STAF ERKENT BLUNDER, MAAR VERDEDIGT D.M.L. Vrijspraak majoor voor K. Geen een echte interlanwel alleraardigst versetje BLOEMEN EN EEN HOERAATJE Sovjet-waarnemers wilden niet blijven Senaat op stelten I K.V.P. niet achter helmen - motie van Ritmeester Socialisten willen algeheel ondersoek door Kamerleden Mertens (K.V.P.) sceptisch over landbouwbeleid WAT WIL MOSKOU Al 10.000 doden door epidemieën Pleven stelt voorwaarden „Dienst kreeg zelf argwaan" Gepeperde toespraak van Rankovic lacqus Gans gedagvaard wegens beledinging Weer iets warmer Kaartjes aan de kassa Breda's Mannenkoor voor Eurovisie Eisenhower In Pakistani KUNST EN NYLON 98e JAARGANG No. 22740 tJitfavB N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. y. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Kampei* Taéerland DONDERDAG 24 APRIL 1958 Abonnementsprijs t 7.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. DAGBLAD VOOR «tLunu^nrroTTT>n_ w.Mlwtraat, 41 teL n0. m - Bureau v.0, Z«„w.ch-Vl,„d.,«„: HULST. DubM. 7. MJo. 102. - iBijto.,,.,: TERNEUZEN, Noord.*... - OOS Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 (Van onze parlementaire verslaggever) Minister Staf heeft gisteren in de Tweede Kamer ronduit toegegeven, dat er „ondanks alle controle een ernstige wanprestatie is geleverd". Dit met betrek king tot de affaire van de ondeugdelijke helmen, waarover de heer Ritmeester vragen had gesteld. De V.V.D.-afgevaardigde zei, dat e. een groot wantrouwen in het leger is ontstaan over de gehele bewapening en dat de naam van ons land in het buitenland is geschaad, doordat we ook duizenden helmen aan Luxemburg hebben geleverd. Verder merkte hij op, dat de Nederlandse militairen door het in ge breke blijven van de verantwoordelijke mensen aan groot gevaar werden blootgesteld. Het liberale kamerlid rafelde de zaak uiteen in talloze details. Hij had het over de wijze waarover de op dracht is verleend en het toezicht is uitgeoefend. Bij de bespreking van het wegen van de helmen, een van de controlemiddelen, gaf minister Staf toe, dat daarbij heel duidelijk fraude is gepleegd. Terwijl een assis tent van de keurmeester de cijfers van de gewichten voor iedere helm oplas, noteerde de keurmeester zelf wat anders. Maar de minister gaf de verzekering, dat het Directoraat Ma terieel Landmacht, die ook bij de rechtzaak tegen majoor K. in op spraak is geweest, deze helmenzaak zelf aan het rollen heeft gebracht. Men kreeg argwaan juist over dat keuren en nam de marechaussee in de arm, die de eerste arrestatie ver richt heeft. Niettemin is het beleid van de dienst uitgangspunt in de motie van de heer Ritmeester. De heer Koersen (KVP) vond, dat deze motie, waarin ongerustheid over de gang van za ken bij de DML wordt uitgesproken en de minister wordt uitgenodigd een commissie vangezaghebbenden buiten staanders te benoemen, die over de gang van zaken bij de dienst zal rapporteren, teveel op deze instantie was gericht. Hij sprak echter ook van zaken die helemaal fout waren en zei, dat ook .hij de gasmaskersaffaire ter sprake zal brengen, zodra er in derdaad een rapport ter discussie zal worden gesteld. Ditrapport zal er ze ker komen, zoals uit het debat ver der Is gebleken. Een zaak die niet helemaal duide lijk is geworden is de vraag in hoe- iin dat het vertrouwen geschokt was en gaf de voorkeur aan de motie Vermeer, die echter nog niet defini tief in behandeling is. Hij zag voor de DML de oplossing in een regeling, waardoor de directeuren van deze dienst voortaan niet na anderhalf jaar meer kunnen weglopen. Sinds 1950 zijn er nu vijf verschillende di recteuren geweest. De heer Roosjen (A.R.) wees op de grote moeilijkheden bij een bedrijf als de DML, waar per dag een mil joen wordt omgezet en dat in zeer korte tijd uit de grond is gestampt. Zelfs dominee Zandt mengde zich in de discussies en sprak over ,,vele scharrelaars bij de DML. die zeer hoge salarissen genieten zoals uit de zaak tegen majoor K. is gebleken.'' Minister Staf deed geprikkeld tegen de heer Ritmeester en zei dat hfj de zaak met bijkomstigheden had ver troebeld. Hij heriep zich nog op de deviezenmoeiltikheden, die in 1952 be stonden, toen de eerste bestellingen verre nog verhaal mogelijk is op de fabrikant, de Amsterdamse firma de Verenigde Blikfabrieken. De socialisten kwamen met plan nen voor een eigen motie en wilden een commissie niet van buitenstaan ders. maar van kamerleden, zoals destijds ook bij de affaire Spoorhout. in de dertiger jaren, is geschied. Daarbij zouden dan niet alleen de leveringen van de DML maar ook die van luchtmacht en marine moeten worden betrokken. De heer Vermeer zei, dat de krijgsmacht door deze zaak in opspraak is gekomen. Kritiek op Kranenburg Ook de heer Calmeyer (partijge noot van de C.H.-minister Staf) zag moesten worden gegeven. Daardoor kon het gebeuren, dat men een helm naar Amerikaanse makelt) bestelde, maar om dollars te sparen Europees staal ging verwerken. Dat was destijds in opdracht van Financiën. Amerikaans slaal is veel en veel beter en wij zouden van alle moeilijkheden verlost zijn geweest, als we dat betere staal hadden kun nen kopen, zei hij. Van alle kanten zijn er schimp scheuten in dit debat gericht over de afwezigheid van de staatssecreta ris van Oorlog, mr. Kranenburg, die belast is met de materieelvoorziening Minister Staf zei dat de heer Kranen burg zijn reis naar Amerika, waar hij thans een raketbasis bekijkt, niet langer had kunnen uitstellen. ..Bui tengewoon onhoffelijk", meende de interpellant. die verder opmerkte dat, voor wat hem betrof, de heer Kra nenburg wel in de V.S. kon blijven... Minister Staf, die deze dag 53 jaar werd. was allesbehalve prettig ge stemd. Er moet volgens de minister geen nota komen van ziin departe ment. omdat zo'n stuk niet objectief zou zijn. Hij zal zijn medewerking verlenen aari bet ter discussie stel len van een rapport van buitenstaan ders. In het congres van de Zuidslavische communistische party te Ljubljana heeft vice-president Rankovic giste ren zo'n ongezouten aanval op de SovJet-Unie gedaan, dat de Rus sische „waarnemers" en hun aan hang na de pauze niet meer terug keerden in de zaal. Ze hadden er blijkbaar genoeg van. De Zuidslavische partijleden daar entegen applaudisseerden, alsof ze niet meer zouden ophouden. Ze gin gen driemaal staan en onderbraken de toespraak twaalf keer met een instemmende ovatie. Toen Rankovic ontkende, dat zijn land zoals de Sovjets beweerd had den „tussen twee stoelen zit", ver hieven de afgevaardigden zich als een man van hun zetels en zongen staande het Zuidslavische communis tenlied „Kameraad Tito, wij zweren, dat wij niet van uw pad zullen af wijken." Tito zat glimlachend op het podi um. Er volgde nog een tweede lied: Hoe meer er wordt gelogen en ge lasterd. des te dierbaarder is Tito s." De president gebaarde hen toen te gaan zitten, om Rankovic zijn rede te laten afmaken. De Sovjet-waarnemers en die van de buitenlandse communistische par tijen hebben het tweede deel van de toespraak niet meer aanhoord. Ze wisten echter wat Rankovic ging zeggen, want aan het begin van de vergadering hadden ze de tekst van de rede op schrift gekregen. Alleen de waarnemer van de Poolse com munistische partij keerde na de pauze terug. Merkwaardig genoeg heeft het Poolse partij-orgaan het Zuidslavische program ook veel mil der beoordeeld dan de bladen van de partijen in andëre landen. Rankovic zei o.m.: „Ons volk vraagt zich af, welk soort politiek de Sovjet-Unie voert. Haar hoofdtaak is blijkbaar niet de zorg voor het eigen volk. maar inmenging in onze bin nenlandse aangelegenheden. Zelfs toen er in 1943 aan de Zuidslavische grenzen met Russische wapens ge rammeld werd. heeft het land altijd zijn fundamentele rechten, zijn vrij heid en onafhankelijkheid verdedigd. Maar het schijnt niet in het belang van sommige mensen te zijn onaan gename feiten spoedig te vergeten." Zó was de reactie van het publiek toen majoor K. gis teren met echtgenote en zoon de zaal van het Hoge Militaire Gerechtshof ver liet De kroniekschrijver Jacques Gans, die in ..De Telegraaf" en ..Het Nieuws van de Dag" commentaar schrijft, is door de officier van justitie bij de Amsterdams» rechtbank gedagvaard wegens „het zich in het openbaar bij geschrift opzettelijk in beledigende vorm uitlaten over het openbaar gezag". De uitlatingen waarover de dag vaarding handelt hebben volgens „Het Nieuws van de Dag" betrekking op het proces van majoor K, Het Hoog Militair Gerechts hof heeft gisteren de 45-jarige majoor H E. I. H. K., overeen komstig de vordering van de ad vocaat-fiscaal, vrijgesproken. De president las m de zitting, die slechts een halve minuut duurde, de overwegingen voor, inhoudende dat het Hof niet uit wettige bewijsmidde len de overtuiging heeft bekomen dat beklaagde het hem ten laste gelegde heeft begaan, zodat hij, met vernie tiging van het tegen hem uitgespro ken veroordelend vonnis van de Krijgsraad, daar van moet worden vrijgesproken. Majoor K. die was be- (Van onze parlementaire verslaggever) Het vertrouwen van de Eerste Ka mer in de nieuwe minister van Land bouw, dr. ir. Vondeling, is niet bij zonder groot en de bewindsman zal volgende week een harde dobber heb ben om zich tegen de vele en vaak zeer principiële kritiek van de Senaat te verweren. De heer Mertens (K.V.P.) verweet de minister gisteravond niet alleen, dat hij de laatste tyd een aan tal dubieuze beslissingen heeft ge nomen, maar hy vond ook dat dr. ir. Vondeling bij het bepalen van zyn standpunt niet toegankelijk is geweest EEN FELLE brand heeft een pakhuis van de N.V. van Delft's Fabrieken in Koog a.d. Zaan volkomen in as gelegd. De schade loopt in de tienduizenden. ACHT PERSONEELSLEDEN van de g-Y; Esso Nederland zijn door de Rotterdamse politierechter tot gevoe- hge gevangenisstraffen veroordeeld wegens diefstallen in het bedrijf. OVER Oostvoorne is gisteren een windhoos getrokken, die achtentwin tig platglasramen van twee tuinders- bedrijven heeft vernield. De hoos ver oorzaakte een geweldige stofwolk. SIR WINSTON Churchill verscheen gisteren voor het eerst sinds zijn ziek te weer in het Lagerhuis. Hij werd met gejuich begroet. DONDERDAG 1 mei zal pater Patrick Peyton, de wereldberoemde Ameri kaanse „apostel van de rozenkrans" de bioscoop van het Vaticaanse paviljoen op de Expo voor het publiek openen. ..WIJ BLIJVEN ijveren voor een 48- urige werkweek". Dat zei gisteren voorzitter J. A. Wagener van de Ne derlandse bond van hotel-, restaurant- en cafépersoneel in een vergadering te Amsterdam. MEER DAN 2.800.000 zware misdaden zijn in 1957 in de Verenigde Staten gepleegd, ongeveer 24 procent meer dan het gemiddelde van de afgelopen vijf jaar. Woensdagochtend heeft de rector magnificus van de gemeentelijke universiteit van Amsterdamprof. dr. M. W. Woerdema-n (links, met regenjas) op de sportvelden aan de Kruislaan te Amsterdam de in teracademiale sportwedstrijden ,,in- geknaldmet het startschot voor steltlopers. Verwachting van het KNMI, tot donderdagavond, opgemaakt woensdagavond 23.15 uur. Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid west. Iets hogere temperaturen dan gisteren. Vandaag: Zon onder 19.52 uur. Morgen: Zon op 5.24 uur, maan op 10.03 uur. René Pleven heeft de op dracht, een nieuwe Franse re gering te vormen aanvaard op voorwaarde dat de politieke partijen een „wapenstilstand" sluiten en een plan voor vrede in Algerije steunen. Pleven, die reeds in 1950 en 1952 als premier optrad, is een der lei ders van de U.D. S.R. een der kleine centrumpartijen. Hij heeft woensdagochtend ruim een uur met president Coty gesproken. In de Nationale Vergadering heeft Pleven de laatste maanden herhaaldelijk aangedrongen op een meer „liberale" politiek inzake Al gerije. „Wij moeten duidelijk en onherroe pelijk. voor Frankrijk en Algerije, voor Tunesië. Marokko en de rest van de wereld verklaren hoe wij ons de toekomstige Frans-Algerijn- se gemeenschap voorstellen", zei hij. Pleven is tweemaal premier ge weest. Hij heeft veel vrienden in het Franse parlement en heeft zo doende een voorsprong op vele an dere kandidaten. Sedert het begin van de opstand in Algerije, zo is gisteren meege deeld, zijn 62.000 opstandelingen en 6.000 Franss militairen gesneuveld. ROTTERDAM, woensdag avond. (Van onze speciale verslaggever). Een elftal van een eiland met nauwelijks 100.000 inwoners voetbalde vanavond tegen een ploeg, die elf miljoen mensen vertegenwoordigde. In een interland, die geen interland was. Mijnheer Maduro stond er over te mediteren in het zon netje, dat anderhalf uur voor de wedstrijd gul door de rui ten van de hal van het Feijen- oordstadion scheen. „Als Cu rasao met slechts twee doel punten verschil van het moe derland verliest, staat het lang niet gek" zei hij. Dat was dus een hele poos voor de wedstrijd begon. Het ging niet om uitvluchten-bij-voorbaat. maar het was een eerlijk babbeltje en waarom zou men dan chauvinistisch een grote broek aantrekken? Bovendien was er geen reden voor chauvinisme. Beide elftallen zouden straks de eer van dezelfde vlag tegen elkaar verdedi gen. En er zou één volkslied worden gespeeld. Het gaf aan het duel tussen Neder land en Curacao iets heel aparts. Het ging niet om opgeschroefde presti- ge-gevoelens en felle revanche- gedachten. Het ging om een prettig verzetje, als een avondje uit van familieleden, die elkaar jaren niet gezien hadden. En zo bekeek meneer Maduro dat ook. Hij is voorzitter van de voetbal bond op Curacao en verder heeft hij het nodige te betekenen in de FIFA. maar daaraan ontleende hij nog niet de vrijheid om klare dingen te zeg gen in de geest van „en nou zullen we eens...." Hij vertelde vriendelijke dingen over het Nederlandse competitievoet bal en luisterde geamuseerd naar de calipso, die men in de radiokamer van het stadion ijverig had opgezocht om de gasten te plezieren. Niet bar en boos en bitter dus, geen hel van Deurnesfeer al zal daar na de laatste Belgische nederlaag de grootste kracht ook wel af zijn). Integendeel: sommige spelers lie pen voor het duel buiten het stadion rond. een beetje verlegen als school jongens voor de eerste wedstrijd in het Paastoernooi. Ze waren zenuw achtig. omdat het allemaal zo echt ging. Ze zagen al die duizenden men sen binnenstromen en ze schrokken er een beetje van, omdat het kenne lijk om hen te doen was en omdat ze het nog niet zo goed konden. Ze zei den heel dikwijls ..Ja meneer" en „nee meneer", want vriendelijkheid is een Curacaose deugd. En eerlijkheid ook. Die werd niet alleen getoond door mijnbeer Madu- maar later bijv. ook door de 24- jarige spil Canword, die opeens, zon der rechtstreekse aanleiding zei: „Als ik hier prof kan worden blijf ik meteen...." hetgeen zonderling klaar klinkt na alle voorzichtige, bedenke lijke uitspraken, die Europese voet ballers over hun toekomstplannen plegen te lanceren. Later, op het veld, dat onder het licht van de lampen een enorm roke rig vertrek leek. werd daarvan de oplossing in beeld gebracht: daar speelden de donkere jongens ten laat ste, helemaal vrij van de druk van die welgevulde kuip kijkersrijen en vrij van de vreemde omgeving, vol uit en soms roepend van enthousias me hun spelletje, puur voor de lol louter en alleen om hard te kunnen lopen en goede dingen met de bal te kunnen doen. zonder intussen te den ken aan wetten van fair gedragen, aan doelpunten-tegen en aan premies voor goals. Het was een van die omstandighe den, die van deze wedstrijd iets cu rieus maakten. Een ander opvallend feit was, dat men voor dit sportieve duel tussen twee landsdelen tot vlak voor het begin van de wedstrijd ge woon kaartjes aan de kassa's kon kopen. Kom daar eens om bij een andere interland. Goed, dit was eigenlijk geen inter land in de ware betekenis van het woord. Dit was veel minder officieel en veel minder ernstig. Daarom was het veel prettiger, met al die lachen de Curacaoërs en al die gastvrije Nederlanders, spelend onder dezelfde vlag, met applaus voor 22 voetbal lers in plaats van voor elf, applaus, dat soms zo daverde, dat zelfs de „tien" Curacaose reserves zich moesten inhouden om niet ap te staan en diep te buigen.... voor werkelijk overleg met de orga nisaties. Het is duidelijk gebleken, zei de katholieke afgevaardigde, dat de mi nister er niet in is geslaagd aan ver trouwen te winnen. Over de positie van de landbouw zei de heer Mertens, dat de omstan digheden ongunstig zijn geworden door allerlei omstandigheden, zij het voornamelijk buiten de invloed van de landbouw om. De landbouwwereld is ook zeker bereid mee te werken aan de oplossing van de moeilijkheden, zei hij. Zij zal echter bij de regering begrip mogen veronderstellen voor de situatie en er op mogen rekenen, dat haar bestaanszekerheid in ieder geval wordt gehandhaafd. Het huidige melkprijsbeleid en bij voorbeeld ook het varkensbeleid bie den volgens de K.V.P.-senator deze zekerheid niet. Ten aanzien van het structuurbeleid merkte hij op, dat in de huidige situatie het kleine bedrijf zich zeker zo goed handhaaft als het grote bedrijf, dat door de minister zo wordt geprezen. Een van de maatre gelen waarvoor de heer Mertens, en met hem verschillende andere leden, pleitten, was een verhoging van het vetgehalte van de gewone consump tiemelk. Van de pogingen om de pro- duktie te beperken verwachtte hij wei nig heil. schuldigd van het aannemen van steekpenningen m dienst van het Di rectoraat Materieel Landmacht heeft drie maanden in voorlopige hechtenis doorgebracht. De Krijgsraad had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met af trek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zónder ontzetting uit het recht bij de gewapende maeht te dienen. De kleine zittingzaal van het Hoog Militair Gerechtshof was overvol. Toen de president het vrijsprekend arrest had uitgesproken, werd me vrouw K.. die op de publieke tribu ne zat, door velen hartelijk gelukge wenst. Majoor K. hoorde uiterlijk on bewogen het arrest aan. Hij ging na de zitting naar de advocatenkame*. waar even later zijn vrouw en zijn zoontje bij hem kwamen. Hij was ontroerd. Buiten stonden vele persfo tografen en vele belangstellenden. Het echtpaar werd toegejuicht toen het het Hoog Militair Gerechtshof ver liet. Mr. Mathuisen, een van de ver dedigers van majoor K. was bij het uitspreken van het arrest aanwezig. Mr. Muller Massis. de andere ver dediger, was er niet. De koninklijke mannenzangverenfr. ging Breda's Mannenkoor zal op 1 augustus op uitnodiging van de or ganisatie van de Expo, een der ko ren zijn, die meewerken aan het slotconcert, dat aan de r.-k. medici, die onder auspiciën van Civitas Dei, in Brussel congresseren, aangebo den wordt. Het concert wordt ge geven in het Paleis van Schone Kunsten te Brussel en zal door ra dio en televisie worden uitgezon den. Men verwacht dat de Belgische Koninklijke familie en Bondskanse lier Adenauer dit concert zal bij wonen. President Elsenhower heeft woens dag op zijn wekelijkse persconferen tie verklaard, niet te begrijpen welke bedoelingen de Sowjet-Unie nu eigen lijk ten opzichte van een topconferen tie heeft. i De ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en de V.S. zullen de Sowjet- regering vandaag nog een nota over handigen, waarin gevraagd wordt of zij nog steeds bereid is onderhande lingen te beginnen ter voorbereiding van een topconferentie. Ongeveer 10.000 mensen zijn in de afgelopen 23 dagen als gevolg van de cholera- en pokkenepidemieën in oost-Pakistan om het leven gekomen. Men legde er de nadruk op, dat dit een zeer ruwe schatting is, daar er bij de overlijdensregistratie in de dorpen vaak fouten worden gemaakt. De toestand in Dacca is men mees ter, hoewel de ziekenhuizen overvol zijn. In deze stad stierven vorige week 24 mensen. Op het platteland is er weinig personeel van de gezondheids diensten. In sommige dorpen is het dodencijfer hoog. Lege hutten werden soms geplunderd. Sommige leden van de gezondheidsdienst zijn overleden. Het gevolg hierva nis, dat andere bang zijn hun plaats in de besmette gebieden in te nemen. Nederlandse restaurateurs van schilderijen zijn bijzonder ge ïnteresseerd in een in Engeland genomen proefneming met het verdoeken van een antiek schil derij op nylon. In de „National Gallery" te Londen zijn deskundigen bezig het linnen van oude meester werken te vervangen door een nylon weefsel. Dit weefsel zou door zijn houdbaarheid en ge ringe capaciteit voor vochtop- neming te verkiezen zijn boven linnen. Een groot schilderij uit de school van Bassano (16de eeuw) „De aanbidding van de herders" is reeds op nylonweefsel ver doekt.

de Stem | 1958 | | pagina 1