Wat kritische kanttekeningen STEM-FEUILLETON De overbrenging van het stoffelijk overschot van Willem V Alles wet INSTANT PUDDING heet is nog geen SAROMA! Belgische verkeersregels afwijkend van hier cine s DERDE BLAD Ufofiblad P extern WOENSDAG 23 APRIL 1958 DE VOETTOCHT NAAR DEN BOSCH Europese tank „Niet te veel kunstmanen F' Bijzetting op 29 april Schilderijen van Churchill geweigerd Tsjechische diplomaat in VS. uitgewezen Handelsschip met atoomkracht Mijnpaard Max moest trouw bekop en door Adeline Mc Elfresh Automobilistendie Expo bezoeken Vliegtuig stortte te Luik op huis TV'RA D lO-TVvR A Dl O'TV* Ook al is dan de Voettocht naar Den Bosch een succes ge worden, niettemin zouden wij ons bij enkele o.i. minder geluk kige onderdelen enige kantteke ningen willen veroorloven. Het routelied wjs een chanson, en o.i. niet het meest geslaagde, van de Franse jezuïet Aimé Duval: „Par la main". De tekst van dit lied voldoet zeer goed, maar de melodie, hoe dik wijls ook gezongen, is voor een trek kerslied totaal ongeschikt. Om dit te illustreren, zij alleen maar verwezen naar de pogingen die de trekkers van route 5 ondernamen, om het lied .loopbaar' te maken, zodat men er op lopen kon. Met alle respect voor de overige kwaliteiten van Johhny Jor- daan. maar de melodie van het rou telied leek op een van de succes nummers van deze Amsterdamse zanger: een beetje schreeuwerig sen timenteel. Bleet daarom ook de Neder landse vertaling, herhaaldelijk toe gezegd, uit? Waarom zouden ook Ne derlandse trekkers een Franse chan son zingen? Als de trekkers onderweg maar nooit meer uitzingen, dat ,,ze toffe jongens zijn": dat zijn ze'zo al! Is onze liederenschat dan zo arm, dat we alleen maar kunnen zingen van „waar de meisjes zijn. daar is het bal" (wanneer er tenminste geen politieverordening is, die dit tegen houdt, zoals in Esch. Overigens kon den we deze neigingen moeilijk com bineren met de geest van de Voet tocht) Ook over de andere liederen kun nen we niet enthousiast zijn. De in trede- en communieliederen bij de H. Misviering op tekst van J. Nieuw- hof s.j. en op muziek van H. Stra- tegier deden gekunsteld aan. Even als trouwens de Nederlandse tekst onder de gregoriaanse melodie van de Completenhymne. Lag hier nu geen pracht kans voor de psalmen van Gelineau-Pollmann? De tekst van deze liederen is meer authen- tiek-bijbels en de melodie in de vorm van solozang en gemeenschappelijk te zingen refrein is gemakkelijker in te studeren. Overigens was men litur gisch niet consequent: Het responso rie in de Completen vereist in de Paastijd na het ,,In manus tuas" een dubbel Alleluja, waar men dit el ders wel invoegde, had men het ook hier verwacht. Een tweede kanttekening betreft de lengte van de dagtochten. In feite liep men nu de eerste dag ongeveer 15, de tweede dag ongeveer 11 km. Nu was het uitdrukkelijk niet de bedoe ling de studentenbedevaart naar Chartres in Frankrijk te imiteren zonder meer en dus een boetetocht te organiseren, maar toch lijkt ons, dat het gevaar van een prestatie tocht niet aanwezig is, wanneer de afstanden iet of wat langer zijn. De mogelijkheden tot gesprek zijn dan groter men houdt toch vanzelf op. wanneer men over diepe problemen uitgesproken is en de trekkers hebben meer dan nu het gevoel een pelgrimstocht gelopen te hebben: uit de uitbundige geestdrift bij de ver broederingsfeesten met de bevolking 's avonds zou men toch niet opmaken, dat zij overdag bepaald vermoeienis sen doorstaan hadden? De Ommegang Ook zouden we willen pleiten voor een niet meer laten doorgang van de Ommegang door de trekkers in Den Bosch. Zoals deze nu geschiedde, was zij niet bepaald een uiting van religiositeit, maar eerder, zo dach ten we, gewild of ongewild een de monstratie van de trekkers van hun aanwezigheid in Den Bosch, die zij begeleidden met verward gezang en gebed. Voor wat men onder de Om megang zong vergelijke men, wat we boven zeiden van de overige lie deren. Ook het zondag in een half uur verplaatsen van 1100 mensen van de Veemarkthallen naar de Parade om daar de Koningin des Hemels aan te roepen, lijkt ons geforceerd, ook al gebeurt dit dan met de edele be doeling de Actie Middagklok te sti muleren. De B.B. Den Bosch heeft alle eer van haar kookkunst gehad, al zouden we haar willen aanraden, volgende malen minder grote hoeveelheden te bereiden en 's zondags zeker geen zuurkool met gehakt: dit gerecht is (Advertentie) Van Nelle bestellen Deskundigen uit Frankrijk, Italië en West-Duitsland zullen op 20 mei aan de leden van de Westeuropese Unie een bouwplan voor een Europese tank voorleggen. Het gaat om een tank van dertig ton, die goed wendbaar is en over een grote vuurkracht beschikt. De drie genoemde landen zullen ook nog enkele andere voorstellen tot ver vaardiging van oorlogsmateriaal doen. Als Engeland en de Benelux er niet aan zouden willen deelnemen, zouden Italië, Frankrijk en West- Duitsland de plannen alleen uitvoe ren. (Advertentie) Van Nelle bestellen De directeur van het Amerikaan se Vanguard kunstmaan-project, dr. John Hagen, heeft zich in een com missie van het Huis van Afgevaar digden uitgesproken voor instelling van een internationaal orgaan ter be perking van het aantal aardsatellie- fen. Een te groot aantal, zei hij, zou de vrede in gevaar kunnen bren gen, aangezien het voor de militaire Waarnemers moeilijk is een satelliet te onderscheiden van een naderende raket. (Advertentie) Van Nelle bestellen i In een slotartikel geven de schrijvers aan wat h.i. de on volkomenheden in opzet en uit werking van de Voettocht waren. nu eenmaal niet erg aangenaam op de nuchtere maag', ook al heeft men dan in 18 uur niets gegeten! Alle trekkers kunnen we aanbeve len, vooral goed en stevig schoeisel te gebruiken. Wanneer we enige deel nemers zelfs op gymnastiekschoen- tjes hebben zien rondlopen, was het niet te verwonderen, dat de zusters van Onder de Bogen te Maastricht, die de medische verzorging onderweg op zich hadden genomen, zoveel bla ren kregen te verzorgen. Enkele minder gelukkige onderde len buiten beschouwing gelaten, heeft de Voettocht Den Bosch 1958 echter één ding vooral geopenbaard: onder de Nederlandse, katholieke, middel bare schooljeugd leeft een ongedwon gen, ongeforceerd en spontaan idea lisme. De geestdrift en het enthou siasme van de routiers kunnen we niet verklaren, alleen maar als een feit constateren. Evenals de in zo weinig d-»gen hecht gegroeide saam horigheid. die bleek uit de uitbun dige vreugde in het bijeenzijn. Deze sfeer opgeroepen te hebben, die ho pelijk ook het verdere leven van de deelnemers zal doortrekken, is het grote positieve resultaat van deze Voettocht Den Bosch. Juist in deze sfeer kan de onderlinge christelijke solidariteit, basis van de vrede, waar naar wij allen verlangen, opbloeien. J.A.-J.B. Op 28 en 29 april zal het stoffelijk overschot van prins Wil lem V, die op 9 april 1806 te Brunswijk is overleden, door een Haagse begrafenisonderneming van Brunswijk worden overge bracht naar Delft, ter bijzetting in de koninklijke grafkelder. Ko ningin Juliana en prins Bernhard zullen de plechtigheid van de bijzetting in de Nieuwe Kerk bijwonen. zal (Advertentie) Van Nelle bestellen Het kunstinstituut in Chicago wil de schilderijen van Winston Churchill, die een tournee door de Verenigde Staten en Canada maken, niet ten toonstellen, omdat zij ..het beroeps- peil niet bereiken". Ook een aantal andere Amerikaanse musea hebben de schilderijen geweigerd, aanvoe rend dat alleen de kwaliteit van de doeken en niet de persoon van de kunstenaar mag tellen. (Advertentie) Van Nelle bestellen Op de morgen van 28 april de kist in Brunswijk worden ver zegeld door de tweede secretaris van de Nederlandse ambassade te Bonn, mr. A. C. J. Struycken, en afge dekt met de Nederlandse iag voor het hoofdaltaar van de Dom kerk te Brunswijk, worden opgesteld. Hier zullen aanwezig zijn de heren A. Th. Lamping, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bonn, luitenant-generaal titulair C. F. Pa- hud de Mortanges, chef van het mi litaire huis van H. M. de Koningin en J. Ie Heux, majoor van de grote staf, adjudant van H. M. de Koningin. Tevens zullen namens het Comité tot overbrenging van het stoffelijk overschot van Z. D. H. Prins Willem V" aanwezig zijn de voorzitter, gene raal b/d jhr. W. Roell en de secre taris de heer J. A. van Zelm van Eldik. Met uitzondering van de heer Lamping zullen deze heren de lijk- auto van Brunswijk tot Delft in twee auto's volgen. De rouwstoet vertrekt uit Bruns wijk te 11.30 uur na een korte uit vaartdienst in de Domkerk, onder leiding van de bisschop van de Brunswijkse Evangelisch-Lutherse kerk. De lijkauto voert gedurende de reis de standaard van prins Wil lem V. De reis in Nederland Wanneer de stoet te ongeveer 18.30 uur bij Poppe, ten oosten van Olden- zaal, de Nederlandse grens bereikt, zal hij daar worden opgewacht door de commandant der Koninklijke Ma rechaussee, brigade-generaal L. de Zeeuw, vergezeld van zijn adjudant. De begeleiding van de stoet zal dan van een Duits motor-escorte worden overgenomen door een motor-escorte van de Koninklijke Marechaussee, bestaande uit acht man onder bevel van een onderofficier. Brigade-gene raal de Zeeuw rijdt aan het hoofd van de stoet, gevolgd door vier motorrijders en de beide volgauto's. Via De Lutte en Hengelo zal naar de gemeente Ambt-Delden worden gereden, waar de lykauto op het ter rein van hotel Carelshaven geduren de de nacht van 28 op 29 april wordt ondergebracht. De volgende ochtend te 9.00 uur vertrekt de stoet uit Ambt-Delden, via Diepenheim. Lochem, Zutphen, Dieren. Velp, Schelmseweg, Rijksweg 12, Maarsbergen en Doorn naar Maarn. waar een oponthoud van een half uur zal zijn. Omstreeks 11.50 uur wordt verder gereden via Rijksweg 12. verkeersplein Oudenrijn, verkeers plein Rijksweg 12, Rijksweg 4a en Rijksweg 13, naar Kamp B van de vliegbasis Ypenburg. Hiervandaan wordt op een zodanig tijdstip vertrokken, dat precies te 15.15 uur de hoofdingang van de Nieuwe Kerk te Delft zal worden bereikt, thans met een motor-escorte van zestien man, gekleed in cere moniële tenue onder bevel van een officier. De bijzetting Vanaf drie uur 's middags, wan neer de genodigden in de Nieuwe Kerk te Delft hun plaatsen moeten hebben ingenomen, wordt het orgel (Advertentie) s^rssass De V.S. hebben de uitwijzing ge last van een Tsjechoslowaaks diplo maat te Washington. Donderdag gelastte Tsjecho-Slowa- kije de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade het land te verlaten omdat hij gespioneerd had. De door de Verenigde Staten uit gewezen Tsjechoslowaakse diplomaat is een handels attaché. Op 22 mei zal de vrouw van Ame- rika's vice-president Nixon de kiel leggen van het eerste Amerikaanse handelsvaartuig met atoomvoortstu wing. Het schip zal ..Savannah" he ten. naar het eerste stoomschip dat in 1819 de Atlantische Oceaan overstak. Het nieuwe schip zal een snelheid van ruim 20 knopen hebben en op de eerste voorraad brandstof meer dan drie jaar kunnen varen. bespeeld. De aankomst van de stoet wordt kenbaar gemaakt door het bla zen van het signaal .Geeft Acht". Aan de hoofdingang van de Nieuwe Kerk zal de stoet worden opgewacht door de burgemeester van Delft, te vens commissaris van de Koninklijke Grafkelder, de heer D. de Loor, de president-kerkvoogd en H. Ms. oudste hofprediker ds J. F. Berkel. Een dubbelpost van de Kon. Marechaus see zal 't mil. eerbewijs brengen en 8 manschappen van de Kon. Mare chaussee, gekleed in ceremoniële te nue, doch zonder sabel, zullen de kist de kerk indragen. De hofprediker zal gaan voor de kist, en de overige heren die de stoet hebben opgewacht of daarvan deel hebben uitgemaakt, achter de kist. Voor de geopende hoofdingang van de Koninklijke Graf kelder zal de kist op een baar wor den neergezet. De commissie van ontvangst, be staande uit de burgemeester van Delft, de president-kerkvoogd, als mede de voorzitter en secretaris van het comité zullen vervolgens Konin gin Juliana en Prins Bernhard op wachten en naar hun plaatsen bege leiden. Tijdens een korte dienst onder lei ding van ds. Berkel, zal de kist, ont daan van de Nederlandse vlag, op het signaal „Taptoe", voorafgegaan door de commissaris van de Konink lijke Grafkelder door de manschap pen van de Koninklijke Marechaussee naar beneden worden gedragen. Tot slot blaast een trompetter van de Koninklijke Militaire Kapel het signaal „Reveille". (Advertentie) Van Nelle bestellen Twaalf jaar had Max het mijn- paard op 1000 meter onder de grond gewerkt in de Pfannenburg-mijn bij Siegen in de buurt van Frank furt. Max was nog het enige mijn- paard dat in de buurt van Siegen werkte. Hij was tijdens de oorlog te werk gesteld in de mijn, toen machinerie daar schaars was. In al die 12 jaar was mijnwerker Emil Sander de baas van Max ge weest. Toen Sander onlangs ziek werd, nam hij Max mee naar huis, doch het dier kon daar niet blijven. Het ging weer de mijn in, maar was zonder Sander niet tot werken te bewegen. De directie werd verwittigd. De mijn had Max van een transportbedrijf in Neun- kirchen gehuurd en deze onderne ming wilde het oude, half blinde paard niet terughebben. Ook de mijndirectie wist niet wat zij met Max moest beginnen en daarom werd Max doodgeschoten. Tot groot verdriet van de mijnwerkers, die zeggen dat als zij geweten hadden dat zij, met de directie te waar schuwen. het doodvonnis van ,.onze Max" tekenden, zij hun mond ge houden zouden hebben. Pudding-zonder-koken die verrukkelijk romig, heerlijk zuiver van smaak, voedzaam en gezond isdat is SAROMA Instant Pudding. Het staat duidelijk op iedet pakje te lezen I SAROMA, bereid naat het wereld beroemde Amerikaanse recept van Standard Brands Inc. New York. SAROMA, een Van Nelle product. SAROMA - let op die naam! „Ze maakt nog altijd verrukkelijke twee en voordat Jane er erg in had, was ze alweer een maand in Hales- door de achterdeur de zaak van Ba tes binnen. Evenals de voordeur was ook deze altijd gastvrij open, en meneer Bates zou nu wel in de achterkamer bezig zijn met het klaarmaken van de recepten, dacht ze. Maar dat was niet zo. Jane hoor de zijn stem in de winkel, en die gele klokjes tooide de forsythia's om van een ander. Dokter Johnson. De het huis van Bill Latham en om de oude dokter, zoals iedereen hem nog als een sober altaar uit een goud- altijd noemde, al was die bijnaam kleurige arcade oprijzende kerk. Ja- niet meer nodig om hem van zijn in ne was er verrukt over. Gisteren de oorlog omgekomen zoon, de jonge 0had ze het met een prentbriefkaart dokter, te onderscheiden. Haar stem- ..Ik begrijp het al", grinnikte Bill vergeleken en Bill had om haar ge- ming klaarde op, en terwijl de tocht- ii. -j JlXat" lophon Wo viin tnr-Vi m a y oqhua. L ^ï/,1,4 en bananen-coupes". Over zijn hoog op- ville. Het voorjaar begon de velden geladen lepel heen, keek Bill haar lachend aan. ,,Ik wil wedden dat u ze al uw patiënten voorschrijft". ..Mijn patiënten moesten me nu eens kunnen zien!" Met gemaakte wanhoop keek Jane naar haar boordevolle glas. groen te kleuren; een weelde van Latham. ..Mollige dames op diëet' Meneer Bates wilde van geen beta ling weten. ,,Dat is om je thuiskomst te vie ren, kind. En dat doet me er aan denken, de vrouw vroeg of je niet even binnen wou komen. Je moet doodop zijn van zo'n hele dag achter 't stuur". „Oh, ik ben pas laat weggegaan". Lance, dacht ze, en haar stemming zakte. Als Lance vanmorgen niet ge komen was, zou ik dan hierheen zijn gereden? „En onderweg heb ik nogal laat ergens gegeten waar ik een tijd ben blijven zitten. Maar ik ben toch wel moe". Ze zei er niet bij dat die vermoeid heid niet op de eerste plaats door het rijden kwam, maar door de in haar hoofd rondtollende gedachten. Zoiets vertel je niet aan een oude man die verrassend blij is je terug te zien, of aan jongeman waar je pas mee kennis hebt gemaakt, dacht ze wat later bij het voorbijrijden van de kleine, witte kerk. Meneer Bates had verteld dat Bill Latham daar altijd preekte en dat hij in het even eens witte huisje ernaast woonde... De Batesen woonden in het volgen de blok huizen dat aan de rand van het dorp stond. Halesville volgde bij z'n uitbreiding getrouw de rivier, zonder moeite te doen ook eens in een andere richting te bouwen. Het lachen. „We zijn toch maar eenvou- deur achter haar dicht zoefde, be- dige zielen, Jane, jij en ik", had hij groette ze hen beiden met een opge- gezegd. „Er is zo weinig voor no- wekte glimlach. dig om ons blij te stemmen". „Wat voor snode plannen bent u Toen ze hieraan terugdacht, kon samen aan het uitbroeden?" vroeg Jane een glimlach niet onderdruk- ze luchtig. „U ziet er nu net uit als ken. Een magind geleden nog zou ze een stel echte samenzweerders, vol- er over zijn gaan debatteren! Het gens mij tenminste", was nu middag en heerlijk, zonnig De apotheker keek een beetje voorjaarsweer. Ze had meneer Ba tes beloofd enkele medicijnen rond te brengen, en op weg naar de apotheek bleef ze even bij de kerk staan om van de rust en de lieflijk heid te genieten. Bill Latham had gelijk, ja en toch ook weer niet. Ik voel me niet blij, dacht ze. Ik ben misschien minder onrustig, maar ik ben niet gelukkig. In gedachten wandelde ze verder. Wat was geluk trouwens? Ze sliep nu goed. Ze kan aan Lance denken zonder zich iedere keer diep ellen dig te voelen. Ze kon naar de toe komst kijken en zich in het Randall schaapachtig. „We hadden 't juist over jou, Janie". „En m'n oor tuitte niet eens!" Ze hees zich op een van de barkrukken naast de nu heftig van ja knikken de dokter; diens levendige energie scheen hem nooit te verlaten, dacht Jane bewonderend. „Ja", zei hij, „ik vroeg juist aan Charlie of hij iets van je plannen af wist, Janie. Wanneer je hier weer weg denkt te gaan, bedoel ik". „Dat eh, ja binnenkort, denk ik". „Heb je iets speciaals op 't oog?" Jane keek hem oplettend aan; 5^e!!S0l!Sen.r™' daarna_ richtte ze haar blik op md te tenminste. Maar stroomopwaarts, voorbij de spoorbrug en de dozenfa briek, waar zij had gewoond... Ik had hier niet moeten komen, dacht ze. Ik had me er door de schampere woorden van Lance niet toe moeten laten brengen. HOOFDSTUK 5 Ongemerkt rijgen de dagen zich aao*en tot een week, de week tot paar weken misschien, of tegen de neer Bates, die niet helemaal op zomer zonder dat haar geweten z'n gemak leek te zijn. zich erg bezwaard voelde. „Nee dat niet". Lance was niet met Leila Appel- „Ik heb van Mac Randall gehoord, by getrouwd. Er had zelfs nog geen meisje", zei de dokter zo verheugd verlovingsaankondiging in de kranten of hij juist een reeds in platina ge uit Central City gestaan. Wel wer- zette parel in een oester had gevon den bij deze of gene gebeurtenis in den, „dat je een prima dokter bent de stad hun namen steeds gelijktijdig en dat hij de dag zal zegenen genoemd. waarop je weer terug bent in dat In gedrukte stemming ging Jane ohique ziekenhuis van hem". „Ik heb dokter Mac gezegd dat ik misschien helemaal niet terugkom". „Ja, ja, dat heb ik ook gehoord". Verstrooid trok Jane een strootje uit de ijsbus en begon het om haar vinger te winden. Dokter Mac zou de oude dokter dan ook wel over Lan ce hebben verteld, veronderstelde ze, en dan zou de oude dokter het wel weer aan meneer Bates hebben ge zegd. en die zou Bill Verrast over het feit dat ze zich bekommerde over de opinie van Bill Latham, bedwong Jane verder opkomende gedachten. Ze was trouwens niet van plan haar verstand nog eens door haar gevoel te laten overheersen. Met komische plechtigheid sprak dokter Johnson verder. „Deze stunte lige aanloop van mij, Janie, moest alleen dienen om tot de hoofdzaak te komen. Ik wou namelijk vragen of je mijn praktijk een paar maan den voor me wou waarnemen. Ik heb geen dag vrij meer gehad sinds mijn Ed" die zin maakte hij niet af, alleen voegde hij er nog aan toe, „en verdraaid weinig vóór die tijd". Een ogenblik kon Jane geen woord uitbrengen: haar keel zat dicht en ze moest slikken voor ze er kleintjes kon uitbrengen: „Ik zou het erg pret tig vinden, dokter Ed". De oude dok ter had haar gevraagd voor zijn pa tiënten te zorgen! Hij vertrouwde haar haar, Janie, uit de arbei derswijk bij de dozenfabriek „Fijn! Er „Heb ik je niet gezegd dat ze 't doen zou?" viel meneer Bates hem vol vreugde in de rede. Met een knik sprak de oude dok ter snel verder. „Volgens mij is er dat geen enkele moeilijkheid. Geluk kig dat je in Central City bent af gestudeerd, en niet in New York of in een andere staat. Dan had je hier niet eens praktijk mogen uitoefenen". Hij wreef zich enthousiast in de ou de, magere handen. „Jongens, wat een vis zal ik in die twee maanden verschalken! Wanneer kun je een paar keer met me meerijden, Janie, om wat te wennen aan een paar lastige patiënten?" „Tja.." Jane was van haar stuk gebracht door het plotselinge van dit prachtige aanbod. Ze kon niet zo di rect wennen aan de gedachte als dokter te moeten optreden tegenover mensen voor wie ze twaalf-uurtjes en bananen-coupes had klaarge maakt. (wordt vervolgd) STEM Een meneer uit New Yersey bleef op de dag, dat er ver kiezing was voor de gemeente raad, lekker thuis. Hij was verkouden en wilde het niet nog erger maken. De man miste daarmee de kans om te stemmen op zijn vrouw, die kandidate was. Ze zal niet in de raad komen. Ze kwam één stem te kort. Hulp In de dierentuin van New York loopt een leeuw rond, die Martini heet en beroemd is om zijn vrees aanjagende manier van brullen. De laatste tijd heeft Martini echter steeds minder zin in brullen en de mensen komen daarom dikwijls te vergeefs kijken en luisteren. De di rectie van de dierentuin heeft nu een oplossing gevonden. Men gaat ge duldig zitten wachten tot Martini eindelijk weer eens éen ouderwets stukje brullen weggeeft en dat wordt dan op de band opgenomen. Men kan de band later naar helieven en zo vaak men wil afdraaien en het vreselijke geluid laten horen, zelfs al ligt de leeuw op datzelfde mo ment vredig te slapen. Sport Lady Bug heeft dezer dagen op het meer van Washington heerlijk aan waterskiën gedaan. Ze stond op twee pontons van tien meter lengte en aaneen gebonden met dikke ka bels. De ski's werden voortgetrokken door een snelle sterke sleepboot. Dat mocht wel ook, want Lady Bug is een olifant van geweldige afmetin gen. Het dier vond het verzetje machtig. Ruimte De heer Tom Smith, voorzitter van de stedebouwkundige commis sie van Walsall, heeft verklaard, dat er in zijn gemeente plannen zijn opgesteld voor een serie flat woningen waarin speciaal ruimte is gemaakt voor de schoonouders. „Ik weet wat het is," heeft de heer Smith verklaard. Ruilen De papieren van Elvis Presley da len. In de in Rome verschijnende editie van de Daily American stond een advertentie, die luidde: „Te ruil aangeboden rock and roll platen van Elvis Presley voor hoogtezon of operaplaten." Fietsen Zweden, die morgen 50 jaar wor den, krijgen een fiets cadeau. Een fabriek van rijwielen en mo torfietsen in Varberg viert morgen haar 50-jarig jubileum en heeft be sloten om alle Zweden wier 50e ver jaardag met dit jubileum samenvalt,, een fiets te geven. Alles wat men te doen heeft, is het geboortebewijs naar de fabriek te sturen. Het kar retje komt dan gratis thuis. Wit Onlangs werd in deze rubriek ge-' meld, dat in de dierentuin van Ba zel een wit kameeltje geboren is. Als merkwaardige omstandigheid vertelden we er bij. dat het pasge boren dier bruine ouders heeft. Maar we hoeven voor zoiets niet zo ver van huis te gaan. In het Tilburgse Natuur Dierenpark kwam onlangs een mannelijk kameeltje ter wereld, dat ook bruine ouders heeft, maar zelf zo wit is als een kameel maar zijn kan. Het beestje, dat Boy wordt genoemd, maakt het best. Wat zou ik over duizend jaar graag hier willen zijn, als ze die afdruk ont dekken! Er wordt in dit jaar van de we reldtentoonstelling een massale trek van Nederlandse automobilisten naar België verwacht. De K.N.A.C. wijst er daarom nog eens met nadruk op, dat de Belgische verkeersregels en -borden op vele en belangrijke pun ten afwijken van de Nederlandse. On bekendheid hiermee, kan gemakke lijk tot verkeersovertredingen en on gelukken leiden. Hieronder volgen enkele van de voornaamste afwijkingen; voor het overige kunnen alle automobilisten bij de kantoren van de K.N.A.C. kos teloos een overzicht krijgen, waarin alle afwijkende bepalingen staan ver meld. 1) Hoofdregel van de voorrrang in België is, dat alle verkeer van rechts voorgaat, dus ook de fietsers. Op deze regel zijn de volgende uitzonderingen: I. Het verkeer op een hoofdweg gaat voor. Hoofdwegen zijn: a. wegen met tenminste een (tram) spoor. Het spoor moet in dit geval op de kruising recht doorgaan; b. wegen met gescheiden rijbanen; c. wegen waarbij op de zijweg de op de punt staande driehoek is ge plaatst. II. Het verkeer op een verharde weg gaat voor het verkeer op een onverharde weg. Kruisen twee hoofd wegen elkaar, dan gaat het verkeer van rechts voor. 2) Het inhalen op kruispunten en op overwegen is in het algemeen verboden. 3) Voor het parkeren, of beter voor de parkeerverboden is er een aantal sterk afwijkende bepalingen. De bij de wacht- en stopverbodsbor den behorende zone waar men niet mag perkeren, respectievelijk stil staan, bevindt zich b.v. niet achter het verbodsteken, maar daarvóór (over een afstand van 20 meter). 4) Indien bij een verkeerslicht in België het rode en groene licht ge lijktijdig branden, dan heeft deze combinatie dezelfde betekenis als het gele licht van de Nederlandse ver- keerslantaarns. 5) In de bebouwde kom en ook wanneer de wegverlichting zodanig is, dat de rijbaan voor de auto tot over een afstand van ongeveer 100 meter kan worden overzien, moet met stadslichten worden gereden. Tenslotte nog een algemene opmer king: Het aantal gevallen waarbij aan de grens blijkt dat de bestuurders de z.g. groene kaart vergeten hebben is legio. De groene kaart is het inter nationaal erkende bewijs van verze kering tegen wettelijke aansprake lijkheid. In België behoort men daar tegen verzekerd te zijn tot een onge limiteerd bedrag. Als men de kaart niet kan tonen, staan er slechts twee wegen open. Men kan naar huis te ruggaan om hem op te halen of men kan zich voor de minimumduur van tien dagen aan de grens verzekeren. Autobestuurders moeten dan 200 Belgische francs betalen, een bedrag dat oorspronkelijk op 250 francs was vastgesteld maar hetwelke mede door toedoen van de K.N.A.C. thans tdt genoemde som is teruggebracht. Bij Luik is een Belgisch jachtvlieg tuig op een huis gevallen. Twee bur gers zijn om-het leven gekomen, een werd zwaar en zeven licht gewond. De vlieger had zich met zijn schiet stoel kunnen redden. (Advertentie) Van Nelle bestellen DONDERDAG 24 APRIL HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,10 Gram. 7,45 Morgengebed en lit. kal, 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V. d. huis vrouw 9,35 Waterst. 9,40 Schoolradio. NCRV10,00 Gram. 10,30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken 11.45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12.03 Gram. 12,25 Wij van het land 12,38 Dansmuz. 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Sopr. en piano 13,40 Lichte muz. NCRV: 14,00 Gram. 14.45 V. d. vrouw 15 15 Metropole ork. 15,45 Gram. 16,00 Bijbellezing 16,30 Kamermuz. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beurs-ber. 17,45 Gram. 17,55 De koorzang onder de loep 18.15 Israëlische muz. 19,00 Nws. en weer- praatje 19,10 Op de man af, caus. 19,15 Gram. 19,20 Sociaal perspectief 19,30 Lichte muz, 19.50 A.R., pol. caus. 20,00 Radiokrant 20.20 Gevar. progr. 21,45 Gr. 22,00 Periodieken parade 22,10 Orgelconc. 22.40 Gram. 22,45 Avondoverdenking 23,00 Nws. 23,15 Zaalsportuitsl. 23.20-24,00 Gr. HILVERSUM II 298 m AVRO: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V, d. vrouw 9,15 Gram. 9,40 Morgenwijding 10,00 Gr. 10,50 V. d. kleuters 11.00 Kookpraatje 11,15 Twee piano's 11.45 Van de hak op de lak, caus. 12,00 Lichte muz. 12,15 Gr. 12,30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Piano spel 12,50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,20 Mil. kapel 13,55 Beursber. 14.00 Viool en piano 14,30 V. d. vrouw 15.00 Gram. 15,45 Voordr. 16.00 Gram. 16,30 Amus. muz. 17,00 V. d. jeugd 17,45 Orgelspel 18,00 Nws. 18,15 Amus. muz. 18,45 Sportpro- blemen 18,55 Gesproken brief uit Lon- (Advertentie) Van Nelle bestellen den 19,00 V. d. kind. 19.05 Wie opent de kluis? 20,00 Nws. 20,05 Pianorecital 20,50 De oude man en de zee, hoorsipel 22,00 Pianorecital (verv.) 22,30 Act. 22,40 Gr. 22,50 Sportact. 23,00 Nws. 23.15 Koersen v. New York 23,16 Act. of gram. 23,25- 24,00 Discotaria. BRUSSEL 324 m 12,00 Amus. muz. 12,30 Weerber. 12,34 Gram. 13,00 Nws. 13,11 Gram. 14,00 Engelse les 14,15 Gram. 14,30 Franse les 14,45 Gram. 15.00 School- radio 15,30 Gram. 15,45 Duitse les 16,00 Koersen 16,02 Volksmuz. 16,30 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram. 17,15 V. d. kind. 18,15 Gram. 18,30 V. d sold, 19,00 Nws. 19,30 Wereldtentoonstelling 20,00 Voordr. 20.10 Gram. 20,20 Missie-montage 20,50 Harprecital 21,30 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22.15 Intern. Radio Universiteit 22,30 Or gelconc. 22.55-23,00 Nws. BRUSSEL 484 m 12,00 Gr. 13.00 Nws. 14,30 Belgische muz. 15.30 Gram. 16.05 Dansmuz. 17,00 Nws. 17.35 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Chansons 21 00 Gram. 21,30 Gevar. muz. 22,00 Nws. 22,10 Orgelmuz. 22,55 Nws. Televisie DONDERDAG 24 APRIL NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,15 Gastenboek 20.25 Vlagvertoon 20,45 Reportage 21.15 De hoed voor u en mij 21,45 Epiloog. (FRANS BELG. 17,00 V. d. kind. 17,45 V. d. jeugd 18,00-19,00 Wereldtentoonstel- l'ingskron. 20,00 Journ. 20.30 Télé-Match 21,30 Onbekend 22,00 Balletprogr. 22,30 Film 24,00 Wereldnws. VLAAMS BELG. 16,00-17.00 Wereld- tentoonstellingskron. 17,00-13.00 V. d. jeugd 19,00 Idem 19,30 Nws. 20 00 Docu mentair progr. 20,30 Speelfilm 22,00 Bal letprogr. 22,45 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 9