Eerste einddiploma's bij M.A.-school Goes Nieuws uit Diocesaan Hoofdkwartier Nederlandse concessie zeerecht-conferentie Haven van Hoofdplaat wordt uitgebaggerd Tussen Schelde en Grens Voetgangerstunnel naast Bagijnenpoort te Hulst Na Parijs-Roubaix: Franse renners optimistischer Alles in het zéér grote Nu ook senioren aan de start in races te Etten Raad van Yerseke herdacht de heer Zonruiter Wederspannige mild gestraft Verkenners Finse regering verslagen Ereklassetitel Kader 71/2 Wereldschaak titel DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 19 APRIL 1958 Zes mijl in plaats van drie Pieter de Jongh in R v. Luxemburg R. v. Nederland te Roosendaal Ronde van Brabant start te R'daal Program-wij zi gi ng Nieuwe rechtervleugel in Ylissingen-team Jeugd sportmiddag te Vlissingen wordt enorm succes SPORT IN 'T KORT Hoofdklasse groot driebanden KNBB AANBESTEDINGEN MARKTEN Voor de eerste maal had aan de Mater Amabilisschool te Goes de uit reiking plaats van de einddiploma's. Aan achttien meisjes, die trouw 3 laar achtereen de cursuslessen volg den, kon de voorzitter, de heer W. Vroóme, de diploma's overhandigen. Het waren de jonge dames: Rie de Witte; Corrie de Crom; Anna Capel lo- Betsie Capello; Catharien Capel lo; Nellie Capello; Rietj« Capello; Gerda van Luijk; Jeanne v. Osch; Dien Polfliet; Rie Bookelaar en Alie v. Rossum te Goes; Jannie Boonman Lewedorp; Tannie v.d. Borght, Hans- weert; Betsie Govers; Toos Remijn en Fien Remijn te Kwadendamme en Cathrien Pompernolle, 's-Heeren- hoek. De bijeenkomst welke ook werd bij gewoond door alle docenten, had plaats in de vakschool voor meisjes en de leidster, mej. Magda Rijk, had er een feestelijk tintje aan gegeven. De heer Vroom zei in zijn openings woord. dat de M.A.-school een groot experiment was geweest. Alle moei lijkheden ten spijt heeft men de gang erin gehouden en spreker geloofde dat het voortbestaan der school thans wel gewaarborgd is. Een groot deel der cursisten volhardde, wat uit de di ploma-uitreiking bleek. Hartelijk fe liciteerde spr. de geslaagden en vond het jammer dat twee cursisten moes ten worden afgewezen. Mej. Rijk dankte de meisjes voor de prettige medewerking en onder vonden vriendschap. Zij las een ge lukwens voor van de diocesaan leid ster, mej. Sterkens, die verhinderd was en complimenteerde op haar beurt eveneens de geslaagden. Nadat de meisjes hun gasten had den laten genieten van hun voor drachtskunst en van hun keukenta lenten, heeft de directrice der Vak school, mej. Weststeijn haar grote bewondering geuit voor de leidster, mej. Rijk. Een belangrijk deel van het welslagen is aan haar te dan ken. Zy kon niet anders dan groot respect betuigen voor haar tact, toe- wyding, volharding en trouw. Ook de andere docenten kregen een goed woord en tenslotte sprak zij de hoop uit, dat de geslaagden alle pro fijt zouden plukken van de geno ten lessen. Kapelaan de Jong prees het verrichte pionierswerk van be stuur, leiding, docenten en leerlin gen. Hij wees op de waarde van ge vormde krachten voor de kerk en Wenste de meisjes een goede toekomst toe. Op een alleraardigste wijze ge tuigde. namens de geslaagden, Rie de Crom, aller erkentelijkheid en overhandigde mej. Rijk een boeken bom Laatstgenoemde waardeerde dit en betuigde ook haar dank aan mej. Weststeijn voor de gastvrijheid en allen nodigde zü uit op de sluitings avond in juli a.s. Als extra attractie werden daarop de gasten getrakteerd op een delica tesse, welke kon worden vergeleken met de acht zaligheden saamgevat in één bokaal. De heer Vroome sprak het slotwoord. Bij de opening van de raad van Yerseke herdacht de voorzitter de overleden ambtenaar in bijzondere dienst, wijlen de heer Zonruiter, als leerkracht aan de openbare school. Enige ogenblikken stilte werden door de raad in acht genomen en oprech te dank werd uitgesproken voor het vele werk dat de overledene, zowel voor de school als voor diverse ver enigingen, heeft gedaan. Bericht is binnengekomen dat 165.775.bij de lening Nat. Wo ningbouw staat ingeschreven als voorkeur voor Yerseke. Van de parti culiere secretaresse van Prinses Bea trix is een schrijven ontvangen met goedkeuring om de naam van de prinses te verbinden aan de nieuwe openbare school. Aan het Mosselkantoor op de ha ven werd 50 ca grond in erfpacht ge geven voor de tijd van 75 jaar. Voor de bouw van een transforma torhuisje aan de ,,Kakeldans" werd een stukje grond gekocht van de wed. Meijaard. Aangezien de stortplaats voor huis vuil vol is werd van de heer L. Paauwe een stuk weiland gekocht, dat door de Ned. Heide Mij in or de zal'worden gebracht. Dank zij het toegewezen bedrag van de Nat. Wo ningbouw zal de Kleuterschool ,,E- ben Haëzer" nu gebouwd kunnen wor den, Deze komt te staan aan de ,,Ka- keldans". Bij de rondvraag werd de bestem ming oude openbare school nog even besproken. Gaarne zullen b. en w. voorstellen dienaangaande tegemoet zien, in hoofdzaak de inrichting van een lokaal voor ouden van dagen. De mogelijkheid om een kraan aan het Havenkantoor te plaatsen, ten ge rieve van de schippers om drinkwa ter in te nemen, zal nader beke ken worden. De situatie in de Lange Ville heeft de aandacht van b. en w. Reeds hebben zij contact gezocht met de bewoners of deze bereid zijn ca. 1 meter van hun tuintje af te staan te noemen. De voorzitter gaf toe dat er nog twee straatjes waren zonder naam, waarop wethouder de Roeyer onder grote hilariteit uitriep: „Dus het is nog maar een snertstraatje ook". Besloten werd de nieuw'aan te leggen straat in de Burenpolder af te wachten. In afwachting van een verzoek van Handelsbelangen, waar van de voorzitter echter nog niets wist en dat een vakantieregeling zou be vatten. ontstond nog al wat rumoer. In principe bleek de meerderheid van de raad bereid, om 'n voorstel, waar mee 2-3 meerderheid van Handelsbe langen het eens zou zijn, in welwil lende overweging te nemen. Hierna ging de raad in geheime zitting. Bijna had de 23-jarige C. O. uit 's- Gravenmoer nog geld toe gekregen toen hy in de Bredase rechtszaal moest terecht staan wegens weder- spannigheid. Dat kwam omdat hij zich op 28 november te Dongen zo behulpzaam had gedragen bij het opbrengen van zijn vriend door de politie. Helaas werden zijn bewezen diensten teniet gedaan door de eer ste minuten van de aanhouding. Toen had hij aan zijn vriend jopen trekken en wel in een andere richting dan die welke de politieman in wilde. En hij had ook nog wild met zijn armen staan zwaaien, waardoor een tweede politieman een tik had gekregen. ,,Maar daar hebben we maar geen procesverbaal voor opgemaakt", zei de als getuige gedagvaarde wacht meester, „want we waren de me ning toegedaan, dat dit per ongeluk was geschied". „Vijftien gulden boete voor de op het juiste moment bygedraaide v. O.", eiste de officier, ,,en vijftig gul den voor de stoute vriend", (niet verschenen, omdat die momenteel er gens op de wijde baren ro'"tdobber- de). De politierechter, mr. Seelen, moest toch even nadenken na deze milde eisen. „Vijftien gulden is wel een beetje weinig", mijmerde hij. „Maar ja, vooruit, voor deze keer dan, maar denk niet, dat het een volgende keer weer zo afloopt", dreigde hij. „Daar kunt u van op aan", zei de verdachte en hij maakte vlug, dat hij de rechtszaal uit kwam, misschien met de gedachte: „De rechter mocht zich eens bedenken". De trekking van de loterij ten bate van het diocesaan buitencentrum Se- ters te Dorst is definitief vastgesteld op zaterdag 31 mei a.s. Z. H. Excellentie de bisschop van Breda benoemde tot districts-aalmoe- zenier van de KJB in het district Roosendaal de weleerw. heer P. Bruyns uit Roosendaal in de plaats van de scheidende D. A., rector C. Moerbeek. De diocesane patrouillewedstrijden zullen dit jaar op 19 en 20 juli wor den gehouden. 17 en 18 mei wordt in Vrouwen polder de 14e nationale verkenners bedevaart naar O. L. Vrouw van den polder georganiseerd. De bedevaart zal dit jaar in het teken staan van het Deltaplan en de intentie is: ,,Dat door de voorspraak van Onze Lieve Vrouw van den Polder, Zeeland ook nu weer bijzonder geholpen zal wor den bij de radicale veranderingen, die het Deltaplan zal brengen". De deelnemende verkenners kampe ren weer aan de voet van de duinen. Bij het kampvuur zal een verhaal verteld worden rondom de vrouw van den polder en in de ingevallen duis ternis zal een biddende en zingende schare met fakkels een hulde bren gen aan de Moeder van de verken ners. Het gaat Hulst f 85.000.kosten om een afzonderlijke tunnel voor voet gangers en fietsers te maken naast de Bagijnenpoort. Het gemeentebe- stuur had aanvankelijk nog hoop, dat men een D.A.C.W.-subsidie zou ont vangen. Gisterenavond heeft de ge meenteraad een voorstel aanvaard tot de bouw van de zeer noodzakelij ke tunnel. De voorzitter, burgemeester A, L. S. Lockefeer, sprak van de hoogst gevaarlijke verkeerstoestand, die ter plaatse bestaat. Een verkeerstelling en het politierapport tonen aan, dat de Bagijnenpoort een bottleneck is en het wordt in verband met de gesta dige uitbreiding van nieuw Hulst steeds drukker. De heer C. van Arenthals vond die rapporten opgeschroefd en als de voetgangers plus de fietsers allemaal door dezelf de tunnel moeten, zou het nog ge vaarlijker worden, vond hij. Nee, nee, zei de voorzitter, en komt een schei ding in de nieuwe tunnel. ,,Dan trek ik mijn woorden terug", zei de heer van Arenthals prompt, maar de voor zitter, wilde dat hij ook de opmer king. als zouden de rapporten van de politie opgeschroefd zijn. zou intrek ken. ,,Dat nooit", aldus de heer van Arenthals, die tenslotte nog een kor te discussie uitlokte over de algemene verkeersregeling in Hulst. Het zal overigens nog wei enige tijd duren alvorens het werk zal zijn voltooid. In deze raadsvergadering werd te vens besloten voor de Reinaertstoet 'n sterk uitkering uit het gemeentelijk cul tuurfonds te doen van f 2000.en een garantie te verstrekken van f 1000. in een eventueel tekort. Omdat de organisatoren van de stoet verscheidene bronnen van in komsten zullen aanboren is de ver wachting gerechtvaardigd, dat de ■garantie niet geëffectueerd behoeft te worden, aldus de voorzitter. Verder voteerde de raad f 41125.voor de aanleg van de verbindingsweg tussen de Zoutestraat en de van der Maelste. deweg," dus via Linieweg en Kool straatje. De leider van de Nederlandse delegatie op de conferentie over het zeerecht in Geneve, prof. J. H.W. Verzijl, heeft medegedeeld dat Nederland, dat tot dusverre met kracht het handhaven van de drie-mijlszone heeft verde digd, een Amerikaans voorstel tot uitbreiding van de territori ale wateren tot zes mijl zal steunen. Hij zei, dat de Nederlandse delega om straat en trottoir te verbreden.tie, na overleg met de regering, tot Tot op heden is de medewerking nog deze concessie had besloten om te zeer gering. voorkomen, dat de conferentie in een Op voorstel van de heer Sinke mislukking zou eindigen. Hij wees sprak de raad zich uit om de vele er de vergadering op. dat de beslis- verdiensten van wethouder de Roeyer sing om tot een compromis te komen te belonen door een straat naar hem De raad van Hoofdplaat besloot met de N.V. Bank voor Nederlandse ge meenten te 's-Gravenhage per 15 maart een geldlening ad 9000.— te sluiten tegen een rente van 8 pet. per jaar en eveneens met de N.v! Bank voor Ned. gemeenten per 1 april 1958 een geldlening ad f 3000— te sluiten tegen een rente van 5,25 procent per jaar. Over het subsidieverzoek van de Stichting Luchtverbinding Z. - Vlaan deren werd i.v.m. het geringe plaat selijke belang en de thans wel zeer moeilijke financiële positie der ge meente afwijzend beschikt, even als over het verzoek om subsidie, van de afd. Zeeland der Archeolo gische Werkgemeenschap West - Ned. De legesverordening werd gewij zigd i.v.m. invoering van de nieuwe toeristenkaart. De kosten van de toe- ristenkaart zullen 0,50 bedragen. Aan de heer C. van Zeele zal een toeslag verleend worden, berekend naar 15 pet. van de premie welke door de Min. van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zal worden toe gekend ten behoeve van de bouw van een eengezinswoning, ter vervanging van de krotwoning. Het plan tot uitbaggeren van de haven in D.A.C.W.-verband is goed gekeurd en de financiering is in or de, maar men wacht nog op officië le toestemming om te beginnen. De kosten van dit werk worden geraamd op 90.000.Er zal zo spoedig mo gelijk mee begonnen worden. De lieer Bleekman zei het jammer te "inden, dat men niet reeds is kun nen beginnen, temeer omdat Hoofdplaat de werkloosheid zeer groot is, nl. op 450 personen 19 pet werkloos. Aan de wegverbetering No Eén - Breskens zal Hoofdplaat een aandeel fan 2747,50 voteren. De vergoeding 1957 voor de bijzon dere kleuterscholen werd vastgesteld Voor de r.-k. Kleuterschool St. Jo- zefzorg te Slijkplaat en de r.-k. kleu terschool te Hoofdplaat resp. op f 2.059,30 en 1.714.40. Het voorschot 1958 van de r.-k. St. Jozefschool en de Christelijke school werd vastgesteld op 4.810— en f 834,17. Aan de commissie veetentoonstel ling te Hoofdplaat werd een subsi die ad 25.— verleend. In de rondvraag informeerde de heer Steijaert hoe het staat met de verbetering vzn de paden op no. Eén. De voorzitter had onlangs de situa tie in ogenschouw genomen, en er is nu een plan in voorbereiding. voor Nederland een ernstig econo misch verlies betekent, in het bijzon der wat betreft de vissery. In het Amerikaanse voorstel wordt namelijk bepaald, dat aan zee grenzende lan den in een zone van twaalf mijl uit de kust dezelfde rechten wat betreft de visserij en de exploitatie van de zeerijkdommen zullen hebben als in hun territoriale wateren. Hierbij geldt echter de bepaling, dat dit niet het recht aantast van schepen van an dere landen, die in de vyf jaar. voor afgaande aan de eventuele aanvaar ding van dit voorstel, de visserij ln deze tweede zesmijlszone hebben uit geoefend. Drie voorstellen Gisteren is de laatste algemene riebatvergadering van deze UNO-con- ferentie over het zeerecht begonnen. De eerste indruk is, dat de situatie bijzonder verward is. Er zal gestemd moeten worden over de drie voorstellen, welke uit de smeltkroes van debatten en com' missies tevoorschijn zijn gehaald. Ten eerste: een variabele territo riale zone, maximaal van 12 myl. Ten tweede: een zesmijlen zone plus daarbuiten een visseryzone van zes myl. Ten derde: een aanvulling op het tweede, samen met het tweede inge diend. waarbij de bestaande visrech ten in de visserijzone gehandhaafd worden Dit bedrag vertegenwoordigt de 35 procent, die de gemeente in de aan leg van deze weg moet bijdragen: de overige 65 procent financieerf de pro vincie. Op de overige in deze raad be handelde onderwerpen hopen wij na der terug te komen. De Finse regering, die vier maan den geleden werd gevormd, is giste ren in een vertrouwensvotum versla gen. De vertrouwenskwestie was aan een sociaal-democratische motie ge koppeld, die op deze derde dag van het parlementsdebat over de prijzen van landbouwprodukten werd gesteld. (Het zakenkabinet van premier Rai- ner von Fieandt was in het najaar van 1957 na de val van Sukselainens regering gevormd). De stemmenverhouding was 143 te gen 50. In de motie verweten de sociaal democraten en de landbouwpartij de regering niet tydig genoeg maatre gelen tegen prijsverhoging te hebben getroffen. Ook de communisten stem den voor de motie. DE JEUGDGEVANGENIS in Wenen is zo overvol, dat men de betere ele menten niet meer van de andere afgescheiden kan houden. Men denkt riale zone, maximaal van 12 myl. Ten I over een tweede jeugdgevangenis. In de algeloven week hebben enkele mensen ons kennelijk met veel te hoge opvattingen in zake onze zwijgzaam heid een stuk of wat specimina van merk waardige corresponden tie getoond, welke het waard zijn om even te worden omhooggestoken, opdat ieder er even een blik op kan werpen. Mis schien is er namelijk iemand die er even om kan glimlachen, en dan vinden wij de moeite reeds alleszins beloond. Zo zagen we een brief kaartje waarop iemand uit Oudenbosch inlich tingen vroeg over Zeeuwsch-Vlaanderen aan iemand in Brugge. Een heel gewoon kaar tje, maar hoe langer je erover gaat nadenken, hoe gekker het wordt. Meende de schijver dat men te Brugge meer over Zeeuwsch-Vlaande ren weet dan men over het algemeen in Neder land 'aan kennis bezit inzake het land tussen Schelde en grens? Zo ja, zou het dan misschien kunnen zijn, dat des kaartschrijvers mening juist is....? Een andere briefhet gemeentebestuur van Hulst om dan maar man en paard te noe men verleende aan de leiding van de Speel- schaar „De Graal" uit (het hierboven reeds ter sprake gekomen) Brugge vergunning en kele malen in de stad op te treden. De stads magistraten tekenden daarbij aan, welke vlag gen deze jeugdige en enthousiaste Vlamingen mochten meevoerendat waren de Nederlandse en de Belgische natio nale vlaggen en de groepsvlag. Dit houdt dus, om elkaar deze keer eens geen mietje te noe men, het volgende in: géén Vlaamse leeuw in de optocht, jongens. Op zich kan men het hier mee eens of oneens zijn, maar daar blijven wij buiten. Wij willen alleen maar, zonder enige boze bijgedachte, rvijzen op wat er bovenaan die zelfde papieren brief stond, nl. in het stads wapen van Hulst: een fiere, door-en-door Vlaamse leeuw. Om met de vaderlijke instemming der overheid zaken te mogen doen, moet men over enige kasten vol papieren be schikken. Uit die papie ren verzamelnaam voor diploma's, vergun ningen, verloven en wat er meer komt kijken moet blijken dat men als zakenman alles van het vak afweet. Zo moet men, om een glaasje bier te mogen tappen, een halve scheikundige in genieur zjjn. Wie als be grafenisondernemer wil slagen, dient te weten waar het voor kisten ge schikte hout groeit, of schoon er nog nimmer door een klant van een dergelijke ondernemer een klacht is ingediend. Een schoorsteenveger moet het roet van an traciet a f 14,50 per hon derd kilo onmiddellijk kunnen onderscheiden van het roet dat kolen van 14,75 achterlaten, want het is duidelijk dat een schoorsteenveger die zulks niet kan, een on deskundige prutser is, wie men onmogelijk toe gang tot het dak kan verlenen. Een marskra mer in potloden kan pas dan met zijn kraam op mars gaan, ivanneer hij een studiereis heeft on dernomen naar de Liba non, waar Immers de ce ders groeien van welker hout men de potloden maakt. Daarna nog een stuk of zeven vakdiplo ma's, een koffertje vol ventvergunningen.... en dan kan hij meteen met pensioen, want dan is de tijd wel voorbij. Dat is de degelijkheid van ons vaderland, dat met zijn paperassenwin kei de gezamenlijke Ne derlandse papierindu strie welstand brengt De middenstanders zijn over deze grondigheid zéér enthousiast. Zij stu deren met liefde en toe wijding. Zo is er een we duwe die haar van ouds her bestaand winkeltje in allerhande waren vanaf petroleum via kleef pleisters tot klom pen en sigaretten aan een haar vertrouwd en betrouwbaar vo orko mende relatie wil over doen. Die weduwe dreef de winkel tientallen ja ren zonder enige vak kennis en tóch kwa men er klanten! en de opvolger heeft thans reeds veertien van de ze venendertig te behalen vakdiploma's en andere papieren. Maar goed: wat ons in verband met wat we hierboven uiteenzetten zo boeide, is die opmer king van die Zeeuwsch- VI. winkelier die, toen er een ambtenaar van de gemeente kwam om te noteren hoeveel uni forme vuilnisemmers voornoemde winkelier (verplicht) wilde kopen, nuchter informeerde: mag ik uw vestigingsver gunning en uw vakdi ploma in de metaalwa- renbranche even inzien? s Zondags zal men een tocht ma ken over de mond van de Ooster- schelde naar de Deltawerken by Vee- re en in patrouillewedstrijden zullen alie patrouilles werken om in het be zit te komen van de grote wissel totem. Momenteel is deze totem voor de tweede maal achtereen in het be zit van de Kievietenpatrouille van de Sint-Franciscusgroep in Breda. Op 31 mei en 1 juni wordt op het buitencentrum Seters te Dorst het diocesaan gildetoernooi gehouden. Eveneens op Seters vindt op 28 en 29 juni de diocesane kaderschouw van Jong Nederland plaats. De diocesane koempoelan voor alle leiders en leidsters van de verkenners KJB bisdom Breda vindt plaats op 12 en 13 september op het buiten centrum Seters te Dorst. De heer P. Broek uit Waalwijk werd benoemd tot districtscommissaris van .Jong Nederland" in het bisdom Den Bosch. De heer H. Pelckmans, verkenners leider uit Ryen ontving de wood- badge en is hierdoor als nieuwe gil- well-leider aan het Bredase diocees toegevoegd. De Ronde van Luxemburg, van 13 t.m. 16 juni is samengesteld uit vier etappes. Op vrydag 13 juni rijden de 42 renners (zeven ploegen van zes man) van Luxemburg naar Ditterdin- gen (204 km)op 14 juni een tijdrit over 72,3 kilometer te Bettingen (op het parcours, waarop in 1952 de strijd om het wereldkam pioenschap werd gehouden), vervol gens een rit over 210 km van Bettin gen naar Diekirch en tenslotte de etappe Diekirch-Luxemburg (180 km) Charly Gaul is kopman van de ge mengde Luxemburgs-Italiaanse fae- ma-ploeg. Nederland wordt vertegen woordigd door de equipe van „Ero- ba", waarin o.m. Piet de Jongh, Piet van den Brekel, Jet Lahaye en Martin van der Borgh zijn opge nomen. Deze renners zullen dus niet voor de Ronde van Nederland starten. Door het wielercomité Roosendaal is met de organisatoren van de Ronde van Nederland overeengekomen, dat de finish van de voorlaatste etappe van de Ronde van Nederland op za terdagnamiddag 21 juni a.s. te Roosen daal zal plaatshebben. Zondag 22 juni om 1 uur wordt ge start voor de laatste etappe naar Am sterdam. Ter gelegenheid van deze tiende ronde van Nederland zal door het wielercomité een voorwedstrijd voor amateurs worden georganiseerd op het bekende parkoers Parklaan Spoorstraat. De finish van de op 7 en 8 juni te verrijden Ronde van Brabant zal te Roosendaal plaats hebben op de Park laan. Door het wielercomité Roosen daal zal op die dag een voorwedstrijd voor nieuwelingen worden georgani seerd. In het wedstrijd program ma voor zondag (morgen) zyn de navolgende wijzigingen aangebracht: UITGESTELD: Brabantia-Sportclub Emma (IC): Hulst-SARTO (2 B). INGELAST: METO-Axel (3 C). Voor het ereklasse-kampioenschap van de Nieuwe Nederlandse Biljart Bond. kader 71/2. zyn vrijdagmiddag te Uden de partijen voortgezet. De uitslagen luiden: Mol Metz 199 300 15 78 15 74 13.26 20.— De Ruyter Jacobs 272 300 22 76 22 98 12.36 13.63 Scholte Jansen 300 241 13 60 13 58 23.07 18.53 De Nys Van Oosterhout 167 300 26 23 26 107 6.42 11.53 De avondpartijen Jacobs 300 De Nijs 130 27 27 88 30 11.11 4.81 Het heeft de Fransen goed gedaan, dat Anquetil, al kon hij dan niet winnen, tijdens ParijsRoubaix zijn meesterschap weer eens heeft bewezen. De berichten omtrent zijn vorm waren niet erg geruststellend. Anquetil heeft intussen Jacques Goddet gebeld. Hjj zou gezegd hebben: „Myn beslissing is genocmen. Ik voel mUn vorm terugkeren. Ik zie kans de Tour te winnen." Anquetil houdt nu zelfs zijn kandidatuur voor de natio nale ploeg staande, als daarin ook Louison Bobet zal ryden. Louison heeft nog geen definitieve beslissing genomen. Men verwacht, dat hij echter over uiterlyk twee weken van zich zal laten hopen. Ook op andere wijze heeft Parijs-Roubaix olie op de golven geworpen. De Fransen leefden in de overtuiging, dat de Belgische renners dit seizoen onbetwist sterker waren. Ze beweren nu, dat er nauwelyks sprake is van enig krachtsverschil. Het oordeel van de Franse renners, die Parys- Roubaix hebben gereden is minder optimistisch (voor de Fransen). Jean Bobet zei: „Ze ryden ons de hoek in." Anquetil: „Parijs-Roubaix heeft me duidelijk gemaakt, dat we het ty- dens de Tour de France buitengewoon zwaar zullen hebben." Forestier: „In de vlakke koersen zijn wij beslist niet sterker dan de Belgen." Louison Bobet: „Er stond enorm veel wind en het was bitter koud. Daarom geloof ik, dat een vergelijking onmogelyk is." Reeds meer dan 1300 journalisten en 200 fotografen, cineasten, radio- en t.v.-reporters zullen in juni a.s. de wedstrijden van het eindtoernooi om het wereldkampioenschap voetbal- verslaan. O.m. zullen 40 omroeporga nisaties w.o. zes uit Brazilië reportages verzorgen. De eerste ploegen, die in Zweden arriveren zyn die van Frankryk en Paraguay. Zy hebben reeds met in gang van 20 mei a.s. gereserveerd. Het Engelse team wordt als laatste verwacht, op 5 juni drie dagen voor de wedstryd tegen Rusland. Op reis naar Zweden mogen de deelnemende ploegen twee oefenwed strijden voor publiek spelen: op de onlangs door de Zweedse voetbalbond bekend gemaakte voorwaarden. E- ventueel mag het aantal oefenduels nog worden uitgebreid, mits dan de wedstrijden voor het publiek gratis toegankelijk zijn. De Zweedse Voetbalbond heeft ze ven in Italië spelende profs geselec teerd voor het nationale team. Zij zijn opgenorpen in een groep van 40 kandidaten, waaruit de definitieve ploeg (22 spelers) zal worden samen gesteld. De ..Italiaanse" Zweden zijn Bengt Gustavson. Kurt Hamrin. Nils Liedholm, Bengt Lindskog. Carl Pal mer. Arne Selmosson en Lennart Skoglund. De V.C. Vlissingen gaat morgen met een gewijzigde opstelling naar Boxtel. De rechtervleugel, welke bestond uit Jan de Nooyer en Jo Klein jan, is namelijk vervangen door Jaap van Maris als rechtsbuiten en Kees Stroo als rechtsbinnen. Adrie Stroo bezet de middenvoorplaats, terwijl Henk de Nooyer en Pierre van der Schraaf de linkervleugel vormen. Middenlinie en achterhoede bleven ongewyzigd. Vanmiddag om twee uur begint de massale jeugdsportmiddag te Vlissin. gen, waaraan meer dan 500 jongens en meisjes van de sportverenigingen Marathon, Olympia, Vedo, Walche ren en Vlissingen deelnemen. Zij zul len zich kris-kras door de stad be wegen om op verschillende plaatsen bepaalde proeven af te leggen. Een 100-tal functionarissen van de deelne mende verenigingen zorgt voor een vlot verloop. De wedstrijd bestaat uit de volgen de onderdelen: hardlopen, versprin gen, balwerpen, baltrappen, vragen over eigen sport, algemene sportvra- gen, verkeersvragen, vragen algeme ne ontwikkeling, algemeen vormende vragen en spelregelvragen. De pos ten zijn gevestigd in de Alhambra, de Luxor, de zaal van het Belgisch Loodswezen, de school Bouen Ewout- straat, de school Irislaan, de kleed kamers aan de Irislaan en Basken- burg, de Sintelbaan en het Arodaveld, Alleen de sintelbaan en het Aroda veld zyn voor ouders en belangstel lenden toegankelijk. v. Oosterhout 300 Mol 186 23 23 62 51 ZATERDAGAVOND (heden) worden in de gymnastiekzaal aan de Grote Markt te Vlissingen volleybalwed strijden gespeeld tussen de selectie teams van Walcheren eh Zuid-Beve land. OVEREENGEKOMEN is nu, dat Man chester United op 8 mei in de halve finale om de Europese voetbalbeker te Manchester tegen F.C. Milau zal spelen. NIET KLAAS SCHIPPER, doch Leo Horn jr. zal op 26 april a.s. te Zwolle de wedstrijd tussen de za 13.04 tetrdagelftallen van Nederland en 8.08 Frankrijk leiden. De motorsnelheidsraces, die dit jaar op 15 mei op het circiut van Etten zullen worden gehouden, belo ven een bijzonder karakter te krij gen doordat de sportcommissie van de KNMV heeft bepaald, dat aan de ze wedstrijden ook senioren kunnen deelnemen. Het is voor de eerste maal, dat dit in Etten staat te gebeu ren. De sportcommissie van de KNMV heeft de laatste maanden voortdu rend onderhandeld met de west- Brabantse motorclub. Op hun verga deringen hadden de seniorleden van de KNMV er op gewezen, dat zij in Nederland over zo'n weinige start gelegenheid beschikten. De sport commissie trachtte hierin verbete ring aan te brengen en daarom wer den er onderhandelingen gevoerd met Etten, dat natuurlijk alles voel de om ook senioren aan het vertrek te krijgen, maar dat tevens de mid delen moest vinden de wedstrijden van deze beroepsrenners te financie ren. De organisatoren vonden die mid delen en lieten vrijdag een brief uit gaan naar de KNMV, waarin zij mee deelden akkoord te gaan met de ge dane voorstellen. 100 coureurs De motorraces van 15 mei zullen door deze maatregel meer dan 100 renners naar Etten brengen, want gaan de senioren de hoofdschotel vor men van het programma, het spreekt vanzelf, dat ook de junioren aan het festijn deelnemen. De west-Brabantse motorclub is thans reeds b^zig het circuit op en kele punten té verbeteren. De voor bereidende werkzaamheden voor een zo'n omvangrijke organisatie als mo torraces zyn in volle gang. De 17e partij uit de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Smyslov en Bot- winnik is na de 49e zet in remise geëindigd. De stand is nu 10-7 in het voordeel van Botwinnik. Vrijdagmiddag is het toernooi om het kampioenschap van Nederland hoofdklasse groot biljart driebanden te Amsterdam voortgezet. De uitslagen van de derde ronde waren: Lieshout 23 34 7 0.676 Lorist 45 34 6 1.328 De Haan 45 77 5 0.584 Tournier 35 77 3 0.454 De Leeuw 45 43 6 1.046 Kruythof 20 43 3 0.465 Kok 43 69 3 0.623 Heinsman 45 69 3 0.652 DIJKVERZWARING KRUININGEN Gisteren werd door het bestuur van het waterschap Kruiningen aan besteed het verzwaren van de zeedijk. Hoogste inschrijver was J. Hoogeste- ger, Wemeldinge 48.965 en laagste K. Lucasse, Walsoorden 33.300. Voor het teerwerk was de hoogste inschrij ver Nout, Wijk bij Duurstede 34.800 en laagste M. Hol. Hulst 29.965, WEGENAANLEG IN BERGEN OP ZOOM. Op het bureau van gemeentewerken te Bergen op Zoom is aanbesteed het uitvoeren van grondwerken en ver hardingen in de Casper Fagellaan, Augustalaan en de Stalenbrugstraat in het uitbreidingsplan „De Zeekant". Er werd als volgt ingeschreven: Fa. Brand Barendrecht. 's-Gra- vendeel, 63.900; N.V. van Splunder's Aann. m„ Ridderkerk 85.000; N.V. Aug. van Dijck-Petit, Bergen op Zoom 84.300; W. van Vossen en Zonen, St. Annaland 78.475; Aann. mij. Schaper en de Bont, Raamsdonk 88.550; Fa. Duinhouwer en Zonen, Goes 82.500; C. Verwater, Breda 89.000; J. Ver water, Made 85.500. De raming bedroeg 75.600. HERSTELWERKEN TE OOSTBURG. Door het ingenieursbureau van Has selt en de Koning werd in het ge meentehuis te Oostburg aanbesteed he, herstel van een Bastion met bijbeho rende werken, gelegen tussen Vesting straat en Prins Mauritsstraat. De uit slag van de aanbesteding was als volgt: N.V. Aannemersbedrijf C. J. Kooy- man te Son 93.500: J. K. den Oude, Biervliet 61.875; K. Lucasse, Wals oorden 56.000, C. D. de Ruysscher, Biervliet 55.700; Wed. P. Toussaint en Zoon. Cadzand 51.220; Aanne mersbedrijf E. L. K., Schoondijke 51.000; P. Mollet, Hoofdplaat 49.000. GOES, 18 april. Witlof A I 65-77; id. All 58-61. id. BI 64-66. id. afwijkend 41, id. stek 28, stoofsla 30-31, uien, stek 3, peen, afwijkend 8, prei 53-56, an dijvie 95-103, rabarber 58-67, aardap pelen 11-15, lamsoren 91-96, spinazie 87-101, kropsla AI 17-20, id. All 13-15, id. BI 12, id. Bil 8-11. bloemkool BI 54-56, id. C afwijkend 22-35, radijs 15- 20, selderij 6-12. KAPELLE, 18 april. Jonathan fa- br. 52; idem rotvlek 12, groenten: spinazie 6875, kropsla Al 1316, BI 13, Witlof Al 84—87, BI 74, ra dijs 1619, prei 46, rabarber 63. De eerste rabarber werd vandaag aangevoerd door de kweker J.M. Fraanje van Biezelinge. LEEUWARDEN. 18 april. 105 stie ren, van 2.703.05, 425 vette koeien, ie kw. 2.70—3.02. 2e kW. 2.50—2.69, 3e lew. 2.2.49, 2589 melk- en kalf- koeien 6001050, 225 pinken, vette en graskalveren, pinken noteren van 300 600, vette en graskalveren 250—450, 1592 nuchtere kalveren 3548, 1071 vette weideschapen en lammeren, vette weideschapen noteeren van 80 100, lammeren van 6095, 233 vette varkens, oude varkens noteren 1.45- 1.60, vette biggen 1.701.75, outzers 1.681.74, 153 biggen en lopers, big gen noteren 25.50, lopers 51.80, 29 bokken en geiten, geen notering. 85 paarden 600900, totale aanvoer 6517 stuks. Overzicht: stieren, aanvoer ruim, stemming willig, prijzen prijshou dend. Melk- en kalfkoeien. aanvoer zeer ruim, stemming rustiger, pry- zen lager. Pinken, aanvoer ruim, stemming goed, prijshoudend. Vette en graskalveren, aanvoer ruim. stem ming goed, prijshoudend. Nuchtere kalveren, aanvoer zeer ruim. stem ming slecht, prijzen lager. Varkens, aanvoer kort stemming rustig, prijzen iets lager. Biggen en lopers aanvoer matig, stemming rustig, pryzen ge lijk. Schapen, aanvoer ruim. stem ming rustiger, pryzen gedrukt. Lam meren. aanvoer ruim, stemming rustiger, pryzen gedrukt. Paarden, aanvoer ruim, stemming matig, prys- houdend.

de Stem | 1958 | | pagina 15