Expo geopendruim 100.000 I Klein ki|k?e op de Expo bezoekers eerste op (kig Koude oorlog.... Betalingsbalans zeer verbeterd Hoge belangstelling Djakarta: Padang bezet Padang: aanval afgeslagen Djakarta vreest luchtaanval Oppasser doodde leeuw DAGBLAD VOOR ZEELAND Hoeveel kost ontwikkeling één raket Iets zachter Cholera-epidemie Calcutta in Gigantische inzet Landingen op Sumatra's westkust Gebied om Padang Niet landen.... Verliezen voor Tories Ontploffing in consulaat V.S. te Alg ïers BOAC en Qantas staken dienst op Djakarta „Kapitale" fout van aannemer Moeder deed kindje in teil met kokend water Overleg in Moskou begonnen r' 98e JAARGANG No. 22735 Uitgave N.V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Don gen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes mr. H. M. L. de Rech ter P. V. M Vercauteren, L. J. v. t Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16. Tel. 22341 <3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRjjfi4G 1j8 MjgJL 1968 Abonnementsprijs 7.per kwar taal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Lqsse nummers 15 ct. Advertentieprijs voor de gehele op lage 0.35 per mm (Ing. Med. 0.85). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledige tarieven, ook voor de afzonderlijke edities en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, telefoon 102. (Bijbureaus: TERNEUZEN, Noordstraat 56. tel. 2601 OOS1BURG, Nieuv straat 41. tel. no. 35l^ 1 J zwart, geel en rood langs het /Ta A/nri Vioimn 111+ Viof T-T017 C P1 Tijdens de voorlichting, die Amerikaanse deskundigen op de NAVO-conferentie te Parijs hebben gegeven, is gebleken, dat bijvoorbeeld voor de ontwikke ling van een bepaalde raket niet minder dan 800 miljoen gulden moest worden uitgegeven en dat daarbij 565 academici en 1.000 technici waren betrokken Dit onthulde minister Staf gisteren na afloop var. de conferentie. Hij zei voorts, dat vertrouwd mag worden, dat de NAVO eind volgend jaar zal beschikken over 25 van de 28 tot 32 divisies, die generaal Norstad nodig acht voor een afdoend NAVO-schild. Men was tot overeenstemming geko men over maatregelen voor nauwere samenwerking tussen de ledenlanden op het gebied van defensie-onderzoek, -ontwikkeling en -produktie en de or ganisatie van hun strijdkrachten. Koning Boudewijn van België heeft gisterenochtend de algemene Wereldtentoonstelling Brussel '58 ge opend door met een druk op de knop het vuur in het midden van de vijver op het België pleinhet voor naamste plein van het terrein, te ontsteken. Naar schatting hebben meer dan honderdduizend be zoekers op deze openingsdag de Expo bezocht. België heeft daarmee een goede opening gehad van zijn wereldtentoonstelling van 2,5 miljard gulden. Maarhet ideaal van wereld-sanienwerking, dat zulk een manifestatie heet te belichamen en waarvan koning Boudewijn in zijn openingsrede had gewaagd, viel reeds direct kennelijk ten offer aan de koude oorlog! (Van onze parlementaire medewerker) De ontwikkeling van de beta lingsbalans, die zich in de eerste helft van 1957 zeer ongunstig liet aanzien, is in de laatste maanden van dat jaar belangrijk verbeterd De cijfers, die door minister Hofstra worden gege ven in een nota aan de Tweede Kamer, tonen aan dat de invoer in 1956 op ongekende hoogte aanzienlijk is gedaald. VOOR TACHTIG miljoen gulden is schade aangericht aan de in Jordanië te velde staande gewassen. De gerin ge regenval is hiervan oorzaak. PRESIDENT WOROSJILOV van de Sovjetunie is gisteren aan het hoofd van een kleine delegatie in de Poolse hoofdstad aangekomen voor een of ficieel bezoek. IN DE HAVEN van Akaba is giste ren een lading voor Jordanië bestem de wapens, afkomstig uit Amerika, gelost. Amerika heeft Jordanië toe gezegd voor tien miljoen dollar wa pens te leveren. IN COMMUNISTISCH China zijn in vele delen van het land gevallen van spionage en tegenrevolutionaire han delingen" ontdekt. DE FRANSE POLITIE heeft de in Tunis geboren voetballer Hassen Cha- bri (Monaco) te Nice gearresteerd op de beschuldiging, dat hij de veilig heid van de staat in gevaar heeft gebracht. MR. D. U. STIKKER, thans ambas sadeur in Londen, is benoemd tot hoofd van de gecombineerde Neder landse permanente vertegenwoordi ging bij de Noordatlantische Raad en bij de Organisatie voor Europese Sa menwerking te Parijs. DULLES HEEFT verklaard, dat uit wisseling van a' ngeheimen tussen de V.S. en Groot-Bi ittannië in het belang van dc V.S. is om dubbele arbeid te voorkomen. DERTIG COLUMBIAANSE conserva tieven hebben in de loop van deze week de dood gevonden in politieke opstootjes. Binnenkort zijn de presi dentsverkiezingen aan de orde. Weersverwachting van het K.N. M.I. tot vanavond, opgemaakt donderdagavond 23.15 uur: Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Iets min der koud, vooral in het westen van het land. Matige, later langs de kust tot vrij krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Verwachting van het Belgisch Weerkundig Instituut: Lichte tot matige wind uit zuid tot zuidwest Toenemende bewolking vanuit het westen. Een weinig regen moge lijk vanuit het westen. Lichte stij ging van de temperatuur. Vandaag, zon on^er 19.42 uur maan onder 19.16 uur. Morgen: zon op 5.36 uur, maan op 5.41 uur. Daarbij kwam nog een verhoging van de exportcijfers, zodat het saldo van het goederenverkeer van minus 1480 miljoen in 1956 kwam op minus 889 miljoen in 1957. De toch 'nog altijd bestaande verliezen werden voor een groot deel goedgemaakt door het „overige lopend verkeer" (voor een groot deel vervoersdiensten van zee vaart en K.L.M. voor andere lan den). De gouden deviezenreserves van Nederland gingen in 1957 met 409 miljoen vooruit. Hoewel hierin een post „lening van het buitenland" zit, betekent dit cijfer toch al een hele verbetering vergeleken met 1956, toen de deviezenreserves met 965 mil joen verminderden. Minister Hofstra concludeert dan ook, dat de betalingsbalans een begin van herstel uit de periode van over- besteding te zien heeft gegeven. Toch waarschuwt hij voor de gedachte „dat we er al zijn". De ontwikkeling van de export vooral blijft van het grootste belang. De middelen die daaruit worden verkregen kunnen o.a. worden gebruikt voor verruiming van de werkgelegenheid. In de Indische stad Calcutta (2.100.000 inwoners) hebben in de laatste twee dagen 124 mensen het leven verloien door een cholera-epi demie. Gisteren werden 300 nieuwe gevallen gemeld. Men verwacht, al dus meldt United Press, dat het aan tal nieuwe patiënten in de eerste da gen nog hoger zal zijn. Botweg ontkennend dat van een „geest van rivaliteit" sprake is, heeft Rusland om zijn machtige pa viljoen van glas en alluminium zware agrarische uitrusting en bulldozers op het laatste ogenblik in slagorde ge- plaats, kennelijk om te pogen het na burige elegante Amerikaanse pavil joen nog meer te overweldigen. Dagenlang zijn de Russen in de weer geweest om de „zware stukken" aan te slepen en tegen de tijd dat om twintig voor negen des morgens de eerste poorten voor het publiek werden opengezet, was hun paviljoen door overvloed alleen al het indruk wekkendste deel van de „Expo 1958!" Of het ook het meest doeltreffend schouwspel is, zullen de 40 miljoen bezoekers, die in de komende zes maanden verwacht worden, moeten beslissen. Doch in het bevallige Amerikaanse gebouw heerste volop vertrouwen dat de Verenigde Staten tenminste even veel indruk zullen maken met hun intelligent bestede 50 miljoen gulden, terwijl de Russen een begroting hadden van 190 miljoen gulden of misschien meer. Een uur nadat het eerste publiek op het terrein werd toegelaten, arri veerden koning Boudewijn en de ko ninklijke familie. Hun komst en ver scheidene uren van redevoeringen en plechtigheden, ten overstaan van le den van de Belgische regering, di plomaten en functionarissen van de 47 deelnemende naties, gaven de Expo zijn officiële start. Festiviteiten Een briljante dag van festiviteiten markeerde de opening van de le in ternationale tentoonstelling sedert de beroemde „Trylon and Perisphere"- tentoonstelling te New York in 1939. Vijftig vliegtuigen schreven de letter ,,B" aan de hemel, terwijl de 27- jarige Boudewijn de vlam ontstak, die zal branden tot de expositie op 19 oktober sluit. Terwijl de trompetten gestoken werden, trokken andere vliegtuigen de nationale kleuren van België zwart, geel en rood langs het firmament. Van boven uit het Heysel- stadion dansten 20.000 veel-kleurigc ballonnen de lucht in .boven het 20' hectaren grote sprookjesland van pa viljoenen, kermisterreinen, tuinen e vijvers. Torend boven dit alles, bijna benau wend door zijn omvang, was het sym bool van de Expo '5o, het Atomiuni Mis en miss. Tot de laatste minuut heeft me aan de voltooiing van de tentoonstë1 ling gewerkt. De laatste nacht hadden gehele compagnieën van de Belgische landmacht assisstentie verleend. Spijts dit alle zijn enkele pavil joenen toch niet tijdig gereed en zal nog wel enkele weken zelfs kunnen duren voor de Expo voor de volle honderd- percent in wer king is. De hotels en pensions zitten tot dc nok vol en.... de prijzen stijgen pe uur met grote vaart. De verkeersvoorzieningen. waar aan gigantische bedragen besteed zijn. ten spijt, waren de autofiles na bij de tentoonstellingsterreinen hal verwege de ochtend in beide richtin gen aangegroeid tot een lengte var anderhalve kilometer. Dat was mis. En tenslotte nog iets over een misr Ten bate van een Belgische kerk ir Detroit, wordt alhier een schoon heids wed strijd georganiseerd. Aar deze wedstrijd, ..Belle for Belgium" gedoopt, kunnen alle jongedames var Belgische afkomst deelnemen. D winnares krijgt een reis naar d' Expo '58 in Brussel aangeboden.... Beide partijen in de strijd in Midden-Sumatra beweerden gisteren ee* overwinning te hebben behaald. De regeringstroepen zijn inderdaad in de ochtenduren overgegaan tot de langverwachte aanval vanuit zee op Padang. Dertig oorlogsschepen en transport schepen waren voor Padang versche nen, waar zij een langdurig vuurge vecht met de kustbatterijen van de opstandelingen aanvingen. Luchtlan dingstroepen van de centrale regering werden neergelaten op het vliegveld van Padang. Padang is bezet, juicht radio-Dja karta. De aanval is volledig afgesla gen, jubelt radio-Padang. Terwijl Djakarta zegt, dat na het vormen van bruggehoof- den te Muara Enim, luttele kilo meters ten noorden van Padang, door de Indonesische commando's slechts zeer weinig weerstand was ontmoet, beweert Padang, dat er van bruggehoofden nog geen sprake is geweest, omdat de vloot door de kustartillerie ver dreven was.Ook de luchtlan ding zou verhinderd zijn. In het district Tapanoeli ontmoeten de tegen Padang en Boekit Tinggi agerende regeringstroepen heftige te genstand van de rebellen. Ook wordt verwacht, dat in de omstreken van Menado veel tegenstand geboden zal worden, omdat de bevolking daar mi litant is en waarschijnlijk bewapend zal worden uit de grote voorraden wapens, die de opstandelingen daar hebben. Uit verdere communiqués van het Indonesische leger blijkt, dat in Tapanoeli veel „terreinmoeilijkhe den" het oversteken van rivieren o.a. worden ondervonden. Sommige lieden, „speciaal commu nisten", hebben getracht onder de be volking van Padang paniek te zaaien door het schieten met pistolen gedu rende luchtalarm, aldus meldde radio Padang. Aan de inwoners is verzocht deze lieden aan de overheid uit te leveren. Celebes en Borneo Op Celebes maken <ïe regerings troepen, naar Djakarta meldt, even eens belangrijke vorderingen. Radio Padang meldde voorts, dat vliegtuigen der opstandelingen Balik- papan, in Oost-Borneo, hebben ge bombardeerd. Op het vliegveld al daar werden een Dakota-transport- vliegtuig en een bommenwerper ver- Kenmerkend voor de wijze, waarop de Indonesische bur gerkrijg wordt gevoerd, was de rode seinvlag die van de lege controletoren op het vliegveld van Padang vrolijk in de wind wapperde. De revolutionairen hadden geen enkele poging gedaan het vliegveld onbruikbaar te ma ken, hoewel een landing van valschermtroepen uit Djakarta te verwachten was. Zij vonden het voldoende de rode seinvlag te voorzien van de woorden „niet landen"— De populariteit van de regering MacMillan is dalende in Engeland. Bij de verkiezingen in de nieuwe Londense Graafschapsraad bezetten de socialisten 101 zetels tegen de conservatieven 25. De socialistische meerderheid bedroeg vóór déze ver kiezingen 22 zetels. In de afgelopen 24 jaar had de raad reeds een socia listische meerderheid. Speciaal de maatregel tot het vrij geven van de huren van een bepaalde categorie woningen, die me'er dan een miljoen huurders heeft getroffen, schijnt de conservatieve regering kwaad gedaan te hebben. Bepaalde Britse deskundigen verwachten, dat Labour algemene verkiezingen zo die thans zouden worden gehouden met een meerderheid van ongeveer 150 zetels zou winnen. In tegenwoordigheid van de koninklijke Belgische familie en 2000 genodigden heeft koning Boudewijn gisteren de Expo '58 e Brussel geopend. Op de foto •et men v.l.n.r.: prins Albert oning Boudewijn, p rinser Liliane, koning Leopold, konin gin Elisabeth en prins Alexan der op het Belgiëplein tijdens de openingsplechtigheid. nield. D jakarta Djakarta bereidde zich gisteren voor op luchtaanvallen door de op standelingen. Gisteren heeft zich een ontploffing voorgedaan in het gebouw van het Amerikaanse consulaat-generaal te Algiers. Van de zijde der politie is meege deeld, dat de ontploffing is veroor zaakt door een handgranaat, die was v stgebonden aan- de voordeur van het gebouw. De deur werd 's mor gens vroeg geopend door een Alge rijnse vrouw, die deel uitmaakte van het personeel van het consulaat-ge neraal. Zij werd door de ontploffing ernstig gèWond en moest in een zie kenhuis worden opgenomen. De plaatselijk militair comman dant maakte bekend, dat sirenes zul len gaan loeien, wanneer een lucht aanval door vijandelijke vliegtuigen op de hoofdstad wordt verwacht. Dit alarm duurt vier maal dertig seconden. Het „all clear" zal worden aangekondigd door een onderbroken geloei van twee minuten. In geval van een aanval bij nacht, moet alle verlichting buiten huizen en andere gebouwen worden gedoofd, terwijl binnenhuis alle verlichting moet worden afgeschermd. Zodra de sirenes beginnen te loeien, moet alle verkeer tot stilstand worden ge bracht. Naar in Djakarta verluidt, zouden de opstandelingen op het ogenblik zes gevechtsvliegtuigen tot hun beschik king hebben. De bevolking van de hoofdstad schijnt in het geheel niet onder de in druk te zijn van deze door de radio uitgezonden bekendmaking. In deze gloeiend hete stad, die op het ogen blik onder een hittegolf gebukt gaat, deed iedereen zijn gewone middag slaapje. Een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappijen BOAC (Enge land) en Qantas (Australië) in Sin gapore, heeft medegedeeld dat beide maatschappijen hebben besloten de dienst op Djakarta voorlopig te sta ken, in verband met de nieuwe voor schriften voor gebruikmaking van het luchtruim boven Djakarta, waardoor het moeilijk is in de nachtelijke uren Kemajoran. het vliegveld van Dja karta, te gebruiken. Djakarta zou be vreesd zijn voor luchtaanvallen. Air India, Malayan Airways en de Garuda, die overdag van Kemajoran gebruik maken, blijven hun diensten normaal voortzetten. Een 'overzicht van de Expo, gezien vanaj het Nederlandse paviljoen. In het spoor vnn de L.E.I.. Op een aanbesteding van de aan leg van een weg in Hoogeveen heeft een van de inschrijvers, de Noord nederlandse Wegenbouw Maat schappij te Harlingen, een vergis sing gemaakt, die dit bedrijf meer dan een ton kan gaan kosten. Op de totale uitvoering van dit werk schreef deze aannemer nl. in voor f 161.000 en voor de zgn. be perkte uitvoering voor een bedrag van... f19.500. Volgens de letter is deze maat schappij de laagste inschrijver, al dus de directeur van gemeentewer ken. ir. van de Bout, en contrac tueel zou het werk dus aan haar kunnen worden gegund. Een woordvoerder van de Wegen bouw Maatschappij haastte zich te verklaren, dat hier bedoeld was een bedrag van f19.500 minder dan de totale uitvoering ad f 161.000.... Maar ir. van de Bout kon de ge vraagde verandering niet meer aan brengen, daar de inschrijving met handtekening was bekrachtigd. Aan de hand van het proces verbaal zullen b. en w. nu moeten beslissen, of het werk al of niet voor dit bedrag aan de inschrijver zal worden gegund. Mevrouw R. van V. te Culem- borg heeft haar twintig maanden oude zoontje Leo in een teil met kokend water gestopt. Gisteren is het kindje in het St.-Barbarazie- kenhuis te Culemborg overleden. De moeder had het kind zelf naar het ziekenhuis gebracht en gezegd, dat het van een tafel in de teil was ge vallen. Toen er over dat geval ge ruchten begonnen te lopen, kwam de politie poolshoogte nemen. Het bleek, dat het kindje alleen ernstige brand wonden aan het onderlichaam had, zodat het onmogelijk in de teil geval len kon zijn. Man en vrouw werden verhoord en tenslotte bekende de vrouw in een vlaag van waanzin haar daad te hebben gepleegd. Huwelijks moeilijkheden zouden haar ertoe heb ben geleid. Het echtpaar Van V. heeft nog een kindje van vier maanden. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Llewellyn Thompson, is gis teren voor zes uur in de middag op het Russische ministerie van buiten landse zaken ontboden. Gezien het feit, dat Thompson en zijn collega's in de Franse en Engelse ambassades reeds de gehele dag op een telefoni sche oproep gewacht hadden, om te beginnen met de voorbereidingen van de topconferentie, neemt men aan dat de uitnodiging betekent, dat het in leidend overleg op ambassade-niveau beginnen zai. In Bologne heeft de leeuwen temmer Orlando Orfei een leeuw gedood... Reeds geruime tijd was de leeuw, die in Ko penhagen al eens een temmer had aangevallen en gedood en daarna in Oostenrijk een andere temmer deerlijk had gewond, zeer onrustig, aldus United Press. Toen Orfei gisterenmor gen de kooi binnenging, stak hij uit voorzorg een pistool bij zich. De ?:e„jarige „Prins", een Sen oppasser p .e- ren aan, waarbij Orfei werd gewond. De temmer greep een grote vork en wist deze in de bek van de leeuw te duwen. Toen hij het dier aldus aan de vork had gespietst, pakte hij zijn revolver en schoot het on handelbare beest dood.

de Stem | 1958 | | pagina 1