Vlissingen bouwt scholen UIEN-EXPORT IN 1957 raad Vakschool voor meisjes te Goes bestaat begin mei veertig jaar Polder Walcheren vraagt krediet van 60.000 gulden Engeland was weer grootste afnemer :enda Directrice maakte haar groot m State tracht diploma's reikt •peldijk andaag \orgen TWEEDE BLAD $)a»Wa9 P cetera Ingrijpen noodzakelijk WOENSDAG 23 APRIL 1958 Boete voor het ontduiken van veilingprovisie DE ZUIVEL IN NOOD ISOLEMENT VAN TITO AANGIFTE Spoorweghuis te Kapelle wordt gesloopt Politiecongres in Middelburg Mijn opgebaggerd te Vlissingen Hoogwaterstanden Palmolive met zuivere olijfolie krachtige koffie,., de kleur zegt 't al! DE ZEEP DER JEUGD Veel obstakels West-Duitsland op tweede plaats Benoeming dijkgraaf Solistenconcours tc Lamswaarde een succes Baarlands raad contra Hellenburg GRAVIN ERFT VAN TUINMAN Ie dat het in de- rokkenen er zelf maken om ook te verkrijgen, en schrijven van iet uitnodiging te vergadering op 1958 te 9.45 uur, al worden behan- tegen de weige- ïring op het uit rite Noordstraat), een in dezen een gunstig advies, or aan de oproep ie dat hij de stuk- heeft ingezien en ivergenomen. Hij komen. md zegt ook het liezen, het ziet er hem goed dat er ich mensen zijn, dat dit plan van ilke grote offers l niet anders doen gemeente in het d. overigens als ;ebeurde het ook heeft in dezen het at niemand de ge- hten tot uitvoering z.h.s. conform het w. besloten. rtentie) M torgen gingsgebouw alhier ïg plaats van diplo- rsisten van de ver- eerste cursus heeft belangstelling ge- een gezellig en suc- Ln een aantal lessen lersregels en de ver- 'dingsborden duidelijk de hand van ver- 1 de praktische kant eken. Als docent trad .andant van de rijks- pperwachtmeester A. kapelaan Rombouts s en heeft verder vee* van deze cursus bij avond van de diplo- iven tevens van hun blijk burgemeester Vogelwaarde en de ant van de rijkspoli- adjudant van der s werd op deze avond 'oerd door kapelaan _gemeester Hendrikse der Zande. Zij allen gekozen woorden het an verkeerscursussen zij toonden zich ver grote belangstelling, ster Schelfaut mocht betoonde initiatief on van de lessen heel n in ontvangst nemen nbouts deed deze ver- n een kistje sigaren, nens alle cursisten. Hendrikse sprak de iet niet bij deze ene en, maar dat dit werk irden voortgezet o.m. en van de scholen. De on tenslotte overgaan n van de diploma's en, t.w. de dames: I. fonkheijm, R. Verras- 1 E. Schelfaut, L. Ser- 3akker, A. Dobbelaar, Hamelink en G. van ren: J. Jonkheijm, A. Verbist, G. de Rijk, F. e Bakker. W. v. Hove, i. Hamelink, J. Mang at, A. Jonkheijm, Th. angnus, R. Peersman Gijzelaars des dood», ïje: Toneelavond OK. Electro: De gevolgen ip. Alhambra: Monpti, 18 j. >rbeh. Luxor: Auto-ma- innia 8 uur: HVS met n. r Olympia 8 uur: De jmet enig voorbeh. oopgebouw 8 uur: Zarak, Ledel 7.45 uur: Carnaval j. met enig voorbeh. Luxor 8 uur: Als u voelt 18 j. met enig voorbeh. J. der Weduwe 8 uur: yportersclub Wielrenner». Het lied van Bernadette Electro: De weg naar houwburg 8 uur: St. Pau- ï/welen handschoen. Alhambra: Bastogne. manialkiken. Britannia 8 t Klokslag negen. Nederl. Schouwburg 7.30 Kon. Vlaamse Oper», oubadou*. 3 3 Hard. wordt er m Vlissingen ge werkt aan de oplossing van het scholenprobleem. Wanneer er ook maar de geringste mogelijkheid be staat wordt overgegaan tot de bouw van nieuwe, noodzakelijke scholen of verbetering van de bestaande. En hoewel het gebrek aan kleuter scholen, uloscholen en wat dies meer zij nog verre van opgelost is, stemt het toch tot voldoening, dat twee fraaie scholen, elk zesklassig, thans zover' gereed zijn gekomen, dat binnen enkele weken hun inge bruikname kan volgen. Aan de Van de Veldelaan, in het uitbreidingsplan van Vlissin- gen staat de door de architect J. C. de Vries uit Amsterdam ont worpen Jan Ligthartschool (rechts) compact van bouw en voor een „passant" onbegrijpelijk dat hierin zes doelmatige leslokalen zijn onder gebracht. Enkele straten verder, in hetzelfde gebied waarin uloscholen zijn gepland, verrees aan de Hierc. Segherslaan de Koningin Wilhel- minaschool (boven), ontworpen door de architect P. Götzen uit Vlissin gen. Welke gevels verfraaid werden met een beton-pleisterwerk van spelende kinderen. Het dagelijks bestuur van de pol der Walcheren schrijft aan de com missarissen, dat de op handen zijnde sluiting van het Veerse gat hen tot nu toe weerhouden heeft voorstellen te doen tot het nemen van kostbare verdedigingsmaatregelen in het kust- v»k ten oosten van Vrouwenpolder. Zoals de situatie in de periode 1954- 1957 zich ontwikkelde leek het hun aanvaardbaar risico om, in af wachting van de definitieve afsluiting, de oever daar nog enkele meters te la. ten afnemen, temeer omdat in 1954 achter deze oever een inlaagdijk werd gelegd. Voor de economische politierechter te Middelburg stond dinsdagmorgen de fruitteler-landbouwer M. J. van 't W. uit Ovezande terecht, die bij de handel in appels op de veiling een verkeerde voorstelling van zaken had gegeven. Hij had een hoeveelheid fruit op stam verkocht voor f 15.000. Het was in 1957 echter een best jaar voor de fruitteelt, zodat het spul uit eindelijk f 26.000 opbracht. Dit laat ste was bij de veiling niet bekend, zodat van 't W. aanvankelijk slechts voor f 15.000 provisie betaalde. Pas na de controle had de fruitte ler de zaak in het reine gebracht. „Het contract was dus de vlag. die de lading niet helemaal dekken kon", merkte de economische politierechter mr. P. van Empel op. De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg v. Mierop. vroeg zich af of deze zaak wel in orde was gekomen, wanneet- er geen controle geweest was. Hij vroeg f 75 boete en mr. van Empel vonniste conform. JN het zuivelbedrijf begint het dus te spannen en wel omdat het buitenland veel minder uit Neder land importeert dan vorige jaren. Het eerste gevolg is, dat deze poort om deviezen te verkrijgen kleiner gaat worden. Dat is voor onze ge hele nationale economie een zeer groot nadeel. Het is alleen maar te hopen, dat zij die zich tot op heden met onze export bezighielden andere handelswegen zullen vinden, dan naar Engeland, België, Frankrijk en Duitsland. Dat waren van ouds on ze gewone afzetgebieden en nu die verzadigd raken zullen er andere landen gevonden moeten worden, die vanuit Nederland bediend wil len worden. Het is vanzelfsprekend dat dit niet in één handomdraai gelukken zal. En zolang dit niet geschied is, zit het veeteelt- en zuivelbedrijf met een overschot. Een overschot dat onze eigen bevolking zal moeten opnemen. In de vorm van melk, kaas en boter. Daar om de zo zeer bekritiseerde maatregel van minis ter Vondeling volle melk in de han del te brengen, die weliswaar 10 ct. per liter duurder zal kosten, maar waarvan hij hoopt dat er met de ti.id toch voldoende afname zal zijn. De tijd zal leren of daarmee een eerste weg gevonden is tot vermin dering van het te veel aan melk. Een tweede maatregel is nu aan gekondigd: een verlaging in prijs van de kaas, en een verlaging in prijs, met 30 cent. per pakje boter. Oppervlakkig genomen ziet er dit aardig uit: een verlaging immers van onze dagelijkse uitgaven! Maar daarmee treedt ook een concurren tiestrijd op met de margarine industrie. Deze raakte in Nederland tot hoge bloei, omdat de boter zo duur was. Reeds was er het bericht dat de grote en vlotte afzet van de koelhuisboter in 1957 tot een ver laging van de margarineproduktie heeft geleid. Economisch gezien is die verla ging der detailprijzen nog niet zó eenvoudig. Want ook de margarine industrie draagt bij tot onze wel vaart! Financieel gezien is de regerings maatregel ook niet alles. Want om het veebedrijf voldoende inkomsten te laten behouden, gaat de regering uit de staatskas de ingevoerde prijs verlagingen als subsidie aan de zuivelbedrijven uitkeren. De agra rische steun aan landbouw en vee teelt zal daardoor voorlopig stijgen van 100 miljoen tot 200 miljoen en men schat dat in 1959 die steun aan de staatskas een vierhonderd miljoen zal gaan kosten. En dat wil zeggen: mettertijd belastingverho ging, Dat ziet er dus heus niet zo mooi en financieel-gezond uit! De eigenlijke maatregelen moeten vanzelfsprekend zijn: een inkrim ping van onze veeteelt. Ook dat gaat niet ineens en kan slechts ge leidelijk doorgevoerd worden. Daar om rekent minister Vondeling reeds met cijfers voor 1959: 400 miljoen gulden subsidie aan deze bedrijven. Een gedeelte van die subsidie zal kunnen wegvallen, als de export van boter en kaas naar andere ge bieden uitgebreid kan worden. Reeds is een exporttoeslag op kaas aangekondigd. Maar tegelijkertijd zal de veeteelt en daarmee de melk- produktie ingekrompen moeten worden. Want de toch al niet sterke staats kas kan natuurlijk niet blijven sub sidiëren naar rato van 400 miljoen per jaar. B.o.Z. Ir. J. J\JA de dood van Stalin was een van Kroestjevs eerste daden het drukken van de hand van Tito. We hebben u onrechtvaardig be handeld, was het stramien, waarop zijn toespraken waren geborduurd en Joego-Slavië scheen weer voor goed in de communistische schaaps kooi te zijn teruggevoerd. Wel kwa men er in de opvolgende jaren nog een paar keer liéhte depressies in de verhouding Moskou-Belgrado, maar over het algemeen was het weer volop toenadering en vriend schap. Nu echter het anti-Stalinisme in Rusland weer zo goed als ver dwenen is, nu bovendien het veel- bezongen collectief leiderschap werd geliquideerd, komt Tito met zijn soepeler opvattingen ten aanzien van het communisme weer alleen te staan. Heel duidelijk is dit aan het licht getreden door de mede deling, dat geen der communistische partijen in de satellietlanden van Moskou verlof heeft gekregen af gevaardigden te zenden naar het congres van de Joegoslavische communistische partij in Ljubljana. Gomoelka van Polen, in wie Tito altijd een min of meer verwante ziel heeft gezien, durft zelfs geen dele gatie te sturen. Op het laatste ogen blik heeft de Joegoslavische dic tator nog getracht het isolement te doorbreken door een ontwerp resolutie in voor Rusland gunstige zin te wijzigen. Het mocht niet ba ten. Hij is voor Moskou weer een ketter. Kroestjev gaat de voetstap pen van Stalin drukken. i t t Een inwoner uit Souburg kwam t gisteren bij de Middelburgse ge- meentepolitie aangifte doen van J een aanrijding, die op2 no- 4 vember 1956 was gebeurd. De man J in kwestie, A. W. uit Souburg, J kwam toen met zijn motor op de .Oude Vlissingseweg in botsing 1 met een auto, die bestuurd werd door de garagehouder K., eveneens 4 uit Souburg. De motorrijder liep 4 hierbij een schaafwond aan het ge- 2 laat op, terwijl zijn voertuig werd J beschadigd. 4 Van de wond hoe is het mo- gelijk? was niets meer te be- 2 speuren. De schade zou destijds in 4 onderling overleg geregeld wor- 4 den, maar men mag aannemen, J dat één en ander minder soepel is 4 gegaan, dan aanvankelijk werd 4 verwacht. Vandaar die aangifte. Na bijna anderhalf jaar! In Kapelle is een begin gemaakt met het slopen van de woning, vroe ger wachtpost 38, welke staat bij de spoorwegovergang naar het Dijkwel in Kapelle. Een mooie en ruime woning, wel ke echter reeds vele jaren een le lijke sta in de weg was voor het drukke verkeer, dat er vooral in de zomer passeert op weg naar de vei ling. Al het uitzicht ter plaatse werd er door weggenomen en in de raad van Kapelle is reeds verschillende keren gepraat over het slopen. Het huis werd bewoond door de familie Tramper en Mevr. Tramper bedien de tot automatisering het vorig jaar steeds de spoorwegbomen. Nu was echter haar werk overbodig gewor den. De vorige week kon de familie Tramper een nieuwe woningwetwo ning betrekken en men heeft er geen gras over laten groeien, want over enkele dagen zal de woning verdwe nen zijn en een gevaarlijke hoek zal zijn opgeruimd. Nu met de laatste oeverval een klein deel der zinkstukken mee is afge schoven meent het dagelijks bestuur dat ingrijpen noodzakelijk is. Het stelt daarom de commissarissen voor een krediet toe te staan van f 60.000 tot het treffen van summiere maatre gelen. De Nederlandse Politiebond houdt op 6. 7 en 8 mei zijn jaarlijks congres in het Schuttershof" te Middelburg. De organisatie van deze massale bij eenkomst ongeveer 200 afgevaar digden en 100 belangstellenden zullen begin mei naar Zeeland komen is in handen van de Middelburgse poli tiemensen. De 300 congressisten zul len ondergebracht worden in hotels en bij particulieren. Uiteraard bestaat het programma van deze drie dagen voor een belang rijk deel uit vergaderingen. Het con gres wordt op 6 mei 's middags om half twee officieel geopend door de bondsvoorzitter, de heer A. K. Mud uit Amsterdam. Later op de dag i-s er een feestavond. Voor 7 mei staat een officiële ontvangst door het gemeen tebestuur van Middelburg in de Bur gerzaal van het stadhuis op het pro gramma en in de loop van de middag wordt een rondrit over Walcheren ge maakt. Hierbij zal onder meer het raadhuis en de Schotse Huizen te Veere worden bezocht, waar burge meester I. F. den Beer Poortugael als gids optreedt. Het congres zal ook door enkele buitenlandse gasten worden bijgewoond, o.a. door politie mensen uit Frankrijk en België. De baggermolen Holland V heeft tijdens de werkzaamheden aan de nieuwe aanleginrichting voor de veer boot te Vlissingen. een Duitse mijn opgebaggerd. De mijnopruimingsdienst heeft deze mijn in de loop van de middag verwijderd. Het gehele verkeer v«n en naar de haven van Vlissingen, met inbegrip van de veerdienst op Breskens, werd van twee uur tot half vier stilgelegd. Het verkeer te land in de omgeving van het staion was eveneens gestremd. (Advertentie) Morgen, donderdag 24 april gelden voor de provincie Zeeland de vol gende hoogwaterstanden: te Hans- weert om 5.56 en 18.18 uur: te Ter- neuzen om 5.22 en 17.45 uur en te Vlissingen om 4.56 en 17.15 uur. Op 1 mei jubileert de Goese vakschool voor meisjes. Ze bestaat dan veertig jaar en heeft een bewogen geschiedenis, maar groeide net al$ palmbomen tegen de verdrukking in. Wanneer de tegenslag haar ook nu weer geen parten had gespeeld, zou men het jubilé hebben kunnen vieren in het nieuwe gebouw in oost. Thans moet men het nog doen in het allegaartje aan de Beestenmarkt, zfj het dan dat voor de receptie de ambachtsschool gastvrijheid verleent. te klein, zodat men de lokaliteit in het Gasthuis nog niet missen kon voor de ongeveer 70 leerlingen in die dagen". „In 1952 geraakte men weer in de knoei doordat het Gasthuis verbouwd werd en men daar de huur opgezegd kreeg. De inspectrice van het Nijverheids onderwijs adviseerde tot aanbouw van een vleugel in de tuin der vak school. De raad vond dit goed en reeds in 1926 stond de bijbouw er, waarin gelijkvloers de keuken en het strijklokaal waren ondergebracht en waarboven zich het internaat voor directrice en drio leraressen bevond. Wie vakschool zegt te Goes, zegt tegelijk mej. W. Weststeijn, de direc trice, die bijna 35 jaar de leiding der school heeft, haar groot maakte en jong hield. Met haar te spreken over de in stelling, welke men een stuk van haar leven kan noemen, is een lust. We hebben genoten van de wijze waarop zij in grote lijnen de ontwik keling van deze onderwijsinrichting schetste en daarbij liet uitkomen wat voor obstakels uit de weg waren te ruimen. Geen gebouw In 1918 meende de directeur der Goese ambachtschool, de heer F. v. d. Wart, dat er ook iets gedaan moest worden voor de opleiding van meisjes. Hij kreeg steun van het ge meentebestuur, dat een directrice, mej. Zimmermans, benoemde en één lerares, mej. Ossewaarde, die net nog, voor zij met pensioen gaat, met de school mee jubileert. De huisvesting was de eerste ja ren zeer gebrekkig. Er werden les sen gegeven in het gebouw der Bre de Watering; boven de garage van de heer Kryger en ook in het oude Gasthuis. Toen de keuringsdienst van waren omstreeks 1923 beslag wist te leggen op het gebouw aan de v.d. Spiegel straat. waarin het opgeheven land bouwproefstation had gezeteld, werd de vakschool blij gemaakt met 't ou de herenhuis aan de Beestenmarkt, waar de keuringsdienst eerst in bi vakkeerde". ..Het zag er daar verschrikkelijk uit", zei mej. Weststeijn, die om streeks die tijd de leiding had gekre gen. Bovendien was de ruimte nog Dezer dagen is het jaarverslag over 1957 verschenen van het Uitvoer Con trole Bureau voor Tuinbouwprodukten. In dit verslag worden uitvoerig be sproken de verschillende geëxporteerde tuinbouwprodukten en zo wordt er grote aandacht besteed aan de uien, naar kwantiteit een van onze belang rijkste tuinbouwexportprodukten. Een produkt, dat vooral ook voor Zeeland voor bijzonder grote betekenis is. De uienexport was in 1957 weer van zeer grote omvang want het totale kwantum, dat de grens overging, bedroeg niet minder dan 127.561 ton tegen in het voorgaande jaar 108.475 ton. Zoals steeds de laatste jaxen was ook in 1957 Engeland de voornaam ste afnemer. Naar dit land werd meer dan de helft van de totale ex port verzonden, t.w. 67.663 ton tegen in 1956 48.933 ton. Op de tweede plaats komt West-Duitsland met 47.505 ton (43.166 ton). Verhoudingsgewijs is de export naar West-Duitsland dus te ruggelopen. De derde plaats werd in 1957 inge nomen door België met 3062 ton (4435 ton). Naar Oost-Duitsland werden verladen 2344 ton Nederlandse uien en naar 'Afrika 2310 ton. Voor 1956 waren deze cijfers resp. 1980 ton en 1460 ton. Van de belangrijkste afne mers in 1957 noemen we verder nog Ierland met 1287 ton en Noorwegen met 1157 ton. Kwaliteit was slecht kwaliteit van de uien was in 1957 overwegend niet zo best. De percentages uitval bij het exportklaar maken beliepen aan het eind van 1957 voor vele partijen 30 pet. en meer. Koprot en schimmelaantas ting kwamen zeer veelvuldig voor, terwijl de kleur van de uien bij het oogsten over het algemeen donker was. De exportkeuring van uien vindt plaats sedert 1930 en de heer Kla- mer, directeur van het U.C.B., merkt op, dat er in de loop der jaren zeer veel wijzigingen zijn ontstaan in cul tuur, bewaring en exportgereed ma ken van het produkt. Deze hebben echter niet altijd tot verbetering ge leid. De opbrengsten per ha zijn be langrijk gestegen maar eveneens het uitvalpercentage, en de heer Klamer zegt: ,,We hebben ons reeds meerma len afgevraagd wat het nut is van een groot beschot, indien de uitval eveneens sterk toeneemt". Kwaliteitsverbetering Het verbeteren van de kwaliteit van de uien is niet gemakkelijk en kan niet worden vergeleken met kwali teitsverbetering van een kasprodukt, waarbij de groei-omstandigheden be ter kunnen worden beheerst. In het verslag wordt echter ook opgemerkt, dat het U.C.B. de ge dachte is toegedaan, dat de aan dacht teveel is geconcentreerd ge weest. op opbrengstverhoging, terwijl kwaliteit en houdbaarheid eerst op de tweede plaats zijn gekomen. Vooral de afstaartmachines ver oorzaken dikwijls beschadigingen aan de uien, welke later rotting veroor zaken en daarom is het U.C.B. van mening, dat aan de verbetering der afstaartmachines alle aandacht dient te worden geschonken. Buitenlandse concurrentie In de beschouwing over de positie van de Nederlandse uien op de markten van Engeland en West- Duitsland wordt o.m. opgemerkt, dat de concurrerende landen, zoals Hon garije en Italië, met dezelfde proble men ten aanzien van houdbaarheid en kwaliteit worstelen als ons land. Ook bij uien uit deze landen komt koprot en schimmel voor en laat de houd baarheid wel te wensen over. Een vergelijking met de uien uit Polen kan ons produkt beslist niet doorstaan. Dit is een klasse apart, welke uitmunt door blankheid, hard heid en goede sortering. De heer Klamer van het U.C.B. merkt verder op, dat. indien er geen grote voorraden op de buitenlandse markten worden aangehouden, onze uien als regel weinig aanleiding ge ven tot klachten. Wel zou het aan beveling verdienen dat het gehalte van het produkt zou worden verbe terd. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat de sortering op grootte voor de mid delsortering in vele gevallen een wij ziging heeft ondergaan. Veie expor teurs sorteren nu de uien op 20 mm en sommigen zelfs op 10 min. Het U.C.B. zegt daarom ook, dat het aanbeveling verdient te overwe gen de exportvoorschriften in deze zin te wijzigen. Ondertussen is het uienseizoen een heel eind afgelopen. Er wordt elke week nog wel iets geëxporteerd uit de koelhuizen, maar in vergelijking met ruim een maand geleden be draagt de export nu toch maar een fractie van wat het is geweest. De laatste weken was Frankrijk dc voornaamste afnemer. Oorlogsjaren De oorlog bracht opnieuw narig heid. In 1942 werd het gebouw ge vorderd voor hulpbehoevende ouden van dagen uit Vlissingen. In één dag moest de school ver laten zyn en op elf verschillende plaatsen moest men het meubilair en de apparatuur opbergen. Zwerver Vijf jaar lang is de directrice aan het zwerven geweest met haar twee honderd leerlingen, want pas in 1947 kreeg men het schoolgebouw oxe- rigens in een onbeschrijfelijke staat terug. Het internaat werd, weder om wegens ruimtegebrek opgeheven en omgebouwd tot leslokaliteit. Daar de tijd gunstig was maak te de directrice onder- en boven bouw van het lee.rprogram groter. Zij stichtte een vormings'klas voor uitgebreid lager nijverheidsonder wijs; voor-opleiding voor lerares en later nog een middelbaar nij verheidsonderwijsopleiding voor le rares naaldvakken. Drie jaar geleden verleende de di rectrice gastvrijheid aan de mater amabilisschool en het zonnebloem- werk. De nieuwste cursus is die van opleiding tot verkoopster en zo blijft de school ondanks haar ouderdom springlevend en actueel. Dank zij het feit, dat mej. Weststeijn, behalve di rectrice van een school ook een so ciaal voelend mens is. werd haar school tevens instelling van gemeen- schapsnut. Regelmatig wordt op de vakschool een beroep gedaan en nooit tevergeefs. Zeer sterk spreekt de sociale inslag van de school o.m. uit de instelling van de zg. eettafel. Dagelijks zijn er een dertig gasten, die, omdat zij om de een of andere reden vastlopen met de warme maaltijd, hun middagpotje in de Vakschool komen consumeren, tegen een redelijk tarief. Behalve dat de mensen daarmee geholpen zijn hebben de leerlingen er een prak tisch werkobject door. Om deze laat ste reden worden ook leerlingen der primaire opleiding één morgen in de week naar een gezin gestuurd om huishoudelijk werk te verrichten. Zorgen De laatste twee jaren zijn voor de directrice zorgvol geworden door te genspoed op tegenspoed met de nieu we school in oost. Bij koninklijk besluit is de heer A. C. Hazen te Bergen op Zoom be noemd tot dijkgraaf van het water schap Augusta (Bergen op Zoom - Woensdrecht). In januari 1956 begon de aanne mer met de bouw, maar hij heeft tenslotte het werk moeten overdra gen aan een collega. Nu is er echter goede hoop, dat met september het grootste deel der school kan worden betrokken. Dan kan mej. Weststeijn, die de school welke thans 300 leerlingen telt tot bloei bracht en de nieuw bouw voorbereidde, met een vol daan gevoel ter zijde treden en haar taak overdragen aan haar opvolgster die binnenkort benoemd zal worden. Het solistenconcours te Lamswaarde is voor de organisatoren van het r.-k. muziekgezelschap Vrijheid Eendracht, solisten en kunstminnend publiek een groot succes geworden. Het was wer kelijk een genot om naar de talrijke solisten te luisteren. Hier werd op cultureel gebied iets gepresteerd. Door de jury werden de volgende prijzen toegekend: 2e afdeling: P. Daalman 2e prijs 73,5 pnt.; F. Geus 2e prijs 76; Jac. Franse 2e prijs 74; G. Menheere le prijs 82; G. Verbeem 2e prijs 77; allen Kwadendamme; L. F. L. Claes- sens Lamswaarde le prijs 82; J. P. Leenknecht Terhola 2e prijs 70,5; J. Keyser Heerle le prijs 83 C. Zagers Heerle le prijs 85,5; Th. A. M. de Cock Terhole le prijs 80; J. Stroop Heerle le prijs met lof 92. le afdeling: Jos Herrewegh Lams waarde 2e prijs 73,5 pnt.; M. Geus 2e prijs 78; H. de Pundert la prijs 82; P. C. Geus 2e prijs 73; L. Geus la prijs 86, allen Kwadendamme; P. Stoop Heerle le prijs 80; R. P. Toch De Klinge 2e prijs 77; Jos. v, Water schoot Lamswaarde 2e prijs 76. Afd. uitmuntendheid: O, P. de Bruyn Lamswaarde 2e prijs 75; P. J. Gering Hulst le prijs 87,5; Theo Kindt Lamswaarde 2e prijs 72. Kwartet: Heerle 2e prijs 86 punten. Superafdelingi P. A. de Bruyn Hulst le prijs met lof 90; H. E, da Gucht Hulst le prijs met lof 90. De medailles werden gewonnen doort 2e afdeling: J. Stoop Heerle; le afde ling: L. Geus Kwadendamme: uit muntendheid: P. J. Gering Hulst; Su- perafdeling: P. A. de Bruyn Hulst en H. de Gucht Huist. Als bondspianist trad op de heer Jo Ivens uit Huist. De raad van Baarland heeft niet willen meewerken om de fundamen ten van Hellenburg te bewaren. Een voorstel van b. en w. om die medewerking in principe te verlenen kon geen 'genade vinden bij de raads leden, hoewei benadrukt was, dat de gemeente zich geen financiële offers had te getroosten. Alleen beide wethouders, de heren C. de Mol en C. van Damme stemden voor. De voorzitter, burgemeester W. van Liere gaf een nadere toelichting op het voorstel, waarbij hij wees op het oudheidkundig belang van de vond sten. De raad, die bij monde van de heren H. de Vriend en L. de Brufjne zijn mening kenbaar maakte, zag lie ver landbouwgewassen op de plaats van de funderingen. Betoogd werd, dat de opgravingen de gemeente reeds genoeg geld hebben gekost. Het voorstel kwam vervolgens in stem ming, met het vermelde gevolg. Lady Chetwynd heeft vernomen, dat zij de voornaamste erfgename is van haar vroegere tuinman, die vorig jaar december overleed. De tuinman heeft 36 jaar de tuin bijgehouden van de gravin, die 10.000 gulden heeft gekregen van de 15.000 gulden die er te verdelen vielen. Gevraagd naar een verklaring, zei de gravin, dat zij bijna iedere middag een kopje thee ging drinken bij haar tuinman, toen deze nog leefde.

de Stem | 1958 | | pagina 3