Kasteel Hellenburg had grootse geschiedenis te Baarland drink fris Supralux plasticlak 1 Hog er dan de Eiffel-toren Heftige voetbalduels om behoud van posities duren voort \J lieren van Baarland en van Renesse waren de eigenaars Chefarine „4' Hoogovens 16 percent IZó of anders?! V n rente RDONCK Geen tegenspraak ROOK MINDER of stop er mee! beroemde geneesmiddelen in I tablet doen wonderen! Benoeming dijkgraaf "drink 4 Tel. 30786 tot felicite- :baan, Tete- winkel- en met gemeen- tingskosten). Geen kosten even en wij 19 Weelde) DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 APRIL 1958 Van de stichting noch van de ondergang van het kasteel „Hel lenburg" is ons iets overgeleverd. De dragline en de spa hebben gesproken, en de leider van de ontgraving, de heer Renaud, was voorlopig van mening, dat het kasteel zou zijn gesticht vóór 1380. Over de tijd van verdwijnen is het laatste woord nog niet te zeg gen. Eigenaardig is het, dat Mattheus Smallegange in zijn Zeeuwse kroniek een afbeelding geeft van Hellenburg die veel afwijkt van de afbeelding die Gilles Sadeler bijna 100 jaar eerder graveerde. Sadeler laat in 1606 slechts één toren zien met nog wat puin om geven, terwijl Smallegange in 1696 drie torens en veel van het muurwerk van de zuid- en oostkant toont. Dit is tegenstrijdig. Smallegange vertaalde de tweedelige Latijns-Zeeuwse kroniek van Jacob van den Eynde, uitgegeven 20 jaar na Jacobs dood, op last van de Staten van Zeeland, in 1634. Ook maakte Smallegange gebrui kvan „Dye Cronycke van Zeelandt" door Jan Janssen Revgersbergh van Cortgene in 1551 uitgegeven. Smallegange ver meldt deze feiten royaal in de titel van zijn kroniek: „Nieuwe Cronyk van Zeeland; eerste deel vervattende de vóór dezen uit gegeven Cronyken van J. Eyndius en J. Reygersberg, veel ver meerdert, enz." Hij had vele jaren moeilijkheden gehad met rege ring en uitgevers, vooraleer zijn werk in 1696 het licht zag.- Als dus Smallegange van „Hellen- burg" een plaat geeft die een in drukwekkende ruïne vertoont, ter wijl Gilles Sadeler een schamele bouwval geeft, hoeft dit nog niet met elkaar in tegenspraak te zijn. Smalle gange kan heel goed een tekening van een eeuw tevoren hebben laten I uitsteken in het koper, terwijl de Antwerpenaar Sadeler de bestaande toestand van 1606 afbeeldde. Geruisloos einde Als oorlogshandelingen van de I Tachtigjarige Oorlog het kasteel aan zijn eind hadden gebracht, zou dat bekend zijn geweest. Aan de Beeldenstorm die Zuid- Beveland van 28 september tot 8 ok tober 1578 teisterde, hoeven we de ondergang evenmin toe te schrijven, want deze storm vernielde „slechts" de kloosters en kerken op het eiland; toen de beeldstormers een dreigende houding aannamen tegen de kastelen, kreeg jonker Willem van Cats van I prins Willem van Oranje last, de ïust te herstellen, wat hem zonder I hardhandig optreden snel lukte. Het trotse kasteel „Hellenburg" is I dus waarschijnlijk een geruisloos ein- 1 de beschoren geweest, bijvoorbeeld door uitsterven of verarming van de bewoners, zodat het kasteel leeg kwam, niet kon worden onderhouden en verviel. Omdat toezicht ontbrak [konden omwonenden het verval ver- I haasten door wegslopen van bruik- Ibare stenen, balken, planken, ten I eigen bate. Op verval en afbraak wijzen ook I de geringe waardevolle vondsten. Als I het kasteel verwoest was, zouden I toch wellicht ook andere zaken dan alleen aardewerk gevonden zijn. Over de naam Hellenburg is al even weinig met zekerheid te zeg gen. Mogelijk is het familie van het woord Ellewoutsdijk. Mogelijk zijn I beide weer afkomstig van het woord ..Helium" of „Helle" waarmee men omstreeks 1000 het gebied van Zee land bedoelde, begrensd door de Maas. de hoge zoom van Brabant en de kust van Vlaanderen. Heer van Baarland Voor de hand liggend is, dat de oudste heren van het gebied Baar- land ook de familienaam Van Baar- I land droegen. Van deze heren is weer slechts een handjevol bekend. In 1279 werden uit het klooster ..Jerusalem" te Biezelinge vijf zus- ters uitgezonden naar Antwerpen om daar een klooster van cisterciënsers te stichten. Onder hen bevond zich I ook een Derwiges van Baarland. Aan- i gezien het cisterciënserklooster Je rusalem" slechts openstond voor I adellijke jonkvrouwen, moet Derwi- I ges wel van de heren van Baarland afstammen. Een zekere Hugo van Baarland was betrokken in de moord op Floris V in 1296. Men kreeg hem te pakken en hij eindigde te Dor drecht zijn leven op het rad. Ook waren in deze 13de eeuw de heren van Everinge (die al heer van Ellewoutsdijk waren) heer van Baar- lland. Tenslotte was vóór 1296 eveneens nog Nicolaas de Vriese van Ostende ■neer van Baarland. In dat jaar sprak Jhii zich uit tegen gravin Aleid van ■Holland en vóór hertog Otto van Gelre, zodat hem al zijn goederen ■werden ontnomen. Voor een goed begrip is het nodig te weten dat ieder natuurlijk slechts jeen part in de heerlijkheid Baarland [bezat! Van deze drie families waren dus de Van Everinge's rond 1300 de l^nig overgeblevenen; de rest van Ide heerlijkheid Baarland was weer De overwinnaars van de Gulden Sporenslag richtten hun woede aller eerst op hun tegenstrevers. Zo wordt de regering in Henegouwen vervan gen door een Vlaamsgezinde. Deze volksrevolutie plant zich daarna voort over het verdere gebied van Jan van Avesnes, dus naar Zeeland en naar Holland. In Zeeland kon men de sterke vesting Zierikzee niet de baas; men trachtte door een be- .leg de regering ervan murw te ma ken. Jan van Renesse die met de benden meetrok, zwaaide af naar Utrecht. Overal kwam een meer de mocratisch bewind aan het roer. De Vlaamse horden zegevierden overal. Halt toegeroepen Maar in april 1304 werd hun een onverwacht halt toegeroepen nabij Haarlem door een zoon van Floris V, Witte van Haamstede. Niet alleen werden bij het Manpad de Vlamingen volkomen verslagen, maar zelfs kon den ze zich niet eens meer hand haven in de pas door hen bezette gebieden van Holland en Zeeland! Hieruit is het ongeordende van deze revolutie duidelijk te proeven. In augustus 1304 poogden de Vla mingen althans Zeeland nog voor hun strijd te behouden. Ben zeeslag werd geleverd voor Zierikzee; de Vlamin gen werden ook hier verslagen! De graaf van Holland had op alle fron- (Advertentie) Hoe knobbels aan de grote teen te bestrijden Knobbels of zwellin gen aan de grote teen zijn een zeer pijnlijke en hinderlijke kwaal. Gelukkig bestaat er nu een produkt dat >nel verlichting >rengt. Het is de beroemde Dalet Balsem. Dalet J usem heeft een drievoudige wer- I king: 1) verjaagt de pijn; 2) heft de anc.oening op; 3) vermindert de hin- ^lijke opzwelling. Neem de proef Dalet Balsem, haar uitwerking J Vl?rrassend. Bij apothekers en dro pten. Dat kunt U gemakkelijk met de Deense ZUIQTABIETTEN Een uitvinding van Dr. Rosenberg Bi| apotheker en drogist *w' teruggevallen aan de graaf van Hol land, Jan van Avesnes. Hoe het nu gekomen is, dat de van Renesse's rond 1300 een deel van het Ambacht Baarland verwier ven, is een duistere zaak. De graaf van Holland moet deze naam toch wel bitter in de mond gesmaakt hebben. Om dit te be wijzen, dient hier eerst de voorge schiedenis opgehaald te worden. Twistappel Omdat de Schelde vroeger zijn loop had langs Bergen op Zoom naar het noorden en westen, heette al het gebied ten westen van de Schelde: Zeeland Bewesten Schelde. Hiermee bedoelde men zeer speciaal Walche ren en de beide Bevelanden. Zeeland Bewesten Schelde was eeuwenlang twistappel tussen de graven van Hol land en de graven van Vlaanderen. Oorspronkelijk behoorde het aan de graaf van Vlaanderen, die delen er van aan de graaf van Holland in leen gaf; één van de grenzen was bijv. een tijdlang de Zaaidijk ten noorden van 's-Gr a venpolder; hier aan moeten De Vier Linden nog de herinnering levendig houden. Oorlogjes over en weer tussen bei de graven waren aan de orde van de dag, met wisselend succes. Was het gebied na een of andere vrede" toegewezen aan Holland, dan stuurde de Vlaamse graaf kapers en plunde raars naar de boorden van de Schel de. Viel de vrede" gunstig uit voor Vlaanderen, dan hielden Hollanders raids op de Schelde. Dat dit alles zeer ten nadele was voor de handel op Bergen op Zoom en Antwerpen, hoeft geen betoog. Dat de Zeeuwen in dit gebied in een rampgebied woonden, evenmin. Natuurlijk kozen de bewoners par tij. Merkwaardig genoeg kozen ze partij voor Vlaanderen. Heel fel in hun vijandelijkheden tegenover de Hollanders waren de invloedrijke riddergeslachten Van Borssele, Van Cruyninghen, Van Cats en Van Renes se. Ten tijde van Floris V waren voor al Wolfert van Borssele en Jan van Renesse toonaangevend. Floris mis droeg zich zó tegenover de Vlaamse graaf, die zelfs zijn schoonvader was, dat Wolfert en Jan een afscheidings beweging op touw zetten. Wolfert zou dan heer worden van Zeeland Be westen Schelde en Jan heer van Zee land Beoosten Schelde (Tholen en Schouwen-Duiveland). Waarschijnlijk hebben beiden geen aandeel gehad in de moord op Floris V in 1296, maar de heerszucht van Wolfert was zó onbegrensd, dat hij Jan van Re- nesse in staat van beschuldiging stel de bij Jan van Holland. Die geloofde de intrigant en trok tegen Jan van Renesse ten strijde. Verwoesting van zijn slot Moermont, verbeurdverkla ring van zijn goederen en verbanning was in 1297 het resultaat. Geheel berooid belandt Jan bij zijn vrienden in Vlaanderen. Daar zuchtte men on der de hiel van Frankrijk. De Vlaam se graaf zuchtte in Franse gevan genschap. De volksopstand van de Brugse gilden werd gevolgd door de beroemde Slag der Gulden Sporen bij Kortrijk, waar het Vlaamse voet volk de Franse ruiters versloeg. Bij deze slag in 1302 stond aan de Vlaamse zijde onze Jan van Re- nesse; aan de Franse kant vocht mee de graaf van Holland, Jan van Avesnes, omdat die tevens graaf van Henegouwen was; zijn oudste zoon sneuvelde zelfs in de strijd! Alvorens verder te gaan, willen we even Wolfert van Borssele's onder gang vertellen. Dezelfde machtswel lust die hem Jan van Renesse deed verdrijven, was oorzaak van zijn eigen doem: na een mislukte poging om te Dordrecht de regering in han den te krijgen, werd hij gevangen genomen en naar Delft gevoerd, waar hij in een toren werd opge sloten. Het woedende volk wist tot hem door te dringen en men smeet hem uit de toren op de straat, waar hij gelyncht werd op 1 augustus 1299. Deze foto toont de afbeeldingdie Smallegange maakte van het kasteel Hellenburg. ten gewonnen. Het uiteindelijke ge volg is geweest, dat Zeeland voor goed Hollands werd. Jan van Renesse was nog in Utrecht. De verdreven bisschop, Guido van Utrecht, kwam weer te rug, maar de oude toestanden werden er niet hersteld. Toch moest Jan overhaast de wijk nemen. Bij het oversteken van de Lek op 16 augus tus 1304 kantelde de overbeladen boot en Jan van Renesse verdrong. De eerste heer van Renesse van Baarland was een broer van deze beroemde Jan, namelijk rféndrik van Renesse. Vermoedelijk is hij vóór 1300 nog heer van Baarland gewor den. JU 1312 staat nog een broer, Costijn van Renesse, naast Hendrik als heer van Baarland bekend. Omstreeks midden 14de eeuw noemden deze heren van Renesse zich heer van Hellenburg. Costijn overleed, waarschijnlijk onge huwd, in 1334. Hendrik was al in 1313 overleden, maar die had twee zoons: Jan en Costijn, die beiden heer van Baarland waren. (Advertentie) Drie Jannen Jan huwde met Aleyd van Lichten- bergh van Rijnauwen, erfdochter van een van de belangrijkste ridderge slachten van het bisdom Utrecht. Misschien ging hij later wonen op het kasteel van Rijnauwen, even ten zuiden van de stad Utrecht, waar hij vermoedelijk in 1348 overleed. In 1390 leefden er drie. heren met de naam Jan van Renesse, namelijk Jan van Êenesse Hendrikszoon, die voor de helft ambachtsheer was van Baarland, Bakendorp, Oudelande en Stuijvesant, en die tot aan zijn dood in 1405 de Hellenburcht bewoonde; zijn zoon, Jan van Renesse van Rij nauwen, die in Utrecht woonde en daar in 1415 overleed; en diens zoon, Jan van Renesse van Vinningen, die na de dood van zijn grootvader ver moedelijk ook de Hellenburcht be trok. Gezamenlijk stichtten deze drie Jannen bij de Sint-Janskerk van Baarland een Sint-Janskapel met een vicarie (d.w.z. dat er een vaste kape laan aan werd verbonden, die uit fundaties in zijn levensonderhoud kon voorzien). In deze kapel lieten zij o.a. hun portretten brandschilderen in glas. Op 20 april 1390 verzochten en verkregen ze van hertog Albrecht van Beieren voor Baarland, dat het dorp een weekmarkt mocht hebben, op woensdag, tot weder- opzeggens toe; op 1 juni 1394 werd deze weekmarkt voorgoed vastge steld op maandag. In 1415 werd Jan van Renesse, die heer van Vinningen en Everinge was, ook heer van Baarland, Baken- dorp, Oudelande en Stuijvesant. Hij overleed vermoedelijk in 1438, waar na de ambachten overgingen op Fre- derik van Renesse van Rhenauwen (Rhenauwen is een andere schrijf wijze voor Rijnauwen). Frederik was een van de leiders van de partij van de Lichtenbergers in Utrecht, eenzelfde partij als die van de Hoe ken in Holland. Door deze Lichten- bergse partij was in 1433 tot bis schop van Utrecht gekozen Rudolf van Diepholt. Rudolf was echter naar de zin van de Lichtenbergers te de mocratisch: er kwamen twisten over de belastingheffing en over de stede lijke rechtspraak. Deze twisten liepen zo hoog. dat de Lichtenbergers de bisschop noodzaakten, in 1448 de stad te verlaten. Geholpen echter door de Amersfoorters en een legertje Bour gondiërs verraste bisschop Rudolf in 1449 Utrecht weer en een aantal vroe gere vrienden-Lichtenbergers werd verbannen, o.a. Frederik van Renes se van Rhenauwen. Frederik, die gehuwd was met Eli sabeth van Cruyninghen, is toen gaan wonen op Hellenburg, waar hij 20 september 1452 overleed. Hij werd begraven in Baarlands Sint-Jan. Aan de oostzijde der kerk, waar in 1840 de schoorsteen der school was, stond voordien het opschrift: Obiit in profesto Matthaei Fredericus de Renesse in Castro Hellenburg, et hic ante summum altare sepultus est, MCCCCLII. Vertaald luidt dit: Daags voor het feest van Sint- Mattheus overleed Fredericus van Renesse in het kasteel Hel lenburg, en is hier voor het hoofdaltaar bijgezet, 1452. Zijn zoon Vincent volgde op. Die wordt nog genoemd in 1489. Van zijn drie kinderen bleef slechts een doch ter, Elisabeth, in leven. Zij huwde met Frederik van Wulven. Macht verminderd Rond 1500 schijnt een deel van de heerlijkheid Baarland weer aan de oude Van Baarland's te zijn terug gekomen, hoewel ook nog de Van Renesse's van Wulven genoemd wor den. De macht van de Renesse's schijnt in Baarland te minderen. Toch blijft nog'lang het contact be staan: onder de belanghebbenden in het ambacht Baarland komen in de volgende jaren voor: 1612—1622 Renesse van der Aa, 1629—1642 Renesse van Rhenauwen. 16501653 Renesse van Moermont. 1658 Renesse van der Baar. Na 1658 schijnt het te zijn afgelo pen, waaraan mogelijk de Hervor ming mede schuldig is geweest. In de Overlooper (belastinglijst) van 1615 staat vermeld, „eene partij vroonen in Pier Moggershoek. aan komende den heer van Cabau, gezeijt Hellenburg, groot 10 gem. 213 roed". Dat is merkwaardig: 1. De hoek grond, waarop Hellen burg stond, heette tot op heden nog altijd in de volksmond „Pieter Mog- genhoek". 2. Hoewel hij hier niets mee te maken kon hebben: de bekende Zie- rikzeese burgemeester van de eerste helft 18de eeuw. mr. Pieter Mogge, heette feitelijk Mogge van Renesse. Een veel vroeger levende Pieter Mogge van Renesse van Hellenburg heeft dus vóór 1615 zijn naam gege ven aan die hoek grond. 3. In 1615 is er sprake van „vroo nen" (grond), „gezeijt" (voormalig?) Hellenburg. Dan zou dus het kasteel mogelijk verdwenen zijn. Op deze manier krijgt Sadeler met zijn prent van 1606 gelijk. Bovenvermelde heer Cabau wordt in 1622 genoemd Heer Cabau van Hellenburg. Vondsten Aan het slot van deze beschouwin gen willen we nog meedelen, wat er behalve de funderingen van burcht en voorburcht van Hellenburg nog meer te voorschijn is gekomen bij de opgravingen. Behalve enkele kubieke meters scherven die dienen tot datering, is ook een tiental vrijwel gave potten en kruiken gevonden, waaronder een geheel gave koekepan van aarde werk. In de slotgracht vond men nabij de brug een goedbewaarde roodkoperen kandelaar. In de gracht werden opgedolven diverse beender- resten van schapen, varkens, koeien, wild, gevogelte en vis. Grote hoe veelheden mosselchelpen (van veel kleiner formaat dan die wij thans kennen), wulken schelpen en zelfs oesterschelpen, wijzen erop. dat men lang niet eenzijdig was in de menu's. Of de oesters uit de Middellandse Zee kwamen, of dat er misschien dichterbij al een soort oesterbanken waren, is niet te zeggen. De Ooster- schelde is pas na het overstromen van oostelijk Zuid-Beveland in 1530 hiervoor geschikt 'geworden. Het zal in alle geval wel een duurder eten geweest zijn dan thans! Vele gevonden kersepitten bewijzen, dat het met de Baarlandse hoge heren toch wel goed kerseneten moet zijn geweest, ondanks het anderslui dende spreekwoord. De opgebaggerde schoenzolen waren van een eigen aardig model: zeer smalle lange hiel, en ver doorlopende lange punt die rechtaf eindigde. Glas en lood van glas-in-lood-ramen lieten de waarne ming toe, daar het glas ruitvormig was met een zijde van 10 cm. W' leren meteen dus, hoe men aan de naam „ruit" komt! Aan de oost zijde werden enkele passende frag menten gebrandschilderd glas gevon den met in gothische letters het woord „(M)aria" erop. Verder zijn gevonden: bodemfragmenten van glazen flessen, rechte dakpannen, enkele zeer dikke tegels die over dekt waren met geelbakkende leem. Merkwaardig was de vondst op de voorburcht van een benen tuimelaar van een kruisboog en in de burcht van een tinnen bord met als ver siering op de rand een gekroonde hoofdletter T. Het wachten is thans op de publi katie door de Rijksdienst Oudheid kundig Bodemonderzoek, die ons ver dere bijzonderheden zal leren. Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dat U weer mei plezier Uw werk kun! doen I Bij koninklijk besluit is de heer C. van Gorsel te Rilland-Bath benoemd tot dijkgraaf van de Reigersberg- schepolder. De heer van Gorsel volgt als zodanig de heer J.M. Krijger op. De verhoogde produktie van de Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden heeft haar weerslag gevonden in een stijging van de bedrijfsresultaten over 1957. Het voordelig saldo be- drijfsrekening is toegenomen van f 78.237.161 tot f 93.304.135. De baten uit deelnemingen in aanverwante on dernemingen beliepen f 6.837.408 (v.j. f 6.106.744). De per balansdatum wer kelijk verschuldigde belasting alsook de latente belastingverplichtingen zijn afzonderlijk opgenomen. Nadat vorig jaar f 11 miljoen van de rekening te betalen belastingen was overgebracht naar de reserve voor diverse belan gen, is thans nog een bedrag van f 8 miljoen aan deze rekening toe gevoegd. Afschrijvingen vergden f 27.684.940 (v.j. f 23.165.248). Voor de financie ring van de investeringen en voorra den was een beroep op de liquide middelen noodzakelijk. Aan de reser ve voor div. belangen werd f 15 mil joen toegevoegd. Vennootschapsbelas ting vergde f 22.2 miljoen (v.j. f 25.4 miljoen). Een bedrag van f 1.9 mil joen werd in de verlies- en winstre kening opgenomen wegens de aan het personeel toekomende uitkeringen. Daarna resteert een saldowinst van f 14.968.813 (v.j. f 13.708.481). Voor gesteld wordt op de prioriteitsaande len 4 pet. en op de gewone aandelen 16 pet. (onveranderd) over het onver anderde kapitaal van f 77.334.000. Een der volgende iasen in de ont wikkeling zal o.m. zijn de vervaardi ging van stalen platen van grote af meting. De voorgenomen investerin gen. over enige jaren te verdelen, liggen in de orde van grootte van f 50 miljoen. Het ligt in de bedoeling, na volledige successieve reparatie van de 3 oude hoogovens, alle 4 hoog ovens in gebruik te nemen. De direc tie meent deze investeringen uit eigen middelen te kunnen verrichten. De plannen betreffen in hoofdzaak de blokwalserij van de Hoogovens en on derdelen van de breedband. (Advertentie) fris „fris" is geen nieuw merk! alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken In Tokio is men op het ogen blik druk bezig de Parijzenaren, die trots zijn op hun Eiffeltoren van 300 meter een minder pret tige verrassing te bezorgen. Deze foto laat daar iets van zien. Zij toont het enorme on derstuk van een televisietoren, welke in de Japanse hoofdstad wordt gebouwd. Het enorme gevaarte, dat op 24 december van dit jaar gereed moet zijn en dat dan sprekend op de trots van Parijs zal gelijken, wordt 332 meter hoog en zal 3700 ton wegen. De toren zal op twee na het hoogste bouwwerk ter we reld worden en de beroemde Eiffeltoren in hoogte over treffen... (Advertentie) is beter - kost minder! 'n BRINK product Zondag is het weer gebleken,: Het „drama" is nog niet uit. De competitie van de eerste divisie groeit uit tot een fanatiek gevecht om behoud van posities, een fanatiek en heftig gevecht, als ge voerd door zaken in een crisis-tijd. En zo is het eigenlijk ook wel een beetje. Na het invoeren van het betaalde voetbal was een van de eerste consequenties nu eenmaal, dat het geld een grote rol ging spelen. Degradatie betekent onmiddellijk minder toeschou wers en minder geld, zodat de wanhoop van tal van clubs nogal voor de hand ligt. Ze willen alle aan de top van het Nederlandse voetbal blyven. Ze willen alle dezelde (meestal broodnodige) recettes blijven innen. Ze willen Maar er is één onmiskenbare, verlammende zekerheid: Twee zullen de graderen, twee zullen de strijd om behoud verliezen. Deze omstandigheid geeft het eind van de toch al sensationele competitie een climax zonder weerga. De zaken zijn namelijk nog steeds niet bekeken. Men kan hoogstens droevig het hoofd schudden over het arme BW, dat reddeloos lijkt en dat volgens velen wel een der twee de gradanten zal worden. Maar zoiets heeft men van Elinkwijk, herinneren wij ons opeens, ook lange tijd ge zegd. Daar gebeurde bet mirakel, dat de club zich plotseling oprichtte en voetje voor voetje opklom. Of het oude, vertrouwde BW, spe cialist in de eindsprints, zoiets ook nog kan doen, kunnen de Bossche supporters hoogstens hopen. Feit is in ieder geval, dat de BW-ers zon dag tegen Ajax wel bijzonder wonder lijk uit de hoek dienen te komen om de eerste hap van de fataal wordende achterstand af te knabbelen. Maar alles kan en misschien gaat de magie van de inmiddels fameus ge worden premie van duizend gulden per man als de ploeg in de ere divisie blijft, weer werken, ofschoon wij het voorlopig toch op winst voor de Amsterdammers houden. Blauw Wit is de naaste buur van de BVV-ers, al scheelt het dan vier punten. Voorlopig zal die toestand waarschijnlijk wel zo blijven, want de Blauw Witten mogen dan de ver schrikkelijkste dingen doen, tegen het gladde spel van Rapid zullen ze niets vermogen in te brengen. Het enige, waarop ze, dank zij hun houw degen-voetbal, kunnen hopen, is een puntenverdeling. Dan is er een rijtje van drie in de standenlijst te vinden, dat zich ook nog lang niet happy voelt en dat als leeuwen vecht om uit de gevaarlijke zone te komen. Daartoe behoort nog steeds het eer der genoemde Elinkwijk (men ziet daaraan hoe moeilijk het is om uit de onderste regionen te ontsnappen), Elinkwijk dus en verder Amsterdam, Wel, deze twee maken elkaar zondag het leven zuur. Het gebeurt po Utrechtse grond en daarom zien wij ook duidelijk Utrechtse winst. Verdienste Het is namelijk de grote verdien ste van het Elinkwijk-publiek dat het zijn ploeg stimuleren bleef, óók toen het in de put zat. De storm van ju belkreten, die bij Elinkwijk-suceessen plegen op te klinken, hebben van de thuiswedstrijden van Elinkwijk ware verschrikkingen gemaakt voor bezoe kende clubs. De derde in dit rijtje is GVAV. Dat blijft ..hangen". Het zal in de ooste lijke derby tegen Enschede niet ge noeg in te brengen hebben om winst te boeken. Het zal ten onder gaan, tenzij er weer een of ander voetbal- mirakeltje in de njaak is, waarvan toto-liefhebbers de nodige nachten plegen wakker te liggen. Enschede moet winnen, want zijn eens zo prachtige voorsprong is weg geslonken. Er zijn nu meer kandida ten voor de Nederlandse titel. Behal ve Ajax, wacht namelijk ook DOS op zijn kans. De DOS-ers trekken dit weekeinde naar MW, waar ze moe ten kunnen winnen om hun kam- pioens-aspiraties waar te maken. Het zit er wel in ook, want van het MW- front hoort men de laatste tijd echt niet meer van die daverende dingen. ADO-Sparta is wat pool-ers met recht een „moeilijke wedstrijd" noemen. Deze twee ploegen zijn zo wispeltu rig, dat men er met geen mogelijk heid staat op kan maken. Af te lei den aan de prestaties van de laatste weken, zou Sparta wel enige kans hebben, maar of het stugge Rotter damse voetbal op de duur bestand is tegen het (gebleven) technische en tactische inzicht van de Hagenaars, is de vraag. Een puntenverdeling zou geen gek resultaat zijn. Limburg beleeft voor de zoveelste maal een provinciale derby, nu tus sen VW en Fortuna. Men hoeft niet in koffiedik te kunnen lezen om met redelijke argumenten de WV-ers de beste papieren te garanderen, maar het is nu eenmaal een derby" en daar in komt meer kijken dan vechtlust en doorzettingsvermogen alleen. Safe Rest de ontmoeting tussen PSV en NAC, waarnaar heel Brabant met brandende nieuwsgierigheid uitziet. Ook hier is het niet louter een kwes tie van goed voetbal alleen. Er komt bovendien traditie bij te pas. En (sportieve) revanche-gedachten. En (voor NAC speciaal) nog altijd de eerste wens om winst, méér winst te boeken, aangezien men nooit kan weten De Bredanaars zien waarschijnlijk met weinig voldoening hoe de stel lingen, die ze in een periode van verbluffend herstel, praktisch on neembaar hadden gemaakt, langza merhand weer aan het afbrokkelen zijn. Ze zullen „safe" willen spelen en waarom zouden ze dat, om te be ginnen, niet bij PSV doen, de over weging getrouw, dat NAC tegen ster- ERE-DIVISIE Rapid - Blauw Wit (1)..— ADO - Sparta (3)..—. MW - DOS (2)..—. SC Enschede - GVAV (1)..— PSV - NAC (3)..—. Ajax - BW (1)..— Elinkwijk - Amsterdam (1)..— VW - Fortuna (1)..— J EERSTE DIVISIE A S Willem II - RBC (1).. Graafschap - VSV (1).. J Volendam - HVC (3).. Excelsior - EDO (1) J SW DWS (3) J DFC - Alkmaar (2).. J Helmond - Roda Sport (1).. Vitesse - AGOW (3) EERSTE DIVISIE B Sittardia - Wageningen (1).. I Haarlem - Limburgia (2) Xerxes - Hermes DVS (3) J Fortuna Vl.-Volewijek. (3).. t KFC - Eindhoven (2) J Stormvog.-Rigtersbl. (1).. J RCH - SHS (2) TWEEDE DIVISIE A Wilhelmina - Dosko (3) Baronie - EBOH (1) t Zeist - ONA (1).. j TWEEDE DIVISIE B J Be Quick - Veendam (2) Oosterpark. - Heracles (2) Velocitas - Oldenzaal (2) ke ploegen zijn beste wedstrijden pleegt te spelen? In het zuiden heeft men, wat de eerste divisie A betreft, uiteraard de grootste belangstelling voor het treffen tussen Willem II en RBC. Deze ploegen zullen ongetwijfeld voor een gevecht van formaat zorgen. Enerzijds hebben de Tilburgers aller lei grote en gerechtvaardigde kam pioensplannen, maar anderzijds zul len de Roosendalers zich niet willen laten kennen. Dat het uiteindelijk waarschijnlijk op een Tilburgse over winning uitdraait ligt in de lijn van de verwachtingen, maar spannend zal het in ieder geval zijn. In de tweede divisie A trekt Dosko naar Wilhelmina in Den Bosch. De Bergenaren zitten in een weinig be nijdenswaardige positie en zullen dus alles proberen om uit de „klem" te komen. Of dat op het terrein van Wil helmina gevreesd bij alle tegen standers zal lukken, is de vraag. Maar als Dosko met ouderwets vuur van leer weet te trekken, zit er wel licht minstens een gelijkspel in. Ba ronie ontvangt ONA. De traditie ge trouw zou dat een overwinning voor de thuisclub moeten worden, want op eigen terrein zijn de Baronnen wat mans. Maar EBOH is een wispelturi ge ploeg, zodat de Bredanaars danig op hun tellen dienen te passen.

de Stem | 1958 | | pagina 5