TITO BUIGT NIET VOOR KREMLIN Hier woonde Anne Onverwachte aanval op de NA VO BIDAULT GEEFT HET OP Zigeunerkoningin moet opvolger aanwijzen Rebellenleiders weg uit Boekit Tingi „Smaakvolle" kunstwerken LADY DOCKER VERBANNEN VEE MONACO J. Damoiseaux volgt prol. Zeegers op Ondanks boycot van zijn partijcongres: Geen nieuwe maatregelen voor werkverruiming „Belachelijk" Nog enkele dagen te leven Omdat zij de vlag verscheurde Garantieprijs voor suiker vastgesteld Sobolev trekt klacht in DAGBLAD VOOR ZEELAND Binnenkort nota Rij ksbelastingen Schraal weer Londen ongerust over Malta Minister Suurhoff in Senaat Sjafroeddin K.R.O. zendt rede van Romme uit beschuldigt VAligheidsraad Overgangsmaatregel voor kaasexport Akkoord inzake melkprij sgarantie 98e JAARGANG No. 22738 Uitgave N.V. TJitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland BINDDAQ sa-APRIL 1958 Abonnementsprijs T 1.— per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. f 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56, tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, tel. no. 35)." Zeer binnenkort is te verwachten öe nota over de reorganisatie van de Rijksbelastingen. Aan de hand van deze nota zal dan een debat over de wetsontwerpen, waarin deze reorga nisatie is neergelegd worden hervat. Door het verschil van inzicht met minister Hofstra moest deze zaak voor Pasen worden geschorst. MAANDAG begint in Djakarta het proces tegen vier mannen, die be schuldigd worden van medeplichtig heid aan de moordaanslag op Soe- karno, op 30 november van het vorige jaar. VERSCHEIDENE honderden werklo zen hebben het stadhuis van de zuid- Italiaanse plaats Spinazzola bestormd. Minstens 20 politiemannen en een onbe kend aantal arbeiders raakten bij deze rel gewond. DE DOODSTRAF van de Duitse SS- generaal Karl Oberg. die bekend stond als „de beul van Parijs", is omgezet in levenslange gevangenisstraf. Hetzelf de is bepaald ten aanzien van zijn assistent, Helmut Knochen. PROF. MR. F. DE VRIES te Amster dam is opnieuw benoemd tot voorzit- zitter van de Sociaal-Economische Raad. EEN DELEGATIE van het Nederland se parlement is uitgenodigd voor een bezoek aan Bonn. De invitatie is aan genomen. PRINSES MARGARET heeft dinsdag de zitting van het eerste parlement der nieuwe Westindische federatie ge opend. IN DE GOLF van Akaba zijn dinsdag schoten gewisseld tussen een Israëli sche en een Jordaanse patrouilleboot. Daarbij zijn twee Israëliërs gedood. S Verwachting van het K.N.M.I., I geldig tot woensdagavond, opge- J maakt dinsdagavond 23.15 uur: J Droog met nu en dan opklaringen, i Matige tot vrij krachtige wind tus- i sen noord en noordoost. Middag- temperaturen als gisteren of iets J lager. Verwachting van het Belgisch S Weerkundig Instituut: Matige tot vrij sterke noordoostelijke wind. Mooi, maar fris weer. Vandaag: zon onder 19.51 uur. Morgen: zon op 5.26 uur; maan J op 9.01 uur; maan onder 0.09 uur. De Amsteraamse kunstenaar Anion Witsel is momenteel aan het werk in het ..achterhuis" van Anne Fra.nk waarvan hij o.m. een aantal inte rieurtekeningen maakt. Londen is ongerust over de moge lijke gevolgen van de radiotoespraak, waarmee premier Dom Mintoff van Malta zijn functie neerlegde. ..Het uur der beproeving is aangebroken. Het volk van Malta kan thans bewij zen dat het is opgegroeid tot een na tie", zei de aftredende premier. Premier MacMillan heeft een bij zondere zitting van de ministerraad voorgezeten waarin de Maltese kwes tie besproken werd. Alle risico van een tweede Cyprus wil Londen mij den. President Tito van Zuid-SIavië heeft gisteren op het nationale partijcongres in Ljubljana (dal door Moskou en zijn aanhangers wordt geboycot) „de kortzichtigheid en het gebrek aan tact*' veroordeeld van bepaalde kameraden" in Oost-Europa, die druk op zijn land uitoefenen om het tot toetreding tot het Sovjet-blok te bewegen. Tito, die een pleidooi hield voor het „nationale communisme", zei, dat de op stand in Hongarije en de gebeurtenissen in Polen hadden geleerd, dat men het communisme niet kan exporteren en dat elk land in deze zijn eigen neg moet kunnen gaan. Tito deelde trouwens naar twee kanten klappen uit. Hij merkte op, dat de NAVO was voortgekomen uit gerechtvaardigde vrees voor de onverzoenlijke politiek van Stalin, maar dat deze organisatie nu een machtsfniddel geworden was in handen van degenen „die de wereld willen overheersen". In het Westen heeft deze uitval nogal wat verbazing gewekt. Over 't nieuwe conflict met de Sovjet- Unie zei de Zuidslavische president: ..Het is voor ons moeilijk dergelijke kortzichtigheid en tactloosheid jegens ons land te begrijpen. Dit is niet de weg om het vertrouwen en de goede betrekkingen tussen de socialistische landen te bevorderen en het zou zeer nuttig zijn als de kameraden in kwes tie dergelijke belachelijke neigingen, die alleen maar schadelijk zijn en die de ontwikkeling van onze betrek kingen belemmeren, opgeven." Over de internationale toestand zei de Zuidslavische dictator: ..De wereld verkeert op het ogen blik in een impasse, die met doorbro ken kan worden, tenzij de politici van de grote mogendheden ,,hun oude ideeën over internationale be trekkingen radicaal opgeven." Hij was niet al te optimistisch over de eventuele resultaten van een topcon ferentie. Hij geloofde echter wel dat een overeenkomst over ook maar één onderwerp, zoals bijv. het stopzetten van de kernwapenproeven, van „reusachtige betekenis" zou zijn. Van Zuidslavische zijde gaf men te kennen dat THo's rede beschouwd kan worden als een laatste poging om een nieuw geschil met de Russen te voorkomen. Tito deed ook een aanval opj Enge land. Hij richtte zich in het bijzon der tot bepaalde leden van de Britse Labourpartij, die hij veroordeelde omdat zij dezelfde lijn als de ..kapita listische reactionairen" volgen bij hun aanval op Zuid-SIavië. „W7/ornemprs" In Ljubljana is bekendgemaakt dat de ..delegatie van de Indonesische communistische partij, toen zij na haar aankomst op de hoogte werd ge steld van de Russische boycot van het congres haar status veranderde in die van een missie van waarne mers. De enige broederlijke delegatie" van communisten was die van de (Van onze parlementaire verslaggever) De regering hoopt, dat de maat regelen ter bestrijding van de werk loosheid een bevredigend resultaat zullen hebben. Deze maatregelen, die o.a. bestaan uit de bouw van 3.000 extra woningwetwoningen, uitbrei ding van de aanvullende werkgele genheid en meer bestellingen van de overheid bij de industrie, zullen dan ook zoals het zich nu laat aanzien niet behoeven te worden uitgebreid. ,,Ze moeten hun effect nog hebben" zei minister Suurhoff gisteren in de Eerste Kamer, waar hij zijn begro ting verdedigde. De bewindsman moest echter het voorbehoud maken, dat de interna tionale conjunctuur, die op het ogen blik nog onzeker is, niet ineens slech ter wordt. In dat geval zou de rege ring zich nl. genoodzaakt zien meer werkgelegenheid te scheppen, wat echter zou betekenen dat de beste dingsbeperking moet .worden opgehe ven. De minister was het niet eens met zijn partijgenoot, de socialist van Wingerden, dat we al eens ernstig moeten gaan praten over werktijden verkorting. Op de duur zal het daar van wel moeten komen, maar voor lopig zijn er ook nog andere sociale wensen, aldus de minister. Alleen indien de werkloosheid veel grotere vormen zou gaan aannemen, zag de minister een mogelijkheid om die werkloosheid door middel van ar- beidsverkorting „uit te smeren." Tenslotte antwoordde de bewinds man op de vragen over drie han gende loonkwesties. De CAO voor de bouwvakken wacht nog op een rege ling over de doorberekening, voor de landarbeiders heeft het kabinet be slist, dat de werkclassificatie in twee gedeelten moet worden uitgevoerd. De kwestie van de lonen bij de Spoorwegen is in behandeling bij de minister van Verkeer en Waterstaat. Deense communistische partij. De Sovjet-Unie heeft intussen haar aanval op de ideologie van de Zuid slavische communistische partij her vat. Een kandidaat-lid van het presidi um van het centrale comité heeft op een bijeenkomst ter gelegenheid van de 88ste jaardag van Lenins geboorte gezegd, dat zekere punten van het program van de Zuidslavische partij in strijd zijn met de verklaring van de communistische en arbeiderspar tijen en het vredesraanifest van no vember 1957- ..Het is geen wonder, dat dit program steun vond in de bourgeoispers", zei hij. George Bidault, de Franse ka binetsformateur, heeft zijn po gingen tot vorming van een nieuwe regering opgegeven. Hij legde het bijltje er bij neer, na dat zijn eigen partij (de M.R.P.) besloten had hem niet te steu nen. Op een gemeenschappelijke verga dering van de leden van het partij bestuur en de parlementaire fractie werd met 28 tegen 25 stemmen een voorstel aangenomen om Bidauli, te verzoeken zijn pogingen op te geven. Veertig tot vijftig partijleden onthiel den zich van stemming. Het is bekend, dat Bidault in zijn opvattingen over de Noordafrikaanse politiek slechts door een deel van de M.R.P. wordt gesteund. Hij staat een politiek van kracht voor en wil in geen geval een compromis met de opstan delingen. Eerder hadden de socialisten al mee gedeeld, dat zij hun steun aan Bidault zouden onthouden. De Franse kabinetscrisis, veroorzaakt door de val van de regering-Gaillard ever haar Tunesische politiek, is nu een week oud. Even voor het ter perse gaan van ons blad bereikte ons nog het bericht, oat president Coty nu René Pleven als formateurs heeft aangezocht. Dr. Ferdinando Stefan, hoofd van het ziekenhuis in Lendinara (in de Po-vlakte), waar zigeunerkoningin Mimi ernstig ziek ligt, heeft toe stemming gegeven dat zij in haar stervensuur uit het ziekenhuis mocht worden gehaald om tussen haar volk te sterven. Rond het hospitaal hebben meer dan duizend zigeuners hun tenten opgeslagen en hun auto's met cara vans geparkeerd. De artsen van het hospitaal hebben koningin Mimi nog maar enkele dagen gegeven. En dus treffen de zigeuners voorbereidingen voor de dodenwacht en worden toorts en tamboerijnen klaar gelegd. De toorts is om Mimi's woonwagen, haar tent en haar kleren te verbranden. De tamboerijnen zijn er om mee te dansen, want ook dat vormt een on derdeel van het dodenritueel der zigeuners. Koningin Mimi heeft haar neef Jarditz bij zich laten roepen. Dindo, een van haar naaste medewerkers, schijnt met Jarditz in aanmerking te komen voor een benoeming tot ko ning. Want op haar sterfbed moet koningin Mimi een opvolger aanwij zen. Ook moet ze vertellen waar de schat van de stam ligt. Hoe langer de doodstrijd duurt, hoe fabelachti ger de verhalen over de schat van de zigeuners worden. Er wordt ge- Zaterdagmiddag van twee tot drie uur zal de K.R.O. de rede. die prof. Romme zal houden op de partijraads vergadering van de K.V.P. recht streeks en in haar geheel uitzenden. Het hoofdkwartier van het Indonesische leger heeft meege deeld, dat de tegenregering van de Sumatraanse opstandelingen Boekit Tingi "erlaten beeff en uitgeweken is naar Batoesang- kar, een plaats in het bergter- rein ten zuiden van Boekit Tingi. Het hoofdkwartier van de strijd krachten dei rebellen is overgeplaatst naar een punt in de omgeving van Solok. Indarong, op 25 km van deze plaats, is gisteren bezet door vanuit Padarig opgerukte regeringstroepen. Overste Rudi Pirngardie, officieel woordvoerder van het Indonesische legerhoofdkwartier, verklaarde dat de hoofddoelen van het optreden der re geringsstrijdkrachten thans Batoe- sangkar en Solok zijn. Boekit Tingi is nog slechts ..een politiek doel", zei hij. Hij schatte de strijdmacht der rebellen in het gebied van Batoesangkar en Solok op ongeveer 1800 man, waar onder 800 vrijwilligers die gecomman deerd worden door beroepsofficieren. Volgens een mededeling van de re bellen zou gisteren het eiland Morotaï door vliegtuigen van'de opstandelin gen zijn gebombardeerd. Intussen heeft premier Sjafroeddin van de tegenregering gevraagd om een onderzoek van de V.N. naar beweerde Russische nulp bij de aanval op Su matra. Vliegtuigen van Djakarta, be weert hij. zouden door Russische pi- leten bemand zijn geweest. De rege ring in Djakarta heeft de beschuldi ging als „onzin" gekwalificeerd- Lady Docker, een Engelse die al herhaaldelijk het middelpunt van een rel is geweest, heeft het opnieuw ergens verbruid. Nu is het het prinsdom Monaco, dat haar formeel heeft aangezegd dat zij niet langer welkom is. Lady Docker heeft het prins dom in het openbaar beledigd. De regering van Monaco zegt dat Lady Docker een vlag van het prins dom verscheurd heeft. De regering wil proberen haar van de gehele Ri- vièra. een van haar geliefkoosde ver blijfplaatsen, verbannen te krijgen. Krachtens een verdrag dat in 1918 tussen Frankrijk en Monaco geslo ten is, moet iemand die het prins dom niet mag betreden, van de ge hele Franse Rivièra geweerd worden, tenzij de Fransen een juridische uit zondering maken. De regering van Monaco heeft bekend gemaakt dat zij zich in deze affaire reeds via diplo matieke kanalen tot de Franse rege ring gewend heeft. Lady Docker vertoeft momenteel in Cannes. Zij noemde daar haar ver banning uit Monaco belachelijk. ,.Ze doen alsof ik op het paleis geschoten heb, of iets dergelijks", zei ze. Lady Docker vertelde dat zij en haar man, Sir Bernard, boos waren geworden omdat hun zoon Lance niet was uitgenodigd hen jl. zondag te vergezellen naar een receptie ten pa- leize ter gelegenheid van de doop van prins Albert. Het ..vlagincident" heeft zondag plaats gehad. Volgens de re-gering van Monaco heeft zij de vlag in het openbaar stuk getrokken. Lady Docker zegt dat zij de vlag op de grond heeft gegooid en dat het in elk geval maar een papieren vlag was. ,,Ik verwijt prins Rainier niets. Ik veronderstel dat hij van de hele zaak onkundig is. We hadden Lance naar de feestelijkheden in Monte Car lo meegenomen, als cadeau voor zijn 19-de verjaardag en het was bijzon der onaangenaam dat hij niet naar de receptie kon. We kwamen met geschenken en namen een suite in het Hotel de Paris. (Het paleis heeft bekend gemaakt dat het de geschen ken zal retourneren). Maar toen mijn man probeerde een uitnodiging voor Lance te krijgen, wilde niemand aan dacht aan hem besteden. Ik ben er van overtuigd dat dit alles gebeurd is door de stommiteit van paleisfunc tionarissen. Maar de gehele affaire heeft mijn smaak voor Monaco definitief ver knoeid. Ik voel er niets voor om er nog ooit terug te keren", aldus Lady Docker. Minister Vondeling heeft dins dagochtend in het Amsterdam se RAl-gebouw de tentoonstel ling „De Suiker" geopend. De bijgaande foto toont de be windsman in bewondering voor enkele kunstwerken van suiker. praat en geschreven over een schat van goud en juwelen, meer dan een miljoen gulden waard. Koningin Mimi heeft, voor zover de zigeuners iets willen loslaten, echter gezwegen. De stam wacht af. Nu de besprekingen met de suiker industrie over de verwerkingskosten van de suikerbieten zijn beëindigd, is de nieuwe suikerprijs voor oogst 1958 bepaald op f 61.78 per 100 kg onver- accijnsde suiker af fabriek (vorig jaar 58.70). De stijging van de prijs dient te worden toegeschreven aan een hogere kostprijs dev suikerbieten en gestegen verwerkingskosten. De prijs van de suiker voor de consument is bij deze garantieprijs nog niet in het geding. Na overleg met het Landbouwschap en met de aardappelmeelindustrie heeft minister Vondeling de hoeveelheid fa brieksaardappelen, waarvoor de on langs vastgestelde garantieprijs van 7.10 per 100 kg geldt, bepaald op 16 miljoen hectoliter aardappelen, overeenkomend met een produktie van ongeveer 188.000 ton aardappelmeel. De minister heeft toegezegd, de ga rantieprijzen voor akkerbouwproduk- ten voortaan eerder te zullen vast stellen. De Russische afgevaardigde bij de V.N.. Sobolev, heeft de klacht inge trokken, die zijn regering had inge diend bij de Veiligheidsraad, over vluchten van Amerikaanse bommen werpers in de richting van d» Soviet- Unie. Sobolov zei. d-at, men dit besluit moest zien als een protest tegen de procedure, die de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Amerikaan Cabot Lodge, wenste te volgen. Lodge wei gerde namelijk het debat de volgende dag voort te zetten. De Russische af gevaardigde had hierom gevraagd, teneinde overleg met zijn regering te kunnen plegen. In de loop der debatten was duide lijk geworden, dat de Sovjet-resolutie met grote meerderheid van stemmen zou worden afgewezen. ,In verband met de verlaagde inle- verprijzen voor zuivelprodukten is, aldus vernemen we uit bedrijfskrin- gen, van gisteren af voor een week een overgangsmaatregel voor de toer slag van kracht op de uitvoer van bij de handel voorradige kaas naar an dere landen dan België. Frankrijk, Engeland. Venezuela. Canada, de Verenigde Staten en Puerto Rico. Deze toeslag bedraagt per kg 37 cent voor volvette fabriekskaas, 30 cent voor 40 plus fabrieks edammer, 25 cent voor 20 plus nagelkaas en 39 cent voor volvette boerenkaas. Het ligt in dè lijn der verwachting, dat zeer binnenkort ook voor volle condens en voor volle melkpoeder van Nederlandse oorsprong een com pensatie-regeling bekend wordt ge maakt. Minister Vondeling is, in overeen stemming met de opvatting van bet Landbouwschap en het produktscha-p voor zuivel, tot de conclusie gekomen, dat uitsluitend voor het melkprijsjaar 1957-1958 een globale garantiebeper king zal gelden, die betrekking heeft op de vastgestelde totale hoeveelheid af te leveren melk (5.18 miljard kg). Onder sterke aandrang van het agra rische bedrijfsleven heeft de minister afgezien van een beperking der ga rantie per gewest of per zuivelfa briek. Overeengekomen is. dat de prodpk- tieomvang van het lopende melkprijs jaar op geen enkele wijze als norm, dan wel als basis zal dienen voor de toekomstige werkwijze bij de beper king in volgende jaren. Het bestuur van het Katho liek Sociaal-Kerkelijk Instituut (KASKI) heeft bekendgemaakt dat in de vacature, ontstaan door het heengaan van prof. G. H. L. Zeegers, tot algemeen di recteur van het KASKI is be noemd de heer drs. J. Damoi seaux, momenteel directeur van het interparochieel sociaal-cha ritatief centrum te Amsterdam. Voorts heeft het bestuur de volgende benoemingen gedaan: In de directiestaf van het instituut zijn opgenomen de heren drs. W. Kus- ters, pater dr. W. Goddijn O.F.M. en de heer C. Thoen. Drs. W. Kusters is aangesteld tot plaatsvervangend direc teur en belast met de leiding van de afdeling wetenschappelijk onderzoek, behoudens de opdrachten aan pater Goddijn en de heer Thoen. Aan pater Goddijn is de leiding opgedragen van de verder uit te bouwen afdeling gods- dienst-socialogisch en sociografisch onderzoek en vraagstukken van theo retische godsdienstsociologie. De heer Thoen is er mee belast binnen het in stituut de studie te ontwikkelen van de theoretische en fundamentele vraagstukken, welke met het onder zoek van het instiuut verband houden.

de Stem | 1958 | | pagina 1