RADIO-ACTIVITEIT OVERAL SOCIETY-HUWELIJK IN TILBURG STERK TOEGENOMEN Regering verlaagt de inle veringsprij zen Beatrix danste als eerste met koning Boudewijn al Gevaarlijk niveau dicht benaderd? Als gevolg van Russische proefnemingen: BIDAULT kabinets formateur Hatta toch in regering? Zevendiiizend gasten j op liet hofbal j in Rancuneuze Amerikaan schoot vijf mensen neer Oranje-team ongewijzigd tegen Curacaose elf Geen akkoord in geschil bij de K.L.M. Inzet STEM-toto weer 100 gulden „Atoomwolk boven Europa" Boter en kaas worden goedkoper j Wat wolken, wat zon Indonesië Expo-paviljoen van Vaticaan ingewijd Spoorwegpersoneel vraagt interventie vakcentrales Staatssecretaris Kranenburg naar V.S. vertrokken Proef met Thor-raket mislukt Uitslagen top-voetbal DAGBLAD VOOR ZEELAND 98e JAARGANG No. 22737 MAANDAG 21 APRIL 1958 George Bidault, lid van de Franse Republikeinse Volks partij (katholiek), is zondag aangezocht als kabinetsforma teur. Dit is president Coty's eer ste belangrijke stap voor de vor ming van een nieuwe regering, sinds vijf dagen geleden Gail- lards kabinet viel. Bidault f58 jaar), die de opdracht heeft aangenomen, is een van de lei dende figuien uit de Franse Nationale Vergadering, die sterk gekant zijn te gen de door Gaillard goedgekeurde politiek van de Brits-Amerikaanse commissie van goede diensten in het geschil met Tunesië. Bidault is twee keer premier geweest en zeven maal minister van Buitenlandse Zaken na Frankrijks bevrijding in 1944. De kabinetsformateur verklaarde, dat Algerië voor de Fransen een erf goed en een roeping is. Inmengingen concessies tot het prijsgeven van het gebied zijn ontoelaatbaar, aldus Bi dault. De radioactieve neerslag, waarschijnlijk afkomstig van de jongste Russische kernwapenproeven, is in de afgelopen veertien dagen zowel in Eur- pa als in de V.S. toegenomen. De bladgroente, in Californië gekweekt, is zelfs besmet. Blijkens een onderzoek van Reuter, zijn de meeste deskundigen het erover eens dat het gevaarlijke niveau nog niet is bereikt. Sommige experts waren echter van mening, dat het nog te vroeg is om een oordeel te geven. In Europa is de radioactiviteit tienmaal zo sterk geworden. De Russische proeven bereikten hun hoogtepunt tussen 23 en 27 februari en tussen 14 en 22 maart. In de eerste periode werden minstens drie waterstofbommen tot ontploffing gebracht, in de tweede zes atoom bommen. Een woordvoerder van het Britse gezagsorgaan voor atoomenergie zei dat de radioactiviteit in de gehele we reld is toegenomen. Hij voegde hier echter aan toe dat het nog wel enkele maanden kan duren, voordat men het radioactieve strontium en kobalt, stoffen die erfelijke afwijkingen kun nen veroorzaken, kan meten. In Washington is de radioactieve Teneinde de normale afzet van zuivelpro lukten te bevorderen, heeft de regering de zogenaam de inleveringsprijzen verlaagd. Dit zijn de prijzen, waartegen de niet verkochte produkten door de regering worden overgeno men. De ontwikkeling van de zuivelsitua- tie, zo wordt gezegd, leidt tot een nog groter stijging van het tekort van het landbouw-egalisatiefonds. EnKele weken geleden nog werd het oorspron kelijk geraamde tekort op 100 miljoen gulden, begroot, thans moet met een stijging van ongeveer 200 miljoen gul den rekening worden gehouden. Het totale tekort op de zuivelrekening van het lopende jaar zal dientengevolge vermoedelijk ongeveer 475 miljoen gulden bedragen. De voor de zuivelindustrie geldende inleveringsprijzen worden voor boter van 4.34 op 3.10 per kg gebracht; voor volvette Goudse kaas van 1.87 op 1.50 per kg en voor Edammer kaas veertig plus van 1.67 op onge veer 1.35 De binnenlandse consumentenprijs van verse boter zal dientengevolge binnenkort met pl.m. 30 cent per pakje dalen, terwijl, afhankelijk van de ont wikkeling van de kaasmarkt, ook een verlaging van de kaasprijs te ver wachten is. DUIZENDEN en nog eens duizenden hebben in het afgelopen weekeinde de Expo bezocht. De verkeersstroom van en naar Brussel leek eindeloos. OVER een afstand van tachtig me ter is een dijk in de Po-vlakte be zweken. Het stadje Contarina wordt met overstroming bedreigd. OP DE NOORDZEE is het Noorse schip ,,Sunoak" in aanvaring geweest met een Italiaans schip, dat spoedig zonk. Achttien van de negentien op varenden konden worden gered. IN GENèVE is de zeerecht-conferen tie in een volledige impasse geraakt. Geen van de voorstellen der afgelo pen dagen heeft een meerderheid kunnen krijgen. PRINS ALBERT van Monaco in zon dag gedoopt. Na de plechtigheid werd hij op het paleisbalkon aan den volke getoond. SAM DE WOLFF, een der bejaarde voormannen van de socialisten ir Nederland, heeft gisteren afscheid van de politiek genomen. Hij wordt in augustus 80 jaar. DULLES wil een einde maken aan de voorrechten van de buitenlandse diplomaten in Washington. Sommige van hen blijken goederen, die ze be lastingvrij kunnen kopen, met een zoet winstje van de hand te doen. BEN GOERION, de premier van Is raël, heeft in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie gezegd, stappen te doen naar „volledige ont wapening van de volken in het Mid den-Oosten," Verwachting van het KNMI tot maandagavond, opgemaakt zon- dagavond 23.15 uur. Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. 1 Overwegend matige westelijke J J wind. Over het algemeen iets la- 2 ffere middagtemperaturen. 2 Vandaag: zon onder 19.48 uur, maan onder 22.21 uur. Morgen: zon op 5.29 uur, maan op 7.23 uur. De Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, Soebandrio, heeft verklaard» dat Mohamed Hatta, ex- vice-president van de republiek, waarschijnlijk een belangrijke functie in de regering zal krijgen. Hij gaf nog geen verdere bijzonderheden. Van Sumatra kwam gisteren wei nig nieuws. Indonesië vierde het Mo hammedaanse Nieuwjaar en de pers bureaus lieten het front voor wat het was. Alleen werd bekend gemaakt, dat de troepen oprukten in de richting van Solok, dat eerder door vliegtuigen van de centrale regering was gebom bardeerd. Vliegtuigen van de opstan delingen blijken vorige week aanval len te hebben gedaan op de vliegvel den van Makassar en Balikpapan. Op laatstgenoemd vliegveld werden en kele toestellen beschadigd. In de haven van Padang zou een K.P M.-schip slagzij maken. Dit als gevolg van een poging der rebellen om het schip tot zinken te brengen. Inmiddels blijken weer een aantal Indonesische diplomaten in Europese hoofdsteden hun ontslag te hebben ge nomen. Twee in Parijs, twee in Brus sel en twee in Den Haag. Zij zijn het met de politiek van Dja- niet eens karta. neerslag toegenomen. Het gevaarlijke niveau is echter nog niet bereikt. In San Francisco en omgeving viel op 20 maart een radioactieve regen, die de radioactiviteit van de blad groente verdubbelde. Van overheids wege werd echter meegedeeld, dat deze groente echter met een gerust hart gegeten kan worden. Het Zwitserse ministerie van ge zondheid heeft bekendgemaakt dat de radioactiviteit van de lucht en regen tussen 21 en 28 maart belangrijk is gestegen. ,.Het internationaal erkende niveau, waarbij gevaar dreigt, is ver overschreden, maar het is nog niet zo, dat de mens gevaar loopt", aldus het ministerie. Het meteorologisch instituut van Wenen verklaarde dat de radioactivi teit in de afgelopen veertien dagen 12 maal zo groot was als normaal. Uit Bonn wordt gemeld dat er een toeneming van radioactiviteit is ge constateerd, die zonder enige twij fel" het gevolg is van de jongste Rus sische kernwapenproeven. Oot uit Venetië en Parijs kwamen berichten over de toeneming van ra dioactiviteit, evenals uit Brussel en Kopenhagen. In België is het gemid delde percentage in maart met het tienvoudige toegenomen. De directeur van het Noorse insti tuut voor defensie-onderzoek, zei. dat de radioactiviteit in Noorwegen in de afgelopen weken vertienvoudigd is. ..Het is niet louter journalistieke overdrijving als men spreekt van een Zondagavond is in het paviljoen van het Vaticaan de eerste Heilige Mis opgedragen. Zij werd bijgewoond door prins Alexander van België. Mgr. Forni heeft het paviljoen inge wijd. atoomwolk boven Europa", zei hij. De universiteit van Osaka (Japan) maakte bekend dat de radioactiviteit boven Japan op 26 maart groter was dan ooit in de afgelopen vier jaar is geconstateerd. Zoals bekend heeft men van rege ringszijde in Den Haag meegedeeld, dat de radioactiviteit boven Neder land sinds 9 april vertienvoudigd is. Het Nederlandse parlementslid F. J. Goedhart (P.v.d.A.) heeft de minis terraad van de W.E.U. verzocht, een onderzoek in te stellen n.a.v. een be richt in een Deens blad. dat er zich een catastrofe heeft afgespeeld bij de jongste Russische kernwapenproeven. Zaterdag hebben de hoofdbesturen van de drie bonden van het spoor wegpersoneel gezamenlijk in Utrecht vergaderd over herziening van het reglement dienstvoorwaarden. Er werd besloten de voorzitters van de drie vakcentrales te verzoeken, op- verwijld bij de regering te interve niëren. om te bewerken dat a.s. vrij dag de lang verwachte beslissing van de regering valt. De drie voorzitters hebben zich hiertoe bereid verklaard. (Advertentie) ui ue parochiekerk van Ring baan-west te Tilburg is het hu welijk voltrokken van de heer P. H. Hiouben, zoon van de Commissaris der Koningin in Limburg met jonkvrouwe Tessy van Voorst tot Voort, een doch- In de Blauwe Zaal van het ko ninklijk paleis te Brussel is za terdagavond een sprookjesach tig hofbal gehouden, het eerste Belgische hofbal sinds 1935. In totaal waren 7.000 perso nen uitgenodigd, diplomaten der 47 landen die op de wereldten toonstelling zijn vertegenwoor digd en Belgen uit alle sectoren van het openbare leven. Koning Boudewijn ad een aantal ongehuwde prinse: en uitgenodigd, hetgeen aanleiding we' -1 tot specula ties omtrent een mogelijk h elijk van de jonge vorst. Toen de koning, met de prinse n. u t in Brussel arriveerde hoorde men, be halve ..Vive le roi" ook kreten als ,,Vive ramouE'. Toen het koninklijk gezelschap het paleis betrad speelden twee militaire orkesten de ..Brabanconne". De vorst onderhield zich enige tijd met de prin sessen aan het buffet, waar cham- pacr>-ie ei kaviaar \vr -dm i. en begaf zich vervolgens naar de spiegelzaal. Hier sprak hij met tal rijke der driehonderd eregasten. Na dit onderhoud begaven de hoge gasten zich naar de ruim 120 meter lange Blauwe Zaal, prachtig verlicht door kristallen kandelaars. In de gloeiend hete zaal trachtten de gasten, van wie enkele op stoelen gingen staan, conclusies te trekken uit de volgorde waarin het koninklijk gezelschap binnenkwam. Koning Boudewijn, 27, ging voorop, gevolgd door de prinsessen Beatrix en Irene. Hierna kwamen prinses Isa- belle van Frankrijk (25) en haar achttienjarige zuster, prinses Anne. Velen beschouwen prinses Isabelle als een mogelijke echtgenote van koning Boudewijn. Zij is een dochter van de Franse kroonpretendent, de graaf van Parijs. De Franse prinsessen werden ge volgd door prinses Tatiana Radziwill an Griekenland, de Zweedse prinses- m Birgitta, 21. en Desr'ee, 19, en e g avin Madeleine Bernadotte, ..cht van prins Carl Bernadotte. De eerste dans, de slowfox Alone m the range", danste koning Boude- ijn met prinses Beatrix, de oudste er aanwezige kroonprinsessen. Het as d: m ie völ, dat b Ailgnitaris- :i ruimte moesten maken voordat e vorst kon dansen. Na zijn dans met prinses Beatrix, T een crèmekleurige, niet parels istikte robe d.oeg, vroeg de koning inses Birg.:tta opnieuw voor een owfox, zijn favoriete dans. Prinses irgilla droeg een lichtblauwe japon, .■enec.is met parels bestikt. Het feit dat koning Boudewijn prin ts Isabelle gekleed in een roze pon met een parel-motiefje en een ira ïnet drie emeralden en diaman- n sterren op Het hoofd voor de wde dans vroeg, was voor vele gas- n aanleiding veelbetekon-nde blik tri te wisselen. Ook de derde, en ->or koning Boudewijn de laatste .ms, was een slowfox. De prinsessen Beatrix en Irene gefotografeerd met prinses Bir gitta van Zweden (tweede van links) en nóg een vorstelijke bezoekster van het hofbal in Brussel. ter van de oud-burgemeester van Tilburg. Men ziet het bruidspaar hier bij het verlaten van de kerk. Linfcs de ouders van de bruid, rechts de vader en moeder van de bruidegom. De bemiddeJingscommissie, gevormd door de voorzitters van de werkge vers- en werknemersvakcentrales heeft opnieuw besprekingen gevoerd met de directie van de KLM en de ver eniging van KLM-vliegers. De besprekingen hebben niet tot overeenstemming geleid. Het geschil zal nu dus door een bindende uitspraak van een onpartij dig college worden beslecht. Zaterdagnacht is de staatssecreta ris van Oorlog, mr. F. J. Kranenburg, naar New York vertrokken. Dit op uitnodiging van het Amerikaanse mi nisterie van Defensie. Op een vraag, of deze reis naar de Verenigde Staten reeds geruime tijd van tevoren was vastgesteld, ant woordde mr. Kranenburg, dat de uit nodiging van het vorig jaar dateert. Op 7 februari j.l. zijn alle data vast gesteld. De reis kon daarom niet meer worden uitgesteld en dat is de reden, waarom de staatssecretaris dinsdag a.s. niet aanwezig kan zijn als het lid van de Tweede Kamer, de heer G. Ritmeester zijn interpella tie houdt over de afgekeurde helmen. .Trouwens", zo merkte mr. Kranen burg nog op, ,,de Kamer heeft mij niet gevraagd te blijven". Een 24-jarige jongen, Louis Fellipi Marrero, heeft in het Amerikaanse plaatsje Trenton (New-Jersey) drie kloosterzusters, een buurman en een politieagent die hem wilde arresteren neergeschoten. De knaap is inmiddels gearresteerd. Zaterdagavond schoot Marrero de drie zusters neer in het St.-Joachim - convent te Trenton. Twee van hen zijn zwaar gewond. Een in de nabijheid wonende man kreeg een schot in zijn gezicht. Ook zijn toestand is ernstig. Na deze schietpartij verborg de jon gen zich in een school. Hoewel zestig agenten, voorzien van zoeklichten, het gebouw omsingelden, slaagde hij er in te ontsnappen. De agenten schoten voortdurend salvo's door de ramen van de school, maar Marrero bleef ongedeerd. Daarentegen werd een politieman door een schot van de jon gen getroffen. Via een legenpijp aan de achterzijde wist Marrero de school te verlaten. Hij stak de Delaware over, verborg Op het proefterrein van Cape Ca naveral is een experiment met een Thor-raket mislukt. Het ruim acht tien meter lange projectiel ontplofte nadat het enkele centimeters van de grond was. Rookwolken stegen tot honderden meters hoogte. De Thor, die voor het grootste deel met zeer brandbare vloeistof is gevuld, heeft een draagwijdte van ca. 2.400 km. Tot op heden zijn ca. twaalf proeven met Thor-projectielen genomen, waarvan de helft zou zijn geslaagd. Men wil de Thor als eerste trap en de Vanguard als tweede trap voor een eventuele vlucht naar de maan gebruiken. zich op het terrein van een staalfa briek, maar gaf zich later aan de bedrijfspolitie over. Marrero verklaarde tegenover de ipolitie, dat hij wraak wilde nemen \op de kloosterzusters, omdat een door hem geschieven bijbel niet geaccep teerd was. Dé uitslagen, die de ploegen uit de erfedivisie gisteren behaalden luiden als volgt: Sparta-Blauw Wit 0-0 DOS-ADO 4-2 GVAV-MVV 0-0 NAC-Spcl. Enschede 1-2 BVV-PSV 1-5 Amsterdam-Ajax 0-2 Fortuna '54-Elinkwijk 2-2 Feijenoord-VVV 1-3 NOAD-Rapid JC 2-0 Voor verslagen en actie-foto's mo gen Wij U verwijzen naar onze sport pagina's. Over onze toto van gisteren valt te vermelden, dat ook ditmaal nog geen van de inzenders het bedrag van 75 in de wacht wist te slepen. Zondag gaat het dus weer om een inzet van 100, wel de moeite waard om er maar weer eens een briefkaart je aan te wagen.' De juiste uitslagen waren: NAC SC Enschede 2, BVV-PSV 2. NOAD Rapid JC 1. Fortuna '54Elinkwijk 3, Sparta—Blauw Wit 3, VSVRBC 1, Vitesse—Willem II 2. DOSKO—Zeist 2, DOSADO 1. AmsterdamAjax 2. Controle-totaalcijfer: 19. Het Nederlandse voetbalelftal dat woensdagavond 23 april in het Feijenoordstadion te Rotterdam een lichtwedstrijd zal spelen tegen Curagao is als volgt samengesteld: Doel: Pieters Graafland (Ajax). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna '54), van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV). Vóór: van der Kuil (Ajax), Wilkes IVW), van Wissen (MW), Len stra iSC Enschede) en Moulijn (Feijenoord). Reserves: Roffel (GVAV), Kraay (DOS) en Kruiver (PSV). Dit is dus hetzelfde eiftal, dat op 13 april te Antwerpen aantrad tegen België, met dien verstande dat Frans de Munck, die in de tweede helft wegens een blessure het veld moest verlaten, evenals in Antwerpen werd vangen door Pieters Graafland van Ajax. Curacao verschijnt aldus. Doel: Victor Polinet. Achter: Pedro Matrona en Wilfred Delannoy. Midden: Edgar Meulens, Wilhelm Canword en Edmundo Vlinder. Vóór: Erno Jansen, Hubert Daal, Hubert Schoop, Romualdo Valerian I en Ronald Martel. Abonnementsprijs t T.per kwar taal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage f 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. OOSTBURG, Nieuwstraat 41. tel. no. 35). Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Voor God, Koningin en Vaderland Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601

de Stem | 1958 | | pagina 1