Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen I Vage uitspraken van minister Vondeling Dure nota in dëraad van Baarland FORTEX KOSTUUM VISSER-KOOLE AXEL VERKOUDEN? De Breede Watering leed geen last in 1957 Had Oostburgse winkelier te grote botervoorraad Verschil in beleidsopvatting leidt tot directieschorsing Goede resultaten technisch onderwijs te Middelburg Zuid-Beveland Thalia concerteerde op de Expo Deltawet en visserij 2'ASPRO's Prinses Beatrix - incognito - op Walcheren Uitnodiging van de Raad van State Men sit nog met „zwakke plaatsen De moeilijkheden bij Excelsior Maatsch. werkers congresseren op Bouvigne méér kracht véórkracht V erkeersdiploma's uitgereikt te Stoppeldijk AGENDA Vandaag Morgen DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 23 APRIL 1958 MIDDELBURG Schutting in brand In de tuin van de fam. P. aan de Oude Koudekerkseweg stond dinsdag plotseling een tuinschutting in brand. De vlammen lekten langs de planken in de richting van een schuurtje, waarvan de inhoud (kachelhout) uit stekend voor zijn doel berekend bleek. De brandweer wist wel raad met dit „£ikkie-in-de-dop", zodat er nog flink wat kachelhout voor de volgen de winter overbleef. De schutting was vermoedelijk in brand geraakt, door dat een hoop snoeisel, vermoedelijk tengevolge van broei, had vlam gevat. VLISSINGEN Don Bosco-jeugdhuis wordt geopend Op Hemelvaartsdag, 15 mei, zal mgr. dr. N. Koenraadt, vicaris-gene raal van het bisdom Breda, het voor malige gebouw ..Concordia" aan de Palingstraat alhier inzegenen als jeugdhuis voor het Don Boscowerk. Wie de officiële opening zal verrich ten, is nog niet bekend. Niet vier maar twee miljoen In een zaterdag geplaatst bericht over een nota van b. en w. aan de raad over de dempingskosten van de Vissershaven, vermeldden wij abusie. velijk, dat wethouder Van Popering bij de behandeling van het Vissers haven-voorstel in de raad in januari j.l. gezegd zou hebben, dat deze demping ruw geschat vier miljoen gulden zou gaan kosten. De wethou der heeft toen niet gesproken over vier maar over twee miljoen. „De romantiek in de muziek" Voor de leden van het plaatselijk Nutsdepartement hield de directeur van de Zeeuwse Muziekschool, de heer Henk Stam, in Britannia" een interessante inleiding over het onder werp „De romantiek In de muziek". De belangstelling voor deze avond was kwantitatief gezien niet groot en de heer J. Verkerk, die na mens het Nutsdepartement een wel komstwoord sprak zei dan ook, dat dit in overeenstemming was met de verwachting, daar het onderwerp wel degelijk de diepere interesse moet hebben van de muziekliefhebber, wil hij zich de moeite getroosten om er een lezing over aan te horen. Deze moeite was echter niet zo bij zonder groot, want de heer Stam heeft een aantrekkelijke wijze van voor dracht, zodat het onderwerp, hoewel daartoe soms wel eens aanleiding kan bestaan, in het geheel niet saai be hoefde te worden en dit dan ook per se niet werd. Hij legde in eerste instan tie uit, hoe men de romantiek in de muziek moet zien, in historische zin beschouwd, en hoe men deze kan her kennen. Als bijzonder tijdvak van de romantiek noemde hij de jaren tussen het eind van de Napoleontische tijd en het eind van de Eerste Wereldoorlog, hoewel er natuurlijk ook daarvoor en daarna wel romantische componisten waren. Kenmerkend voor de roman tische muziek noemde de heer Stam het feit, dat deze altijd met iets an ders verbonden moet zijn met een verhaal bijvoorbeeld en dat dit an dere dan tevens bepalend is voor de vorm van de muziek. De heer Stam had voor de verdui delijking van zijn betoog een groot aantal grammofoonplaten meege bracht, waarvan hij ter illustratie ge deelten ten gehore bracht. Oostkapelle Laiidbouwhuislioudsehool wordt geopend Op vrijdag 2 mei 's namiddags om half drie, zal de echtgenote van de burgemeester, mevrouw C. E. Spren- gerStaring, de officiële opening ver richten van de Landbouwhuishoud- school te Oostkapele. De openingsbij eenkomst is in 't Verenigingsgebouw. 's-Gravenpolder Twee panden brachten f 1.443.— op Ten overstaan van notaris M. Oele Jzn. werden in café ..Het Raad huis" de panden Weeldijk 3 en 5, eigendom van Jac. Mieras te Schore, verkocht. Hoogste bieder en koper werd Joh. Kooman alhier voor een bedrag van 1.443. Aardenburg B.B. hield oefening De plaatselijke afdeling Bescher- ming Bevolking heeft een oefening gehouden ten einde de paraatheid te toetsen. Er werd verondersteld, dat in Aardenburg twee bominslagen hadden plaats gevonden: een op de Kaai en een langs de Haven. Na het alarm kwamen de blokploeg, de po litie, de brandweer, de E.H.B.O. en de Dienst Sociale Verzorging in ac tie. Burgemeester J. van Dongen die de oefening volgde, gaf na afloop in het r.-k. Jeugdgebouw, waar alle deelnemers bijeenkwamen, een kriti sche beschouwing over de gehouden oefening, waarbij hij constateerde, dat bij de Aardenburgse B.B.-afde ling inderdaad van paraatheid kan worden gesproken. Ook het kring- hoofd van de B.B. in west-Zeeuwsch- Vlaanderen, W.I. Catsman, gaf in een korte toespraak zijn indrukken weer. AXEL De muziekvereniging Thalia van hier concerteerde als een der eerste uitverkoren buitenlandse gezel schappen op de wereldtentoonstelling te Brussel. Het 120 man sterke korps oogstte met haar uitvoering een ongekend groot succes. De mensenmassa, die de uitvoerenden de ene ovatie na de an dere bracht, belette in haar enthou siasme op het eind der uitvoering de grote drumband haar traditionele rondgang te maken. De dirigent mocht van de vele luis teraars spontane woorden van hoge waardering in ontvangst nemen. Van de verscheidene buitenlandse reizen die het gezelschap reeds maak te, is deze laatste reis wel de meest succesvolle gebleken. Het viel dan ook niet te verwonderen, dat Thalia reeds een verzoek ontving om deze zomer nogmaals te komen optreden. MEI-VIERING K.A.B. Traditiegetrouw zal de KAB op donderdag 1 mei waar haar jaarlijks feest van de arbeid vieren. Na het meilof zal in het Gezellen- huis een spreekbeurt worden gehou den, waarna de avond, in 1 mei-sfeer, door eigen krachten zal worden ver zorgd. Biervliet BRAND Biervliet werd plotseling opge schrikt door het gehuil van de sire ne. Er was brand uitgebroken in een bij het woonhuis behorende keet op het erf van de heer J. Haak in de Oranjepolder. Gelukkig had de spoedig ter plaat se zijnde brand' eer de brand spoe dig onder de knie. Desondanks was er toch nogal wat brand- en water schade. De oorzaak van het ontstaan van de brand bleef onbekend. INENTING TEGEN KINDERVERLAMMING Vorige week werden door de ge meente-arts C. Kalkman nog enkele kinderen ingeënt tegen kinderver lamming. Het betrof hier de 2e prik tegen deze ziekte voor kinderen, die tengevolge van ziekte of anderszins op de algemene inentingsdag niet konden komen. BEPLANTING MARKTPLEIN Vorige week werd de nieuwe be planting op het Marktplein aange bracht. Reeds nu kreeg de Markt hierdoor een geheel ander aanzien. Wij twijfelen er niet aan, dat, wan neer deze beplanting straks in bloei zal staan en het gedenkteken voor Willem Beukelszoon is geplaatst, het Marktplein het bekijken tenvolle waard zal zijn. Boschkapelle Wegenbouw vordert Dfe werkzaamheden aan Koeke- bakkerspad en Kerkdreef vorderen thans in een zodanig tempo, dat de eerste oplevering binnen een zes we ken verwacht mag worden. Ook met de herbestrating van de Bos: traat is men reeds tot op de helft gena derd. In het eerste gedeelte van de oude Kerkdreef wordt, tot op de hoogte van het bouwterrein, riolering gelegd. Als nu ook het wegdek van deze oude Kerkdreef nog eens een opknapbeurtje kon krijgen, dan viel er op het gebied van wegen in Boschkapelle niet veel meer te wep- sen. Hengstdijk Geslaagde K.A.J.-avond Voortbouwend op het succes van de vorige contactavond hield de plaat selijke K.A.J. ook ditmaal weer een avond, welke wel zeer geslaagd kan worden genoemd. Na de opening door de voorzitter P. de Rijk bracht G. Burggrave er direct de stemming in. Daarna was het de beurt aan het orkest „De Rebellen", dat het muzi kale gedeelte van deze avond zeer goed verzorgde. Verder sprak Wim Brouwer, dioce saan voorzitter der K.A.J., over de actie „Wereldwijd". Eerst beschreef hij de toestand van 25 jaar geleden en van nu in ons eigen land en daar na de huidige moeilijkheden in Azië. „De nood in dit grote wereldrijk", aldus spreker, „is onnoemlijk groot" ,.De kapitalisten hebben deze mensen uitgebuit alleen voor eigen belangen. Zij werden als vee gebruikt, omdat ze zwart, bruin of geel van huidskleur waren. Maar nu dit talrijke volk be gint te ontwaken, haten zij hun eeuwenlange onderdrukkers, en wor den ze een gemakkelijke prooi van het communisme. Hier nu moeten iedere kajotter en kajótster de plaats weten te vinden waar hij thuishoort. Niet alleen door een geldelijke bij drage maar ook door ons gebed moe ten wij deze stakkers helpen in hun moeilijke strijd om een menswaardig bestaan". Verder kwamen aan het woord ka pelaan Rombouts, aalmoezenier der K.A.J., die wees op het grote belang van de pioniersvergaderingen. Hij be schreef in het kort de taak van de ouders bij de opgroeiende jeugd. De avond werd verder gezellig door gebracht. St.-Jansteen GEMEENTE ST. JANSTEEN. Inenting. De Burgemeester maakt bekend dat er gelegenheid bestaat op donderdag 24 april in de r.-k. meisjesschool van 33.30 uur namiddag te worden inge ënt tegen polio, voor de kinderen ge boren in 1957 1ste spuit en voor de kinderen geboren in de jaren 1952, 1953, 1954 en 1956 voor de 2de spuit. De ouders van de kinderen geboren in 1957 gelieven voor de 1ste spuit f 3,mede te brengen. 697-0 Philippine Goed geslaagd bal Wij hebben geconstateerd, dat on ze jongeren de ouden van dagen toch wel genegen zijn en hun van de zomer een mooie reis gunnen. Het bal voor dit doel gegeven is wel geslaagd te noemen. Vele jon gelui hebben voor dit goede doel er een echte gezellige dansavond van gemaakt. De zaal van hotel "de Zwaan" werd zelfs gratis beschikbaar ge steld, alsmede de muziek. Alles was dus winst voor de oudjes. Het comité is nu reeds verzekerd, dat er genoeg geld is voor een aan gename reis. (Advertentie) U voelt zich thuis in Uw degelijk, toch modern en vlot, gemaakt van de beste kam- garens, moderne coupe, moderne dessins. Prijzen die voor NIEMAND een beletsel zijn De Deltawet zal op 5 en 6 mei in de Eerste Kamer worden behandeld. Als daarna deze wet eindelijk in het Staatsblad komt, kan de schadever goeding voor de vissery, zoals die in art. 8 wordt geregeld, eindelijk wor den uitgevoerd, aldus minister Von deling in de Tweede Kamer op de opmerking van vele Kamerleden, over deze verontrustende zaak. De heer J. van Dongen (KVP) heeft de minister gewaarschuwd voor een vicieuze cir kel, die dreigt te ontstaan, nu de be drijven van de vissers al lang schade lijden, terwijl de overheid maar wacht met, het taxeren van de waarde van die bedrijven. Wanneer zij straks sterk in waarde achteruit zijn ge gaan komen de taxateurs en dan wor den de vissers de dupe, zo hield hij de minister voor. Hij herinnerde daarbij aan de gang van zaken met de Zuiderzee-vissers. wier bedrijven nu na 25 jaar nog niet gesaneerd zijn. De overheid vergeet dat zij zelf in moet grijpen als het bedrijfsleven niet tot een oplossing kan komen. De gevolgen zijn een na deel voor geheel Nederland. De minister heeft meegedeeld, dat er thans door Waterstaat en Finan cien gezamenlijk berekeningen wor den gemaakt om na te gaan wat de kosten en anderzijds de voordelen zijn, zowel economisch als sociaal, van de proeven tot behoud van de oester cultuur. (Men twijfelt dus nog steeds of het proefbassin bij het Veerse Gat wel moet worden uitgevoerd. Red.) De Kamer kon de minister niet ver der brengen dan dit soort vage uit spraken. Óok over de havenaccommodatie voor de gehele Nederlandse visserij had men hem graag iets duidelijker uit spraken willen ontlokken. Dr. Vonde ling heeft slechts gezegd, dat hij de minister van Waterstaat weer eens zal benaderen. Ik zou wel mededelingen kunnen (Advertentie) ftup. 'ASPRO' 'ASPRO' helpt direct. Ook bij hoofdpijn en griep. U voelt U i weer fit worden,opgewekt! Ja,'ASPRO' doet meer' .-eti óekCtdeéh fit!'' doen zonder die ambtgenoot, maar dat zou niet verstandig zijn, zo merkte hij op. De socialistische heer Egas heeft er op gewezen, dat er in ieder geval naar concentratie van de aanvoerha- vens voor de visserij moet worden gestreefd. Hij -zag grote mogelijkhe den voor Vlissingen en Breskens en zei, dat Breskens wel eens het meest belangrijke zou kunnen worden. De havens voor de Nederlandse kust zou den tot twee of hoogstens drie be perkt moeten blijven. Hoek van Hol land moet in ieder geval voor de vis serij worden afgeschreven evenals IJmuiden in verband met hun indu strieel achterland. Scheveningen en Katwijk zouden samen kunnen wer ken. Minister Vondeling zweeg ook hierover in vrijwel alle talen. Het was wel duidelijk uit zijn ant woord, dat de kans voor een nieuwe haven te Katwijk nog gering is. Hij zag geen afzetproblemen voor onze visserij en is met het oog op de ko mende Euromarkt zelfs optimistisch in dit opzicht. Dinsdagmorgen omstreeks half elf is prinses Beatrix per auto uit Zoutelande vertrokken na gedurende twee dagen incog nito een bezoek te hebben ge bracht aan Walcheren. Zater dagavond nam een aantal meis jes haar intrek in het huis Noordhinderin de duinen te Zoutelande. Reeds spoedig ging het gerucht door het dorp, dat prinses Beatrix er was, maar dit was niet mogelijk, omdat de prinses die avond het hofbal te Brussel zou bijwonen. Zon dag echter verscheen er wel een auto met een tot het ko ninklijk huis behorend ken te ken en na korte tijd werden de duinen in de onmiddellijke om geving van het huis door tal van schoolkinderen en ook wel ouderen overstroomd. Velen kwamen toen inderdaad in de gelegenheid om een glimp van de kroonprinses op te vangen. Een rechercheur verzocht de belangstellenden echter om huns weegs te gaan. Maandag brachten de prinses en haar vriendinnen, zoals wij reeds schreven, een bezoek aan Veere en ook daar was men spoedig op de hoogte van het hoge bezoek, hoewel velen zo beleefd waren om te doen alsóf zij niets merkten. Ook hier kon den de schoolkinderen uiteraard de verleiding niet weerstaan om de auto's, waarmee de gas ten gekomen waren te om zwermen. De meisjes brachten de avond en de nacht weer door in hui ze „Noordhinder", vanwaar zij dinsdagmorgen vertrokken. In het pas verschenen jaarverslag van het waterschap "De Breede wa tering bewesten Yerseke" wordt o.m. gezegd, dat het waterschap ver schoond bleef van onheil aan dijken en oevers en hoge vloeden hebben, de vernielingen aan de in uitvoering zijnde werken buiten beschouwing gelaten, geen noemenswaardige scha de aan de zee-weringen teweegge bracht. De uitkomsten van de voorjaars peilingen waren bevredigend, doch die der doorpeilingen waren minder gunstig.' De hoeveelheid neerslag, is aan zienlijk geweest en dientengevolge hebben de gemalen tamelijk veel dienst moeten doen. Het delven van watergangen- pn sloten kon op be hoorlijke schaal worden voortgezet maar het zuiveren van waterlopen kwam wederom niet op tijd gereed. De wegen vergden veel onderhoud en uitbreiding 'aan het teerwegennet kon niet worden gegeven. Het zwaartepunt van de werk zaamheden heeft ongetwijfeld gele gen aan de Westerschelde, waar het verhogen en verzwaren van de zee- Heeft de 37-jarige Oostburgse win kelier A. C. de B. zich schuldig ge maakt aan botersmokkel? Voor deze vraag zag de economische politie rechter te Middelburg 'zich dinsdag morgen gesteld. Een vraag overigens, die voor de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, niet moeilijk te beantwoorden was. De officier was er namelijk van over tuigd, dat de 800 kg boter, die De B. in april 1957 in een garage had opge slagen, niet in overeenstemming was met het binnenlandse debiet. Mr. Schenkenberg meende, dat deze voorraad voor de smokkel bestemd was. Hij eiste een boete van f 250, twee weken hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proeftijd en verbeurd verklaring van de in besla'g geno men boter. De economische politie rechter, mr. P. van Empel, zal over een week schriftelijk vonnis wijzen. De zaak tegen deze Oostburgse winkelier houdt de justitie nu al bijna een jaar lang bezig. Of De B. zich daadwerkelijk aan smokkel heeft schuldig gemaakt, wordt hierbij in het midden gelaten. Hij was gedag vaard wegens „verboden nederlagen'', hetgeen inhoudt, dat de man veel meer boter in voorraad had, dan in het grensgebied getolereerd kan wor den. In september van het vorige jaar werd De B. reeds door de econo mische politierechter veroordeeld tot f 75,boete, twee weken hechtenis voorwaardelijk met twee jaar proef tijd en verbeurdverklaring op grond van het uitlokken van verboden ne derlagen. Dit gebeurde, nadat de winkelier zich er op beroepen had, dat de garage, waarin de boter was opgeslagen, niet aan hem, maar aan zijn moeder toebehoorde. In hoger be_ roep werd De B. evenwel door het rechtshof in Den Haag vrijgesproken. Ditmaal waren hem de „verboden nederlagen" zonder meer tenlastege- legd. Een voorraad van 800 kilo bo ter, terwijl er wekelijks maar voor ongeveer 30 kilo wordt verkocht, kwam de officier al te bar voor. Ook de president vond de voorraad rijke lijk groot, in tegenstelling echter tot De B. ,,'t Was tegen de paasdagen en je weet nooit wat er dan komt'', sprak hij. Na een onderzoek van de belastingen was gebleken, dat de winkelier gedurende het tijdvak 26 februari8 april 957 een hoeveel heid van 7100 kilo boter had betrok ken. Van 1 september 1956 tot 20 april 1957 was dit 13.000 kilo. ,,Wat heeft U met die boter ge daan", wilde mr. Schenkenberg we ten. Verkopen en wat overbleef uit venten", zei De B. ,,Deed U veel aan venten?" „Ja". Merkwaardig, dat daar nooit iemand iets van gemerkt heeft. Als U het hele spul met een grote wagen wegrijdt, dan noemt U dat vermoe delijk ook venten". De officier vuurde hierna in «iel tempo een aantal vra gen af, waaruit kwam vast te staan, dat De B. ook in de polders f rond Oostburg gaat uitventen". Dit ge beurt dan met een luxe auto, die als bestelwagen is ingericht. Twee soorten inkopen „Er zijn twee soorten inkopen: van 10 tot 40 kilo en van 200 tot 800 kilo", aldus de officier in zijn requisitoir. „Deze laatste zijn natuurlijk niet voor de winkel, maar voor de smokkel be stemd". Boter verkopen aan BelRen, die in de winkel kopen, hetgeen De B. beweerd had, noemde mr. Schenken berg onzin, omdat de winkel op zon dagen meestal gesloten is. „Niemand heeft hem ooit zien venten", zo ver volgde de officier. „Als hij in de pol der de boer op zou gaan, dan was de douane hiervan zeker op de hoogte geweest''. De raadsman, mr. Toxopeus uit Breda, begon met te zeggen dat de Hoge Raad het O.M. in deze zaak niet ontvankelijk heeft verklaard. Zich be. roepend op art. 68 van het strafrecht zei hij van oordeel te zijn, dat een nieuwe vervolging hier niet mogelijk is. De raadsman was er bovendien al lerminst van overtuigd, dat de be treffende hoeveelheid boter niet in overeenstemming was met het bin nenlandse debiet. Het bewijs van het tegendeel achtte hij in ieder geval niet geleverd. „Er is alleen sprake van een aantal vermoedens", aldus mr. Toxopeus, die vrijspraak be pleitte. dijk in volle uitvoering is gekomen. Ondanks tegenslagen welke zich o.a. als gevolg van evenwichtsverstorin- gen in de ondergrpnd hebben voorge daan, was de uitvoering op Het eind van het jaar zover gevorderd, dat het dijkslichaam over bijna de gehe le lengte op hoogte was gebracht en voor een groot gedeelte afgedekt met klei. Algehele oplevering ligt nog maanden in het verschiet, doch wel is op dit moment al zichtbaar geworden welke kolossale afmetin gen de zeedijk heeft gekregen en on getwijfeld daarbij de indruk ontstaan, dat menselijkerwijs gesproken van deze zijde geen gevaar meer is te duchten. Onder de belangrijke werken die dit jaar tot stand zijn gekomen be horen te worden genoemd: Het in eigen beheer vernieuwen van een glooiingvak onder Kattendij- ke;het ingieten met beton van Vil- voordse glooiingen aan de Breedsen- en Kaaspolderdijk te Yerseke, opge dragen aan de firma Jac. Haring man zn. te Goes en het in eigen beheer bezetten met betonblokken van de belopen van de grote water leiding langs de inlaagdijk te Kat tend ijke. Voor verbetering van zgn. „zwak ke plaatsen" in de zeewering langs de Oosterschelde werden plannen in gezonden aan de rijkswaterstaat en ven ontvangen inzake de aansluiting In de jongste zitting van Baar- lands raad werd behandeld een ver zoek van de heer W. v. Aartse te Middelburg om een tegemoetkoming in de door hem betaalde kosten aan de advocaten Adriaanse en Kurtz voor de verleende rechtskundige bij stand in de vrijstellingskwestie van zijn zoon ad 341.44. De heer van Aartse was door een beambte van gemeld kantoor voor gespiegeld dat de kosten betrekke lijk laag zouden zijn (ca. 10 bij geen succes en ca. 100 bij wei succes) doch dit staat niet op papier. Na de uitspraak van de Kroon ont ving de heer van Aartse echter een nota ad 393.54, waarbij de advoca ten er kennelijk van uit gegaan zijn, dat de gemeente de helft zou beta len, hetgeen echter nimmer is toe gezegd. Toen de heer van Aartse schriftelijk was medegedeeld, dat de gemeente dit een privé-aangelegen- heid van hem achtte, heeft hij ge-' daan kunnen krijgen dat de nota verminderd is tot 341.44. Hoewel de gemeente in dezen niets verplicht is mag toch ook worden gesteld, dat het bereikte resultaat (uitstel) voor de gemeente van belang is. B. en w. kunnen dan ook de redelijkheid van het verzoek inzien en doen het voor stel een tegemoetkoming te verlenen van 100. De voorzitter zegt dat dit kenne lijk puur een particuliere aangele genheid is van de heer van Aartse, doch kennelijk hebben de advocaten er op gespeculeerd dat de gemeente mee zou betalen. Ais het wel gelukt was, was het toch zeker ook een ge meentebelang omdat Aartse jr. hier moeilijk gemist kan worden. De heer Traas zegt dit een vreem de zaak te vinden, als men een ak koord maakt dan probeert men zich hieraan te houden en dat lijkt er hier niet op. De heer De Bruijne zegt dit een particuliere aangelegenheid te ach ten. De nota is betaald, doch het is wel vreemd om toch te betalen als het zo ligt. De voorzitter zegt dat hier wel een morele verplichting ligt voor de gemeente. We kunnen eenvoudig zeggen, we hebben er niets mee te maken dus weg met dat verzoek, doch hij heeft het voor zijn zoon ge daan en als het gelukt was. dan had de gemeente er veel gemak van ge had. De heer De Vriend zegt dat als deze zaak juridisch wordt bezien en men is hard, men moet zeggen: nee. Doch de heer van Aartse heeft ge vochten voor zijn zoon en daar heb ben wij aan meegedaan. Het is geen bemiddeld man, die ook maar voor zijn broodje vecht. Spreker is wel huiverig van dergelijke dingen, ge zien de financiële toestand der ge meente. Spreker ziet dat B. en w. in dezen niet lichtvaardig tot hun voorstel zijn gekomen, doch men laat in dezen wel zijn hart spreken. Dit geeft spreker met bevende hand, doch in 'de toekomst moeten b. en w. oppassen in dergelijke zaken. De voorzitter zegt dat b. en w. iets dergelijks liever niet in de stuk ken hebben, want voor b. en w, is het niet eenvoudig en eigenlijk is het het beste niets te doen, maar als we dan toch naar de moraal van dit geval zien, dat hij heeft gepro beerd en dat wij daarin hebben mee geleefd en dat v. A. nu zo terecht kwam, meenden b. en w. iets te moeten doen Zowel de heer Traas als de heer Driedijk zeiden, dat men weinig an ders doen kan dan vóór stemmen. Daartoe werd uiteindelijk besloten. Elektrisch net Van de N.V."P.Z.E.M. is een sehrij- Ged. Staten van Zeeland. Laatstge noemd college heeft tegen de uitvoe ring van deze werken geen bezwa ren doch van de rijkswaterstaat moet nog goedkeuring worden ontvangen. De schuldenlast van 't Waterschap bedraagt per 31 dec. 1957 1.107.400 aan vaste leningen en 875.000 aan kasgeldleningen. De rekening over 1957 sluit met een overschot van 339.187. te verdelen in 89.007 voor de gewone dienst en 250.179. nog beschikbaar van kasgeldleningen en de in 1957 aangegane vaste lening. in herverkavelingsverband op het elektrisch lichtnet van het perceel van Wed. I.W. Zeevaart te Baarland C 57. Conform het destijds genomen raadsbesluit is de akkoordverklaring ingezonden voor het gemeentelijk aandeel in de kosten ad 1180. De heer Beulens vroeg of ze niet verder gaan dan wed. Zeevaart. Uit de hierop volgende discussie blijkt dat dit niet bekend is, ver moedelijk wordt deze aansluiting ge maakt op de laagspanningskabel van de Nieuweweg. Zoals wij gisteren meedeelden hebben de commissarissen van de Metaalbuizenfabriek Maatschappij Excelsior de directeuren van het bedrijf, de heren W. A. Renardel de Lavalette en ir. H. van der Veen geschorst. Wij vernemen thans, dat deze schorsing haar oorzaak vindt in een verschil van beleidsopvat ting. De heren de Lavalette en van der Veen hebben overigens, zoals de heer van der Veen ons meedeelde, van de zijde der commissarissen geen verklaring voor de schorsing gekregen. In het schoolgebouw aan het Molen water vergaderde dinsdagavond de vereniging „De Ambachtsschool" te Middelburg onder voorzitterschap van de heer C. Barentsen. Uit het jaar verslag over 1957 blijkt onder meer, dat het met de verlichting en de elek trische installatie in het gebouw ho peloos gesteld is. Reeds in oktober 1956 verleende het departement van O. K. en W. toestemming deze geheel te ver nieuwen, maar om financiële redenen is het nog steeds niet mogelijk ge weest deze werkzaamheden te laten uitvoeren. In het verslag wordt voorts opgemerkt, dat de vernieuwing van de smederij-plaatwerkerij-lasserij even eens zeer urgent is, waarbij de hoop wordt uitgesproken, dat alles dit jaar zijn beslag zal krijgen. Het afgelopen jaar was voor de vereniging „De Ambachtsschool" van grote betekenis. Er wordt thans aan merkelijk meer aandacht besteed aan algemene maatschappelijke en cultu rele vorming. Het bestuur Werd in 1957 in staat gesteld een 'schoolgebouw in de Sin gelstraat aan te kopen, te verbouwen en in te richten. Met deze dependance is er voldoende ruimte om de twee jarige opleiding om te zetten in een drie- en vierjarige opleiding. In het bij deze dependance behorend gym nastieklokaal konden lessen in licha melijke opvoeding worden gegeven. Het bestuur geeft echter als zijn oor deel, dat dit geenszins een ideale op lossing is. Men zal er dan ook voor blijven ijveren binnen afzienbare tijd tot de bouw van een nieuwe school over te kunnen gaan. De resultaten van het onderwijs aan de Technische School worden in het verslag zeer goed genoemd; aan ruim 90 procent van de leerlingen kon het eindgetuigschrift worden uitgereikt. Even gunstig was de plaatsing van deze leerlingen. De klassen van de Machinistenschool hadden een maxi male bezetting. De aanmelding van nieuwe leedingen voor het lopende cursusjaar was groter dan ooit tevo ren. Ook het percentage leerlingen dat slaagde was hoger. Wij menen echter te weten dat de moeilijkheden zijn gerezen naar aan leiding van de door de directeuren voorgestane samenwerking met an dere soortgelijke bedrijven als Ex celsior. Reeds tijdens de persconferentie, die aan de opening voorafging, heeft de heer de Lavalette zij het weifelend, op een der vragen meegedeeld, dat hij samenwerking als fusie met andere ondernemingen in het horizontaal vlak dus, op prijs zou stellen, daar dit de marktpositie van Excelsior aan merkelijk zal verstevigen. De heer van der Veen verklaarde ook in deze richting te denken. Nu schijnt de wijze, waarop de di recteuren deze samenwerking zouden willen verwezenlijkt zien, tot een con. flict te hebben geleid met de com missarissen, een conflict, dat resul teerde in de schorsing. De Katholieke vereniging van maatschappelijke werkers dr. Ariëns houdt van 1 t-m 3 mei studiebijeen komsten op Bouvigne. De eerste dag spreekt prof. dr. C. Scharff O.E.S.A. over het onder werp der studiedagen nl. de beroeps verantwoordelijkheid van de maat schappelijke werker ten opzichte van zichzelf en de cliënt. Vrijdagmiddag vindt de plenaire zitting plaats, waarin onder leiding van prof. dr. J. Linschoten en prof. dr. C. Scharff verslag wordt uitge bracht van de discussiegroepen. Die zelfde avond vindt de algemene le denvergadering plaats. De derde dag zullen bovengenoemde professoren het onderwerp der stu diedagen bespreken en hun visie ge ven over de discussie-verslagen. De voorzitter zegde dat het In de zen goed is dat betrokkenen er zelf ook tam-tam voor maken om ook verderop aansluiting te verkrijgen. Ingekomen was een schrijven van de raad van state met uitnodiging te verschijnen in de vergadering op woensdag 23 april 1958 te 9.45 uur, alwaar het beroep zal worden behan deld dat is ingesteld tegen de weige ring op de goedkeuring op het uit breidingsplan (gedeelte Noordstraat). Er ligt bij de stukken in dezen een voor de gemeente gunstig advies. B. en w. stellen voor aan de oproep te voldoen. De voorzitter zegde dat hij de stuk ken in den Haag heeft ingezien en de inhoud heeft overgenomen. Hij hoopt ter zitting te komen. De heer De Vriend zegt ook het advies te hebben gelezen, het ziet er goed uit. Het doet hem goed dat er buiten Baarland toch mensen zijn, die hebben ingezien dat dit plan van onze gemeente zulke grote offers vraagt. Spreker kan niet anders doen dan hopen dat de gemeente in het gelijk wordt gesteld, overigens als dit niet zo was, gebeurde het ook niet, want de Raad heeft in dezen het laatste woord, omdat niemand de ge meente kan verplichten tot uitvoering over te gaan. Vervolgens werd z.h.s. conform het voorstel van B. en w. besloten. (Advertentie) Elke J morgen door de In het verenigingsgebouw alhier vond de uitreiking plaats van diplo ma's aan de cursisten van de ver- keerscursus. Deze eerste cursus heeft een verheugende belangstelling ge trokken en kende een gezellig en suc cesvol verloop. In een aantal lessen werden de verkeersregels en de ver schillende aanduidingsborden duidelijk besproken; aan de hand van ver- keersstrips werd de praktische kant van de zaak bekeken. Als docent trad op de postcommandant van de rijks politie alhier, opperwachtmeester A. Schelfaut. Ook kapelaan Rombouts verzorgde een les en heeft verder vee1 tot het welslagen van deze cursus bij gedragen. Op de avond van de diplo ma-uitreiking gaven tevens van hun belangstelling blijk burgemeester Hendrikse van Vogelwaarde en de groepscommandant van de rijkspoli tie te Hontenisse, adjudant van der Zande. Achtereenvolgens werd op deze avond het woord gevoerd door kapelaan Rombouts, burgemeester Hendrikse en adjudant van der Zande. Zij allen brachten in welgekozen «noorden het grote belang van verkeerscursussen naar voren en zij toonden zich ver heugd over de grote belangstelling. Opperwachtmeester Schelfaut mocht voor het in deze betoonde initiatief en voor het geven van de lessen heel wat dankwoorden in ontvangst nemen en kapelaan Rombouts deed deze ver gezeld gaan van een kistje sigaren, aangeboden namens alle cursisten. Burgemeester Hendrikse sprak de hoop uit, dat het niet bij deze ene cursus zal blijven, maar dat dit werk blijvend zal worden voortgezet o.m. voor de leerlingen van de scholen. De burgemeester kon tenslotte overgaan tot het uitreiken van de diploma's aan 27 geslaagden, t.w. de dames: I. Jonkheijm, E. Jonkheijm. R. Verras- sel, B. Verrassel E. Schelfaut, L. Ser- rarens, E. de Bakker, A. Dobbelaar, M. de Rijk, L. Hamelink en G. van Hove, en de heren: J. Jonkheijm, A. Jonkheijm, G. Verbist, G. de Rijk, F. Hameiink, A. de Bakker. W. v. Hove, W. Sponselee, L, Hameiink, J. Mang- nus, G. de Maat, A. Jonkheijm, Th. de Maat L. Mangnus, R. Peersman en J. Polfliet. GOES Grand: Gijzelaars des doods. Prins van Oranje: Toneelavond O.K. MIDDELBURG Electro: De gevolgen van een misstap. VLISSINGEN Alhambra: Monpti, 18 j. met enig voorbeh. Luxor: Auto-ma niakken. Britannia 8 uur: HVS met Kloteslag negen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: D« zwendelaars, 18 j. met enig voorbeh. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Zarak, 14 jaar. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Carnaval in Wenen, 18 j. met enig voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Als u voelt wat ik bedoel, 18 j. met enig voorbeh. ST. JANSTEEN J. der Weduwe 8 uur: Oprichting supportersclub Wielrenners. GOES Grand: Het lied van Bernadette MIDDELBURG Electro: De weg naar de afgrond. Schouwburg 8 uur: St. Pau- lus met De fluwelen handschoen. VLISSINGEN Alhambra: Bastogne. Luxor: Auto-manialkken. Britannia 8 uur: HVS met Klokslag negen. GENT Kon. Nederl. Schouwburg 7.30 uurTopaze. ANTWERPEN Kon. Vlaams# Opera, 8 uur: Da Troubadoua, ff It gen. met spel

de Stem | 1958 | | pagina 2