Brugklasse bepleit 1 STEM-FEUILLETON Agfa Silette Vier soorten van VHMO Wat men voor Expo55 betaalt EXPO-WENKEN VOOR AUTOMOBILISTEN 11 iagHail pcjltcw VRIJDAG 18 APRIL 1958 11 WEER EEN ONDERWIJSRAPPORT Nu is liet wachten op de Raamwet Overval op oude man in Den Helder trjwmrs&sr L'S; WIM BOERS VIERDE BLAD (Advertentie) (Van onze onderioijsmedewerker) Er is weer een rapport verschenen. Het krioelt langzamerhand van of ficiële en officieuze publikaties over de op til zynde veranderingen. Typerend is dan ook een passage uit de Slotopmerkingen uit het hier besproken rap port: „De (hier) gedane voorstellen bevatten in feite vrijwel geen enkel punt dat niet reeds op enigerlei wijze, hetzij in vroegere wetsontwerpen, hetzij in een der vele rapporten, nota's en andere publikaties, die aan deze materie in de loop van deze eeuw zijn gewijd, aan de orde is geweest". Men lette hier speciaal op het veelzeggend: in de loop van deze EEUW Maar, vervolgt het rapport: „De meningsverschillen hebben tot nu slechts stilstand veroorzaakt en de ontwikkeling, zelfs op punten waarover geen verschil van opinie bestond, belet". In rond Nederlands betekent dit: het wordt hoog tijd dat er nu eindelijk eens iets van al die papieren plannen wordt uitgevoerd! in ruime kring met name de plannen t.a.v. de klassieke talen fel worden aangevallen. Nog onlangs echter toon de de minister in de Kamer, dat hij op dit punt resoluut de knoop wil doorhakken. Het ULO, dat zich reeds ernstig be dreigd voelde door de inhoud van de Tweede Onderwijs-Nota, ziet zich ook in het Inspectie-Rapport een om vorming tot MAVO toegedacht. Daar toe zou gebroken moeten worden met het, volgens de studie-groep: te zwaar belaste, eindexamen, waaraan geleidelijk zovele maatschappelijke rechten zijn toegekend, dat de oplei ding daardoor te zeer wordt be ïnvloed. Dit onderwijs heeft daardoor, vol gens het rapport, een beroepsvor mend karakter gekregen in de rich ting van de administratieve beroe pen. Het toekomstideaal zou nu zijn dit schooltype een brede functie te doen vervullen, zeker in de eerste 3 studiejaren. Pas in een eventueel 4e topjaar zou van een beroepsvor ming sprake mogen zijn. Op deze wijze bleven langer doorstromings mogelijkheden behouden met neven- liggende vormen van onderwijs, voor al wanneer op dit niveau een school gemeenschap zou worden tot stand gebracht. Een belangrijke vereenvou diging van het eindexamen zou bo vendien tijdens de studie meer arm slag geven aan een brede culturele vorming. Zoals de omschrijving in dit Inspectie-Rapport luidt, lijkt het ons dat een verwerkelijking van dit idee mogelijk is binnen het bestaande ULO. waar men immers reeds lange tijd op eigen initiatief in deze richting streeft. Docenten Interessant is nog het voorstel t. a.v. de bevoegdheden der docenten Enerzijds houdt het rapport staande dat op dit punt momenteel te hoge wettelijke normen worden aangelegd, van de andere kant wordt met na druk betoogd, dat het peil van het onderwijs voor een belangrijk deel En, zoals de geachte lezer weet, er gaat binnenkort iets gebeuren. Reeds circuleert het ontwerp van de zg Raam-wet van minister Cals on der diverse groeperingen in het on derwijs en zeer binnenkort valt de presentatie van dit langverwachte stuk aan de Staten-Generaal te ver wachten. Men weet intussen ook, dat in de te verwachten raam-wet niet op alle punten rekening zal worden gehouden met de voorstellen uit het bovengenoemde Inspectie-Rapport. Hierdoor wordt het enerzijds een overbodige, anderzijds een voorbari ge onderneming om thans uitvoerig in te gaan op de merites van het onderhavige stuk. Immers, pas na de werkelijke indiening van het ont- werp-Cals kan een gedetailleerde vergelijking der diverse voorstellen plaats vinden. Dat dit Rapport toch nog, men zou kunnen zeggen; op het nippertje, gepubliceerd wordt, heeft intussen de belangrijke verdienste, dat hierin straks een interessante vergelijkingsfactor geboden wordt bij de debatten over het wetsontwerp: in en buiten de Kamers. Op de eerste plaats wordt uitge gaan van een meer autonome positie van het basis-onderwijs. De sterke druk op het lager onderwijs uitge oefend door de toelatingsexamens der scholen voor voortgezet onder wijs moet worden opgeheven. Wij herinneren hier aan het recen te Rapport over het Brabantse L.O. waarin de training van kandidaten voor allerlei toelatingsexamens niet minder dan poppenkast werd ge noemd. In de plaats hiervan treedt enerzijds binnen het basisonderwijs een zg. natuurlijke differentiatie, via moderne onderwijsmethoden, die de leerling uitnodigen volgens eigen aanleg en tempo te werken en deze factoren dus tegelijkertijd te open baren, anderzijds een selectie over langere tijd in de aanvang van het voortgezet onderwijs. Brugjaar Dit voert ons tot een tweede typi sche gedachte: de proefklas en het brugjaar. Wanneer voor de toelating van een leerling tot enigerlei vorm van voortgezet onderwijs een nader onderzoek gewenst is. zou dit kind voor korte tijd, 16-24 lesuren kunnen worden uitgenodigd, de aan wezige capaciteiten te demonstreren. Het brugjaar is gedacht als aan loopjaar, direct volgend op het basis onderwijs. In deze maanden gaat het er niet om, de leerling te selecteren d.w.z. toe te laten of af te wijzen voor een bepaald schooltype, doch het doel is, te kunnen besluiten, welke ver dere studie voor elk kind de meest geschikte is. Misschien lijkt dit op het eerste gezicht hetzelfde, maar toch is er een wezenlijk verschil tus sen selectie en determinatie. De eerste werkt negatief: de afge wezene weet alleen dat een bepaalde schooldeur .gesloten zal blijven; de tweede is positief: men krijgt een concreet studie-advies. Wil de deter minatie bruikbaar zijn, dan zullen de brugklassen aan de onderscheiden schooltypen zoveel mogelijk een ge lijksoortig program moeten volgen. Slechts dan immers zal het kunnen bestaan, dat men leerlingen uit de brugklas naar andere schooltypen verwijst, zonder dat daarmede direct een studiejaar verloren zou zijn ge gaan. Hieruit volgt o.a. dat de klas sieke opleidingen bereid zouden moe ten zijn, het Latijn uit het eerste schooljaar te schrappen. Tijdens dit» bruriaar zouden de leerlingen on- der. de intensieve leiding een obser vatie moeten staan van een kleine v?ro?in docenten onder leiding van een hoofdleraar, die over gespecialiseer- pedagogische en didactische kennis beschikt. Eindexamens De duidelijke bedoeling, het onder- Wijs zoveel doenlijk aan te passen bij de individuele talenten van de leer ling. heeft natuurlijk eveneens con sequenties voor de eindexamens In gematigde vorm wil men de moge hjkheid scheppen tot een persoonlijke afgrenzing van kern- en keuze-vak ken. Kennelijk is men huiverig naar onze mening terecht voor een zover gaande doorvoering van dit idee als Amerika kent." Doch enige speling wil men de student toch la ten. Hierdoor zal het mogelijk worden dat het examenrooster niet meer dan b verplichte vakken telt, een bedui dende vereenvoudiging, die plaats vrij maakt voor een dieper doordringen op de gekozen vakgebieden. Op het gebied der moderne talen ligt hier nog de mogelijkheid, een splitsing te maken in talen, waarvan men zowel het actieve als het passieve gebruik moet beheersen en talen, waarbij men met een vertaling naar het Ne derlands zal kunnen volstaan. Zeer uitdrukkelijk wordt intussen gesteld, dat men niet moet trachten het eindexamen geheel of te schaf fen: een groot aantal positieve waar den, zowel voor de kandidaat als voor het peil van het onderwijs worden daartoe vermeld. Splitsing in vieren Zoals te verwachten was zijn de wijzigingsvoorstellen voor het Voor' bereidend Wetenschappelijk Onder wijs (thans: gymnasium, lyceum hbs) het meest opzienbarend. Het In- Secctic-Rapport doet het voorstel, hier tot een splitsing in vieren over te gaan. Programma A geeft dan de typisch klassieke vorming. Program B laat het Grieks vallen. C en D zien uVan be'de oude talen en richten zich meer naar de wiskundig-natuur kundige. respectievelijk de sociaal- ecnomische kant. Het is bekend, dat Wat kost een bezoek aan Expo '58? Een belangrijke en momenteel veel gestelde vraag. Hier is het antwoord erop: De toegangsprijs bedraagt 30 fr., be halve op 1 mei en 21 juli want dan betaalt men maar 20 fr. Kinderen van tot 12 jaar betalen ook 20 fr., ter wijl kinderen onder de 6 jaar, ver. gezeld van hun ouders, gratis toe gang hebben. Men kan een abonne ment voor de gehele duur van de tentoonstelling nemen en dat kost dan 500 fr. Ook zijn familieabonnementen en groeps-abonnementen mogelijk. Groepsbezoeken kunnen worden aangevraagd. De toegangsprijs tot het Atomium loopt van 30 tot 60 fr. De toegang voor ..België 1900" is 25 fr. Het Internationaal Paleis der kunsten vraagt 20 fr. De toegang tot het lunapark is vrij, behalve natuur, lijk de attracties aldaar. Aan de vele reeds bestaande rapporten betreffende de re organisatie van ons nationale onderwijsstelsel werd er enige tijd geleden weer een toege voegd onder de titel: Rap port van een werkgroep uit het Rijksschooltoezicht over de in richting van het voortgezet onderwijs". Het betreft hier de arbeid van een tiental inspec teurs uit diverse takken van onderwijs, die onder voorzit terschap van mr. ir. M. Goote inspecteur-generaal van het onderwijs, van de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen de opdracht hadden ontvangen, zich te beraden over de inrichting van het voortgezet onderwijs. Aan dit rapport wijdt onze onderwijs- medewerker hierbij een be schouwing. wordt gegarandeerd door de be voegdheid der leraren. De Inspectie- groep stelt voor, de thans hierom trent bijzonder ingewikkelde regelin gen te vereenvoudigen tot 3 bevoegd heidsgraden, waarop de salariëring steunt met voldoende markante ver schillen, dat hierdoor de studie voor een hogere bevoegdheidsgraad wordt gestimuleerd. Dit alles, wij zijn het ons wel be wust, klinkt zonder nadere lectuur van het volledige rapport misschien somtijds te vaag of te simplistisch. Het was ook slechts onze bedoeling aan de hand van enkele opvallende gedeelten een indruk te geven van de richting waarin dit Rapport is op gezet. Het wachten is nu op de Raam- wet-Cals. ZEER VOORDELIGE AANBIEDING KLEIN BEELD CAMERA'S Deze 3 Silettes zijn uitgerust met de prachtige, op kleu ren gecorrigeerde AGFA APOTAR lens en zijn voor zien van een sneltrans- porthandel voor de film. die gelijktijdig de sluiter spant. Vanzelfsprekend: flitscontact. Bovenge noemde prijs verschillen hebben betrekking op de sluiters: PRONTO (met zelfontspanner) PRONTOR SVS (meer tijden en eveneens zelfontspanner) COMPUR RAPID (de sluiter van topklasse). Het Agfa camera-assortiment biedt U nog veel méér. Vraag brochures aan Uw fotohandelaar of bij de Agfa Amateur-Service-Dienst, Postbus 98, Arnhem. Oceaamwemmen De Parijzenaar Maurice Tondu wil proberen over de Atlantische Oceaan te zwemmen, als hij fabrikanten kan vinden, die hem willen betalen wan neer hij bij zijn poging reclame maakt voor hun artikelen. In een brief aan de ..San Francisco Chro nicle" heeft hij gezegd, dat hij op zijn overtocht een vlot voor zich uit wil duwen met produkten van zijn sponsors" er op. Hij stelt als voor waarde, dat hij, als hij de tocht moet opgeven nadat hij meer dan veertien dagen heeft gezwommen, het geld dat beschikbaar gesteld is, mag hou den. Als hij om het leven komt, moeten zijn erfgenamen de helft van het geld krijgen. (Advertentie) Twee onbekende mannen zijn via de achterzijde van de woning, die niet afgesloten was, binnengekomen in het huis van de alleenwonende 74- jarige heer H. Bakker te Den Hel der. De heer Bakker werd even na middernacht wakker door gefluister in zijn slaapkamer. Op zijn vraag wat zij in huis deden, wierp een der indringers zich op hem. Bij de daar op ontstane worsteling werd de oude man aan het hoofd lelijk toegetakeld. Op zijn hulpgeroep verdwenen de mannen. Later bleek dat zij uit een jaszak van de heer B. een bankbiljet van f 25,- hadden ontvreemd, bene vens zijn sleutels. Door de duisternis heeft de heer Bakker geen signale ment van de overvallers kunnen op nemen. IS NOG ZO HÉÉRLIJK JONG, ZO ÉCHT EEN HL.&D VAN DÉZE TUD Dit is het geheim waarom al wat jong is en zich jong voelt, onweerstaanbaar aan getrokken wordt door dit fleurige blad met zijn hartverwarmende gezelligheid. Let de komende weken eens extra goed op MARGRIET met haar verrassende inhoud! Alléén MARGRIET kan zóveel bieden, want... MARGRIET is verreweg het grootste blad van Nederland. 7) zeker van zijn? En wóu ze er zeken se evenmin gedaan, maar die had van zijn? natuurlijk maar een enkele keer een Bij die gedachte schoot ze van kort briefje geschreven. Lance had schrik overeind. Hoe kon ze er zelfs bladzijden geschreven, levendige be- maar aan twijfelen dat ze van Lan- schrijvingen van plaatsen waar ze ce hield als ze hem zo erg miste? naar toe waren geweest en dingen Als de gedachte aan hem, voor een of die ze gezien hadden. Met Leila? ander adembenemend meesterwerk Toen kwam Lance weer naar huis, in het Louvre met Leila Appelby en met zijn innige kus nog warm naast zich, zo'n steek van pijn door op haar lippen, viel het haar heenzond? moeilijk haar onrust te Maar Lance wilde dat ze haar Als het tenminste onrust was ge werk opgaf en dat wou ze niet. weest. Zeker was ze daar eigenlijk Zc praatten er tegenwoordig GORDIJNEN Leerlingen van een middel- I bare school te Oswego begon- nen enkele weken niet flauw met de bouw van een ruimte- J schip. Men heeft de plannen om het geval te voltooien ech- ter opgegeven, want de jon- gens kregen hooglopende ru- 'zie met de meisjes-leerlingen, j die gordijntjes voor de ramen i van het ruimteschip wilden hangen. De meisjes hielden voet bij stuk en de jongens verloren. Ze legden het bijltje j er bij neer. I gulden gewonnen, omdat ze zo'n goed idee in de ideeënbus had ge gooid. Het behelsde de gedachte, dat haar eigen baantje eigenlijk helemaal niet nodig was. Onze Myrthe is inmiddels ontslagen. Honger In Cincinnati vroeg James Hart met tranen in de ogen om medelij den van de rechter, die hem wegens een overval op een warenhuis voor zich kreeg. „Ik heb geen werk en mijn vrouw en twee kinderen le den honger", aldus onze James. „Al lemaal goed en wel", antwoordde de rechter, „maar in de beschuldiging staat, dat u met wijn en bier ter ■waarde van 50 gulden aan de haal bent gegaan". Hart was daarmee uit. gepraat. boeken stond, daar was een hoopvol sloppen bemoeien. Jouw bedje is ge- woord, een aanmoedigende glimlach, spreid. Jane, als je nu maar..." vaak even nodig als het afgege- „Maar wie zegt dat ik m'n bedje ven recept of de vereiste behande- graag gespreid wil hebben. Als ik nu ling. De oude dokter zou zich op een eens liever de armen in die achter- ,had nlej eens geschreven dat hij plaats als de polikliniek van het Ci- buurten en sloppen bezoek, wat dan? Maar kon ze .daar eigenlijk^ wel haar ontmoet had. Dat had dr. Loui- ty ziekenhuis in z'n element hebben Kun je dat dan helemaal niet be- gevoeld. grijpen. Lance? Jane had in lang niet aan hem ge- „Ik héb je al gezegd dat ik 't be dacht, feitelijk niet meer sinds ze er grijp". met veel moeite, door het verrichten ..Maar dat doe je niet werkelijk! van overwerk en door het verzuimen Lance bedekte allebei haar handen van maaltijden, in was geslaagd zijn met de zijne. rekening voor de behandeling van „Ik begrijp één ding. liefste. Ik heb haar vader met pijnlijk kleine bedra- geen lust jou te delen met ieder gen tegelijk, af te betalen. Iedere schoffie dat zich een bloedneus valt haar lippen, viel het Jane niet keer had ze dan een aanmoedigend en met ieder gebroken been en iede- u- vergeten. briefje van hem terug ontvangen, dat re blindedarmontsteking waar jij Jane bij een volgende afbetaling maar van hoort. Als je met alle ge weer beantwoordde; en toen er geen weid een carrière wilt hebben houd niet niet van. Misschien was ze te zeer betalingen meer te doen waren, was je dan aan het Randall. Binnen niet ze er niet meer toe gekomen gere- al te lange tijd zal moeder zich wel eens meer over, al vroeg Lance nog gewend geraakt aan de liefde van steeds met regelmatige tussenpozen Lance. misschien had ze die te veel geld te blijven schrijven. Ja, dacht terug willen trekken en uiteindelijk hem wilde trouwen. Eens ais vanzelfsprekend aangenomen. ze nu, dokter Ed zou van het City oom Mac ook. Ze worden allebei een zou hij daar zeker genoeg van knj- dagje ouder zon .7 ;Van hit, wachte" dan Jane trok'haar handen onder de neïhv iemand komen als Leila Ap- Oi g f\ zijne uit. „Je bent dus wel bereid Jana stak haar voeten weer V f\ II me te delen met mensen die zich ÜL w sch,oen,en en besloot maar 1 het Randall kunnen veroorloven. Be- llet ziekenhuis te gaan om een IflS?!/?!* s-T/~l l/l f) doel je dat?" Memeke?;u ^iS" /7LLrlV „Als dat moet", zei Lance met hu h je belpen een verzoenende glimlach. „Word nu Gjt avondspreekuur. Dan had ze niet boos op me, kindje", tenminste iets te doen. A J I* ii rif I Ik ben niet boos" ,ApPelTby kwam twee weken CJOOr Adeline Mc hiïresh Met lichte verwondering constateer- naar. J?.n Lance en dr. Louise de ze dat dit waar was, maar wel naar mus. Op een zondagochtend Over die gedachte zou Lance nog ziekenhuis kunnen houden maar had haar illusie weer iets van ziin kondigde haar portret in de rubriek meer het land hebben dan over het wat zou hij van het Randall herstel- glans verloren. van de krant, die de berichten ver- feit dat hij bij haar pas in de twee- lingsoord denken? Van die humeuri- Vlak voor Kerstmis zei ze tegen zorgde over vooraanstaande inwoners de plaats kwam. na haar carrière, ge oude mevrouw Parker, die er dr. Mac dat ze weg wilde terugkeer aan Jane zoals hij soms zei als hij kwaad was. kwam omdat "dat lieve verpleegster- Jane nam haar tasje op "en wou oexeeK het met veel belanestellim?. Maar het was heerliik- hem term* tie mijn rug zo heerlijk kan wrij- de kamer uitgaan. Over precies drie- met veel belangstelling. Maar het was heerlijk hem terug Een aardig, slank, blond meisje met te hebben... een innemende glimlach, dat er te- De lange zomerse dagen begonnen Schjk jonger en ouder dan haar ten einde te lopen en de herfst was twintig laar uitzag. jn aantocht. Jane was in haar va- k 1 v 's e*cn PorJret over een kantie naar Quebec gevlogen en had bi edte van twee kolommen en het daar een week bij Peter en Mil- stelde Leila voor terwijl ze juist uit lie in Maine gelogeerd. Ze was blij vliegtuig kwam, haar tasje on- toen ze weer terug was in het zie- tje ve"?" T J entwintig minuten was "het 7.15 en Van Jane^ Langford, die nagenoeg ze moest voor het spreekuur hier te i- rug zijn. Ze was bijna bij de deur kenhuis, ook al hadden ze daar niet direct behoefte aan haar. Nietsdoen was iets wat Jane nog steeds niet gemakkelijk afging en zelfs het be- alle werk had aangepakt om haar droom te verwezenlijken en hem nu aan het verliezen was. Bij die gedachte bekroop haar een onbehaaglijk gevoel. Maar Lance lachte haar uit toen ze er op een keer met hem over sprak. ,,Je wordt hoe langer hoe idealis tischer, Jane". ,,Als dat der haar arm en een reistas in de andere hand. Er onder stond: „De bekoorlijke Leila Appelby, doch ter van de heer en mevrouw Martin Appelby, keerde gisteren terug een rondreis 1 gezelschap van dr. Loui Hart*aadvocaat3"1 Z°°n' mr' ^ance In deze tijd gingen haar gedach- eens pijn of zijn ziek, Jane". aavocaat- ten steeds vaker naar het grote, be- ct u v.? idrijvige City ziekenhuis, met de over- rtf,? *d on?- Leila had volle zalen en de drukbezochte poli- dus een "rondreis" met T.anro jF"" zijn toen die openging. Het meisje dat daar zeldzaam mooi. Ze was lang. slank en had blond glanzend haar. En met de kleren die ze droeg, kon ze zo uit een van de modebladen getapt zijn die de een of andere stond was hel- -rt-Doeiov kpprrip enstprpn +o>-„rr ;t i j dan zo is, zou dat de patiënt zonder mankeren open in de Europa waar ze een rondrpis hplft £aardf werktempo van het Randall moeilijkheid wel eens kunnen zijn, wachtkamer had laten liggen. ;ns pijn of zijn ziek, Jane". „De verpleegster zei al dat „De bekoorlijke Leila Appelby". "S.".PaA w,eet ,ik 1 d.at d.® dokter was ..Luister 'ns hier, kindje. Ik begrijp Leila een "rnnrtreis" mot T i "r ij" "«"«wu» pun- je best. Maar laten die mensen die steld. moedèrgemaakt- en lanoo daar leerden de. inte™.e a*- niet geboft hebben zoals jij, zich nu Lance sistenten een massa dat niet in de maar met de achterbuurten en de Appelby kennelijk teleurge- (wordt vervolgd) Buit In Kent liep jager Charles Ivens al trots met één gans in zijn jacht- tas, toen hij er nog een in het vizier kreeg. Hij legde aan en haalde de trekker over. Het schot velde TWEE ganzen. Een politieman, die aan dachtig had staan kijken, trad ver volgens waardig nader om onze Charles een proces-verbaal te geven. In Kent ^mag men maximaal twee ganzen per dag schieten. Samen met die in de tas maakte het fortuinlijke schot dus een totaal van drie. Profiteren In Gary moet binnenkort een she riff gekozen worden. Een der kan didaten voor de post, de heer Peter Mandich, heeft een heftig protest ingediend tegen een andere kans hebber, die volgens hem van zijn goede naam zou profiteren om zijn kansen te vergroten. Deze rivaal heet ook Peter Mandich. Als de eer ste Peter iets goeds doet zou de tweede Peter vertellen, dat wat de eerste Peter deed eigenlijk het werk was van de tweede Peter. Idee In St. Paul heeft mejuffrouw Myrthe Deye, die typiste is op het kantoor van een verzekerings maatschappij een prijs van 4000 Gezichten Op een onbewaakte overweg sloeg de motor van Bill Blasinghame's vrachtauto af, juist op het moment, dat er een passagierstrein naderde. Reddeloos moest Bill de trein af wachten. Die passeerde en ramde de cabine weg tot vlak bij Blasing hame's voeten. Vervolgens zag hij de raampjes van de trein voorbij vliegen. „Ik zat oog in oog met ver schillende passagiers", aldus Bill nadien. „Ze keken raar op. toen ze mij zo dicht aan de andere kant van het venster zagen". De Belgen verwachten 35 miljoen bezoekers op de We reldtentoonstelling. Onder die bezoekers zullen zich duizen den Nederl. automobilisten bevinden. Ten gerieve van deze groep geeft de K.N.A.C. een aantal adviezenover benodig de documenten, routes en par- keergelegenheden. De Nederlandse automobilist, die naar België gaat, moet beschikken over de in Nederland vereiste auto papieren (uiteraard), verder over de Groene kaart en over een geldig pas poort of een Toeristenkaart. Bij ont breken van de Groene Kaart kan aan de Belgische grens een tijdelijke ver zekering worden gesloten, echter te gen relatief hoge kosten. De premie bedraagt 250 Belgische francs (bijna 20 gulden) voor tien dagen. De auto mobilisten ontvangen aan de grens documentatiemateriaal over de We reldtentoonstelling. De K.N.A.C. acht het niet nodig om aan te geven, hoe men naar het Expo-terrein moet rijden. Speciale pijlen langs alle meer betengrijke we gen in België wijzen de weg naar Brussel. Pijlen binnen de Brusselse agglomeratie stippelen de routes uit naar de tentoonstelling. Met behulp van weer andere pijlen komt men op de parkeerplaatsen: op deze pijlen is tevens te zien, welke soorten voer tuigen kunnen parkeren en op de ter reinen, waarheen ze wijzen. Bovendien worden vroegtijdig informaties gege ven waar men z'n auto nog wel kwijt kan en waar niet meer. De parkeer- gelegenheden voor personenauto's hebben daartoe alle een kenletter (A, B. C. D, E. F. en G). Op talrijke punten langs de toe gangswegen naar de Expo zijn nu lichtinstallaties geplaatst, voorzien van deze letters. Een letter verlicht betekent: het betreffende parkeerter rein biedt nog ruimte. Knipperend licht by een letter houdt in, dat het betreffende terrein bijna vol bezet is. Gedoofd licht wijst erop, dat het ter- rei geheel vol is. Speciaal voor de Wereldtentoonstel ling is een centrale dienst voor de verkeersgeleiding ingesteld, die de Belgen de .Dienst voor Dispatching" hebben genoemd. Vanuit de Ont vangsthal (Paleis V) op het Expo- terrein kunnen de politie-autoriteiten dank zij de inschakeling van het gehele complex van moderne commu nicatiemiddelen alle verkeersbewe gingen in Brussel, ja zelfs in België, op de voet volgen. Zij staan in voort durend contact met de politie-diensten van de Brusselse agglomeratie, met de bijzondere kruispunten, met de rijkswachtposten, met de parkeerter reinen. met spoorwegen, tram- en busbedrijven, met de helihaven en met de luchthaven Meisbroek. De duizen den, speciaal voor de Wereldtentoon stelling geïnstrueerde politiemannen en alle openbare vervoersdiensten worden in hun werk bijgestaan door de centrale post, die steeds het totaal beeld voor ogen heeft en zodoende bij congesties of gevaar daarvoor, di rect doeltreffend aanwijzingen kan geven. (Advertentie) Verpakking van 454 gram f 1 20 AUBASTINE HOLLAND N.V. LEIOSEGRACNT 6 «HSTOWM4 VERKRIJGBAAR BIJ WILHELMINASTRAAT 25 BREDA TELEFOON 36347 ZATERDAG, 19 APRIL. HILVERSUM I. 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7,10 Gram. 7,15 Gew. muz, 7,45 Morgengeb. en lit. kal. 8,00 Nws. 8,15 Gram. 8,50 V.d. huisvr. 10,00 V.d. kleu ters 10,15 Hongaarse kamermuz. 10,30 Ben je zestig? 11,00 V.d. zieken 11,45 Gram. 12,00 Middagklok-noodklok 12,03 Metropole-orkest, klein koor en soliste (12,30-12,33 Land- en tuinb.meded.) 12,55 Zonnewijzer 13,00 Nws. en kath. nws. 13,20 Platennieuws 13,30 Luchtmachtika.- pe'. 14,00 V.d. .ieugd 14,20 Eng. les 14.40 Boekbespr. 14,50 Gram. 14,55 Harmonie- ork. 15,15 Kron. v. letteren en kunsten 15,40 Lichte muz. 16,00 V.d. jeugd 16,50 Gregoriaanse zang 17,20 Sportpraatje 17,30 Amateursprogr. 17,45 Lichte muz. 18,00 Journ. weekoverz. 18,10 Gram. 18,15 Par lement. overz. 18.25 Strijkork.' 18,45 Vra- genbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19,15 Radiofilharm.ork. en solist 20,10 Licht baken 20,25 Act. 20.40 Gevar.progr. 22,10 Lichte muz. 22,35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgeb. en lit. kal. 23,00 Nws. 23,15 Nws. in Esperanto 23,22-24,00 Nouveautés. HILVERSUM II. 298 m. VARA: 7,00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 9.00 V.d. vrouw VPRO: 10,00 Tijd. uitgeschakeld, caus. 10,05 Morgenwijd. VARA: 10,20 Strijksextet 10,50 Buitenl. overz. 11,05 Politiek caba ret 11,35 Twee violen 12,00 Promenade- ork. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Gram. 13,00 Nws. 13,15 VARA-varia 13,20 Harmonie-ork. 13,45 Sportpraatje 14,00 V.d. jeugd 14,35 Lichte muz. 15,00 Boe kenwijsheid 15,20 Koorzang 15,35 Fries progr. 16,00 Concertgeb.ork. 16,50 Wen kend perspectief, caus. 17,05 Lichte muz. 17,30 Week journ. 18,00 Nws. en comm. 18,20 Amus.muz. 18.45 Regeringsuitz. Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesl. bij het Atlantisch Pact. 19,00 Art. staalkaart VPRO: 19,30 Passeparto-ut, caus. 19,40 Een Goerio'n, gespr. portret 19,55 Deze week, caus. VARA: 20,00 Nws. 20,05 Waar gaan wij heen20,13 Gevar.progr. 21,45 Soc. comm. 22,00 Opsporing verzocht 22,30 De straat in de mist, hoorsp. 23,00 Nws. 23,15 Gram. 23,30-24,00 Dansmuz. BRUSSEL, 324 m. 12,00 Gram. 12,30 Weerber. 12,34 Gespr. aperitief 12,45 Gram. 13,00 Nws. 13,11 De Radio-Alma nak 14,30 Gram. 15,15 Lichte muz. 15,45 Gram. 16,45 Eng. les 17,00 Nws. 17,10 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Lit. zangen 17,30 Gram. 18,30 V.d. sold. 19,00 Nws. 19,30 Caus. 20,00 Cabaret 21,00 Gram. 21,15 Amus.ork. 22,00 Nws. 22,15 Dans muz. 22,45 Gram. 23,00 Nws. 23,05-24,00 Gram. BRUSSEL, 484 m. 12,15 Gram. 13.00 Nws. 16,00 Gram. 17,00 Nws. 18,42 Gram. 19,30 Nws, 20,00 Gram. 20,30 Zangcon cours 22,00 Nws. 22,10 Lichte muz. 22,55 Nws. 23,00 Jazzmuz. 23,55 Nws. T elevisie ZATERDAG, 19 APRIL NTS: 16,55-17,45 Interland voetbalwed- str. SchotlandEngeland te Glasgow VARA: 17,45 V.d. kind. NTS: 20,00 Journ, en weeroverz. KRO: 20,15 Vra- genspel 20,45 De geschiedenis van de te kenfilm, filmdocument. 21,30 Een we reld als Wiever, TV-spel 22,15 Einde. FRANS BELG.: 15,20-17,00 Act. 19,00 Le Temps et les Oeuvres 19,30 Feuill. 20,00 Nws. 20,30 Filmprogr. 20,55 Gevar. progr. Daarna: Wereldnws. VLAAMS BELG.: 16,55-17,45 Eurovisie: Voetbalwedstr. Sohotland-Engeland 19,00 V.d. ieugd 19,20 Filmrep. 19.30 Nws. 19,40 De week in beeld 20,15 Quizprogr. 21.00 Feuill. 21.30 Een wereld als Wiever, TV- spel 22,15 Nws.

de Stem | 1958 | | pagina 7