W est-Z.-Vlaamse te naar Expo V.V.V.'s Brussel ALLERO Max werd „geannexeerd Oók al aan de sigaar? ilagbtai) §le jitan bij Grenspadkwestie te Eedt opgelost door schikking Elfde Ronde van Spanje met sterk Nederlandse ploeg Ook de burgemeesters waren van de partij Constante Kwaliteit De etappes MENING EN COMMENTAAR DISCIPLINE VOLMACHT LONEN Wat vraagt deze tijd? tt 3 tweede blad donderdag 24 april 1958 Nederland de beste 110 werknemers van fittingfabriek ontslagen Twee eeuwen pers in Zeeland Buurman contra hondenfokster >i| passeren 1 ïenmansplocgen anders! rookt heeft gelijk Dp equipes Man doodde vrouw Rook met verstand, rook met smaak, rook sigaren! (Van onze speciale verslaggever). De samenwerkende VVV's in west-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben be paald geen gras laten groeien over hun in de afgelopen winter gesmede plannen om eens gezamenlijk naar de Wereldtentoonstelling te trekken. Dit plan rijpte tijdens de gebruikelijke wintervergadering, de laatste maal te Groede gehouden, waar mr. van Hoorn heel wat belangwekken de dingen van de Expo vertelde. 1 De VVV-mensen in het westen wilden het echter zelf gezien hebben om degenen, die de tocht naar Brussel zouden willen ondernemen, ad viezen uit eigen ervaring te geven. Met de medewerking van de Provinciale Zeeuwse VVV werd een trip georganiseerd, waarbij ook de burgemeesters der west-Zeeuwsch-Vlaam- se gemeenten werden geïnviteerd. heel duidelijk uit wat de Russen klaarstoomden. Ze smeten er miljoe nen roebels tegenaan en het resultaat is een pompeus geval, waarvan men na het gezien te hebben kan zegden dat het geweldig groot is. Het is een gigantische hal, met gi gantische beelden waaronder na tuurlijk een gigantische Lenin met gigantische landbouwmachines, en vliegmachines, met gigantische foto's vól gelukkig lachende sovjet burgers, een soort van Rode Plein met muren en een dak, geheel volge propt met leuzen en propaganda. Ongetwijfeld maakt de USSR indruk op vele eenvoudigen, die zich laten overdonderen. Daarop is het geheel afgestemd. De propagandistische leu zen zijn bijna even naïef als de ■grouwelijk flauwe mopjes in het speciale Expo-blad der Russen Spoet nik. De Amerikanen daarentegen, kwa men bescheiden en smaakvol voor de dag. In het midden van hun paviljoen, onder een grote opening in het kunstig geconstrueerde dak, is een vijver, waarin een betonnen platform het- po dium is voor doorlopende modeshows. Een heel handig stuntje is de afde ling, waar een groep elektronische stemmachines staan opgesteld. Hon derden knopjes geven de Amerika nen gelegenheid om, snel natuurlijk, zijn man voor het congres te kiezen. Die machines trekken veel belang stelling; ze staan tactisch bij de in gang van het Amerikaanse paviljoen en ze behoren dus tot de eerste dingen die de bezoeker, die zojuist de opge blazen Russen verlaten heeft, te zien krijgt. Boeiende beelden gahele wereldtentoonstelling omdat zij een gaaf en afgerond beeld geeft van wat Portugal nu eigenlijk is. En dat is een eigenschap, welke in wezen de voornaamste is. Het is niet moei lijk de kijkers vast te houden, het is zelfs geen kunst hen te overdonde ren. Dat is slechts een kwestie van geld. Maar hen een zakelijke, en niet temin artistiek verantwoordt indruk te geven van een land, dat is een op gave welke o.i. vooral de Nederlan ders en de Portugezen het best uitge voerd hebben. Dit grote gezelschap kreeg verder van de S.B.M. nog bijzonder sympa thieke medewerking en omdat de Commissaris-Generaal van de Neder landse inzending op de Wereldten toonstelling zich bereid had verklaard zijn gasten uit west-Zeeuwsch-Vlaan- deren officieel te ontvangen, moest het wel een plezierige dag worden. En dat werd het ook. Wij kunnen het uit eigen ervaring vertellen, want de Zeeuwse pers behoorde eveneens tot de genodigden. De VW's in het westen hebben met deze onderneming opnieuw getoond ernst te maken met hun gezamenlijke acties. Maar ofschoon de bedoeling van deze reis hoogst ernstig was, heeft m ener toch een gezellige dag van gemaakt. In het Nederlandse paviljoen, waai de Commissaris-Generaal de gasten verwelkomde, gewaagde de chef van de afdeling public relations met ge paste trots van de enorme belangstel ling, welke de Nederlandse inzending ondervindt. Niet de ..Hollandse" in zending: de Nederlandse. De bewo ners van het zuiden kunnen gerust zijn, hun streek wordt niet wegge drukt. Integendeel, wat is er in we zen Zeeuwser dan de zware zeedijk waartegen 't zeewater klotst? Op een der eerste dagen na de opening wan delden er, achter elkaar zeven Zeeuw se boerinnen in klederdracht over die dijk. Het was een prachtig gezicht. Neen, het is niet wat men in het zui den onder „Holland" verstaat, dat de Nederlandse inzending de toeschou wers voorzet. Ofschoon de verleiding, het woord Holland te gebruiken, bij zonder groot was. Onder die naam immers kent heel de wereld ons land. Alleen maar groot De afgelopen zondag hebben naar schatting 35000 bezoekers het Neder landse paviljoen bezocht en ze waren allen vol lof. De inzending van Bel- gië's naaste en meest verwante buur wordt bij de vier belangrijkste van de gehele Expo gerekend. Dat wil heel wat zeggen want de grote mogend heden hebben waarlijk niet op een paar duizend gulden gekeken. Het gaat echter niet om het aantal beste de guldens: dat blijkt bijvoorbeeld De directie van de N. V. Neder lands - Amerikaanse Fittingfabriek deelt mede, dat in verband met het voortduren van de verminderde vraag naar haar produkten ontslag is aangezegd resp. aangevraagd voor 110 werknemers. Reeds sedert febru ari jl. was, voor een snelle aanpas sing van de produktie aan de afzet, een vergunning verleend voor een 28- urige werkweek. Na dit ontslag wordt weer voor de volle 48 uur gewerkt. Er zijn duizenden dingen te zien Men is chauvinist genoeg om te veel tijd aan het Nederlandse paviljoen te besteden, waar Waterstaatsingenieurs de bezoekers laten zien hoe ons land beneden de zeespiegel kan bestaan en hoe zij het zullen klaar krij'gen de zeegaten af te dammen. Maar de Engelsen hebben naast het vierkante gebouw, waarin zij de macht hunner industrie tentoonstellen, een indruk wekkend paviljoen neergezet, waarin zij de nieuwste nieuwigheden op we tenschappelijk terrein, natuurkundig zowel als technisch, aan de hand van vernuftige voorstellingen op een reeks filmschermen verduidelijken. Niet» zo indrukwekkend, maar voor al boeiend door haar artistieke opzet is de Portugese inzending. Zij be hoort ongetwijfeld tot de beste van de J-JET partijbestuur van de CPN deelt mede, dat het enige tijd geleden een uitnodiging heeft ont vangen om aan het congres van de Yoegoslavische communistische par tij deel te nemen en dat het die uitnodiging ook in principe had aanvaard. „Uit. publikaties over de inhoud van dit congres is intussen geble ken, dat er een program wordt voorgelegd, dat in flagrante strijd is met de „verklaring van Moskou 1957" van de 12 partijen uit de so cialistische landen," aldus het da gelijks bestuur der CPN. Daarom bleef de delegatie thuis, zegt het bestuur. Het was eerlijker geweest, als men ronduit had verklaard: We mochten niet van Moskou. n delegatie van Indonesische C.P. heeft dat al heel duidelijk ge demonstreerd. Ze heeft de lange reis naar Ljubjlana ondernomen en kwam toen tot de bevinding, dat zo £°ed als alleen stond. Haastig hebben de heren toen verklaard: We zijn geen delegatie, we zijn al leen maar waarnemers. Ze moeten nu maar afwachten, of Moskou dat ook wel goedkeurt. Een tikje on- discipline zit er toch in. En Kroest- ]ev dicteert weer met harde hand. £)E gemeenteraadsverkiezingen lig gen nog een hele maand van ons verwijderd. Een maand is ech ter gauw voorbij en in de binnen kamers worden de plannen voor verkiezingscampagnes reeds ge smeed. En ook zijn voorbereidingen aan de gang, om zo weinig mogelijk stemmen verloren te doen gaan. De regeling voor het stemmen in een andere gemeente geldt uiteraard niet voor de gemeenteraadsverkie zingen. Wel echter het stemmen bij volmacht. Dat is dus van belang voor hen, die zeker weten, althans vermoeden, dat ze op de woensdag na Pinksteren niet thuis zullen zijn. Of voor zieken en gebr'ekkigen, die ook van het vaak gratis beschik baar gestelde vervoer op de stem dag geen gebruik kunnen maken. Nu reeds zijn op de secretarieën formulieren beschikbaar, welke men kan invullen om te zorgen, dat iemand anders in uw plaats een stem kan uitbrengen. Dit „iemand anders" kan niet iedereen zijn. Men kan slechts aanwijzen de echtge noot of echtgenote, een der bloed of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtge noot van een schoonzuster of de echtgenote van een zwager, dan wel een der huisgenoten. Zij, die herhaaldelijk of althans in het gedeelte van het jaar, waar in de stemming valt, werkzaam plegen te zijn buiten de gemeente, behoeven zich bij de aanwijzing van een gemachtigde niet tot een i zinslid, familielid of huisgenoot te beperken. Dit geldt eveneens voor zijn echtgenote, voorzover zij met hem in de regel buiten de gemeente verblijft. De gemachtigde moet echter be voegd zijn deel te nemen aan de zelfde verkiezing. Hij mag niet meer dan twee aanwijzingen als gemach tigde aannemen. Uiterlijk 14 mei moeten de inge vulde formulieren weer op de secretarie terug zijn. Het is voor de propagandisten van belang, dat ze dit alles weten. De toewijzing van zetels gaat vol gens evenredigheid van het aantal stemmen, doch er blijven nog altijd restzetels te verdelen en daarbij kan één stem de doorslag geven. Er mag er géén verloren gaan! MINISTER Suurhoff heeft nogal fel van zich af gesproken, toen hij het verwijt van een aantal Eerste-Kamerleden besprak, dat beslissingen over lonen tegenwoor dig zo lang uitblijven. Talloze com petente instanties doen er maanden over „en terecht" vooraleer ze loonvoorstellen indienen en er adviezen over uitbrengen. De mi nister vond het „te gek" om nu maar van het kabinet te verlangen, dat dit in een week zijn beslissing neemt. Veel indruk kan zo'n betoog op ons niet maken. Het bezwaar gaat er juist tegen, dat er eerst talloze competente instanties ingeschakeld moeten worden. Kan het niet een voudiger? Dat was ook de strekking van het betoog van de heer Jos, Maenen, die de instelling van één lichaam, een Loonraad, voorstelde. Als zo'n lichaam dan aan deskun digheid efficiency van werken paart, moet het toch sneller kun nen. Is het ook niet te gek, dat er telkens weer beroering en onrust moet ontstaan over loonafspraken, waarover de ministerraad maar blijft zitten broeden? Een beetje meer beslissingsmoed zij het Kabi net wel toegewenst. Naar aanleiding van het feit, dat het volgende week 200 jaar geleden is. dat het eerste nummer van de Middelburgse Courant verscheen, zal in de provinciale bibliotheek een ten toonstelling "Twee eeuwen pers in Zeeland" worden gearrangeerd. Deze expositie, die een breed over zicht zal geven van het gehele Zeeuws perswezen in de laatste twee eeuwen, wordt woensdag 30 april door de Commissaris der Ko ningin geopend. Veertien dagen lang zal zij te bezichtigen zijn. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gisteren het vonnis bekrachtigd, dat de rechtbank had geveld in een proces tussen een bewoner van de Konijnenlaan en een bewoonster van deze laan die een bijzonder soort hondjes fokt. De bewoner had het proces tegen de hondenfokster aange spannen omdat hij veel last heeft van de hobby van de dame. De hon den blaffen veel, er hangt rondom de fokkerij een stank en 's zomers ko men duizenden vliegen op de fokke rij af, zo stelde hij. De rechtbank veroordeelde de fokster „tot het zich onthouden in de toekomst een of meer honden in de buitenlucht te brengen zodanig, dat hierdoor de rust wordt verstoord." Iedere over treding van dit verbod zal worden gestraft met een dwangsom van 250. (Advertentie) De kwestie aangaan- zwaar tegen het plan de het grenspad te Eede tussen de Rijks-, V ermOmiTlinCJ weg en het dorp is' i. thans tot een oplossing' Q| gekomen. Het grens-' pad komt nu aan de"* gemeente Aardenburg en zal dus voor het publiek open blijven. Zoals men weet, was dit pad, dat vrij veel door fietsers en ook door wandelaars werd gebruikt en dat pre cies langs de grens liep en het dorp met de Rijksweg verbond, door de ruilverkave ling Eede niet in het plan van wegen en waterlopen opgeno men. zodat het aan de openbaarheid zou wor den onttrokken. Dit was de inwoners van Eede ter ore gekomen en een aantal van hen zond een verzoek schrift aan het ge meentebestuur om als nog pogingen aan te wenden om het pad voor het verkeer open te houden. Er werd zelfs een officieuze telling ge houden van het aantal passerende fietsers en hierbij zorgde men op Eedese wijze voor de drukte. Er waren per sonen, die verscheide ne malen over en weer passeerden en daarbij enkele malen voor vermomming zorgden om niet al te zeer in het oog te lopen. Hierop nam de ge meenteraad met alge mene stemmen een beslissing om een be- r der ruilverkaveling Eede ten aanzien van het grenspad in te die nen. Deze zaak zou onlangs voor de recht bank te Middelburg behandeld worden doch inmiddels kon tussen de gemeente en degene, aan wie het grenspad in het kader der ruilverkaveling werd toegewezen, de heer Aug. van Parijs een minnelijke schik king worden verkre gen. waarbij laatstge noemde van het grens pad afzag in ruil poor een ander stuk grond van de gemeente. Daardoor ging de be handeling ter recht bank niet door. Hier door is dus het grens pad te Eede voor het rijwiel- en voetgan gersverkeer behouden. (Advertentie) it 20 STUKS 80 CT Ook met filter verkr$gbaar. Op woensdag 30 april a.s. be gint te Bilbao de 13e Ronde van Spanje de eerste nationale ronde in het nieuwe seizoen. Het belooft een interessante te wor den, want zij heeft aanmerke lijk meer allure gekregen door de deelneming van vijf sterke buitenlandse ploegen (o.a. een Nederlandse) en het besluit, dat de resultaten zullen mee tellen voor het klassement Des- grange-Colombo. De totale afstand van de ,,Vuel- ta", die wordt verredien in de noord oostelijke hoek van Spanje, is 3022 k.m. De renners zullen deze in 16 dagen in het programma werden geen rustdagen opgenomen afleg gen. De langste rit is die van Tar ragona naar Valencia, grotendeels langs de kust (259 m). De kortste dag-etappe gaat van San Sebastian naar Pamplona, een moeilijke rit, waarin o.m. de Jaizquibel en de Ve- Vele IJzendijkenaren hebben zich bij het lezen van Dagblad De Stem van donderdag 17 april afgevraagd of IJzendijke mis schien stiekem geannexeerd ge worden is door Walcheren. De foto bij het artikel, hierboven nogmaals afgedrukt, over de onhygiënische toestand bij def vuilverwijdering in Walcheren geeft inderdaad niets minder te zien dan een stukje IJzen- dijks grondgebied met in het middelpunt de oude vertrouwde driewielkar met Max ervoor. Waar het plaatje geschoten werd was voor velen een puzzel. De oplossing moet gezoch t wor den in de Verlengde Molen straat. Met de conclusie van de Wal- cherse gemeenten zal de door snee IJzendijkenaar het overi gens wel eens kunnen zijn. Het kan inderdaad veel beter. De optimist verliest echter het voordeel van de kar niet uit het oog en zeker niet in de bestedingsbeperkingstijd. Het vuil dat met de driewielkar vervoerd wordt is per slot van rekening ook weg en over dat wat van de kar afvalt of er van waait wordt gewoon niet gepraat. Trouwens, de gemeente houdt er zijn dorpskarakter door en de kinderen zien nog eens een paard. En dat wordt zachtjesaan ook steeds moei lijker. late, cols van resp. de eerste en t tweede categorie, zijn opgenomen. Aan de ronde nemen tien equipes van elk tien renners deel: vier „na tionale" ploegen (Italië, Nederland, Spanje en Portugal), een Belgische „merkenploeg", (kopmannen Rik v. Looy en Leon van Daele), een Fran se fabrieksploeg (met o.a. Jean Sta- blinsky, Forlini, Le Ber en Hoorel- beeke) en vier regionale Spaanse equipes. In Spanje hoopt men uiteraard een nieuw succes van Jesus Lorono. die de ronde in 1957 won voor Ba- hamontes, na in 1956 met een ach terstand van slechts 13 seconden als tweede te zijn geëindigd. Winnaar was toen de Italiaan Angelo Conter- no, die ditmaal niet start. Maar sterke tegenstand zal onge twijfeld komen van de zijde der Bel gen, Italianen en Nederlanders. In de prognoses worden de Belgische en Nederlandse ploegen zelfs als de voor naamste kandidaten voor het ploe- genklassement genoemd. Zwaar jtareours Het parcours wordt over het alge meen zwaarder beschouwd dan in de voorgaande jaren. Er werden 18 cols in opgenomen, o.a. de Pajares, die in de laatste twee jaren door de he vige sneeuwval uit het programma moest worden geschrapt. De renners zullen Madrid en Bil bao tweemaal aandoen; de ritten gaan over sterk geaccidenteerd ter rein, door dorre vlakten en langs de Middellandse Zeekust. Moeilijkheden worden de coureurs niet gespaard. De beloning kan echter groot zijn. want in totaal werd een bedrag van 3 miljoen pesetas (ongeveer 210.000 gulden) beschikbaar gesteld. De win naar van een dagetappe ontvangt 15.000 peseta's, de winnaar van het dag-ploegenklassement 18.000 pese ta's. Voorts zijn belangrijke bedra gen uitgetrokken voor de eindklasse menten. de winnaar van de bergprijs-, voor de strijdlustigste renners en voor de dragers van de leiderstrui. Nederland start met Leo van der Pluym, Jaap Kersten, de jeugdige Willy Gramser, Piet v. Sfeenvoorden, Michel Stolker, Daan de Groot, Pieter de Jongh, Wim van Est, 'Ab Geldermans en Frans Mahn. Kopman van de Italiaanse ploeg is Gastone Nencini; deze zal vooral (Advertentie) I. Bilbao - San Sebastian (164 km); 2. San Sebastian - Pam plona (150 km)3. Pamplona - Saragossa (150 km); 4. Sara- gossa - Barcelona (229 km); 5. ploegentijdrit over 25 km op de Montjuich te Barcelona en Bar celona - Tarragone (119 km); 6. Tarragone - Valencia (259 km); 7. Valencia - Cuenca (217 km); 8. Cuenca - Toledo (206 km) 9. Toledo - Madrid (241 km) 10. Madrid - Soria (225 km); II. Soria - Vitoria (167 km). 12. Vitoria - Bilbao (169 km); 13. individuele tijdrit Bilbao - Cas- tro Urdiales (40 km) en Castro Urdiales - Santander (110 km); 14. Santander - Gyon (221 km); 5 15. Oviedo - Valencia (245 km) het gedeelte Gyon Oviedo is geneutraliseerd. 16. Valencia - J Madrid (231 km). steun krijgen van Baffi, Maule, Ca: lesi en Pellegrini. België heeft troeven in Rik van Looy, Leon van Daele, Couvreur, Willy Schroeders en Rik Luijten. De Franse fabrieksploeg mist jeatl Forestier, die zondag jl. tijdens de wedstrijd Parijs Brussel zijn duim brak. Haar sterkste vertegenwoordi gers zijn nu Stablinski. Le Ber, Tho- min, Forlini en Hoorelbeeke. Spanje hoopt vooral op Lorono. Bahamontes, Bernardo Ruiz en Bote- la. In een echtelijke twist heeft de 34- jarige fabrieksarbeider J.H.K. te Nieuweschans zijn echtgenote, de 34-jarige K.G. met een broodmes zo danig verwond, dat de vrouw ter plaatse aan de verwondingen is be zweken. De man waarschuwde de dokter. K. is door de rijkspolitie te Nieuweschans gearresteerd. Het echtpaar had wel vaker ru zie, doch ditmaal liep deze ruzie zo hoog, dat de man naar een mes greep met het noodlottige gevolg. Het echtpaar had drie kinderen, na melijk van 9. 4 en 1 jaar. De rijks politie te Nieuwschans stelt een on derzoek in. Het drama heeft zich af gespeeld in de echtelijke woning.

de Stem | 1958 | | pagina 5