Le Corbusier: beheersing van DE RUIMTE Daar gaat-ie dan DE LAATSTE HALTE der beschaving H.K.W. Goed gereedschap is eerste vereiste een I Stofzuigerbuis werd inbrekers noodlottig Expositie in Haags museum Russen gaan over Nederland vliegen LUISTER VANAVOND Voortaan f RüIqn-MBNDX), 15 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 18 APRIL 1958 Vlucht in heelal Naar Expo Dr. G. Veldkamp voor middenstand Romantisch duel in Stockholm l/rijd£<r- Kaasdag 1 Filmsterren torsen de loden last van de Afrikaanse zon Bij 55 graden hitte Men zou wellicht niet beter kunnen doen dan de geniale archi tect Le Corbusier persoonlijk aan het woord te laten, wannéér men een poging wil doen hem te begrijpen en daardoor te waar deren. Of zijn denkbeelden mijlen-ver van zich af te gooien. Want ook dit is zeer wel mogelijk bij een man die, hoe men ook over hem denken moge, geleid wordt door een scheppings kracht van schier bovenmenselijke proporties. Dit geldt voor Le Corbusier als architect, als schilder, als beeldhouwer. Wie zich daarvan wenst te overtuigen kan tot 1 juni terecht in het Gemeentemuseum van Den Haag, waar een overzicht van zijn werk is tentoongesteld. Wezenlijk, benaderen kan men deze kunstenaar nauwelijks. Zijn vlucht in het heelal, vanwaaruit hij de zwoegende mensheid schijnt te bezien, is daarvoor te groots. Of het zou moeten zijn dat alles wat hij ontwerpt en uitvoert daarvoor te „dwaas" zou zijn. Dit laatste kunnen we gemakkelijk zeer beslist van de hand wijzen door aan te tonen, hoe logisch en menselijk zijn ontwerpen blijken te zijn, wanneer ze verwerkelijkt worden. Derhalve blijft voor ons, minder begenadigde schepselen, 'slechts over te menen, dat Le Corbusier" „te groots" is in de opvlucht van zijn creatieve fantasie. Te groots in die zin, dat we het hoe en waarom slechts bij benadering kunnen bevat ten en dat we de merkwaardige schoonheid in zijn werk zullen moeten zien als een schoonheid voor de toe komstige mens. Het zou al te simpel zijn thans de vraag te stellen, wat dan de nu le vende mens heeft aan een genie zó groot, dat „slechts" de toekomst er van zal kunnen profiteren. En nu ko men we werkelijk aan het punt van uitgang terug: men kan Le Corbu sier eigenlijk nog het best zelf aan het woord laten. Straten Hier is hij dan als stedebouwkun- dige in een artikel uit het jaar 1929 (hij is momenteel 70 jaar oud). ..De straat wordt uit duizenderlei verschillende huizen gevormd. Reeds hebben wij ons aan de schoonheid van het lelijke gewend dat noemt men van de nood een deugd maken. De duizend huizen zijn zwart, en hun nabijheid ter weerskanten werkt als een wanklank. Het is verschrik kelijkmaar we gaan eraan voor bij. Zondags spreiden deze straten hun volle troosteloosheid ten toon. Op werkdagen kunnen ze de mensen stroom met moeite opnemen. De winkels stralen van licht. Het hele levensdrama trilt in alles. En als we ogen in ons hoofd hebben, worden we door het straatleven geboeid. Er is meer te zien dan in een theater, meer te beleven dan in een roman: begeerten en gezichten. Niets van dit alles wekt in ons de vreugde die van architectuur zou kunnen uitgaan. Evenmin is er een ordening die ons trots zou kunnen maken, of een wijde ruimte die onze ondernemingsgeest kan prikkelen. Wanneer we echter plotseling onze buurman aanzien, worden medelijden en erbarmen in ons wakker... en de dagelijkse zorgen drukken ons. Men kan in de straat het menselijk drama vinden. De straat kan bij het aan flitsen der lichten stralen, hij kan met zijn bonte reclameplaten lachen. Het is de straat van de duizendjarige voetganger: een overblijfsel uit vroe ger eeuwen, een ondoelmatig gedege nereerd orgaan. De straat put ons uit. Wij walgen ervan. Waarom bestaat hij dan eigen lijk nog? Deskundigen op stedebouwkundig gebied hebben onderzoekingen ge daan en dikwijs gelukkige oplossin gen voorgesteld. De discussie betreft 't verkeer: de beek van paardevoer- tuigen is aangezwollen tot een Ama- zonestroom van auto's. Dus uitbrei ding, ruimte, ordening: de voetgan ger, de auto... en nog een massa an dere dingen die de stedebouwkundi gen in orde moeten brengen." Toekomstbeeld We zouden eigenlijk het liefst maar doorgaan met aan te halen wat Le Corbusier over architectonische aan gelegenheden denkt. Hij is altijd fris en opbouwend, steeds rationeel ook al zweeft zijn verbeelding in voor de meesten van ons onbereikbare verten en hoogten. Hij schept in gedachten steden van stralend kristallen vlak ken, die flonkerend oplichten tussen het overdadige groen van spelewei- den en geboomte. Het verkeer is on dergronds, de woonruimte zijn licht- vervuld en zeer hoog opgetrokken. Daardoor kunnen de steden dichter bevolkt zijn en toch behoeft de mens gemiddeld maar een vierde van de vroegere afstanden af te leggen hij zal dus ook veel minder vermoeid geraken. Ga zelf zien Het heeft geen zin hier in te gaan op de bijzonderheden van de maquet tes, de foto's of de tekeningen van de expositie in Den Haag. Daar moet u zelf naar toe om te kunnen besef fen, hoe groot en geniaal de archi tect Le Corbusier is. U zult er ook zijn nogal ingewikkelde schilderstuk ken zien (die ons niet kunnen ont roeren overigens, maar dat is een persoonlijke zaak) en u zult vermoe delijk blij verbaasd zijn over zijn fon kelende wandtapijten. De architect en stedebouw- kundige zal echter, zo vermoe den wij, totaal beslag leggen op uw geest en .misschien ook op De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst heeft goedgunstig beschikt op een verzoek van de Rus sische ambassade in ons land om toestemming te verlenen tot de over tocht over ons land van een aantal Russische vliegtuigen, die retour vluchten Moskou-Brussel gaan uitvoe ren i.v.m. de Expo. Rusland is niet toegetreden tot het Verdrag inzake de Internationale Burgerlijke Luchtvaart en moest der halve toestemming voor de overtoch ten over ons land vragen. Behalve twee vluchten die reeds op 15 en 16 april zijn gemaakt, hebben de Russen nog 30 vluchten op Brus sel op het programma staan tussen 24 april en 11 oktober. De vliegtuigen passeren ons land via Eelde, Enkhui zen. Spijkerboor, Rotterdam, Woens- drecht. In geval van slechte weers omstandigheden of andere onvoor ziene gebeurtenissen zullen ze mogen landen op Schiphol. uw hart. Hij heeft de eeuw van het atoom en de eeuw van de ruimtevaart voor een aanzien lijk deel nader tot u gebracht. In u groeit het besef, dat de mens in staat moet zijn de ruimte aan zichzelf dienstbaar te maken. Dit nu dankt u, dan ken wij allen aan Le Corbu sier. L. B. (Advertentie) 9 uur naar ©en cabaret-pro gramma ,,Bent u zover.." aangeboden door de K.R.O. t.g.v. het 50-jarig bestaan van d© H.K.W. naar e®n microfoon- gesprek over aktuele H.K.W.-belangen. 10.30u Katholieke bond voor Handels-, Kantoor- en Winkelpersoneel „St. Franciscus van Assisië" Jan Luykenstraat 12, Amsterdam (Z.) Dit is het Philipspaviljoen op de Expo. Een ontwerp van le Corbusier De Zweedse zanger Anders Boer- je en de Poolse graaf Roman von Bochwitz hebben op de binnen plaats van een flatgebouw in Stock holm geduelleerd. Als wapen had den zij toreador-sabels gekozen, die eigendom waren van de Zweedse dichteres Magda Lagerman. Haar hart was de inzet van het duel. Of schoon de zanger het duel verloren heeft zijn wond was ernstiger dan die van de Pool zal hij de dichteres trouwen. Dat stond name lijk voor het duel al vast.... Fre'herr Roman von Bochwitz kende Magda Lagerman goed en werd jaloers toen Anders Boerje naar de gratie van de dichteres be gon te dmgen. Men besloot te duel leren, hoewel de wet dit sinds 1662 verbiedt. Eerst bracht de zanger de Pool een wond op de arm toe. Men vocht door. Na drie minuten werd Boerje ernstig gewond, doordat de Pool hem een treffer in de maagstreek toebracht. De zanger viel en werd naar de flat van de dichteres ge dragen, waar hij nu verpleegd wordt. De Poolse edelman verliet, toen zijn tegenstander gevallen was het. strijdperk. De zanger is 38 jaar. de Pool 40. Suggesties dat het hier een recla mestunt betreft wees de dichteres van de hand. (Advertentie) De staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft tijdens de slotzitting van het congres van de Katholieke Middenstands bond te Breda enige facetten belicht van de eisen, die eco nomische integratie en techni- Een triomfantelijk lachende presi dent Eisenhowergefotografeerd na het werpen, van de eerste hal in fiet nieuwe hasehallseizoen 1958. De vrolijke inleiding vond plaats voor de wedstrijd Washington Senators- Boston Red Sox in het Griffith- stüdion te Washington. sche ontwikkeling aan de mid denstander stellen. De heer Veldkamp stelde voorop, dat voor de middenstander geldt, dat hij morgen geen zaken meer zal doen wanneer hij zijn werk van vandaag met gereed schap van gisteren wil ver richten. Als een van de gevolgen van de tot standkoming van de Euromarkt noemde de staatssecretaris, dat het technische overzicht van de inkoop- markt met name voor de detailhan del onduidelijker zal gaan worden. Niet alleen doordat het assortiment der artikelen zich wellicht zal uit breiden, maar tevens door de markt- verstrengeling en de stijging van het aantal potentiële leveranciers. En bij de problemen verbonden aan deze vervaging van het overzicht van de zoveel groter geworden potentiële in- koopmarkt, voegen zich nog compli caties van verschillen in taal en men taliteit. Al deze factoren zullen voor de middenstand als direct gevolg gaan hebben, dat het rechtstreeks contact tussen fabrikant en detaillist moei lijker zal worden. Ongetwijfeld zal dientengevolge de taak van de tus senhandel, die het toegenomen en meer gedifferentieerde aanbod moet bundelen en overzichtelijk maken, in vele gevallen worden verzwaard en uitgebreid, maar even vanzelfspre kend zullen hier voor samenwerking tussen de detaillisten grote mogelijk heden blijken te zijn weggelegd, zo meende de heer Veldkamp. De harmonisatie van de sociale wetten als onderdeel van het E.E.G.- verdrag betekent ondermeer een aan passing aan de Franse wetgeving, die gelijke beloning voor mannen en vrouwen voorschrijft. Dit is ook voor de detailhandel van grote betekenis, omdat in deze sector ongeveer 55% van de erin werkzame personen vrou wen zijn. Sprekend over de technische ont wikkeling zei de heer Veldkamp dat de automatisering mogelijkheden voor het midden- en kleinbedrijf kan inhouden, naast een steun echter evenzeer een bedreiging voor de po sitie van de kleine bedrijven. De middenstand, aldus de heer Veldkamp, zij zich van de problema tiek, waarmede hij naar alle waar schijnlijkheid in de naaste toekomst te maken krijgt, bewust en hij han- dele naar dit bewustzijn. Het is dui delijk, dat hier in het bijzonder geldt, dat het antwoord van de middenstand vooral moet liggen bij het streven naar een hogere produktiviteit. Door toepassing van betere bedrijfs-econo- mische methoden wat betreft de in terne organisatie en door het zoeken naar geëigende vormen van samen werking wat betreft de externe orga nisatie, kan ook een kleiner bedrijf een grote produktiviteits.reserve mo biliseren. Overigens zal met name het am bacht zich, behalve op toelevering moeten concentreren op het kwali- teitsprodukt. dat de industrie niet kan maken, en vooral ook op service. 4 eieren, 3 lepels melk, zout, paprikapoeder, 60 gr. kaas, 30 gr. roomboter. KAASOMELET De eieren en melk losklop pen, de geraspte kaas er aan toevoegen, het deeg op smaak afmaken met zout en paprika en lang zaam in de koekepan in de boter bakken. De omelet voor 't opdienen dubbel slaan. Doe nóg meer met AJ61ICATIE VAN HET NED. ZUtVELBUREAU RIJSWIJK SP** gwt phüs-Wi fnfoüis is te gebruiken als: steel - stofzuiger hand - stofzuiger hand steel - stofzuiger slede - stofzuiger grote zuigkracht degelijke constru «-♦!«, tëch lichter van gewicht onbreekbare, practische hulpstukken e moderne vorm, prachtige kleuren Vraag Uw leverancier U de Ruton-Handy te demonstreren. Draaibare plastic s'arg en verleng- buis vcor ombouw tot sledestofzui ger F. 16.- Zie onze volgende publicatie over STOFZUIGERS In Frans Cameroun sluipen bandieten geharnast rond, versiert de plaatselijke koning zijn troon met reserve-onderdelen van auto's en cirkelen gieren hoopvol boven het kleine vliegveld bij elke landing of opstijging. Het is de laatste halte van de beschaving. Daar voorbij doemt de heuvel der demonen op boven een door de zon geblakerde woestenijeen vallei bedekt met misvormde keien die haar een onaards aanzien geven als van een landschap op de maan. In deze fantastische omgeving, on der een brandende zon (55 graden hitte), wanneer zelfs de naakte in heemse bewoners als bewegingloze beelden van eboniet in het stof zitten, is een groep filmmakers uit Hollywood bezig een film te maken onder leiding van Darryl Zanuck met medewerking van de bekendste sterren uit de film wereld. „Geen enkele maatschappij in de filmgeschiedenis heeft het ooit ge durfd een film te maken in zulk een primitieve omgeving. En niemand zal het ooit nog eens proberen, dat ver zeker ik jp", rei Zanuck toen hij naar zijn met gTasbedekte hut terugkeerde van een bezoek aan een stam die nog zeer onlangs getracht had een blanke dokter aan een speer te rijgen. Lijdensweg De film waaraan Zanuck bezig is heet „The roots of heaven". Mede werkenden zijn Juliette Greco, Eddie Albert, Errol Flynn en Trevor Ho ward alsmede ruim 120 acteurs en technici. Terwijl Zanuck sprak strompelde Juliette Greco het kamp binnen, ver gezeld van een dokter. Na een aanval van dysenterie en een instorting we gens de hitte had een insekt haar in het oog gestoken. Uit Parijs is een specialist onderweg die uit te maken heeft of de Franse filmster-zangeres al dan niet in Afrika zal mogen blij ven. Haar tegenspeler Eddie Albert kwam aanlopen, terwijl een inboorling een parasol boven zijn hoofd hield. Hij had net een vrij ernstige zonnesteek achter de rug. Hij is nu herstellende. Errol Flynn en Trévor Howard, even eens slachtoffers van zon en dysen terie, vroegen om hun dagelijkse pil tegen malaria, die ook alle anderen moeten innemen. Problemen Regisseur John Huston, die zijn enkel had verzwikt, kwam hinkend aanlopen en vroeg om een glas water, dat uit het 3.000 km ver gelegen Frankrijk moet worden gevlogen, om dat het plaatselijke drinkwater te ge vaarlijk is. Praktisch iedereen liep dysenterie op. Zanuck verklaarde: „Wij moesten een klein leger en tonnen uitrusting stukken van ver laten transporteren, om de film te maken op het terrein waarover Gary in de roman die we verfilmen schreef. Wij hebben thans groepen verspreid liggen met onder linge afstanden van meer dan 1.000 km. Om met hen in contact te blijven hebben wij een eigen netwerk van radio-telefonie". Zanuck, die een dag rust had geno men, vertelde dat het een van zijn problemen was om naakte inheemse Het kordate optreden van een met de buis van een stof zuiger gewapende Roermondse zakenman heeft er toe geleid, dat de politie te Roermond een inbrekerskomplot kon oprollen, dat heel wat op zijn kerfstok had. Zij pleegden een serie in braken en ontvreemdden ver leden zondag in Eindhoven voor 10.000,aan juwelen. Vorige week, in de nacht van- don derdag op vrijdag, werd ingebroken in het kantoor van de eiergroothan- del Janssens-Dijcks naast de tunnel aan de Willem II Singel te Roermond De buit was niet groot. Alleen wat wisselgeld en wat sigaretten viel in handen van de langvingers. De heer Janssens deed van de in braak geen aangifte. Hij verdacht iemand van zijn personeel van de in braak en wachtte af. of deze het spel nog eens zou herhalen. Dat gebeurde inderdaad op dinsdag avond. Omstreeks kwart over tien be merkten de heer Janssens en zyn echtgenote een verdacht geruis op de bovenverdieping van hun woning. Ge wapend met de stalen buis van de stofzuiger ging de heer Janssens op onderzoek uit. In een kamer op de eerste verdieping trof hy twee man nen aan achter een deur. Mevrouw Janssens-Dijcks alarmeer de intussen op straat de politie en enkele voorbijgangers. De heer Jans sens posteerde zich met de stalen buis in de voordeur, maar de indrin gers maakten zich ijlings via een achterdeur uit de voeten. Het alarm van mevrouw Janssens had succes gehad. Enkele voorbijgan gers zetten op straat de achtervol ging op de vluchtende inbrekers in. Een meubelmaker fietste een der in brekers achterna en greep hem beet in de Mariagardestraat. De man werd overgegeven aan de politie. Later werden twee anderen gearres teerd. Op aanwijzing van de heer Jans sens werd een vierde medeplichtige gearresteerd. Het was L. K.. een per soneelslid, die door het openschuiven van een deur in het magazijn van de eiergroothandel aan het stationsem placement, de drie anderen gelegen heid had gegeven de woning binnen te dringen. De andere dieven waren de student F. J., de metselaar P. G. en de ar beider L. W., evenals L. K. allen uit Roermond. Zij bezaten een groot aan tal sleutels en bekenden inbraken te hebben gepleegd by de familie M. in de villawijk Roer, in een loods van de steenbrekerij ..Roermond" en in een woning te Eindhoven, waarvan de bewoners tydel^k afwezig waren. krijgers buiten het gezichtsveld van de camera's te houden. Hij heeft een afdeling opgericht die zorgt voor len dendoekjes wanneer opnamen met wilden moeten worden gemaakt. Er zijn echter weer andere inboorlingen die er als de dood voor zijn om voor de camera's te komen, overtuigd als zij ervan zijn dat de lens hun ziel zal stelen. Twaalf vingers Ik vergezelde Zanuck op een dag naar een dorp van lemen hutten, zoe kend naar een geschikte plaats om een dans van inboorlingen op te ne men. Wjj werden begroet door een ma triarch van de stam, dje door haar bovenlip een nagel van 15 cm droeg j UP.correspondent Ro- j bert Musel heeft zojuist j een reis in de donkerste delen van het ztvarte we- relddeel beëindigd. Hier vindt U een relaas van enkele van zijn beleve. nissen. en trots haar handen liet zien, elk voorzien van zes vingers. Zanuck overhandigde met veej plechtstatigheid een beker ijswater aan een grijsgebaarde man, die lang zaam en extatisch het vocht opdronk en de koop was gesloten. Maar Zanuck had geen rekening gehouden met de vrouwelijke danse res. Hun gebruikelijk danskostuum varieert van niets tot bijna niets en sommigen van hen maakten bezwaar tegen de sarongs die hen werden uit gereikt. Zanuck loste de moeilijkheden op door een stapel grote 100 franc noten tevoorschijn te toveren. P Behalve de couleur locale is er nog een ander voordeel, verbonden aan het filmen in deze omgeving. Niemand komt ooit te laat op zijn werk. De muskieten plegen bij zonsopgang de slapers aan te vallen. Jaarlijks gebeuren nog vele onge vallen, waarbij wielrijders worden aangereden door- de aanhangwagen achter een vrachtauto. Op verzoek -van de ANWB heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek een speciaal onderzoek naar dit soort ongevallen ingesteld over een peripde van 2 jaar. Hieruit is gebleken, dat in deze ja ren in totaal 251 van dergelijke onge vallen zijn gebeurd met o.m. als ge volg 18 doden en 61 ernstige gewon den. Het merendeel van deze ongevallen speelt zich af op smalle wegen, waar de wielrijder zich door het rakelings passeren van de (trekkende)) vracht auto in het nauw gebracht voelt en zich zodra dit voertuig is gepasseerd naar links begeeft met mogelijk fa taal gevolg. Ter voorkoming van dit gevaar heeft de ANWB direct na het ver schijnen van het C.B.S.-rapport aan de minister van Verkeer en Water staat om beveiligingsmaatregelen ge vraagd, b.v. een aanduiding aan de rechtervoorzijde van het trekkende motorvoertuig. Niet alleen zal een dergelijke waarschuwing van groot belang zijn voor wielrijders doch ook voor voetgangers, indien de rijbaan en de trottoirs zeer smal zijn. Het is thans zover, dat een ontwerp van een dergelijk teken, voor een combinatie, bestaande uit een vracht auto met aanhangwagen, is versche nen.

de Stem | 1958 | | pagina 11