijk wat regen. Matige zuidweste lijke wind. Lagere temperaturen dan gisteren. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Lichte wind uit het zuidwesten. Bewolkt met enkele opklaringen. i Hier en daar neerslag. f Vandaag: zon onder 19.53 uur, J maan onder 0.55 uur. j Morgen: zon op 5.22 uur, maan i op 11.10 uur. i Waren tot nog toe de motten de grootste zorg van de huisvrouwhet ziet er thans naar uit, dat zij zich moet gaan bezighouden met de be strijding van houtworm en termie ten. De heer David Feldman te Santurce, op Porto Rico, heeft na melijk een nieuw procédé ontwor pen waardoor het mogelijk is, hout- fineer te maken met de duurzaam heid van metaal en de plooibaar heid van weefsels. Op de foto ziet men mevrouw Helene Feldman in een teakhouten japon met bijbeho-> rende hoed van teakhout en prima vera. De Franse „sécurité sociale", heeft besloten, dat ook buitenlandse journalisten hun tol betalen aan dit instituut en wel van terugwerkende kracht. Als tegenprestatie hebben zij dan recht op kindertoeslag, dokters hulp enz. Voor honderden journalis ten, die al geruime tijd in de Franse hoofdstad vertoeven dreigt deze hou ding van de S.S. rampzalige gevolgen te hebben. Vele denken al over hun vertrek. De journalisten moeten niet alleen de heffingen betalen van de werk nemers maar ook het deel der werk gevers. Voor de buitenlandse journa listen in Frankrijk betekent dit, dat ze voortaan maandelijks ongeveer 18.000 fr. moeten offeren aan deze ..staatsverzekering". De S.S. heeft de dienst voor de buitenlandse pers ver zocht de betreffende journalisten op te dragen hun namen en adressen be kend te maken. Deze dienst heeft zulks geweigerd. De S.S. heeft thans een proefproces aangekondigd tegen onze correspondent in Parijs Mar tin Vandenbroek, die reeds in Frankrijk werkzaam is sedert 1949. Er wordt van hem geëist, dat hij 900.000 fr. betaalt. Het college van rijksbemiddelaars heeft zich gisteren akkoord verklaard met voorstellen van het Landbouw schap omtrent de landarbeidersionen. De lonen van de landarbeiders zullen thans worden gebaseerd op de resul taten van het werkclassificatieonder- zoek, zij het voor enkele categorieën nog slechts ten dele. In de huidige economische situatie bleek volledige realisering van de aanvankelijke voor stellen bij de regering op overwegen de bezwaren te stuiten. Mgr. Wronka. een 60-jarige profes sor aan een Pools seminarie, is be noemd tot hulpbisschop van kardinaal Wyszinsky, aartsbisschop van Polen. Het Vaticaan heeft daarnaast mgr. Tan Taroszewicz. die 55 jaar is, benoemd tot hulpbisschop van Kielce. Mgr. Ja- roszewicz was voorheen vicaris-gene raal van dit bisdom. (Van onze parlementaire verslaggever) Met zijn interpellatie over de Nationale Reserve in de Twee de Kamer heeft de heer J. Pe ters (K.V.P.) gistermiddag van minister Staf een aantal toezeg gingen losgekregen, die aan veel onzekerheid over het toekom stig lot van de Nationale Reser ve een eind maken. De minister van Oorlog zei: 1. De taken die de nieuwe reserve- Tijdens veldoefeningen van drie kinderen, en een korporaal leerlingen van de onderofficiers- school op de Boshoverheide te Weert, waarbij springstof werd gebruikt, is bij een aanval op een bunker een ernstig ongeluk gebeurd. Een sergeant-instruc teur, de 31-jarige gehuwde A. Weemaes uit Weert, vader van i^i i,. icgeu,u u. van ae i\ijae wereldpijprookdag vond don derdagmiddag in Purmerend een pijprookwedstrijd voor stu denten en journalisten plaats. Op de foto zien we de „Leydsche Toebacksmokers" in ceremoni eel tenue in actie. Groot oi>er- winnaar was een Groningse student, die zijn pijp meer da.n 66 minuten brandende hield. Uit de strafgevangenis te Rotter dam wordt een gevangene vermist, nl. de 37-jarige J. V. uit Rotterdam. Binnenshuis was hem een karweitje opgedragen, waar men hem nog even mee bezig heeft gezien. Plotseling was hij spoorloos verdwenen en alle nasporingen hebben tot niets geleid. Men neemt dus aan, dat hij kans heeft gezien de straat te bereiken. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een raket gelan ceerd, die de wegbereider mag worden genoemd van de eerste maanraket. De raket was een combinatie van de Vanguard en de Thor. De start ervan deed dachte van buitenstaanders. Later iedereen in de omgeving van echter deelde de luchtmacht mee, Cape Canaveral de schrik om dat het lanceren wel geslaagd was, hpt hart slaan maar dat men alleen pech had ge- Slaan. had met de raketkop. Deze 'zou na- Het lawaai van het afschieten was veel heviger dan van welke vroegere raket ook en er volgde een steek vlam die gedachten opriep, aan een monstrueuze explosie. Een mislukking, was de eerste ge melijk, zoals ook in de bedoeling lag, in de oceaan zijn beland, maar door dat de ingebouwde radiozender het vertikte, twijfelde men eraan, of hij ooit zou worden gevonden. Men had aangenomen dat de kegel op circa 1.000 mijn van de Afrikaanse kust in zee zou vallen. De kegel moet volgens plan aan een parachute neerkomen. Hiermee wilde men voor komen dat hij vernietigd werd. De rem op de parachute zou niet losschieten voordat de instrumenten in de kegel belangrijke gegevens hadden verzameld over de tempera tuur. die door wrijving ontstaat als de kegel weer in de dichtere lucht lagen komt. Voor het lanceren van een raket naar de maan zal gebruik worden gemaakt van een drietraps-installa- tie. Bij de combinatie Welke thans beproefd werd zal derhalve nog één trap worden gevoegd. Ook zal een „maan-raket" nog voorzien worden van een elektronische stuur-installa- tie en andere technische snufjes. eerste klas, de gehuwde J. A. van Hemert uit Apeldoorn, die vier kinderen heeft, werden hierbij gedood. Zwaargewond werd de gehuwde korporaal eerste klas Ch. Burgemees- tre uit Amsterdam. Hij werd naar het ziekenhuis in Weert overgebracht. De marechaussee heeft de zaak nog in onderzoek. Volgens de legervoorlichtingsdienst hield een klas met cursisten een oefe ning met zgn. ,.bangalore"-torpedo's op het oefenterrein op de Boshover heide. Deze torpedo's dienen om prik keldraadversperringen en bunkers op te ruimen. Bij een aanval van een peloton op een bunker is een dergelijke torpedo ontploft. De oorzaak van het ongeluk ligt vermoedelijk aan het feit, dat de elek trische ontsteking te vroeg in werking werd gesteld. De Kon. Marechaussee stelt een onderzoek in. In de binnenstad van Valletta, de hoofdstad van het eiland Malta, is het tot botsingen gekomen tussen de monstranten en de politie. Minstens 15 personen raakten gewond. De wanordelijkheden vloeiden voort uit een politieke crisis, die ontstaan is doordat jl. maandag premier Dom Mintoff is afgetreden. Mintoff legde zijn functie neer, nadat zijn onder handelingen over een nieuwe finan ciële regeling met Engeland in een i®passe geraakt waren. pelotons toegewezen krijgen zijn be paald geen „klusjes". De pelotons krij gen efcn taak, afhankelijk van hun geoefendheid en dat betekent dat die taak soms meer zal kunnen omvatten dan in de oude organisatie het geval was. Dit is een heel wat positiever geluid dan de minister bij vorige gele genheden had laten horen. Hij om schreef de taak van de vrijwillige eenheden toen als „eenvoudige bewa kingsdiensten". 2. De sluitdatum, die de minister ln zijn instructies aan de territoriale commandanten (die voortaan met de leiding van de reserveonderdelen be last zijn) heeft gegeven als eind van de periode voor de eerste formatie va1 een peloton, zal zeker geen „valb'jl1 zijn. De territoriale commandanten kunnen naar gelang de bijzondere om standigheden die periode verlengen. 3. Het is bepaald niet de bedoeling, dat de Nationale Reserve zal uitster ven. Er zullen geregeld mogelijkhed' zijn voor vrijwilligers om tot de org a nisatie toe te treden. „Binnen ree. lijke grenzen hoe meer hoe liever", zei de minister nu. Deze verklaringen van ir. Staf waren heel wat positiever dan wat hij o p bij de begrotingsbehandeling in di Kamer had gezegd. De heer Petc zei daarover bij zijn interpellatie, c; hij de indruk had gekregen dat c" minister of zijn eigen tegenzin of c" van zijn militaire adviseurs he moeten overwinnen om de Nation;. Reserve niet helemaal te liquiderc. De heer Peters verklaarde, dat de vrijwillige eenheden niet alleen va: belang zjjn, omdat zij de gedachte van de geestelijke weerbaarheid in o volk levend houden en tot uivdru ;- king brengen. Ook als militaire een heden zijn zij hun plaats waard. II'j herinnerde eraan dat op 2e en Kerstdag t944 een peloton vrijw I- gers samen met 20 Engelse soldaten, gesteund door artillerie, erin waren geslaagd om de geconcentreerde aan vallen van drie Duitse compagnieën op een strategisch zeer belangrijk punt af te slaan. Er is een uitzondering op de regel, dat ongeoefenden geen kans meer hebben om tot de Nationale Reserve toe te treden. Zij zullen echter eers'; gedurende twee maanden de normale opleiding voor dienstplichtigen in de depots moeten volgen. Hiertegen be stonden van de zijde van dc Kamer nogal wat bezwaren. De heer Peters wees erop, dat zij dan al die tijd uit hun gezin en uit hun werk zouden moeten. Maar minister Staf meende, dat aan deze eis om praktische rede nen niet kon worden getornd. In (je olieopslagplaats van de maat schappij Esso Standard te New-Port- News, in de Amerikaanse staat Vir ginia, woedt een grote brand. Tweehonderd brandweerlieden be strijden het vuur, waardoor reeds elf van de 22 opslagtanks zijn verwoest. De schade bedraagt reeds verschei dene miljoenen dollar.

de Stem | 1958 | | pagina 1