De ministers geven geen antwoord.... i#Ia9 pe j§»tcnj Scherpe aanval van voorzitter Imanse op leden „Handelsbelang Dokter Luyckx te 's Heerenhoek spontaan gehuldigd Doe het werk van vandaag niet met gereedschap van gisteren" Peek» Cloppenburg Hij bedwong kindersterfte in de Zak van Zuid-Beveland AVERECHTS VONDELING BEZORGDHEID tweede blad vrijdag 18 april 1958 Nog geen geld (genoeg) voor Zeeuwsch-Vlaamse luchtlijn Slappe middenstand in Middelburg 55 Oostburg Zeeuws bridgekampioen Kaartconcours voor ouden van dagen Dr. G. Veldkamp op middenstandscongres te Breda EUROMARKT: levende realiteit Tunesië weer voor V-raad Luchtverbinding (Van onze redacteur) Als men overal met de plannen van de Stichting Zeeuwsch-Vlaanderen dezelfde Varende haast had gemaa a s stuur van deze stichting zelf, dan au de helikopterdienst Brusse - terdam v.v. (viermaal per week) reeds functioneren. Het was althans de opzet om in april te starten. Het ziet er echter naar uit dat het geronk der wentehvïeken nog even ongehoord zal blijven boven Zeeuwsch-Vlaanderen, want, ofschoon het zeker opzicht vlot gaat, blüft de «--««i noodzakelijke medewerking uit. In verscheidene gemeenteraden is het verzoek van de stichting, om een subsidie in het exploitatietekort van de Sabenadienst tussen Axel en Rot terdam te verlenen, reeds behandeld en de meeste raden stemden toe. Slechts enkele lieten tot nog toe we ten dat zij niet meededen. Axel (zelf) voteerde 1500 gulden. Een andere flinke bijdrage is die van de Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen. die 1000 gulden verstrek te. Terneuzen en Sas van Gent dra gen 6 cent per inwoner bij. Nederlandse interesse Het grootste deel moet echter nog komen. Daartoe heeft men de mede werking nodig van de overheid. De provincie liet weten dat men niet over een subsidie kan beslissen, voor. aleer het rijk zich heeft laten horen. En van het rijk, intussen, hoort men totaal niets. De stichting heeft des tijds zowel tot de minister van Ver keer en Waterstaat als tot de minister van Economische Zaken het verzoek gericht een bijdrage te verstrekken aan laatstgenoemd ministerie op grond van de streekontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen. Beide ministers lieten evenwel eensgezind niets van zich horen. Later vroeg de stichting bij de twee bewindslieden een audiën tie aan. Opnieuw kreeg men geen antwoord. Erg prettig is dit niet voor het stichtingsbestuur. Niettemin heeft men hoopt dat men spoedig tot een gesprek kan komen. Plannen en dromen Intussen kwam het Rotterdams Nieuwsblad met een bericht in zake de plannen van de N.V. Aero Contractors te Rotterdam, welke maatschappij binnenkort gaat vliegen tussen Den I-Iaag en Pernis. via Rotterdam. Zii zou, aldus het Rotterdamse blad, het plan hebben ook de Zeeuwse eilanden in de dienst op te nemen en de lijn zelfs door te trekken naar Axel. Desgevraagd verklaarde één der directeuren van Aero Contractors ons, dat men met betrekking tot een heli- koptei'dienst op de Zeeuwse eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen minder van „plannen" dan wel van „dromen" moet spreken. Men denkt er inder daad over, in de toekomst, bij mo gelijke uitbreiding der diensten, het voor het helikopterverkeer zozeer ge schikte Zeeuwse gewest te gaan ex ploiteren. Maar definitieve plannen in die richting zijn er nog geenszins, niet in het minst om dezelfde redenen als waarom de Sabena niet zonder dekking van het exploitatietekort kan werken. Men kan immers geen abo minabel hoge pasageprijs vragen. Uit de toekomstplannen van de Rotterdamse helikoptermaatschappij, die op Zestienhoven is gestationeerd, blijkt overigens wel dat er ook in Nederland belangstelling is voor „luchtbussen" op Zeeland. De ont wikkeling wordt nog sterk vertraagd door de zeer dure exploitatie der helikopters, welke immers slechts weinig passagiers kunnen vervoeren. Maar'het kómt toch ooit zo ver en Zeeuwsch-Vlaanderen dient de stich ting Luchtverbinding alleszins dank baar te zijn 'voor het pionierswerk dat zij doet! 55 Tiidens de algemene Iedenvergade- brieven met de meest onfatsoenlijke dat ik mij niet geroepen voel in dit "X. u-. .nSorow nit to ftp. ring van de vereniging „Handelsbe lang" te Middelburg, die in restau rant Wöhler werd gehouden, heeft de waarnemend voorzitter de heer A. Imanse, in felle bewoordingen de ne- gativitcit gelaakt, waaraan een groot aantal leden volgens hem zich schuldig maakt. Hij aarzelde niet in dit verband de woorden „slap" en „lamlendig" te gebruiken. Dat er in derdaad weinig belangstelling voor het werk van „Handelsbelang" is, bleek uit het feit dat slechts acht van de honderdnegentig leden deze overigens uiterst belangrijke verga dering bijwoonden. In termen, die niet mis te ver staan waren, hekelde de heer Iman se de houding van sommige Middel burgse middenstanders. Vorig jaar bijvoorbeeld heeft „Handelsbelang" een enquete gehouden onder de le den over een mogelijke actie. Als antwoord schreven enkele winkeliers uitlatingen aan het adres van een der bestuursleden. Een lid van het St. Nicolaas-comité werd in het open baar op grove wijze beledigd en dezelfde heer ontving anonieme brie ven met de meest denigrerende op merkingen over zijn persoon. Geen aardigheid ,,U kunt zich voorstellen", aldus de heer Imanse, die onder doodse stilte zijn aanval lanceerde, „dat er op deze wijze voor het bestuur niet veel aardigheid meer aan is". Spre kende over de samenwerking met de andere plaatselijke middenstandsor ganisaties, zei de waarnemend voor zitter, dat in de loop der jaren tel kens weer gebleken is, hoe moeilijk het was een bepaalde mate van sa menwerking tot stand te brengen. Iedere poging daartoe moest stran den in het verleden. „Ik wil slechts vaststellen, dat tot schade van de belangen van de Middelburgse mid denstand de leiders der onderschei dene organisaties elkander niet heb ben kunnen vinden. Ik wil daarbij direct vermelden, aan en offreerde de dokter namens beide gemeenten een pick-up. Gemeenschapsmens Pastoor Holtkamp uitte zijn grote erkentelijkheid voor hetgeen d.e dok ter voor parochie en pastorie heeft gedaan, gemeenschapsmens als deze is. Z. Eerw. prees dokter Luyckx om de eenvoudige wijze waarop hij met ieder omgaat en bovenal voor hetgeen hij op medisch gebied pres teerde. Nog memoreerde spr. dat de dokter steeds een steunpilaar van het zangkoor is geweest. Als blijvend aan denken schonk hij hem een prachtig boek- en plaatwerk. Dr. Vos sprak als voorzitter der Bevelandse afd. der mij. voor ge neeskunde zijn waardering uit voor de goede confrater, die zijn patiën- hij de dokter 'een radio met plafen- ten zoveel jaren diende en bracht In enkele regels meldden wij reeds hoe in de Jeugdhoeve, te 's-Heeren- hoek, dokter Luyckx gehuldigd is door zijn patiënten, nu hij, na ruim 38 jaar in functie te zijn geweest, van een welverdiende rust gaat ge nieten. De heer Duijvestyn, de voorzitter van het comité, zei blij te zyn dat het hier een huldiging kan blijven, omdat het geen afscheid is, daar de dokter blijft wonen in zijn 's-Heeren- hoek. Spr. vertelde hoe spontaan de ge hele bevolking reageerde op de plan nen van het comité en zag in de overvolle grote zaal een nieuw be- wys van de grote cn verdiende ge negenheid welke men de sympathie ke huisarts toedraagt. Namens de patiënten overhandigde wisselaar en mevr. Luyckx materi aal voor een smyrna-loper. Burgemeester Andriessen van Ove- zande schetste daarna het baanbre kende werk van dokter Luyckx in de Zak van Zuid-Beveland. Als een der eerste artsen in den lande volg de hij een cursus in de kindergenees kunde en dank zij ook de kennis daarbij verworven. wist dokter Luyckx de kindersterfte in de zak van Zuid-Beveland een halt toe te roepen. Spr. constateerde met welke moeilijkheden de dokter aanvanke lijk op allerlei terrein te kampen had, wat zijn toewijding niet brak en zijn goed humeur niet krenkte. Uit voerig dankte spr. de dokter, na mens de gemeentebesturen van 's- Heerenhoek en Ovezande. Burge meester Waelput sloot zich daarbij mevr. Luyckx een bloemenhulde. Na mens het Wit-Gele Kruis voerde de voorzitter, de heer C. Rijk, het woord die o.m. zijn vreugde erover uitsprak, dat dokter Luyckx als ad viseur verbonden wil blijven aan de afdeling; zijn geschenk bestond uit diverse grammofoonplaten en tenslot te heeft wethouder P. Raas onder woorden gebracht hoe 's-Heerenhoek zijn dokter ziet en bewondering heeft voor diens kwaliteiten als dokter en als mens. Daarna bedankte dokter Luyckx op de hem eigen, ongekunstelde wij ze voor de hulde hem bereid. Zeer had hij tegen een en ander opgezien, maar nu was hij blij, dit te hebben mogen beleven. Heel de avond heerste een gezel lige sfeer in de zaal, waar de fan fare „St. Caecilia" het hare toe bij droeg. verband kritiek op anderen uit te oe fenen, maar dat ik wel deze gang van zaken uitermate betreur, omdat datgene wat ons geestelijk scheidt, beslist geen aanleiding behoeft te zijn om de gezamenlijke materiële belangen door gebrek aan samenwer king in gevaar te brengen. De heer Imanse noemde het ove rigens een verheugend verschijnsel, dat „Handelsbelang" op uitnemende wijze kan samenwerken met plaatse lijke verenigingen. Contributie Na dit in mineur gestemde ope ningswoord van de heer Imanse werd onder meer uitvoerig van gedachten gewisseld over de contributiever hoging, zoals die door het bestuur was voorgesteld; een verhoging over 1958 tot 20.en over 1959 tot 25.In een toelichting op dit voor stel merkte de voorzitter op, dat de taak van „Handelsbelang" in de af gelopen jaren een geheel andere is geworden. Instellingen als verlich- tings- en evenementencommissie, ringrijderij, VW en Miniatuur Wal cheren hebben nu meer dan ooit de financiële steun van „Handelsbe lang" nodig. Aan het slot van een vrij uitgebreide discussie gaf de vergadering tenslotte haar fiat waar bij opgemerkt dient te worden, dat deze contributieverhoging voor een deel noodzakelijk werd wegens de eveneens voorgestelde aansluiting bij de Kon. Ned. Middenstandsbond. De heer Imanse deelde nog mee. dat een poging van „Handelsbelang" om tot particuliere woningbouw in Middelburg te komen voorlopig als mislukt moet worden beschouwd. Er werden niet voldoende mensen gevon den. die bereid waren deze huizer te kopen. Voor de Zeeuwse bridgecojmpetitie viertallen werden de laatste wedstrij den gespeeld. De beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de hoofd klasse A tussen Fles 1 en Fles 2 eindigde in een 49-20 overwining voor het eerste team van de Vlissingers. In de 1ste klasse liet VBC 3 het tegen Luctor 2 afweten, waardoor Luctor 2 kampioen werd. De strijd om het kampioenschap van Zeeland, tussen Oostburg en Fles eindigde in een 35-33 overwinning voor Oostburg, dat dus de Zeeuwse titel behaalde. .3229?. GEEN ASPIRIN ZONDER BAYERKRU1S Het comité voor de ouden van da gen te Philippine is nu al druk in de weer, de baten bijeen te scharrelen voor de reis van onze ouden van da gen. Een flink bezochte prijskaar- ting was nu de inzet en een 50-tal mannen namen er aan deel. De uitslag was als volgt: Aug. de Beuk en Th, de Wit - Pr. de Grave en Cam de Clerck. L. Moelker en Em. de Wit R. de Bock en E. Bockstael; R. Bar be en A. Plasschaert (Westdorpe) Al. Ploegaert en M. Ploegaert; A. Ha melinck en F. de Mul; M. Antonis- sen en J. Ploegaert; Jul Dhondt en W. Dhondt; L. de Vries en Aug Dhondt. Zondag a.s. brengt het comité het jonge volk in 't geweer. Voor hen is er dan nl. een dansavond, ook ten bate van de reis voor de oudjes. Dammen te 's-Gravenpolder Voor het damkampioenschap van 's-Gravenpolder werden de volgende partijen gespeeld: G. Blom-J. Schijf 2-0; A. Krijger-J. Verdonk 2-0; A. J, van Overbeeke-W. Nieuwdorp 2-0; L, Boogert-W. van de Velde 2-0; H. Nieuwdorp-Jac. op 't Hof 1-1. In de bekerwedstrijd werden 2 par tijen gespeeld: L. J. Verkerke-A. Karman 2-0; A. Dubbelman-H. Mol 2-0. QP Koninginnedag zal het aantal parades en defilé's sterk worden ingekrompen. Naar het motief be hoeft men niet te raden: Beste dingsbeperking. Hierdoor zullen steden met een sterke militaire in slag als bijvoorbeeld Breda en Ber gen op Zoom beroofd worden van een schouwspel, dat tot de tradities behoort, waarop de bevolking re kent, dat de saamhorigheid tussen burgerij en leger bevordert. De waarde van dit alles is niet in geld uit te drukken. Door het schrappen van de genoemde plechtigheden zullen inderdaad op de uitgaven van Defensie enkele posten van enkele honderden guldens worden ge schrapt. Doch beseft men wel, dat het kweken van belangstelling, van goodwill, van sympathie voor onze Defensie van het hoogste belang is en aan haar innerlijke kracht be langrijke waarden toevoert? Door allerlei oorzaken zijn de belangstelling en de sympathie voor leger en vloot tanende. De moei lijkheden bij het werven van gega digden voor de officiersloopbaan vormen een sprekend symptoom daarvan. Als men dan echter gaat beknibbelen op uitgaven, die voor de gezonde psychologische beïn vloeding hun betekenis hebben, zal men die symptomen zeker niet ver zwakken. En op de duur als men dan toch over centen wil spreken zal 's lands portemonnee dit ze ker ook gaan merken. We zien het aflasten van de défilés dan ook als een averechts stuk bezuiniging. p.JET zit niet lekker tusen de Tweede Kamer en minister Vondeling. Het melkdebat was al dadelijk één demonstratie van on behagen en er k\yam een motie- Van Koeverden te voorschijn, die daarvan duidelijk blijk gaf. De mi nister meent die motie niet te kun nen uitvoeren vanwege „een ramp met de zuivelprijzen", wat natuur lijk de stemming ook niet verbe tert. Nu heeft de nieuwe minister weer een motie-Droesen op zijn dak gekregen, welke onomwonden uit spreekt, dat de voorgenomen reor ganisatie van de behandeling van grond- en pachtzaken aan het de partement gevaren oplevert voor een objectief en doelmatig beleid. Hieruit blijkt ook al geen grote mate van vertrouwen in het beheer van de agrarische zaken door ir. Vondeling. Mansholt heeft in de tien jaren van zijn bewind niet zo veel parlementair stof doen op waaien als deze nieuwe man in een paar maanden. Als dat maar geen ongelukken geeft! Het is nu wel duidelijk, hoe de zaak tegen majoor K. in hoger beroep zal aflopen. We mogen er blij om zijn, dat nu de beroering rondom deze zaak kan stil vallen. Want het is niet goed voor een land, als er zoveel gerucht is rond om de rechtspraak, een der peilers van een geordende samenleving. Wat echter van deze zaak wel blijft hangen, is de grote bezorgd heid over methodes van legeraan- kopen, die hier open zijn gelegd. Zo was er indertijd een hoofd van de sectie Aankopen Buitenland aangesteld, die volgens zijn eigen getuigenis bezwaar had gemaakt tegen zijn aanstelling, omdat hij er zich niet geschikt voor achtte, doch desondanks werd benoemd. Hij kreeg geen taakomschrijving,' geen instructies. De generaal, die inder tijd directeur was van de inkoop organisatie bij de landmacht, be kende: „Het was zo vaak mis". Hij was ook niet op de hoogte gebracht van een verhoging van het contract van een der (later niet betrouw baar gebleken) inkopers van 2500 tot 5000 Enselse ponden. Dit zijn toch verschijnselen uit een nabij verleden, welke niet kunnen nala ten verontrusting op te roepen, Vooral nu er weer een Daar geval len van onvoldoende controle bij aankopen (helmen, gasmaskers) be kend zijn geworden. „Het was zo vaak mis", getuigde iemand, die kortgeleden nog een leidende rol speelde. Mogen we vertrouwen, dat hier met forse hand is ingegrenen? De helmen-interpellatie moge ook over deze meer algemene vraag op heldering verschaffen. Tijdens de slotzitting van het 18e congres van de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond, dat in hotel Mastbos te Breda is gehouden, heeft dr. G.M.J. Veld kamp, staatssecretaris van eco nomische zaken, de koers „naar een nieuwe toekomst" uitgestip peld. Kerngedachte van zijn lezing was het gezegde „You can't do today's job with yesterday's tools and be in business to-mor row", of, zoals de staatssecreta ris later herhaalde: „Ook voor de middenstander geldt, dat hij morgen geen zaken meer zal doen, wanneer hij zijn werk van vandaag met het gereedschap van gisteren wil doen". De middenstander dient zijn tijd te verstaan, aldus dr. Veldkamp. Het zal er steeds op aankomen, dat, door een bekwaam en dynamisch ingesteld on dernemerschap, de middenstand zijn plaats in de maatschappij behoudt en verstevigt. Deze doelstelling is slechts te verwezenlijken, wanneer de middenstandsondernemers voor hun taak berekend zijn en wanneer Staatssecretaris dr. G. Veldkamp tijdens zijn toespraak tot de katho lieke middenstanders. Voorts ziet men aan de bestuurstafel v.l.n.r. prof. dr. C. Pauwels, mgr. Jos Boe ten en bondsvoorzitter J. Koops. relatieve plaats te handhaven. Dit triële bedrijf zeer produktief kunnen de nodige activiteiten worden ont plooid door de overheid en het ge organiseerde bedrijfsleven, ieder voor zich en in onderling samenspel. Dr. Veldkamp wees erop, dat de middenstand zich krachtig moet in spannen om van de stijging van het nationaal inkomen, als gevolg van de economische integratie en de tech nische ontwikkeling, een zo groot mogelijk deel te krijgen. De auto matische manier waarop dit door een vanzelf optredende omzetstijging via de detailhandel geschiedt, is. vol gens de staatssecretaris, niet toerei kend voor de middenstand om zijn kan alleen door een grote mate van waakzaamheid. Gevolgen E.E.G. Dr. Veldkamp noemde de totstand koming van de Europese Economi sche Gemeenschap van grote beteke nis voor de middenstand. Hij besprak enige directe algemene gevolgen. Allereerst de groei van de wel vaart, die met name de middenstan ders ten goede zal komen. Een an der gevolg van de zich ontwikkelen de Euromarkt is, dat het technische overzicht van de inkoopmarkt, voor al voor de detailhandel, onduidelij ker zal worden. Het rechtstreekse contact tussen fabrikant en detail list zal moeilijker worden. Naast een zwaardere en uitgebrei dere taak van de tussenhandel, zul len. door samenwerking der detail listen, tegelijkertijd grotere moge lijkheden zijn weggelegd. Wil de integratie slagen, aldus dr. Veldkamp, dan moet het nationale produkt der afzonderlijke landen in versterkte mate worden uitgewisseld en dat kan alleen als de grossierde- rij en de detailhandel voldoende zuig en stuwkracht opbrengen. Dit is slechts mogelijk wanneer de mid denstand zich tijdig in deze proble matiek verdiept. De staatssecretaris besprak voorts de uit het EEG-verdrag voortvloeien de gevolgen met betrekking tot het recht van vestiging, de concurrentie, het vervoer en de sociale voorzienin gen. Aangaande het recht van vestiging ligt het in de bedoeling diploma's en vakexamens zoveel mogelijk op basis van wederkerigheid te erkennen. Daarnaast biedt het verdrag voldoen de waarborgen om de verworvenhe den van de vestigingswet in Neder land niet in het gedrang te laten ko men. Ten aanzien van de concurrentie regels en het vervoer zijn nog weinig overzichtelijke regels opgesteld. Wel zal het er in de vervoerssector op neerkomen, dat het railvervoer wordt bevorderd ten koste van wegvervoer en binnenvaart. Over de sociale voorzieningen merkte dr. Veldkamp op, dat voor mannelijke en vrouwelijke werkne mers gelijke beloning overeengeko men is voor gelijkwaardige arbeid. De detailhandel dient er daarom re kening mee te houden, dat de loon kosten in Nederland als gevolg van deze verdragsbepaling zullen stijgen. Techniek De staatssecretaris sneed vervol gens enkele problemen aan, die de ontwikkeling van de techniek voor het klein- en middenbedrijf mee brengt. Hij dacht daarbij vooral aan de problematiek van de automatise ring en die van de toepassing van de kernenergie. Dr. Veldkamp wees vooral op de betekenis van de ge automatiseerde regelapparatuur, „vernuftige apparaten, die de am bachtsman of het kleine half-indus- maken" Hij vergat ook niet de gevaren van de voortschrijdende automatisering voor de positie van de kleine bedrij ven bloot te leggen. Dr. Veldkamp noemde de Euro- markt tenslotte „een levende reali teit, over de voordelen waarvan wij ons kunnen verheugen, tegen de ge varen ervan wij ons moeten wape nen". Beroepsker stening Prof dr. C. Pauwels O.P. had voor de inleiding van dr. Veldkamp gesproken over „beroepskerstening". Hij was van mening, dat be roepskerstening niet diende te ge schieden van buitenaf, maar van bin nen uit: niet door de kerk, maar door de beroepsgenoten. Het uitgangspunt en het initiatief bij de kerstening moeten dus van de beroepsgenoten zelf uitgaan; priesters en theologen zouden hoogstens een algemene grondgedachte kunnen aangeven. Prof. dr. Pauwels grondvestte de ze mening op het feit, dat theologen en priesters in het algemeen wel pienter genoeg zijn om over arbeid en produktie en alles wat daarmee samenhangt te praten, maar er ei genlijk het fijne niet van afweten, omdat zij buitenstaanders zijn. De slotzitting van het congres werd door ongeveer 150 midden standers en genodigden bijgewoond. Onder hen bevond zich mgr. Jos Baeten, bisschop van Breda, die de congressisten zijn zegen gaf. Tijdens zijn wekelijkse radiotoespraak heeft president Habib Bourguiba van Tunesië gisteren verklaard, dat zijn regering het Frans-Tunesisch geschil opnieuw aan de UNO zal voorleggen, wanneer de Franse kabinetscrisis van te lange duur is. Mongi Slim, de Tunesische delegatieleider bij de UNO, zal de volgende week van zijn regering opdracht krijgen een nieu we bijeenkomst van de Veiligheids raad aan te vragen ter bespreking van het geschil, Bourguiba maakte duide lijk dat. wat hem betreft, de kabinets crisis niet langer dan een week kan duren. EEN CORRECTIE, wat betreft het bijschrift van de foto: ontvangst der Ned, Sportjournalisten te Bre da, in ons blad van gisteren is wel zeer gewenst. Waar moest staan: M e e r u m Terwogt was te lezen mevrouw Terwogt. Onze verontschuldiging voor dit hoogst onaangenaam zetduivel-ingrijpen.

de Stem | 1958 | | pagina 3