Walcheren Zuid-Beveland GRAMOKAARTEN 1 Sla met Livorno, elke dag opnieuw een lekkernij Po van Dagblad De Stem Internationale ontmoeting in Terneuzense lunchroom 00 Tuinbouwcursus Schoondijke werd officieel besloten Voet g< 2 Wéér een V D nieuwtje VROOM DWEESMANN Nieuwe straatnamen op komst Dam wordt „gewettigd" Solisten concours te Kruiningen Vooruitgang in de prestaties Binnenvest sterk verfraaid Raad Schoondijke pleitte voor gunning werk landbouwschool Boven begroting Burgerlijke stand Faillissementen Auto bij Vlakebrug over de kop rimmrflm Uitreiking diploma 's Bank voor Zeeland Dividend van 10 pet voorgesteld AGENDA Vandaag Morgen Fani Belger ZEh Vereni Bors vooi Actie -t 1 DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 22 APRIL 1958 MIDDELBURG Bijeenkomst der Groningers De leden der Groningse vereniging kwamen voor de laatste keer in dit seizoen bijeen. Na de huishoudelijke zaken te hebben afgewerkt, werd door de to neelgroep van deze leden de klucht opgevoerd: ,,Kopsmao vragt 'n huus- holderske". Lachsalvo's waren er de een na de andere. Verder werden er aardige stukjes van Jan Boer voor gelezen. Besloten werd nog in oktober a.s. weer bijeen te komen. VLISSINGEN Grote BB-oefening Op het terrein van de Nieuwe Markt aan de Paul Krugerstraat zal de B B. te Vlissingen op zaterdag 31 maart een grote gecombineerde oefe ning huoden, waaraan wordt deelge nomen door 4 blokploegen, 4 BWR eenheden, 1 MGA, 2 Reddingsploe gen, 4 GT, Pn., 6 portofonisten, 1 commandowagen. Waarschijnlijk zal ook de gemeentelijke brandweer aan deze grootscheepse- en bijzonder spectaculaire oefening deelnemen. Uit de B.B.'ers die aan deze oefe ning zullen deelnemen, worden de beste 12 gekozen, die de BB Vlissin gen zullen vertegenwoordigen op de provinciale Wedstrijd voor Blokploe gen, die in de tweede helft in juni in west-Zeeuwsch-Vlaanderen zal worden gehouden. Tien mille voor buurtvereniging „Het Fort" B. en w. stellen de gemeenteraad voor om aan de buurtvereniging „Het Fort" voor de verdere aanleg van een speeltuin, gelegen op een terrein ten noorden van de Cuyperstraat. een (Advertentie) renteloze geldlening te verstrekken van f 5000. Uit de toelichting op dit voorstel blijkt tevens, dat het in de bedoeling ligt om de vereniging een bijdrage van f 5000 a fonds perdu te verlenen uit nog beschikbare gel den, die oorspronkelijk bestemd wa ren ter leniging van uit de storm vloed 1953 ontstane noodgevallen. Eind vorig jaar kreeg de vereniging reeds een gemeentelijke bijdrage van f 2330 voor het plaatsen van een af scheiding rond de aan te leggen speeltuin. Thans is echter gebleken, dat het terrein niet zonder meer kan worden aangelegd. De toestand van de grond eist, dat een deel van het terrein wordt betegeld en een ander deel geëgaliseerd en ingezaaid wordt. Dit vergt, tezamen met andere bijko mende kosten, een totaal bedrag van tienduizend gulden. INRICHTING LAGERE TECHNISCHE SCHOOL Ten behoeve van de inrichting van de in aanbouw zijnde houten lagere technische school aan de Zaaihoek- weg vragen b. en w. de gemeenteraad een krediet van f 287.410. Men zal zodoende tijdig de nodige aanschaf fingen kunnen doen, zodat de school per 1 september aanstaande in ge bruik genomen kan worden. Onderwijsvoorstellen De gemeenteraad ontving van b. en w. o.m. een voorstel om de heer S. W. Kelder te benoemen tot tijdelijk leraar in de natuur- en scheikunde aan de gemeentelijke industrie- en huishoudschool. Tot tijdelijke leraren aan de avondschool voor nijverheids onderwijs wil het college benoemd zien de heren I. Bakker, N. J. Boon, A. W. van Borren, N. L. Brandes, W. Brizee, A. A. Coone, W. M. Jansen, J. de Munck, A. Riddersma, A. A. Swennen, A. J. de Vos Burchart. Ten slotte is er een voorstel om aan me vrouw G. Spanjer-Speerstra op haar verzoek eervol ontslag te verlenen als tijdelijk vakleerkracht voor huishoud kunde aan de openbare v.g.l.o.-school. Groot formaat foto ansichtkaart. In prachtige kleurendruk. diverse voorstellingen MET INGEPERSTE GRAMOFOONPLAAT 45 toeren 2y2 min. speelduur dz 300 X speelbaar Verkrijgbaar met: Tipitipso Alone Diana Liechtensteinerpolka Wien bleibt Wien Als op het Leidseplein Boerinnekensdans When te saints go marching in Postkoets Melodie d'amour per stuk BREDA BERGEN OP ZOOM I GOES In bouwplan west, schrijven b. en w. de raad, is aan een der nieuwe straten de naam gegeven van Witte de With. In Nieuw Goes is er een de Witt Hamerstraat en voorts kent men nog een Boudewijn de Witte straat. Dit geeft aanleiding tot verwarring en omdat in de volksmond laatstge noemde straat Dam wordt genoemd achten b. en w. het gewenst deze straat officieel de naam Dam te ge ven en de naam B. de Witte te la ten vervallen. In het Valckeslot moet de naam geving enigszins gewijzigd worden. De Merellaan die oorspronkelijk was geprojecteerd als uitmondend aan de kruising Oude Singel Schippers- wegeling. is in het nader plan ver legd, zodat deze nu zal uitmonden aan de knik in de Schipperswegeling. Ook de oorspronkelijk geprojecteer de Zwaluwstraat krijgt daardoor een ander beloop terwijl enkele nieuwe straten welke nog niet waren gepro jecteerd zullen ontstaan. Vervolgens dient de verbindingsweg tussen de Schipperswegeling en de Reigerstraat parallel lopend aan en gelegen tussen de Bergweg en de Nachtegaallaan een naam te krijgen aangezien deze weg opgenomen moet worden in de verkeersregeling welke ter plaatse wordt voorgesteld. Het is gewenst hier voort te gaan met het geven van namen van in heemse vogels aan de bovenbedoel de straten. Voorts is de straat tussen Marco nistraat en Zuidvlietstraat lopende langs het terrein van de zuiverings installatie nog naamloos. De straten aldaar dragen de na men van wetenschapscoryfeeën of uitvinders (Pasteur. Marconi, Edi son etc.), hetgeen destijds passend werd geacht voor een industrieter rein. In verband hiermede achten b. en w. het juist ook daarmede voort te gaan en bedoelde straat de naam te geven van de grote natuurkundige Lorentz. Dagblad uoor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch- Vlaanderen Hulst, Dubbele Poort 7, Tel. 102. RayonredacteurM. J. Groen Rayonbeheerder: L. K. M. de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.-Beveland: Goes, Westsinsgel 98, Tel. 2236 Rayonredacteur: N. Karhof Redacteur voor WalcherenJ. Maas Rayonbeheerder: J. Fait Concert voor scholieren In „De Prins" is voor oudere scho lieren een door de Z.V.U. georgani seerd concert gegeven, dat verzorgd werd door Herman Leydendorf (vi ool) en Jan Patist (piano). De belangstelling was weer groot en speciaal de composities van Dvorak, vielen zeer in de smaak. VOORSCHOTTEN BIJZ. SCHOLEN Overeenkomstig de L.O.-wet stellen b. en w. de raad voor, de volgende bedragen vast te stellen als voor schot voor de bijzondere scholen in 1953: Herv. school g.l.o. f 30.227; Herv. school v.g.l.o. f 1.099; Christelijk Nat. school g.l.o. f 14.282; r.-k. meisjes school g.l.o f 9.873; idem v.g.l.o. f 1.969; r.-k. jongensschool g.l.o. 10.318; School voor g.l.o. G.G. f 4.899; Christelijke school voor u.l.o. f 10.530; r.-k. school voor u.l.o. f 6.824; School voor u.l.o. op G.G. f 3.571. Wat het kleuteronderwijs betreft stellen b. en w. voor, aan de r.-k. kleuterscholen een voorschot te geven van f 6.318 en aan de Christelijke kleuterscholen van f 8.668. M. Slootmaker, 32 j.; F.de Kunder, 23 j„ en J. Schipper, 20 j.; I. de Jager, 31 j., en A. de Buck, 25 j. Overleden: L. van der Wel, 52 j., echtg. van J. van Wijnen; J.A. Pee- ters, 23 j.; M. Kiel, 65 j„ echtg. van J. de Pree; M. Eversdijfc, 71 j., echtg. van A. Korstanje; J. van Liere, 87 j„ wedn. van K. van Liere; F. de Visser. 84 j., wedn. van C. Korstan je; P. Tholenaar, 34 j., echtg. van J. Boei; J. Nieuwenhuize, 87 j., wedn. van M. Bliek; J. Zonruiter, echtg. van N. van S 44 j., 's-Heerenhoek Voorlichting over Beroepskeuze Op uitnodiging van het parochieel centrum is de psycholoog, dr. v. Loon uit Tilburg, in de Jeugdhoeve komen spreken over beroepskeuze, waarbij naast vele praktische wenken ook het nüt van de voorlichting op dit terrein besprekend. Spreker zette uiteen wat een test in heeft en hoe ouders en kinderen daar baat bij kunnen hebben. Omdat bleek, dat er te 's-Heeren hoek belangstelling bestaat voor deze zaak, werden de mogelijkheden daar toe onder het oog gezien. Zowel de gemeente als de stands organisaties zijn bereid in de kosten van de test bij te dragen, zodat het financieel bezwaar een test kost f 30 niet zo zwaar meer weegt. Na de discussie, welke zeer leven dig was, heeft dr. v. Loon nog een interessant filmpje gedraaid. De bij eenkomst, die goed is bezocht, stond onder leiding van dokter J. Luyckx. ^-Gravenpolder Raadsagenda De agenda van de raadsvergadering van heden, 22 april, vermeldt o.a. ge slotenverklaring van de Bosseweide in noordelijke richting voor alle ver keer op een nader te bepalen datum ingaande, vaststelling voorgevelrooi lijn voor een gedeelte van de Dorps straat, voorlopige benoeming van mej. W S. Taal te Middelburg tot onder wijzeres, voorschotten en vergoedin gen voor het bijzonder gewoon lager en het kleuteronderwijs, bouw van een 2e complex van 6 woningwetwo ningen, vaststelling lege» voor een toeristenkaart. NIEUWE VLOER IN GYMLOKAAL Vernieuwing van de vloer van het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Dam is nodig. Die is n.l. zó ver splinterd, dat er voor de leerlingen gevaar is, dat zij zich verwonden. B. en w. vragen daarvoor van de raad een krediet groot f 4500. AANKOOP EN RUILING B. en w. stellen de raad voor, de volgende percelen aan te kopen: 1. voor f 2500 van de heer C. Ha genaar het woonhuis Rozemarijn straat 4, dat t.z.t. nodig is in verband met de sanering van het noordelijk stadsdeel; 2. Voor f 7600 van de heer J. Crucq te Arnemuiden de woningen Julianastraat 28 en 30, nodig in ver: band met de wijziging van het tracé van de Bergweg en de aansluiting daarop van de Julianastraat en de Schipperswegeling. Voorts wordt voorgesteld met de heren J. Bazen en C. Karelse een ruiling aan te gaan van hun percelen aan de Prinses Julianastraat tegen de thans leegstaande woning Stations plein 4, en een strook grond achter Stationsweg 2. Aan de heer G. van Koeveringe te Goes willen b. en w. een laatste bie ding doen van f 11.464 voor een per ceel in het plan Valckeslot, dat an ders onteijend zal worden. Tenslotte willen b. en w. de eer ste stappen doen, om te komen tot onteigening van drie percelen grond, twee ten zuiden en een ten noorden van de Kloetingseweg. Burgerlijke stand Geboren: Eduard, zv. A. Karelse- Sehaier; Maria, dv. J. de Jonge - Neuteboom; Wilhelmina. dv. H. Baars - Giesen; Pieter, zv. D. Hout van Eek; Matthewes, zv. J. Kop- mels - Koppejan; Maria, dv. C. van Oosten - Berman. Gehuwd: J. Govers. 24 j.. en M. Polfliet, 21 j.; P. Dekker, 24 j„ en Voor het solistenconcours van de Zeeuwse zangersbond, dat te Krui ningen werd gehouden, bestond flin ke belangstelling en de prestaties toonden vooruitgang ten opzichte van het vorige jaar. Van de uitslagen noe men wij in de tweede afdeling: Solo: de heer A. Martens, ,,Koor Kath. Zuid-Beveland", 's-Heerenhoek, 75 punten, 2e prijs; duo dames C. de Looff, K. Jeronimus, ,,Zang en Vriendschap", Wissenkerke, 61 pnt. 3e prijs: kwartet dames: H. Risseuw Verdouw, C. Smies - De Visser, he ren P. Verijzer, C. Koster, Ned. Herv. Kerkkoor, Axel, 86 punten, le pr.: solo: de heer H. Limonard, ,,Koor Kath. Zuid-Beveland", 's-Heerenhoek 79 punten, 2e prijs: trio dames S. Wolse, I. Zandee, Karelse - Broekho ven, J. Schrier, M. Post-Rooze, C. Hanse-Koole, ,,Zang Veredelt", Kort- gene, 80 punten, le prijs: Solo de heer Joh. van Es, Excelsior", Yer- seke, 82 punten, le prijs: duo dames 1. Onpeneer, C. van der Peijl, .Cres cendo", Kruiningen, 88 punten, le pr «oio mej. K. Jeronimus, ,,Zang en Vriendschap", Wissenkerke, 70 pun ten, 2e prijs: dubbel mannenkwartet heren A. Dek, P. Kakebeeke. I. Stel, A. Krombeen, H. Meijer, M. van I Nieuwenhuijzen, C. Buijze, J. van Nieuwenhuijzen, „Crescendo", Krui ningen, 89 punten, le prijs, medaille gemeentebestuur: solo de heer F. Uit- terhoeve, ,,Koor Kath. Zuid-Beve land", 's-Heerenhoek, 82 punten, le prijs: kwartet dames Dourlijn-Kos- ter, Koster-Polderman, D. Kramer, A. Hoogerheide. ..Zang en Vriend schap", Wissenkerke, 78 punten, 2e prijs. le afdeling: dubbel kwartet: da mes A. de Looff-Boot, I. Zandee, M. Post-Rooze, C. Hanse-Koole en he ren M. de Looff, J. Anthonisse, J. Kesteloo en Jan Kesteloo, ..Zang Ver edelt", Kortgene, 90 punten, le prijs met lof, medaille Crescendo; solo mevrouw A.Tamminga-Butfer, ,,Zuid- Bevelands Dameskoor", Goes, 95 pt. le prijs met lof medaille voorzitter Crescendo. Afdeling uitmuntendheid solo: me vrouw N.C. Koehorst, ,,Arti et Ami- citiae", Goes, 96 punten, le prijs met lof, wisselbeker en medaille Z. Zan gersbond. Burgemeester Schipper opende het concours en dankte het plaatselijk „Crescendo" voor het organiseren er Heikant R.K. MUZIEKVERENIGING BEGINT OPLEIDNG VOOR DE JEUGD. De r.-k. muziekvereniging kwam in een algemene jaarvergadering bijeen. Volgens het verslag van de penning meester geeft de financiële toestand der vereniging geen reden tot onte vredenheid. De aftredende bestuurs leden C. d'Hooghe en R. Martinet werden herkozen. Besloten werd op 14 september het jaarlijks muziekfes tival te houden. Ook zal er deel wor den genomen aan het muziekfestival te Westdorpe. Op 7 juni zal er met de leden der vereniging een excursie worden gemaakt naar de Expo. Ver der werd nog het besluit genomen spoedig te beginnen met de opleiding van jonge muzikanten. Hoofdplaat Vijftien raadskanflidaten Alhier werden de volgende kandida tenlijsten voor de raadsverkiezingen ingediend. Katholieke lijst: 1 J. C. Blaakman, 2 G. H. F. M. Termote, 3 E. A. Stey- aert, 4 A. B. M. Thomaes, 5 C. de Smit, 6 N de Ruysscher, 7 L. F. Roets, 8 T. J. A. Alberts, 9 L. F. Scherbeyn, 10 A. J. M. Cammaert, 11 Th. Haers, 12 G. J. Wijffels. Protestantse lijst: 1 P. Dekker, 2 C. de Ruysscher, 3 E. Scheele. BINNENBRANDJE. In een onbewaakt ogenblik had het 5-jarig zoontje Jacques van de fam. R. petroleum op de keukenkachel ge gooid, en, waarschijnlijk •geschrokken door 'n steekvlam, de bus petroleum op de kachel laten vallen. Op het ge huil van het kind, wiens haren reeds geschroeid waren, kwam de moeder toegelopen, die haar zoontje uit de brandende keuken wisten te halen. Omwonenden kwamen onmiddellijk te hulp en een ervan had de tegen woordigheid van geest de bus petro leum buiten te •gooien, waarna men de brand gauw onder de knie had. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, hoefde niet meer op te treden. HULST De binnenvest is een aanzienlijk stuk opgeknapt, nu men er weer wa ter opgelaten heeft. De keet waar in de pompinstallatie stond is nu op geruimd en men verwijdert daar de laatste sporen van het schoningswerk aan de vesten, dat vele maanden ge vergd heeft. Het resultaat verheugt iedere Hulstenaar, want op het laat ste beruchte stukje na (de beer put") is de binnenvest weer een ju weeltje. De scherpe vormen van de wallen en bolwerken spreken nu ook veel sterker. Het ravelijn en de contrescarpen wekken ook en terecht de be wondering. Het terrein langs de Gla- cisweg is geheel geëgaliseerd en de strakke lijnen van de buiten de wal len gelegen verdedigingswerken ge ven nu een ineftuk van het vernuft der vroegere vestingbouwers. Hulst is nu de enige stad waar men metter daad kan zien hoe men, zo'n drie eeuwen geleden, de belegerende vij and eerst buiten de eigenlijke vesting ..opving". Het is een bijzondere aan winst voor de stad en ze zal onge twijfeld veel, en ook deskundige, be langstelling trekken. H.K.W. PROPAGANDADIENST De plaatselijke afdeling van de H. K.W. heeft een propagandabijeen- komst belegd, welke niet bepaald druk werd bezocht. Tijdens deze avond hebben de vakbondsbestuur ders, de heren G. de Heus en P. J. Maltha, na een inleidend woord van de afdelingsvoorzitter, de heer F. Kouijzer, een uiteenzetting gegeven van het doel en de werkzaamheden van de H.K.W. De heer de Heus richt te zich in zijn causerie vooral tot het personeel der postorderbedrijven. Een van de huidige activiteiten van de H.K.W. is het nastreven van een C.A.O. voor beambten in de textiel industrie. Hij besloot zijn toespraak met een oproep tot medewerking, ten einde in het Land van Hulst een krachtige H.K.W.-afdeling te verkrij gen. In de discussie, die hierna ont stond, beantwoordde de heer P. J. Majtha vragen inzake de organisatie, acties, contributies en andere kwes ties. kopwar ht BIJNA 5000 BADEN IN HET BADHUIS GENOMEN. Ons plaatselijk badhuis is thans precies een half jaar in gebruik. Het aantal baden, dat genomen wordt, is nog steeds in stijgende lijn. De eerste week waren er 90 baden genomen, terwijl de 25e week de topweek is ge weest met 259 baden. In totaal zijn er in dit half jaar 4999 baden genomen. De raad van Schoondyke kwam in openbare vergadering bijeen, hoofd zakelijk om een voorstel van b. en w. om aan de directie van he landbouw onderwijs te 's-Gravenhage voor te stellen de uitbreiding van het gebouw van de rijks-middelbare landbouw school met een werktuiglokaal en bij komende werken te gunnen aan de laagste inschrijver, de fa. I. de Bliek te Schoondijke voor de som van f 79.943. De voorzitter deelde mee, dat de begroting geraamd was op een bedrag van f 78.935, zodat de laagste inschrijving f 1.008 boven de begro ting ligt. De raad ging met het voor stel akkoord. De voorzitter voegde nog enkele punten aan de agenda toe; een ver zoek van de r.-k. kleuterschool te Schoondijke om de vergoeding voor 1957 en het voorschot voor 1958 vast te stellen op f 1311. Het ander toege voegde punt was een verzoek van P. J. Steyaert om een vergoeding in ver band met vrijwillige beschikbaarstel ling van woonruimte. Van het mi nisterie van Maatschappelijk Werk was mededeling ontvangen, dat het ministerie bereid was om hiervoor een bedrag van f 800 beschikbaar te stel len, op voorwaarde, dat hiervan f 200 door de gemeente werd gedragen. Dit voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Tijdens de rondvraag vestigde de heer de Badts de aandacht op het aanleggen van een parkeerplaats aan de linkerzijde van de Prinses Beatrix- straat, aangezien in deze straat zowel aan rechter- als aan linkerzijde ge regeld geparkeerd wordt, waardoor het fietspad voor een groot gedeelte in beslag wordt genomen. De voorzit ter zegde toe dit punt, dat hij urgent achtte, met de opzichter nader te be spreken. Nieutc-ISamen Uit de bocht geschoten De motorrijder J. van Laere uit Kieldrecht, komende uit de richting Clinge, schoot in het begin van ons dorp uit de bocht en kwam met grote vaart tegen een lichtmast te recht. Hij brak bij deze val de linker bovenarm en het dijbeen, benevens 6 ribben. Per ziekenauto is hij naar Huist vervoerd. De toestand is vrij ernstig. Na aankomst in het zieken huis is v. Laere bediend. Koninginnedag-viering Voor Koninginnedag heeft het feest en oranjecomité besloten om des na middags om 14 uur op verschillende punten in het dorp kinderspelen te or ganiseren. Om 16.00 uur zal in het parochiehuis een film gedraaid wor den, waarna traktatie der kindereen. Om 20.00 uur, indien mogelijk, con cert door de fanfare de Scheldezonen; onmiddellijk na afloop lichtstoet door het dorp met muziek. Bij minder goed weer vervallen de kinderspelen. Philippinp Cursus Veilig Verkeer Er blijken nog twee geslaagden voor de Veilig Verkeercursus te zijn, nl. de heren C. Pieters en L. David. In onze editie van zaterdag werden deze in het betreffende bericht niet vermeld. Schoondijke SUCCES VOOR „NUT EN GENOEGEN". De Rederijkerskamer „Nut en Ge noegen" behaalde met het toneelspel „Onder één dak" van J. Fabricius, welk stuk op 15 maart werd opge voerd voor het toneelconcours van de W. Z. Vlaamse Toneelbond de eerste prijs in de tweede afdeling. Voor bijzondere vertolking der rol len werden medailles toegekend aan mej. A. C. Bruijnooge en de heren J. A. de Hullu en F. J. van Rosevelt, de heer de Hullu ontving tevens een medaille wegens bijzondere verdien sten en als stichter van de Toneel- bond. Oranjevereniging hield jaarvergadering In café Dobbelaere hield de Oranje vereniging onder voorzitterschap van de waarnemend voorzitter, de heer •J. Verkruysse haar algemene jaarver gadering. De kascommissie, bestaande uit de heren F. Ocké en J. de Feijter, be vonden de bescheiden van de pen ningmeester in orde. De inkomsten bedroegen over 1957 f 415.30. Als uitgaven stonden hier tegenover f 207.70. Het jaar 1957 kon dus met een batig saldo van f 207.60 worden afgesloten. Voor de aanstaande Koninginnedag werd het navolgende programma sa mengesteld. In de middaguren zullen op het ge meentelijk sportterrein kinderspelen plaats vinden. Na afloop hiervan zal een gekostumeerde voetbalwedstrijd worden georganiseerd. De middag zal besloten worden met een wielerkoers voor gewone rijwielen eveneens op het sportterrein. De zangvereniging Schoondijke's Gemengd koor, de muziekvereniging O.K.K., een zangkwartet van de jeugdvereniging en een dansgroep van dezelfde jeugdvereniging zullen aan het avondprogramma hun mede werking verlenen. Het ligt in de bedoeling van de Oranjevereniging het dorpsplein met lampions op eenvoudige wijze te illu mineren. TERNEUZEN MODERNE BEELDEN STORMERS Het beeld van de patroon van de parochie Terneuzen, dat in het park nabij de r.-k. kerk stond, is onlangs door vandalen vernield, Met een hard voorwerp is het zodanig beschadigd dat herstellen niet meer mogelijk is. De geestelijke autoriteiten van Ter- neuzen wensen in hun veronderstel lingen niet verder te gaan dan tot baldadigheid van kwajongen. Er was evenwel reden te over de politie van deze ergerlijke daad op de hoogte te stellen. TERUG UIT AFRIKA Twee jaar geleden vertrok Jo Maas met twee vrienden als eerste Neder landse kajotter naar de Missie in Tanganyka om de missionarissen te helpen bij de bouw van kerken, scho len en ziekenhuizen. Op 5 mei a.s. wordt Jo Maas weer in onze plaats terug verwacht. Geboren: Alex zv G. Oderij-de Groo- te; Antonia dv J. den Boer-van Baar- le; Dina dv L. Goeman-Hofman; Car lo zv M. de Coninck-Gelderland; Cor nelia dv C. van der Straate-Harte; Anna dv A. Rouw-Dieleman; Isa- belle dv J. Michielsen-Verbiest; Al- bert zv W. Stuulen-van Hassel; Ma ria dv C. Coppens-Quataert; Hendrik zv H. van Tatenhove-Kaijser; Aloy- sius zv P. Neve-Elve; Honoré zv E, Wever-Bos; Johannes zv P. Geense- Leunis; Eiinda dv A. Dooms-Beel- dens. Huwelijksaangiften: M. van den Hoek 30 j. en P. Kroon 33 j.; F. Ranschaert 23 j. en C. de Feijter 19 j.; A. van Hoorn 24 j. en W. Leppens 21 j.; C. Haumersen 37 j. en D, Blans 41 j.; J. Rouw 24 j. en H. Duvivier 21 jaar. Huwelijken: I. de Zwarte 24 j. en C. Pladdet 20 j. Overleden: M. du Bois 82 j. echtg. van J. Heijnsdijk; C. Haak 62 j. echtg. van S. Mieien; M. de Bruijne 65 j. wed. van F. de Bruijne; J. Scheele 61 j. echtg. van A. de Jonge; M. Hofman 76 j. wed. van P. Florus- sen; M. Schelfaut 85 j. wed. van E. de Schepper. (Advertentie) Uitgesproken is het faillissement van J.I. Imanse, aannemer van straatwerken, Middelburgstraat 30, Goes. R.C. mr. J.A.E. Riilk. Cur. mr. C.M. Kegge, Goes. Gedurende dit eerste jaar, dat „Porgy Bess", lunchroom in de Terneuzense Noordstraat, bestaat, kon men daar nogal eens internatio nale zwervers aantreffen. Dat waren niet alleen zeelui, die Terneuzen aan deden. Op een sombere zondagmor gen ontmoetten wij er Franse cir cusartiesten en reeds vele reizigers van allerlei nationaliteiten streken er even neer. Het gezelschap dat wij er (heel toe vallig) op de vooravond van de eer ste verjaardag tegenkwamen, was wel zeer gemeleerd. Het waren en kele jongelui, die zich voorstelden als Tamadoni (Iran) Heruando Ruan (Columbia) J.Kibria (Pakistan) Chen Lin Shin (China) en Htwe Myint (Birma). Deze vogels van wel zeer verschillende pluimage bleken studen ten te zijn. die gedurende een jaar de International Course of hydrau lic Engineering volgen. Dit is een praktisch jaar over waterbouwkun de en zij gingen onder leiding van dr. J. Verhoeven van de hogeschool van Delft waar zij studeren en ir. van Damme van de Rijkswaterstaat de Braakmanpolder en de Saeftinghe- polder bezichtigen. Het bleken alle maal zeer vriendelijke, spraakzame jongelui te zijn, die ons klimaat wel heel koud vonden. „Maar deze kou de wordt weggenomen door de war me vriendelijkheid van de bewoners van Nederland". Vooral de heer Ki- bria bleek zeer weetgierig omtrent de problemen om het Deltaplan en hij begreep niet goed waarom de Westerschelde 'niet wordt afgedamd om onze kostbare Zeeuwse polders beter te kunnen beschermen. Geen van allen kon begrijpen waarom er nou tussen drie zo kleine landjes als Nederland, België en'Luxemburg nog grenzen moeten zijn. Mogelijk kwam dit, omdat zij heel graag eens naar Gent of Antwerpen wilden en him paspoort hadden vergeten. Chen Lin Shin was erg nieuwsgierig naar schil derijen van de oude Vlaamse mees ters. Hij noemde prompt enkele van hun namen. Zij zouden, op ons ad vies, nu volstaan met een kort be zoek aan de Basiliek in Hu^t. Maar, zo zeiden ze, wij komen beslist eens terug want ook Brugge wilden zij graag bezoeken. Op de rijksweg tussen de Vlake brug en Kruiningen is een personen wagen in de sloot gereden en over de kop geslagen. Eén van de vier inzit tenden, mej. M. van Hekke uit West dorpe, moest met enkele verwondin gen naar het ziekenhuis te Goes wor den vervoerd. De wagen, met aan het stuur de heer van Hekke uit Westdorpe, kwam uit de richting Goes gereden en raak te over de Vlakebrug in de brede bocht van de weg in de sloot. Ver moedelijk verloor de chauffeur door de grote snelheid de macht over het stuur. De wagen reed via het fiets pad in de sloot en sloeg over de kop. Drie van de vier inzittenden kwamen met de schrik vrij. De auto werd praktisch geheel vernield. (Advertentie) Drink Qf it - De moderne stimulans voor de hedendaagse vrouw Bij apotheek en drogist In de rijks middelbare landbouw school te Schoondijke vond een eind- les plaats van een tweejarige tuin bouwcursus, bestemd voor gemeente- personeel belast met aanleg en on derhoud van plantsoenen. De docent, de heer Goudzwaard uit Goes heette in zijn welkomstwoord speciaal welkom ir. Hennink, ryks- tuinbouwconsulent in Zeeland en de burgemeesters F. A. van Rosevelt en mr. K. Hoeksema. In het kort werd door de heer Goud zwaard het doel van de cursus aan gegeven, nl. het bijbrengen van plan tenkennis. ontwerpen van tuin- en plantsoenbeplanting en daarbij beho rende kostenberekening. Uit de gestelde vragen aan de cur sisten bleek, dat de leerstof zeer igron. dig verwerkt was. Het tentoongestelde materiaal, teke ningen en kostenberekeningen gaven een duidelijk beeld, van hetgeen de cursisten te verwerken hadden gekre gen, om het diploma te behalen. Alvorens tot uitreiking van de di ploma's over te gaan hield ir. Hen nink een warm pleidooi voor meer beplanting van het Zeeuwse land schap. Volgens spreker diende men het sierwerk van beplanting te zien als een tegenstelling van het zake lijke deel van deze welvarende land- bouwprovincie. De •gemeenten kunnen hun bebouw de kommen met een eenvoudige be planting een aardig aantrekkelijk aanzien geven, aldus spreker, van daar het nut van deze cursus. Vervolgens reikte ir. Hennink de diploma's uit. Hij drukte de cursisten op het hart, zich door middel van lectuur op de hoogte te houden en in dien mogelijk de vervolgcursus mate- rialenkennis te volgen. Tot slot bracht hij dank aan alle gemeenten die hun mensen stuurden. de gemeente Schoondijke voor de gastvrijheid, ir. Roest, directeur van de R.L.W.S. te Schoondijke voor het beschikbaar stellen van lokaliteiten. Burgemeester van Rosevelt wenste allereerst alle gediplomeerden geluk met het behaalde succes, nl. het beha len van het diploma en de verkregen kennis. Hij prees de moed en de volharding van de cursisten. Planten, aldus spre. ker, veraangenamen het leven. Met voldoening kon hij dan ook constate ren, dat men in Zeeuwsch-Vlaande- ren doende is de plantsoenen tot een sieraad van het dorp te maken. U weet nu niet alleen het hoe, maar ook het waarom, bij het aanbrengen van beplanting. Ik hoop dat u er ge noegen van mag beleven deze kennis te bezitten, aldus burgemeester van Rosevelt. Eveneens bracht hij dank aan de heer Goudzwaard voor het geven der lessen en ir. Hennink voor het uitrei ken der diploma's. Tevens maakte hij van de gelegen heid gebruik de hoop uit te spreken dat de gediplomeerden aan de ver volgcursus zouden deelnemen. Burgemeester Hoeksema onder streepte in een korte toespraak dê woorden van burgemeester van Ro sevelt. Misschien aldus burgemees ter Hoeksema, kan via rapport-en be werkstelligd worden dat de gemeen ten voor het onderhoud van hun plantsoen een speciale tuinman in dienst mogen nemen. Namens de geslaagde cursisten kprak de heer I. van Overbeeke Als kenmerk voor de lessen gal hij aan de liefde voor de levende natuur, die de heer Goudzwaard had aange kweekt. Hij respecteerde de wijze, waarop hij de lessen gegeven had. Mej. Aers, een der cursisten, bood de heer Goudzwaard namens de cursisten een boekenbon aan. De heer Goudzwaard sprak tot slot een kort dankwoord tot alle sprekers. De navolgende personen mochten het diploma ontvangen: R. van de Bunder, IJzendijke, M. J. Verstraete, Aardenburg; G. M. Pari- daen, St. Kruis; J. P. Kaan, Biervliet; I. van der Walle, Schoondijke; P. L de Meijer, Biervliet, I. Quaars, Nieuw- vliet, A. J. Ekkebus, Breskens, C. J. de Smidt, IJzendijke, I. A/van Over beeke, Schoondijke; I. J. Herman, Groede, J. Poelman, 's Heer Arends- kerke; J. Haak, Groede en mej. R. Aers, Waterlandkerkje. Naar wij vernemen zal op de a.s. aandeelhoudersvergadering van da Bank voor Zeeland N V. te Goes, een dividend van 10 pet. (onveranderd) worden voorgesteld. (Advertentie) Met film bent u „safe"! PEAUTZ GOES Grand: Gijzelaar des dood». MIDDELBURG Electro: De gevolgen van een misstap. VLISSINGEN Alhambra: Monpti, 18 j. met enig voorbeh. Luxor: Auto-ma niakken. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: D« zwendelaars, t 18 j. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Als u voelt wat ik bedoel, 18 j. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera: Geen voorstellingen. GOES Grand: Gijzelaar des dood». Prins van Oranje: Toneelavond O.K. MIDDELBURG Electro: De gevolgen van een misstap. VLISSINGEN Alhambra: Monpti. 18 j. met enig voorbeh. Luxor: Auto-ma niakken. Britannia 8 uur: HVS met Klokslag negen. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: D» zwendelaars, 18 j. met enig voorbeh. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Zarak, 14 jaar. OOSTBURG Ledel 7.45 uur: Carnaval in Wenen, 18 J. met enig voorbeh. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Al» u voelt wat ik bedoel, 18 j. met enig voorbeh. ST. JANSTEEN J. der Weduwe 8 uur: Oprichting *upport»r»chib Wielrenner». 9 Twee van de verkeren) club B.V, tot omko] spelers v Bosschen hebben aj Aan Coe schutter,bo< hij zijn ste een mogeli B.V.V. De ging hier schuwde zi, „heren" ve bij andere meer bij di sen. Ook d; Bestuursled club inr gewaarschu „supporters In het voi dag 27 april aangebrach werd in de de ontmoetil dia. Voor de alsnog vas Zwolse Boy: PEC. Wat het al de eerste kl:| door. In de gesteld ME1I RCS. Voor c de beslissin SVG vastgesi op het terre Door de mobielclub v| rit georganis startte te Sluis. De ge uitstekend ve fiemaaltijd in de prijzen bel tevredenheid betuigen aan I en controleur Een bijzone ring kreeg de van Mieghem presteerd hac fout de rit te y de prijs was nemers P. R werpen) 0 str punten; 3. F. ex aequopnt.; volledige Z. heer en mev; aequopnt.; 5. aequopnt.6. 123 ex aequo; P. de Schutti heer en mev daal 3 strafpn vaert 6 strafp ker 7 strafpn B-KLASSE: jr. 0 strafpnt Verstraeten 41 vaet 364 stra plaats in de P. de Feytei Evenais de g: sje in de B-kl veel pech de vingen hiervcl In de raad de de heer j ter met zijn Benoemd commissie v< dienst. De vo gingsgebouw worden gezet gehele geboi Doordat de licht van tin hoek van het aanzien krijgt Op het ingi autobusonderr om voorzienii "j schuin har Oostsingel. I scheef over i ken ze belem Er zullen ten verdw aanvraag school c voor een gevoerde kost 550. Voor het werd een betering Een 5 baar 4. M wegje 19 Subsidie n.h. De voege nu i verdwijne ->g van om lok; fill aar wc met J-tal verklaar Molenweg 3"je 19 en S| rbsidie wt stichting e legesver voege gewijzif toeristenkaart gen Vastgesteld regeling Personeel, Aan G. "12 bouwgronc singel. aan een sing voor gel, w gebaat De verkoopa Pen bouwgron js vastgesteld blijkt inmidde ond zeker te voor cor van i w one I Goedk i nieuw Jr de h waarmee is. =u oouwgror vastgesteld "lijkt inmiJJ- bouwgrond althans zev schikbaar terrein. Aangegaan groot 3 maanden 50.000 te

de Stem | 1958 | | pagina 2