ONTMOETING BOVEN DE POOL KAN RAMPZALIG ZIJN Verwijten ongegrond, 'egt Cabot Lodge Djakarta belooft nu ingrijpende correcties IEDER HET ZIJ VLIEGRAMP IN DE V.S. - 49 DODEN Voor werkciassificatie landbouw 10 miljoen Smokkelaars haalden hun auto terug Woonwagenkamp in Hengelo was een formeel slagveld Rus Sobolev betoogt in Veiligheidsraad: VOORJAAR IN DE HOOFDSlAD Z( Wraak van de bannelingen AVERECHTS. Directie van N.V. Excelsior geschorst Grote oliebrand in Perzië Waarom één voor één Heropvoeding Overstromingen in Italië en Polen N' Minder zon Formateur Bidau/t Als^rië moet Fr ans blijven Eoka dreigt met nieuw offensief Douaniers verloren krijgsbuit Korlere werktijd in Sovjet-Unie Op 18 mei Onderwijs- demonstratie in Brussel MASSALE STAKINGEN IN ITALIË 98e JAARGANG No. 22738 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Bedactieraad: J. M, A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M Vercauteren, L. J. v. *t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Toor God, Ktmittein m Vaderland - -DAGBLAD VOOR zeelandItraat 41 tpl no 35) Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST^Dubbele Poort telefoon 102.^—(Bijbureaus. TERNEUZEN, Nocjdstjaat^j>6^t_j^Bn=r==__—=—====^^^1^ DINSDAG 22 A 3 Abonnementsprijs f 7.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85) Bp contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. De Sovjet-Unie heeft maandag op de spoedzitting van de Veiligheidsraad een resolutie ingediend, waarin er bij Amerika op wordt aangedrongen, „een eind te maken aan de vluchten van Amerikaanse vliegtuigen met kernwapens in de richting van de grenzen van andere landen". Sobolev, de Russische afgevaardigde, herhaalde de beschul diging van Gromyko, dat Amerikaanse toestellen met kernwapens aan boord herhaaldelijk over Poolgebied in de richting van de Sovjet-Unie waren gevlogen. Wat zou er gebeuren, zei hij, als Russische vliegtuigen soortgelijke acties zouden ondernemen? „Beide luchtvloten zouden elkaar boven de Noordpool ontmoeten, met als gevolg de gedachte aan een werkelijke aanval. Zo'n ont moeting zou dan tot „de orkaan van een atoomoorlog" kunnen leiden". De commissarissen van de N.V. Metaalbuizenfabriek „Excel sior" te Schiedam hebben de directie geschorst en voorlopig de leiding in handen genomen. Zoals men weet opende „Excelsior" onlangs een bedrijf in Oosterhout. Vorige week werd voor zeventig per soneelsleden in de nieuwe fabriek een ontslagaanvrage ingediend bij het Ge westelijk Arbeidsbureau. Commissarissen van de N.V. zijn ir. W. E. Hoek, dr. F. R. Boot, ir. C. Hoek en mr. F. G. A. Versteegh. De directeuren zijn de heer W. A. Renar- del de Lava lette en ir. H. van der Veen. Myron Kinley, de Amerikaan die de enige specialist ter wereld is in het blussen van brandende oliebronnen, is door de Iranian Oil Company naar Ahwaz (in Perzië) ontboden, waar een oliebron al sinds vrijdag brandt. De brand is zichtbaar tot 32 km in de omtrek. IN ENGELAND doet de regering een laatste poging om een massale transportstaking te voorkomen. Fir ma's zijn al druk bezig, bussen af te huren voor het vervoer van hun per soneel. MORGEN, woensdag, zijn er in Ge- nemuiden drie gouden bruidsparen. Alle drie zijn ze ook in Genemuiden getrouwd. MINTOFF, de socialistische minister president van Malta, heeft het ont slag van zijn kabinet ingediend. MGR. P. THEAS, bisschop van Tar- bes en Lourdes, heeft in een herder lijk schrijven geprotesteerd tegen de georganiseerde winzucht in Lourdes, die de grenzen van het betamelijke soms ver overschrijdt. ZEVENTIG jonge Nederlandse boe ren vertrekken woensdag voor een verblijf van negen maanden naar Canada. Ze zijn hiertoe door hun or ganisaties in staat gesteld. MARK ZBOROWSKI. een vijftigjari ge Amerikaan van Russische her komst is in de V.S. gearresteerd op beschuldiging van meineed in de spi- onagezaak Soble. H. J. HOLLENKAMP, directeur van de N.V. Verenigde Kledingmagazijnen heeft ter gelegenheid van zijn vijf tigste verjaardag de onderscheiding gekregen van officier in de orde van Oranje-Nassau. Er zijn geen garanties, dat de Amerikaanse vliegtuigen inderdaad tijdig kunnen worden teruggeroepen, meende Sobolev, die verder kritiek oefende op het feit, dat de vluch ten in kwestie werden ondernomen op het moment, dat de topconferen tie wordt voorbereid. De Amerikaanse afgevaardigde Ca bot Lodge betoogde dat de Sovjets geen enkel bewijs hebben gegeven van hun beschuldiging, dat door de vluchten in kwestie de vrede in ge vaar zou kunnen worden gebracht. Ze zijn niet in strijd, zei hij, met. de beginselen van vreedzame samenle ving, zoals die indertijd zijn vastge steld. De Amerikaanse defensie is er op gericht, voorbereid te zijn tegen een onverhoedse aanval. Met de voorbereidingen voor de topconferentie vlot het overigens niet zo erg. In Amerika, Engeland en Frankrijk is men er allesbehalve over te spreken, dat Gromyko de westelijke ambassadeurs in Moskou afzonderlijk heeft ontvangen, inplaats van met hen gezamenlijk overleg te plegen. Premier MacMillan van Engeland heeft geantwoord op de brief van Kroestjev, waarin deze hem verzocht, eveneens tot stopzetting van de atoomproeven over te gaan. Mac Millan zegt, dat de kwestie van de atoomproeven een van de onderwer pen der topconferentie moet zijn, evenals de ontwapening in haar ge heel. maar dat men het voor een praktische overeenkomst eerst eens moet worden over de inspectie. Radio-Moskou heeft MacMillan er van beschuldigd, dat hij met Ade nauer een gevaarlijke transactie" heeft gesloten, door als tegenpresta tie voor een vergoeding van de kos ten der Britse strijdkrachten in West- Duitsland de belofte te doen, dat Engeland de uitrusting van het Westduitse leger met atoomwapens zal steunen. Inmiddels is ook nog bekend ge worden, dat MacMillan op 9 en 10 juni a.s. met president Eisenhower zal spreken over de wereldvraagstuk ken. Eerder was al gemeld, dat de Britse premier een bezoek aan de V.S. zou brengen. Eenheidsactie Moskou is begonnen met een een heidsactie onder de satellieten. Kroestjev heeft een oproep gedaan tot het hele communistische blok, „verenigd te blijven en als één man naar het communisme te marche ren." Hij sprak op een ontvangst van de Poolse ambassade te Moskou. Go- mulka, de Poolse partijleider heeft zich achter Moskou gesteld, nu dit opnieuw in conflict ligt met Belgra- ?5 Kroestjev, in uitbundige stem ming, heeft tijdens een receptie in de Poolse ambassade te Moskou de ambassadeur van de V.S. een grondige „heropvoe ding" in het vooruitzicht ge steld. De Chinezen, zei hij, zijn in de kunst van het heropvoe den uiterst bedreven. Hun systeem zou bij de ambassadeur van de V.S. ook wel succes hebbenProsit"... En weg was de spraakzame. do. De communistische partijen van de Sovjet-Unie en haar satellieten zuilen het .komende Zuidslavische partij congres boycotten, omdat zij zich niet kunnen verenigen met de ideologische grondslag daarvan. Zowel de Italiaanse Povlakte als gebieden in Polen worden momen teel door overstromingen geteiste d. Langs de Po zijn al drie dorpen door het opdringende water verrast. De bewoners moesten geëvacueerd wor den. In de overstromingsgebieden in het noorden en het noordoosten van Po len zijn nooddijken langs de rivieren Narew en Bug bezweken. In de dis tricten Nowy Dwor en Pultuck, op 30 en 60 kilometter ten noorden van Warschau, noemde men maandag de toestand catastrofaal. De opstand op Sumatra mag voor de rebellen dan al geen militair suc ces zijn geworden, het wordt nu toch wel duidelijk, dat Djakarta er lering uit heeft getrokken. Van gezagheb bende zijde is namelijk meegedeeld, dat „onmiddellijk na de overwin ning" plannen zullen worden bespro- Verwachting van het KNMI, tot hedenavond, opgemaakt maan- dagavond 23.15 uur. 2 Over het algemeen veel bewol- 2 king met plaatselijk, in hoofdzaak 2 in het noordoosten van het land, 2 wat regen of motregen. Overwe- 2 1 gend matige wind tussen west en J J noord. Weinig verandering in J temperatuur. Verwachting van het Belgisch weerkundig instituut: Zwakke tot matige westenwind. Bewolkt tot mooi. Dezelfde tem- peraturen als gisteren. 2 Vandaag: zon onder 19.49 uur, 2 2 maan onder 23.17 uur. 2 J Morgen: zon op 5.27 uur, maan 2 J op 8.08 uur. ken tot omvorming vaas de Nationale Raad, reorganisatie van het kabinet Draeanda (met inschakeling van Hatta) en versnelling van het pro- tot bet verenen van autonomie aan de buitengewesten. ..De militaire overwinning", zo |-"e:*d gezegd, „moet- gevolgd vord~n v-oo" de oplossing van de politieke problemen." Men zou met het beraad niet wach tten tot ook de opstand op noord- 1 'elebes was onderdrukt. ..Politiek be zien." aldus de woordvoerder. ..is dit ?ebied niet belangrijk. Mettertijd zal de rebellie daar worden beëindigd, maar we zien wel in, dat dit een langdurige kwestie kan worden. Intussen rukken de regeringstroe pen op Sumatra langzaam op in de richting van Boekit Tinggi. Zondag zou deze plaats door bommenwerpers van de centrale regering aangevallen zijn. Twee domen zijn volgens Dja karta nog op de rebellen veroverd. De premier van de tegenregering, Sjafroeddin. heeft gezegd, dat zijn kabinet bij de V.N. zal protesteren tegen het gebruik van Russische schepen bij* de jongste landingen op Sumatra. Een viermotorig Amerikaans passagiersvliegtuig is maandag op grote hoogte boven de woes tijn van Nevada in botsing ge komen met een straaljager. Beide toestellen stortten neer O Kabinetsformateur Bidault, leider van de kleine rechtervleugel van de (r.k.) Republikeinse Volksbeweging In Frankrijk, die thans poogt een nieuwe regerin.; samen te stellen, heeft maan dag kritiek uitgeoefend op de Ame rikaanse politiek t.a.v. Algerië. Volgens Biaault is het niet voldoen de te zegg'.n. dat er culturele en his torische banden bestaan tussen Frank rijk en Algerië. „Er moet geen twijfel bestaan aan he. feit, dat Algerië uit sluitend Frans gebied is en dat deze verklaring onvoorwaardelijk is". Bidault zei ook. dat Frankrijk zijn macht over de olie in de Sahara niet zal prijsgeven. De Franse socialistische leider. Mollet. heeft maandag na een onder houd met de kabinetsformateur ge zegd, ervan overtuigd te zijn dat Bi dault niet op de steun van de socia listen kan rekenen. Bidault liet daar na weten ook zonder socialistische steun zijn pogingen te zullen voort zetten. en brandden uit Alle 47 inzit tenden van de DC-7 zijn om het leven gekomen. Ook de twee inzittenden van de straaljagers kwamen om 't leven. Het ongeluk geschiedde op een 25 km van Las Vegas, boven eenzaam woestijn gebied, dat bekend staat als Blue Dia mond. Het passagiersvliegtuig be hoorde aan United Airlines en was op weg van Los Angeles naar New York. Er waren 41 passagiers aan boord en vijf bemanningsleden De straal jager was een jachtbommenwerper van het type Super-Sabre. De bot sing geschiedde op een hoogte van bijna 7 km. Wette i km d -is de kou alweer 2 vergeten. De lente heeft zijn 2 intrede gedaan. Dat mag ook blijken uit deze foto, die in Am- sterdam werd genomen. De bo- J men aarzelen nog, maar de nar- 2 cissen staan in volle bloei2 De leider van de Grieks-Cyprio tische verzetsbeweging Eoka, Dighe- nis. heeft maandag in pamfletten met een algemeen offensief gedreigd, indien de Britse regering niet spoe dig maatregelen neemt om het pro- biecm-Cyprus op te lossen. De Eoka heeft een jaar geleden haar gewapende actie gestaakt om de kansen op een regeling te vergro ten. ma: - in de afgelopen weken or ganiseerde zij een sabotagecampag- ne. gericht tegen Britse eigendom men.. Ook riep zij tot een boycot van Britse goederen op. (Van onze correspondent) Belgische smokkelaars hebben gisteren in de vroege morgen te Aardenburg voor sensatie gezorgd door hun eigen auto, die door kommiezen in beslag was genomen, terug te halen. Zoals bekend was vorige week onder Heile een Belgische personenauto met 900 kg boter door de Nederlandse kommiezen geconfisqueerd, waarbij een der smokkelaars werd gegrepen. De auto, die op een boom was gereden, bleek toen beschadigd te zijn. Ze werd later door de douane weggevoerd en in de garage van I. Puyenbroek te Aardenburg ondergebracht. Gistermorgen tussen vier uur en half vijf hebben personen, die vermoedelijk in het smokkel- komplot betrokken zijn, kans gezien deze garage binnen te dringen. Zij hebben daarna een Volkswagenbusje opzij geschoven en de bewuste auto, die daar achter stond, naar buiten gesleept. De heer Puyenbroek hoorde gerucht en kon nog juist vaststellen dat de smokkelauto achter een andere auto werd weggesleept. Toen was het juist te laat Dit wonderlijke trio kan men zien bij een boerderij te Old Westbury in de Amerikaanse staat New York. Het jachtpaard Chili is eigendom van mevrouw Charles T. Quinn. Het is reeds zo gewoon aan het gesel schap van de konijnen kapitein Mid night (links) en kapitein Hook, dat zonder hun aanwezigheid het eten hem slecht af gaat. In de voornaamste takken van de zware industrie in de Sovjet-Unie wordt de duur van de werkdag te ruggebracht tot zeven uur en in de mijnen tot zes uur. De maatregel wordt dit jaar reeds van kracht. In 1958 en 1959 zal de arbeidsdag in de gehele zware industrie en andere takken van de economie tot zeven uur worden teruggebracht. Zondagavond laat is in het woonwagenkamp even buiten Hengelo een ernstige vechtpartij tussen bewoners van het woon wagenkamp in Borne en bewo ners van het kamp te Hengelo ontbrand, waarbij tenminste zeven mensen zijn gewond. Na zich eerst de nodige moed te hebben ingedronken, arriveerden tien leden van de familie van E. uit Borne in Hengelo, gewapend met klewangs, knipscharen. broodmessen, drietanden en andere slag- en steekwapens. De Hengeloërs verweerden zich uit alle macht. Er ontstond een gevecht, waarbij het bloed rijkelijk vloeide. Vóór de politie op volle sterkte zich in de strijd kwam mengen vielen er reeds zeven gewonden. Vijf familie- Voor de uitvoering van de werk- classificatie in de landbouw komt dit jaar niet 16 miljoen, maar tien mil joen gulden beschikbaar, heeft de voorzitter van de Katholieke Land- arbeidersbond ,,St.-Deusdedit", de heer C. J. van der Ploeg, op de bondsraadsvergadering te Zwolle in zijn openingswoord medegedeeld. De heer van der Ploeg heeft dit verno men van de voorzitter van het Col lege van Rijksbemiddelaars. Tot zijn teleurstelling, zeide hij, want toen be kend werd dat de meerkosten die voor het voorstel van het Landbouwschap waren geraamd op f 32.000.000 tot f 18.7 miljoen konden worden terugge bracht. hoopte men aanvankelijk dat dus dit jaar meer dan de helft van de plannen kon worden uitge voerd. De regering heeft echter haar besluit om het voorstel in twee etap pes uit te voeren, elk voor 50 pro cent. gehandhaafd. Ten aanzien van de zuivelsituatie, stelde de voorzitter dat men inder daad niet kan ontkennen dat het er leden van E. waren op dat moment reeds gevlucht. Waarheen is niet be kend. evenmin de lichamelijke toe stand. waarin zij verkeren. Op het slagveld zelf had het Rode Kruis overigens al werk genoeg. Twee aanvallers, de 70-jarige J. W. van E. en de eveneens bejaarde A. van E. bleken ernstig gewond, de laatste zelfs levensgevaarlijk. Hij had ernstige hoofdwonden. Zijn metgezel had een gebroken arm, een hooofdwonde en smjwonden in de handen. Enkele aangevallenen liepen steekwonden in de rug, borst of zij op. De vrouw J. R. uit het kamp te Hengelo verloor het eerste lid van haar duim, een ander raakte het grootste deel van een vinger kwijt. Alle zeven gewonden werden naar het r.-k. ziekenhuis in Hengelo vervoerd, twee moesten worden opgenomen. De politie heeft een dubbele wacht bij het kamp geplaatst. De achter grond van de vete is het feit, dat de familie van E. het gezag van het kamphoofd te Hengelo niet wilde er kennen en daarom onlangs naar Bor ne was verbannen. Tijdens een bijeenkomst te Brussel van 5000 leden van het comité voor Vrijheid en Democratie voor het bij zonder onderwijs zijn de laatste voor bereidingen getroffen voor een mas sale betoging op 18 mei in de Bel gische hoofdstad tegen de schoolpoli tiek van de socialistisch-liberale re gering. Deze betoging, welke een herhaling zal worden van die van 1955, valt aan de vooravond van de algemene verkiezingen. Voormannen van de grote katholieke organisaties als De- reau van het Christelijk Vakverbond, van de Putte van de Christelijke Mid denstand en Lefèvre van de Christe lijke Volkspartij zullen op 18 mei het woord voeren. Verwacht wordt, dat die dag 200.000 betogers naar Brus sel zullen trekken. slecht voorstaat. Maar, zeide hij, men zou tevens de vraag kun nen stellen of het bedrijfsleven wel alles heeft gedaan om de afzetpositie van zuivelprodukten te verbeteren. Persoonlijk was de heer van der Ploeg van mening, dat niet alles is gedaan om de afzet van zuivelproduk ten zo groot en zo voordelig mogelijk te doen zijn. Het verzet tegen de vier kante kaas noemde hij daarvah een symptoom. Tenslotte drong de voorzitter aan op spoed met de uitvoering van de werkclassificatie in de tuinbouw. Het rapport hiervoor dateert van 1951, zeide hij, en wanneer de tuinbouw achter blijft bij het Nederlandse be drijfsleven op het punt van werkclas sificatie. is het niet mogelijk in deze bedrijfstak een verantwoord loonbe- leid te voeren. Er heerst een stakingsgolf in Italië, Maardoor verschillende sectoren van het economisch leven worden ge troffen. Maandag hebben in Italië ongeveer twee miljoen landarbeiders gestaakt voor verhoging van de gezinstoelagen. Deze staking is uitgegaan van het communistische vakverbond. Ook 100.000 mijnwerkers gingen in staking. Ze eisen een nieuw arbeids contract met hogere lonen. De drie grote vakbonden hebben verder een staking uitgeroepen in de chemische en de farmaceutische in dustrie in Piemont, Ligurië, Toscane en Venetië. Ir andere gebieden zullen arbeiders in deze takken van industrie nog voor 28 en 29 april tot staking overgaan. Als de eisen niet worden ingewilligd zal op 28 en 29 april een algemene staking worden gehouden. Bovendien is maandag een staking van drie dagen begonnen van het per soneel van het nationale instituut voor sociale verzekeringen van de arbei ders. De kok Franz Posch, die in de oorlogstijd voor de Duitse luchtmacht heeft gekookt en die was uitgezocht voor het be reiden van de maaltijden van prinses Margaret bij haar be zoek aan het Westindische eiland Tabago, heeft het eiland moeten verlaten. Dit heeft het Britse blad ..Evening News" maandag uit Port of Spain ge meld. Posch werkte in het hotel, waar prinses Margaret zal ver blijven. Hij beriep zich een beetje teveel over zijn presta ties bij de ..Luftwaffe", wat voor de politie van het eiland aanleiding is geweest zijn ver blijfsvergunning in te trekken. De kok is zaterdag per vlieg tuig naar de Bermudaeilanden vertrokken.

de Stem | 1958 | | pagina 1