Sovjet vraagt spoedzittin Veiligheidsraad Sterk verhoogde radio-activiteit boven ons land Crisis in relatie F rankrijk- V.S. n e z i f o Sandwich onderwerp van in luchtvaart geschi tuur Bïf'enmarkt in Dordrecht Amerikaanse vliegtuigen met kernwapens wel eens in richting Russisch gebiecl Amerika dreigt metMaxim Dreigt Nor stad met aftreden? 8 DAGBLAD VOOR ZEELAND Hereniging Duitsland op topconferentie I Peter Townsend j i bestolen j Y.S.-diplomaat te Praag uitgewezen Y.S. c tkennen Nederlandse pastoor in Indonesië vermist Zachter Prof. Zijlstra verwacht prijsdalingen Twee eredoctoraten voor prins Bernhard Nederlandsch Ziekenhuisverpfegingsfcnds MEEUS ASSURANTIËN N.V. Voor 18 miljoen dollar gevonden Was de mode in uw haar! Zjoekov is met pensioen Zijlstra optimistisch produklie mijnen Zo gewonnen geronnen 3 Te bevragen bij aan te Hulst. I STEEN prom heeft ïïrme- ikhxrrwfjmm iknp) 98e JAARGANG No. 22736 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H M. L. de Rech ter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Komttflin en Vaderland agWal ZATERDAG 19 APRIL 1SE3 Abonnementsprijs ƒ7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 et. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. - (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOSTBURG, Niemt straat 41. tel. no. 3^ De Bril r nister-president, Mac- Millan is hel met de Weslduitse bondskanselier, Adenauer, eens. dat er op een topconferentie nieuwe po gingen dienen te worden gedaan om de aandacht van de Sovjetregering te vestigen op haar verplichting een ein de te maken aan de verdeling van Duitsland, aldus een te Londen uit- gegeven communiqué. Peter Townsend, op terugreis va-n vakantie in Parijs, is don derdagnacht voor ruim driedui zend gulden bestolen. Uit zijn auto werden twee koffers, vele papieren en enkele fototoestel len vermist. In de Franse pers doken ter stond geruchten op, dat er zich onder de gestolen papieren ook brieven van prinses Margaret zouden bevinden... Tjsecho-Slowakije heeft gisteren de Amerikaanse diplomaat Joseph Jacy- no op beschuldiging van spionage uit het land gewezen. Jacyno, een tweede ambassadese cretaris, is donderdag op heterdaad betrapt, toen hij in de woning van een Tsjechisch militair inlichtingen in ontvangst nam, zo wordt verklaard in een protestnota, die aan de Ame rikaanse zaakgelastigde in Praag, Crawford, is overhandigd. DE FRANSE generaal Gamelin, be velhebber van de Franse troepen in Syrië in de eerste wereldoorlog en chef van de Franse generale staf bij het uitbreken van de tweede wereld oorlog, is te Parijs overleden. ADENAUER heeft een bedrag van 50.000 mark geschonken aan de be heerder van de kathedraal te Co ventry, welk gebouw in de tweede wereldoorlog door Duitse bommen werd verwoest en herbouwd wordt. DE ROEMEENSE danseres Doina Trandabur (23), die de vorige maand politiek asiel in Engeland vroeg, heeft toestemming verkregen in dat land te blijven. HET OMSLAAN van het weer heeft tot gevolg, dat er enige kans is, dat morgen van de eerste bollenzondag 1958" gesproken kan worden, ofschoon op de velden met vroege tulpen nog vrij weinig te zien zal zijn. IN ENGELAND worden morgen alle klokken een uur vooruitgezet in ver band met het begin van de zomertijd, die tot 5 oktober duurt. DE DATA VOOR het zesde Wereld- vrijgezellencongres tc Grevenbicht zijn vastgesteld op 16, 17 en 18 augus tus van dit jaar. DE FRANSE mijnwerkers, die maan dag in staking zouden gaan ter on dersteuning van looneisen, hebben hun staking afgelast, omdat deze. als gevolg van de regeringscrisis, moge lijk nutteloos" verlengd zou worden. Wel beginnen zij met een langzaam- aan-actie. DE ZEDENPOLITIE te Rotterdam heeft achttien jongens van 15 tot 18 jaar aangehouden, die 's avonds op straat meisjes molesteerden. De Sovjet-Unie heeft Amerika beschul digd van het in gevaar brengen van de vrede door vliegtuigen met kernwapens in de richting van Russisch gebied te zenden. Deze beschuldiging is gisteren te Mos kou op een persconfei liie geuit door de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromiko, zo meldt het Russische persbureau Tass. Gromiko zei, dat zijn regering hij de Veiligheidsraad zal protesteren tegen het Amerikaanse optreden. Officieel werd te New-York bekendgemaakt dat de perma nente Russische V.N.-gedelegeerde, Sobolef, aan Hammarskjoeld een nota had overhandigd, waarin het verzoek ward gedaan tot een spoedzitting van de Veiligheidsraad. Hoewel nog geen datum voor een zitting is genomen, vermoedt men, dat de Russen van daag al een bijeenkomst willen. De woordvoerder van het Witte Huis heeft te Washington tegenover journalisten Gromyko's verklaringen onwaar" genoemd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft een catego rische tegenspraak uitgegeven: ..Tot dusver is het ..strategisch luchtcom- mando" nooit in actie gekomen, be halve in zorgvuldig voorbereide en gecontroleerde oefeningen en opera ties". De Ver. Staten zullen evenwel ..gaarne deze kwestie in de Ver. Naties bespreken", aldus de lange verklaring, die is opgesteld na over leg met de luchtmacht. Volgens de verklaring schijnen Gromyko's be schuldigingen ,,een poging te zijn om de vrees van de mensheid in het atoomtijdperk op te wekken". „Spelen met vuur Gromyko zei op zijn persconferen tie: ,,De Amerikanen spelen met vuur door deze vluchten met bommenwer pers. Dit is een te gevaarlijke toe stand om te laten voortduren. Verscheidene keren is de mens heid slechts een haarbreedte ver wijderd geweest van een nieuwe oorlog, die ogenblikkelijk zou kun nen uitbreken als gevolg van on verantwoordelijke of provoceren de handelingen van het Ameri kaanse militaire opperbevel". Hij las tijdens de persconferentie op het ministerie van buitenlandse za ken een verklaring voor, waarin hij zei, dat vluchten over het poolgebied in de richting van de Russische grens werden uitgevoerd telkens wanneer er een vaag voorwerp te zien was op de radarschermen van het Ameri kaanse „snelle waarschuwings systeem". ,.Die voorwerpen zijn door Amerikanen ten onrechte aangezien voor geleide projectielen of ballisti- (Advertentie) sche raketten. Het is niet onvoorstel- baan, dat de Amerikanen een keer denken een raket te zien. en zich niet realiseren dat het een meteorenregen was. totdat het te laat is", aldus Gro myko. Politieke zet Amerikaanse functionarissen vra gen zich af. of de Sovjetunie de Ver. Staten in het defensief wil dringen aan de vooravond van het begin der diplomatieke voorbereiding van een topconferentie. Het is in Moskou al jaren bekend, dat een deel van de Amerikaanse strategische luchtmacht altijd paraat is. Ongetwijfeld hebben de Russen soortgelijke voorzorgs maatregelen getroffen. Het feit. dat het Russische beroep op de Veilig heidsraad juist nu komt, acht men veelbetekenend. Uit Koepang wordt gemeld, dat de Nederlandse pastoor van Wissing, die zijn taak op Timor uitoefent, sinds vorige week dinsdag wordt vermist uit zijn parochie Këfamenanoe, 200 kilometer ten oosten van Koepang. Pastoor van Wissing werd in decem ber vorig jaar door de militaire auto riteiten aangehouden op verdenking, dat hij uit de lucht afgeworpen wa pens zou hebben ontvangen. In ja nuari werd hij wegens gebrek aan bewijs weer in vrijheid gesteld. Plaat selijke autoriteiten verklaarden zijn verdwijning te betreuren, omdat zij hem wensen te rehabiliteren. (Advertentie) Wat voor weer wordt het? 9t Wordt wéér Si-Si weer .111 m. de edelste vruchtenlimonade Will u'c klinkklaar fruit! Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond opgemaakt gisterenavond 23.15 uur: Aanvankelijk veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Later van het westen uit opklaringen. Matige tot vrij i krachtige wind tussen zuidwest i en wst. Zachter. J Verwachting van het Belgisch 4 Weerkundig Instituut: f Zwakke tot matige wistenwind. J Zwaar bewolkt met opklaringen. i Plaatselijk nog enige regen of i motregen. Zachter weer, maar J nevelig en plaatselijk mistig. i Vandaag: zon onder 19.44 uur. f Maan onder 20.19 uur. i Morgen: zon op 5.33 uur. Zon J onder 19.46 uur Maan op 6.10 uur. i Maan onder 21.20 uur. i Maandag: zon onder 5.31 uur. i Maan op 6.43 uur. (Van onze parlementaire medewerker) Minister Zijlstra verwacht, dat de prijsverlagingen, die zich de laatste maanden hebben voor gedaan, nog wel door andere ge volgd zuilen worden. De daling van prijzen van de grondstoffen op de wereldmarkt zal dit mo gelijk maken. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer zegt de minister, dat hij een paar jaar geleden door zijn prijsstabilisatiepolitiek heeft ge tracht een verhoging van het binnen lands prijspeil door stijgende prijzen op de wereldmarkt zoveel mogelijk te voorkomen. De bewindsman laat duidelijk uitkomen dat dit een strijd .,op de achtergrond" is geweest, zo dat het publiek er weinig van ge merkt heeft. Nu echter de wereld- prijzen dalen, zullen de resultaten van dit beleid tot uiting kunnen komen door een verlaging van het binnen landse prijspeil. Professor Zijlstra is van oordeel dat een dergelijke ver laging ook nodig is om onze concur rentiepositie ten opzichte van het bui tenland te verbeteren. Het vroegere voordeel dat we hadden in de lagere arbeidskosten is namelijk sinds 1953 geleidelijk verdwenen. Sinds dat jaar zijn de arbeidskosten, vergeleken met het buitenland, 10 procent ongunsti ger geworden. Over de mogelijkheden van een politiek van bezitsvorming erkent de minister, dat de uitgifte van kleine aandelen, zoals met name in de V.S. gebeurt, hiertoe een bij drage kan leveren. Nadere bestude ring van dit vraagstuk is echter no dig. Prins Bernhard zal tijdens het be- zoek dat hij begin mei aan Canada hoopt te brengen, twee eredoctoraten in ontvangst nemen. Hij zal eredoctor worden van de universiteit van Brits Columbia in Vancouver en van de universiteit van Montreal. Den Haag lo 2o 3o 4o biedt U: volledige uitkering bij ziekenhuisverp'eging, d.w.z. verpleeg- kosten, specialistische hulp, operatiekosten, medicijnen en ver dere bijkomende kosten. volledige uitkering bij sanatoriumverpleging. vergoeding voor specialistische hulp zonder dat ziekenhuis- verpleging plaatsvindt. indien gewenst vergoeding van kosten huisarts, tandarts en apotheker. Dit alles: voor ONBEPERKTE DUUR; op PARTICULIERE BASIS; in de door U GEWENSTE KLASSE; tegen de LAAGSTE PREMIE; zonder UITSLUITINGEN en zonder WACHTTIJD voor degenen, die genoodzaakt ziin het ziekenfonds te verlaten. Voor meer dan 2 kinderen beneden de leeftijd van 16 jaar wordt GEEN PREMIE berekend Voor andere branches willen wjj gaarne Uw aandacht vestigen op onzg dochteronderneming: N.V Algemene Verzekering Maatschappij „NEZAM". Ook hier de ruimste voorwaarden tegen de laagste premies. Voor inlichtingen en bezoek kunt U zich wenden tot: WILLEMSTRAAT 17 BREDA Tel. 22121 (toestel 25) In de afgelopen maan dis bij de metingen van de atmosferi sche radio-activiteit boven Ne derland een verhoging gecon stateerd. De waarnemingen van het medisch- biologisch laboratorium der rijksver- dedigingssorganisatie T.N.O. hebben uitgewezen, -dat -zich vanaf 9 april hoge pieken hebben voorgedaan, zo wel in de lucht- als in de regenwater activiteit. AMus wordt meegedeeld door de voorlichtingsdienst van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het verschijnsel sneeft zich over een langere periode uitgestrekt dan in de regel het ge val is. De achtergrond-activiteit tengevol ge van vroegere explosies ligt al dus de waai nemingen tussen vijf en tien eenheden. Op het ogenblik zijn er pieken tussen vijftig en honderd, een enkele maal zelfs van meer dan honderd. TSog geen gevaar Het medisch-biologisch labora torium is niettemin van oordeel, dat van deze verhoging geen waarneembare schadelijke gevol gen te verwachten zijn. Op zich zelf zijn de geconstateerde pieken niet hoger dan in het verleden gedane waarnemingen hebben uit gewezen. De mogelijkheid dat, gerekend over de gehele wereld, een gering aantal mensen ^het slachtoffer zal worden van de ge volgen van atoomexplosies, is niet Toen mevr. Maizie Christine Eady te Sarria in de V.S. in een verloren uurtje op haar zolder snuffelde, vond zij twee papieren, die haar belang stelling opwekten. Het bleken royalty certificaten van de Imperial Oil te zijn. Haar, inmiddels overleden, va der, had die papieren in 1938 op haar naam overgeschreven en ze hebben daarna op zolder gelegen. De certifi caten van mevr. Eady vertegenwoor digen 45 gewone en 167 preferente aandelen. Hun gezamenlijke waarde wordt momenteel op 18 miljoen dollar geschat (Advertentie) Het zonnelicht gaat niet teloor, toch blijft het koel door bet goedkoopste goede zongordijn met de sleufjes Vertegenwoordigers van grote internationale luchtvaart maatschappijen zijn te Londen aan het praten over het belegde sneetje brood. Over dit broodje of liever over de belegging bestaat een geschil tussen de Pan American World Airways en vier Euro pese maatschappijen: de SAS, Swiss Air, Air France en KLM. De kern van de kwestie lijkt De Pan American heeft zich bij de nternational Air Transport Associa tion (1ATA) beklaagd, dat de vier Europeanen zich door overdadige be legging van de sandwich op de goed kope vluchten in de toeristenklasse aan oneerlijke concurrentie schuldig maken. De Far. Amrican klaagt, dat dit in strijd is met de afspraken. definitie van het begrip sandwich te zijn. De Europese en de Amerikaanse sandwich toner weinig overeenkomst. Bij het Europese exemplaar is de be legging op het brood gestapeld. De wrok van Pan American geldt de hoogte van die stapel. Nergens is bepaald hoe hoog de stapel mag zijn op de nieuwe soort vluchten. De Europeanen zeggen, dat zij 'rots zijn op hun sandwich, verge leken met het zielig geval dat uit de keukens van de Engels-spreken den komt. Een man van de Air France zag het zo: „Natuurlijk zijn onze sandwiches luxueus,' naar Amerikaanse of Engelse normen gemeten. De onze zijn zelfs exotisch te noemen, vergeleken met de twee stukjes brood en het iets dat er zich tussen heet te bevinden." Een man van de KLM zei, dat het Engels - Amerikaanse type sandwich die naam niet waardig wordt gekeurd op het continent. Hij zei, dat de Euro peanen zich het best aan de besluiten en definities van de IATA. de inter ne j nationale organisatie der luchtvaart maatschappijen, willen houden, maar dan moet dat redelijke praat zijn. Het antwoord van de Pan American is, dat eenvoudig niet goed te praten is, dat in sommige gevallen praktisch een volledige maaltijd geserveerd wordt op een paar sneden brood. De Amerikanen voegden hieraan een dreigement toe: „Als de IATA op deze conferentie beslist, dat deze open sandwiches toelaatbaar zijn, dan gaan wij er nog een stevige schep boven op gooien. We zullen dan super-sand- wiches gaan serveren, die we zullen laten maken door het wereldberoemde restaurant Maxim in Parijs op wetenschappelijke gronden uit te sluiten. Het risico is echter gerekend naar andere risico's van het leven gering, zo wordt ver der meegedeeld. De gevonden activiteit valt op door een zeer heterogene verdeling over de lucht, dat wil zeggen: het aantal radioactieve stofdeeltjes is betrekke lijk gering, doch de activiteit per deeltje is hoog. Deze verdeling van de activiteit wordt vermoedelijk be paald door de aard van het kernwa pen en de omstandigheden van de ex plosie. Een situatie als hier geschetst is des te moeilijker te beoordelen, omdat van het effect van een sterke bestraling op één punt, zoals door deze deeltjes veroorzaakt wordt, nog minder bekend is dan van de gevol gen van uniforme bestraling. De na tuurlijke activiteit in de atmosfeer vertoont een veel gelijkmatiger ver deling dan de kunstmatige, zo besluit de mededeling van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Ook uit andere landen zijn dezer dagen mededelingen gedaan over verhoogde radioactiviteit in de at mosfeer. Volgens een Deens blad zou er kortgeleden in Rusland een ..cata strofaal" ongeluk zijn gebeurd hij proeven met kernwapens, waardoor de radioactiviteit in Rusland en de landen daaromheen aanzienlijk is ver hoogd. Gisteren werd op het Bever- wijcksplein te Dordrecht voor de negentiende maal de jaar lijkse bijenmarkt gehouden. Voor de markt was grote be langstelling, zoals de foto laat zien. (Advertentie) Gebruik thuis POLYCOLOR Kleurshampoo tintgevende haarwas- sing(zonder verven)in uw natuurlijke kleur of een modieuze tint. Tube voor 2 keer f. 1.95 Bij alle drogisten en parfumeriezaken. Tijdens een lezing in het politech- nisch museum te Moskou is verklaard, dat maarschalk Zjoekov „met pensioen is gegaan en thans in het geheel geen militaire functies meer heeft". Ten tijde van zijn ontslag werd over maarschalk Zjoekov verklaard, dat hij een taak zou krijgen toegewezen „welke in overeenstemming is met zijn kundigheden en ervaring", nadat de maarschalk eerst een vakantie van enkele maanden had genoten. De jongste verklaring kwam in ant woord op een vraag van een der toe hoorders en is de eerste min of meer officiële aanduiding van Zjoekovs lot. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Pineau, heeft gisterenochtend de Amerikaan se ambassadeur Amory Hough ton verzocht hem in te lichten omtrent het Amerikaanse stand punt in de Algerijnse kwestie. Er dreigt een crisis en som migen zeggen zelfs, dat deze cri sis er reeds is in de betrek kingen tussen de beide landen, naar aanleiding van eensluiden de berichten, die Amerikaanse correspondenten in Parijs naar hun bladen hebben geseind. In die berichten wordt gezegd, dat Amerika bij Frankrijk zal aan dringen op onderhandelingen met de Algerijnse opstandelin gen en niet langer van mening is, dat Algerië een zuiver Franse aangelegenheid is. Frankrijk wordt immers al 3) 2 jaar ver zwakt door het Algerijns con flict. Robert Murphy, het Amerikaanse lid van de commissie van Goede Diensten, heeft eergisteren voor zijn vertrek naar Londen, in Parijs een vertrouwelijk gesprek met de Ameri kaanse perscorrespondenten gehad. Het weekblad „Jour de France" schrijft dat generaal Norstad heeft gezegd te zullen aftreden als opper bevelhebber van de verbonden strijd krachten in Europa als de anti-Ame- rikaanste stemming in Frankrijk nog verder toenepmt. De Verenigde Staten hebben Frank rijk intussen verzekerd, dat er geen essentiële verandering is gekomen in hun politiek met betrekking tot de Frans-Algerijnse toestand. Het ministerie van buitenlandse za ken te Washington gaf een vc kla ring uit, waarin speculaties in de gers over een dergelijke verandering „on gefundeerd" worden genoemd. Minister Zijlstra verwacht, dat de personeelsbezetting van de Staotrmi.i- nen in dit jaar zo gunstig zal zijn, dat de geraamde produktiecijfors, misschien zelfs ruimschoots, zullen worden gehaald. De bewindsman geeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer ook cijfers over het personeelsverloop van de laatste drie maanden van 1957. In d'e pa riode zijn in totaal 766 man v,m het ondergronds bedrijf verdwenen, daar tegenover stond echter, dat 18"o man te werk konden worden gesteld. Een man die vier jaar geleden in de nationale Italiaanse voetbalpool zeven miljoen lire won, sprong giste ren vanaf Capri's ..Sirenenrots" in zee, omdat hij alles er had door ge lapt en aan de grond zat. Vissers wisten de 49-jarige man op te pikken, waarna hij in ernstige toestand naar een ziekenhuis werd vervoerd.

de Stem | 1958 | | pagina 1